LEIDSCH DAGBLAD Kabinet zal ook eigen bestedingen afremmen BOOT Mr. Cals vannacht om twee uur: „Wij zijn er helemaal doorheen Russen bezorgd over allerlei vormen van j eugdcriminaliteit DA \A\<; BLIJFT NOG ONRUSTIG Davo-personeel heeft miljoen te vorderen (3uc/ Qïte, Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 21 MEI 1966 No. 31873 pirecteur: E. A. E. van Dtehoeck it: J. Brouwei F= DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f 0,88 per week, (bij vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 (Van onze parlementaire redactie) Het kabinet-Cals zal niet alleen maatregelen nemen om de loon- prijsontwikkeling aan banden te leggen, het zal waarschijnlijk >k de overheidsbestedingen voor de rest van dit jaar iets afrem- Dat is de indruk die is ontstaan na het langdurige kabinets raad van gisteren, dat pas vannacht om twee uur werd onderbro- om vandaag te worden voortgezet. De ministerraad kwam vanochtend om 11 uur opnieuw aan het Binnenhof bijeen om de laatste hand te leggen aan de brief, waarin He Tweede Kamer van de kabinetsbeslissingen op de hoogte zal i torden gebracht Het bedrijfsleven mening dat het loonbeleid, zoals dat I vorig jaar november voor de huidige overgangsfase is afgesproken, niet j moet worden aangetast. De vakcen- trales hebben de regering laten we- j ten, dat zij niet voor een loonmaat regel te vinden zijn, omdat verschil lende contracten al zjjn gepasseerd en er dus discriminatie zou ontstaan. De effectiviteit van een loonplafond j wordt door hen sterk in twijfel ge- j trokken. Als in bepaalde bedrijfstak- ken meer dan 7 procent is overeen- j gekomen, dan is dat om achterstand in beloning in te halen of zwart loon te witten, aldus de vakcentrales. De regering doet er verstandig aan, me- i nen zij, de aandacht te richten op 1 1967 en nu reeds maatregelen te ne- volgend jaar een meer even- I wichtige conjuncturele situatie te be reiken. De industriële werkgeversver- bonden hebben de regering mee gedeeld dat weliswaar getracht moet worden de loonkostenstijging onder de 7.4 procent (gemiddelde op dit moment) te houden, maar dat dit zo mogelijk binnen de thans geldende procedure moet geschieden. Dat is volgens hen mogelijk mits de beslis singen over de ingediende contrac ten snel en effectief worden ge nomen. Gaat dat niet dan lijkt de werkgevers een loonpauze, gevolgd door een loonplafond noodzakelijk. Ook de middenstand wil de huidige procedure niet verlaten. Zonder brokken door moeilijkheden De brief, die waarschijnlijk maan- ag zal worden gepubliceerd, was sieren reeds in concept gereed, ffe zijn er helemaal doorheen", zei e minister-president, mr. J. als, vannacht bij het verlaten van Trèveszaal. De premier deelde dat nog enkele onderdelen van et stuk juridisch en technisch dien- Bi te worden uitgewerkt. Daartoe «den vanochtend nog de ministers in Sociale Zaken, Economische Za ai en Financiën bijeenkomen voor del het stuk ter bekrachtiging aan de voltallige ministerraad zou wor den voorgelegd. Hoewel weinig concreet, wekte de pnier de indruk dat het kabinet t&scder brokken door de grootste mooiheden heeft heengewerkt. Hij «ilflans dat de zitting niet veel tijd meer in beslag behoeven te nemen. In hoeverre iregering tegemoet zal komen bezwaren, die het bedrijfsleven ;en een wijziging van het loon- heeft Ingebracht, viel inochtend nog niet te overzien, angenomen werd dat de scherp- waarmee de industrie, de vak- ntrales en de middenstand giste- n op de voornemens van de rege- Dg hebben gereageerd, zou bijdra- tot het besluit om ook de Rijks- tgaven wat terug te schroeven. georganiseerde bedrijfsleven oeft gisteren het kabinet in feite «nlijk de rug toegekeerd door elke rantwoordelijkheid voor een in- eep in de loon- en prijsontwikke- van de hand te wijzen, scherpe verklaringen, die de iversverbonden, de vakcentra- de centrale middenstandsbon- gistermiddag uitgaven, werd de 't optreden van het ka niet onders toelen of banken De regering werd aange- eerst maar eens de eigen ho- uitgaven terug te schroeven al- met beperkende maatregelen het terrein van lonen en prijzen „Niet verdiend" Zoals de vakcentralen zich verzet en togen de afkondiging van een zo heeft vooral bij de kwaad bloed gezet dat f regering de prijzen sterker wil ton beheersen. Het schijnt de be uling van minister Den Uyl (Econ. aken) te zijn de industrie voortaan ke prijsverhoging, die zij wil door ben, te laten melden. Op straffe m sancties zal het zonder vergun ing verboden zijn de prijzen te ver ben, De algemene reactie van de hierop was gisteren: „Dit we niet verdiend, want we ons steeds aan de afspraken WEERBERICHT joeci meiweer (Van onze weerkundige medewerker). De tendens van het meiweer Vit gunstig. Met tijdelijk meer woiking passeert er vandaag \.ZWak warmte front, met 'htt °V. enkele plaatsen een ut buitje. De temperatuur zal vochtige en zachtere oce- •ffucht iets stijgen. Tijdens 2mi9e perioden zijn morgen nperaturen van 16 tot 18 en in ■toosten van ons land tot dicht draden te verwachten. Al iiven zwakke oceaanfronten het f een wisselvallig karakter re- blijft het gunstig. 22 .HEI 1966 Zon op: 04.37; onder: 20.37; JJaanop: 05.41; onder: 23.33; oogwater in Katwijk: 4.18 en 16.43 "^mter: 0.15 en 12.34. ""nniM bestaat uit 28 paglna'a Ongeorganiseerde bouwvakkers gaan meebetalen Op kort® termijn wordt een oplos sing verwacht voer het vraagstuk ge- organiseerden-ongeorganiseerden in de bouwnijverheid. Het is vrijwel ze ker dat de ongeorganiseerden gaan meebetalen aan de organisatiekosten van de vakbeweging. Via het vakan tiefonds voor de bouwnijverheid zal bij het inwisselen van vakantiebon nen door ongeorganiseerden een be drag van 2 procent worden afgetrok ken. Dit is gelijk aan de door geor- ganiseerden te betalen vakbondscon tributie. De heer A. Buys, voorzitter van de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfs- bond, heeft dit gisteren in Amster dam bekendgemaakt. Hij verwacht dat de regeling dezer dagen aan alle bouwvakkers per circulaire bekend wordt gemaakt. Van de rond 300.000 werknemers in de bouwnijverheid is ongeveer 70 procent georganiseerd in één van de drie erkende bonden. De A.N.B. voelt er niets voor de deur wijd open te zetten voor com munisten. „We doen niet aan ketterjagerij, maar het toelaten als leden is niet zonder gevaren' zei de heer Buys. Het congres van de Algemene Ne De Communistische jeugdbeweging in de Sowjet-Unie heeft gisteren op geroepen tot een nationale campagne tegen dronkaards, straatslijpers en tekenen van Westerse ideologie. De 23 miljoen leden tellende Komsomol- jeugdorganisatle verklaarde na af loop van een vierdaags congres in het Kremlin dat het ideologische en poli tieke onderwijs moet worden uitge- De oproep was vervat in een reso lutie, volgend op toespraken waarin de communistische leiders hun toe nemende bezorgdheid tot uitdrukking brachten over de belangstelling van de jeugd in „de ideeën van de bour geoisie". In de resolutie wordt aangedron gen op grotere aandacht voor de op leiding van jonge mensen in de Sow- jetrussische tradities ten aanzien van revolutie, arbeid en militaire vorming. Voorts wordt een langs gebroken voor een campagne tegen overblijfselen uit het verleden (hiermee wordt dikwijls derlandse Bouwbedrijfsbond heeft I de godsdienst aangeduid; ofschoon de J zich verenigd met 'n reeks statuten- Sowjet-Unie officieel atheïstisch is, i wijzigingen. Een van de gevolgen er- worden thans klachten gehoord dat j van is, dat de A.N.B. voortaan Alge- jonge mensen hernieuwde belangstel- mene Nederlandse Bond voor de ling tonen in traditionele christelijke Bouwnijverheid zal heten. j feestdagen) Aandringend op een nationale cam pagne tegen dronkenschap en straat schenderij sprak het congres zijn groeiende bezorgdheid uit over de jeugdcriminaliteit. Advertentie Overigens de werkgevers dat de regering de moeilijkheden, waarin zij thans verkeert, aan zich zelf te danken heeft. De moeilijk heden zijn volgens de werkgevers voor een belangrijk deel.het gevolg van het feit dat de regering vorig jaar november het advies van de meerderheid van de SER in de wind heeft geslagen. Met de middenstand menen zij dat een maatregel op loongebied geen enkel effect sorteert als het kabinet zichzelf geen beste dingsbeperking oplegt door een be langrijke wijziging van het uit gavenbeleid. Kabinetsberaad over de lo nen en prijzen in de Haagse Trè veszaal, gisterochtendminister Veldkamp stapt op het Binnen hof uit zijn auto. Vannacht om twee uur kon hij pas weer trekken. Ook Saigon is toneel van ongeregeldheden Vanochtend vroeg zijn in de Zuidvietnamse stad Da Nang zware gevechten uitgebroken tusen de regeringstroepen van premier Ky en de dissidente troepen, die de zijde van de boeddhisten hebben gekozen. Vier vliegtuigen van de Zuid- vietnamese luchtmacht bescho ten vanochtend stellingen van re bellen op de oostelijke oever van de rivier de Da Nang, nadat bei de partijen elkaar vannacht met mortieren hadden bestookt. Zd.- vietnamese mariniers hebben in tussen een van de pagodes bezet, waarin zich opstandige militairen hadden verschanst. Het gevecht duurde vier jur. Twee monniken lieten het leven. De boeddhistische leiders in Da Nang hebben de Amerikaanse bevel hebbers van de basis ter plaatse ver zocht tussenbeide te komen. Mocht dit niet gebeuren, dan zal de bevol king, aldus het dreigement, de mili taire basis vernietigen. In Washing- toonden functionarissen van de rege- ring-Johnson zich uitermate bezorgd de nieuwe gevechten van giste- Zij legden er echter de nadruk op, dat Amerika zich afzijdig zal hou- van de strijd tussen het militaire bewind van Ky en de boeddhisten. De oproerpolitie in Saigon heefl j vandaag traangasgranaten gebruikt ter verspreiding van 5 000 boeddliis- j ten. Voor de tweede achtereenvolgen- I de dag was het in de Zuidvietnamese hoofdstad zeer onrustig. De politie maatregelen tegen de menigte de hoofdpagode van Saigon. in gele gewaden gestoken boed dhistische monniken en nonnen een hongerstaking houden om kracht bij te zetten aan hun eis voor de afzet ting van de militaire regering De menigte vluchtte naar alle kanten toen een 15-tal gasgranaten werden afgevuurd. Een traangaswolk hing in de verstikkende middaghitte. De menigte hield een sitdownstaking om te protesteren tegen de maatre gelen van de regering. Aangevuurd door met vlaggen zwaaiende monni ken kwamen de verjaagden weer bij een en poogden de politie aan te vallen. De politie hield echter stand. Gisteravond deden zloh in Saigon eveneens ongereldheden voor. Onge veer duizend schreeuwende boeddhis tische demonstranten met fakkels kwamen gisteren te voorschijn uit de voornaamste pagode van Saigon en trokken naar het centrum van de hoofdstad. Het waren in hoofdzaak studenten, die anti-Amerikaanse leu zen schreeuwden en die banieren met zich meedroegen waarin het afzetten van de militaire regering werd geëist. De radio van de Amerikaanse strijd krachten waarschuwde alle Amerika nen uit de buurt van de demonstratie te blijven, die volgde op een bijeen komst. in het Boeddhistische Insti tuut, dat, in een buitenwijk is gelegen. Tot zevenmaal toe vielen met Molo- tow-cocktails bewapende studenten de politie aan. maar elke keer werden ze teruggeslagen. Met radar vastgesteld: VELEN RIJDEN TE HARD IN DEN HAAG De Haagse politie heeft met een radar-apparaat vastgesteld, dat ver rassend veel automobilisten in de re sidentie harder rijden dan de toege stane vijftig kilometer per uur. Se dert gisteren gebruikt de Haagse po litie het apparaat om de automobi- listen-in-overtreding te verbaliseren. De politieman, die de snelheid van auto's op het apparaat afleest kan zijn collega, die met een portofoon i een eind verderop staat, vertellen. dat te hard wordt gereden, waarop aanhouding volgt. De nieuwe appa- ratuur is mobiel, zodat er mee geope- reerd kan worden op alle wegen. Weer vrachtauto op scholieren ingereden Gistermiddag is in een voorstad van Luik een vrachtwagen ingereden op een groep scholieren. Een 15- jarige jongen kwam om het leven. De onderwijzer en een leerling werden enkele tientallen meters door de auto meegesleurd en zijn zwaargewond In een ziekenhuis opgenomen. Tien leer lingen liepen lichte verwondingen op. De politie moest de dronken auto mobilist tegen een woedende menigte in bescherming nemen. Hij is gear resteerd. Prinses Margriet heeft giste ren een bezoek gebracht aan het 5de Festival van de Werkende jeugd in de Schouwburg in Til burg. Na de lunch vertrok zij voor een werkbezoek je, uitgelei de gedaan door burgemeester mr. Becht en de voorzitter van de Werkende jeugd. prof. Van Dijck. Mogelijk uitbetaling van vakantietoeslag (f 255.000 In een vergadering van personeels leden van de DAVO-haardenfabriek ln Deventer, gisteren met de vak bondsbestuurders gehouden, is van verschillende zijden aangedrongen op strafrechtelijke vervolging van de directie, die men voor de debacle ver antwoordelijk stelde. Districtbestuurder Weijers wees echter op, dat dit bij het bestaande recht niet mogelijk is, hoewel de trieste en gemene gang van zaken zeker wat betreft de rechtspositie het personeel daartoe alle aanleiding zou geven. De urgentie van een her ziening van het ondernemingsrecht werd in dit geval wel weer bijzonder bewezen. Vakbondsbestuurder De Vries schet ste de gang van zaken en zei dat zelfs de bewindvoerders op 12 mei nog enig optimisme konden opbren gen omtrent de betaling van de vakantietoeslag. Maar in de bespre king van woensdag werd het duide lijk dat er geen cent meer was. Vele werknemers van DAVO bleken vakan tie-afspraken te hebben gemaakt, waarvoor een bepaalde som vooruit moet worden betaald. De heer De Vries zei, dat het personeel in totaal f. 255.000.vakantietoeslag te vorde- heeft. De bewindvoerders en bank hebben toegezegd, dat alles in het werk wordt gesteld om althans tot betaling van die toeslag te komen. De andere vorderingen: 127.000 gul den aan de uit te betalen vakant-ie- 617.000 gulden wegens op zeggingstermijnen zullen dan bij de boedelschulden (preferent) moeten worden geclaimed. Zolang de opzeg gingstermijn niet is verstreken, kan geen rechten doen gelden op uit kering van wachtgeld- en werkloos heidsverzekering. De bedrijfsvereni gingen zijn echter bereid tot directe aansluitende betaling van die W.W.- uitkering over te gaan met een cessie op de uitkering, die uit de boedel komt. Meegedeeld werd nog dat de directie reeds op 19 april door de bank werd gewezen op de onmogelijke financiële situatie en dat zij niettemin door ging.. Vlak voor de surséance-aan vraag werden diverse krediteuren be neden de duizend gulden betaald en uitkeringen van declaraties aan lei dende figuren verstrekt. SALON PYNACKER Gevraagd EERSTE en TWEEDE KAPSTER in stijlvolle salon. Prettige werkkring. Event. vak.afspr. kunnen geregeld worden. Goede salariëring. Rapenburg 17 - Telefoon 24760 Auto rijdt huis binnen: 5 gewonden Vijf Amsterdammers, die een ritje maakten met een gloednieuwe auto langs de Amstel, hebben gisteravond een onplezierig avontuur beleefd en met hen de bewoners van een huis in Nes aan de Amstel. De auto werd bestuurd door iemand, die niet in het bezit was van een rijbewijs. De eigenaar van de auto, fungeerde als instructeur. Een plotseling voor de auto overste kende kat zonder twijfel een zwarte bracht de bestuurder ech ter van de wijs. met gevolg dat de auto de voorgevel van een huis ram de en halverwege binnenreed. De auto werd hierdoor zwaar beschadigd en de vijf inzittenden werden allen min of meer ernstig gewond; twee moesten opgenomen worden in een ziekenhuis. De bewoners van het huis kwamen met de schrik vrij. De gevel werd zo zwaar beschadigd, dat de auto niet mocht worden weggehaald, omdat dan de muur zou instorten. ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS Tel. 01726-2541 Vraagt geïllustreerde prijslijst Minister Suurhof f uit ziekenhuis Minister J. G. Suurhoff, van Ver keer en Waterstaat, die op 30 maart wegens een aandoening aan de dikke darm in het Centraal Israëlitisch Ziekenhuis in Amsterdam werd opge nomen, is uit dit ziekenhuis ontsla gen. Het zal echter, voor zijn volle dig herstel, nog enige weken duren alvorens minister Suurhoff zijn werk zaamheden zal hervatten. Chinese wapens voor anti-Joodse organisatie De voorzitter van de „Palestijn se Bevrijdingsorganisatie", Sjoekairi. heeft gisteren in Gaza meegedeeld, dat China zijn organisatie van wa pens voorziet. Hy zei voorts dat een aantal Palestijnen een militaire op leiding in China ontvangt. Sjoekairi sprak op de derde zitting van het nationale bestuur van de organisatie, die in Gaza werd ge houden. De organisatie werd kort na de oorlog tussen Joden en Arabieren, in 1948 opgericht met het doel Ara- bisch-Palestina, dat nu grotendeels tot Israël behoort, terug te krijgen. Hoeveel Palestijnen In China worden opgeleid deelde Sjoekairi niet mee. Advertentie teutDS Z.M. heeft aan dr. P. L. (f Rijke, staatsraad in buiten- gewone dienst, hoogleeraar aan de hoogeschool alhier, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Leopods-orde hem door Z.M. den koning der Belgen ge schonken. (Advertentie)Photogra phic. Des Maandags en Don- derdags drie Album-portret- J ten a eene Gulden, buiten de Rijnsburger Poort bij J. D. Kiel-

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1