EIDSCH DAGBLAD S schieten boven China Chinees vliegtuig neer 63 Britse zeeliedenstaking schijnt onvermijdelijk „Werknemers moeten ook wat besparen" varkensvlees... voorjaarsvlees! INIEUW CHINAMAAKT MELDING IN GEVECHT AAN DE GRENS: nNDERZOEiv Mevr. Stoffels- van Haaf ten niet meer verkiesbaar Tegenspraak Voor honden van schoot tot groot 5.95 alles Vlieland Zeer ernstige bedreiging voor Engelands economie omers meiweer eerbericht vakke wind Geen 4. TWEE ton Vele valse meldingen C.N. V.-voorzitter een echte traktatie bij jonge zomergroenten heerlijk mals en vlug gaar! UITBARSTING VAN DE KLOET: 1000 DODEN 'n ster matras (§ud Ipgefieht 1 waart 1860 VRIJDAG 13 MEI 1966 No. 31869 E. A. E. van Dishoeck iredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f 3,75 per maand, f0,88 per week, (bij vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel l, Lelden - Giro oo. 57055 f"d?et Persbureau Nieuw China in Peking heeft gemeld, dat vijf i schuldigingen door de regering-John- ferikaanse jachtvliegtuigen gisteren raketten hebben afgevuurd son* 20 zei men- slbinese toestellen die een oefenvlucht boven eigen grondgebied pubUcnee*n cg0* jkten. Een van de Chinese toestellen werd getroffen en stortte Mig-17 gisteren op 170 km ten noor- idé. Chinese toestellen ondernamen daarop een tegenaanval, den van Hanooi, dat wil zeggen bo- (rop de binnengedrongen vliegtuigen in zuidelijke richting ver- ven Noordvietnamees en niet boven jnen. aldus Nieuw China. t incident speelde zich af aan de lij tussen China en Noord-Viet- ten noordoosten van Makwan /q| Chinese stad 270 km van Ha- Het Amerikaanse ministerie heeft meegedeeld een ïoek te zullen instellenhet ikaanse opperbevel in Saigon elk commentaar op de gebeur- ien geweigerd. Chinese woordvoerder ver- Ie dat het incident gebeurde op waarop de V.S. groot- jee versterkingen naar Zuid- am sturen en hun bombarde- ïQn op Noord-Vietnam uitbrei- 'vgaét gebeurde tevens nadat de Shina openlijk tot hun grootste j hadden verklaard en minister had uitgeroepen dat „er van- gevaar bestaat van een met China" en volgde op het sldelijk binnendringen van het 7, te luchtruim door Amerikaanse are vliegtuigen. Dit kan ons s tot de hoogste waakzaamheid nen", aldus de woordvoerder, loedschuld van het Amerikaan- perialisme jegens het Chinese moet worden vereffend. Wij bhuwen de Amerikaanse rege- plechtig dat het grote Chinese Bet met zich laat spotten". Gematigdheid Washington ziet men in deze, ping geen aanwijzing dat Pe- ot represailles zal overgaan, [leent, dat er uit de uitlatingen et Chinese regime, hoewel in Sge termen gesteld, een zekere Igheid spreekt en de wens om et tot een botsing met de V.S. fen komen. (Het Amerikaanse erie van Buitenlandse Zaken ilde onlangs een vroegere ver- g van minister Rusk, dat China )u worden ontzien wanneer het 1 de Vietnamese oorlog mengde, iraaljagers boven Noord-Viet- touden zich niet in veiligheid n brengen door het Chinese uim binnen te vliegen, zo waar de woordvoerder McCloskey. «nmige berichten had men de i; gekregen dat ultra-moderne die boven Vietnam in gevecht geweest met Amerikaanse vliegtuigen, afkomstig waren van ba ses in China). Het Russische pers bureau Tass publiceerde de Chinese •beschuldiging inzake het neerschieten van het Chinese vliegtuig onder de kop „onbeschaamde provocatie". Het leverde verder geen commentaar op I de gebeurtenis. Navigatiefout In Washington sluit men de moge- i lijkheid van een navigatiefout van de Amerikaanse vliegers, waardoor zij i onopzettelijk boven Chinees grondge- I bied zouden zijn gekomen, niet uit. Zo dit het geval zou blijken te zijn, kan het mogelijk leiden tot veront- De Amerikaanse luchtmacht f heeft vanmiddag met kracht de f beschuldiging van Peking tegen- v gesproken dat Amerikaanse f vliegtuigen boven China met f raketten een Chinees vliegtuig f omlaag zouden hebben gescho- i 4 ten' Volgens de Amerikaanse lucht- j) f macht is er wel een MIG- f straaljager op dertig kilometer f ten zuiden van de Chinese i f majoor Meyers, de ondercom- f f mandant van de Amerikaanse j f luchtmacht in Vietnam gaf te f verstaan dat de Amerikanen menen dat het een Noordviet- (f namees en geen Chinees vlieg- f tuig was. Hij zei dat het „ondenkbaar" is dat de toestellen tot boven f China zouden zijn afgedwaald, j) omdat zij vergezeld werden door (f radarvliegtuigen, aan boord f J waarvan zich altijd een zeer ervaren navigator bevindt. (f 9 i Mevr. J. M. Stoffelsvan Haaf ten zal bij de volgende verkiezingen voor de Tweede Kamer geen plaats op de kandidatenlijst voor de VVD aan vaarden. Mevr. Stoffels is sedert 1955 lid van de Tweede Kamer en van die tijd af belast geweest met een groot deel van de behandeling van de bui tenlandse politiek, hetgeen herhaald verblijf in het buitenland vereiste. Voorts is zij, sedert 1957 lid van de algemene vergadering van de Raad van Europa en de Westeuropese Unie. Zij was voorzitster van het Benelux parlement. Tenslotte is mevr. Stoffels sedert 1959 ondervoorzitter van de Kamer. Het feit, dat deze verschil lende functies in de loop van 12 jaar tezamen tot een zeer omvangrijke taak uitgroeiden heeft haar na rijp beraad tot haar besluit gebracht, zich niet voor een nieuwe periode verkiesbaar te stellen, zo heeft zij vanmorgen meegedeeld. Chinees grondgebied, werd neerge schoten. In Saigon is men echter van mening dat het hier twee niet met elkaar in verband staande acties be treft. West-Duitsland zal een onderzoek instellen naar wat er met zijn medi sche hulp aan Zuid-Vietnam ge beurt, zo heeft een officiële woord voerder in Bon meegedeeld. Een Duits blad had gemeld dat een van zijn verslaggevers in Saigon op de zwarte markt bloedplasma was aan geboden dat pas vier dagen eerder uit Keulen was aangekomen. De Westduitse medische hulp van in to taal 15 miljoen gulden is bedoeld voor de Vietnamese burgerbevolking. Noord-Vietnam heeft gisteren bij de internationale commissie een klacht ingediend tegen een aanval van Amerikaanse vliegtuigen op een leproserie bij Quynh Lap op 6 mei, waarbij 30 melaatsen werden gedood en 34 gewond. Manden voor hond en poes, ovaal of rond. Van de eenvoudigste tot de sierlijkste, zelfs inklapbare van metaal (makkelijk meenemen). Kussens en dekens. Alles om Uw huisvriend(innetje) lekker te ver wennen met een warm holletje. Reismandjes en fietsmandjes. Al vanaf heeft Gisteren brak brand uit in woonhuis naast de archiefruimte van een verzekeringsmaatschap pij aan de Laan van Meerder- voort. De enorme hoeveelheid papier in het archief bemoeilijk te het blussingswerk dermate, dat de brandweer korte metten moest maken met het archief en alle paperassen op straat gooide. Nieuwe R\jn 50, Tel. 2 08 24 (01710) (Van onze weerkundige medewerker) )r de tweede keer mag er in maand van zomerweer wor- In de oostelijke van ons land kwam de tem- uur gisteren al tot 22, van- dicht bij 25 graden. Een front met plaatselijk een iersbui blijft heel dicht voor j kust liggen. Gistermiddag de IJmuiden onweer. Tevens g er in het kustgebied tijde- ien veel koelere zeewind van 13 graden binnen op een mo- 5, dat in de oostelijke helft ons land nog 22 graden werd den. Een hogedrukgebied bo- Scandinavië heeft het sto- tfront met enkele buien een toegeroepen, zodat ook het fcinde zomers kan uitvallen, blijft er nog een onweerkans yezig met in de kustgebieden i toe een iets koelere zeewind, fat de temperatuur van het üter slechts 11 a 12 graden KNMI verwacht van heden- torgenavond: lavond en vannacht op enkele een regen of onweersbui, en daar ochtendmist. Morgen droog weer met zonnige Zwakke 'wind met in het Qland iets lagere temperaturen, •gemaakt om 11.15 uur). VRIJDAG 14 MEI 04.48 urn-; onder: 20.25 uur. op: 03.16 uur; onder: 13.35 in Katwijk te 11.02 •27 uur. Laagwater te 06.17 en lommer bestaat uit 82 pagina's (Van onze Londense correspondent De spanning over het al of niet doorgaan van de voor maan dag afgekondigde staking voor de 65.000 bemanningsleden van de Britse koopvaardijvloot heeft haar hoogtepunt bereikt. Nadat gisteren alle pogingen om haar te voorkomen waren mislukt, heeft premier Wilson de leiders van de zeeliedenbond uitgenodigd hem vanmiddag om twaalf uur te ontmoeten, voor welk doel hij zijn afspraak met wereldkam pioen zwaargewicht boksen Cas- sius Clay en diens uitdager Hen ry Cooper heeft moeten annule ren. Het is wel zeker, dat Wil son de vakbondsleiders duidelijk heeft gemaakt, dat de regering haar laatste woord heeft gespro ken en dat een staking onherstel bare schade aan de Britse econo mie zal toebrengen. George Woodcock, de secretaris van het Britse verbond van vakver enigingen, die gepoogd heeft de zee lieden tot andere gedachten te bren gen, zei gisteravond, dat hjj ervan overtuigd is, dat de staking zondag om middernacht zal uitbreken en dat niets dat meer kan voorkomen. Namens de zeeliedenunie is ver klaard dat de vakbond, zelfs indien premier Wilson persoonlijk mocht in grijpen zoals hij destijds met succes by een dreigende spoorwegstaking had gedaan, zijn houding niet zal veranderen tenzij de scheepseigena ren met een beter aanbod komen. De stemming onder de zeevarenden is verbitterd, hun lonen en arbeids voorwaarden zijn ver achtergebleven bij die van de arbeiders op de wal. Zij eis eneen onmiddellijke invoering van een veertigurige werkweek als loon- grondslag (hetgeen zou neerkomen op een loonsverhoging van ongeveer 16 procent wegens extra overuren, aangezien de feitelijke werkweek aan boord 56 uur bedraagt). De werkge vers hebben een loonsverhoging van 13 procent aangeboden, te bereiken in drie jaarlijkse etappes. De regering heeft de zeelieden bezworen terwüle van de economische situatie en ook met het oog op andere arbeiders van de staking af te zien in ruil voor een tussentijdse regeling en een diep gaand officieel onderzoek naar de loonsituatie, maar de bond zei: „nee". De Britse zeelieden beweren dat hun gage en condities de slechtste zijn on der de zeevarende landen. De vrees bestaat dat, indien de sta king doorgaat, niet alleen de Britse export, waarvan op het ogenblik voor Engelands economisch herstel zoveel afhangt, een zware slag zal worden toegebracht, maar dat onontbeerlijke handel naar het buitenland zal gaan. Gaat de staking inderdaad door dan zullen duizenden zeelieden in Britse j thuishavens zondag om middernacht de loopplank afdalen en zal een van de grootste en meest ingrijpende En gelse stakingen van deze eeuw zijn begonnen. Het is waarschijnlijk dat men in dat geval spoedig een herhaling te zien zal krijgen van de afkondiging van de officiële noodtoestand waar toe de eerste naoorlogse Labourre- gering wegens de havenarbeiderssta kingen van 1948 en 1949 moest over gaan toen schepen met voedsel en noodzakelijke grondstoffen door mili tairen werden gelost. Gedurende de spoorwegstaking van 1955 kondigde de conservatieve regering eveneens de noodtoestand af. De regering heeft ook plannen j voorbereid om schepen, welke waar- op gestaakt wordt te laten wegslepen door de Britse marine om plaats te maken voor buitenlandse schepen. Maar dit brengt het risico mee, dat dit tot overmaat van ramp tevens tot een dokwerkersstaking zal leiden, in welk geval opnieuw troepen voor los sing zouden moeten worden gebruikt Engeland, is uitermate kwetsbaar voor stakingen zoals deze, omdat het niet minder dan 40 procent van zijn voedsel uit. het buitenland moet in voeren. De door Nederlandse kunstenaars geinspireerde actie „Ton d'r op" is gedwarsboomd door vele valse tele fonische meldingen. Hoewel gister avond nog op het tv-scherm werd gezegd dat de opbrengst voor de slachtoffers van de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek op ruim vier ton werd geschat, is vanochtend na veri fiëring van de soms enorme bedra gen die telefonisch waren toegezegd, de ontgoocheling gekomen. Men re kent nu op een opbrengst van hoog stens twee ton. Voorzover men vanochtend kon nagaan berust geen enkele van de waarlijk genereuze aanmeldingen van meer dan 5000 gulden op waar heid. Dus: geen 80.000 gulden van De Gruyter, geen f50.000 van V. en D., geen f 50.000 van Lips fabrieken, geen 25.000 gulden van enkele be drijven en ook geen 5000 gulden van Albert Heyn en Verolme. In totaal is meer dan twee ton ,door „grap penmakers" valselijk opgegeven. Volgens initiatiefnemer A. Nuis heeft de kunstveiling in Frascati in Amsterdam 80.000 gulden opgele verd, terwijl men vrijwel zeker meent te kunnen rekenen op tele fonisch toegezegde giften van in to taal een ton. Aangezien de eerste opbrengst van het boek dat feiten en commentaren geeft over de apartheidspolitiek tegen de 20.000 gulden loopt, kan de voorlopige op brengst dus op twee ton worden ge schat. (Zie verder pagina 5). „Willen wij voortbouwen aan onze welvaart en aan ons welzijn, dan zullen de werknemers er niet aan ontkomen, een bijdrage te leveren aan de besparingen. Wil men dat, dan zal er nog veel te regelen en te overdenken zijn, maar dan is er een mogelijkheid, de inflatiespiraal t« doorbreken. Zouden we het niet wil len wat ik niet kan aannemen laten we dan ophouden te stellen, dat we recht en gerechtigheid wen sen, speciaal voor de zwakkeren. Want een voortduren van de huidige ontwikkeling zal Juist de zwakkeren het hardst aangrijpen". Dit schrijft de voorzitter van Christelijk Nationaal Vakverbond, de heer J. van Eibergen, deze week in een artikel „Welvaart geeft rechten, maar ook plichten", in de CNV-bla den. Minimumtijden Hij stelt, dat er nog heel wat men sen zijn die maar amper het hoofd boven water kunnen houden en dat deze mensen echt niet alleen in de werknemerswereld moeten worden gezocht. Men is er nog steeds niet in geslaagd, deze minimulijders aan een redelijk bestaan te helpen. Maar daarover klaagt men helaas niet, al dus de heer Van Eibergen: „Het is de totaliteit, die klaagt en die veel in beroering zet waarvan wij vrezen, dat weinigen zich ervan bewust zijn in welke koers zij geraken of drei gen te geraken". Hij vraagt zich af of, en zo ja in hoeverre, ook de christelijke vakbeweging daarbij in de maalstroom terecht is gekomen. De CNV-voorzitter merkt op, dat er, als men prijsstijging en inflatie zoveel mogelijk wil vermijden, naar gestreefd moet worden, dat de loon kostenstijging niet uitgaat boven de produktiviteitsstijging van ongeveer vijf procent per jaar. De afgelopen periode zijn er enige extra stijgin- (Advertentie) Hotel - Café - Rest. „de Stad Rome" Ie Warmond ZATERDAGAVOND 14 MEI optreden van het R.C. COMBO ZONDAGAVOND 15 MEI optreden van het R.C. COMBO met SPECIALE ATTRACTIE tussen 8.45—9.45 uur „HET TRIO HELLENI9UE". Naar het Indonesische legerblad „Berita Joedja" weet te melden, is het aantal slachtoffer van de uitbar sting van de vulkaan De .Kloet op oost-Java tot duizend gestegen. Advertentie gen nodig geweest om het Neder landse loon- en prijspeü wat beter aan te passen aan het buitenland. Naar schatting beloopt de verhoging van de loonsom per werknemer, in clusief de sociale lasten, van 1964 tot en met 1966 dan ook veertig pro cent. Tegelijkertijd zijn de kosten van levensonderhoud met 16 17 procent omhoog gegaan. Niet in spiraal De heer Van Eibergen betoogt, dat een vakbeweging, die zich werkelijk verantwoordelijk weet voor de belan gen van degenen, die zij vertegen woordigt, mee moet werken aan maatregelen om te voorkomen, dat Nederland in een loon-prijs-spiraal verzeilt. Een middel voor de vakbe weging om dit te doen is zich te ma tigen in haar looneisen. Dat is niet gemakkelijk, aldus de heer Van Eibergen, men kan het zelfs in strijd noemen met de natuur van de vak beweging: in een situatie zoals we die nu kennen is het in elk geval buitengewoon moeilijk. Als de vak beweging op deze manier een bijdra ge aan het algemeen belang moet leveren, kan zij op haar beurt van anderen overheid en onderne mers verlangen, dat ook zij doen wat in hun vermogen ligt. Advertentie Uit het Leidsch Dagblad van f| 14 Mei 1866: ft De Maatschappij van Ne- i! derlandse Letterkunde alhier, a zal het feest van haar hon- i derdjarig bestaan vieren op J' Donderdag 21 juni aanstaan- ij de. De Gemeenteraad heeft in zijn zitting van heden Za terdag benoemd tot claviger voor de hoogere burgerschool J. Noest. (Claviger con cierge (Advertentie) Ontvangen van N.N. f 100 voor de zieken in het Cholera-Hospitaal ver pleegd en hersteld, en voor de naastbestaanden der in het Hospitaal overledenen. Dr. J. van Kaathoven.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1