vijftien maanden geeist Liefdesavonturen Tegen „goed vrouwtje" Ook X 117 maakt het erg Bond Chinees blad klaagt over groep rebellen Jeugdige wandelaars trekken door Leiden imiJDAG 6 MEI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 LUXOR De Amerikaanse regisseur Terence Young heeft van „de amoureuze avonturen van Moll Flan ders" een ongetwijfeld vlotte en vrolijke film gemaakt. Daniel Defoes bekende „ro man van een misdadigster" moet er model voor hebben gestaan. Maar dan alleen om de grove lijnen aan te geven. Voor het aangeven van de si tuaties, de draad van het ver haal. Want Moll Flanders, zoals zij uit de pen van Defoe is ge vloeid past niet in de Holly- woodse normen. Te verdorven, te geraffineerd. Er moesten twee scenarioschrijvers, Dennis Can- nan en Roland Kibbee, aan te pas komen om haar voor Ame rika passender proporties te be zorgen. Ze maakten van de puur ma terialistische Moll een slacht offer van het lot. Een vrouw, die er zich goed van bewust is, dat haar charmes haar enige rijk dom uitmaken en best de rente van dit kapitaal wil incasseren, maar wier grootste fout toch is, dat zij zich te gemakkelijk door haar amoureuze gevoelens laat meeslepen. Zo komt het, dat ze meer wordt geleefd dan zelf kan leven. En dat soort vrouw kan worden toegelaten in het Ame rikaanse filmpatroon. De zeer ooglijke en even volgzame Kim Novak is dan door een vakbe kwaam regisseur wel zo te diri geren, dat ze past in het nog wel iets ondeugende, maar ner gens meer schokkende keurslijf je, dat de scenarioschrijvers Moll Flanders hebben aangemeten. Het feit, dat de banden met Defoe zo opvallend werden door gesneden wat velen zullen betreuren, al is er wat voor te zeggen, dat een filmer zijn eigen verhaal vertelt betekende ook een grote vrijheid voor Terence Young. Hij maakte er gebruik van door een wat badinerende toon te treffen en zijn figuren veelal in het karikaturale te trekken. Het is derhalve een zeer luchthartige geschiedenis geworden met talrijke dolle si tuaties, al is de humor ons soms wat nadrukkelijk. Terence Young heeft naar ons gevoel meer geroutineerd dan geïnspi reerd gewerkt. Maar goed, wat willen we? Kim Novak als Moll Flanders is leuk om te zien. Haar avonturen zitten vol actie. De kleuren zijn levendig. Het boek is breed. De spanning mag dan niet zo groot zijn, maar de vrolijkheid com penseert dat wel. Enfin, er is zo veel om plezier aan te beleven, dat men bereid is de schoon heidsfoutjes voor lief te nemen. Yeah yeah yeali REX „A hard day's night", de eerste (zwart-wit) film van de Beatles, is terug in Leiden. Het is een onderhoudend werkje, dat wat romantiserend na tuurlijk een dag uit het leven van het beroemde kwartet be licht. De Beatles zingen in deze film elf songs, waaronder And I love her, Can't buy me love, She loves you en I want tot be your man. Bovendien acteren zij niet onverdienstelijk, terwijl de regie herhaaldelijk uitmunt in visuele grapjes. Moll Flanders (Kim Novak) laat zich gemakke lijk in de armen van een man zakken. Het is haar noodlot en haar redding. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ „Vrouwenjacht in Beiroet" Terug naar IJsland Een recht bank in Kopenhagen heeft bepaald, dat Denemarken een collectie waar devolle IJslandse geschriften, die sinds meer dan 200 jaar in het be zit zijn van een particulier instituut in Kopenhagen, moet overdragen IJsland. Het besluit de unieke verzameling terug te geven aan IJs land werd kortgeleden met grote stemmenmeerderheid door het Deense parlement genomen. Het in stituut waar ze zijn ondergebracht, protesteerde echter tegen dit besluit legde de zaak voor aan de rech ter. Aangenomen wordt dat het in stituut nu in beroep zal gaan bij het Hooggerechtshof. Milaan onrustig Een staking van 300.000 metaalarbeiders in Mi laan, die woensdag en donderdag werd gehouden, heeft bij ongeregeld heden tussen politie en stakers meer dan honderd gewonden tot gevolg gehad. De politie, die met traangas granaten werkte, verrichtte talrijke arrestaties. (Advertentie) Iedereen, altijd, overal.., Met haar arrestatie werd de rol van verdachte als „het goede vrouwtje" volkomen ontluisterd. Met deze for mulering, die hjj gebruikte in zijn pleidooi, typeerde gisteren raadsman X. A. Schuit ongeveer de aard van de misdrijven, waarvoor een 41-jarige hotelhoudster uit Rotterdam, zich voor de rechtbank in de Maasstad moest verantwoorden. De officier van justitie, mr. A. Klein had de vrouw in zijn vrij forse dagvaarding een aantal gevallen van oplichting en flessetrekkerij ten laste gelegd, waarmee in totaal een be drag van zo ongeveer een halve ton mee gemoeid is geweest. Niet in de dagvaarding van de officier stond vermeld het bedrag van f 120.000, dat de vrouw het vorige jaar in luttele maanden bij elkaar had geleend. „Kleine luiden" als buitenlandse ar beiders, taxichauffeurs, hulsknechten en stationkruiers waren de geldschie ters. Evenals van de f 50.000 betaalde de vrouw van de f 120.000 slechts een zeer klein gedeelte terug. Verzonnen Verdachte praatte eind vorig jaar binnen acht weken een bedrag van ongeveer f 30.000 uit de portefeuilles van twee vrouwen en één man. Het gold* hier oplichting, omdat het ver haal dat zij haar slachtoffers deed geheel was verzonnen. Ze vertelde, dat ze een pand had gekocht aan de Beukelsdijk in Rotterdam, dat zou worden ingericht als hotel. Daarvoor was geld nodig. Dat geld had zy niet. De twee vrouwen en* de man geloof den het verhaal en legden dertig mille op tafel. Alles voor de aankoop van het pand, de inrichting van het hotel, de verzekering enz. In werke lijkheid ging het geld op aan de af lossing van een belastingschuld en aan „de meest krankzinnig aanko pen", zoals de president het noemde. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Geboren Bart Arjan, zn van J. J M. Komman en C. H. F. Knol; Johan nes Nlcolaas. zn van J. P Stokker- mans en M. P. Zoet; Lars, zn van B P. Krpmer en I. van der Walle; Mo nique, dr van A. C. Muyres en H. W. Verhoef; Hubertus, zn van H. Mleloo en S. M. Flaman; Brian Bertel, zn R. de Graaf en H. Leidekker; Jacob, zn van J. van der Bent en J Hulsman. Ondertrouwd G. Zlellnskl e A. W. Zuljderduljn; H. P. W. Jago en J. Schouten; A H. BelJ en L. nlntveld; G. J. de Geus en A. E. de Koning; G. J. van Ruiten en S. Tuin hof de Moed; H. A. Hoogendoorn ei A. M. Dorresteyn; J. J. Kapaan en M C. van der Meer; L. J. Barendse ei M. L. Jongbloed; B. J. Franse en P F. G. W. Corpel: J. H. M. van de: Ploeg en A, H. M. Burgmeyer; P. Ha neveld en G. M. Pljnacker; J. Kiel ei M. Sommellng; R. D. Thlerrlj en J Dubbelaar; J. A. M. van Wlerlngen ei E. C. M. Baart; C. P. la Lau en A. C S. Rehmann; Mb. D. Bougrab en H Blansjaar; L. van Vollenhoven en M Nagel; J. Dijk en E. Petit; G. Schi|J- aanboord en P. M. van Ommen; Kret en W. C. S. M. van der Meer; J. J. P. M. Creyghton en C. W. KUJ mei): J. Heijnen en M. A. E. var Zandwijk; G. M. Hakkaart en A. M. J Martyn. Getrouwd T. Jonkers en C. der Linden; B. J. P. Crul en H. E. Brussel; H. de Gljdt en H. J. van Kla- Overleden M. van den Berg, 78 wie zij van zovelen had geleend. Van dit bedrag betaalde zij ongeveer f 15.000 terug. De officier van justitie eiste in een bliksem-requisitoir, waarin hij alleen constateerde, dat de feiten zijn be wezen en dat de vrouw verantwoor delijkheid ten opzichte van de maat schappij miste, een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden met aftrek van voorarrest (drie maan den). De raadsman sprak in zijn pleidooi over een uitstekend reelas- seringsrapport, dat uitmuntend de tra gische wijze schetst, waarop de le vensloop van de vrouw zich heeft ontwikkeld. Hij was van mening, dat bij het bepalen van de straf het accent niet moet komen te liggen op de vergelding, maar op de steun, die de vrouw in de toekomst nodig zal hebben. Uitspraak over een week. Mao's ideologie in gevaar Veel gekocht In diezelfde maanden kocht ver dachte die tot dan toe met haar man een hotelletje in Rotterdam dreef voor een kleine f 20.000 aan goederen bij een groot aantal winke liers. „En dat, terwijl u wist dat u dit alles niet zou kunnen betalen", pro beerde de president de flessetrekkerij aan te duiden. Verdachte kocht bankstellen, vloerbedekking, bloemen gebak, horloges, kostuums. Een be langrijk deel van haar aankopen gaf zij weg, o.a. aan de drie mensen, van Het „Dagblad van het Bevrijdings leger" van communistisch-China heeft onthuld dat er onder de hoog- geplaatsten In de party een rebel lerende groep bestaat, die het voortbestaan van de ideologie van Mao Tse-Toeng in gevaar brengt. De toon van het hoofdartikel in het blad wijst op grote bezorgdheid in Pe king. In het artikel over „het grote de bat op het culturele front" wordt ge zegd dat het burgerlijke revisionis me, dat anti-partij en anti-socialis tisch is, met kracht moet worden uitgeroeid. De rebellie tegen de partijleiding is ernstig en wijdver breid, aldus het blad, dat spreekt van „een stryd op leven en dood". Het hoofdartikel keert zich vooral tegen de intellectuelen. De rebellen zouden personen met „enig gezag en enige roem" zijn. Het hoofdartikel heeft het ook over anti-partijactiviteiten van rechtse op portunisten binnen de partij. Ter men als anti-partij activiteiten en rechtse opportunisten werden voor heen vrijwel uitsluitend gebruik om communisten buiten China aan te duiden. Jordaniër veroordeeld Een Is raëlische krijgsraad te Rehoboth heeft een Jordaniër tot dertig Jaar gevangenisstraf veroordeeld. De be klaagde had bekend als lid van de Arabische verzetsorganisatie „El Fa tah" te hebben geschoten op een Israëlische grenspatrouille en gewa pend op Israëlisch gebied te zijn doorgedrongen. Het hoofdartikel volgt op een cam pagne van kritiek tegen sommige schrijvers, onder wie Koeo Mo-Jo, vroeger een der gunstelingen van Mao. Het „Dagblad voor het bevrij dingsleger" zegt dat de activiteiten van de groep geen toevallig ver schijnsel zijn, maar een reactie op het anti-Chinese refrein van de im perialisten, moderne revisionisten en reactionairen van velerlei aard als een poging om de Chinese reactio naire klasse weer te doen opleven. Wel moet echter scherp onder scheid worden gemaakt tussen de an ti-partij-elementen en degenen, die de partij zijn toegedaan, maar die enkele slechte boeken hebben ge schreven en hun fouten nog kun nen goedmaken. Curatoren over moeilijkheden bij Amsterdamse Universiteit Namens het college van curatoren van de Universiteit van Amsterdam heeft de president-curator, mr. G. v. Hall, het volgende communique uit gegeven: .Naar aanleiding van publikaties in de pers over moeilijkheden, die ge rezen zijn in een chemisch laborato rium van de Universiteit van Am sterdam en die geleid hebben tot de ontslagname van prof. dr. G. J. Hoij- tink, delen curatoren van de Univer siteit van Amsterdam mee, dat na dat op 14 april eerst een gesprek had plaats gevonden tussen de rector- in agnificus en de gedelegeerd cura tor zij eerst op 26 april door een gesprek van de president-curator met de rector-magnificus en twee leden van de senaat op de hoogte zijn ge steld, dat er moeilijkheden waren ge weest en waaruit deze moeilijkheden bestonden. Ook prof. Hoijtink heeft zich, behoudens in een brief aan cu ratoren van eind april waarin hij zonder enige motivering ontslag nam, nimmer tot curatoren gewend om hen van zijn problemen op de hoogte te stellen. Naar de achtergronden van het conflict zal, zoals de president curator mr. G. van Hall reeds heeft meegedeeld, een onderzoek worden ingesteld. HAAL HENKES JONGE JENEVER s IN HUIS Bridgenieuws „De Sleutels" De uitslagen van do achtste en laatste „zandlopercom petitie" luiden: Groep I: 1. Biesot- Van Weizen 79. 2. v. Ravenswaay— Engels 78, 3. Janson-Rip 68. 4. Da mes Sier-V. Zijl 66, 5. Van de Burg- V. Ingen 57, 6. Echtpaar de Vrind 53, 7. Van. de Steen-Kappers 53, 8. Echtpaar Jansen 49. Groep II: 1. Rodenburg-Wesseling 72, 2. De Vries -Lodder 71, 3. Vryenhoek-Van Hel- vert 70, 4. Dames Stigter-Van de En- ae 69, 5. Tan-Philips 60, 6. Dames Derogee-Winkler Prins 56, 7. De Vries-Biesot Sr. 56, 8. Mevr. Vroom- Foppe 50. Groep III: 1. Mevrouw Harloff-Harloff 76, 2. Dames Ber- nard-Bon 70, 3. Bloemhoff-De Jong 68, 4. Klinkenberg-Smittenaar 64, 5. Dek-Goedhart 63, 6. Robbers-Lepe laar 54, 7. Middelham-Beugelsdijk 54, 8 Mevr. Vrijenhoek-Rompes 53. Groep IV: 1. Koningen-Vcrwey 47, 12. Echtpaar Tijssen 44, 3. Kamme- raat-Van Kempen 42, 4. Echtpaar Van Kempen 35, 5. Mevr. den Dek- ker-Riel 35, 6. Reus-De Heer 28, 7. Selier-Koning 21. Daniel Defoe zou zijn geesteskind Moll Flanders niet meer herkennen Een man met zes vrouwen STUDIO „Een man met zes vrouwen" is verhuisd van het grote naar het kleine theater aan de Steenstraat. De film ver telt het verhaal van een moder ne Casanova, maar dan één met complexen. Een man, die in ogenblikken van groot gevaar hartstochtelijk kan liefhebben, maar wiens emoties wegebben als de omstandigheden rustig zijn. Een absurd gegeven door regisseur Mario Monicelli met gevoel voor betrekkelijkheid in beeld gebracht. „ThunderbalV, Bevrijdingsdag-wandeltochten Gewapend met een routebeschrijving, een paar stevige jonge be nen en een forse portie enthousiasme trokken ze gistermiddag door de straten van Leiden: 2450 jongens en meisjes in de leeftijd van ne gen tot ongeveer zestien jaar. Ze namen deel aan de wandelspeur tochten die op bevrijdingsdag werden georganiseerd door het Comité Bevrijdingsdag 1945 onder auspiciën van de Leidse Jeugd Actie. Omstreeks half drie zorgden die honderden kinderen voor een bijna chaotische drukte op het terrein van de veemarkt achter de molen De Valk, waar het startsein voor de wandeltochten werd gegeven. De jonge wandelaartjes kregen daar een routebeschrijving en een aantal op drachten. Er waren dit jaar twee groepen deelnemers, één voor jon gens en meisjes van negen tot en met elf jaar en één voor Jongelui boven 12 Jaar. De eerste groep liep Advertentie MOOI WEER TERRASWEER! by Hotel-Café Restaurant „SEINPOST" NOORDWIJK AAN ZEE Kon. Wilhelmina Boulevard 17 Telefoon 01719—2515 een route langs de buitenkant van Leiden, de tweede doorkruisde het centrum. De oudere jeugd moest be halve lopen en vragen beantwoorden ook enkele tekeningen maken. Daar mee kunnen zij een extra prijs ver dienen, die binnenkort door de Leidse Jeugd Actie wordt aangewezen. Alle deelnemers, die de tocht volbrachten kregen een kleurige bevrijdings-fiets wimpel. In de jongeren groep liepen ruim 1550 deelnemers, bij de ouderen waren er 900. Straatbijeenkomst Bijzonder Kerkewerk Op vier dinsdagavonden in mei worden door het Bijzonder Kerke werk der Leidse herv. gemeente straatbijeenkomsten gehouden ln de omgeving HoflaanBoshuizerkade. De eerste bijeenkomst vindt dinsdag avond in Akkerhof plaats. Er is samenzang met begeleiding van koperblazers. De bijeenkomsten, die onder leiding staan van dr. P. L. Schoonheim, beginnen om half acht. Overdekte en onoverdekte terrassen. Vrij uitzicht op zee. Eigen parkeerruimte en Midget LIDO Een grote verrassing: achter de enigszins misleidende titel gaat een film schuil, die kan wedijveren met de beste James-Bondprodukten! X 117 (Richard Harrison) is de even knie van zijn grote voorbeeld, bedient zich van zeer vernuftige technische vondsten, weet de charme van het vrouwelijk ge slacht te waarderen, voert adem benemende gevechten om een microfilm in handen te krijgen en wordt bovendien nog ge steund door de even trouwe als sluwe taxichauffeur Lepetit, die telkens op het juiste ogenblik voor een ontspannend lachsalvo weet te zorgen. Het is onmogelijk in kort be stek de avonturen van de Ame rikaanse geheime agent X 117 op de voet te volgen, vooral ook omdat hy nooit „te voet" is, maar zich steeds bedient van de modernste vervoermiddelen, he likopters incluis. X 117 oftewel Bart Fleming moet een micro film met gegeven over de Russi sche H-bom naar Washington brengen, nadat twee uit Rusland Bart Fleming (agent X 117) en Lise vinden elkaar na zeer spannende avontu ren. ontsnapte geleerden, die de kost bare gegevens hadden meegeno men, door de Russische contra spionage zijn vermoord. In de Libanese hoofdstad Beiroet gaat Lise, de nicht van de rijke fi- nansier Grüne (die de film in tussen in handen heeft gekre gen) een uiterst belangrijke rol spelen. Al spoedig komt de grote verrassing: niet twee, maar drie partyen jagen op de microfilm, want ook de Chinezen doen mee Het spannende verhaal men kan vaak een speld horen vallen is duidelijk verteld, de tech nische verrassingen zijn meestal splinternieuw, de humor ont breekt allerminst en Bart en Lise kortom, in deze kleuren film op het brede doek zijn alle ingrediënten voor een boeiende spionagefilm op meesterlijke wijze gemengd. TRIANON James Bond gaat in het theater aan de Bree- straat zijn vijfde week in met zijn nieuwste superproduktie „Thunderball", een werkstuk dat vele miljoenen heeft gekost, maar toch wat pure spanning betreft niet de vergelijking kan doorstaan met bijv. „Veel liefs uit Moskou". In „Thunderball" gaat onze geheime agent met behulp van (te) veel technisch vernuft de strijd aanbinden met de schurken van „Spectre", die een NAVO-vliegtuig met atoom bommen hebben gestolen en daar een enorme losprijs voor Sophia Loren CAMERA Sophia Loren en Marcello Mastroianni „maken" de film „Gisteren, vandaag en morgen", een door Vittorio de Sica nogal vlak geregisseerd drieluik over vrouwen uit Na pels, Milaan en Rome. Sophia is vooral erg leuk als de schone Napolitaanse, die wegens het verkopen van gesmokkelde siga retten tot een gevangenisstraf is veroordeeld en alleen op vrije voeten kan blijven als zy voort durend in verwachting is. De film draait tot en met zondag in het theater aan de Hogewoerd, daarna begint de Russische filmweek. Trouw aan Roxy, de enige sigaret waar ik (met heel m'a hart)ja graag" tegen zeg. Roxy was en blijft mijn eerste liefde en is me zo vertrouwd, dat ik geen andere meer wil.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9