DAGBLAD ^Amerika voorzichtig met militaire macht srW -Studenten Djakarta's gebelgd getreuzel over koningin i Leiden VELDKAMP KEURT DRIE C.A.O.'S AE SAMEN uw matras jgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 12 MEI 1966 No. 31868 icteur: E. A. E. van Dishoeck fdredacteur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f0,88 per week, (bij vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte SingeJ l, Lelden Giro no, 57065 cherp antivoord van president ohnson aan twee senatoren Amerika gebruikt zijn militaire macht met zeer veel zelfbeheer- r. Welk land heeft ooit dergelijke beperkte doeleinden bekend- als Amerika in Zuid-Vietnam en verklaard bereid te zijn militaire macht terug te trekken wanneer het doel eenmaal be- t is?", aldus het scherpe antwoord dat president Johnson giste- in een rede voor de "Woodrow-Wilsonschool voor openbare nternationale aangelegenheden" in Princeton aan senator Wil- Fulbright. voorzitter van de Senaatscommissie voor Buiten- Ise Zaken, die beweerd had. dat de Verenigde Staten in Zuid- ..arrogant optreden". ..Wij worden niet gedreven door blind arisme, dat leidt naar vernietigende agressie". Een der lessen de afgelopen jaren is. dat militaire kracht voor beperkte doel en beheerst moeten worden toegepast", aldus de president. ij erkennen, dat vrijheid on- l minderd. dat het moreel is gedaald aar is en nog tegenstanders en dat de inlichtingendienst erdoor waartegen moet worden opge- wordt gehinderd. Door de politieke - I moeilijkheden is echter het verlies cijfer van de tegenstander lager ge worden. Hij wilde niet zeggen of hij de toestand „ernstig" vond. Het aantal deserties uit de Viet cong is groter geworden en hun ge lederen worden niet langer versterkt door „enthousiaste vrijwilligers", zo had de minister uit Saigon verno men. Zwakker moreel aldus ging president John' „en dat is toch zeker opvatting die getuigt van De president zei de vrede stap voor stap, met e en geduld, moet worden op- wd. „Wü hebben onze macht graagte en roekeloos ge- maar met tegenzin en zelf- rsing. De doelen waarvoor wij zijn doeleinden welke, nor gesproken, door de intellectuele 1 zouden moeten worden toege- enen immers de beginselen van boven dwang, verdediging van tegen de sterken en tegen ressie". Over de taak van ge- n zei Johnson, dat zij de plicht zonder vooroordeel en zonder 5 naar de waarheid te zoeken, wanneer het resultaat van dit i afwijkt van de eigen mening". Vietcong is bezig de steun van idvietnamese bevolking te ver- maar de politieke moeilijk van de afgelopen weken heb- p de militaire operaties een htse uitwerking gehad". Dit arde de Amerikaanse minister Defensie, McNamara, gisteren Ie Senaatscommissie voor Bui- dse Zaken tijdens een open- over economische en re hulp aan het buitenland, verklaringen van gevangenge- i communisten en buitgemaak- amenten blijkt, dat de voedsel- den van de Vietcong door de en grondaanvallen zijn ver- p 20 mei de Koningin heeft het voor- i op 20 mei de herdenkingszit- ij te wonen ter gelegendheid viering van het 200-jarig be- van de „Maatschappij der Ne- dse letterkunde" in de Stads- zaal te Leiden. -feest niet in uchte „Keiler" stroom van protesten tegen an van de afdeling Beieren .hulpgemeenschap van voor leden van de Waffen-SS" uitgerekend in de Münche- ürgerbraukeller" haar 15-jarlg te vieren, heeft resultaat De HIAG heeft zich gisteren verklaard een andere zaal te Daartoe was ze overigens el verplicht geweest, want de r van de bierkelder het eer- 1 de dag al weten, dat hij- de afspraak had geannuleerd, was vroeger "aditionele ontmoetingsplaats en zijn trawanten. üERBERICHT KNMI in De Bilt verwacht ;den- tot morgenavond: nderlyke bewolking met tij de zwakke tot matige wind, zuidoostelijke, later uit opende richtingen. Lagere om 11.15 uur). 13 MEI op: 04.50 u.; onder: 20.24 u. b op: 03.01 u.; onder: 12.24 u. in Katwijk te 09.49 en uur. te 05.05 en 17.49 uur. !unmer bestaat uit 24 pagina's McNamara las passages uit een rapport van de inlichtingendienst voor, waarin gezegd wordt dat de Vietcong grotere gevechtseenheden wil gaan samenstellen en de operaties wil intensiveren, ondanks de zware verliezen. Het moreel en de verwach ting op een overwinning zijn echter aanmerkelijk zwakker geworden. Het schijnt dat de Vietcong nu 15-jarigen laat vechten. Ongeveer 900.000 dor pelingen zijn vrijwillig naar het onder regeringsgezag staande gebied getrokken om aan de communisten te ontkomen. Daardoor moet de Vietcong een aanmerkelijke hoeveelheid steun missen. McNamara zei, dat de V.S. willen vermijden, dat de oorlog zich uitbreidt. Ondanks de aanvallen op de verbindingslijnen met Noord-Viet- nam blijven er manschappen en materiaal naar het zuiden komen. „Dat kan ik alleen maar opvatten als vastbeslotenheid aan hun kant om hun militaire aanval op het volk en de belangen van Zuid-Vietnam voort te zetten", aldus de Ameri kaanse minister. Massamoord voorkomen Tegen senator Fulbright zei Mc Namara niet te verwachten dat dit jaar reservisten voor Zuidoost-Azië zullen worden opgeroepen. Hij werd boos toen de senator een persbericht aanhaalde waarin Saigon „een groot Amerikaans bordeel" werd genoemd. „Dat was het niet, toen ik daar in november was en ik denk niet dat het nu wel zo is", zei hij. De aan- I wezigheid van 250.000 Amerikaanse soldaten in Saigon en omgeving vormt echter problemen en bevel- j hebber generaal Westmoreland is van plan zijn hoofdkwartier en an- dere Amerikaanse installaties buiten de stad te vestigen. Minister McNamara achtte tekenend voor de toestand, dat er per maand 4500 Noordvletnamezen naar Zuid-Vietnam komen met de opzet de strijd te intensiveren. Mc Namara zei ook dat de Amerikanen terughoudendheid betrachten in de strijd. De bombarderende vliegtuigen kiezen hun doelen zorgvuldig, al worden er fouten gemaakt. Mc Namara zei dat er echter geen en kele aanwijzing is dat de bombarde menten bij de burgerbevolking in zuiden ergernis hebben veroorzaakt. Zeeliedenbond President Johnson, die in Prin ceton zijn zoveelste eredoctoraat ontving, gaf een knipoogje aan een van de velen, die hem kwa men gelukwensen. Aan senator Wayne D. Morse, even als Fulbright een criticus van de Amerikaanse politiek in Zuid-Viet nam, gaf McNamara ten antwoord, dat de Vietcong „nu duizenden en tienduizenden Zuidvietnamezen zou den hebben vermoord en heel Zuid oost-Azië in beroering zou z|jn wan neer de V.S. vorig jaar geen troepen naar het land gebracht hadden". Morse verklaarde tijdens het open baar debat nog ontevreden te zijn over secretaris-generaal Oe Thant. omdat deze er niet in is geslaagd een vredesinitiatief tot stand te brengen. „Wij hebben een tweede Dag Ham- marskjöld nodig", zei hij, zinspelend op Thants Zweedse voorganger. in Engeland matigt eisen Het bestuur van de Britse bond van zeelieden, die besloten had op 16 mei een staking voor onbepaalde tijd te beginnen, heeft zich gisteren in een onderhoud met de minister van Arbeid bereid verklaard dit voorne men nog eens te bezien tegen de achtergrond van de economische po sitie van het land. Een staking van het gehele koopvaardijpersoneel zou een zware slag voor de Britse uit voer betekenen. William Hogarth, de algemene se cretaris van de Nationale unie van zeelieden, had voorspeld, dat het grootste deel van de Britse koopvaar dijvloot binnen een maand na het begin van de staking buiten actie zou zijn en dat de Britse havens binnen twee weken vol werkloze schepen zouden liggen. Zolang de schepen op zee zijn kunnen de be manningen de arbeid niet neerleggen omdat dit gelijk zou staan met mui terij. zeelieden maken bezwaren -Jc Het fjordenpaard Corrie j (7 jaar) van de heer G Kuenen uit Vorden heeft een tweeling ter wereld gebracht, hetgeen vol- j gens deskundigen een kans is van één op duizend. I De veulens, een merrie en een '.Vl Makelaars Een vijfde van inkomen voot woongenot De Nederlander zal eraan moe ten wennen minstens 1/7 maar mo gelijk zelfs 1/5 van zijn inkomen te gaan besteden voor zyn woongenot, tegen de disciplinaire bepalingen, uit i n. - een nog altijd geldende wet van Dat zal de pnjs zijn die h„ moet be- talen voor het feit dat hij en te recht grote eisen stelt aan zijn woning. Dit zei de heer P. H. Borghouts voorzitter van de „Nederlandse bond van makelaars in onroerende goe deren, hypotheken en assurantiën", vanmiddag in zijn rede ter gelegen heid van het landelijk congres in Alkmaar. hengst, stonden een uur na de Volksgezondheid, dr. G. M. J. Veld geboorte al op hun benen en dar- kamp' 11 Va" hct C°"ege van Rijksbemiddelaars overgegaan telden in de wei. tol onverbindend verklaren van en kele bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkomsten voor het KLM-grondpersoneel, apothekersas sistenten en de NV Twenlsche Ka- belfabriek in Haaksbergen. De beide eerste gevallen hebben betrekking op een arbeidstijdverkor ting, welke niet in overeenstemming is met het standpunt van de rege ring, dat niet vóór 1 juli 1967 tot een arbeidstijdverkorting mag wor den overgegaan, en dan nog slechts met ten hoogste 11/4 uur per week by een werkweek van 45 uur- 1894, welke zij vernederend vinden terwijl zij ook de condities waaron der zij werken, in vergelijking tot de arbeiders op de wal, als nadelig beschouwen. De minister bood aan een tussentijds rapport te laten uitbrengen over lonen en arbeidsuren, welke de rechtstreekse aanleiding voor dit conflict vormen. Hij vroeg Hogarth verder een eerder aanbod van de werkgevers voor een onmid dellijke loonsverhoging van f 16.50 per maand te aanvaarden. De zee liedenunie verlangde echter een on middellijke vermindering van ar beidsuren. Of de zeeliedenbond deze eis heeft uitgesteld dan wil laten vallen is nog niet duidelijk. De minister van Sociale Zaken en j in het beleid en de onzekerheid neemt maar toe", aldus de heer L. P. O Nelemans, secretaris van het NW. Het verbondsbestuur van het NW zal zich maandag beraden op de loonpolitieke situatie. De heer Nele mans verwacht, dat er of moeilijk heden zullen komen in de bedrij ven, of dat men „net gaat doen als- met andere woorden dat men zich zwart op wit aan de wensen van het college houdt, maar ln wer kelijkheid afspraken maakt die ver der gaan. Een woordvoerder van het NW zei, dat nu wel overduidelijk is be wezen, dat het vrijere loonpolitieke systeem geen grotere vrijheid heeft gebracht. De heer C. A- Bakker, secretaris van het CNV, zei dat hij met be langstelling afwacht, of de minister zijn dreigement, een loonstop of loonpauze af te kondigen, zal waar maken. Indexclausule „De prijzen zijn weliswaar gestabiliseerd, zü zullen naar alle waarschijnlijk heid hoog blijven, omdat de stich- llngskosten door de grondschaarste en de bouwprijzen blijven stijgen", aldus de heer Borghouts. Wat de collectieve arbeidsovereen komst voor de Twentse Kabelfabriek betreft, heeft de minister de daar in opgenomen indexclausule voor 1S66 onverbindend verklaard, omdat deze in strijd is met de afspraken binnen de Stichting van de Arbeid omtrent de centrale loonpolitieke elementen op het punt van de in dexclausules, waaraan de regering zich heeft geconformeerd. Daaren boven heeft de minister de voor 1967 en 1968 voorziene loonstijgingen on verbindend verklaard, omdat zij te zeer afwijken van de trendmatige onroerend goed I ontwikkeling van de produktiviteit SCHEUREN IN DE GELEDEREN VAN NIEUWE REVOLUTIONAIREN Heren met bolhoed j voorkwamen J roofoverval J Juwelendieven hebben gis- J termiddag in Bondstreet, een J van de deftigste winkelstra- f 1 ten van Londen, bij een roof- y overval op een zilver zaak f 1 brandbommen gebruikt. Eén f van de beide bandieten gooi- f de die midden op straat en in 1 een zijstraatje, om het ver- f keer tot stilstand te brengen f 1 en de aandacht af te leiden. 1 1 De anderdie gemaskerd was, f verbrijzelde tweehonderd me- f 1 ter verder met een hockey- f 1 stick de etalageruit van de f 1 winkel. f 1 Juist toen zij dachten vrij f spel te hebben, grepen twee 1 passerende heren in donker 1 gestreept kostuum en met 1 bolhoed in. Een van hen had de tegenwoordigheid van f geest met zijn paraplu de f voorruit van de auto in te I slaan, waarmee de buit zou moeten worden vervoerd. f Hiermee werd de wagen ge- t makkelijk herkenbaar ge- maakt. De rovers, die intus- sen in gevecht waren geraakt met de andere heer die even- eens zijn paraplu als wapen f gebruikte, schrokken hiervan f zó dat ze van hun kioade f voornemens afzagen en er vandoor gingen. Na afloop van het gevecht zetten de f twee heren hun hoofddeksels f rorht en np.rnnlndp.n Oliver- J recht en vervolgden stoorbaar hun weg. (Van onze correspondent in Djakarta) Duizenden studenten trokken gisteren weer eens door de straten van Bandoeng om hun ontevredenheid over gebeurtenissen in Dja karta te uiten. Nu betrof het de bijeenkomst van het voorlopige Volkscongres, de M.P.R.S., die gisteren had moeten beginnen, maar door de regering is uitgesteld. Als officiële reden daarvoor is in een door de generaals Soeharto en Nasoetion mede ondertekende verklaring gezegd dat de regering het beleid van president Soe- karno steunt. En met dat uitstel zijn, grote ver- nog niet zoncar Soekarno te kun- wachtingen de bodem ingeslagen, nen stellen bjjv. inzake een verandering van de positie van de president en het her stel van de grondwet van 1945. Het grote „Pant.jasila-front" heeft zich bij het uitstel neergelegd, onder voorwaarde dat de M.P.R.S. nu uiterlijk volgende maand bijeenkomt. Wat schuilt er intussen achter de officiële politieke verklaringen? Men kan gerust van een politieke crisis in Djakarta spreken. President Soe karno heeft de stormen van maart, waarin Soebandrio ten onder ging en hijze'f de macht in handen leg de van Soeharto, over zich heen la ten razen. Hij heeft vooral getracht tijd te winnen, wetend dat vroeg of l8at conflicten zouden rijzen in de gelederen van de nieuwe revolutionai ren. Inderdaad schijnen er in het leger nu twee groepen te bestaan: de groep-Nasoetion, die een volledi ge terugkeer naar de grondwet van 1945 (dus met beperking van de pre sidentiële macht) wenst en de gema tigder groep-Soeharto, die meent het Wat de studenten wensen, is dui delijk. Hun standpunt is dat de macht van de president moet wor den beperkt. Ook in de politieke groeperingen lopen de menin gen echter uit. En ongetwij feld hebben degenen gelijk, die vinden dat men het over de positie van het staatshoofd eens zal moe ten zijn, voordat het voorlopige Volkscongres bijeenkomt. Mogelijk zal men naar een geheel nieuwe staatkundige vorm moeten gaan zoe ken. De tijd dringt echter. De stu denten krijgen genoeg van het ge treuzel. De Indonesische regering wil eens ernstig met zijn krediteuren praten. Het land heeft een buitenlandse schuld van 2,4 miljard (8,64 miljard gulden) en een serie verplichtingen op korte termijn waaraan on mogelijk kan worden voldaan. Om de Indonesiërs een indruk te geven van de betekenis, die een schuld van 2,4 miljard heeft, vertelde dr. Wardhana, directeur van het econo misch onderzoekcentrum van de universiteit Indonesia, onlangs dat voor dit kapitaal vijftien jaren achtereen een miljoen ton rijst zou kunnen worden geimoprteerd. Dat is een voorbeeld dat hier wel aan spreekt! De grootste schuld heeft Indone sië in het communistische blok, waar de Sowjet-Unie de grootste en Chi na de kleinste krediteur is. Wat aflossing en terugbetaling be treft, staan de zaken er somber voor. Maximaal kan Indonesië aan in komsten 450 miljoen dollar verwach ten dit jaar. Tegelijkertijd moet ech ter 530 miljoen worden afgelost. Moeilijk Er is dus alle reden voor de ge sprekken met de krediteuren, met name met de communistische. Dr. Wardhana heeft gewaarschuwd dat echter juist met hen het gesprek moeilijk zal worden. Naar wy ln dit verband hebben vernomen heeft de sowjet-Unie voor wapen- er onder- delenleveranties en Oost-Duitsland voor de levering van medicijnen en chemicaliën thans contante betaling geëist. De Indonesische regering zal, naar in Djakarta verluidt, alle Indonesi sche studenten die ir communisti sche landen studeren, terugroepen. Tegen hen die weigeren terug te ko men, zouden strenge maatregelen worden genomen. met een beperkte correctiemogelijk- heid voor de stijging van de kosten van levensonderhoud. Zoals bekend is reeds eerder geen bezwaar ge maakt tegen de in de Philips- en me- taal-c.a.o. terzake overeengekomen loonstijging van 5 met een be perkte correctiemogelijkheid van ten hoogste 2 Een hogere loonstijging dan voorzien in die contracten acht de regering een te ver gaande afwij king van de hierbovenbedoelde norm. Vreemde situatie „Een vreemde situatie". Dat is het commentaar van de drie vakcentra- len, op de maatregel van de minis ter, die overigens niet onverwacht kwam. „Het is een dwaze toestand. Er be staat nog steeds geen duidelijke lijn VANAF ZONDAG SPOORKAARTJE PER GIRO BETALEN Het betalen van spoorkaartjes per giro. waartoe de Nederlandse Spoor wegen enige tijd geleden hebben be sloten. is van zondag aanstaande af mogelijk. Treinreizigers, die een postrekening bij de Postcheque en Girodienst hebben, behoeven aan het stationsloket slechts een giro kaart af te geven en deze te voorzien van een handtekening. De lokettist vult de prijs in en de girodienst zorgt voor de rest. Ook bagagedo cumenten kunnen op deze manier worden verrekend. De Nederlandse Spoorwegen heb ben een plastic hoesje laten ver vaardigen. waarin de treinreizigers hun girobiljetten kunnen bewaren. Op deze wijze hoopt het spoorweg bedrijf het gebruik te bevorderen om treinkaartjes per giro te betalen. Er wordt in ons land steeds meer per giro betaald. Dit blijkt uit de snelle toeneming van het aantal re keninghouders. De stijging bedroeg de laatste Jaren 15 procent. De NS willen niet achterblijven bij deze toe nemende behoefte aan giraal betalen. advertentie NATUURLIJK - GEZELLIG f Maar ook voor recepties, bruiloften e.d. bieden wij plaats tot 50 pers. in ons gezellig restaurant op de lste etage Praat eens met onze CHEF KOK. Bespreek vroegtijdig. RESTAURANT PETER LEENEN GANGETJE 14 - TEL. 24905 voor een gezellig avondje niet duur wel heerlijk ESS H' (Sud teuwo Uit het Leidsch Dagblad van 12 Mei 1866: (Advertentie) Hotel den Burg. De versteende man. De directeur wenscht een ieder in de gelegenheid te stellen om dit natuurwonder te bezigten. Zaterdag laatste dag, om des morgens 8 tot des avonds 7 ure. Entrée 10 cents. (Advertentie) Door toeval te huur een huis met tuin in het Noordeinde te Leiden, voor f225,'s jaars, waar van de Bovenkamers zijn verhuurd voor f175,- 's jaars, welks bewoner denzelfden huurprijs wil blijven betaen. Nadere inlichtingen te beko men bij den heer J. A. van der Stok, cand.-notaris te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1