Volkenkunde' krijgt twee instrumenten van India OMYL Grofsmederij Leiden wil samenwerking Koninklijk zilver voor H. Steenbergen Nieuwe leerlingen Bona ventu ra - lyee u m Beat en voorlichting over liet grafisch vak Ml ftm A. Bolliiiga krijgt koninklijk goud DINSDAG 17 MEI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Ambassadeur op bezoek in JLeids museum De collectie van het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden is vanochtend verrijkt met twee fraaie Indiase muziekinstrumenten. De instrumenten werden door de artibassadeur van India. Radja- kumar Raghunath Sinha, aangeboden aan de directeur van het mu seum, dr. P. H. Pott. De muziekinstrumenten een vina en een mridangs worden in de klassieke, Zuidindiase karnatakmuziek f gebruikt. Voor het Rijksmuseum voor Volkenkunde betekent deze aanbieding van de regering van India een belangrijke aanwinst voor de openbare verzameling. Omstreeks elf uur vanochtend werd de Indiase ambassadeur in het Leidse museum ontvangen. Radjaku- mar Raghunath Sinha werd verge zeld door zijn persattaché Tarlok Srngh Kanwar. Na de ontvangst dooi de directeur, dr. Pott. werden de bei- Boerenpartij wil best in regering (Van onze parlementaire redactie) De boerenpartij wil in de toekomst best regeringsverantwoor delijkheid dragen. Dat heeft de boe- renafgevaardigde naar de Tweede Kamer, de heer Harmsen, gis teravond verklaard. „Als wy vol doende zetels hebben, zullen we de regeringsverantwoordelijkheid niet schuwen", zei hij in de politieke lendtijd van zijn party voor de tele visie. Volgens de heer Harmsen heeft de boerenleider Koekoek op de avond van de statenverkiezingen weliswaar laten weten, dat de Boerenpartij „nu niet en later niet" in de regering zou willen, maar die uitspraak zou ver keerd zijn uitgelegd. De heer Harm sen zei, dat de Boerenpartij niet overal tegen is, maar ook wil mee werken aan oplossingen voor diver se problemen. de Indiase gasten verwelkomd dooi de president-curator van de Leidse universiteit, dr E. H. Reerink. De Indiase ambassadeur toonde vee" be langstelling voor de vele voorwerpen uit de oude kuituur van zijn land, die hij te zien kreeg toen het ge zelschap zich begaf naar de achterste Boeddhazaal van het museum. Daar stonden de beide muziekinstrumen ten opgesteld en door het wegtrekken van twee doeken kwam het museum officieel in bezit van deze voorwer pen Waarde De overdracht werd onder meer bij gewoond door prof. dr. J. C. Heester man, prof. dr. J. Dankmeijer rec- tor-magnificus van de Leidse uni versiteit mr. H. van Manen curator van de Leidse universiteit, mr. drs. A. H. N. Verwey conser vator van de afdeling India van het museum, drs. M. K. Gautam do cent Hindi en 'n Indiase stagiaire De beiden instrumenten werden on middellijk na de overdracht opge steld in de vitrines van het museum, zodat de ambassadeur zich direct daarna kon overtuigen van de waar de, die de schenking heeft voor de openbare verzameling van het mu seum. Een vina is een soort tokkel- instrument met zeven snaren, ook wel omschreven als een staafciter; een mridanga is een langwerpige, ci- Om betere resultaten te bereiken lindrische houten trom. Na de aan bieding van de instrumenten begaf het gezelschap zich naar de leeszaal van het in het museum onderge brachte Instituut Kern, waar de In diase ambassadeur 'het instituut en kele publikaties over zyn land aan bood. Dat gebeurde in aanwezigheid van de staf van het instituut en enkele studenten. Dr. Pott bood de ambassadeur een bibliografie aan. Het Instituut Kern is genoemd naar de bekend Leidse oriëntalist en ge niet in India grote bekendheid. Reeds eerder ontving het instituut boeken van de Indiase regering. V.V.D. geeft voorlichting Een politieke voorlichtingsavond zonder partypropaganda werd gis teravond in de foyer van de Stads gehoorzaal door de Leidse afdeling van de WD belegd, in het bijzonder ten gerieve van de jongeren onder het kiezerskorps van deze stad. Op het podium zaten de heren dr J P. Duyverman. mr. P. Portheine en drs. M. W. Hoek, die deze avond een toelichting gaven op de in richting, de taak en het beleid van het gemeentebestuur. Dr. Duyver man vertolkte met behulp van drie grote kaarten het abc van het ge meentelijk bestuur in Leiden aan bet hoofd van de gemeente staat de gemeenteraad en uit deze raad wor den de wethouders gekozen mr Portheine vertelde hoe in het alge meen het gemeentelijk beleid wordt gevoerd de commissies van bij stand vervullen een belangrijke taak bij de voorbereiding van dit beleid en drs- Hoek schetste, ook al met gebruikmaking van een aantal kaar ten, de ontwikkeling van Leiden, waarbij hij de jongste grenswijzigin gen betrok. Na de inleidingen van dit drietal was er gelegenheid om vragen te stellen, waarvan op deze redelijk goed bezochte avond ruimschoots ge bruik werd gemaakt en waarbij on der meer de betekenis van het bur germeestersambt ter sprake werd ge bracht. Tijdens de overdracht van de muziekinstrumenten van links naar rechtspresident-cu rator dr. E. HReerink, persat taché Tarlok Singh Kanwar. am bassadeur Radjakumar Raghu nath Sinha en drs. M. K. Gau tam. Geheel rechts (gedeeltelijk zichtbaar) de museumdirecteur, dr. P. H. Pott. (Foto L.D./Holvast) Nieuwbouw Minnesota Op dinsdag 24 mei, half twee, zal de burgemeester van Leiden de officiële opening verrich ten van de nieuwbouw van de Min nesota (Nederland) N V. aan de Rooseveltstraat 55 in Leiden Nieuw is de sigaret, nieuw de zachte melange, nieuw het pakje... Hunter 25! Steek ze op zak, haal ze in huis: alle 25 voor 1.50! En natuurlijk bhjft de Hunter King Size en de Hunter Filter Veertig jaar bij Leids bedrijf Advertentie ,Het was in het afgelopen jaar voor it NV Kon. Ned. Grofsmederij Lei den nauwelijks mogelijk de stijging de produktiekosten met toepas van de gebruikelijke produktic- verhogende methoden te compense ren. Om tot een meer bevredigend resultaat te komen dient de Grof smederij, naar de overtuiging van de directie, ook andere wegen te be wandelen. Op meer dan één gebied tracht de Grofsmederij daarom een samenwerking met fabrikanten van min of meer gelijksoortige of aan verwante produkten op te bouwen. De voornaamste voordelen, die de directie daarby voor ogen staan, zijn: verdere doorvoering van de (specialisatie, beperking van de in vesteringen en een verhoogde bezet ting van het produktie-apparaat. De (directie verwacht hierdoor reeds in 1966 met deze produkten betere re sultaten te bereiken. iDit staat in het pas verschenen jaarverslag van de KNV Kon. Ned. Grofsmederij Leiden. Volgens djt verslag hebben de voortgezette sty- I gingen van loon- en salariskosten in r het afgelopen jaar de investerings- t activiteiten bij de afnemers gesti- f muleerd in weerwil van de remmen de werking, welke de toenemende I kapitaalkosten uitoefenen. In de loop van het jaar heeft de Grof- t smederij voldoende aanvulling op de orderportefeuille ontvangen. Als ge- I volg van de omstandigheid, dat voor sommige opdrachten de gegevens i niet tijdig ter beschikking waren. ontstond er aan het begin van het jaar 1965 in enkele afdelingen on derbezetting, hetgeen uiteraard de resultaten ongunstig heeft beïnvloed. Voor ankers en kettingen waren in ons land, als gevolg van de sterk afgenomen bedrijvigheid in de scheepsbouw, slechts weinig op drachten te verkrijgen. De Grof smederij vond echter, nog steeds volgens het verslag, behoorlijke aan- vulling uit Europa en ook daarbui ten. De ijzergieterij was gedurende het gehele jaar goed bezet. De produktie kon dank zy de voortgezette investe ringen aanmerkelijk worden opge voerd. Gezien de reeds ontvangen opdrachten is in 1966 een stijging van de produktie te verwachten. De samenwerking met D. Hogen- birk en Zoon N.V. heeft zich op be vredigende wijze verder ontwikkeld. Veel belangstelling van Leidse jeugd Advertentie "SsxsS' Zoekt U een gouden armband of collier voor f70,- en f 100,- of f300,- en f800,—. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. altijd voordelig. 's Maandags gesloten Honderden Leidse jongens zijn gisteravond getuige geweest van de eerste „grafische happening" in Lei den. Dat „happening" is een vreemd woord voor de massale voorlichtings- en propagandabijeenkomst, die in de grote zaal van Den Burcht werd ge houden in het kader van een wer vingsactie voor leerlingen in het grafische bedrijf. ,Om jonge mensen voor het grafi sche vak te interesseren, moet er op jonge mensen gerichte propaganda worden gemaakt", is het oordeel van het district Leiden van de Federatie Werkgeversorganisatiën Boekdruk- kersbedrijf. Daarom was er voor de voorlichtingsavond een aantrekkelijk programma opgesteld, waarvan de hoofdmoot werd gevormd door het optreden van de Leidse beatgroep „Nou En", die op het dit weekeinde gehouden Brasemconcours de eerste prijs in de afdeling beatgroe- pen won. Het optreden viel duide lijk in de smaak by de jongelui, terwijl de oudere organisatoren de oren maar dichtknepen bij de stort vloed elektrisch versterkt geluid. Na •fc Aandacht in de zaal tij dens het optreden van ,,Nou en" in de grote zaal van Den Burcht in Leiden. (Foto L.D./Holvast) de pauze werd de film „Veel werk om drukwerk" vertoond om de jon gens een beeld te geven wat er zo al in het grafisch vak te koop is. Zo rumoerig als de zaal voor de pauze was, zo muisstil werd het erna. toen de bekende parodist An- dré van Duyn een staaltje van zyn kunnen demonstreerde. Met mede werking van de burgerlijke stand heeft de Federatie Werkgeversorga nisatiën Boekdrukkersbedrijf ruim 4000 jongelui uit het bevolkingsregis ter geselecteerd, die op grond van leeftijd en opleiding in aanmerking kunnen komen voor een opleiding in het grafisch bedrijf. Zjj werden uit genodigd voor de bijeenkomst van gisteravond. De belangstelling was zo groot dat er een tweede selectie moest worden toegepast, waarna nog zo'n 500 jongens overbleven èn die vulden gisteren de grote zaal. Van 156 aanmeldingen werden de I volgende kandidaten als leerling van I het St. Bonaventura Lyceum in Lei den .ingeschreven: J Jan Annard, Leiden: Paul Arts, I Leiden: Leo Bakker, Roelof arends veen; René de Bakker. Hazerswoude; Leo Berbeé, LeidenRob v. Berge Henegouwen, Leiden; Harry Berk, Leiden: Jan van den Boogaard, Ter Aar; Freek v.d. Borg, Voorschoten; Hans Borsje. Leiden; Peter Bos, Zoe- terwoude; Hein Bosman, Zoeterwou- ae; Frans Buck, Voorhout; Kees Ca- zander, Voorschoten; Cock Coen- raads, Leiden; Harry Devilee, Lei den; Adri van Diemen, Hazerswou de; Jacques Droogh. Leiden; Antoon Duindam, LeidenFrans Duinisveld, I Zoetermeer; Antoon van Dijk. Lei- den; Marc van Dijk, Leiden; Gé v.d. Fits, Leiden; Ton Gardeniers, Lei den; Wim v.d. Geest, Leiden; Koen Geijer, Leiderdorp; Bram Gordijn, j Oegstgeest Ton Gordyn, Leiden; I Roelof Grimbergen, Katwijk; Ri- chard Groenen, Leiderdorp; Wil van Haarlem, Leiden; Tonny v. Haastert, den; PiiA Heymans, Oegstgeest; Roy Hoebink, Voorschoten; David Hols- wilder. Leiden; John v. d. Hoord, Ter Aar; Ties Hooymans,Leiden; Ton- ny Hooijmans. Valkenburg ZH; Ro nald Hulsebcsch, Voorschoten; Joop v.d. Hulst, Leiden; Marty n Janmaat. Leiden; Sjaak Janson, Leiden; Wim I de Jong, Voorschoten; Peter Kallen- berg, Leiden; Henny van Kampen. Voorschoten; Henny Koemans, Voor schoten; Hans Kok. Leiden; Peter Kok. N oord wij ker houtFred de Ko ning, Roelof arendsveenPaul Kos ters, Voorschoten: Jan Koumans, Al phen a d Rijn; Sjaak Langeslag Leimuiden: Peter Lapidaire. Alphen ad Rijn; Bert van Leeuwen, Zoeter- woude; Jan Limburg, Oegstgeest; Eduard Loenen, Leiden; Jan Luij- ten. Leiden; Piet v. Maasdam. Zoe- terwoude; Hans Mank. Langeraar; Huub Mentink, Leiden; Ronny v. Meijgaarden, Hazerswoude; Paul de Mooy, Noordwijk; Nico van Mourik, Leimuiden; Jan van Niekerk, Alphen a/d Rijn; Ronnie van Niekerk. Kat wijk; André van Nierop, Leiden Theo Nieuwenhuysen, Sassenheim Maarten Noordman, Leiden Ben van Noort, Leiden; Peter Oomans, Voorschoten; Maarten van Oorschot, Voorschoten; Rein Paulides. Leider dorp: Theo Pelser, Voorschoten; Rob Pieters, Leiden; Alex Pieterse, War mond; Kees v.d. Poel, Noordwijk; Adelbert Ponsioen, Alphen ad Rijn; Maarten v.d. Pijl. Ter-Aar; Mare van Remundt, Leiden; Hans Rode- wijk. Langeraar; André de Rooy, Oegstgeest; Wim Ruigrok, Leiden; Gaby Ruijsenaars, Sassenheim Tjeerd Scheffer, Leiden, Harry Schlatmann. Voorschoten; Gerard van Schooten. Leiderdorp; Felix Schrandt, Oegstgeest; Theo van Seg- gelen, Leiden; Wim Smits, Hazers woude; Nico van Smoorenburg, Ter- Aar; Bert van der Spek. Katwijk; Hans van der Steen, Leiden; Jan van SteeM Leiden; Rudie Stevers, Aiphen "Mjn; Carel Stolker, Lei den; Ger 'raathof, Zoeterwoi'de; Jozef va Tienen. Leiden; Henri Timmerm Leiden; Jan Tio, Noordwijk; Jan Tolenaar, Leiden; Bert Ubink, Ter-Aar; Pieter van Ul- den, I niBen Voltman, Alphen a/d Ryn; Henny van Velzen, Roe- lofarendsveen; Kees Vertegaal. Ha zerswoude; Aad v.d. Vooren. Leiden; Aajo Vreeburg, Leiden; Bruno Vree- j burg. Leiden; Hans de Vrind, Zoe- Iterwoude; Ben Wempe, Voorhout; Paul Westgeest, Zoetermeer; Wim v. d. Wetering. Voorschoten; Clemens vd. Wiel, Zoeterwoude; Matthieu van Winsen, Warmond; Paul de Wolf, Oegstgeest: Koos Wijnen, Leiden; Wijnand Zeilstra, Leiden; Jan Zwet sloot, Hoogmade. Advertentie 5 EEN ORGANON PRODUKT Veertig jaar trouwe dienst bij Werninks Beton- en Aannemings maatschappij in Leiden vonden gistermiddag voor de heer H. V Steenbergen (54) hun bekroning in de koninklijke onderscheidny die burgemeester mr. G. C. van der Willigen hem opspeldde. Voor zijl activiteiten in dit Leidse bedrijf kreeg de heer Steenbergen de zil veren medaille in de orde van Oranje Nassau. De heer Steenberge: is bij Wernink begonnen als vlechter. De laatste jaren is hij werk zaam als voorman in de afdeling bouwbedrijf. Tijdens de korte hul digingsplechtigheid, die gistermiddag in het bedrijf aan de Morswe werd gehouden, werd behalve door Leidens burgemeester het woon gevoerd door ir. A. Sitsen (algemeen directeur» en ir. W. M. van dei Goorbergh (directeur). De jubilaris ontving naast zijn koninklijk onderscheiding, de gebruikelijke envellop met inhoud en enkele ge schenken, de medaille van de Nederlandse Aannemers Patroon Bond. Op de foto; de burgemeester speldt de jubilaris de onderschei ding op. (Foto Leldsch Dagblad Veertig jaar bij de N.Z.H. Aan de heer A. Hollinga. chef de bureau bij de N.Z.H.V.M. in Leiden, is de gouden medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, uitgereikt. De heer Hollinga kreeg deze ko ninklijke onderscheiding, omdat hij veertig jaar in dienst van de vervoersmaatschappij is. Het eremetaal werd hem gister- middag tijdens een drukbezochte re- i ceptie in „Het Kamwiel" door de j burgemeester van Lelden, mr. G. C. van der Willigen, op de revers ge speld. De burgemeester had grote waar dering voor de jubilaris, niet zo zeer om diens trouw maar vooral om diens aanpak van het werk. Het verheugde hem. dat de heer Hollinga zijn NZH- carrière de jubilaris kwam in 1926 voor het eerst in de Leidse tramremi se met zoveel toewijding en met zoveel gevoel voor beleid heeft weten op te bouwen. De burgemeester wees in zijn felicitatietoespraak ook op de talrijke sociale functies, die de heer Hollinga in de afgelopen jaren heeft bekleed. Namens de directie van de NZHVM de heer Hortensius vertoefde in het buitenland bood de heer J. A. L. de Ronde de jubilaris een gou den draagmedaille aan, behorende bij de koninklijke onderscheiding, alsmede het vererende getuigschrift van de Maatschappij van Handel en Nijverheid, met de daarbij behorende gouden draagmedaille. De gebruike lijke enveloppe met inhoud werd de jubilaris aangeboden door de heer F. van Randwijk. Ook hij vestigde de aandacht op het vele vakbondswerk, dat de heer Hollinga als sociaal voe lend man jarenlang heeft verricht De heer F. C. Jasperse was de tolk van het onderling bijstandsfonds, aan het bestuur waarvan de jubilaris ge ruime tijd leiding heeft gegeven, toen hy een woord van gelukwens sprak Kleine zaken voor Leidse kantonrechter Het grote aantal zogenaamde „klei ne zaken", waarin de Leidse kantor rechter mr. R. de Bruin gistere zijn vonnis moest uitspreken, vestig de de indruk, dat het parket in De Haag een soort opruiming van dei gelijke zaakjes had gehouden. E hoogste boete die gisteren werd of gelegd voor het Leidse kanton gerecht was f 35,-. Dit bedrag moest bijvoorbeeld ee 40-jarige lasser uit Dordrecht neei tellen omdat hij op de Stationswc met zijn auto ging keren zonder acl te slaan op een bromfietser, d: juist op dat moment zijn auto wllc passeren. De officier, mr. R. J. Bee vond de overtreding ernstig en eis' f 45 boete subsidiair 9 dagen. Hi vonnis werd zoals gezegd f.3 Een 23-jarige buschauffeur u Oegstgeest was met zijn bus bij e< halte weggerreden op het momei dat er zich naast de bus een pers nenauto bevond. Er volgde een bo sing. Tegen hem werd f.50 guldi boete geëist, waarvan de kanto rechter f 30,- maakte. Een 19-jari chauffeur uit Leiden was tijdens ei inhaalmanoeuvre op de linke weghelft geraakt en daar in bc sing gekomen met een tegenligger, De Leidse chauffeur verklaarde vc het kantongerectht. dat ook die a dere auto over de middenstreep rei maar getuigenverklaringen bod hem niet veel kans die beweri staande te houden. De officier e daarom f.40 boete, waarna de ka tonrechter er f.30 van maakte. E E9-jarige koopman uit Leiden w op de Haarlemmerweg een einc achteruit gereden met zyn vract auto en botste tegen een persone auto. Voor de rechter verklaarde t dat het wegdek ter plaatse hel( De officier eiste f.40 boete, ma toen verdachte verklaarde dat hij g deeltelijk invalide was en maar f. per week verdiende, maakte de ka tonrechter er f.15 van.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3