Gé Hofenk schoolkranten Toerist heeft Zeeland overrompeld samenwerking tussen bijna 50 Kom er ACHT-er TOPPERS IATERDAG 7 MEI 1966 LEID8CH DAGBLAD LD.-EXTRA Prachtig witte duinen bij Renesse in Zeeland De redactie van Inter scolair: v.l.n.r. Boudewijn Cho rus (Oegstgeest)Dick van Raaij (Den Haag), Annemarie van Amerongen Wassenaar en Marcel van Gestel (Wasse naar) (Foto L.D.-Holvast) redakteur van UTS-actueel-school- krant van het Koninklijk Genoot schap Mathesis Scientarium Ge- nitr.ix ln Lelden), werd het idee geopperd iets dergelijks op touw te zetten voor Leiden èn Den Haag. De mogelijkheden van een der gelijke opzet leken groter, want noch in Den Haag, noch in Lei den scheen een grote toekomst voor gezamenlijk uitgegeven schoolbla den weggelegd. In Leiden bijvoor beeld verscheen in 1964 voor het laatst een uitgave van de Inter- scholaire Contact Commissie, de Haagse Residentie Redaktie Raad toonde ook niet al te veel initia tieven en gaf Dick van Raaij dan ook graag een volledige volmacht bij het realiseren van de plannen voor 1966. BOER KOEKOEK Toen werd het druk. De dagen van de redactieleden werden ge vuld met vergaderen, contacten leggen, reizen, telefoneren, druk kers bezoeken, advertentiebureaus bezoeken, beslissingen over papier soort, lettertypen, drukmethoden, etc, etc. Daarnaast nam de redac tie zich voor 20% van het blad te vullen met zelfgeschreven reporta ges en interviews en zo trokken Annelies, Dick, Boudwijn en Mar cel vorige week naar Bennekom om daar de meest illustere figuur in de Nederlandse politiek te interviewen. ,,'t Was op zondag, dus eigenlijk mocht hij niet werken", vertelt An nelies, nog steeds enthousiast over de ontvangst die de boerenleider hen bereidde. Ze onthult verder: „Hij was heel gewoon, zo in zijn overhemd, met zijn boordje los Marcel: „Wij praatten een beetje over zakelijke dingen, Annelies praatte met boer Koekoek over zijn pony's en paarden". D.ick: „We mochten hem daarna schriftelijk tien vragen stellen. Binnenkort krijgen we daarop antwoord". Het komende nummer van Inter- scolalr bevat ook een interview met majoor Boshardt van het Amster damse Leger des Heils. Redactie over de inhoud: „Actueel, veelzijdig veel aandacht voor gedichten, teke ningen en er komen ook foto's in; een bundeling, een vergelijkingsmo gelijkheid tussen de in Den Haag en Leiden verschijnende schoolbla den". Interscolair wordt gedrukt in Den Haag volgens het boekdruk- procédé. De lay-out wordt heel modern. Het is een boeiende onderneming, waarin de vier jonge schoolkrant- redacteuren zich hebben gestort. Een onderneming bovendien met perspectieven. De redactionele mo gelijkheden binnen een dergelijke interscholaire samenwerking zijn oneindig veel groter dan die bij de individuele schoolbladen. Een klein voorbeeld van wat de samenwer king tussen drie schoolbladen al vermag was het verslag van de hu welijksplechtigheid op 10 maart in Amsterdam dat door De Peperbus (St.-Adelbertcollege, Wassenaar) Cantecleer (Haanstra-school, Lei den) en UTS-actueel (Kon. Ge nootschap Mathesis Scientarium Genitrix, Leiden). Bij een nog grotere samenwerking als in Interscolair wordt een grote hoeveelheid potentieel journalistiek talent aangeboord, krijgen jonge teratoren en dichters kans op een groter publiek en is er meer ruim te voor frisse ideeën en creativiteit. Een oulaag zoals die van Intersco lair (30.000) is bovendien voor de adverteerder erg aantrekkelijk. Dat het blad in de toekomst vaker dan eens per jaar gaat verschijnen is dan ook niet uitgesloten. Zeeland zit wat omhoog met de recreatie. Niet omdat er geen strandruimte genoeg is of omdat men de recreërende massa niet wil, maar waar moet Je de mensen la ten? En hoe komt de stroom bum per-aan-bumper voortsukkelende autombielen zonder mankemen ten aan de kust of bij de water - sportcentra? De VW's sturen ra diowagens de steden in om kamers los te praten. De middenstanders sturen protest- en initiatiefbrieven voor een zwaardere rijksweg 58. De gemeentebesturen buigen zich met verhitte hoofden over alweer een nieuw structuurplan. Het woord recreatie heeft in Zeeland een aureooltje gekregen. Men denkt er niet aan vertier k la Scheveningen, want dat is allemaal te mondain. Maar elke gemeente voelt er wel voor extra te verdie nen aan de mensenmassa, die er toch is. Langzamerhand moet de toeris tengemeenschap worden losgeweekt uit de badplaatsen. Ze moet wor den verspreid over de hele pro vincie. omdat de logiescapaciteit aan de kust geen absorptievermo gen meer heeft. De campings zijn vol. De gemeubileerde kamers zijn vol, de hotels en pensions zijn vol. Maar zes kilometer meer naar het oosten staan zomerhuisjes leeg. De directeur van de provinciale WV, J. de Regt, zegt: „Het hele Jaar zitten die mensen bij en op elkaar en hebben ze de smoor in. Maar ze gaan geen van allen tien minuten in de auto zitten om ergens op een prachtig kampeerterrein hun tent op te zetten. Ze willen allemaal in de tent de zwembroek aantrekken, en hoeps over de duinen in zee stappen". Onverwachte groei De kuststrook is dus vol. Dat komt in de eerste instantie door de volkomen onverwachte groei ran het toerisme in Zeeland en in de tweede plaats door het (tot voor kort) streven van de gemeentebe- studeren aan de kust om de kool en de geit te sparen. De kool is de landbouw, die meteen achter de kust begint, en de geit is het toe risme. De provinciale planologische dienst heeft de knoop doorgehakt en een bestemmingsplan voor heel Walcheren vastgesteld. In dat plan zijn niet alleen grote kampeerter reinen opgenomen (langs de hele kuststrook), maar ook een rondweg over het voormalige eiland. Die weg moet. aansluitend op de rijksweg en op de weg via de Veersegat- dam naar de Oosterscheldebrug, de doorstroming van toeristenverkeer met honderd procent versnellen. Ten zuiden van de rijksweg Mid delburg- Bergen op Zoom is trou wens een vierbaansweg ontworpen van Vlissingen naar Bergen op Zoom. Het argument van de PPD is. wat het toerisme betreft: „Niet het strand, de aantrekkelijkheid of de slaapruimte. maar de wegen be palen de omvang van het toeris me". Uiteraard stoelt deze dienst haar uitlatingen op cijfers en feiten: de capaciteit van de Zeeuwse wegen in 1980 is vijfduizend auto's per Kaf-t 4 is verschenen. Het heeft wel wat lang geduurd, maar we vinden het toch wel erg fijn dat dit progressief- literaire en progressief-typogra fische Leidse blad de strijd niet heeft opgegeven na drie num mers. De redactie van Kaf-t is wat gedund. In nummer vier worden alleen vermeld Tjeerd S eg aar de jonge Leidse leraar Nederlands, die zijn gedichten binnenkort in Maatstaf ziet ge publiceerd en Kees Broos, de man, die verantwooraeiyk is voor Kaf-t's vormgeving. De Wassenaarse beatgroep „The Flashlights" heeft beslo ten zich voortaan geheel aan de beat-muzlek te gaan wijden. Tot nu toe had de groep, die vier Jaar bestaat, ook rock-mu ziek op haar repertoire staan. De naam is gewijzigd ln „K 1751", het netnummer van de de Wassenaarse telefoonabon nees. De groep bestaat uit Ton Gelauff (sologitaar), Henny Remmerswaal (slaggitaar),Koos Remmerswaal (basgitaar). Ton Noordover (drums) en Fran Verbeek (zang). fr In het gebouw van de c.J.v. „Rehoboth" aan het Rapenburg in Leiden speelt vanavond „The Sunny Side Jazz Band" op een Oranjebal dat wordt georgani seerd door de sociëteiten De Spil en Het Roefje. Op Fontana verscheen de nieuwste van The Pretty Things dit keer vocaal èn instrumen taal: Come see me. Een ander plaatje dat spe ciale aandacht waard is: Born to sing the blues van Brook Benton (met koor en orkest- j§ begeleiding). Dit ep-tje ver- m scheen bij Mercury. uur. Omstreeks die tijd komen er gemiddeld 7500 dagjesmensen «veertig procent van het totaal aantal toeristen) naar het strand. Als ln elke auto drie mensen zit ten, betekent dat een verkeers stroom van vijf uur heen en vijf uur terug. „Dat zal voor de politie wel nachtwerk worden", aldus drs. H. Vogel van die dienst. Strand genoeg De ruimte op het strand laat niet veel te wensen over. Natuurlijk is het bij de afgangen in Domburg en Westkapelle vol. Maar iedereen heeft in Zeeland twaalf tot 75 vier kante meter droog zand ter be- beschikking. In Scheveningen moet de zonaanbidder het doen met twee vierkante meter. Sinds de Braakman is ingedamd (1952), bestaat er in Zeeland wa- tersportvermaak. Dat opent voor plaatsen, die nooit aan toerisme Kom er ACHT-er I. Middelste soldaat heeft hadden kunnen denken, nogal lu cratieve perspectieven. De gemeen ten aan het Veerse Meer bij voor beeld beijveren zich in het graven en bouwen van zo groot en zo aan trekkelijk mogelijke jachthavens. Wolfaartsdijk heeft er vier. En ze zijn alweer aan een uitbreiding toe. Kamperland en Vrouwenpol der hebben dit jaar voor een ver hoging van de capaciteit aan het meer gezorgd. Verder zijn er jacht havens in Kortegene en Veere en komen er havens in Arnemuiden en Kattendijke. 2. middelste soldaat heeft plooitje meer in rechter schoen 3. een dennenboompje meer 4. eengrassprietje meer 5. vogel in de lucht 6. pet van kapitein 7. boom links 8. tas van kapitein Oostersclielde Na de afdamming van de Oos- terschelde zal het aantal water- sportpunten verveelvoudigd worden. In eerste instantie worden onder meer de oude vissershavens van Yerseke, Bruinisse en Tholen gs- bruikt. Yerseke, doodsbang voor het verlies van de mosselverwatering. heeft als eerste gemeente het re creatiebeest bü de horens gevat. Het heeft een bestemmingsplan ontworpen voor 60.000 inwoners en 200.000 toeristen. De tien kilome ter kust zullen voor het vermaak van deze mensen geschikt worden gemaakt. Dit jaar begint men er mee. Langs d© Westerschelde. een stroom zonder stranden, moet in de toekomst de dijkrecreatie wat opgeschroefd worden. Alleen stuit dat op nogal wat bezwaren van Rijkswaterstaat. Verschillende ge meenten in de „zak" van Zuid-Be veland hebben echter voor dat doel al kampeerterreinen laten aanleg gen. Kunt u de acht afwijkingen in de beide bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt U elders op deze pagina. DE ZAAK VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Muziek- en grammofoonplatenhandel HAARLEMMERSTRAAT 66 Bundeling van creativiteit en talent in nieuw blad „Interscolair" (oplage 30.1)00) I ito alles meezit verschijnt op $t mei in Den Haag en Leiden $en 64 pagina's tellend blad, dat het resultaat is van de geza menlijke creativiteit van bijna pijftiQ scholen voor voortgezet i#* middelbaar onderwijs. Het [fcei Jnterscolair" en de oplage te 30.000 exemplaren. „Het bun delen van de beste poëzie, proza en actualiteiten van alle school bladen, die in Den Haag en Lei den verschijnen", omschrijft de kersverse, vier man sterke re daktie van „Interscolair" haar omvangrijke taak. Het is voor het eerst in de Nederlandse schoolperswereld dat zoveel bla den meewerken aan de geza menlijke uitgave. In de toekomst wordt het allemaal nog groter opgezet, veronderstelt de ambi tieuze Interscoloire-redaktie, die al denkt in termen van een jaarlijks verschijnend blad voor de Randstad Holland, voor heel Nederland of zelfs voor de Bene lux. door MARIUS VAN RIJN Dat doet op het ogenblik echter ,aog niet ter zake. De drie manne- ,U)ke en het ene vrouwelijke redac tielid hebben de handen nog boor devol met het klaarstomen van het 'eerste nummer. In een heerlijk voorjaarsbos rond een vormings centrum in het Noordhollandse 'Bergen vertelt de redaktie over !haar werk, haar ideeën en plan nen. De zon dartelt door de wazig groene blaadjes en alles ih zo veer krachtig en levenslustig dat zelfs de progressieve schoolkrantvisioe nen van Dick nan Raaij (19), An nelies van Amerongen (20), Marcel van Gee tel (19) en Boudewijn Cho rus (19) schijnbaar worden geredu ceerd tot een simpel karweitje. Wat niet inhoudt, dat het ook werkelijk ■o simpel is. MEDEWERKING 1 Dick van Raaij lange, blozen de, ln Den Haag wonende Leidse UTS-leerling en zich ontpoppend al5 de zakelijke motor van Inter scolair „Toen het idee eenmaal geboren was, ben ik vier dagen achter de telefoon gekropen om alle hoofdredakteuren van schoolbladen in Den Haag, Leiden, Wassenaar, Rijswijk en Voorburg persoonlijk over onze plannen te vertellen en hun medewerking te vragen". Die medewerking moet tweeledig zijn. Ten eerste voor de selektie van de beste kopij uit de produktie van de betrokken schoolkrant van het af gelopen schooljaar (kopij kan ook speciaal voor Interscolair worden geleverd) en ten tweede voor de verspreiding van het blad, dat gra tis aan de scholen wordt toegezon den. Wel moet elke school kranten- redaktie tien gulden inschrijfgeld betalen, de scholieren krijgen het voor niets. Ook dat is geheel nieuw bij een dergelijke groots opgezette uitgave. Een actieve advertentie werving (met behulp van een maakte dat financieel mogelijk. Haarlems advertentiebureau) maak te dat financieel mogelijk. Dick van Raaij is consul voor Den Haag en omgeving van de Benelux Youth Press Federation en maakt deel uit van de Residentie Redaktie Raad, een overkoepelende instantie van Haagse schoolbladen. Het Leid se aandeel in Interscolair is verte genwoordigd in Boudewijn Chorus, een tengere, besnorde scholier van het Christelijk Lyceum, die begin april zijn schouders zette onder de samenstelling van een interscho laire uitgave van Leidse schoolbla den. Toen Dick van Raaij daarover hoorde (in zijn functie van hoofd- LDTOPTIENLDTOPTIENLDTOPTIEN Oh 1) Sloop John B (Beach Boys) f1 0 2) Dedicated follower of fashion (Kinks) 3) You were on my mind (Christian St. Peters) 4) Woman (Peter Gordon 1 I 'T' 5) These boots are made for walking (Nancy Si- q Q natra| t=i j: 6) Homeward bound (Simon Garfunkel) j-^j O 7) The sun aint gonna shine anymore (Walker /-N Brothers) r 8) As tears go by (Rolling Stones) Q 9) Substitute (Who) Q 10) Day dream (The Loving Spoonfull) N3IidOJ,aTN3IldOiaiN3IJ,dOJ,ai

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 15