JHRSV Het land achter de bergen AEG GOUDEN RINGEN GESTOLEN Oorspronkelijk verhaal door JOHN BOLAND voelde plotseling de harde 'l «sa van de automatische revolver 'Ten zijn ribben drukken. Claymo- -Jmoopte zijn jekker los en trok geladen pistool uit de binnenzak >®rna hij het wapen op zijn hand Van de plaats waar hij stond -8 hij het oog op Leary's achter st? fd en rechterschouder. Een paar •^(npen naar voren, richten en hij 'S de Canadees zonder meer neer- eten. Zijn duim schoof over de Aigheidspal en streelde vluchtig küle metaal. Wat zou er gebeu- A als hij zich nu al van Leary sS deed? Zou hij in staat zijn de V but te vinden en het toestel aan "s grond te zetten? Daarna by met de vrouw te maken genDe kans werd hem geboden. Leary keek om en fokte hem. Claymore liet vlug het jool in zijn binnenzak glijden en lil pte zijn jas dicht. Hij greep Mies whisky en scharrelde naar ockpit terug. eary keek hem strak aan. „Wat aan de hand, maat? Voel je je goed? Je hebt vroeger toch vaak »en?" Hij greep de fles haalde J kurk er af en bood Claymore dronk aan. „Hier neem een slok, gaat het wel over", aymore nam de fles niet aan. JI, vras niet onpasselijk geworden I r de bewegingen van het toestel; eens door de drift die hem had m ïailen, toen hij de ander de 'Ci biljetten zag betasten. Wat hem ds misselijk had gemaakt, was IV besef, dat hij op dat ogenblik moordenaar zou zijn, als Leary J. toevallig had omgekeken, ter- Jc hij wilde schieten. Vijf secon- later en Leary zou dood zijn ge- tC<: m wu dan gebeurd zijn? more voelde het zweet uit zijn ën druppelen en langs zijn tkas omlaaglopen. Hij zou één op de duizend hebben gehad, okhut te vinden. Bijna had hij opwelling alles vernietigd, hij zich zo lang had in dien en alles had opgeofferd, [piloot nam de fles van de lip- Lieve help, dat had ik nodig"! ii Bob, beste jongen, dat is nu iet eerst dat ik in de lucht een heb genomen. Nou ja, het is jjzondere gelegenheid, zullen ar zeggen. We hebben waar- wel iets, waarop te drinken I zou maar een beetje bewa- Js we aan de grond staan zul nog een borrel willen heb- ïoe is het ontstaan? lit „oord: HANNEKEMAAIER Thans wordt het woord han- ekemaaier nog wel gebezigd in e betekenis: lomperd, botterik, aar oorspronkelijk was het de aam die de Nederlanders gaven s in de grasmaaiers die als sei- penarbeiders over onze oos-t- m trokken om hier werk te 1 nnden. Het woord hannekemaaier be- [fcaat uit een verkleinwoord van Tie eigennaam Johannes, ver- fttormd tot Hans of Hanne en jen zelfstandig naamwoord af- rkeleid van het werkwoord maai- to. Een Hans is dikwijls een ttan van aanzien: Jan Adam Éegge bijvoorbeeld smaalt op de i rote hanzen en adellijke heren. !en Hanne daarertegen is veel al een lobbes, een sukkel. Van waar dit verschil stamt, is niet bekend. Leary bulderde van het lachen. •Maak je daar maar geen zorgen over, maat. Neem van mij aan, dat die ouwe Geoff voor een flinke drankvoorraad heeft gezorgd. Er is van alles in de blokhut aanwezig om ons op te vrolijken in de periode van gedwongen samenwonen". De Engelsman slikte een nijdige uitval, die hem op de tong lag, in. Het was geen geschikt ogenblik voor onenigheid. ,Ik hoop, dat je even goed voor de levensmiddelen als voor de dranken hebt gezorgd". -Heb ik gedaan, Robert, heb ik „Van levensmiddelen gesproken wordt het geen tijd een stukje te eten?" Hij stak de piloot een zakje boterhammen toe, maar Leary zwaaide met de fles. „Eten? Verdraaid jongen, dit is eten en drinken voor mij!" Claymore trok met zijn schouders Hij maakte een zakje open, beet in een boterham en merkte honger te hebben. Twintig minuten at hij door. daarna sloeg hij de kruimels van zijn knieën en ging gemakkelijk zitten. Zijn ledematen voelden loom aan en hij kon de ogen nauwelijks open houden. Terwijl het vliegtuig noord waarts raasde, begon hij te knikken en schrok telkens wakker als hij Leary's stem hoorde uitschieten. De piloot zong een schunnig üedje, zijn ogen vielen weer dicht. Het dreunen van de motoren en de liederlijke taal, die de piloot uitsloeg, waren tezamen niet in staat hem nog lang wakker te houden. Plotseling kwam Claymore tot zichzelf. Het motorgeluid was van karakter veranderd. Verschrikt staarde hij naar Leary, die slap in zijn stoel hing met het hoofd op zij De lege whiskyfles rolde over de vloer van de cockpit, toen het vliegtuig plotseling scheef ging han gen. Claymore begon te schreeuwen en de piloot met zijn vuisten te bel werken om hem wakker te krijgen, maar hij bereikte niets. Leary was laveloos dronken, met whisky door drenkt; de cockpit stonk naar zijn adem. De motoren leken opnieuw te ha peren en Claymore keek gejaagd naar de wijzers en meters op het in strumentenbord. In plotselinge angst hield hij de adem in. De instrumen ten waren dol geworden; de kompas naald draaide zo snel dat het een wazige plek leek. Alle andere instru mentnaalden schommelden eveneens gevaarlijk, met één uitzondering. Dat was de naald van de hoogtemeter. Als hij dit instrument moest gelo ven, vloog het toestel op omstreeks zeventig meter! Doodsbang keek Claymore uit het raam, maar zien kon hij niets. Het was buiten vrijwel geheel donker; het toestel leek door een dichte be wolking te vliegen. In het licht van de cockpit kon hij evenwel de voor kant van een vleugel zien. Er zat bijna drie decimeter ijsafzetting op. i (Wordt vervolgd' Een kwestie van koel bekijken en dan een AEG Santo koelkast kopen... AMSTERDAM Twee mannen van ongeveer 25 tot 30 jr hebben gisterochtend tegen 4 uur vier plateaus met gouden rin gen, voor een waarde van 12.000 gul den, geroofd uit de etalage van ju welier J. H. E. Monfrance in Maas tricht. De etalage-ruit werd met een grote steen verbrijzeld, de juwelier werd van die slag wakker en storm de tien tellen later met zijn her dershond Bruno naar buiten. Hij zag nog net de twee dieven in een met draaiende motor gereedstaande auto springen. De hond was nog maar een meter van de auto vandaan toen deze wegreed. Naar later bleek was de auto zondagavond in Maastricht gestolen. Het voertuig werd een paar uur na de overval 400 meter van de juwelierszaak teruggevonden. De vier lege tableaus lagen erin. De buit en de daders zijn nog spoorloos. De ju welier was niet tegen diefstal verze kerd. Turken weer aan het werk De 108 Turkse arbeiders, die vrijdag in Joure in staking waren gegaan in verband met een looncon- flict met hun werkgeefster, de Franse firma S.T.Z., zijn giste ren weer in de bussen gestapt om het werkt te hervatten. De Turken zijn werkzaam bij de aanleg van een aardgasleiding van Zuidlaren naar Hindelopen. Naar aanleiding van het loonconlict hadden de Tur ken vrijdag de gehele dag gestaakt, waarna hun door de directie van de S.T.Z. ontslag was aangezegd. Het arbeidsconflict is nu opgelost, nadat zaterdagavond langdurige besprekin gen waren gevoerd tussen vertegen woordigers van de directie enerzijds en van de Turkse ambassade en het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheidt anderzijds over'n béste geiser gesproken...! Beknibbel niet op 'n radiator, één Junkers cv-gasgeiser heeft capaciteit voor een héél huis. Warm in een wip, goedkoop in aanleg en tevreden met een I plaatsje in een kast! Verwacht u I anders van Junkers (met 86 jaar ervaring in geisers, geisers, geisers, geisers, geisers i tosities Nederlandse schepen Ibttro* 15 Hurt V 14 Argonaut p 15 Kaap Sileiro op 70 m 020 Sicilië Arion 15 v Dundee te Londen Arlton» 15 100 m NW Llsta nae Kopenhagen c Intrepid 16 te New York ia 14 te G; vtrm. 16 16 Norde Honolulu Tunkvaart Zeesleepvaart „De spelling doet er niet toe," meende Professor Kalker; „hoofd zaak is het doel. In werking gesteld doet mijn Wegdoener weg. Kortweg zoals de naam aanduidt. Wegdekken, steen, staal, beton alles verdwijnt zonder gruis, stof of lawaai! Wel moet met het oog op het Kalker-effect nu en dan Knop C worden inge „Dit is voldoende, hooggeleerde heer," meende de jurist Sangre- bono. „Ge hebt ons verklaard, dat dit vernuftig werktuig in staat was de werkelijke inbreker in de kluis van de Onbeperkte Crediet Maatschappij te brengen. Nu dan; het was in uw bezit; kunt ge ons verklaren hoe het in het bezit van de inbreker is gekomen?" Panda luisterde gespannen toe, want hij begreep dat voor hem alles van Professor Kalkers antwoord afhing. Maar de uitvinder aarzelde en scheen diep te moeten nadenken. zei je? Een dichter? In al de tijd dat ik dit district bestuur, heb ik zijn naam nog nooit gehoord". ,T>at is geen wonder. Edelachtbare" antwoordt de voorman. „Hij leefde heel teruggetrokken op een klein landgoed dat grenst aan de Wilgenwijk. Hier in Mien-yuan zijn er weinig mensen die hem kennen, maar het schijnt dat hij in de hoofdstad bewonderaars had. Zal ik verse paarden laten zadelen"? Nog voor de rechter kan antwoorden, merkt Yuan Kai op: „Ik ken een binnenweg die ons te voet sneller naar het huis van Meng zal voeren, Edelachtbare. De voorman zegt terecht dat weinig mensen Meng Lan kenden, maar ik heb meer dan eens thee bij hem gedronken. Ik zou overigens nooit geloofd hebben dat hij vijanden had". „Ik begrijp er niets van", zei Tutu. Maar Bram begreep het wel. Jarenlang had het teertouwtje scheepsjongens moeten slaan, en het was er hard en akelig door geworden. Maar door de daad van Bram had het teertouwtje eens klaps begrepen, wat menselijkheid betekende. Een tere snaar in het hart was geraakt. En nu werd het touwtje verteerd door schaamte om wat het vroeger deze goede zeeman allemaal had aangedaan. „Kom, droog je druppels", zei Bram hartelijk. „Zo erg is het niet geweesten je kunt meegaan om ons te helpen, touwtje Het touwtje kwispelde van geluk. 17 MEI 1966 dagelijks vervolgverhaal LEIDSCH DAGBLAD PANDA EN DE WEGDOENER 44. De scherpzinnige meester Sangrebono zette Panda's verde diging voort. „Professor Kalker", zo vroeg hij, „zoudt u zo goed willen zijn ons in eenvoudige woorden doel en werkwijze van dit voorwerp te ver klaren?" Dat wilde de geleerde met genoegen. „Het principe" zei hij, „van dit apparaat, dat ik ten behoeve van leken wel de Wegdoener noem, berust op het ontwikkelen van een antimaterieel krachtveld. Door het panelectronisch activeren vari een lading protoneutronisch orzelicon „Wacht nu toch éven!" jammerde mr. Van Beveren, de griffier, „hoe spel je dat allemaal?" RECHTER TIE EN DE MOORD OP DE LOTUSVIJVER 9. Gevolgd door de voorman van de gerechtsdienaars bestijgen Rechter Tie, Tsjiao Tai en de apotheker de trap naar het gerechts gebouw. Eenmaal aangekomen in de kleedkamer van de rechter, begint de voorman opgewonden te praten: „Een uur geleden kwam Meng's huisjongen vertellen dat hij het lijk van zijn meester in het tuinpaviljoen had gevonden. Er stak een dolk in zijn hart, Edel achtbare, dus het moet wel een moord zijn. Ik heb gerechtsdienaars met de huisjongen meegestuurd om de wacht te houden bij de tuin poort". De Rechter, die zijn jagersplunje verwisselt voor zijn cere monieel gewaad, zegt rustig: „Het slachtoffer heette Meng Lan, DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN BRAMMET JE FOK 520. Het teertouwtje had opmerkzaam naar het gesprek tussen Bram en de boeienkoning geluisterden nu gebeurde er iets vreemds. Toevallig keek Bram omlaag naar het koffertje en hij zag, hoe uit de lus van het touwtje dikke, zwarte druppels omlaag rolden. „Hé het lijkt wel of hij huiltzei Bram. Hij zette het teer touwtje voor zich neer. Met een verdrietige kronkel bleef het voor hem staan. „Ja waarachtighij huilt zwarte tranenik had nooit ge dacht, dat een teertouwtje zo teergevoelig kon zijn", zei Bram.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 19