CONCORDE Het symbool van behoud naar van Europa's strevei zelfstandigheji Supersoon transport zal de reistijd wel halveren! maar niet de prijs door H. W. v. d. Bie Ei Filton, Engeland, model op ware grootte i zonde re neus die het eerst, verkeersvliegtuig zal krijg!, de vlucht vloeit de aeT~" vorm van de neuspunt stroomlijn naar achteren 5 is duidelijk dat de vliegen enkel uitzicht in voorwaar' hebben, maar dat deert bet zouden er toch niets aan t dat het menselijk oog bij snelheid te kort schiet. Voor® gatie dienen de bestuurden vertrouwen op hun technic tuur. Bij lagere snelheid, start en landing, is enig uita— wenst, zodat er dan een vm den opengeklapt (midden). (1 te in de laatste fase voordo sueel contact met de grond krijgen moet de gezagvoer^ punt helemaal omlaag (rechts). >1- Groot-Brittannië's lucht- en ruimte- vaartindustrie moet zich toeleggen op samenwerking met Europa. Alleen ee*i realistisch programma voor de ontwik keling van een Europese vliegtuigindus trie, gebaseerd op de wensen van zo veel mogelijk overzeese klanten, biedt voor de toekomst voldoende uitzicht op een houdbare positie tegenover de Ver enigde Staten. Wordt die positie niet bereikt dan zullen Groot-Brittannië en overig West-Europa afzonderlijk, maar tegelijk, in schoonheid ondergaan. Dan zullen zij de twintigste eeuw beëindigen als procuratiehouders van de V.S. Samengebald uit 140 pagina's druk is dit de conclusie van de „Commissie tot onderzoek van de Luchtvaartindustrie, ingesteld door de minister van lucht vaart, onder het voorzitterschap van Lord Plowden 1964-'65", kortheidshalve aangeduid als het Plowdenrapport, dat sedert zijn verschijning in Engeland on derwerp is van heftige discussie. De Vereniging van Britse Aerospace-ind is- trieën (SBAC) heeft een weerwoord van acht pagina's nodig gehad om haar be zwaren kenbaar te maken, maar deze tegenwerpingen betreffen in hoofdzaak de manier-waarop. Niet aangetast wordt de conclusie, dat samenwerking met an dere Europese industrieën geboden is- En dat is voor ons, Westeuropeanen uit een land met een eigen luchtvaart industrie, niet minder dan een teken aan de wand. Na eeuwen van zelfge- genoegzame isolatie in de overtuiging dat wat Britain deed wèl-gedaan was, stapt een moloch van zijn sokkel en buigt zich over naar de naaste buren. Het machtige Imperium is door zijn na zaten overtroefd. Aan de andere kant van de oceaan, in Amerika, weet men ook wat vliegtuigen bouwen is en, beter nog, men weet ze te verkopen. Terwijl de SBAC zijn jaarlijkse, later twee jaarlijkse septembershow in Farn bo rough altijd zo strikt Brits wenste te houden, dat zelfs een Fokker Friend ship met Rolls Roycemotoren en dertig procent Engelse onderdelen er niet ko men mocht en het ene na het andere knap geconstrueerde vliegtuig onver kocht in deze etalage bleef staan, gin gen de Amerikanen zonder veel tamtam de boer op en deden goede zaken. Nu is er iets aan het veranderen. De Farnborough-airshow van september zal voor het eerst in een dertigjarige «ge schiedenis niet uitsluitend Brits zijn. Openlijk spreken bovendien de regering en de SBAC zich uit voor Europese sa menwerking en terwijl politici aan beide kanten van de Noordzee nog aarzelend tasten naar EEG-toenade- ringsmogelijkheden is de meest ge avanceerde industrie van alle, de lucht en ruimtevaart, al een eindweegs die weg opgegaan. Op het ogenblik zijn er tussen de vijfhonderd bedrijven en 250.000 werknemers sterke Britse indus trie en de in totaal kleinere, maar veel gezondere Westeuropese fabrieken, pre cies dertig projecten van samenwerking. Deze hebben betrekking op vliegtuig- rompen, vleugel delen, motoren, ruim tevaart en raketten met als populair symbool boven alles uit de „entente cordiale" met Frankrijk voor de bouw van een supersonisch straalverkeers- vliegtuig. De Concorde is dus meer dan alleen maar een gedurfd toekomstproject. Het is de laatste kans op behoud van zelf standigheid voor een belangrijke tak van economie en naar veler mening zelfs het symbool van het economische lijfsbehoud van West-Europa in zijn ge heel- „De Concorde niet bouwen", zegt Pierre Satre, directeur voor het pro ject aan Franse zijde, „is langzame zelfmoord. Denk aan het ondraaglijke bedrag aan dollars dat onze landen binnen tien jaar op de Amerikaanse ta fel zouden moeten leggen als we daar supersone verkeersmiddelen moeten gaan kopen. Denk aan de weerslag die dat heeft op alle andere terreinen van techniek. De Concorde is het bewijs, dat twee Europese naties kunnen coöpere ren ondanks veel technische en politie ke moeilijkheden. Het zou de start moe ten zijn van veel meer van dergelijke samenwerking. Tenzij West-Europa wil afzien van een eigen luchtvaartindustrie en van al de technische vooruitgang die ermee samenhangt en tegen de Ameri kanen zou willen zeggen: Wees welkom het is hier allemaal voor u". In Engeland denkt men er net 20 over. De huidige verkoopprijs van een Concorde is zestig miljoen gulden, in- Impressie van de majestueuze Con- I corde, 56,2 meter lang, 25,5 meter op zijn breedst, 11,6 meter hoog. 1 clusief onderdelen en speciale voorzie ningen naar de wensen van de klant. Geschat wordt dat de ontwikkeling van twee prototypes (thans in aanbouw, één in Toulouse, Zuid-Frankrijk; één in Fil ton bij Bristol, Engeland) met heel de technische research naar nieuwe mate rialen, motoren en technieken plus de bouw van twee proefvliegtuigen, die ka pot getest zullen worden vóór in 1971 het eerste lijntoestel naar de klant gaat, sa-men tussen de 3100 en 3200 miljoen gulden zullen kosten. Later komt daar nog eens zeshonderd miljoen bij voor de modificaties die altijd noodzakelijk blijken nadat een nieuw vliegtuig op de markt is gebracht. Het is dus de vraag of de Concorde, ook al zijn er op dit moment 53 besteld en wordt een totale verkoop van tegen de 200 exemplaren voor mogelijk gehouden, op zich zelf ooit winstgevend zal kunnen zijn. Maar tegen de bredere achtergrond van West europa's industriële toekomst is deze vraag niet belangrijk. Dit zegt mister Edward Bowyer, pre sident van de Vereniging van Britse lucht- en ruimtevaartindustrieën: „Wij zien de aeronautica in dit deel van de wereld als een sterke steun voor heel de technische vooruitgang. Wie niet meedenkt in de ontwikkeling van lucht en ruimtevaart verzwakt zijn defensie, ontdekt geen nieuwe materialen en tech nieken, construeert niet zelf de instru menten die in alle sectoren van de in dustrie niet alleen de luchtvaart hun nut afwerpen, kortom, mist het vliegtuig naar de toekomst. Zonder Concorde en zonder de ver dere Europese samenwerking waarvan zij het symbool moet zijn, kunnen we gedag zeggen tegen een zelfstandige Europese industrie en zullen we vroeg of laat allemaal gebonden worden aan de Amerikaanse zegekar". Dat is dus de positie van de Concor de als idee. Als werkstuk vordert zij gestaag. Binnen twee jaar, op 28 fe bruari 1968, met het Franse prototype voor het eerst de lucht ingaan, een half jaar later gevolgd door het Brit se. Het eerste lijnvliegtuig maakt met 136 passagiers, op comfortabele stoelen, twee aan weerszijden van het gangpad, de eerste drie-uurs-oversteek Parijs New York in 1971. Beide fabrieken wer ken aan een eigen prototype, maar de vervaardiging van de delen is verdeeld, eerlijk naar ieders wens en ervaring. Globaal genomen zorgen de Engelsen voor de unieke verstelbare neus met de cockpit, het staartstuk, de elektrische bedrading en de motoren met de aan sluitende vleugeldelen, terwijl de Fran sen werken aan het grootste deel van de romp, alle hydraulische en luchtbe handelingsvoorzieningen, de besturings organen, het landingsgestel en de radio- en navigatie-apparatuur. Elk van de partners bouwt alles in tweevoud. Wat de Britten produceren wordt naar Frankrijk gebracht, ge reedgekomen stukken uit Toulouse wor den naar Bristol verscheept. Eens in de maand komen de ingenieurs in Enge land of in Zuid-Frankrijk samen om de vorderingen te bespreken. Hun aanvan kelijke taalproblemen zijn met de hulp van een krijtje, een schoolbord en veel wiskundige formules al aardig overwon nen. De personeelsbladen van beide fa brieken verschijnen zorgvuldig tweeta lig en nergens wordt zo ijverig Frans c.q. Engels gestudeerd als in Filton, respectievelijk Toulouse. Nauwgezet ook zijn de opschriften langs de pn>- duktieldjn in beide talen gesteld. Wie in Filton werkt aan de „fuselage nose" heeft de hele dag voor ogen, dat zo'n rompneus in het Frans „pointe avant" heet en de man die in Toulouse met de „commandes de vol" bezig is, weet dat zijn Engelse collega daar „flying controls" tegen zegt. Dieper liggende problemen als het tot op het honderd sten van milimeters precies omrekenen van inches naar meters «1 omgekeerd werden ook opgelost. Sinds 1956 zijn tientallen vormen voor de Concorde in de windtunnel beproefd. Uiteindelijk werd gedecideerd op de slanke deltavorm: een langgerekte, voorover hangende neus als van een snoek, een holle rug met aanliggende, achterwaarts gestrekte driehoekvleugel en een hoog opgestoken staart. Zo werd het compromis verkregen tussen de mi nimale weerstand die voor grote snel heden is vereist tegenover de maxima le draagkracht bij lage snelheid. In Filton staat al een houten schaalmodel op ware grootte: een dinosaurus gelijk, hoog op de poten, een lange spitse neus, ongekende afmetingen naar alle kanten, de mensen die eraan werken tot dwergen makend. De ontwerpers houden zich ervan overtuigd, dat hun produkt het beste antwoord op de technische uitdaging van de vroege jaren zeventig zal zijn. Ten minste vier jaar liggen zij voor op de Amerikanen en als president Johnson niet spoedig beslist welke van de drie hem ter beoordeling gegeven Amerikaanse ideeën met overheids steun mag worden uitgewerkt, is de kans groot dat deze voorsprong een troefkaart van onschatbare waarde wordt. Het zou namelijk wel eens kun nen zijn dat Amerika, gehinderd door de oorlog in Vietnam, de miljarden dol lars die nodig zijn om aan een soortge- project te beginnen, jl brengen en de fase van h«ï.' sohe verkeer wil oversla: soon (boven 4000 kilometer dan het volgende doel de Yanks hebben nu al zoï;7^ met het vinden van de talen voor hun 3000-km-uurspvoor de problemen voor de 4001 eenti snelheid helemaal ono veria Berg ken. De Britten en de Frauhaai hun Concordedoel (2300 kn'öen, bij de huidige werkelijkM groe waardoor ziij, om weersta»]'krac! bieden aan de te verwachte hitte van 120 graden Celsiiaen konden maken van bestaaci als edelstaal en de alumi#**0 gering RR-58. JJjJ' Deze legering wordt ger gebruikt in het inwe 1>0 gl straalmotoren, maar is nu r grote stukken voorhanden 03 MP delen uit te kunnen vervaar' benadering is dus veel veilig Dli van de Amerikanen die o» dé, 1 nieuwe metalen moeten ottö tJTS dien zeggen zij, en hun red: als nauwelijks voor weerleggk Sc°la dat de voordelen van de b) rikaanse snelheid op de ic'; ^oof luchtroutes nauwelijks nieit zijn. Supersonische vliegt# R,. vanwege de ontoelaatbtf over overmatig startlawaai en s knal boven bewoonde gebiei leen met beperkte snelheid landen. Pas boven zee, op ter hoogte en dus geruime' start zullen de vier moto:; kracht mogen worden Twee uur later is het eindd'1 Wat kunnen de Amerikanen: uur winnen? Twintig miout' hoogst Er zijn mensen die neb! het allemaal wel nodig j5 Douglas Sr. zei mij vorig is dwaasheid om nu al een' vliegtuig aan de luchtvaar pijen aan te bieden. Maar-' grotere dwaasheid zijn het:, wen". Douglas houdt heUr grote publiek voorlopig heeft aan goedkoper dan; vliegen. Daarom wordt M. ca gedacht aan een reus derd zitplaatsen, die de m helft kan reduceren. De de reistijd halveren, maar geld kosten. Geen twijfel er zullen mensen zijn die K prijs voor over hebben oty van huis te kunnen gaan kenlunch aan de andere Ij Oceaan en dan op tijd zijn voor het avondeten.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 14