De kleine groep, die de nacht heeft, doet maar" ir. L. van Heij ningen jp de bres voor Smith en Verwoerd ERENIGING 1EDERLAND- ERHODESIE laans-Britse esprekingen er Gibraltar fc Achterkant" jvan maan is per pokdalig „Op gepaste wijze" Nazi-professor aan hogeschool in Wenen eindelijk geschorst t Soekarno is bereid tot ontmoeting met Maleisische premier PSYCHIATRISCH RAPPORTOVER STUDENT-PROVO Uitstekende foto's weersatelliet Nimbus Westduitse ruimtevaart VOORTGEZETTE GROEI BIJ DE NATIONALE - NEDERLANDEN Mitterand kan niet rekenen op de steun van Mendès-France 17 MEI 1966 LE1DSCH DAGBLAD n Vereniging Nederland-Rhodesië wijdt zich sinds enkele naan het kweken van begrip voor het regime van Ian Smith, eweegt zich op hetzelfde vlak als de al wat oudere Neder- .Zuidafrikaanse Werkgemeenschap, die zich inspant ten bate et regime-Verwoerd en men kan zich voorstellen dat de ver- L haar leden (op het ogenblik ongeveer vijftig) voor een deel ■iteert uit de Nederlands-Zuidafrikaanse Werkgemeenschap Dit ligt ook voor de hand omdat de leden van beide groe- jen te vinden zijn in de rechterhoek van het Nederlandse po- toneel. Eén van de oprichters van de vereniging, de 46-jarige aat mr. L. van Heijningen, is tegelijkertijd voorzitter van de afdeling van de Werkgemeenschap. adviseur van de Boe- heeft de heer Van Heijnin- in de belangstelling ge- opvattingen over het bui- beleid passen in het kader partij, die er bij monde van icrlid Harmsen minister Luns heeft gewezen dat Nederland -Smith zou moeten erken- [de Verenigde Naties verlaten. Heijningen: „Het gaat in de ilaats om het belang van Ne- Omdat de regering blinde- Èter een pressiegroep in de inloopt, wordt onze naam lechter.' De Britse politiek is verklaren, er staan belangen pel Maar wat hebben wij met ie Rhodesië te maken?" ^Herland is lid van de Veilig- fld". „Het ii dwaas dat een klein geen vuist kan maken, al- ntje de voorste wil zijn. We voor de eer om deel uit te raad moeten bedan- wordt nu gewerkt ana een Ie eerste maal sinds 262 jaar regeringen van Engeland besprekingen voeren over de bekende rots aan de w de Middellandse Zee en achttiende eeuw een be- iteunpunt van het Britse wil dat deze „laatste Eu- i kolonie" wordt opgeheven, fcrzet zich tegelykertyd te- tniueie autonomie van Gil- Het wil Gilbralter onder gfwg gesteld zien. Engeland het standpunt, dat de soe- leit over zyn basis geen punt Cnssie kan zijn. Het is slechts tver een oplossing te praten, 'ffling houdt met de belangen 125.000 inwoners, die het liefst Brits bestuur willen bleven, fcebbende Britse kringen ge kt dat de Spaans-Britse be ken, die woensdag beginnen poor minister van Buiten- Zaken Castiella naar Londen oen, gemakkelijk zullen ver pij vinden plaats op grond [resolutie van de Algemene «ng der Verenigde Naties, |g jaar december werd aange- i ^«mededelingen mn Spaan- iteit zou Spanje drie con- lllen doen als het Gibraltar nilitaire basis op de rots zou >ot-Brittannië verpacht wor sen van Gibraltar zou een elshaven worden: f 1.000 bewoners van Gibraltar vrijgesteld worden vaD het van belastingen en ze zou tere financiële faciliteiten 'fVoerders van de Spaanse i Londen en van de de- o Castiella konden niet be- deze drie punten juist I oowjetrussische ruimteschip, ^8 jaar juli op bijna tiendui- afstand de steeds voor ons e kant van de maan pas- J^eeft daarop meer dan dui- 17^^ gefotografeerd. ^dden een doorsnede van ^twintig km, een tiental van honderd km. Dit is gis- en conferentie over ruim en in Wenen meegedeeld Rus Alexander Michailow, van een observatorium. De °P deze zijde van de maan slechts tien procent van -rvlak tegen veertig procent 'ntbare kant. compromis voor Rhodesië. Daar doen wy niet aan mee. We mogen wel deelnemen aan de sancties. Straks zitten wij in de kwa de hoek." „Uw vereniging gaat er van uit dat Smith aan de macht blijft?" V.H.: „De sancties hebben niets op. geleverd. Wilson dankt aan de beza digde Verwoerd en Smith dat een de. bacle is voorkomen. Intussen heeft Rhodesië grote aandacht gekregen van Duitse en Franse zakenlieden, die een leemte kunnen opvullen. De Nederlandse regering verhindert de zakenlieden ervan te profiteren. Waarom? Tegenover de Britten hoeft het niet. Die zien er ondanks de vriendschap met Amerika geen been in produkten aan Noord-Vietnam en Cuba te leveren wegens het winst bejag. De Nederlandse houding is een eenvoudig dwaas en wij verliezen er goede vrienden mee". Uit de V.N.? „Vindt u met Harmsen dat Ne derland niet in de V.N. thuishoort?" V.H.: „Eigenlijk niet, nee. Neder land is in de Indonesische kwestie het eerste proefkonijn geweest van de V.N.-politiek. De geschiedenis heeft intussen geleerd dat waar Westerse machten zich terugtrekken chaos ontstaat, maar daar praten de heren niet over". „Moeten wij uit de V.N. treden?" V.H.: „Onze politiek kan niet wer kelijk serieus worden genomen. Wij hebben een minister voor onderont wikkelde gebieden, Bot, die met een chequeboek in de hand de wereld i diep schamen. Maar nu zit je ermee Als het begrip voor de situatie groeit, en kun je ze niet in de steek laten Portugal laat zich niet beïnvloeden. Andere Europese landen tonen een geestelijke laksheid, willen van hun last af als ouders die hun kinderen aan het provodom overleveren om zelf in alle rust naar de t.v. te kun nen kijken". Eenzijdig (Waarmee het gesprek was te ruggekeerd op het nationale vlak). „Wat vindt u van het VPRO pro gramma over Zuid-Afrika?" V.H.: „Een eenzijdige belichting, die voor mij geen waarde heeft. Apartheid zal daar wel nodig zijn. Men zal daar wel weten wat het beste is. Ik zou ook onmogelijk buitenlan ders duidelijk kunnen maken waarom wij onder een P.B.O.-wet leven". „U hebt contacten gehad met de Boerenpartij". V.H.: „Ik ben geen lid". „Men vormt de laatste tijd zo gemakkelijk politieke partijen. Kan uw vereniging tot een partijtje uit groeien". V.H.: „Het is een kwestie van men taliteit. Wie opkomt tegen het liqui deren van boeren en middenstanders, kan ook geen waardering hebben voor de V.N.-politiek". „Beschouwt u de vereniging als een pressiegroep?" V.H.: „Wij hebben contact met de regering in Salisbury en zullen ka merleden inlichten over hetgeen wy vernemen. We zullen voorlichting ge ven en propaganda-avonden houden. zou er een zekere stemming kunnen worden gekweekt." „Voelt u zich iemand, die een-1 zaam tegen een stroom oproeit?" V.H.: „Helemaal niet, ik spreek! eigeniyk nooit mensen die er anders J over denken. De kleine groep, die de macht heeft, doet maar. Niemand heeft het volk geraadpleegd over de sancties tegen Rhodesië. (De heer Van Heyningen was niet bereid zich te laten fotograferen.) (Van onze correspondent in Venlo). De rechtbank te Mönchen-Glad- bach heeft een 33-jarige metselaar uit de ter hoogte van Venlo gelegen Duitse grensplaats Viersen wegens mishandeling veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf. De metse laar. een atletische figuur die al zes maal wegens mishandeling, waarvan éénmaal met dodelyk gevolg, veroor deeld is, had zyn achtjarig zoontje bont en blauw geslagen. Het kind had overal bloeduitstortingen. Een van zyn ogen was helemaal dichtge slagen. De krachtpatser had boven dien het kind nog met een vork bloe dend verwond aan de borstkas. De kinderbeul had ook nog kans gezien het knaapje met één klap tegen de grond te slaan. Tegenover de rechter verklaarde de ontaarde vader, dat hy zyn kind op een volgens hem gepas te wyze had getuchtigd S VMrawMHBES De Indonesische regering heeft zondag aan Maleisië rechtstreekse vredesbesprekingen op het niveau van de ministers van Buitenlandse Zaken voorgesteld. President) Soe karno heeft zich bereid verklaard de Maleisische premier, Abdoel Rach- man, te ontmoeten. De Maleisische premier had eer der op de dag gezegd dat Indonesië rechtstreeks met Maleisië moet on derhandelen en niet via Engeland, wanneer hét aan de confrontatie een einde wil maken. „Engeland heeft niets met de Maleisische zaken te maken, afgezien van de defensie overeenkomst tussen onze beide lan den. Wij zijn een onafhankelijk land dat zijn eigen toekomst bepaald". Het vredesaanbod werd gedaan na een vergadering van president Soe karno met zyn voornaamste raad gevers in zyn paleis in Bogor. Die vier uur duurde. De confrontatiepo litiek tegen Maleisië begon in janu ari 1963, acht maanden voor dat de federatie formeel werd gevormd. Er zyn ongeveer 50.000 Britse militairen iin Maleisië om aan de Indonesische bedreiging het hoofd te bieden. De verklaring werd voorgelezen door kolonel Soenarjo. woordvoerder het commando .Verpletter Ma- Deze kan rechtstreeks worden uitge voerd zonder bemiddeling, op het niveau van ministers van Buiten landse Zaken. Indonesië wil een vrij Malakka, vrij Singapore, vrij Sabah,- vrij Se- rawak en vry Broenei", zei president De Sowjetrussische premier Kosigin (links) en zijn gastheer president Nasser. Kosigin ver- toeft in totaal negen dagen in Egypte, waar hij o.a. een bezoek heeft gebracht aan de Assoean- dam. De Amsterdamse kantonrechter heeft de zaak tegen een 21-jarige rstudent psychologie, die terecht Soekarno. „Ik ben bereid met de stond wegens het bekladden van het: (Van onze Weense correspondent) haalde en het „opschepperij" noem- I de wanneer men Oostenrijk als een Een disciplinaire commissie aan de i zelfstandige en levensvatbare staat Ileisië doorreist en geld uitdeelt. We zouden I Handelshogeschool in Wenen heeft beschouwde met een eigen cultuur. .J^e Indonesische regering is van hem thuis moeten houden, 0mdat hy prof. Borodajkewycz, hoogleraar in -Rm-nrfoiWT,,,,,,, mening dat haar plan Singapore te een pias optreedt. Iedereen neemt de economische cn sociale jeschiede- datS n n n a' «tonnen in de lijn ligt van de con- dat geld graag aan, dat heeft niets nis. geschorst en met vervroegd pen- KnrQ\r™J?t5! frontate de huiddge De <»n met onze politiek te maken. Ze heb- sioen gezonden. Deze onverkwikke ben ons nodig, maar wy hen niet". lyke geschiedenis begon reeds op 23 „U bent een bewonderaar van de maart 1965, toen deze professor, die Portugese politiek?" overigens toch al bekend stond als V.H.: „Portugal is verstandig, is een onverbeterlijke aanhanger van trouw. Je kunt over koloniën zeggen de nazi-ideologie, tijdens een pers dat we er vyfduizend jaar geleden conferentie voor radio en televisie nooit hadden mogen komen en je zijn antisemitische uitlatingen her- sprak over ..de Jood Einstein, de Jood frontatle zal werden voortgezet. uber, de Jood Jelsen (de ontwer- maar de deur voor een vreedzame per van de Oostenrpkse grondwet). M van de overeen. Tpdena eenoemde persconferen- tomBten van ManlUa is n0, open. tie verklaarde hy dat deze methode 1 goed en noodzakelyk was. Ofschoon hy Oostenryker van geboorte is, ver dedigde hy nog altyd het nazi standpunt, dat Oostenryk deel uit maakt van het „Grootduitse rijk" en dat er in de Duitse geschiedenis geen plaats voor een afzonderiyke Oostenrijkse cultuur is. Als reactie hiertegen werden er kort daarop twee optochten in Wenen georganiseerd, waarby har de klappen vielen en een oude rente nier om het leven kwam. Ofschoon de openbare mening eiste dat de hoogleraar- dadelyk zou worden ge schorst, durfde het ministerie van OE. en W. geen beslissing te nemen, daar het niet wilde ingrijpen in de autonomie van de hogeschool. Het heeft daarom veertien maan den geduurd totdat er eindelyk een disciplinaire commissie aan de Han delshogeschool in het leven werd ge roepen. Ofschpon deze commissie van de schorsing geen redenen heeft op gegeven, kan men wel aannemen dat de hoogleraar volgens haar oordeel niet geschikt is om onderwys te ge ven aan de academische jeugd. paleis op de Dam, terugverwezen naar de rechter-commissaris. De kantonrechter was nameiyk van oordeel, dat een onderzoek naar de geestvermogens van de verdachte i hier op zyn plaats was. De student psychologie verklaarde ter zitting zyn medewerking aan een dergeiyk on derzoek te willen geven. Behalve de bekladding moest hy terecht staan voor het trommelen op het Spui op Koninginnedag en het deelnemen aan een provocerende byeenkomst in Dordrecht. Op 12 mei beval de rechter-commissaris zyn in verzeke ringstelling voor de tyd van vyf da gen, omdat hy zich niet had gehou den aan de voorwaarden, waaronder de student op 1 mei in vryheid was gesteld. Deze voorwaarden hielden o.m. in het zich onthouden van ge dragingen, die ordeverstoring kun nen bevorderen. Eveneens was voor de kantonrech- toenkoe te praten". De president verklaarde het eens te zijn met de gedachte van een „groot Maphiiindo". een losse fede ratie van Maleisië, de Philippijnen en Indonesië. Indonesische troepen hebben een communistische opstandelingenleider en drie van zyn volgelingen gedood bij een hinderlaag op West-Sumatra, zo meldt Antara. De militaire com mandant van het district deelde mee dat het incident vorige week plaats had en dat vyf andere communisten waren ontvlucht. Voor het militaire tribunaal Ln Djokdjakarta is de doodstraf geëist tegen de communistische leider Wir- jomartono. Hij wordt beschuldigd van deelneming aan de mislukte staatsgreep van 1 oktober vorig jaar. De tweede voorzitter van de In donesische mohammedaanse partij „Nachdatoel Oelama", Achmed Sjai- choe, heeft (rewaarschuwd voor een '"f v^d andere 24-jange derde communistische opstand ,n P-wo. die onlangs tot drie maanden Indonesië binnen enkele jaren, als gevangenisstraf werd veroordeeld de communistische partu en het Iterzake .Yan "et verspreiden van een communisme in Indonesië niet radi caal uitgeroeid zouden worden. Sjaichoe deed een beroep op de studenten hun huldiige functie van „waakhonden" voort te zetten. Aan prestige-projeoten zou voor een pe riode van tien tot twintig jaar niet gedacht moeten worden, „omdat on ze maag een veel belangrijker pro ject is", aldus de mohammedaanse leider. opruiend geschrift. Deze keer moest hy zich verantwoorden voor het plakken van pamfletten in februari, waarin het „provotariaat" meedeelde, dat de paarden voor de gouden koets klontjes met l.s.d. gevoerd zouden worden. De kantonrechter veroor deelde hem tot een geldboete van in totaal 20 gulden (twee feiten), nadat de officier van Justitie, mr. L. van den Berge, 25 gulden tegen hem had geëist. De Westduitse minister voor we- tenschappeiyk onderzoek, Gerhard Steltenberg, is gisteren van een in formatiereis van acht dagen uit de V.S. teruggekeerd. By zijn aankomst zei hy dat de wetenschappelijke sa menwerking met de V.S. inzake ruim te-onderzoek op twee manieren moet worden voortgezet. West-Duitsland wil naast de gemeenschappelyke pro jecten van de Europese organisatie voor ruimte-onderzoek tezamen met de V.S een zonne-sonde gaan lance- ren zei hy na,e Nederlanden N. V. ontlenen Stoltenberg heeft in Washington üroeMn^ alle geledingen de- fcespre' ngen geVoerd en v&nscthei- dene Amerikaanse onderzoekcentra bezocht. Hij heeft gesproken met vice-president Humphrey en met de voorzitter van het Amerikaanse bu reau voor lucht- en ruimtevaart, de NASA. Dividend verhoogd tot 15% (v.j. 13%) Aan het jaarverslag 1965 van de De zaken van het BEDRIJF BUI- Alg. Verzekeringsmaatschappij Natio- j TEN NEDERLAND toonden in het Caraibisch gebied, Zuid-Afrika, Aus tralië, Canada en de Ver. Staten van Amerika een voorspoedige ontwikke- Dit is een van de eerste foto's, die de nieuwe Amerikaanse weer satelliet Nimbus II heeft gemaakt. De foto is niet vrijgegeven door de Amerikanen, maar opgevangen door het waarnemingsstation Bochum in Duitsland. Daardoor is nog niet bekend, waar deze op name gemaakt werd. De foto toont een lagedrukgebied, om de kern waarvan een wolkenveld spiraalt. De kwaliteit van de opname is bijzonder goed, veel beter dan die van vorige opnamen van weer- satellieten. De camera's van de nieuwe Nimbus zijn gevoelig voor infrarode straling, waardoor dag en nacht veel helderder opnamen vervaardigd kunnen worden dan door normale camera's. Door een nauwkeurige studie van foto s als deze hoopt men ondei meer het ontstaansprocede van stormen beter te begrijpen, waardoor weers voorspellingen op langere termijn mogelijk worden. Het wordt in Parys nu wel uitgesloten geacht, dat de vroegere premier Mendès France zich nog eens bereid zal verklaren Francois Mitterrand actief in diens streven naar hergroepering der linkse krach ten in Frankrijk te steunen. Mit terrand heeft in het jongste verle den verscheidene pogingen gedaan Mendès-France, die in veler ogen nog altijd het „linkse geweten" van Frankrijk incarneert, in zijn federa tie of contra-regering op te nemen. Zonder ooit in het openbaar een antwoord op die invitaties te hebben gegeven, heeft P.M.F door verschil lende uitlatingen duidelijk laten voe len, dat hij met Mitterrand op meer van een fundamenteel punt van me ning verschilt. Op een congres van de links-so cialistische splinterparty. de PSU, die hoofdzakelyk uit intellectuelen bestaat die het dan ook maar over weinig zaken eens te weten te wor den, heeft Mendès-France in het af gelopen weekeinde Miterrand verwe ten, dat hy nog steeds blyft weige ren samen met de communisten over een gemeenschappehjk plan van ac tie te onderhandelen. Mitterrand wenst zich voor het moment nog op geen enkele afspraak vast te leggen omdat hy poogt zowel de centrum democraten van Lecanuet als de com-1 munisten te vriend te houden. Voor Mitterrand is de verwydering ten opzichte van Mendès-France, wiens minister van Binnelandse Zaken hy vroeger is geweest, wel een bittere ontgoocheling. Mendès-France, die tien jaar geleden als kortstondig minister-president gedurende acht maanden de hoop op een ver jong Frankrijk belichaamde, heeft se dertdien vooral in het buitenland en ook onder de intellectuelen in Frank- ryk zelf, een hoge reputatie van po litieke integriteit weten te behouden. "Voor Mitterrand zal het daarom ze ker een teleurstelling zyn, dat hy zich op de publieke steun van PM.F. vermoedelyk wel nooit zal mogen beroepen. monstreert in de toename totale premie-inkomen tot ruim 810 miljoen gulden (v. j. 740 miljoen). De rente-inkomsten uit het belegd ver mogen stegen daarnaast tot ruim 200 miljoen (v.j. 176 miljoen) waardoor de totale „omzet" de 1 miljard gul den overschreed., De bedrijfswinst steeg tot 53.4 mil joen gulden (v.j. 48.5 miljoen) De kostenstijging over 1965 kon worden opgevangen. In de LEVENSVERZEKERING-sec- tor steeg 't totaal verzekerd bedrag tot 17.2 miljard gld. (v. j. 15.6 mil jard). De produktie van nieuwe verzekerin gen beliep 2.65 miljard gulden en bleef daarmede iets ten achter by het record-jaar 1964 met 2.78 miljard. Uit hoofde van met de rentestand verband houdende kortingen op de premiën van colleotieve verzekeringen en op grond van recht op winstdeling by induviduele verzekeringen kwam over 1965 een bedrag van rond 24 miljoen gulden (v.j. bijna 19 miljoen) aan verzekeringnemers ten goede. De bedrijfsresultaten waren gunstig. In de SCHADE VERZEKERING - sec - tor nam vooral ln de motorrijtuigen en varia-branches het premie-inko men belangrijk toe. De brand- en bedryfsverzekerings- zaken gaven wederom een bevredi gend resultaat. Het thans afgesloten tekeningsjaar 1962 voor transportverzekering toon de overeenkomstig de verwachtin gen echter verlies. In tegenstelling tot vorige jaren kon in de motorrijtuigensector een bescheiden batig saldo worden be haald. Een keerpunt ten goede is hiermede echter nog niet verzekerd, aangezien toenemende verkeersdicht heid en voortdurende styging van I taal ad rui pryzen en lonen de schade ten on- dragen llng, zy het wat Australië betreft nog met te hoge aanloopkosten, terwyl de resultaten in de schadeverzekerings- sector in Canada en de Ver. Staten alhoewel duidelijk verbeterd in vergeiyktng met vorig jaar nog geen positieve uitkomsten lieten zien. De met het concern verbonden Orion Insurance Company te Londen kon in het thans afgesloten teke ningsjaar 1962 voor de luchtvaart en transportverzekeringszaken nog een bevredigend resultaat behalen, doch de vooruitzichten voor de ko mende tekeningsjaren in deze secto ren zijn ook in Engeland niet gun stig. De beleggingen namen met 370 miljoen toe en overschreden daar mede de vier en een half miljard gulden. Het in HYPOTHEKEN belegde be drag steeg met. 135 miljoen. LENIN GEN AAN ONDERNEMINGEN na men met 98.5 miljoen toe. Het VASTGOED-bezit groeide met 39 miljoen. De totale balanswaarde aan VASTE EIGENDOMMEN be draagt thans rond 360 miljoen, onder welk bedrag een hogere waardering van ruim 40 miljoen is begrepen door hertaxatie van tot dusverre naar ou dere taxatie-bedragen opgenomen be zit. Van de totale geconsolideerde bru towinst over 1965 ten bedrage van 53/4 miljoen wordt voor belastingen gereserveerd ruim 12.2 miljoen en in bedrijf gehouden circa 31 miljoen waardoor voor dividend 10.2 miljoen (v. j. 8.8 miljoen) beschikbaar blyft. Het dividend kan hierdoor van 13 tot 15% worden verhoogd. Naast het geplaatste aandelenkapi- 67.8 miljoen gulden be- Extra Reserves thans gunste blyven beïnvloeden. j ruim 353 miljoen, waardoor het tota- De varia-branohe liet opnieuw een le EIGEN VERMOGEN' van ruim 372 bevredigend saldo. I miljoen gulden steeg tot 421 miljoen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13