Amerikaan wandelt' anderhalf :eer om aarde in 145 minuten Jaarvergadering Kon. Shell: betere resultaten in 1965 in GOLDEN FICTION Dinsdag starten twee man voor spectaculaire vlucht Thans gunstiger prijsontwikkeling AEG Twintig jaar voor Franse ontvoerders [JDAG 13 MEI 1966_ LEIDSCH DAGBLAn (Van onze redateur ruimtevaart) 5n „wandeling" in de ruimte van bijna 67000 Seter in twee uur en 25 minuten, waarbij tne E. Cernan ruim anderhalf maal om de e cirkelt» zal het meest spectaculaire onder deel vormen van de vlucht van de Amerikaanse tweemanscapsule Gemini IX, welke dinsdag a.s. moet beginnen met een start van Kaap Kennedy om 17.39 uur Nederlandse tijd. JITVOERIGE IER-PROEVEN |(ens even belangrijk als deze limtewandeling zullen de experimenten zijn met het in de ruimte van een on- Agena-raket. Direct na de van een dergelijke entering 17 maart j.l. de Gemini moeilijkheden als gevolg van mlsche storing, waardoor deze een noodlanding in de Pa- maken. De enterings-ex- enten die toen onuitgevoerd lullen nu in gecompliceerder Wen uitgevoerd, e ruimtevaarders, die de Ge- zullen bemannen, zijn de Thomas P. Stafford, die in r j.l. reeds een vlucht van uur met de Gemini VI waarbij het eerste ruimte- ms met de bemande Gemini stand kwam, en de nieuwe- le ruimte, de 32-jarige Euge- ïeman. Stafford is jachtvlie- «stpiloot geweest, is gehuwd twee kinderen. Hij is de vier- rnaut, die zijn tweede ruim- maakt. Cernan was jacht- AOvprfontl# vlieger voordat hij in 1963 als tronaut in dienst van de Nasa kwam. Hij is gehuwd en heeft één kind. Volledige beheersing noodzakelijk Nadat de ruimtetweeling met een Titan II raket naar de beoogde baan om de aarde is gelanceerd, wacht daar een druk programma dat tij dens de vlucht van drie dagen moet worden uitgevoerd. De eerste taak van de astronauten zal zijn, in de derde omwenteling om de aarde een onbemande Agena-ra- ket te enteren. Zij zullen de raket motor van de Agena moeten ontste ken om de baan van de nu samen gestelde kunstmaan te wijzigen en voorts enkele malen ontkoppen en opnieuw enteren. Deze techniek zul len de ruimtevaarders perfect moe ten beheersen, alvorens de Amerika nen een landing op de maan kunnen uitvoeren. De maanreizigers moeten namelijk na het verlaten van het maanoppervlak in de ruimte in een andere, in een baan om de maan „geparkeerde" capsule overstappen om naar de aarde terug te kunnen keren. Uitstapje Ruim twintig uur na de start, zal Cernan tijdens de veertiende omwen teling om de aarde het rechter luik van de Gemini openen om aan een zeveneneenhalve meter lange „na velstreng" zijn sensationele ruimte- wandeling te beginnen. Hij heeft dan een zuurstofcilinder voor een half uur op de rug voor noodgevallen, maar krijgt vooralsnog zuurstof via de navelstreng die hem aan de cap sule verbindt. Na enkele experimen ten in de ruimte zal hij echter bijna een uur na het begin van zijn uit stapje een soort ruimteransel oppik ken, die zich in een compartiment aan de buitenzijde van de Gemini bevir- Op dat moment treedt de De twee astronauten, die dins dag voor hun spectaculaire vlucht zullen starten. Links ruim teveteraan Stafford, die deel uit maakte van de twee Geminibe- manningen die elkaar in maart in de ruimte ontmoetten, rechts de toekomstige record-ruimtewan delaar Cernan. „nacht" in, wanneer de capsule door de schaduwkegel van de aarde schiet. Gedurende deze nacht die slechts ruim een half uur duurt, maakt hij de ruimteransel op zijn rug vast. Hij verbreekt de verbinding met de cap sule via de navelstreng om deze te verlengen tot ruim 42 meter met een nylonkoord. Cernan krijgt van dat moment af zuurstof uit de ransel en zal zich door de ruimte kunnen be wegen met behulp van raketjes, die in de ransel zijn ingebouwd. Men hoopt dat hij daarmee zal kunnen manoeuvreren gedurende de gehele rest van zijn ruimtewande ling, wanneer hij weer in het zonlicht is. De eerste mens die gedurende tien minuten een ruimteuitstapje maakte, de Rus Leonow, had geen eigen voortstuwingsmiddelen bij zich; de tweede, de Amerikaan White, bedien de een ruimtepistool waarvoor de brandstof reeds na enkele minu ten uitgeput was. De overige tijd van zjjn 20 minuten durende uitstapje buitelde hy ongecontroleerd om de capsule heen. Cernan zal het nu wat meer gecontroleerd en gedurende veel langere tijd proberen. Redding Tijdens de ruimtewandeling ver van de capsule zal ook een ruimte redding worden gesimuleerd. Cernan zich zo ver mogelijk van de cap sule verwijderen en daar zogenaamd hulpeloos door de ruimte zweven. Stafford moet dan de capsule naar de ruimtevaarder sturen, om de „ver ongelukte" astronaut te redden. Voorts zal Cernan tijdens zijn uit stapje de Agena-raket opzoeken, die voordien was losgekoppeld en op 25 meter afstand moet zweven. Daar moet hij enkele experimenten uitvoe ren, zoals eenvoudig montagewerk. Hij zal voorts een instrument voor het tellen van micrometeorieten aan de Agena vastmaken. Men hoopt dit instrument in juli weer te kunnen laten ophalen door de bemanning van de Gemini 10, die dan een nieuwe bemande ruimte- vlucht met soortgelijke experimen ten moet maken. Meer dan 1500 man-uren Twee uur en 25 minuten nadat hij uit de capsule is gekropen, moet Cernan zjjn plaats in de Gemini weer innemen, nadat hij een deel van zyn wandeluitrusting in de ruimte heeft achtergelaten. Wanneer het cabine luik is gesloten begint de laatste fa se van de bemande vlucht, waarin nog vele waarnemingen zullen wor den verricht en experimenten van minder spectaculaire aard zullen worden uitgevoerd. Wanneer de Gemini drie dagen na de start veilig op aarde is terugge keerd, zullen de Amerikanen kost bare nieuwe ervaringen hebben opge daan, die nodig zyn voor een be mande vlucht naar de maan voor '70 waarop thans het ruimtevaartpro gramma van de VS hoofdzakelijk is gericht. De Amerikanen hebben na een ge slaagde vlucht van de Gemini IX een ervaring van meer dan 1500 man-uren in de ruimte. De Russen, die nu reeds de opvallend lange pe riode van meer dan 420 dagen geen bemande ruimtevlueht hebben ge maakt, hebben slechts 511 man-uren ruimte ervaring. Verwacht kan ech ter worden, dat zij binnenkort met opzienbarende vluchten deze erva ringsachterstand aanzienlijk zullen inlopen, waarby zy tevens nieuwe primeurs op hun naam zullen bren gen. Advertentie Met of zonder... Met of zonder room... uiteindelijk maken verfijnde smaak en aroma van supe rieure koffie uw„kopje koffie"tot een waar genot! Zo ook maken smaak en aroma van de kostelijke USA tabakken van uw Golden Fiction iets bijzonders: de sigaret voor rokers met een eigen stijl. Met of zonder filter: geniet van uw Voor rokers met een eigen stijl! Kunst"" rn I altyd Ians: ,.i\miM en zien In h „wetenschap" In de gisteren gehouden algemene vergadering van de N.V. Kon. Ned. Petroleum-Maatschappij heeft de nieuwe president- directeur. ir. L. E. J. Brouwer verklaard, dat de bedrijfsresul taten van alle groepsmaatschappijen tezamenin 1965 beter waren, doch deze verbetering was de resultante van een aantal tegenge stelde ontwikkelingen. Een sprekend voorbeeld daarvan is het ongelijke verloop van de verkoopprijzen in verschillende landen. De relatief wat gunstiger prijsont wikkeling, die zich in de laatste maanden van 1965 begon af te teke nen, zette zich in het eerste kwartaal van 1966 voort. In Noord-Amerika bleven de prijzen van olieprodukten over het algemeen vast, terwyl sinds het eind van 1965 in verschillende belangrijke afzetgebieden een prijs verbetering optrad, ook al bleef de gemiddelde opbrengst per eenheid n kwestie van koel bekijker en dan een AEG Santo koelkast kopen... AMSTERDAM pjaar voor Theol. e school in Kaftipen *5 de jaarlijkse theologische l°oldag van de Geref. Ker- Kampen heeft de rector, a. d .r. Polman, medege- ni hCt- g0ed gaat met de De beslissing dat ook jonge die hebben gestudeerd aan hbs of kweekschool toege- •unnen worden tot de studie e theologische hogeschool, grote onwenjteling meege- Momenteel zyn er 275 stu- terwijl er 60 studeren voor wraalexamen. Gezien de wie es van predikanten in de kunnen we dit alles als een jeiofte voor de toekomst zien, te rector. Het afgelopen jaar topjaar in de geschiedenis hogeschool. Door de grote toe- ih studenten moesten allerlei ™gen worden getroffen. In het slot van zijn betoog zette ir. Brouwer uiteen wat „in deze grote en gecompliceerde onderneming komt kyken by het beheer". Hij merkte hierby o.m. op: In de olie-industrie heeft men ver vooruit moeten het verleden was dit „een kunst" een kwestie van aanvoelen of van inspiratie. Tegenwoordig is dit meer een „wetenschap". Met grote inspanning wordt zodoende ge streefd naar het verkleinen van het speculatieve element bij ons investe ringsbeleid en het verkrijgen van een zo groot mogeiyke zekerheid dat onze beslissingen de juiste zün. Een getekende impressie van Cernan. terwijl hij zich aan een lang nylonkoord op veertig meter afstand van de Geminicapsule bevindt. Wanneer dit experiment slaagt en de ruimteransel" blijkt te voldoen, hoopt men in een van de komende Geminivluchten een ruimtevaarder zonder lijnveri. ding aan de capsule een uitstapje te kunnen laten maken. Toenemende verkopen Dit had tot gevolg dat een stijging van büna 7% in de verkochte hoe veelheden olie tezamen met een wederom aanzieniyke toeneming van de verkopen van chemische pro- dukten, in een 8% hogere verkoop opbrengst tot uitdrukking kwam. Hierdoor was het nettoresultaat van de Koninkiyke-Shellgroep, dat over het eerste kwartaal van 1966 58,3 miljoen sterling bedroeg, goed 10rc hoger dan in het overeenkomstige kwartaal van 1965. Voor de rest van dit jaar zullen de resultaten van groepsmaatschap pijen in belangrijke mate afhangen van het verdere prysverloop. De prijsverbetering van de laatste zes maanden kan zich handhaven, maar men bedenke, dat in de meeste sectoren van de internationale olie industrie een overcapaciteit bestaat, zodat de concurrentie nog steeds even zwaar drukt-. Hogere investeringen De kapitaaluitgaven van de groep zyn in 1965 aanzienlijk toegenomen. Met een totaal van 471 miljoen pond. zijn zij 130 miljoen pond meer dan 1 in 1964. Voor 1966 wordt een verdere stijging verwacht, mogelijk zelfs van 75 miljoen pond. Waarschynlyk zullen wij de kapitaaluitgaven ook in de eerstvolgende jaren op dat hoge niveau houden, aldus ir. Brouwer. Deze aanzieniyke hogere investe ringen van de groep kunnen worden gezien als een verder bewijs dat de groep vastbesloten is ten volle profijt te trekken van de expansiemogelyk- heden in de olie-, chemische en aard gasindustrie. Een conservatief beheer van de financiële middelen van de groep is geboden: de huidge en toekomstige dividenduitkeringen moeten dan ook tegen deze achtergrond worden be zien. Spreker verzekerde, dat de grond slagen van de dividendpolitiek van de maatschappij ongewüzigd blijven, in dien zin dat de dividenduitkerin gen zo hoog mogelijk zullen zijn als verenigbaar ls met de financierings behoeften van het bedrijf. IQO KüPPERSBUSCH Uw fornuis staat ie pronk op onze toonzalen. N.V. IMENEXCO Hoge Rijndijk 25 - Leiden 2 68 41. Gentleman-boef Casanova (Van onze Parijse correspondent) Jean Jacques Casanova, de man die twee jaar geleden de echtgenote van de Franse vliegtuigkoning Mar cel Dassault schaakte in de „vergeef se" hoop door het verlangde losgeld vier miljoen franken ryker te zullen worden, is gisteren door een Parijse rechtbank tot twintig jaar gevange nisstraf veroordeeld. De landbouwer, die mevrouw Das sault gedurende twee dagen huis- Kerkelijk Leven NEI». 1IERV. KERK Cuperus. kand. te Waddlnxveerï; te St Johannesga (toez.) B. Martél. kand. te Zaandam. Bedankt voor Onstwedde (toez.) G. Würsten te Wierden. GEREF. KERKEN Beroepen te Groningen (als tweede studentenpredikamt) C. Klapwijk te Apeldoorn. Benoemd tot predikant bij de Inrichtingen van Justitie te Am sterdam A. A. Klapwijk te Heerde, GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Nlezljl (Gr.) J. T. Ol- denhuls te Drachten; te Doetlnchem- Doesburg C. v. d. Jagt te Zoutespui. CHU. GEREF. KERKEN Tweetal te Hoogeveen T. Harder te Kornhorn en W. van 't Spijker te Utrecht-C.; te Drachten L. Biesma te Aalsmeer en G. Leendertse te Droge- ham. Beroeipen te Utrecht-N. B. Bijle- veld te Bussum. vestte en ook wel een handje bij de ontvoering moet hebben geholpen, zag die medewerking met zeven jaar gehonoreerd, terwyi een derde tra want door dit avontuur vyf jaar van zijn leven achter de tralies zal moe ten doorbrengen. Vrij algemeen werden deze straffen nogal zwaar geacht. Tenslotte was madame Dassault, zo vond men. door haar belagers geen haar gekrenkt, terwyl de gentleman-boef Casanova zijn slachtoffer tijdens het proces bovendien nog eens hoffelijk zün excuses had aangeboden. Maar die byna hoofse styl, die men ook in dit vak tegenwoordig weinig meer aan treft. werd blykbaar door de rechter en jury van minder gewicht bevon den dan het feit van de ontvoering zelf waarop nu eenmaal tameiyk hoge straffen staan. De conclusie van de Corsicaanse bandiet lag intussen geheel in de lyn van zyn gehele optreden gedurende het proces, waarby hij geen ogen blik de feiten had pogen te ontken nen. Ik heb een spel gespeeld in de hoop in één slag ryk te zullen wor den, aldus Casanova. Dit spel heb Ik verloren. Op de prüs zal Ik niets po gen af te dingen". Nederlandse amateurs zullen de komende week deelnemen aan de PUI van het Zuiden, een wegwedstrüd die van 17 tot en met 22 mei in Luxemburg wordt gehouden, afge vaardigd zijn: Van Kessel (Deurnei, Van der Winden (Beverwükt, Van Schalen (Lierop), Nieuwkamp (Bor ne). Leunis (Amsterdam) en Baren- dregt (Alblasserdam).

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 25