De man die Nederland leerde vliegen elke dag 'n fiets voor niets! Jack Hawkins zal nooit meer optreden Sfeer tussen België en Kongo is niet best Das Kommödcheir trekt door ons land I (MM Schmidt werd voorzitter van geen SPD in het land Hamburg DINSDAG 17 MEI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 Advertentie jaar (Van onze Haagse correspond.) Generaal-majoor vlieger b.d. W. C. J. Versteegh. liever ge zegd Willem Versteegh, de man die Nederland vliegen leerde, wordt donderdag 19 mei 80 jaar. Tachtig. Dat houdt in dat hy ge boren werd in de vorige eeuw toen de automobiel als het snelste ver voermiddel voor nog niet zo erg haastige mensen in opkomst was. Hü was 25 was toen de eerste wan kele vliegtuigjes boven Europa be gonnen rond te darren. Oliespatten- den, tochtige, knetterende bromvlie gen,' tot niet veel zinnigs in staat nog', maar ze hadden een fascine rende eigenschap: ze vlogen. Wie toen merg in zijn botten en bloed in zyn gderen had voelde een kriebeling om mee te doen en luitenant Willem Versteegh was een van de eersten die deze verlokking gevolg gaf. H er voor naar Oostenryk, op kosten, maar toen hy terug (Nederland schreef toen 1911), had hy zyn brevet. Spil Hoog in de generale staf waren vooruitziende geesten 1 aan een militaire luchtvaart ifd. waarvan men veel profijt ver- jachtte voor verkenningen ten beho e van het leger. Generaal Snyders, ;apitein Walaardt Sacré, Olieslagers, darinus van Meel allemaal hiel- len ze mee de autoriteiten die het oor het zeggen hadden de lucht- aart welgezind te maken. Versteegh rerd direct een der hunnen. Heel zyn Gthousiasme en kundigheid zette in. Werkte generaal Snijders op beleidsniveau, Versteegh wierp ich op het organisatorische vlak en de grote promotor van de op- Langer dan 20 jaar was hy p Soesterberg de spil waar alles om kaaide. Niemand ging de lucht in of de met het gouden vlieghand- p moest het goed gevonden hebben, pie hij al zo vliegen leerde? Het jjn er teveel om te noemen, maar Eet namen als die van Van de Wend, Rombouts, Plesman, Van fenendaal en Viruly is heel die ro- njntische tijd van de jarentwin- feop de vlieghei voldoende in de jErinnering teruggebracht. „Jij neemt over' tn die eerste kwart eeuw was nog aar een begin. In 1935 ging hy verzoek van Plesman naar de om daar een Koninklyke Ne- Luchtvaart Maat- happy van de grond te helpen. Hy er de directeur van, later, en in mei 1940 tot aan de bevryding is hy zelfs na het beroemde lefoontje van Plesman: „Versteegh, ij zyn bezet, jy neemt over", de directeur van de hele K.L.M. Zyn be sluit om de vloot tijdig naar Austra lië te doen uitwyken en het vliegend personeel mee te laten evacueren schoof voor de duur van de oorlog een stevige stut onder de inspan ningen van de geallieerden alle gezagvoerders werden militair en di recteur Versteegh kreeg een kolonels pet ,maar legde ook een basis waarop Albert Plesman in 1945 zyn maatschappij opnieuw kon opbou wen. Ook in het burgerleven bleek hij een pionier en een onvermoei baar organisator. Op 1 juli 1947 werd hem eervol ontslag verleend bij de K.N.I.L.M., in 1951 werd hij „pensioengerechtigd" als onderdi recteur van de K.L.M. Maar wat betekent pensioen voor een man als Versteegh. Twee jaar later alweer koos de minister van Oorlog hem tot voorzitter van de raad van advies inzake ongevallen bij de Koninklijke Luchtmacht- Op 19 mei is het Hemelvaarts dag, dus dan kan het niet. Maar op 20 mei zullen ze allemaal, de ridders van de essehouten motorbak tot en met de ingenieurs van de straal- verkeersmachine samen komen in Casino aan de Soesterbergse Kampweg om generaal Versteegh nog eens haarfyn te vertellen wat allemaal van hem denken. Veilig fietsen en een oude fiets gaat niet samen. Koop 'n nieuwe - nu! Want u weet: Hoe? Vraag uw fietsenhandelaar inlichtingen. Nieuw leven na keeloperatie (Van onze Londense correspondent) Ontelbare bioscoopbezoekers kennen de stoere, sympathieke Jack Hawkins, mannetjesputter en sympathieke vaderfiguur in talrijke Engelse films. De 55-ja- rige acteur, die een operatie aan zijn keel heeft ondergaan, waar bij zijn stembanden moesten wor den weggenomen, zal nooit meer kunnen optreden. Bij een recen te gala-voorstelling voor de Brit se koninklijke familie maakte hij zwijgend zijn opwachting. Een grootse hulde viel hem ten deel. Het deed hem goed. zals de vele brieven die hij uit alle windstre ken ontvangt. De brede glimlach van Hawkins is nog even aanstekelyk als vroe ger. Voor het eerst na drie maan den begint hy weer te praten, maar zyn stem in onherkenbaareen grommend, krakend. metaalach tig geluid, dat hij via een microfoon en versterker voortbrengt. Hawkins heeft geleerd een geheel ander stel spieren te gebruiken. Hy. zegt: „Het is een kwestie van vibratie en ge duld". Maar omdat hy acteur is, maakt hy met zyn spraakoefenin- gen snelle vorderingen. Binnen een paar weken bereikte hy reeds waar andere jaren over doen. Met een wrang lachje merkt hy op, dat hy bussel en Moelamba »oor een moeilijke taak an onze Brusselse correspondent) De aankomst, eind vorige week, n een Kongolese handelsmissie on- r leiding van premier Moelamba Brussel heeft de sfeer tussen bei- landen er niet beter op gemaakt, gaan de besprekingen maar zeker is, dat het begin esbehalve gunstig is geweest en er heel wat „bijgespijkerd" moeten wil het beoogde resultaat worden. de eerste plaats waren de •ngolezen op hun tenen getrapt, idat premier Van den Boeynants bij hun aankomst op het Brus- se vliegveld aanwezig was. Boven in had de premier laten weten, t hy ook niet zelf de onderhan- lingen zou leiden. Voorts waren commentaren in de Kongolese rs niet al te vriendelyk. Premier zou voor zyn vertrek heb- gezegd, dat de door vorige Kon- regeringen afgesloten verdra- bepalingen bevatten, die ten na- van het Kongolese volk waren dus niet te accepteren voor de idige Kongolese regering, het de president van de republiek, generaal officieel verklaren dat de binetschef van de Belgische mi- 'ter van Buitenlandse Zaken, rggraaf d'Apignon, „een idioot s, die op grond van zyn adellyke el en zijn relaties zichzelf als de avel van de wereld" beschouwde", iboetoe verklaarde dit naar aan- dmg van uitlatingen in een met iboetoe bevriend Brussels week- De kabinetschef zou volgens ^lad tijdens een byeenkomst van igische diplomaten hebben gezegd, de tegenwoordiger heerser in ugo een voormalige Onder-officier de gendarmerie was en zeker wereldberoemde strateeg. Bo- 'en zou hy iemand zyn, die gelooft dat hy alle vraagstukken met het „handboek voor de volmaak te infanterist" kon oplossen. Uiter aard heeft de Belgische regering zich van deze uitlatingen gedistan tieerd. Vrij dagavond half luiur op t,v. IV Het bekende Duitse cabaret ,.Das Kommödchen" uit Dusseldorf, is gis teren met een voorstelling in de Nij meegse stadsschouwburg een tour nee door ons land begonnen. Hier na staan Arnhem en Haarlem op het programma. Vervolgens treedt „Das Kommödchen" tot en met woensdag 1 juni op in het Nieuwe de la Mar-theater in Amsterdam, en vrydagavond zendt de VARA-te- levisie een half uur opnamen van het programma uit. „Das Kommödchen'' staat onder leiding van Kay Lorenz en wordt verder gevormd door diens vrouw Lo re, Ernst Hilbach, Karl Heinz Ger- desmann en Werner Vielhaber. Het Dramatische reis van Javanen naar zuid-Sumatra Meer dan 200 Javaanse migranten zijn vorig jaar in zuid-Sumatra door ziekte en honger omgekomen. Dit is door de autoriteiten van Ogan Ko- merlng Oeloe aan het Indonesische persbureau Antara meegedeeld. Een 300-tal migranten van Java had zich laten bewegen tot het verkopen van al hun bezittingen en het geld te ge ven aan een man, die als leider van hun groep voor de reis naar Sumatra optrad. Bij aankomst van de Javanen in zuid-Sumatra was de man met a' het geld verdwenen. werd kort na de tweede wereldoor log opgericht als studentencabaret. Sindsdien heeft het sterk politiek geëngageerde Kommödchen zich ontwikkeld tot één van de drie grote Duitse cabarets, met internationale reputatie. In het begin van dit jaar gaf het nog een aantal voorstellin gen in New York. Het is niet de eerste keer dat „Dat Kommödchen" In ons land optreedt. In 1959 gaven Kay Lorenz en de zynen een aan tal voorstellingen in Den Haag. Sindsdien is de aard van het cabaret wel iets veranderd. „In het begin ging het enorm de democratie in Duitsland populair maken, nu is het zaak geworden de democratie te be houden", aldus Lorenz. I NEDERLAND I AVRO: Nieuws in het kort. NTS Klaas Vaak, voor de kleuters NTS-joumaal voor gehoorgestoorden Engelse les NTS-journaal Dick van Dyke-show Expo '67 Montreal Love story, film AVRO's Televizier, actualiteiten Ruimtevaart, reportage NTS-journaal Wielrennen, Olympia's Tour Teleac, t.v.-cursus Sluiting NEDERLAND II KRO: 8.00 uur Nieuws in het kort, NTS 8.01 uur Bill Dana-show 8.25 uur Het grote avontuur, film La vie de Bohème, ballet Onze man in Londen Dichterbij, kerkelijk programma NTS-journaal Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA HILVERSUM I: 10.00 uur Klara Franck-Konrad, piano 11.00 uur Kastelen en kathedralen HILVERSUM II: 7.05 i 8.45 uur 8.55 uur 9.40 uur 10.10 uur 10.25 uur 10.30 uur 10.40 uur 11.10 uur 9.50 uur 10.05 uur 10.35 uur 10.40 uur hoopt op de terugkeer van de stom me film. komt het doordat ik in de oorlog zo- zyn lot weet te dragen. „Misschien komt het doordat ik in de oorlof zo veel heb gezien", zegt hij. ..Het heeft geen zin aan het verleden te den ken. Ik kyk naar de toekomst en er is veel waarvoor ik dankbaar ben. Vroeger moest ik my altyd haasten, altijd ergens heen. Nu heb ik volop tyd om de andere zijde van J m het leven te waarderen". kunstenaars in „Bellevue" „Uit Bellevue" deed het gis teravond rustig aan. Een onder werp van ongeveer drie kwartier lengte beheerste de hele uitzen ding. We maakten namelyk ken nis met een aantal van de vele buitenlandse kunstenaars, die (blykbaar in ruil voor Appel, H Corneille, Wayenberg. Kous- rr\ ij I broek, Son ja Beers, Jan de Har- X OOlt Hermans matM tog en vele anderen) Nederland - I prefereren als land om in te wonen en te werken. Er waren ongeveer 20 buitenlanders in de studio: Amerikanen. Spanjaar den. een Israëliër, een Fin, een Zweed, een Columbiaan (Joop van Tyn maakte het grapje: „u bent de eerste Columbiaan in dit programma en u zult ook wel de laatste zijn" een kwartier later kwamen twee Columbiaan- se gitaristen in het beeld), een Fransman, een Noor, een Duit ser, een Griek, een Bulgaarse, een Deen, een Zwitser en een Surinamer. Schilders, schryvers, beeldhouwers, musici, een teken filmer, en een balletdanser. Over het algemeen roemden zy hier het leefklimaat, de grotere rust in vergelyking met byv. Parijs. weer optreden Toon Hermans heeft gistermiddag inderdaad toestemming gekregen van zijn dokter om de voorst ell in- van zyn jubileumshow Tien- Toon in theater Carré vanaf van- iag te hei-vatten. Op zondag 8 mei moest Toon Her mans in verband met hevige maag klachten zijn optreden op doktersad vies annuleren. De heer Hermans zal het tournee schema van zyn eenmanshow op raad van zyn arts belangrijk moe ten wyzigen. Dode bij aanslag in Detroit Een man heeft gisteren in het hoofdkwartier van de Amerikaanse ..Socialistische Arbeiderspartij" in Detroit een aanslag gepleegd waarby een dode viel. De man stapte het ge bouw binnen, dwong een aantal par tijfunctionarissen op een rij te gaan staan, beval hun geld op de vloer te leggen en opende onder de uitroep „communisten" het vuur. Een 27- jarige functionaris werd dodelyk ge troffen en twee anderen werden ge wond. De onbekende schutter is voortvluchtig. De „Socialistische Arbeiderspartij" is een zeer linkste organisatie. Eén cent voor de natuur De Stichting Natuurfonds, een in 1948 opgericht nationaal fonds ter bestrijding van natuurontluistering, wil een beroep doen op het publiek tot versterking van het fonds. Het wil iedereen één cent per week laten bijdragen. Gerard Kornelis van het Reve lad de traditionele voorlees beurt. Ook was er een interview met Peter Vos, begenadigd teke naar. en onvoorwaardelijke be wonderaar van Tonny van der Linden. Zijn tekeningen voor het scheppingsverhaal kwamen niet helemaal tot hun recht op het scherm. „Gezicht achter de spiegel" Op Nederland n was er Coxaangenaam" gevolgd door Monique Morelli, die chan sons zong zonder dat men het idee kreeg dat zij van enige im portantie was. Op Nederland I tenslotte was de film "Het gezicht achter de spiegel" van André Cayatte sterk verouderd, zowel naar kleding als naar optreden. Cayatte, die toch een indrukwekkende film als ,,Wij zijn allen moordenaars" heeft gemaakt, was er in ge slaagd het verhaal nog Juist binnen de perken van het melo drama te houden, maar men kon zien dat het hem moeite had ge kost. Overigens was deze film niet eens zo oud: hij dateert van 1958. VOOR DINSDAG 17 MKI Hllve l 1402 m AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.30 RVU: Creative vakanties, door H. Leu- venink. 19.00 Gespr. brief uit Parijs. 19.05 Tenor, hobo, alt en piano: klas sieken en mod. muz. 19.35 Instr. ens. (gr.): oude muz. 20.00 Nws. 20.05 Va kantie-toeslag: gev. progr. 21.05 Lich- ork.muz. en zangsol. 21.30 De bes- Nederlandse roman in Noord en Zuid '64'65: literair progr. 22.00 Ste- 22.30 Nws gr.). 23 55 Pianorecital: mod. 22.40 Act. 23.00 Oude i tot 24.00 Nws. Hilversum 2, 298 m KRO 18.00 Licht instr. sext. 18.20 Uttz. van de Chr. Hist. Unie: Zo zien wij het: Jongerenconferentie in Drie bergen. m.m.v. leden van de Chr. Hlst. Jong. Org. 18.30 Nederlandse en Duitse cabaretliedjes (opn.). 18.50 En nu mijn geval: vragenbeantwoording. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 Stereo: Mod muz. (gr.). 20.25 Portret met wekker. hoorspel. Showen meii t aire Jaarbeurs viert 50-jarig bestaan (Van onze correspondent in Bonn, De eventuele kandidaat-bonds kanselier voor de sociaaldemocraten Helmuth Schmidt, heeft tegenslag. Dit weekeinde werd hij in Hamburg niet tot voorzitter van de SPD in het land Hamburg gekozen. Schmidt had op de verkiezing tot voorzitter vast gerekend. In zijn plaats kozen de Hamburgse kiesmannen een van de vroegere burgemeesters van Ham burg, Nevermann, lot hun voorman. Nevermann kwam vorig jaar in het nieuws bij het staatsbezoek van Koningin Elizabeth. Als gevolg van ernstige huwelijksmoeilijkheden wei gerde de burgemeestersvrouw aan de officiële begroetingen van de Britse vorstin deel te nemen en moest Ne vermann voor een plaatsvervangster zorgen. De verkiezing van Never mann betekent voor Schmidt een ge duchte klap. Hy had gehoopt in de functie van landvoorzitter van Ham burg zyn positie in Bonn te kunnen versterken. Na de socialistische ver kiezingsnederlaag van vorig jaar had de toenmalige kandidaat-kanselier, de Berlijnse burgemeester Brandt, zich voor de toekomst uit de strijd teruggetrokken. De actieve Schmidt Een showcumentaire als kruising tussen een show en een documen taire zal de hoofdschotel zijn van de viering van het 50-jar.ig bestaan van de Kon, Ned. Jaarbeurs op vrydag 9 september. Dit spektakel zal ter gelegenheid van de najaarsbeurs in de Margriethal worden opgevoerd voor 4000 a 5000 gasten. De zaterdag daarop zal het stuk om 14.00 uur nogmaals worden gespeeld. Met de leek een eventuele opvolger. Maar televisie zyn onderhandelingen met zyn felle optreden maakte Schmidt zich weinig vrienden. Ook keerde hy zich hoewel niet ge heel openlijk tegen Herbert Weh- ner, de sterke man van de SPD, toen deze in het begin van dit jaar in moeilijkheden kwam door geruchten over zijn communistische verleden. Op zijn beurt sprak Wehner zich nu in Hamburg niet openlijk voor Schmidt als voorzitter van de lan delijke afdeling uit. Dit heeft, naar insiders menen, de doorslag gegeven ten gunste van Nevermann. De oud burgemeester oogstte veel bijval met zyn slogan, dat de Hamburgse party niet vanuit Bonn op de weekeinden bestuurd kon worden. Schmidt woont in de bondshoofdstad, sinds hij weer deel van de bondsdag uitmaakt. Hij gaf na zijn verkiezing tot bondsaf- gevaardigde ook zyn positie van se nator voor binnenlandse zaken van de havenstad op. Voor de SPD is de zaak nu nog onoverzichtelijker ge worden: wie moet met het oog op de volgende bondsdagverkiezingen in het kiezersvolk als de toe' om na een hermontage een deel van het spel uit te zenden. De shov. cumentaire staat onder leiding van de heer M. M. Chanows- ky. Er zal bij het tot uiting bren gen van de relatie tussen jaarbeurs, werken, wonen, verkeer en recretatie gebruik worden gemaakt van leven de elementen; dat wil zeggen, van acteurs, dansers en zangers, tezamen met de fuguratie van 150 a 200 per sonen. Het geheel speelt zich af te gen een achtergrond van film- en dia-impressies, die op 'n aantal pro jectieschermen te zien zullen zijn. Het gehele stuk bestaat uit vier epi sodes, die steeds de relatie uitbeel den tussen jaarbeurs en maatschap pij. Eerst de beginperiode dan het tijdperk dat we nu ongeveer achter ons hebben, een periode rond 1970 en vervolgens het jaar 2000. Hoewel de ondergrond vrij documentair en serieus zal zijn, zal de stof toch niet op zwaarwichte wyze worden uitge diept. Het scenario is geschreven dooi de heren ir. D. H. Frieling en II. 21.30 Klass. kamermuz. (gr.). 22.00 Ge wijde muz. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22-40 Epiloog. 22.45 Lichte gram.muz. 23.5524.00 Nws. VOOR WOENSDAG 18 MEI Hilversum I, 402 m VARA: 7.00 Nws., ochtengym. en soc. strljdl. 7.23 Lichte gram.muz. (7.30 tot o?£ rXa!\. de voorPag„ praatje). Nws. 8.10 Lichte grammuz. (verv.) 9 00 Van alle markten thuis, praatje voor de vrouw. 9.05 Stereo: Klass. muziek (gr 9.35 Waterstanden. VPRO: 9.40 School radio. VARA: 10.00 Lichte gram.muz 10.45 Voor dekleuters. 11.00 Nws. 1102 Op de koffie: progr. voor de vrouw. 11.40 Planorecital: mod. muz. 12 00 Lichte gram.muz. 12.22 Voor het plat teland. 12.27 Med. t.b.v. land- en tulnb 12.30 Stereo: Tango Rumba-orkest en zangsolisten. 13.00 Nws. 13.10 Act. en en kalender. 13.30 Stereo: Lichte gram. muz. 13.45 Gespr. portret. 14.00 Stereo: Radiokamerorkest: mod. en klass. muz. 14.40 Planorecital: mod. en klass. muz. 15.00 Voor de Jeugd. <Om 16.00 Nws). 17.00 Voor de zieken. 17.30 VARA's Popshow: dahsorkest en diver- Hilversii in 2, 298 m NCRV: 7.00 Nws. en herh. SOS-ber. -.10 Dagopening. 7.20 Klass. pianotrio's (gr.). (Om 7.30 Nws.) 7.45 Radiokrant. 8.00 Nws. 8.10 Gew. muz. (gr.). 8.30 Nws. 8.32 Lichte gram.muz. 9.00 Voor de zieken. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.10 Viool en plano (gr.): klass. mu ziek. 10.30 Advent v. Pinksteren: stu- diodienst. 11.00 Klass. gram.muz. 11.15 Schoolradio. 11.40 Lichte gram.muziek. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinb. 1230 Nws. 12.40 Act., event. gram .muz. 12.50 Stereo: Parade: een Instrumentaal en voc. progr. 14.00 Boeren en burgers ln Buitenveen, hoorspel (deel 58). 14.30 Oude muz. (gr.). 14.45 Noordhollands filharmonisch ork. en solist: klass en moderne muz 15.50 Bijbelbertelling v. d. Jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Stereo: Licht Instr. kwintet. 17.20 Jazz- perspectief. 17.50 Overheidsvoorl.De politie nu. Hilversum 3 .FM en 240 m— NRU/KRO( 9.00 Nws. 9.02 Licht gev pl progr. 10.00 Nws. 10.02 Act. 10.05 Ge varieerde gram .muz. 11.00 Nws. 11.02 Act. 11.05 Koffie met Kees: licht pla- tenprogr. en praatje. 12.00 Nws. 12.02 Act. 12.05 Gezellige Hollandse plaatjes 13.00 Nws. 13.02 Act. 13.05 Gev pla- tenprogramma. 14.00 Nws. 14.02 Act !c '25 «Gev- Plntenprogr. NRU AVRO 15.00 Nws. 15.02 Lichte gram.muz. 16.00 Nws. 16.02 Volksliedjes. 16.30 Rhvthm blues (gr.). 17.00 Nws. 17.02 tot listen V platenPro8r- voor automobi- TKLEYI s IEPROGR A MM.VS Nederland I NCRV: 17-00—17.35 voor de kinderen. NTS: 18.30 Teleac- De Attische tragedie, des 9). 19 00 h" ,kort 19 01 K1»"s V">a* 19-05 Franse les. (les 32 en herh. les 31) VARA: 19.35 Donovan: ballade- en protestzanger NTS: 20 00 Journaal. VARA: 20.20Achter het nws. 20 45 Z- Cars. politiefilm. 21.35 Gemeente is Samenspelprogr. over een Ned ge beente 22.15 Reportage van de Ope- I ning van het nieuwe Concert- en Con- ?,r®?Sebouw De Doelen in Rotterdam NTS: 23.15—23.20 Journaal. Nederland I het^ kort. NCRV: 20.01 'tls Swelheim, die reeds vele malen stuk- en nieuwe (en andere) komstige socialistische kandidaat- j ken voor studenteucorpora hebben Maigret kanselier worden gepresenteerd? geschreven. die in Bussum opnamen maakt I 'OOr de serie die in liet nieuwe werk- 20.40 konings-Gambiet. (BBC). 21.40 Boeren, burgers 1 Luchtmacht: De Aanrijding, tv-film 20-25 Play BachPlano bas en slag- stembus mogen. 22.05 Avondsl. NTS 22.1022.15 Journaal.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 5