St. Antoniuskerk gereed VERTRAGING IN WEGENBOUW I ,Zo doen de Zwedeii KERKCOMPLEX BIEDT LEIDEN - ZUIDWEST OOK CONCERTZAAL EN VERGADERRUIMTE Inzegening i morgen cloor mgr. Jansen Mr. H. van Riel tijdens vergadering van Provinciale Staten van Zuid-Holland Kapitaalgebrek de oorzaak Kostelijke ,LadyU VRIJDAG 13 MEI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 (Van een onzer redacteuren) Als de bisschop van Rotter mgr. M. A. Jansen morgen- niddag het nieuwe kerkcomplex tian de Boshuizerlaan heeft inge is Leiden-zuidwest niet een r.-k. kerk (St.-Anto- Miuskerk) rijker, maar ook een iiime concertzaal en een aan- Tekkelijke gelegenheid voor ver- jaderingen, bruiloften en par- Door de bijzondere zorg immers, lie aan de akoestiek is besteed ongelijke achterwand en golvend \lafond) en de aanwezigheid van cjen o.a. uit 262 metalen en ma- vijpen ovgebouwd jgel is het eigenlijke kerkgebouw pk uitstekend te benutten als mcertzaal. Bij de plaatsing van et voor de liturgie benodigde al en meubilair is al rekening mden met deze bestemming de ruimte. Reeds hebben en- verzocht in het komende Uerseizoen van deze gelegen- id gébruik te mogen maken. drukker met de reserverin- loopt het met het ontmoetings- dat ook deel itmaakl van dit kerkcomplex. lp do zondagen zal het tijdens de •lissen dienst doen als kinderbe- ;aarplaats en na de diensten als sn centrum, waar parochianen el- iar onder het genot van een kop- koffie kunnen ontmoeten. Maar P andere dagen staat het warm ingeklede zaaltje voor iedereen ter Èschikking voor recepties, vergade- Ingen, bruiloften en partijen, pe vele besprekingen tot nu toe ebben al bewezen, welke behoefte in de nog steeds groeiende stads- bestond aan zo'n gelegenheid, centrum kan 120 personen her ergen. Het is voorzien van servies, laswerk, gasfornuis en een koelkast Wit-Gele Kruis heeft reeds zyn uitgestoken of het ook kan doen als polikliniek in p ochtenduren. Er is nog geen be- iissing over gevallen. Centrum Dit ontmoetingscentrum is bereik- iar via een trap, welke uitkomt op kerkplein, het centrale punt, de architecten van het Rot- bureau v.d. Bosch, Hen- 'iks-Campman zijn uitgegaan. Vanaf een parkeerplaats (ruim auto's) aan de Vijf Meilaan- welke zal dienen zo voor het kerkcomplex als voor wijk als openbare parkeer- ilegenehid, komt men onder het ïtmoetingscentrum door op dat kerkpleintje, dat op kerk- ligt. Het plein, dat door en- bloemperken een levendige aan- ik heeft gekregen, vormt architec- hisch één geheel met de kerkruim- Ze worden slechts van elkaar ge- heiden door een glazen wand. Dat onder andere benadrukt door epassing zowel binnen als buiten in dezelfde materialen en wat som- kleuren en van het doorzetten de kerkverliohting- (lantaarns) het plein. Advertentie Zoekt u moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen Constant, Love, Anjer, Deslree Juwelier v. d. WATER heeft ze. Haarlemmerstraat 18L Zeer grote keuze Op net graveren kunt O wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten. •V Kerk Men zou kunnen zeggen, dat de kerk als het ware een overkapt ge deelte van het plein is. Een gedeel te, dat wordt afgesloten door een ge heel afgepleisterde verzwaarde west muur, waarin vier biechtstoelen en 2 devotiekapellen zijn opgenomen. Rondom deze massieve, maar toch decoratieve muur is een door glaze nier Louis Smeets uit Venlo' ont worpen kleurig en fraai glas-in-lood raam aangebracht. De kunstenaar noemt het 'n Paulus-raam. Hij zegt, dat de dynamiek van Paulus erin is terug te vinden. Maar beter wel licht dan zoeken naar een verklaring kan men de vrolijke schoonheid van dit kleurenspel zonder meer tot zich laten doordringen. Inrichting De inrichting van deze strakke, za kelijke, maar toch fraaie kerk is met opzet sober en eenvoudig ge houden. Men moet immers rekening ifju? H H8SÜÜ Jr Centrum van het kerk complex is het pleintjewaarop kerk, ontmoetingscentrum (l.) en pastorie (niet zichtbaar) uitko men. Op het plein dezelfde lan taarns als in de kerk. (Foto L-D./Holva&t) houden met de steeds veranderde li turgische eisen. Daarom moeten de weinige meubels, welke op het ver hoogde priesterkoor staan, kunnen worden verwijderd. En daardoor we zeiden het reeds is de mogelijk heid open voor een ander gebruik van het gebouw. Naast het priesterkoor zo no dig in een zee van gericht licht heeft Jos Vermeulen uft Alkmaar aan de ene kant een welduidend eiektro-pneumatisch orgel met één klavier en één vrije pedaal gebouwd. Aan de andere kant van het altaar staat een marmeren doopbak met fontein en opgevuld met planten. Daar in de liturgie van de r.k. kerk de gedachte aan de maaltijd- Gods steeds sterker de nadruk krijgt heb ben de 702 stoelen met uitzonde ring van de allerlaatste rij geen knielbanken meer gekregen. Dagkerk De kerk wordt met de royaal op gezette pastorie verbonden door een sacristie, welke door de week ook dienst kan doen als dagkerk. Zij biedt plaats aan 35 personen, die op pre cies dezelfde stoelen zitten als in het ontmoetingscentrum worden ge bruikt. Zo nodig kan daar het aantal zit plaatsen nog worden uitgebreid. Op 17 maart vorig jaar ging de eerste paal de grond in. Zo vlot is het werk van de N.V. Aannemings bedrijf F. H. Geers uit Voorburg gelopen, dat men zestig dagen eer der dan gedacht het werk kan ople veren. Al wa« men gisteren nog druk bezig met de laatste lood jes, morgen zal mgr. Jansen in aanwezigheid van burgemeester mr. Van der Willigen de inzegening verrichten. En daarmede plaatst hij de kroon op de arbeid van bouw pastoor N. J. Commandeur. Advertentie Met garantie en verzekering Een heerlijke persiflage op Zweedse toestanden PIERROT JUWELIER HORLOGER MAARSMANSTEEG 21 LEIDEN TEL. 20778 Stadsverkeer in Italië ontwricht Een staking van 24 uur van bus- en trampersoneel in heel Italië ver oorzaakte gisteren in de grote ste den grote verkeersopstoppingen. Teen duizenden gingen niet naar him werk. In Milaan, Turijn en Ro me kwam het verkeer vast te zit ten doordat personen, die anders met bus of tram naar hun werk gaan of gaan winkelen elke beschikbare auto op de weg hadden gebracht. Honderden toeristenbussen en vrachtauto's werden gebruikt voor noodvervoer zodat de straten nog verder verstopt raakten en in een toeterende zee van auto's verander den Ds. J. E. Brederveld beroepen in Leiden In de a.s. vacature van ds. J. Maaskant, Leids ziekenhuispredikant vanwege de Geref. Kerken heeft de kerkeraad van deze gemeente een beroep uitgebracht op ds. J. E. Bre derveld, geref. predikant in Helmond. Officiële puhlikaties De Directeur van de Gemeentelijke Reinigings- en Ontsniettingsdienst te Lelden maakt het volgende bekend. In verband met de a.s. feestdagen ls de huisvuildlenst als volgt geregeld, donderdag 19 mei wordt woensdag 18 mei maandag 30 mei wordt dinsdag 31 mei dinsdag 31 mei wordt woensdag 1 Juni De ophaaldienst tegen het speciale ta rief van f. 0,50 zal niet plaats hebben op woensdag 18 mei en woensdag 1 juni. De „Als de wet op de nieuwe wegenfinanciering nog dit jaar in het Staatsblad komt, zal de provincie Zuid-Holland in het totaal rond f 11 miljoen ontvangen over de jaren 1963 tot en met 1965. Als men deze som optelt bij het bedrag, dat de provincie uit af schrijvingen verkrijgt, vermeerderd met wat er nog beschikbaar is, dan is dat voldoende om de investeringsplannen voor 1966, die intussen tot het uiterst nodige zijn beperkt, uit te voeren. Over latere jaren valt niets te zeggen. \Vel moet worden bedacht, dat over 1967 opnieuw een uitkering zal worden ontvangen krach tens de wegenfinanciering, doch deze zal kleiner zijn dan over de jaren 1963, 1964 en 1965. Gevreesd moet dan ook worden, dat in 1967 als gevolg van kapitaalgebrek vertraging in de provinciale wegenbouw zal optreden". Verhuizing Dit deelde gedeputeerde mr, H. van Riel mede in de Provin ciale Staten-vergadering bij de behandeling van het voorstel van Gedeputeerde Staten om hun college te machtigen tot het overgaan van geldleningen. Mr. F. H. Piket (CH) wees er tij dens de bespreking van de nota van Gedeputeerde Staten met betrek king tot de ontwikkeling van de kleine gemeenten op, dat in Zuid- Holland de steden dreigen te ver stikken door het aaneengroeien van alle woningen. Het is dan ook be grijpelijk, dat velen behoefte gevoe len aan verhuizing naar kleinere gemeenten, om daar rust te vinden. Daarbij komt. dat een flat ln een stad zeker f50.000,- a f 60.000.- kost en dat men op het platteland een kleine woning voor f 25.000 f 30.000 kan kopen. Een en ander zal tot ge volg hebben, dat de kleinere gemeen ten zich geleidelijk zullen uitbreiden en sociale voorzieningen zullen moe ten gaan treffen. In dit verband dacht mr. Piket aan recreatiegelegen heid, aan zwembaden en aan voet balterreinen. Gedeputeerde prof. dr. J. P. van Praag stemde met het laatste in. Het behoefteprobleem is echter niet in korte tijd te realiseren. Vast staat intussen, dat. de kleine gemeenten niet moeten dichtgroeien, dat er een zekere hoeveelheid open ruimte moet blijven, dat agrarische dorpen ge handhaafd moeten worden en dat er nieuwe steden geschapen dienen te worden. Mevrouw mr. Chr. A. de Ruiter De Zeeuw zag er iets goed; in, dat stad en platteland naar elkaar toe groeien, omdat daardoor wederzijds meer begrip zal ontstaan. Voorts verkondigde deze gedepu- Het liturgisch centrum van de kerk met een los altaar, wordt links geflankeerd door een met planten opgesierde doopbak en rechts het orgel. Op de achter grond nog een gedeelte van het Paulus-raam" van Louis Smeets. (Foto L.D./Holvast) teerde, dat de grote steden een fi nanciële basis hebben, die voldoende rekening houdt met de nodige sociale voorzieningen. Zij legde er verder de nadruk op, dat van een dorp geen agrarische idylle moet worden ge maakt en dat dorpen niet dienen uit te groeien tot halve steden. Wel moeten zij een behoorlijke sociale- en bevolkingsbasis hebben. Logeerbelasting Toen aan de orde kwam het voor stel tot deelneming van de gemeen schappelijke regeling voor het recrea tiegebied Rottemeren en tot aanvaar ding van de werkplannen van het Lage Bergse Bos en de Bleiswijkse en Zevenhuizer zoom bepleitte mevr. mr. M. N. W. DetlmeüerLabberton (WD) de invoering van een logeer belasting en de heer II. Vink (AR), die van een volkstuinencomplex. Mevrouw De Rui) terDe Zeeuw antwoordde daarop dat Ged. Staten inzake een logeerbelasting nog geen standpunt innemen. Persoonlijk ver wacht zij er bijzonder weinig van. Dit probleem dient haars inziens op nationaal niveau te worden bekeken. En wat volkstuinen betreft meende zij, dat deze in dit soort recreatiege bieden niet thuishoren, wel in stede lijke recreatie, maar niet in recreatie buiten de steden. STUDIO Deze film, ver- vaardigd door een nieuw team onder leiding van Tage Danielsson en Hans Alfred- son, is een kostelijke persi- flage op allerlei uitwassen van het maatschappelijk le- ven in Zweden. Hoofdthema is de voortduren- de jacht op liefde en geld, in de vorm van een doorlopende sati- re op excessen van de bureau- cratie, de diploma-zucht, de nachtelijke onveiligheid voor eenzame vrouwen, het stijve kennismakingsceremoniëel, het gebrek aan conversatie, het te- kort aan werklust en de zucht naar feestvieren, de schijnro- mantiek van genoeglijke stadjes, E waar de wandaden zich achter de schermen afspelen, de manie om alles in plastic te verpakken, E het bermtoerisme en het kamp- leven en het misbruik, dat baby- sitters maken van de tijdelijke gastvrijheid door het aanrichten E van slemppartijen. E Soms is die ironie samengevat in enkele beelden, maar dan E weer in levendige filmschetsen van langere duur, bijeengehou- den door het verhaal over de mislukkeling met twaalf am- E bachten en dertien ongelukken, die achter een meisje aanjaagt „Le bonheur''' CAMERA Van morgen af wordt Agnès Varda's „Le bon- E heur" in het theater aan de Ho- gewoerd getoond. Bij de Leidse E première hebben wij er al op gewezen, dat dit een bijzondere film is. Knap en gaaf wat be- treft filmische vormgeving. Een E uitermate simpel verhaal over een man, die gelukkig leeft met E vrouw en kinderen, maar dan I het „geluk" heeft nog eens ver- liefd te worden. Zonder over de E consequenties na te denken E neemt hij eenvoudigweg dit ge- luk erbij. Maar zijn vrouw kan E deze gedachtengang niet volgen. Met veel omslag van prachtige beelden vertelt Agnès Varda E deze geschiedenis, die eigenlijk geen verhaal is, maar meer een uitbeelding van menselijke emo- ties. Een verhandeling over lief- E de en geluk, dia zich niet ge- E makkelijk laten lezen. Hoe knap E en fraai van vormgeving ook, men moet een zeer enthou- H siaste filmliefhebber zijn om dit kunstwerk naar behoren te kun- nen waarderen. TliunderbalV TRIANON James Bond heeft met zijn vierde produkt „Thunderball" de zesde week be- EE reikt in het theater aan de H Breestraat. Onze geheime agent EE 007 trekt ook in deze film ten strijde tegen die formidabele schurken, die zich verenigd befa lt ben onder de naam „Spectre". Zij stelen een NAVO-vliegtuig EE met atoombommen en denken EE daarvoor een enorme losprijs te krijgen. James steekt daar ech- S ter een zeer krachtig stokje voor. en op zijn beurt bemind wordt door een ander, die tegelijkertijd vruchtbaar contact heeft met een tweede man. Het lijkt ver ward, maar de film is zeer door zichtig en gemakkelijk te volgen. Bovendien zit er veel vaart in, niet het minst door de afwisse ling van korte en lange episo den. Wie een monument van verrukkelijke zelfspot wil zien, moet deze film beslist niet over slaan. Naakte wereld REX „De naakte wereld" is een film van het type dat des- tijds met „Mondo Cane" in aan- gevangen: korte f ragmen tari- sche stukjes over tal van bizarre wetenswaardigheden zoals die her en dei- verspreid in de we- reld te vinden zijn. Uit de film- titel zou men misschien opma- ken dat „De naakte wereld" (II mondo nudo) één grote strip- EE tease is, maar dat is dan een grote vergissing; men vindt daarvan slechts een enkel vow- beeld terug. „Dat „naakte" slaat meer op het karakter van de mens dat hij in de avonduren wat meer bloot zou geven, zo leggen de filmmakers uit. Sex heeft er vaak maar weinig mee te maken. Zoals met de meeste films van dit genre zijn enkele fragmenten boeiend, enkele andere zijn ronduit onbenullig en van weer EE andere kan men zich afvragen waarom men ze nu eigenlijk ver- |j toont (zoals die Duitse Jonge- mannen vereniging, waarin men schermt om elkaar te vermin- ken). Voor het hoogtepunt van de film zorgt een tanige Fransman, Yvon Yva genaamd. Hij steekt zich allerlei dolken en zwaarden in het lijf zonder daarvan hin- der te ondervinden. Terwijl hij zich zo'n wapen in het lichaam dryft, geeft hij er ook vakkun- EE dig commentaar bij. Zo van: nu nader ik met de voorste punt van het wapen de lever en nu de dikke darm enz. Wat het voor nut heeft, is wat onduidelijk maar het is een type, die Yvon. LIDO Sophia Loren ls hartveroverend als de brutale schoonheid „Lady L", die met evenveel gemak het hart van een onstuimig misdadiger als dat van een Britse hertog-met- onbesmet-blazoen verovert. Paul Newman heeft het iets minder gemakkelijk, maar ook hij zal toch wel ieders sympa thie krijgen als de dief, die dan wel steelt, maar zijn slacht offers onder de welgestelden zoekt en de armen laat profite ren van zijn „arbeid". David Niven is onbetaalbaar. Een schoon voorbeeld van prachtig genuanceerd acteren le vert hij als de even rijke als Britse edelman, die zich door niets of niemand van de wijs laat brengen. Zijn drie hoofdvertolkers kon den niet beter zijn gekozen, maar de grote man van deze verrukkelijke film is voor ons toch Peter Ustinow, die tekent voor scenario en regie en als Prins Otto van Beieren ook nog een leuk rolletje presenteert. Het gegeven ontleende hij aan een verhaal van Romain Gary, maar Peter Ustinon was het die aan diens idee met een groot gevoel voor heerlijke humor een koste lijk filmische vorm gaf. Hij relativeert alles. Met mil de humor tekent hij de zwak- heder en fouten van het Britse societyleven in het begin van deze eeuw. Maar dezelfde niet- bytende ironie laat hij ook los op anarchisten. Of het nu poli tiemannen zün of misdadigers, meisjes van plezier of adelijke dames, souteneurs of edellieden, in Ustinows ogen zijn zij voor alles mensen met alle menselijke fouten en feiten. Hij weet zijn figuren juist op deze zwakke plekken te treffen. Zijn verhaal zit boordevol spot, maar het heeft geen ven^n. Navertellen SOPHIA LOREN zou veel van charme wegnemen. Ook de onverwachte wendingen maken deel uit van de spitse hu mor, die Ustinows film tot een ontspanning van het prettigste soort maakt. „Verboden sex" LUXOR „Verboden sex'' (verboden voor personen bene den de achttien jaar, is het eni ge dat wij er uit hebben kunnen opmaken) is typisch een film voor mannen gemaakt. Onder werp is namelijk de striptease. Een verhaaltje komt er niet aan te pas; men krijgt een serie uü- kleed-scènes te zien, afgewisseld met brokken standaard-show. De makers hebben wel geprobeerd er nog een origineel tintje aan te geven door „aan te tonen'', dat striptease geen hedendaags verschijnsel is, maar ook al in het verleden bestond. Verder valt er weinig over te vertellen zonder in pikante details te ver vallen. miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiniuiiiiimiiimiiiif

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3