SPORT RIANT Elr)uyiidam wint eerste rit Olympia's Tour RITMEESTER Spaanse politie - agenten slaan groep jonge priesters uiteen Sporttoto ZANTOBEDWONGIN 1.22.8 OLIVIER B Nieuwe slachtoffers ing-onderzoek ia dopi SPRINGIER VÈR ROVEN UIT! Militaire dienst te tam voor avonturier lERDAO 12 MEI 1 EINDELIJK GEEN PECH R Mijk dan eens geen pech" licit kwam uit de mond van duyndam, zittend op de van een stoep om even uit izen van de lange spurt, die ie eerste overwinning in jpia's Tour had opgeleverd, idag nog moest er een triest over Duyndam geschre- jvorden na de Ronde van de lemmermeer. ndam werd daar uitgeschakeld naar liefst drie lekke banden. Bine stevige coureur uit Hon- jjk had in alle grote klassie- jwedstrijden de pech op zijn .oeten meedragen. Maar nu was de triomfantelijke greep naar cht, naar de oranje trui. Acht- de leider van Olympia's na de eerste etappe van naar Den Haag (160 Dit seizoen alleen al boekte overwinningen op de weg en de banen. Hij is jong, brui van kracht. Hij is niet te tem- bjjna. Piet Liebrechts, zijn ver- Ie ploegleider, weet dat. Zei hij gnkele minuten na de massa- (iWij zullen Leo kort moeten n'morgen, in de etappe naar igen, hij wil alles, hij wil voor- mruit". Harry Steevens, die op ■ste dag in de oranje trui was t, omdat hij vorig jaar de Tour gewonnen, had als reactie na de dag: „Ik voel me prima, ik ekker fit, me op laten jagen wie ook? Mij niet gezien, ik mijn eigen koers". Niettemin voorin bij de spurt. Snelheid buitenlandse renners Denen, i, Polen, Zwitsers en Zweden naar adem te happen na „Wat een vitesse" mom- Ludo Goossens. Zeker, het was de pure snelheid, was praktisch geen demarre- in. Zo gaat dat bij de Ne- j§e amateurs in Olym- jour. Er wordt direct alles ge- yoluit gekoerst. Enkele Polen oen „ze kunnen niet goed de wielen rijden, ze kunnen waaieren", merkte Geraeds op imen tegen het einde ten val. BO-ryder Blom en Peu- oureur Stam werden er de du- Blom, bedekt met een aan- laafwonden, klaagde over een tte pols. Stam moest naar het Is om gehecht te worden, zullen waarschijnlijk van- ïiet starten. t van de pure snelheid. Dat eerste etappe, die bijna een r eerder werd beëindigd dan ich al scherpe tijdschema aan deel reële uitlooppogingen zijn ook niet geweest. Het was ijk om uit de snelle pace van iloton weg te raken. Eén was het keer op keer probeerde den Hartog, ook al zo'n jon- entvolle amateur. Ook een die (jn krachten nog geen raad renteloos gebruikt. Nadat ten te Jan van der Horst in :en premie-sprint had nen, schoot Den Hertog er zestigtal kilometers van- Hij kreeg „gehoor". Staken- Wagtmans, Hoekstra, Holst en Robrechts sloten zich bij Maar dat leidde tot een waarbij Heynig en oranjetrui- Steevens zelf de toon aanga- De rust werd hersteld. Maar Den Hertog op avontuur, een wiel stukreed meen- lereen dat Fedor nu wel uitge- uitgespeeld zou zijn. Vooral mdat een gesloten overweg hem speelde. Maar nee, hij kwam weer bij de hoofdmacht en direct maar weer door ook. weed Ake Ek, Dickhof en Stee- zagen er wel wat in om met oging te wagen weg te n. Maar de greep van de groep te machtig. Nog was den Har- vechtlust niet gebreideld. Weer weg. Weer kreeg hij pech, een wiel. LEIDSCH DAGBLAn Kees Haast behoudt de leiding Ook in de zware veertiende etap pe van de Ronde van Spanje heb ben Nederlandse renners de toppo sitie in het algemeen klassement (Kees Haast) en het puntenklasse ment (Jos van der Vleuten) behou den. De Spanjaard Gregorio San Miguel ontsnapte in de laatste kilo meters voor Vitoria en arriveerde met 14 seconden voorsprong op een groepje van 25 renners bij zie zich, naast alle Spaanse favorieten, ook de TeleVizieren Haast (9), Karstens (3), Maliepaar (23) en Van der Vleu ten (5) bevonden. Vooral leider Haast heeft in deze rit getoond dat hij zich in een uitstekende conditie bevindt. Het algemeen klassement luidt: 1. Haast (Ned) 62.43.06, 2. Echevarria (Sp) 62.43.16, 3. Momene (Sp) 62.43.29, 4. Velez (Sp) 62.44.20, 5. Gabica (Sp) 62.44.30, 6. Elorza (Sp) 62.44.32, 7. Soler (Sp) 62.45.02, 8. Uriona (Sp) 62.45.13, 9. Gomez del Moral (Sp) 62.45.39, 10. San Miguel (Sp) 62.45-39, 11. Maliepaard (Ned) 62.45.08. Jacht het dan zo dacht men er ilometer voor de eindstreep toch op een massale eindsprint Duyndam, op eigen ter- gekomen, tussen de kassen van [Westland, hield er een andere op na. juichte in hem, omdat alles toe goed gegaan was. Geeh En de vorm en de souplesse er. Hij ging.. Van Mid- Wagtmans, Van Katwijk en der Horst sloten zich bij hem Dat gebeurde enkele kilometers finish. Er ontstond een Mende jacht. Vlak vóór de laat ste bocht streek het peloton met de sprinters Steevens en Koel aan het hoofd op het kwintet neer. Maar voor Duyndam was de coupe net ge noeg geweest. Bij die laatste bocht demarreerde hij en in een lange spurt bleef hy het hele veld de baas. Van der Horst en Wagtmans even min als Koel en Steevens, konden hem meer pakken. Beugels hield zich in deze rit heel stil. Hij is slimmer geworden. Hij ging ook de strijd nog niet aan met zyn grote rivaal Steevens. „Er ko men nog belangrijke dagen. Ik ver knoei my'n krachten niet. Daar is bijvoorbeeld nog een Limburg". Uitslag 1. Leo Duyndam (Smith's Aci- fit) 3.31.37, met boni 3.30.37, 2. Riny Wagtmans (Vredestein) z.t., met Boni 3.31.07, 3. Gerard Koel (Smith's Acifit), z.t- met boni 3.31.22, 4. Jan van der Horst (Caballero) 5. Jo van Katwijk (Amstel), 6. Harry Stee vens (Amstel), 7. Johnny Brouwer (Trio), 8. Wim Emo (Co-op), 9. Jo van Seggel (Vredestein) 10. Piet Tes- selaar (Vredestein), 11. Joergen Han sen (DEN), 12. Jan Serpenti (Peu geot), 13. Cor Zoontjes (Co-op), 14. Andre van Middelkoop (Trio), 15. Jan Harings (Locomotief/Vrede- stein) Het Spaanse Real Zaragoza heeft zich gisteren op verrassende wijze geplaatst voor de finale van het toer nooi om de Europese beker voor Jaarbeurssteden. De Spanjaarden wonnen in Leeds de derde en beslis sende ontmoeting tegen Leeds United met 31. LEO DUYNDAM de winnaar van de eerste etappe van Olympia's Tour wordt in de Oranje trui gestoken. De 603.491 deelnemers, die deze week nu eindelijk eens hoopten de ton te verdienen in de Sporttoto zijn ook dit keer bedrogen uitgekomen. Negenentwintig eerste winnaars delen een bedrag van f. 150.206,10, zij ontvangen elk f. 5.179. Voor de twee de prijs f. 81.930,60 zyn 653 gegadig den, bij elf met twee kolommen. Per kolom wordt 123 gulden uitgekeerd De derde prys wordt dit maal nog net uitbetaald. De achtduizend die de eerste acht goed voorspelden ont vangen f. 5,10. Clubkampioensehap Voor de vierde maal wordt mor genavond het clubkampioenschap van Sportschool De Vries gehouden. Op het programma van deze wed strijden, die om acht uur beginnen en worden gehouden in de dojo aan de Uiterstegracht 136, staan behalve de kampioenschappen ook judode monstraties, boksdemonstraties en een judoteamontmoeting met Sport school Bonte uit Delft. In het RAI-gebouw in Amsterdam zijn gisteren de World Olympiad bridge-toernooi voortgezet met de wedstrijden in de open series. De uitslagen van de eerste zittingen waren: 1. Th. KreijnsC. Slavenburg (Ned.) 1836 pnt; 2. Duncan Philips mevr. Duncan Phillips (Can.) 1825 pnt; 3. G. LaverH. Lind (Zweden) 1791 pnt; 4. J. HulgaardA. Voigt (Den.) 1774 pnt; 5. J. Pressburger— K. Thaldorf (Did) 1768 pnt. By de dames luidt de stand: 1. mevr. Mar- kus-mevr. Shanahan (G.B.) 751 p.; 2. mevr. Blitzblummevr. Hoogenkamp (Ned.) 722 pnt; 3. mevr. Farel—mevr. Colomon (V.S.) 696 pnt; 4. Bakker—mevr. De Kater (Ned.) punten. idaaq 2 Koersen op Duindigt (Van onze medewerker) Zanto en Olivier B, die beide zon dag a.s. naar Zweden gaan om daar deel te nemen aan twee internatio nale koersen, toonden gisteren op Duindigt hun glanzende vorm. Zita H nam het' commando op zich, ge volgd door Zilvervos en X Pluto. Eigenaar-rijder J. S. Vink bracht zyn paard direct op volle toeren, veroverde halverwege het rechte eind het commando en zonder één mispas ging Zanto naar een prima 1.22.8 triomf. Olivier B (Glimmerveen) werd 2de vóór Zilvervos, die Barry Williams naar de vierde plaats ver- De opendngsdraverij werd een overtuigende zege voor de favoriet Earl Magowan (Maring), doch de tweede koers werd een verrassing door de triomf van Desiree (Hake). De kanspaarden Edelpapagaai S en Dr Prinses K stelden teleur, zodat het trio, met Dakota Skotch en Burnley Quick als tweede en derde, f 1.304,40 bracht. Harmsen met Black Hollandia klopte in de eindstrijd van de Wol- vegaprijs in 1.26.3 de steeds leidende Berno Axkit op zekere wijze. In Waalse Pijl Opnieuw heeft de anti-dopingswet in België de klasering van klassieke wegwedstrijd ongeldig gemaakt. Gisteren werd in |ssel bekend, dat de sportcommissie van de Belgische wielerbond de uitslag van een urine-onderzoek te hebben vernomen, de Ita- »n Michelle Dancelli en de Fransman Lucien Aimar, resp. eerste tweede in de Waalse Pijl, te deklasseren. De amateurs leverden een boeien de stryd, die Kaptijn met Cunera in zijn voordeel besliste. Carla van IJmuiden werd tweede vóór Brian v. d. Lente, die op de foto Xandover achter zich hield. Jan van Dooyeweerd nam met Conny Stuart de Noordwoldeprijs zijn rekening. De favoriet Brahmapoetra S werd uitgeschakeld Zilo werd op de foto tweede voor A tie v. d. Lente. Mister Wilfred (G. Bier) stelde in ren om de Togoprijs zijn talrijke aanhang niet teleur en klopte na felle strijd Peeler met klein verschil. De tweede ren gaf een surprise door de zege van Willibald (T. McGarri- ty), die tegen een cote van f 11,80 de favoriet Osman en Pawnee klopte. Uitslagen Gronlngenprijs, Maring) 1.30.7. 2. Dougalls Ste: i thnrlna Casinf— 1 40, 2.30 koppel Sappemeerprijs. Hake). 1.28.- Burnley Quick. Magowan (H, n S. 3. .30. pl. Wolvegaprijs. B Ch 7.50. pl. 2.60, 1.4 amateurrijders, 1. Cunera. (N. P. Kap Carla van Ymuiden, 3. Br ion van de Lente, wl. 3.50. pl. 1.70. 1.60, 1.90 kop pel 10.30, cov. 5.80, trio 81.80. Noordwoldepirijs. 1. Conny Stuart, (J van Dooyeweerd). 1.24.5, 2. Zilo, 3. Atle van de Lente, wi. 5.30, pl. 1.60, 1 40. koppel 4.90, cov. 3.20 Drachtenprijs, 1. Zanto (J. S. Vink). 1.22.8, 2. Olivier B, 3. Zilvervos, wi. 5 30 pl. 1.40, 1.60, koppel 20.80, cov. 3.80." Eenrumiprijs. 1. Cash Six, (J. J. Glim- Willlbald, (T M De Belg Jos Huysmans heeft giste ren in een massaspurt de eerste etappe van de Vijfdaagse van Duin kerken gewonnen, voor zyn landge noten Staf Desmet, Bernard Vande- kerkhove en Jos Boons. Hij legde de Duinkerken naar Valen- n 5 uur 9 min. en 5 sec. Ie nieuwe Nederlandse an Willem II, die voor n een buitenlandse wed strijd deelneemt, w^ren er een aantal ereplaatsen: Jan Fransen uit Half weg werd vijfde, de Utrechter Hans den Hartog negende en de Braban der Kees Snepvangers twaalfde. Cees Lute moest de strijd na een val sta ken. Hij brak daarbij zijn sleutelbeen. 193 km vai ciennes af Ook voor profploeg het eerst Oxford moet democratiseren Een door de Britse regering Inge stelde commissie is tot de slotsom gekomen, dat de universiteit van Oxford met haar 800 jaar de oud ste en meest exclusieve instelling voor hoger onderwijs in Engeland democratischer moet worden, zonder evenwel een „massa-universiteit" naar Amerikaans model te worden. Op het ogenblik telt de universiteit 10.000 studenten, welk aantal met 3.500 zou moeten worden vermeer derd. De commissie, onder leiding van de 61-jarige lord Franks, een voormalige ambassadeur in Wash ington, stelt ook voor het recht van de Kroon af te schaffen om hoog leraren voor bepaalde belangrijke leerstoelen te benoemen. Van de 23 leden van het huidige kabinet hebben er elf in Oxford ge studeerd. 0KKERWINT Tom Okker, oud-leerling van het Kennemer Lyceum, heeft gisteren ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Kennemer scholengemeen schap in Overveen een demonstratie- partij gespeeld tegen de Amerikaan nummer 1 Dennis Ralston. Okker won voor 1000 toeschouwers met 6—3, 4—6, 6—3. Door de KNLTB werd daarna in verband met de voorbereiding voor de DC-wedstrijd tegen Zuid-Afrika een dubbelspel in gelast. Tom Okker en Jan Hajer wonnen daarin met 62, 86 van Niek Fleury en Dennis' Ralston. Samenwerking bij opleiding tot programmeur Drie opleidingsorganisaties op het gebied van de elektronische admini stratie overwegen hun cursussen voor adspirant-programmeurs gezamen lijk op te zetten. Deze organisaties, het Koninklijke Technicum P. B. in Arnhem, het Studiecentrum voor Ad ministratieve Automatisering in Am sterdam en het Instituut voor Elek tronische Administratie in Rotter dam, willen de gezamenlijke cursus sen in september of oktober begin- zy hopen dat de in ons land ope rerende computerleveranciers met dit initiatief kunnen instemmen en zul len t.z-t. erkenning aanvragen bij de inspectie voor het schriftelijk onder wijs. Verder is het de bedoeling om na te gaan of de overheid garanties kan geven om verdergaande plan nen op het gebied van de opleiding te verwezenlijken. De samenwerkende instituten vin den het nodig, dat ieder die bij hen een opleiding tot programmeur wil volgen, zich onderwerpt aan een aangepaste psycho-technische test. Niet voor niets de meest verkochte sigaar in zijn klasse... geurig licht vol aroma Riant: de sigaar voor kenners IN DE GROENE DOOS Priesters mengen zich opnieuw in conflict overheid-studenten (Van correspondent in Madrid) Een groot aantal jonge priesters van het aartsdiocees Barcelona heeft zich gisteren actief gemengd in het conflict tussen de studen ten en de overheid. Gisterochtend omstreeks twaalf uur kwam een groep priesters in de kathedraal van Barcelona hijeen met de bedoe ling een petitie aan te bieden aan de commandant van de veilig heidspolitie in deze stad. In deze petitie maken de priesters bezwaar tegen de arrestatie van studenten tijdens de relletjes van de laatste dagen en vroegen zij clementie voor de veroordeelden. Zwijgende stoet In een zwijgende stoet trokken de geestelijken naar het dicht bij de ka thedraal gelegen hoofdkwartier politie. Op nauwelijks honderd meter daarvan verwijderd, werden zij door de politie tegengehouden, die hun verzocht uit elkaar te gaan. De geestelijken weigerden daaraan ge hoor te geven. Daarop belette de po litie hun het hoofdkwartier binnen te gaan. De priesters trokken verder naar een nabijgelegen plein, waar zij door de politie uit elkaar werden ge slagen. Opnieuw werden enige arrestaties verricht. Deze gebeurtenis heeft in Barcelona groot opzien gebaard, om dat dit de tweede maal is dat de geestelijkheid van de stad zich open lijk aan de zijde van de studenten stelt. De eerste maal was twee maan den geleden, toen de paters Capucy- hun klooster ter beschikking stelden van de studenten voor de op richtingsvergadering van hun vrije democratische studentenvakverbond. Van r.k. zyde werd gisteravond meegedeeld dat stappen worden voor bereid om excommunicatie te ver krijgen van de politiemannen die met hun wapenstokken op de beto gende priesters hebben ingeslagen. Een delegatie van priesters zal van daag een onderhoud met de aarts bisschop van Barcelona aanvragen om hem te verzoeken de kerkelijke verordening toe te passen, volgens welke ieder die een lid van een reli gieuze orde mishandelt geëxcommu- nicerd dient te worden. Solidair omzet 152.325.-, Totalisator- Intussen heeft in Madrid een bij eenkomst van alle rectoren van Spaanse universiteiten plaatsgehad. Daarin is opnieuw de actie van de studenten en hun vrije vakbonden afgekeurd. De rectoren verklaarden zich solidair met de rector van Bar celona, die om verdere onlusten te voorkomen, de universiteit in die stad heeft gesloten. Achttien hoogleraren Barcelona zijn, naar gisteren be kend werd, geschorst met inhouding hun bezoldiging, omdat zij zich de zijde van de studenten had den geschaard. Toch wordt van verschillende zij den de aandrang op de academische overheid groter om tot een gesprek met de studenten te komen. Hoewel de dagbladen de rebellerende ac ties op straat worden afgekeurd, ont moeten de studenten meer sympathie voor hun pogingen om hun onafhan kelijke bonden te stichten, dan zij aanvankelijk hadden verwacht. Alge neen wordt erkend dat deSpaanse universiteit ouderwets is en nodig een algehele vernieuwing moet onder gaan. Men neemt de student zijn opstandigheid niet kwalijk. Gecontroleerd Maar dat de overheid wil dat de stu derende jeugd binnen het kader van de wettelijke mogelijkheden tevreden blijft en zich houdt aan de door de staat gecontroleerde verenigingen. Stemmen tegen groentijd in Utrecht De Utrechtse studenten-grondraad heeft een motie aangenomen, waar in aan de gezelligheidsverenigingen wordt gevraagd de groentijd af te schaffen of wanneer dit niet moge lijk is, de groei van een groentijd naar een kennismakingstijd te hel pen versnellen. De motie was ingediend door de PSO. Zij werd na een emotionele discussie met 19 tegen 11 stemmen aanvaard (bij drie onthoudingen). Noch de staat noch de universiteit wil zijn greep op het studentenleven loslaten en de vrije democratische studentenvakbonden, die vrijwel in alle universiteitssteden zijn opgericht, erkennen. Alle bijeenkomsten daar zijn illegaal en worden door de politie onderbroken. De Spaanse re gering vreest dat vrije studentenor ganisaties in de greep van politieke partijen zullen vallen en men wil voorkomen dat aan de Spaanse uni versiteiten een politieke oppositie te gen de regering ontstaat. De studen ten menen dat de universiteit inder daad geen politiek instrument mag zijn, niet in handen van de staat en ook niet in handen van de stu denten en hoogleraren. Maar in hun eigen organisaties wil de studerende jeugd het recht hebben net zoveel over politiek te spreken als wenselijk is en desnoods oppositie te voeren. In dit conflict lijkt voorlopig nog geen oplossing te zijn. (Van onze Haagse correspondent) Een 25-jarige soldaat uit Utrecht, die voor de krijgsraad in Den Haag terechtstond, omdat hy „opzettelijk ongeoorloofd afwezig" was geweest van 1 juli 1963 tot 15 maart 1966, heeft een zeer avontuurlijk leven achter de rug. Op jeugdige leeftijd had hy zich voor de beroepsdienst aangemeld, maar was wegens een kleinigheid af gekeurd. Daarna was hy naar Frankryk gegaan, had zich voor het Vreemdelingenlegioen gemeld en werd prompt aangenomen. In Afrika was hy toen ingezet in de stryd in Algerije, waar hy felle gevechten meemaakte. Toen de stryd daar was afgelopen, was voor hem het avontuur er af. Hy keerde terug naar Nederland, waar hy een oproep vond om in dienst te komen. Hij werd goedge keurd, maar omdat hy gewend was voor zichzelf te zorgen, viel hem de soldy zodanig tegen, dat hy er de brui aan gaf en naar Parijs ging, waar hy goed betaald werk vond met zyn uitstekende kennis van het Frans. Niettemin trok het vaderland. Toen hy was teruggekeerd, meldde hy zich vrywillig by de marechaus see. Hy werd in arrest gesteld in het depot voor discipline in Nieuwersluis. De auditeur- militair vroeg zyn veroordeling tot 2 maanden met aftrek. De verdedigster van de soldaat bracht naar voren, dat hy nu niets liever wil, dan zyn diensttyd nor maal te volbrengen. s krijgsraad veroordeelde de Utrechtse soldaat tot acht weken mi litaire detentie en ontsloeg hem uit het arrest in Nieuwersluis. K0SM0S-118 De Sowjet-Unie heeft gisteren haar 118e onbemande Kosmos-satel- liet gelanceerd. Tass deelde mee dat alle apparaten aan boord normaal functioneren. Het Russische pers bureau zei dat de lancering is ge schied in het kader van het weten- schappeiyk ruimteonderzoek. LANCERING UITGESTELD Een defecte antenne heeft giste ren geleid tot een uitstel voor onbe paalde tyd van de lancering van een aardsatelliet van het type Explorer. De satelliet was bedoeld om de ho gere lagen van de atmosfeer te on derzoeken. Een woordvoerder heeft gezegd dat de lancering nu wellicht morgen of zaterdag zal geschieden.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9