TWEEHONDERD JAAR CLOS LEEMBRUGGEN Over angst worden en voor 't ouder het doodgaan Wat een feest, wat een feest Residentie-orkest, Fred Kups, Unton Geesink, Skymasters, Trea lobbs, Jays Jays, alles was er LEIDEN EEN FEESTZAAL DE LUNCHPAKKETTEN BoekenrruRkt LEIDSE VEEMARKT Betere tijden in vooruitzicht het WEER OPENING VAN GRENZEN ASSISTENT KANTOORBEDIENDE (mnl. of vrl.) Drs. F. J. Hooliman HULP IN DE HUISHOUDING iTEBDAG 7 MEI 1966 LEIDSCH DAGBLAD Het personeel van Clos Leembruggen, met ,.zijn aanhang" uit fenendaal van de Frilandiafabrieken heeft gisteren op uit- wijze het tweede eeuwfeest van P, C. L. in Leiden ge el. Onder het motto: „Leiden één feestzaal" bewoog deze dag feestgedruis zich tussen de feestelijke en tegelijk stijlvolle ope- j van het Residentie-Orkest o.l.v. Willem van Otterloo en het reden 's avonds om elf uur op het Pieterskerkplein van de tamelaeren van Roesendaele, bekend van het wereldmuziek- murs in Kerkrade. C. J. Leembruggen, directeur de 200-jaar bestaande N.V. Sa- brieken P. Clos en Leembruggen l het nogal wat zwarte bladzij- tellende geschiedenisboek van hldse textielindustrie een schit- jd gouden randje gegeven. Hy er in worden opgenomen als de stuntmaker onder de textlel- Want letterlijk kosten moeiten zyn gespaard om het Leiden gisteren volledig over te aan de 750 Veenendaalse en personeelsleden (allen met fucé). Naar eigen keuze konden het feest genieten In zeven de Schouwburg, een bioscoop, len restaurants en een viertal jboten. De schare van ruim 200 esten en sportlieden, die de fees tlieden opfleurden, varieerden Theo Olof tot Anton Geesink, Buster Keaton tot de Tromme- Roesendaele. Oor 625 Veenendalers was het al half tien begonnen. Met veer- kwamen zij naar Leiden, wderstad van P.C. en L., maar itoen om naar de Lisserdyk in Kaag, waar zij aan boord gingen I vier salonboten, die ruim waren rzien van lunchpakketten en ver- rof/le, Na aankomst aan de Oude 1, werd het één grote gezellige pcht naar de Stadsgehoorzaal. die Stadszaal was het om half 8 al geweldig druk. Maar weini- I wisten wat te wachten stond, jl niet meer in de grote zaal kon f zich naar foyer of koffieka- want een gesloten televisie- jut met talrijke monitors zorgden het openingsconcert van (Residentie-Orkest met vioolsolist i Oolof, zichtbaar was in alle Lof voor personeel I de pauze verwelkomde de direc- f, mr. C. J. Leembruggen, zyn lui gasten. Hü-legde uit wat er pre- 1Sj/ aan de, hand was. Iedereen |ht nu eens lekker doen waar hy in had, als hü zün keus kon ma- I uit het lüvige programmaboekje, (hoeveelheid coupons gaf op alle Rn antwoord. Voor de eerste keer is al het per- Ni by elkaar", zei mr. Leem- rjVKcn. ..En van die gelegenheid ik gebruik maken om de lof, die bij de koninklyke onderscheiding Jndag is toegezwaaid, op u over Jkagen. Die komt u toe". Geschenken heer M. Lens, bood deze mi'd- namens het jubileum comité de lctie het geschenk van het perso- j uit Leiden en Veenendaal aan. ^bestond allereerst uit een groot in Londen van de heer en verder uit de versiering, aan te brengen op de nieuwe loopbrug over de te dempen Langegracht, bestaan de uit een klok, de verlichte naam van de firma en een jaarkalender. Namens het bedrüf uit Veenendaal sloot de heer Van Ee zich bü deze worden aan. Na het concert ging een ieder züns weegs, na ampele bestudering van het boekje „Leithen breit een feest" een leithdraad voor Leiden Feest zaal. Ideeënstuntman Geert Elfferich de man van de lucifersdoosjes actie voor .;.Open het dorp" en organisator Frits van Praag hebben zoveel artiesten van naam naar Lei den gehaald, dat een opsomming geen zin meer heeft. Slechts een greep uit de verbazingwekkende massa: Ronnie Tober met het Mu- sette-Orkest van Marcel Tielemans in de foyer, Bingo met de (jarige) Elizabeth Mooy als spelleidster in de kleine zaal. tentoonstelling „On der de wol" in de koffiekamer boven festival der goochelkunst met Fred Kaps en vele anderen in de Schouw burg, dansmuziek en het clownsduo de Kamé's in de Jacobazaal van Den Burcht, kermis op de binnenplaats en beatbal met o.a. Trea Dobbs in de Burchtzaal, vier filmprogram ma's in Camera en gratis rondwan delen in Leidse musea. In 15 restaurants In 15 restaurants zün de mensen vergast op het menu van hun keuze. En toen het al elf uur was geworden hebben de beroemde Trommelaeren van Roesendaele op het Pieterskerk hof de trommen geroerd voor de fi nale. De Leidenaars zakten af naar huis. De veertien bussen vulden zich met Veenendalers. Het was voorbü- Maar vergeten zal men dit jubileum feest niet. „In 1902 kwam ik by Clos en Leem bruggen. En in 1947 ging ik met pen sioen als portier. Maar dat ik ooit nog eens zoiets zou meemaken, heb ik nooit kunnen denken. Wat een feest, wat een feest" En dat zei dan de 86-jarige Arie Moonen („Ze noem den me altijd de Bontekoe") in het restaurant waar hij zün jubileum- maaltyd gebrjjikte. Want ook de ge pensioneerden waren op het feest. Een oordeel, waarmee al de ruim 1200 aanwezigen op dit 200-jarige feest van P.C. en L. konden instem men. Om twee uur begon gistermid dag „Leithen" aan zyn feest te brei en, tien uur later klonk op het Pie terskerkplein de kleur- en klankrijke finale. In het breipatroon was ook tot op dit moment geen steek geval len. Directie, artiesten en „medewer kenden" hebben er een mooi stukje werk van gemaakt. Maandag begint P.C. en L. de opmars naar het derde eeuwfeest, waarbü het ook weer Leembruggens zullen zün, die treden in de voetsporen van hun voorgangers, wier namen nu al twee eeuwen aan dit bedrüf verbon den zün. Mr. C. Leembruggen toont belangstelling voor zijn hem door het personeel aangeboden por tret. Renico Cainpert. Hoera hoera. De Bezige Bij, Amsterdam. A. P. F. Angevaare. Vrije Zaterdag. N.V. De Arbeiderspers, Amsterdam Een klein maar zuiver talent, zou men vroeger van deze dichters gezegd hebben. Daarmee bedoelende dat de dichtwijze eigen is doch ligt binnen door de poëtische tijdstroom bepaalde grenzen. Ook lag in zulk een opmerking begrepen dat wat de dichter in kwestie te vertellen had, niet schokkend was maar wel boeide of ontroerde. Dit was dan wat betreft het totaalbeeld van een bundel, waarna of van waaruit men dan in finesses kon treden of niet. Ge woonlijk was de klein-maar-zuiver-talentformule een slotconclusie. vers waarin het moment van het sterven in beelden van benauwdheid wordt opgevoerd tot het uiterste. „Doodgaan is rennen als een rat/ door riolen van angst". In de derde strofe: „Kleven/ als een uitgeputte najaarsvlieg/ aan het plafond Of verder: „doodgaan is snakken ik heb nog genoeg lucht voor een ballon". Dit is de doodsgedachte van iemand die de dood aandurft, die net zolang doodgaan zegt tot hü de gedachte Anvpf-renti* werden verzorod cafetaria ■estaurant door: j tere uitleg niet gevaarlyk de rich ting uitgaat van het parafrazeren dat van de leerling van de middel bare school verwacht werd. Opvallend is dat Campert en An gevaare, ondanks hun zeer verschil lende mentaliteit een overeenkomst hebben, die het moeilyk maakt met veel uitleg aan te komen zetten. Ze zyn m.i. beiden glashelder. Het ge volg hiervan 'is Vooral bij Cam pert dat men met uitleg komt op een terrein buiten de poëzie. Ik neem b.v. het korte vers op blz. 46 dat luidt; Als Paul van Ostaijen'- niet zo jong gestorven was/ en nu nog leefde/ dan was hij 69 geweest. (Tweede strofe) Daar moet je toch maar men is toch eerder geneigd j eigenlijk/ ook niet aan denken. (Ho, meer op de verzen of op een vers j die punt is van my) Innig-lezende of niet-zo-innig-lezende; er staat wat er staat. De dichter overpeinst dat P.v.O. nu 69 zou zyn geweest als hü in leven was gebleven en voegt daar aan toe dat je je zoiets maar liever niet voor moet stellen. Dus een oude P.v.O. is een even ellendig idee als een oude Remco Campert. Wil ik nu over dit vers meer zeg gen, dan kom ik in de eerste plaats op de gedachte: waarom Paul van Ostaüen? Op die vraag zou ik moe ten gaaiji antwoorden wie P.v.O. was en waarom Campert niet Keats, Jacques Perk of Hans Lodeizen ge kozen heeft. Met dat antwoord zou den we dan midden in de letterkun- Dit gaat nu natuurlijk niet meer op. Een jaar of twintig geleden wist men waar men met een dergelük cliché aan toen was wat betreft de rangorde van de dichter in het groepsverband gezien „a minor poët", zei de meer op het Engels ingestelde Dat gaat nu niet meer, ten eerste omdat een dergelüke term gold voor de samenspelers. Het was een soort afspraakje die op de oude lüken. van een dichter in te gaan sedert Poëzie niet meer iets is voor een klein clubje, maar blükbaar door een groter aantal belangstellenden gele zen wordt. Dit grotere aantal vraagt meer uitleg dan een plaatsbepaling alleen en daar heeft het gelük in. Als ik de opmerking waar ik mee begonnen ben, zou toepassen op de beide genoemde dichters, dan had ik vrijwel niets over hen gezegd be halve dan dat ze de moeite waard zün. De vraag is alleen of die gro in zün vezels overwonnen heeft. Een aangrijpend vers en voortreffelük ge realiseerd, waarin niet de angst voor de dood maar de afkeer van niet meer leven uitgezegd wordt. Een heerlük vers is „Kinderlük Voorjaar" (blz 9)#Het .Olympiaplein" had er niet tussen haakjes onder behoeven te staan om iemand die dat plein kent en er de kinderen cm Van Heutz heen heeft zien spar telen, de weg te wü'zen. In dit ge dicht beschryft Angevaare niet dat plein en die kinderen en het voor jaar het is helemaal tegelük, want: „ik sta te popelen/ om par does door het raam te springen" en verder „zwemmen door de woelwa ter staat" tot „wü groeien als spon zen in het water" en „drüven wy koning kraaiende winter uit". Ik meen dat het werkelyk niet nodig is by deze verzen nog aan het ontleden te gaan, zomin als bü dat andere dat me getroffen heeft: „Het zondagskind". Deze poëzie is zo puur en raak, zonder enige verliteratuurd heid en zonder woordkunstjes, dat een zinnig mens deze verzen moet kunnen lezen. Poëzie uit levenslust ontstaan, zeker, maar overmenseltyk omdat hij het gehele gamma van de menselijke gevoelens bestrijkt met uitzondering van de onlust. CLARA EGGINK. f. 1275 en f. 1450. vare koeien van f. 650 tot f. 1000 en f. 1350. Jongvee: De aanvoer in de Jong vee-sector kon niet büzonder groot worden genoemd. Ondanks het voor jaar en het ruimere aanbod was de belangstelling niet groot. De handel verliep dan ook rustig maar bleven de dieren wel aan de prys. Notering: pinken van f. 450 tot f. 575 en f. 700. graskalveren van f. 300 tot f. 375 en f. 450. Vette koeien: De aanvoer op deze afdeling en ook het aanbod in de af gelopen week was niet groot. De stal len raken leeg terwyl het weidevee nog niet slachtrijp is. Door de open- i j j stelling van grenzen en weer meer waarschijnlijk weer een normale en gezonde toestand voor de deur normalisatie in het vleesgebruik was staat. Hoewel nog stap voor stap en onder beperkende voorwaar- er een g°ede vraag. Bij het krappe den, volgt het ene na het andere land met de opening van grenzen voor de invoer van vee en vlees vanuit onze gebieden, waaronder thans ook Frankrijk voor de invoer van geslachte schapen en lam- (Van een deskundige medeweker) Langzamerhand wijzen de berichten uit, dat het mond- en klauw zeer in ons land nagenoeg bedwongen is en er voor de veehandel Ook de geruchten, dat binnenkort weer de openstelling van de varkens- markten is te verwachten, geeft weer nieuwe moed. Toch zün de berichten nog zo verwarrend, dat er geen dui- I delüke conclusie uit te trekken is waardoor de handel nog in het on- d.ge geschiedenis te land komen en zekere verkeert en een afwachtende we moeten dus de conlcusie trekken dat iemand die niet weet wie Paul ABONNEMENTEN-AFDELING is plaats voor een Leeftijd boven 21 Jaar Enige kennis van boekhouding vereist. Schriftelyke sollicitaties vermel dende schoolopleiding, diploma's in huidige functie te richten aan de directie van het GEIDSCH DAGBLAD N.V., Witte Singel 1, Leiden. GEVRAAGD: in bezit u.l.o.-diploma en studerend voor boekhouden Adviserend Bedrijfseconoom - Belastingconsulent Schriftelijk solliciteren: STATIONSWEG 39, LEIDEN. GEVRAAGD een nette Goed kunnende werken. Aanmelden: Mevr. M. L. Tesink-Bruins Plantsoen 1, Leiden. BERICHT VAN INZET De bungalow, Zuidelnde 41/43 te Nieuwkoop groot 12 a 50 ca is ingezet op f55.000, Afslag 12 mei 1966 v.m. 11 uur in het café-restaurant .Spiero' te Nieuwkoop, Nieuw - veenseweg 21. Notarissen C. J. Rüster- borgh te Maarssen en J. G. Bergsma te Aarlanderveen (gem. Alphen a. d. Rün). APARTE BANKSTELLEN van fabrikant, die als model gediend hebben. Chique gebo gen modellen met losse kus sens, f595, f750, f875, f995, f1150, f1250, f1350 en f1450. Aparte fauteuils f 195 en f 210 per stuk. Chique schemerlam pen f95. Pracht salonkast f595. Te zien zaterdag, zon dag en maandag, tot en met donderdag, de gehele dag, ook 's avonds, Villa Slamat Da- tang, Nieuwe Parklaan 115, 's-Gravenhage, telefoon 070 55.16.80. van Ostaüen is (en ik zou ze niet graag de kost geven) Remco Cam- perts vers niet kan lezen. De tweede regel is duidelük genoeg, maar in cie derde zit weer iets. Die lijlct na- melük na de tweede overbodig, maar is het m.i. niet als men aanneemt dat Campert met „nu nog leefde" bedoeld heeft: „Leefde in deze tüd". Met mogelük als achtergrond dat oud worden in deze tüd erger is dan dezelfde onafwendbaarheid vroeger. Of ook, dat het verouderen sneller gaat dan vroeger. De tweede strofe bestaat uit het colloquialisme ..ik moet er niet aan denken" met de toevoegingen „ei- genlük" en „Ook", het laatste met accent. Dus dat moet je je eigen lijk maar liever niet Indenken; zo ming als mün eigen oudworden. Dat laatste ligt besloten in het woordje „ook". Het vers suggereert dat oud- worden iets heel akeligs is en moge lük ook de veronderstelling dat zelfs Paul van Ostaüen op zün 69ste een oude zak zou zün gev,eest. Het is een vers met het voornaamste thema van deze bundelafkeer van de dood. Voegt men hierbü het eerste deel, getiteld „Episode, een chinoise rie", dat uit een reeks verzen vol romantisch heimwee bestaat dan moet men toch tot de conclusie ko men dat Remco Campert zich in deze bundel toont als een dichter van een moderne variant van ik durf haast niet de „Welt schmerz". De poëzie van Angevaare Is, zoal6 ik al zei, even helder maar voorts voortkomend uit «.en totaal andere geestesgesteldheid. Dit ls de poëzie in de eerste plaats van het zichtbare. De poëzie zit bü Angevaare in de som van de zichtbare dingen. Deze dichter bestaat in kinderen, in een vis, ln de zon, een tor In alles wat beweging, licht, vuur, kortom leven is. Zün vitaliteit is groot en hy peinst dan ook niet over oudworden. Het enige wat hem benauwt is het letteriyke doodgaan. Niet de dood als onvermydelykheid, maar het sterfmoment. Op blz. 21 van de bundel „Vrye zaterdag" vindt men een pregnant houding aanneemt. Een en ander kenmerkte zich duidelük in de han del en de aanvoeren op de gisteren aanbod verliep de handel dan ook vlug en stüf duur en waren de luxe dieren en 1ste soorten zelfs weer iets hoger in prijs. Notering per kg ge slacht gewicht: vette koeien van f. 3,60 tot f. 4,20 en f. 4,60, luxe die ren zelfs tot f. 4,80 f. 5.slacht- stieren van f. 3,90 tot f. 4,20 en f. 4,50, worstkoeien van f. 3,25 tot f. 3,40 en f. 3,50. Vette kalveren: Evenals op andere markten een beperkt aanbod. Door de verruiming van de uitvoermoge- lijkheden is de vraag goed. De han del verliep dan ook vlug met weer iets hogere prijzen. Toch werken de beperkende bepalingen nog remmend op de prijsontwikkeling. Notering per kg levend gewicht: van f. 2,80 tot gehouden Leidse veemarkt en wel büzonder in de wolvee-sector. Bü een grote aanvoer van vare koeien bleef de totaal aanvoer toch beperkt tot 1613 dieren en had de handel over het geheel genomen een rustig karakter. Gebruiksvee: Deze afdeling kwam weer met een grote aanvoer voor de dag. vooral van vare koeien. De han del van melk- en kalfkoeien verliep rustig bü staande prüzen. Vanwege de grote aanvoer van vare koeien J f. 3.20 en f. 3,50, enkele luxe dieren verliep de handel hier stropend. Min- tot f. 3,60. der soort koeien waren gedrukt in prijs, doch bleven de goede kwali- i Nuchtere kalveren: De handel in telten wel prijshoudend. Notering: slachtnuka's verliep bij de vernun- melk- en kalfkoeien van f. 1000 tot derde stroef- Dank ZÜ de kleine aanvoer konden de dieren nog wel worden geplaatst, doch tegen iets verlaagde prüzen. De handel in mestkalveren verliep iets williger. Gezien het gevorderde voorjaar zün de dieren iets sterker en mede in verband met de stijvere prüzen voor vette kalveren trokken de mestkal veren iets in prijs aan. Notering: slachtnuka's van f. 1,30 tot f. 1,40 en f. 1,50 per kg levend gewicht, mest kalveren van f. 80 tot f. 110 en f. 135. Wolvee: Voor de tüd van het jaar was de aanvoer zeker niet groot te noemen. Men heeft voldoende dieren in voorraad voor exnort. waardoor de vraag maar gering bleef en de han del stug verliep bü zeker nog geen hogere prüzen. De jonge lammeren van 1966 laten zich ook reeds in gro tere getalen zien. dat ook weer con currentie geeft tegenover de lamme ren van 1965. Ook de handel in fokschapen met lammeren bleef erg rustig. Mooie courante stellen worden weinig aan geboden. De stellen waren zeker niet duurder en moeiiyk te plaatsen. Notering: vette schapen van f. 75 tot f 90 en f. 100, vette lammeren van f. 85 tot f. 95 en f. 107.50, beste over- houders tot f. 115, fokschapen met 1 lam van f. 140 tot f. 160, fokscha- pen met 2 lammeren van f. 200 tot f. 240. Varkens (builen de markt). De varkenshandel is nog erg moeilük. Als gevolg van de geruchten houden de mesters hun dieren vast waardoor er weinig aanbod is. De prüzen voor slachtvarkens liepen in de achter ons liggende week dan ook aanmer- kelük omhoog en is het de vraag of die zich bü een redelük aanbod zul len kunnen handhaven. Ook de die ren voor het leven trokken in prüs aan. Er ls in de stallen weer ruimte vrijgekomen waardoor ook de vraag iets beter was. Prüzen: drachtige zeugen van plm. f. 325 tot f. 425, schrammen van plm. f. 85 tot f. 110, biggen van plm. f60 tot f65 en f70. lichte slachtvarkens (tot 120 kg) van plm. f. 1.90 tot f. 1,95 per kg levend gewicht, slachtzeugen van plm. f. 1,55 tot f. 1.65.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 21