villi Voetballers zijn voortduren! in conflict elkaar ei met de spelregel Record dreigt: meer strafzaken dan ooit ZATERDAG 21 MEI 1968 LEIDSCH DAGBLAD t-D-BtlSZ Spelverruwing in het voetbal. Weekin weekuit wordt een toenemende verru- tving van het spel gesignaleerd. Niet al leen in het profvoetbal, waar het, zoals de volksmond dat wil „om de centen gaat". Maar ook bij de amateurs, de pleziervoetballers. Plezier? Tot in de jeugd- en de zater dagcompetities werkt de verrutving door. Er moet echt iets aan gedaan worden. Wat zegt de KNVB? Lo Brunt zegt sussend: ,,Ach, ik geloof niet dat het bij ons zo'n vaart loopt, met die spelverruwing. Je moet rekenen: er zijn veel meer wedstrijden dan vroeger. Dus gebeurt er ook meer. Maar ja, een probleem is het natuurlijk wel een beetje. Er komt van die incidenten zoveel in de publiciteit". De secretaris-penningmeester van de KNVB deelt een vrien delijk klopje op de schouder uit en zegt: Praat eens met Van Zon. Die is hoofd van de afdeling strafzaken. Hij weet precies hoeveel het allemaal is". Nu, dat weet Van Zon inderdaad precies. Op de eerste verdieping van de riante voetbalbondsvilla be woont de jonge, zelf nog actief voetballende, bondsemployé een glazen kamertje van waaruit hij leiding geeft aan een imposante, op een uitgebreid kaartsysteem steu nende afdeling strafzaken. Op zijn bureau ligt een stapel dossiers: nieuwe „gevallen", gereed ter ver zending naar één van de vier „strafkamers" die by toerbeurt oordelen en straffen opleggen aan voetballers die de definitie van hun „6pel" niet begrepen. Betaalde voet ballers wel te verstaan, want voor de amateurs worden door een straf - commissie de zaken op een enigs zins ander niveau behandeld. Van Zon trekt zonder aarzelen het jaarverslag van de voetbalbond over het seizoen 1964-1965 uit een bureaula en komt met schokkende feiten, die de stelling van Brunt uiterst wankel maken: als de ten dens van de laatste weken zich voortzet zal aan het eind van het lopende seizoen een absoluut re cord bereikt worden. In bondsver- band opererende voetballers in zo wel de (bijna) professionele als amateuristische sector zorgen sa men natrappend, opmerkingen ma kend, scheidsrechters beledigend en (vaak) tegenstanders slaand, voor een totaal van meer dan tweedui zend strafzaken in één seizoen. In het „zwarte seizoen" '63-'64 noteer de zyn uit zes medewerkers be staande afdeling 1916 boosdoeners. Dit was, toen, een getal dat het lampje aan de deur van Brunts kamer constant op rood zette. En toe de official weer gestoord mocht worden had de KNVB besloten de straffen aanmerkelijk te verzwa- Dat hielp dachten de bondsbe- stuurders vorig jaar. Het aantal strafzaken daalde tot 1837. Maar na een fors begin in zowel letter lijk als figuurlijk opzicht raken, ondanks de langdurige periode van afgelastingen in de maanden maart en april van dit jaar bij voortdu ring spelers met elkaar en met de scheidsrechter slaags terwijl het Nederlandse publiek vol ergernis aan de beeldbuis constateert, dat het in het buitenland allemaal nog erger is. Maar in de dagen dat An- derlecht, Real Madrid en Partizan Belgrado elkaar met niet voor mo gelijk gehouden lichamelijke inzet bestrijden en Neerlands topscheids- rechter Leo Horn in Engeland twee elftallen voor een, later als begrip populair wordenden „afkoelingspe riode", naar de kleedkamer zendt, velt op het Ajax-terrein referee Boogaerts een woedende supporter met een klassieke rechtse directe en deelt zijn college Schalks acht tien strafschoppen uit en schriller dan ooit klinkt een scheidsrech- Üjk fluit-concert op de Nederland se velden. van een ergerlijke spelverruwing, maar dat komt vooral door het ont breken van een juist overzicht van de gevallen: wat er elke zondag op de velden der amateurs en nog veel erger in de jeugdcom- petitie gebeurt, kan alleen maar worden opgemaakt uit de pagina's vullende lijst van veroordelingen waarmee de, voor clubbestuurders verplichte, „Sportkroniek" op maandagmorgen verschijnt. Maar er gaat ook geen maandag voorbij of de provinciale pers signaleert in de lagere voetbalregionen kloppar tijen en andere misdragingen waar van in de ongunstige gevallen goed willende scheidsrechters het slacht offer worden. Er is, zo blijkt, spel verruwing als Van Zon en zijn me dewerkers vier weken een lijst van 425 strafzaken opbouwen. Dat brengt het totaal per 15 april op 1577 en, berekent Van Zon, met dit sombere getal komt de KNVB op een schatting van meer dan twee duizend gevallen, omdat er dan nog zes zeven complete voet balzondagen moeten volgen RAADSEL Wat toch bezielt opeens de voet ballers? Wat, vooral, is er de oor zaak van, dat er in de jeugdcompe- titie steeds harder en nog harder wordt gespeeld? „En", vraagt Van Zon zich peinzend af, „hoe komt het toch dat In de voorheen zo „rustige" sector van de meeren- deels uit godsdienstige overweging gen op zaterdag spelende voetbal lers in de laatste maanden een angstaanjagende „piek wordt be reikt?" De voetballeiders staan voor een raadsel. Brunt: „We hebben de straffen al zo hoog gemaakt. Wat nu nog te doen?" Van Zon: „We kunnen toch een amateur niet nog langer schorsen? Als hij een straf van vijf wedstrij den oploopt en er dan nu nog wat bovenop moet krijgen, dan staat zo'n man voor meer dan een derde van de competitie naast het veld.. En als er dan nog zo hier en daar wekenlange afkeuringsperiodes vol gen, voetbalt zo'n jongen misschien wel, bijna een half jaar niet". Forse straffen schrikken niet meer af, blijkt anno 1966. Hoe komt het? Voorzichtig spreken hier en daar psychologisch geschoolde voetballiefhebbers van een „alge meen welvaartsverschijnsel". Er wordt gewezen op toenemende straatrelletjes. Uitlaapklep voor een verveeld volk, ook op de voetbal velden? „Zo zwaar willen we er nog niet aan tillen", zegt Brunt. „Maar we willen nu alvast wel beginnen met naar die stemmen te luisteren. Er kan een grond van waarheid in zitten. Zeker is dit: de spelverru wing in de proefsector is een regel recht gevolg, natuurlek, van de fi nanciële belangen die op het spel staan. Maar bij de amateurs?" Misschien moeten die amateurs toch nog harder worden aangepakt. En misschien helpen dan toch een aanslag op de over het algemeen redelijk gevulde portemonnee van de gemiddelde Nederlandse voetbal ler. Van Zon: „We denken er over de „kosten van onderzoek" te verho gen. Als de straf commissie bij de amateurs een geval behandelt en een straf oplegt, moet de „veroor deelde" de kosten van onderzoek betalen: f30. Als we dat bedrag verhogen schrikt het misschien af. Dan be denk je je misschien, wel voordat je het veld ingaat. Zo van: jon gens als ik me misdraag kost het me centen". „En", zegt Van Zon, „zo gemakkelijke kunnen de mees ten dan ook weer niet van hun geld af". Het is, uiteraard, onmo gelijk om bij de amateurs met re gelrechte boetes te gaan weken. Bij de profs kan het en het wordt dan ook gedaan. Is dat in ieder geval voor de betaalde sec tor de oplossing? „N.iet helemaal", meent Brunt en hij berijdt daarmee een stokpaard je. „Kijk, ik zou wel willen, dat clubleiders meer verantwoordelijk heid tonen. Om precies te zijn: de managers, de trainers van de be taalde ploegen: DIE hebben regel rechte invloed op hun team. Die moeten zeggen: „Jongens, wie vuil speelt gaat eruit. Die wordt ge straft, nog voor de KNVB met maatregelen komt. Gestraft door mij, door ons, door de club". Wordt daar iets aan gedaan? Brunt: „We zijn van plan een aantal clublei- dersbijeenkomsten te beleggen om de mensen van deze zaken te door dringen. We hebben het trouwens al eens gedaan. Op centrale bijeenkomsten van trainers wordt er ook aan dacht aan besteed. Maar je kunt de mensen er niet genoeg van door dringen. En, ach, als de centen een rol gaan spelen, wat doe je dan? Dan kan het best toch weer uit hand lopen". BUITENLAND Misschien „waait" de spelverru wing wel „over" uit het buiten land. De voetballeiders geloven al gemeen van niet: je gaat toch niet ook natrappen, omdat een speler van Anderlecht dat tegen iemand van Real Madrid doet? Feit is na tuurlijk wel dat uit het buitenland geen goede voorbeelden ter na volging naar onze beeldbuizen wor den geseind. „Maar daar", zegt Brunt, „gaan we ook iets aan doen. Op 18 en 19 maart was ik bij een UEFA vergadering aan de Rivièra. Je had toen net die slachtpartij- Real-Anderlecht gehad. Ik heb toen gezegd: jongens, dat kan niet meer. Waar gaan we heen? We hebben toen alvast besloten dat gestrafte spelers in „Europese" wedstrijden een schoi'sing krijgen die door hun bond voor hun eigen competitie wordt overgenomen. Als een vent van Anderlecht een schor sing oploopt, dan mag'ie bij voor beeld gewoon in België tegen Sint- Truiden of zo niet meespelen. En verder gaan we zelf de scheids rechters aanwijzen. Vroeger zeiden we: „Die en die wedstrijd wordt door een Deen geleid" en dan mochten de Denen zelf zeggen wie dat zou doen. Nu moeten ze ons drie namen opgeven, dan kiezen wij. En als er dan geen goede bij is, dan zoeken we zelf wel verder". Dat is, voorlopig, wat i spelverruwing wordt gedaaa ten de scheidsrechters in c* derlandse voetbal niet loep worden genomen? Van Zon éénstemmig: „C ke van. We hebben in 1 een uitstekend scheids korps. Veel beter dan in vw! re landen". En de wijze van stral t spraak: „Ons systeem wed to stekend, wordt zelfs door landen afgekeken. Als er li beurt zitten we er meteen 1* a Zondag natrappen, donder® spraak: geschorst. Tenmras de betaalde sector betreft, amateurs kan er nog el weekje tussen zitten. En iln- schorsing wat langer uitblijff het omdat er een mondelinfR zoek gaande is. Dat kan f aangevraagd door iedereen derwerp is van een Want rechtvaardig zijn 1 FRED NET ZO ERG Het in degradatienood verkeren de DOS ziet in zijn meer dan har de strijd tegen afdaling naar de eerste divisie, en daarmee gepaard gaand financieel verlies, meerdere spelers zwaar gestraft en langzaam groeit in deze dagen dit besef: het is bij ons met zo erg als over de grenzen. Nog kan door de stem van het voetbalvolk niet worden gesproken tijd om een dagje-uit goed voor te bereiden. De Spoorwegen zorgen voor beide: men koopt in zijn woon plaats een speciaal treinkaartje, waaraan talons vastzitten voor con sumpties en een eventule busrit in het traject, en ontvangt op het meestal kleine station van aan komst een route beschrijving. Vorig jaar boekten de NS circa 150.000 deelnemers aan het dag tochten-programma, dat jaarlijks wordt uitgebreid. Nieuw is dit jaar een dagtocht (het gehele jaar door en alle dagen van de week) naar het bijzonder mooie en afwisse lende natuurgebied tussen Wolfhe- ze en Westerbouwing. Tijdens de drie uur durende „Thijsse-wande- ling" die hier is uitgezet (palen met rode koppen volgen), krijgt men veel te zien: bossen, heidevelden, beekjes valleien en werkelijk schit terende panorama's over de Rijn nabij Arnhem. Na aankomst in Wolfheze hoeft men slechts enkele tientallen me ters te lopen om meteen middenin de natuur te zitten. De route voert de wandelaar door de Wolfhezer bossen, eigendom van Natuurmo numenten, en over de landgoederen Hoog Oorsprong en Duno van het Geldersch Landschap. De Wolfhezer bossen danken hun grootste bekendheid aan de „Wodanseiken" (die de Ger manen nimmer hebben aan schouwd) en de zogenaamde „dui zendjarige den", die ondanks zijn imponerende gestalte hooguit drie honderd jaar oud is. Maar het fraaiste plekje in het bos is de bemoste, nfet beuken begroeide oever van de Wolfhezer beek. Wel iswaar hebben we hier volgens kenners te maken met een „verval len cultuurlandschap", maar dat is toch niet zo'n ongunstige kwalifi catie als het wel lijkt, Juist dat „vervallene" geeft een apart cachet aan het landschap, iets ruigs en tegelijk lieflijks. En juist ook om die beek kocht Natuurmonumenten in 1939 het landgoed Hoog Wolf heze. Duno is het landgoed van de fraaie uitzichten over de Rijn. Hier vindt men ook de „Hunneschans", restanten van een verschansing, welke uitde vroegere Middeleeuwen dateert. Het eindpunt van de wandeling is het Rijnterras „De Wester bouwing", bij de Arnhemse jeugd erg in trek wegens zijn kabelbaan tje. Vandaar gaat men met de bus naar Arnhem, het station van ver trek. In de periode van begin mei tot half september is het buskaar tje ook geldig om zij het mei een bescheiden bijbetaling per boot naar Arnhem te varen. Het laatste kunnen we uit eigen erva ring warm aanbevelen. 'llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllülllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllllllllllllllllllllllllllllllllfllllllllllllllllllllllllllillllllillllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllljDnc Wandelen tussen Wolfheze en Westerbouwing (Van een onzer redacteuren) Steeds meer mensen gaan wan delen met de NS. De dagtochten welke de Spoorwegen negen jaar geleden toen nog op bescheiden schaal zijn gaan organiseren, hebben aangeslagen bü een groot publiek, dat kennelijk graag weg wijs gemaakt wil worden in 't ont dekken van Nederlands natuur schoon. Inderdaad is het vaak niet ge makkelijk om op de juiste plaat sen te komen, zeker als men geen eigen vervoer heeft en evenmin de

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 12