alles 9 t „Liefde's loze les' te zwaar aangezet SINKAL kunst kaleiöoscQQp JOURNALISTEN ONTVINGEN DE RORERT SCHUMANNPRIJS AGFACOLQR UNIVERSAL CENTRUM" IN SCHOUWBURG en koste van tempo H. J. SLIJPER EXPOSEERT wiltu alles, daglicht, kunstlicht, kleur, zwartlwit? U.S.O. jubileerde met MahlersZesde' AO f7 MEI 196« LEIDSCH DAGBLAD Jliara Shakespeare heeft „Love's labour's lost" (door dr. L. A. rgersdijk indertijd vertaald in „Veel gemin, geen gewin", jlmr. Evert Straat meer ter zake „Liefde's loze les" koos) in jinperiode van zijn schrijversloopbaan, waarschijnlijk in 1593 reven, toen hij dus 29 jaar oud was. Natuur boven leer mg jeugdige koning Ferdinand ,varre neemt met zijn drie ho- n Biron, Longaville en Du- het besluit zich uit het leven te trekken, zioh in het vervolg wetenschap te wijden en zich »uden van omgang met vrou- ais de Victoriaanse essayist zou de overbeschaving van en de adel en hun aanhang en tijde toe hebben geleid dat i natuur negeerde en verloo- en zou Shakespeare zich tot ebben gesteld zulks met dit aan de kaak te stellen. Hoe zjj, met „Liefde's loze les" willen aantonen dat de na- tn de leer gaat. Koning Fer- is de eerste die zijn tol moest oor verliefd te worden op de wn Frankrijk, op de voet door de hovelingen die ver- irden in de netten van haar Vermomd in Russische acht maken zij de dames het op de partij gemaskerd ver- De verwarring is daardoor De liefdesverklaringen >t de verkeerde dames ge- ardoor deze in het bezit ko- een tweesnijdend zwaard: ontrouw aan hun studie-beloften èn aan hun liefdes-eden. Ook de vrou wen van het eind der zestiende eeuw wisten dit wapen reeds feilloos te hanteren! Dit is zo ongeveer de in houd van het nogal simpele verhaal dat de duidelijke kenmerken van de eersteling heeft. Niet lichtvoetig De toneelgroep „Centrum" heeft gisteravond voor K. en O. een opvoe ring van dit blijspel gegeven waarbij de regisseur Guus Hermus duidelijk het accent heeft gelegd op de spel- kwaliteiten. Ten koste van het tempo werden vele mannenrollen te zwaar aangezet en te breed uitgesponnen, wat de gewenste lichtvoetigheid in de weg stond. Een scène uit Liefde's loze les". V.l.n.r. Dries KrijnJules Hamel, Ben Hulsman. (Foto L.D./Holvast) Met name Don Adriano de Armado. een Spaans edelman van Ton van Duinhoven, de dorpsgeestelijke van Egbert van Paridon en de school meester van Broes Hartman. De speelheid kwam beter tot zijn recht aan het Franse hof, waar Ina v. d. Molen als de prinses van Frankrijk, Els van Rooden, Mar ja Kok en Yo- landa Bertsch als de hofdames voor de lichte toets en het vlotte tempo zorg droegen. De koning van Navarre van Jules Hamel en zijn hovelingen Biron, Longaville en Duma in, door Jeroen Krabbé, Jaap Donselaar en Carol Linsen vlot weergegeven, ge droegen zich éénparig als slachtoffers van de liefde, wat moeilijk in over eenstemming te brengen is met Shakespeares bedoeling, dat de na tuur boven de leer gaat. Aan het slot mochten de dames bloemen in ontvangst nemen en be loonde het publiek het gezelschap met de gebruikelijke huldebetuiging. B.H. Friese kunstenaars contra H. Algra De bond van Friese kunstenaars („It boun fan Fryske kunsters") heeft een verklaring afgelegd met betrekking tot de uitlatingen van het A.R. Eerste-Kamerlid, de heer H. Al gra, woonachtig te Leeuwarden, on langs bü de behandeling van de be groting van het ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk werk. In deze verklaring wordt het vol gende gezegd; „de ledenvergadering van de Bond van Friese kunstenaars heeft op 12 mei te Leeuwarden uiting gegeven aan haar ernstige onge rustheid over de geest zoals die tot uiting komt in de wagen en op merkingen van de heer Algra in de Eerste Kamer met betrekking tot de subsidiering door de overheid van literair werk. De vergadering was van oordeel dat de tendens die achter deze op merking staat een gevaar inhoudt voor de vrije en onbelemmerde uiting van de artistieke persoonlijk heid en dat bij de behandeling van schrijvers en kunstenaars in het al gemeen geen andere criterium mag gelden dan het zuiver kunstzin nige. Vraag uw drogist naar de produkten-serie voor moderne toilet verzorging Syrische mijnen - tegen Israël Israëliërs hebben bij een land bouwkolonie aan de grens met Li banon een aantal mijnen onschade lijk gemaakt, die naar hun mening daar waren geplaatst door een Sy rische sabotagegroep, die van uit Li banon werkt- De Israëlische regering heeft een protest bij de Verenigde Naties ingediend. EEG-ministers vergaderen op Madagascar Ministers van de zes EEG-landen zijn gisteren naar Tananarive, Ma dagascar, vertrokken om daar de jaarlijkse vergadering met de acht tien met de EEG-geassocieerde Afri kaanse landen bij te wonen. Neder land wordt vertegenwoordigd door zijn minister van Buitenlandse Za ken, mr. Luns. Het is voor het eerst, dat de jaarvergadering in Afri ka wordt gehouden sinds de zes en de achttien in 1964 in Yaoende in Kameroen hun verdrag tekenden. Een van de onderwerpen, die be sproken zal worden is de verdeling van de financiële hulp. De armere landen, zoals Boeroendi, Roeanda, Togoland en Somalië, hebben ge klaagd dat de rijkere zoals Madagas car. Ivoorkust en Senegal verhou dingsgewijs meer krijgen. Een klacht van de Afrikaanse landen is ook, dat West-Duitsland al zijn bananen in Latijns-Amerika koopt". In de stroom van „nieuwlichters", die zich tegenwoordig op schilderkunstig gebied presenteren, is het prettig nu eens kennis te maken met de aquarellen en tekeningen van de 44-jarige H. J. Slijper. Zijn figuratief werk is thans tot 10 juni te zien in >,De Ruif", Jan Vossensteeg 59. IN „DE RUIF" Slyper, geboren te Amsterdam, ontving zijn opleiding aan de Rijks normaalschool en de Rijksacademie iiase regering eft toe dat er ingersnoodis autoriteiten hebben gis- »or het eerst toegegeven, dat )aalde gebieden van het land e hongersnood heerst. Mevr. die is teruggekeerd van een etocht door de staat Orissa in ten van India, verklaarde in lement, dat er in dat gebied Jhaarste heerst, maar dat dit atselijk karakter heeft. Zij msen ontmoet die haar had- ïegedeeld dat zij zaden en hadden gegeten. ulster van Voedselvoorziening ïaniam, zei dat de schaarste a bjjna even ernstig is als die toen in de staat Bengalen i r een miljoen mensen door j omkwamen. Hij voegde hier- I 1 dat de regering een herha- deze ramp kan en zal voor- Beide sprekers deelden mee, maatregelen zijn genomen om btoffers, in het bijzonder de n» te helpen. dusver kwamen alarmerende en over de voedselsituatie uit- van de zijde van de oppo- STAKINGEN NEW YORK verpleegsters van 21 gemeen - ziekenhuizen in New York haar ontslag ingediend. Zij meer salaris en verbetering van foeidsvoorwaarden. de werknemers bij een tele- latschappij in Massachusetts ode Island hebben het werk ilegd. staking die gisteren beëindigd was die van achttienduizend *se taxichauffeurs. Over hun I tig procent van de ritprijs, overeenstemming bereikt. Tot Kregen de chauffeur-s veertig ■veertig procent van het be- Qat de taximeter aangaf. JojhnalLsten in New York zijn taking. Zij legden drie geleden het werk neer. Er is onin 6n^el teken, dat wijst op piossing van het conflict. Er jnen m New York Qp het "0g slechts twee ochtend- en een avondblad. (Van onze correspondent) Dr. J. E. Andriessen, oud-minister van Economische Zaken, heeft gistermiddag als voorzitter van de jury. benoemd door de Europese Beweging, de Robert Schumann-prijs uitgereikt aan de journalisten J. A. Baggerman, redacteur voor Europese Zaken bij het A.N.P. en B. Klaverstijn, A.N.P.-correspondent in Brussel. De uitreiking vond plaats in de Burgerzaal van het Hilversumse raadhuis. In het juryrapport wordt om. ge zegd, dat beide journalisten door vak kennis, verantwoordelijkheidsgevoel en nauwkeurigheid een belangrijke bijdrage hadden geleverd tot de me ningvorming in Nederland over de Europese eenwording. Met hun be richtgeving in 1965 hebben zij een uitstekende journalistieke prestatie geleverd. De prijs bestaat uit een zilveren penning en een bedrag van f 1000.-. Dr. Andriessen leidde de eigenlijke uitreiking in met een cynische toe spraak, waarin hij niet onder stoe len of banken stak hoe hij dacht over de manier, waarop een Europese beslissing tot stand komt. Met betrekking tot de Europe se ministerraad zei hij: „Dat is de slechtst-georganiseerde ministerraad ter wereld. Het verloop van de ver gaderingen is onvoorstelbaar. Er is bijvoorbeeld ook niets bekend over vergadertijden. De heren verkeren er doorlopend in een prikkelbare stern- De A.N.P.-journalisten J. A. Baggerman (rechts), redacteur voor Europese Zaken, en B. Kla verstijn, correspondent in Brus sel, hebben gisteren de Robert Schuman-prijs voor 1965 ontvan gen uit handen van de voorzitter van de jury, de oud-minister van Econmische Zaken, dr. J. E. An driessen (midden). ming. Het is een rommelige boel, waar 150 mensen door elkaar lopen. Als het interessant wordt, betekent dat meestal een flinke knokpartij. Na afloop komen dan zes heren uit de vergaderzaal, die alle zes aan de na tionale pers vertellen dat ze gewon nen hebben". Volgens dr. Andriessen hangt er een voorlichtingsmist. Al met al vond hjj, dat de journalisten voor een bij zonder moeilijke taak staan. in Amsterdam. Hij werkt als kunst schilder, illustrator en docent van de Gooise Academie te Laren, waar hij ook zijn atelier heeft. Slijper betoont zich een vakbe kwaam, kunstzinnig man, wiens figu ratieve, met gedegen hand vervaar digde werken van een gezonde, op rechte visie getuigen. De technische basis, waarop zij stoelen, is een ver gevorderde en bovendien weet Slij per, wiens kleurgevoeligheid even eens te waarderen valt, sfeer te scheppen. Er zijn o.a. karakteristieke impres sies uit de Vogezen, Zuid-Frankrijk, Slijpen „Grand isle" (Foto L.D./Holvast) Italië, alsmede stillevens en een zelfportret. Slijper stelt niemand voor raadsels of problemen, hij wil dat blijkbaar ook niet. Zijn kunst moge niet „origineel" zijn, waartoe velen zich, veelal gefor ceerd, geroepen voelen, zij is waar, fris en nimmer verwrongen, waarbij hij het beeld nimmer tot een „plaatje" degradeert. Hier is geen sprake van iemand, die „koste wat het kost" met een mode vol grillig heden mee wil doen. Het was dan ook voor ons een blij de ervaring, met zjjn oprechte kunst kennis te maken. Hij zal stellig een vruchtdragende en stimulerende In vloed op zijn leerlingen uitoefenen. H. Foto's maken met dezelfde film bij bij In in Het Utrechts Symfonie Orkest heeft gisteravond In Tivoli met een uitvoering van Mahlers „Zesde Symfonie", die precies 50 jaar geleden eveneens door het U.S.O. in Essen onder Mahlers leiding ten doop werd gehouden, zijn 170-jarig bestaan gevierd. Dit jubi leumconcert kreeg op het laatste moment een twijfelachtige glans door de aankondiging van een Utrechtse krant dat het U.S.O.- jubileum onbewezen is en dat de ouderdom van het uit de Utrecht se schutterij voortgekomen orkest zeker hoger is dan 170 jaar. Viering 170-jarig bestaan De Haagse vlolist Willem Nos- ke, stelde vorig jaar aan de hand an een archiefonderzoek de leeftijd an het USO aanvankelijk vast op 150 jaar. Dezelfde krant, die enkele uren voor het officiële jubileumcon cert de 170 jaren in twijfel trok verstoorde toen het speurderswerk door het leeftijdscijfer 170 te lan ceren. Het werd, nadat Noske zyn archiefstudie had voltooid, als ver moedelijk juist overgenomen, hoewel geen overtuigende bewijzen konden worden gevonden. Ditmaal stelt de Utrechtse krant dat het USO zeker ouder is dan de vastgestelde 170 jaar. Een nader onderzoek zou volgens deze krant wel eens kunnen uitwij zen dat het USO in 1969 zijn 185-ja- rig bestaan kan vieren. USO-direc- teur Van Leeuwen reageerde prompt: „Er is geen enkele aanlei ding te veronderstellen dat het USO ouder is dan 170 jaar". Hoe het ook zij, met f 20.000 sub sidie van de gemeente heeft het USO gisteravond zijn 170-jarig-be staan gevierd. Er waren veel officiële gasten, onder wie de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk, mr. M. Vrolük, prof. Er- win Ratz uit Wenen, president van het Internationale Mahler-genoot schap, en vele representanten van de subsidiërende overheden. De USO-voorzitter dr. J. Jongh zei dat de materiële positie van de orkestleden tegenwoordig is verze kerd, maar dat de financiële positie van de orkesten toch nog zorgelijk is vanwege de hoge pensioenlasten en andere personeelskosten die bulten het subsidie vallen. Hij vroeg de Rijksoverheid de subsidieregeling te herzien. Sprekende over de heden daagse muziek zei dr. Jongh dat het USO ernaar streeft daaraan meer aandacht te geven. Moeilijk daarbij is dat de belang stelling ervoor gering is, terwijl bo vendien de kosten vaak hoog zijn door de orkestsamenstelling en bij zondere instrumenten. Minister Vro lijk haakte, na de gelukwensen van de regering te hebben aange boden, in op deze opmerkingen. Het wekken en behouden van publieke belangstelling achtte hij belangrijk. De financiële positie van de or kesten heeft zijn voortdurende aan dacht. Minister Vrolijk zei tenslotte dat het tot de plicht van de Neder landse orkesten behoort aandacht te schenken aan de hedendaagse mu ziek. Het woord werd voorts nog gevoerd door de loco-burgemeester van Utrecht en een lid van Ged. Staten van Utrecht. Men luisterde daarna naar de pre mière van Syntaxis, dat Ton de Leeuw in opdracht van het USO voor dit jubileum componeerde. Na de papze verklankte het tot ruim 100 musici versterkte USO onder lei ding van zjjn vaste dirigent Paul nupperts de Zesde Symphonie van Mahler, die slechts zelden in ons land wordt uitgevoerd. Daarna volg de een geestdriftig applaus. Dirigent, musici en publick ontmoetten elkaar tenslotte aan een groot souper. de universele film Rolfüm 120 en 620 spoel 2.95, 127 spoel 2.80. Rapid cassette 3.60. Kleinbeeldpatroon voor 36, 20 en12 opn. resp. 5.60,3.60 en 3.—-. GEVAERT-AGFA Juan Bosch geen kandidaat? Van gezaghebbende zijde in Santo Domingo is vernomen, dat oud-pre sident Juan Bosch voornemens is zich terug te trekken als kandidaat voor het presidentschap, aangezien er zijns inziens niet voldoende waarbor gen voor het houden van vrije ver kiezingen zijn. Volgens dezelfde zegslieden zou Bosch, die beschouwd wordt als de grootste kanshebber voor het ambt, de Dominicaanse „Revolutionaire party" willen verzoeken zich uit de campagne terug te trekken. De ver kiezingen zullen op 1 juni worden gehouden. Paul Hupperts onderscheiden De Internationale Mahler Gesellschaft in Wenen heeft Paul Hupperts, de dirigent van het Utrechts Symjonie Orkest, onderscheiden met het erelidmaatschap en het orkest met de gouden medail le, de hoogste onderscheiding van de Mahler Gesellschaft. Dit heeft prof. Bernard Kempers, voorzitter van de Ned. afdeling van de Mahler Gesellschaft, gisteravond be kend gemaakt na afloop van het jubileumconcert. De heer Hupperts kreeg het erelidmaatschap als waarde ring voor het inspirerende werk dat hij heeft gedaan voor de verbreiding van Mah lers muziek. De voorzitter van de Orkestvereniging van het U.S.O., de fluitist H. Bo- land, nam de gouden medail le in ontvangst als waarde ring voor de sublieme Mah ler-vertolking en van het U.S.O.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9