LEIDSCH DAGBLAD BOOT Premier Ky blijft nog jaar aan bet bewind LEVENSLANG VOOR BRADY EN HINDLEY IEHCOnv HONDERD MAN OP STRAAT „Verzwakking NAVO vergroot het gevaar van een atoomoorlog" Franse Kamer kreeg weinig nieuws over Ben Barka te horen Uitspraak veenmoorclenproces al 75jaar HoogeHuys (9uc/ FFlte. teuwo Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 7 MEI 1966 No. 31864 Hoofdredacteur: J- Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f0,88 per week, (bü vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150T Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Wat ook uitslag van verkiezingen is Er is geen kwestie van dat ik ter gelegenheid van de komende verkiezingen zal aftreden. De militaire regering onder mijn leiding zal zeker nog een jaar aanblijven, wat ook de uitslag van de ver kiezingen voor een parlement zal zijn. Dit heeft luchtmaartschalk Ky, premier van de huidige Zuidvietnamese regering, vandaag in pan Tho gezegd. De verkiezingen zouden volgens buitenlanders voor de gek te houden, hem rond 15 september kunnen De 47-jarige Ky. geen familie van plaatshebben. Als de nieuwe natio- de premier, voorspelde dat de thans nale vergadering ecbter uit commu- te houden verkiezingen zullen leiden afeten of neutralisten wordt gevormd tot een boeddhistische meerderheid ial ik haar uit alle macht bestrijden. J in het parlement. Hij zei in dit ver- Udus de premier. Volgens hem heeft band dat de boeddhisten willen dat jeze constituante slechts tot taak Zuid-Vietnam neutraal wordt en dat ten grondwet op te stellen. de Amerikanen vertrekken Ten tijde van president Diem heeft Er dienden opnieuw verkiezingen vijf jaar in de gevangenis geze- ie worden gehouden voor een wet- j (en voor Zjjn politieke activiteiten, gevende nationale vergadering en In jgg4 js ^y ij0rte tijd minister van jy zei tot zolang zeker de macht j Binnenlandse Zaken geweest. 0 handen te zullen houden. Op een j jraag wanneer deze tweede verkie- j üngen dan zullen worden gehouden, j intwoordde Ky: medio volgend jaar. Het was de eerste maal sinds het I De reizende ambassadeur van pre- fegin van de recente politieke onrust sident Johnson, Averell Harriman, (n Zuid-Vietnam dat het hoofd van i heeft vrijdag in Genève gezegd te bet uit 10 personen bestaande mili- hopen dat het Rode Kruis kan be- werkstelligen dat de Amerikaanse krijgsgevangenen in Vietnam correct worden behandeld. Er worden 227 militairen vermist, van 33 is bekend dat zjj krijgsgevangen gemaakt zyn. Het Rode Kruis heeft nog geen namen kunnen krijgen en kan ook niet voor regelmatige doorzending van post en pakketten zorgen. Zo nu en dan bereikt een brief een van de 33 genoemde krijgsgevangenen, aldus Harriman. De voorzitter van het Internationa le Rode Kruiscomité, Gonard, heeft later verklaard, dat zijn comité maar weinig kan doen voor de bescher ming van de Amerikanen. Harriman Gevangenen taire directoraat een duidelijke uit éénzetting van zijn voornemens gaf. Verkiezingen Ha-Thuc-ky, de algemeen secreta ris van de Dai-Vietpartij in Zuid- yietnam, heeft als zijn oordeel ge geven dat verkiezingen in Zuid-Viet nam pas zin hebben als tweederde van de bevolking er vrijelijk aan kan deelnemen. Onder de huidige om standigheden kunnen ze alleen in de steden gehouden worden, zei hij. Naar zijn mening zouden de boeren niet kunnen stemmen. Hij zei het zelfs mogelijk te achten dat de Viet- cong in bepaalde streken de strijd staakt om te infiltreren en aan de Verkiezingen deel te nemen. Ky stelde dat zeker zes maanden jodig zullen zijn om de verkiezingen b organiseren. In die periode zou een civiele interimregering dienst moeten doen. De thans voorgestelde verkiezingen zouden volgens hem alleen maar een show worden om. de ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS had hem meegedeeld, dat de Viet- cong weigert de Conventie van Genève te erkennen en zegt dat de Amerikanen geen krijgsgevangenen zijn maar oorlogsmisdadigers. Noord- Vietnam, dat wel lid is van het Rode Kruis, heeft laten weten dat deze zaak geheel ter verantwoording van de Vietcong valt. Bonn ontkent «e beschuldigingen van Wiesenthal Het Westduitse ministerie van Jus titie heeft gisteren de beschuldig'ng van ir. Wiesenthal. leider van het Joodse Documenta tie-centrum in Wenen, als zou het departements hoofd Walter Römer medeverent- woordelijk zijn voor het doodvonnis tegen Hans en Sophie Scholl van de verzetsorganisatie ..Die weisse Rose", als onjuist afgewezen. Volgens Wie senthal zou Römer, nu de derde man van het departement van Justitie in Bonn, dè doodstraffen tegen beiden hebben geëist en ook hun terecht stelling hebben bijgewoond. Het ministerie van Justitie in Bonn deelt mee, dat Römer niet als aan klager in bedoeld proces heeft mee gewerkt en dat ook anderszins niets tegen hen is in te brengen. Integen deel, bü de controle van zijn politie ke verleden is gebleken, dat Römer door moedig gedrag in de nazitijd heeft gedaan gekregen, dat 150 doodvonnissen niet zijn uitgevoerd, aldus het ministerie. 'VW I Tel. 01726-2541 Vraagt geïllustreerde prijslijst Advertentie .WEERBERICHT Moederdag start zonnig zal morgen in ons land een zonnig begin hebben, maar het verschil met de eerste mei-dagen, die was, is dit weekeinde groot. li Vandaag nog enkele verspreide buien, sommige met hagel 0f onweer. Daar- na volgt een rug van hogedruk die ons morgenochtend passeert met hel der weer en weinig wind. Voorwaar- den die gunstig zijn vooi nachtvorst m het binnenland. Een volgend oce^ I aanfront met regen trekt snel naa: het oosten en bereikt reeds vanmid dag Ierland en zuid-west-Engeland. >7 Zondag in de loop van de dag krimpt J de wind weer naar zuidwest en gaat de bewolking toenemen, gevolgd door £o?en in de namiddag of avond. Dit betekent dat het meiweer de komen- V,®,.dagen n°g koel en onbestendig blijft. Computerdrama in Rotterdam (Van onze Rotterdamse correspondent) De telefoon van het bedrijf „Computer Programming College" in het pand aan de 's Gravendijkwal in Rotterdam wordt sinds gis teren niet meer opgenomen. Het personeel is weg. De directie van het in grote moeilijkheden verkerende bedrijf dat onder meer pro grammeurs opleidt, heeft het personeel schriftelijk meegedeeld dat het niet meer behoeft te verschijnen. De brief, ondertekend door directeur J. Plevier, stelde dat alle 100 personeelsleden zich op het gewestelijk arbeidsbureau moesten melden. De directie zou het ar beidsbureau schriftelijk om een collectieve ontslagvergunning ver zoeken. Warboel De laatste strohalm voor C.P.C. de overname door de N.V. Instituut voor Elektronische Administratie, is geknapt. Het instituut heeft 5 da gen met de directie onderhandeld. De voornaamste oorzaken van het af breken van de onderhandelingen door het instituut is de chaos in de organisatie van het C.P.C. De boek houding ontbreekt, er is zelfs geen Niemand van de leiding van C.P.C. weet te vertellen hoe groot het be drag aan crediteuren is. De heer Plevier zegt dat er nog een miljoen gulden aan vorderingen openstaat. Maar er wordt door anderen gespro ken over een bedrag dat de 2,5 mil joen gulden benadert. Van de cur- sisten moet volgens de heer Plevier nog 1.6 miljoen gulden binnenko men. Dit bedrag is gebaseerd op les gelden die de cursisten zouden moe ten betalen voor lessen, die ze waar schijnlijk nooit zullen ontvangen. Het personeel dat nog achterstal lig salaris over april moet ontvan- ge, wacht daar nog steeds op. De bankier van C.P.C. zou nog een half miljoen te goed hebben. Fantastisch Dit nummer bestaat uit 24 pagina's De belangrijkste man in de C.P.C.- affaire, de oprichter en oud-direc teur tot voor 2 weken de heer H. H. Bor, is niet te bereiken. De heer A. van Mil. directeur van de N.V. In stituut voor Elektronische Admi nistratie zegt: „De oprichting van een onderwijsinstelling op computer gebied zoals deze door de heer Bor i? gelanceerd, is een zeer positieve gedachte geweest. De plannen van de heer Bor waren echter te groot van opzet en de uitwerking ervan grensde aan het fantastische". Een woordvoerder van de in Utrecht gevestigde inspectie schriftelijk on derwijs zei ons: „C.P.C. is nooit door ons erkend. Zij hebben ook een er kenning nooit aangevraagd". De stichting Studiecentrum in Amsterdam heeft een tijdje geleden inzage gevraagd in het lesmateriaal. Dit weigerde C.P.C. Generaal Norstad, de vroegere ge allieerde opperbevelhebber in Europa, Leeft gisteren gewaarschuwd de NAVO-strjjdkrachten niet zozeer te verminderen, dat kernoorlog het enige antwoord van de NAVO op een aanval moet worden. Norstad zei niet van mening te zijn dat dit punt reeds bereikt is, maar hij verklaarde voor een Senaatscommis sie voor de nationale veiligheid: „Wanneer men afdaalt tot een zeker punt dan gaat men kernwapens ge bruiken of men geeft zich gewon- Norstad. die van 1956 tot 1962 het beve! over de geallieerde troepen in Europa voerde, zei dat destijds 30 divisies als het uiterste minimum werd beschouwd. Hij wees er op dat, omdat een aantal landen bondge noten in gebreke is gebleven, dit aantal zelfs tot 23 of 24 divisies daalde. Nu Frankrijk zich uit de militaire structuur van de NAVO terugtrekt „zijn er nog minder dan toen ik er was" Hij was van mening dat de sterkte van de NAVO onvoldoende is. Hij drong verder aan op een snelle oplossing voor het probleem van de nucleaire medezeggenschap als een stap om de spanning te verminderen. Hij verzette zich met kracht tegen een strategische atoommacht voor de NAVO zoals de voorgestelde en veelomstreden MLF. Want hiermee schept men in feite een nieuwe atoommacht met alle morele kwesties en problemen inzake verspreiding van atoomwapens die daaraan zijn verbonden. Ook zou men onnodige nieuwe problemen scheppen voor de SowJ et-Unie en de ontwapeningson derhandelingen. Ondanks de sombere weersvoorspellingen scheen van morgen het zonnetje vrolijk toen het Bloembollenstreekcorso ..Lenteparade 1966" van de Warmonderdam in Sassenheim vertrok voor de bijna dertig kilo- VOLAUTOMATISCHE iiiiiiiiHiiiiiiuiaia (Van onze Parijse correspondent) Ruim een half jaar na het drama- Ben Barka heeft gisteren ook het Franse parlement het recht gehad een woordje over deze affaire te mo gen zeggen. Of juister: er een woord- (Van onze Londense correspondent) Het veenmoordenproces in Chester is gisteren, na tw»e we ken, met de volgende uitspraken geëindigd: de 27-jarige kantoor bediende, Ian Brady, en zijn vriendin, de 23-jarige blonde stenotypiste Myra Hindley, wer den beiden tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld, nadat de jury het schuldig had uitge sproken. Brady werd door de uit twaalf mannen bestaande jury, die ruim twee uur beraadslaagde, schuldig bevonden aan drie moorden, namelijk op de 17-ja- rige Edward Evans, het 10-ja- rige meisje Lesley Ann Downey en de 12-jarige John Kilbride. Myra Hindley werd schuldig bevonden aan de moorden op Evans en Lesley Ann Downey, maar niet op Kilbride. Zij werd echter wat de laatste moord be treft van medeplichtigheid be schuldigd, omdat zij Brady ver borgen hield, terwijl zij wist dat hij Kilbride had vermoord. Hier voor kreeg zij zeven Jaar gevan genisstraf, die echter inbegrepen zijn bij het levenslang. Formeel kregen beide verdachten voor elke moord levenslang. Indien de kortgeleden afgeschafte doodstraf nog bestaan had, zou Bra dy zo goed cis zeker tot de strop zyn veroordeeld. De oom van het ver moorde meisje Downey was bü de jongste algemene verkiezingen zon der succes kandidaat, met als enig programmapunt de wederinvoering van de doodstraf. De rechter zei, dat de moorden op wrede, gevoelloze en koel berekende manier waren ge pleegd. Er ging een schok door de zaal toen de rechter opstond voor zün uitspraak. Brady luisterde onbewo gen met de armen over elkaar. Myra Hindley was zeer bleek. Toen de recht ter aan Brady vroeg of hij nog iets had op te merken antwoordde hy eerst: „neen", er even later aan toe voegend, dat hy de revolver die op hem gevonden werd, in 1964 had ge kocht. De rechter stelde dezelfde vraag aan Myra Hindley. „Neen", fluisterde zij. Toen het duo even later naar de gevangenis vertrok had de politie de grootste moeite de joelende en ver ontwaardigde kreten slakende me nigte tegen te houden. Is dit het einde van den-affaire? De politie schünt plan de golvende heidevelden buiten Manchester naar eventuele andere gruwelijke vondsten af te zoeken, omdat nog een andere jongen en een meisje uit Manchester sinds lang vermist worden. Geesteiyk werden Brady en Hindley als normaal beschouwd. Toen de jury zich terugtrok nam zij van het aan de rechtbank voorgelegde be wijsmateriaal enkele voorwerpen mee, namelijk een schrift met brui ne kaft, waarin Brady de naam van John Kilbride had opgeschreven, sa men met de namen van bekende ac teurs en actrices en gekrabbelde fantasienamen. Verder bevatte het cahier bijzonderheden in verband met de door hem gepleegde misda den. De jury nam verder een paar vrouwenschoenen en drie folio-vellen mee. De schoenen hadden toebe hoord aan Myra Hindley. zy waren by de moord op Edward Evans op 17 oktober van het vorig jaar met bloed bevlekt. De foliovellen bevatten het plan voer de moord op Evans, hoe wel Brady tydens het proces had be weer, dat het slechts het plan was om het lichaam van Evans op de heide te deponeren. Al by al was het bewijsmateriaal zó overvloedig en zó overtuigend, dat er niet de geringste twijfel be stond aan de schuld van twee afschuweiyke menselijke wezens, die de dood van tenminste drie en mo gelijk zelfs van meer slachtoffers op hun geweten hebben. je over te mogen horen uit de mon den van premier Pompidou en van de minister van Binnenlandse Zaken Frey. Terwijl de kranten tot dusver aan dit duistere en bloedige drama het volle pond hadden geschonken, Is de enige mededeling uit officiële bron tot dusver de verzekering van president De Gaulle op een perscon ferentie geweest, dat deze hele zaak slechts een „vulgair karakter" had, waarby aan Franse kant alleen en kele ondergeschikte figuren zich hadden gecompromitteerd. Ofschoon de gerechteiyke dossiers eerst gesloten en daarna weer her opend werden, zodat het proces voor lopig nog wel niet voor zal kunnen komen, heeft minister Frey tydens zyn toespraak voor het parlement toch weinig anders gedaan dan een gedetailleerde lezing geven van het thema, dat president De Gaulle al eerder had gelanceerd. Hij ontken de, dat zijn diensten vóór de ont voering ooit van een bedreiging van het leven van Ben Barka op de hoog te waren gesteld en zonder de naam van zyn Marokkaanse collega, gene raal Oufkir, te noemen liet hij toch wel duidelyk doorschemeren dat de werkelijke schuldigen en aanstich ters van deze misdaad in Rabat moesten worden gezocht. De dubbelspion Lopez, die ook nog by de douanediensten in Orly werk te en die nu achter de tralies zit, had zich volgens de minister, als de grootste schavuit op Franse bodem gedragen. Premier Pompidou verleende van zijn kant ook nog een bydrage aan de dicussies door te pogen het Gaul listische kamerlid Le Maxchand van alle blaam te zuiveren. Le Marchand zou zich verdiensten hebben verwor ven door de justitie van de ro: van zyn vriend en cliënt, dè gangster Georges Vigon, te verwittigen. Men kan dus moeilyk zeggen dat het parlementaire debat de dutster- nissen rond dit drama nu veel door zichtiger hebben gemaakt. Men krygt eerder de indruk, dat beide be windslieden zich vooral inspanden om de medeplichtigen, die de Marokka nen onder de Franse politie-autori- teiten hadden gevonden, te bagatelli seren, teneinde op die manier het woord van president De Gaulle te kunnen illustreren, dat de hele faire slechts een aangelegenheid van laag allooi zou z«n geweest. er lange tocht naar Benne- broek en terug. Vele duizenden sloegen het vertrek gade. Er wa ren vele fraaie wagens bij. Een bijzonder mooie was ,.'t Leeu- nummer" van de afdeling Bennebroek-V ogelenzang van de Kon. Alg. Vereniging voor Bloembollencultuur. (Foto L.D./Holvast) LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING BREESTRAAT 173 Lid Stichting Bontwaarborg. Uit het Leidsch Dagblad van 7 Mei 1866: (Advertentie) De onderge- teekenden hebben de eer te berigten, dat de Drinkhalle nabij de Rijnsburger Poort wederom geopend is; zij be velen deze inrigting in de be langstelling van het publiek aan. Leiden, 5 Mei 1866. Fischer Comp. Te Yokhama is een stoom- korvet aangekomen, die te New York is gebouwd, maar blijkt slecht te zijn afge werkt. De Japansche inge nieur, met het toezicht be last, heeft daarover een be risping ontvangen, en den taikoen verzocht, zich daar om den buik te mogen open snijden. hetgeen hem welwil lend is toegestaan.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1