ASCOT Nog geen algehele remedie voor astma Geen Amerikaans marinevaartuig in Leningrad Oproep van Erhard inzake de Joden Crisis in de informatie DRAAIEN Opheffing van de grensbeperkingen bij Gibraltar JONGEN JOEG METPENNEMES AANVALLER OP DE VLUCHT Weer varkensvlees naar Frankrijk „TOENADERING TOT CHINA" Andere status voor Franse militairen in West-Duitsland GEEN COLLEGES IN LEUVEN MET EEN ENKEL WOORD HAAGS AGEND Uiting geven aan „verontrusting over de oorlog in Vietnam" is blikbaar veel moeilijker dan men denkt. Want zowel hier te lan de ala in de Verenigde Staten heb- nen critici, kennelijk onder druk van de openbare mening, in een na der commentaar medegedeeld loyaal te zün tegenover de Amerikaanse regering. D.it was de woordkeus van de voorzitter van de socialistische Tweede- Kamerfractie, drs. Neder horst, volgens wie het aanbieden van een brief over Vietnam aan de Ame rikaanse ambassadeur de bedoeling had „alleen onze bezorgdheid te la ten uitkomen". En in Amerika zelf bleek senator Pulbright van mening, dat „mijn uitlatingen over de Ame rikaanse politiek in Vietnam ver keerd z^n uitgelegd". Alsof de se nator, na zoveel jaren in de publi citeit te hebben gestaan, niet had dienen te weten, dat men zich on dubbelzinnig dient uit te drukken als men misverstanden wil voorko men. En wie, zoals Fulbright, in Amerika „overspanning van de macht" meende te kunnen consta teren, waardoor ook „het oude Athe ne, Frankrijk ten tijde van Napo leon en Duitsland onder Hitler in ruïnes veranderden", kon vooruit weten, dat dergelijke uitspraken niet zó snel subtiel zouden worden uit gelegd als Fulbright ze volgens zijn zeggen had bedoeld. Uit de kranten, aldus de senator, kreeg je de in druk „dat mijn enige bedoeling was Amerika in een kwaad daglicht te stellen, terwijl ik alleen wilde laten uitkomen, dat ons land tot gewel dige dingen in staat is, maar op het ogenblik niet aan mijn verwach tingen beantwoordt". Fulbright beij verde zich verder de slechte indruk weg te nemen van zijn woorden over de Amerikaanse soldaten, die „Sai gon tot één groot bordeel hadden gemaakt". Bij zijn terugkrabbelen sprak hij over de „dappere jonge Amerikanen", over wie hij niets on gunstigs had willen zeggen. En daar mee haalde de senator volledig bak zeil. Terecht, want de redelijkheid was op menig punt volledig zoek. Het is bijv. nonsens om Amerika „noodlottige arrogantie" te verwij ten, zoals hij deed. President John son is allerminst het type van een „handjegauw" en zeker ook niet de man die zich gemakkelijk door vechtgeneraals laat ompraten. Zijn idealen, die van huisuit voorname lijk op het terrein van de binnen landse politiek liggen, worden door de oorlogshandelingen in sterke ma te gehinderd. En men mag gerust aannemen, dat de Amerikaanse pre sident gekweld wordt door het tra gische feit, dat de verwezenlijking van zijn streven naar binnenlandse vooruitgang (die tenslotte aan de ge hele wereld ten goede komt) belem merd wordt door uitgaven, die hij veel liever anders zou besteden. De Sowjet-Unie heeft een Ameri kaans marine-onderzoekingsvaartuig de toegang tot Leningrad geweigerd. Het schip, de „Silas Bent", zou tegen het einde van deze maand naar de Russische havenstad komen in ver band met een internationale oceano- grafische conferentie. Alle deelne mende landen hadden een uitno diging gekregen om onderzoekings- vaartuigen te zenden. De Sow j etnas - sische autoriteiten lieten, toen be kend was dat de Amerikanen een marinevaartuig zouden sturen, weten dat militaire schepen niet welkom waren. Het feit, dat het schip een uit burgers bestaande bemanning zou hebben, maakte voor de Russen geen verschil. De conferentie begint 30 mei en zal twee weken duren. 200 oceanografen uit de Ver. Staten vor men de grootste delegatie. Bondskanselier Erhard heeft de Westduitsers opgeroepen hun Joodse medeburgers erbij te helpen een „harmonisch leven" in de Bondsrepu bliek te leiden. In zijn door de „Joodse Persdienst" verspreide op roep zegt Erhard dat het doel moet zijn, dat Duitsers van alle godsdien stige overtuigingen vanzelfsprekend met elkaar leven. „Wanneer de Duit se Joden niets anders willen zijn dan staatsburgers en geen uitzonde ringspositie willen Innemen, dan komt het vlugst de normalisering tot stand, die de in Duitsland wonende Joden van psychische spanningen zal bevrijden", aldus de bondskanselier. (Van onze correspondent) Het congres van Interastma, de internationale vereniging van ver schillende astma deskundigen, dat ln Utrecht wordt gehouden, is uiterma te belangrijk. Dr. R. Voorhorst, lec tor in de allergologie aan de Leidse Universiteit, heeft woensdag tijdens de opening van dit congres in de Domkerk in hefc bijzonder gewe zen op de betekenis van dit samen komen van deskundigen. „Er bestaat ook in ons land geen spoor van overeenstemming over de beste be handelingswijze- Speelt er dan een onbekende factor bij het uitblijven van een algehele genezing van ast ma?" zo vroeg de spreker zich Persoonlijk meent hü dat dit niet de enige reden is. Er is niet zozeer spra ke van een gebrek aan kennis over dit probleem, dan wel van een cri sis in de informatie. Direct na de tweede wereldoorlog trad er een cialisatie op in de behandeling, en thans is het zo, dat de kennis teveel is verdeeld over de specialisten, die hun eigen gang gaan. Dat men op het congres van interastma de op vattingen en ervaringen uitwisselt kan slechts ten goede komen aan de behandeling. Mr. J. Cramer, voorzit ter van het Nederlandse Astmafonds, gaf in zijn welkomstwoord een in zicht in hetgeen er in ons land wordt gedaan wat betreft research, sociaal- medische hulp, individuele bijstand en steun aan astmacentra. Jaarlijks is hiermee 700.000 gulden gemoeid, waarbij men moet bedenken dat 6 tot 10 procent van onze bevolking op de een of andere wijze worstelt met astmaproblemen. Niet minder dan 20 procent van het arbeidsverzuim en 1? procent van de Invaliditeit in Ne derland wordt door astma veroor zaakt. Hoe onzinnig Fulbrights beschul diging van „noodlottige arro gantie" was, had de senator langzamerhand wèl dienen te we ten. President Johnson is immers een man, die niets liever zou doen dan het uitwerken van zijn ideaal van een „Great Society", een groot se samenleving, d.w.z. een Amerika op- hoger niveau: sociaal, econo misch en cultureel. En Johnsons „Great Society" is geen opgewarmde „New Deal" van wijlen Roosevelt uit de Jaren-'30, de „Fair Deal" van Truman of de „New Frontier" van Kennedy, maar een belangrijke nieuwe fase in het streven naar een Amerika, dat tenvolle opgewas sen is tegen de eisen van de mo derne tijd. Jammer genoeg wordt dit ideaal, dat gelukkig al ten de le werkelijkheid is geworden, door kruist door de oorlog in Vietnam. Maar Johnson, Rusk en NcNamara hebben ingezien, dat de oorlog in Vietnam wel wat anders is dan zo maar een kloppartij in een uithoek van de wereld, een kloppartij, die men van heden op morgen naar be lieven kan staken. In werkelijkheid is Vietnam de arena, waar een nieu we macht (China), die zich zelfs niet aan de adviezen van de kame raden in Moskou wenst te storen, zo mogelijk voorgoed duidelijk gemaakt moet worden, dat er spelregels zijn buiten haar grenzen, waaraan zij zich dient te houden. Amerika is bo vendien het enige land, dat deze „dirty job" kan opknappen. Van de Sowjet-Unie is dat op het ogenblik niet te verwachten en in de Wes telijke wereld is er verder geen staat, die tot een dergelijke krachtsin spanning in staat is. Wèl erg is, dat sommigen in het Westen zich niet ontzien de grote bondgenoot over zee op unfaire wijze aan te vallen, terwijl men tegelijkertijd onder zijn beschermende paraplu is gezeten. Oorlog is verschrikkelijk en wie al leen reeds denkt aan het leed van de burgerbevolking, wordt vervuld van diep medelijden met een geteis terd land. En wanneer men kritiek wil uiten, die beoogt een eerlijke uitweg te vinden, is die zelfs prü- zenwaardig. Maar voorop staat, dat de oorlog in Vietnam de Amerikaan se president en het Amerikaanse volk veel pijnlijker treffen dan hen, die zich overgeven aan ondoordach te bedilzucht. De „warme-bloeddrin- kers" zitten aan de andere kant, waar Noord-Vletnam noch China- op-de-achtergrond er ook maar aan denken naar vrede te zoeken. In de „New York Herald Tribune" heeft de bekende Journalist Jo seph. Alsop dezer dagen nog eens in herinnering gebracht, dat Johnsons voorgangers dezelfde hoogst ondankbare rol van „oom agent" hebben vervuld als de te genwoordige president. Truman dwong de Russen kort na de oorlog tot vertrek uit Perzisch Azerbeids- jan, waar zij zich, tegen de af spraak, voorgoed wilden nestelen Dezelfde president steunde met succes de Griekse regering in haar strijd tegen de communisten, die na- verloop van tijd met hangende poot jes afdropen. Hij ook was het, die de Russische blakkade van Berlijn door een „luchtbrug" torpedeerde. En deze hanige, kranige president zoals wij hem al eens eerder noem den, was er razend, snel bij om de rode agressie van Noord-Korea een halt toe te roepen. En dat was toch ook bepaald geen strijd, die zonder bloedvergieten is verlopen Ook Eisenhower stond op wacht, toen hü een landing in de Libanon ge lastte tijdens de agressie van Egyp te en toen hü Formosa in bescher ming nam door het optreden van de Zevende Vloot. En dan de gelief de president Kennedy, vaak vereen zelvigd met het begrip „vrede": na Chroesjtsjows dreigement in Wenen tegen de vryheid van Berlün riep hü de reservisten op om op alles voorbereid te zyn. Toen „Berlün" mislukt was probeerde Chroesjtsjow het ln Cuba. Sommigen zün blük- baar vergeten, dat de wereld toen geconfronteerd werd met een atoom oorlog. Maar Kennedy bleek bereid tot het laatste te gaan, ln vergelü- klng waarmee de oorlog in Vietnam een niemendalletje ls. Terecht richt Alsop de vraag aan senator Ful bright, of Kennedy zich soms aan „arrogance of power" te buiten ging toen hü tot het uiterste ging. En zo niet, waar is dan Johnsons „arro gantie" in Vietnam, waar hü WJ be nadering hetzelfde doet als Truman destüds ln Korea? Alsop gebruikt in dit verband het woord „forgettory": een man of een volk met een goede „forgettory" vergeet, bewust of on bewust, alle onaangename feiten uit het verleden. En het ergst vindt hü het totale gemis aan begrip voor de werkelükheid bij sommige intellec tuelen in de V.S. Hoe dwaas die kunnen draaien toont hü aan door te herinneren aan de jaren-*30. Hit- Ier had allang de volledige macht ln Duitsland in handen, maar de Ame rikaanse intellectuelen waren van mening, dat oppositie tegen de neutral!teitswet van Nye een bewü» was van schandelük oorlogsdrijven. Maar vier Jaar later brulde precies dezelfde groep, dat oppositie te gen het intrekken van die wet een bewijs was van vriendschap voor Hitler Moeten we die dwaze ver toning nu weer meemaken, vraagt Alsop, zinspelend op de kritiek van sommigen op Johnsons politiek in Vietnam. De hemel geve van niet voegt hij er aan toe. De Spaanse minister van Buiten landse Zaken, Castiella, is gisteren uit Londen naar Madrid teruggekeerd om generaal Franco verslag uit te brengen over de vorderingen van de onderhandelingen over Gibraltar. Kort na zijn vertrek kwamen Brit se en Spaanse diplomatieke autori teiten büeen in het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken om Castiel- la's voorstellen te bespreken. Castiel la heeft gevraagd om teruggave van de souvereiniteit over Gibraltar aan Spanje. Hü bood aan dat Oroot-Brit- tannlë er een basis zal mogen behou den en dat de rechten van de bevol king gegarandeerd zullen worden. De Britse minister van Buitenland se Zaken, Stewart, zegde toe dat de voorstellen bestudeerd zullen worden. Hü zei dat deze bestudering bevor derd zou kunnen worden door een opheffing van de Spaanse grensbe perkingen bü Gibraltar. Castiella antwoordde daartoe meteen bereid te zün als Groot-Brittannië als tegen- gebaar de draadversperring in het neutrale gebied tussen Gibraltar en Spanje opruimt De Spanjaarden noemen deze versperring „de muur" •n vergelijken die met de mtiur tus sen Oost- en West-Berlün. KUNSTHARTPATIENT OVERLEDEN Walter McCans, de tweede patiënt bü wie in het methodistische zieken huis te Houston een kunsthart werd geplaatst, is gisteren overleden. De 61-Jarige McCans had het kunsthart dinsdag gekregen ln een operatie die vüf uur duurde. Volgens de artsen werd de dood niet door het hart veroorzaakt maar waarschijnlijk door een gebrekkig functioneren van de longen. Met een klein pennemes heeft een 12-Jarige Nümeegse jongen woens dagavond een 29-Jarige ongehuwde verwarmingsmonteur, eveneens uit Nijmegen, van een mogelüke moord afgehouden. Toen het kind 's avonds omstreeks zeven uur op zün fietsje in de omgeving van het Goffert- stadion in Nümegen reed, werd het aangesproken door de monteur. Toen de Jongen was afgestapt, werd hü door de man gegrepen en meege sleurd tussen de struiken langs de weg. Daar wierp de man zich op de jongen en probeerde hü hem te wur gen. Onmiddellük trok het kind zün mesje, waarmee het de aanrander in het gelaat stak. Met diepe bloedende wonden bo ven zün linker oog en in zün voor hoofd, rende de monteur hierna weg. Hü hield een automobilist aan, die hem op zün verzoek naar zün huis arts bracht. Deze vervoerde op zün beurt de man naar het Sint-Cani- siusziekenhuis, waar hü later kon worden aangehouden. Op verzoek van de Nijmegen aar waarschuwde de arts de politie, omdat de man meende het kind te hebben vermoord. In de struiken bü het stadion vond de politie geen spoor van het kind, dat bekomen van de schrik naar huis was gegaan. Het had slechts schaaf wonden aan zün hals opgelopen. De monteur bleek geestelük ge stoord te zün. Begin volgende week gaat de Franse grens weer open voor Neder lands varkensvlees, zo wordt van de züde van het ministerie van Land bouw meegedeeld. De Franse grens was sedert december van het afge lopen jaar voor Nederlands varkens vlees gesloten in verband met het in ons land heersende mond- en klauw zeer. De Franse grens blüft voor alsnog gesloten voor vlees afkomstig uit de provincie Overüssel, die nog niet helemaal vrü van mond- en klauwzeer is. Subcommissie in VS: De subcommissie voor het Verre Oosten en het gebied van de Stille Oceaan van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft zich ii een rapport uitgesproken voor toena dering tot China. Het rapport is de regering vrüdag aangeboden. De com missie stelt dat China op weg is een grote mogendheid te worden en dat het communistisch regime er stevig is geworteld. Zü spreekt zich tevens uit voor coördinatie van de politiek van alle NAVO-leden jegens Peking. Wat de twist tussen Moskou en Peking betreft, meent de subcommis sie dat het ..dwaas en zeer riskant' zou zijn als het Westen zyn veilig heid op het spel zou zetten op de wankele veronderstelling dat proble men tussen de belde communistische mogendheden wel een einde zullen maken aan de bedreigingen die wor den gesteld door communistisch China en de Sowjet-Unie. Verklaard werd dat. de geografische ligging van communistisch China en zün toenemende macht „het land voorzien van een Ingebouwd voor deel op elk verwyderd, niet-Aziatisch land". De Westduitse minister van Buiten landse Zaken, Schröder, heeft giste ren in Bochum in Noordrijn-Westfa- len verklaard, dat de Franse strüd- krachten in de Bondsrepubliek, als zü straks niet meer deel uitmaken van de geïntegreerde NAVO-troepen, niet dezelfde rechten zullen krügen als de NAVO-strüdkrachten. De minister sprak op de Jaarlykse büeenkomst van de evangelische werkgemeenschap in de Christen- Democratische Unie (CDU), waarvan hü voorzitter ls. Het standpunt van president De Gaulle, dat het Russische gevaar in Europa voorbü is, kon minister Schrö der niet delen. Weliswaar mocht men nauwelijks aannemen dat de huidige leiders van het Kremlin een kern oorlog wensen, maar intussen was wel de militaire sterkte van de Sow- jet-Unie toegenomen. Naar de Westduitse regeringswoord voerder Von Hase gistermiddag ver klaarde, blükt uit de Jongste Franse nota dat „de deur voor onderhande lingen openstaat". Waarschynlük zouden de besprekingen uiterlük vol gende maand beginnen. genei FAMILIEBERICHTEN (ontleend aan andere bladen) Geboren: HaeckVisbeek. zn., Dronten; De GruyterMonneret, dr. Den Bosch: Van GelderenMenko, dr.. Enschede. Getrouwd: F. H. de Haan en C. de Pagter, GeleenJ. Krüger en C. H. E. Ooms, Rotterdam. Overleden: J. H. Bok, mn, 68 Jr.. Amsterdam; L. A. de Gelder, vr„ 75 Jaar, Utrecht; A. C. S. van Heel, mn, jaar, Delft; I. van Esso Bzn, mn, 76 jaar, Amsterdam; M. J. Beuken horst, mn, Brussel. Foyer StadsgehoorzaalFeestavond KVP-Lelden m.m.v. Lelds Zoldercaba ret en beatgroep „The Fellows". 8 uur Aula Du Rleuschool, Volle Evange lie-zending Spreker de heer G. Groot- veid 10 u voonn. Oude Rün 5 (Baptlstengem)Gem. voor oorspronkelijk christendom. Spr.: evangelist N. v. d. Brugge. 7.30 uur Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen, Spr.: de heer Diender. 10.30 uur voorm. Pinkstergemeente (Dr. Van Voort- huyzenschool)Spr. de heer J. Eiker bout van Voorburg. 3 uur nam. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie van Jehovah's getuigen. 4 en 6.30 uur nam. Openbare lezing- 2.30 en 6.15 uur nam. Petrakerk (Surlnamestraat)Spr. ds. H. W. Wlerda van Haarlem. 7 uur nam. MAANDAG nam. Rest. De Doelen: Leidse Amateur- fotografenver. Dia- en praatavond. 8 uur nam. Rest. Van der Heüden: Jaarverga dering V.V.V. 6 uur nam. Rllnsburi 't D< Schouwbunj: Abonnementsvoorstel ling Nieuw Rotterdams Toneel „Arse nicum en oude kant". 8 uur nam. Oegi 'oorlli lngen 8 uur nam. Den Burcht „Ons Centrum" zoek". 8 uur nam.' Het curatorium van de universiteit van Leuven heeft gisteren besloten, in verband met de studentenrelletjes van de laatste tüd, met ingang van vandaag voor de rest van het acade misch jaar de colleges op te schorten. Het besluit treft zowel de Vlaamse als de Waalse studenten en volgt op relletjes en stakingen door Vlaamse studenten die protesteerden tegen een bisschoppelük besluit de tweetalig heid van Leuven te handhaven. De Vlaamse studenten willen dat alle Franssprekende studenten wor den overgeplaatst naar een nieuwe universiteit in Waver. Het curatorium heeft voorts mee gedeeld dat alle studenten die schul dig zün bevonden aan gewelddadig heid van de universiteit zullen wor den verwijderd. BINNENLAND F.S.V. In beroep De Federatieve Spoorwegvakvereniging heeft, bü het gerechtshof in Amsterdam appèl aangetekend tegen de uitspraak ln kort geding van de president van de Utrechtse rechtbank, die deze ca tegorale bond, op vordering van de directie van de Nederlandse Spoor wegen, verbood zün leden aan te spo ren tot een model- of langzaamaan- actie. De president van de recht bank bepaalde de dwangsom op 100.000 gulden per dag en per over treding. Bezoek uit Zweden Prinses Bea trix en Prins Claus der Nederlan den hebben gistermiddag in palels Huls ten Bosch de vertegenwoordi gers van het City Kommittèn ont vangen. Deze delegatie bood aan het prinselük paar een felecitatleregis- ter aan, waarin de namen voorko men van meer dan achtduizend be zoekers van de tentoonstelling, die aan de Hollandse week verbonden was. Onderscheiding voor rijkspolitie De hoogste onderscheiding van de Koninklüke Nederlandse Vereniging Eerste Hulp bü Ongelukken (EHBO) de dr. C. B- Tilanus jr.-medaille, is toegekend aan het Korps Rükspoli- tie. De onderscheiding is het Korps Rükspolitie toegekend omdat het korps o.m. verschillende maatregelen heeft voorgestaan en genomen, die tot een betere en snellere hulpver lening langs de weg hebben geleid. Mr. Lamers president H.M.G. Mr. E. A. M. Lamers ls benoemd tot president van het Hoog Militair Ge rechtshof en zal heengaan als di recteur-generaal van het gevangenis wezen. Sedert 1954 staat mr. Lamers aan het hoofd van het gevangenis wezen in Nederland. Aan brandwonden overleden Gistermorgen omstreeks twaalf uur brak, vermoedelük door het omval len van een petroleumstel, brand uit in de woning van de 83-Jarige al leenwonende heer K. Hogehout, wo nende Holendrechter 34 in Oude- kerk. De heer Hogenhout liep daar- bü verwondingen op. waaraan hü even later is overleden. De vrüwil- lige brandweer in Ouderkerk was de brand spoedig meester. OUeverontreinlfinf Noordzee De minister van Verkeer en Water staat, a.l. de heer Bogaers heeft in antwoord op schriftelüke vragen van het Tweede Kamerlid Vermoo- oeverstaten om te komen tot een ge- meenschappelyk signalerings- en be- strijdingssysteem van olieverontrei niging op de Noordzee. Steekvlam verwondt monteurs By laswerkzaamheden in het depot van H. J. Hoegen Dükhof Handel- maatschappü N.V. in Middenmeer zyn gisteravond de 40-jarige chef monteur Roelofsen en de 24-jarige monteur J. de Groot gewond ge.- raakt door het springen van een acetyleenfles. Ook hun kleding raak te in brand. Voorbügangers wisten ae vlammen te doven. Nadat eerste, hulp was verleend, zün zü overdekt met zware brandwonden over gebracht naar het Slnt-Elisabethzie- kenhuis ln Alkmaar. De oorzaak van dit ongeval kon nog niet worden vastgesteld. BUITENLAND Heksenproces in Tanzania Twee „heksen" zün gisteren in Tan zania (Oost-Afrika) veroordeeld tot de dood door de strop wegens moord op een twaalfjarige jongen. De vrou wen waren een tante en grootmoeder van Karim Mohammed Kitutoem- w.ike, die in juli vorig jaar stierf. Verder bezuinigen President Johnson heeft met het oog op de hoge kosten van de oorlog in Viet nam en de gevaren van inflatie nieu we bezuinigingen bevolen om de uit gaven van de federale regering zo laag mogelük te houden, een pro gram dat verscheidene maanden ge leden werd opgesteld. De regeringsin stanties dienen het aannemen van nieuw personeel te beperken en re geringsfunctionarissen dienen uit sluitend reizen te ondernemen die strikt noodzakelijk zün. Straffen in Athene In Athene zün gisteren vyftig personen ver oordeeld tot gevangenisstraffen va riërend van vier maanden tot twee jaar wegens het aansporen tot op standige daden, het veroorzaken van persoonlük letsel en ongehoorzaam heid jegens het gezag. De beschul digden waren in augustus van het vorig jaar gearresteerd tüdens een botsing met de politie in het hart van Athene, waarbü in totaal 120 gewonden vielen. Geen belasting innen De 5500 Britse ontvangers der belastin gen hebben voor de desbetref fende groep belastingbetalers een prettig besluit genomen: zü willen de belasting op beursspeculaties (een studeren van de richtlünen voor deze belasting, volgens hen, teveel tüd vergt. Conflict Algiers-Rabat Algerüe heeft ijzermijnen genationaliseerd in een gebied waarop Marokko aan spraak maakt.. Het ligt in het zuid westen van de Sahara, bü T.inouf. In Algiers wordt het bericht uit Marokko tegengesproken, dat Alge rije troepen naar het omstreden grensgebied zou hebben gezonden. Na de gevechten van 1963 is het ge demilitariseerd. Marokko zou van plan zün het geschil voor te leggen aan de Organisatie van Afrikaanse Eenheid. Couve b\j GomoelkaDe Franse minister van Buitenlandse Za ken, Couve de Murvilie, heeft giste ren in Warschau een bezoek ge bracht aan de Poolse partyleider Gmoelka. Zü spraken meer dan een uur met elkaar. Volgens Westelüke zegslieden is de mogelijkheid van een afzonderlijk bezoek van presi dent De Gaulle aari Polen ter sprake gekomen, dus niet in het kader van De Gaulle's bezoek aan Moskou, vol gende maand. Van rechten ontheven Presi dent Branco van Brazilië heeft gis teren een besluit getekend waarby 59 personen, die de hoogste leiding zouden vormen van de verboden Braziliaanse communistische party, van hun politieke rechten worden ontheven. De regering beoogt hier mee te voorkomen, dat communisten deelnemen aan de directe verkiezin gen voor het congres, welke op 15 november zullen worden gehouden. Stakingsdreiging —De Westduit se münwerkersvakbond, die hogere lonen wil, heeft gisteren besloten tot een staking op 1 juni van de 300.000 münwerkers in het Roergebied. Vak bondsleider Walter Arendt zei niet precies wat de eisen zün maar ver klaarde op het congres dat de loons verhoging het verlies aan koopkracht van de Duitse Mark moet goedma ken. Voor de vierde maal De 78-ja rige Tsjang Kai-sjek is gisteren in Taipeh voor de vierde maal als president van nationalistisch-China voor een termün van zes jaar be ëdigd. Hü bekleedt deze functie nu sinds 1948. In zün rede herhaalde Tsjang de belofte, dat het Chinese vasteland van de communisten be vrijd zou worden. Een vreedzaam sa menleven met de communisten sloot hü uit. Banda president Hasting Banda nieuwe belastingsoort) niet innen. is door het parlement van zün land i °P ver?Q<aerln6 Scarborough tot eerste president van de republiek ten (PvdA) geantwoord, bereid te hebben de ontvangers >esloten der- I Malawi gekozen. Dit gebeurde met zün het initiatief te nemen tot het gelü'ke belastingen niet te inne» als I algemene stemmen. Dr. Banda werd ir. de toekomst tot stand brengen j de minister hun geen premie van I twee jaar geleden, toen Malawi onaf van een organisatie van Noordzee- 11000 gulden toekent omdat het be-1 hankelük werd, premier. Stadhuis (Wachtkamer ti Zitting Bouwfonds Ned. o 78 uur nam. Stadsgehoorzaal (Kleine z lunchbyeenkomst Spr. drs i sen over „Het toenemend» zulm ln het bedrüfsleven" Bevrijdingskerk (grote zaai vergadering Speeltulnver. Beatrix". 8 uur nam. Stadhuis wachtkamer ti Spreekuur sociale raadsvm uur nam. Stadsgehoorzaal (kleine de heer L. F. C. Mees „Mem 8.16 uur nam. Rest. v. d. Heüden: Propa™ Prnt. f!hr flrnfln Brusse. 8 uur nam. Leiderdorp: K. en O.-exct Ned. Koperen bulzen fabrlt nam. DONDERDAG De Hoeksteen Garenmarkt gerencontaot Ned. Ver. van wen. Spr. dhr. J. A. Nijkam Ver. tot behoud van Natuurt ten. 8 uur nam. Bevrijdingskerk (bovenzaj Chr. Vrouwenbond Z.-W. H lüke voorlichting. 8 uur nan Geb. Chr. Soc. Belangen. J dering Leidse Chr. Besturenl nam. Schouwburg: K. en O. N»d „Het rondschrüven". 8 uur n Zomerzorg Ja arvergadertm Assurantieclub. 8 u nam, VRIJDAG Don Bosco-School (Boet 44)Diplomaultrelking 6 u Oude Vest 13Evangelisatie „Ecclesia" 8 u nam. BIOSCOPEN Trianon: „Vlva Maria!", li 2.30, 7 en 9.16 uur. zond. 2,1 en 9.15 uur. Studio: „Lady L", 14 jr. 7 en 9.15 uur, zond. 2.30, 4 9.15 uur. Lldo: „Even afrekenen hen Dag. 2.30. 7 en 9.15 uur, t 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „To catch a thief", 2.30, 7 en 9.15 uur, zond. 21 en 9.15 uur. Camera: „Geheim agei Grant", 14 Jr. Dag. 2.30, 7 en zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 u Rex: „Furie der apachen' Astra Wassenaar: dond. 8i 8 uur, zat. 7. en 9.15 uur, i 7 en 9.15 uur. „De man i (L'homme de Rio). (14 Jr.), TENTOONSTELLING! „De Ruif" (Janvoesenrti Tentoonstelling aquarellen i nlngen H. J. Slijper. Dag voorm.5.30 uur nam; bovei terdag- en zondagavond t uur (t/m 10 Juni). Galerie Walenkamp (Nleuwt Clean Art, Hans Frlscn. Werk voorm. 6 uur nam; zond (tot 25 mei) De Lakenhal: Dag. 10-5 u 1-5 uur. Lakenhal: Expositie MIJ Letterkunde 200-Jartg bestaai 105 u: zond. 15 u (Tot Legermuseum (Pesthuisla» uitzondering van zaterdag vi (zondag 1-5 uur). Rijksmuseum voor Voüi "Mtriuvt 1): 13-17 uur Rijksmuseum van Oudhedt lüka 10-6 uur; zond 1-5 uxa Rijksmuseum voor de gm der natuurwetenschappen: D 'iu zond 1-4 uur Universiteit: Tentoonstellli ches en schilderüen Jan 1 Maandag t/m vrüdag 9 uur 6 uur nam (tot 9 Juni). WASSENAAR KunstZM Hof laan 7): Tentoonstelling i Gerrit van der Ven. Werkd, voorm.5 uur nam. en dln« 810 uur (t/m 2 Juni) Avond- en nachtdienst der Geopend voor spoedeisend» apotheek van Drlesum, Mare 20406. Op zaterdag 21 mei is '8 morgens van 8 tot 12 UI spoedeisende gevallen, bovetdi pend: Zulder Apotheek, 1 schansweg 7, tel. 23653. Apotheek R. van Bree6t Smi te Leiderdorp en Apotheek Vi ten zün de gehele week geopt De Oegstgeestse Apotheek li dag 22 mei gesloten van 8 tot WOENSDAG Gebouw Maria Gljzenste«g: gaderlng Leidse Bond van vo verenigingen. 8 uur nam. DONDERDAG Den Burcht (grote zaal): Q vergadering PvdA Spr. C. J. W. G. den Dubbelden. 8 uur m ZONDAGSDIENST DER HCISJ Voor spoedgevallen zijn us dagmiddag 12 uur tot maandtjj 8 uur bereid waar te nemen i toren Brand, Zocherstraat IJK Jansen, Rijnsburgersingel 295, Gent, Plantage 14 22538. Te Oegstgeest dokter van w tel. 62130. op dokterstelefoon 22222. ZATERDAG 21 MEI Kon. Schouwburg. 20.16 u® sche Comedie. Een zondig York. Dlllgentla, 20.15 uur, Nieuw die, Mama kijk. zonder handel ZONDAG 22 MEI Kon. Schouwburg, 20.16 uM, sche Comedie, er Ts een P'eDX entla, 20.15 uur, Nleu*1/ die, Mama kijk, zonder hande- MAANDAG 23 ME' Dlllgentla, 20.15 uur, Nleu'b die, Mama kijk, zonder bande- DINSDAG 24 MEI Dlllgentla. 20.15 uur. Nleu«n die. Mama kijk, zonder Theater ln de Steeg, 20.15p baret Pepün. WOENSDAG 25 ME' Kon. Schouwburg, 20.15 utö landsche Comedie. Hedda.OW*. Dlllgentla, 20.15 uur. Nle"y. e, Mama kijk, zonder

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 2