e door rukwind 'rof. Modderman sloot Elsloo-opgraving af Volksdansen voor de Leidse jeugd Mitterrand lanceert zijn .schaduwkabinet' Herdenking bevrijding in Professorenwijk Laakbaar gedrag van leger-ombudsman in oorlogsjaren? Grap Tretfif ÏJDAG 6 MEI 1960 ^iJDSCH DAGBLAD f Ken hevige rukwind heeft iravond de grote tent aan de *schoterweg, waar V. en D. - !en. sinds enkele weken een pingshow hield, inéén doen stones. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan, maar de ravage was, zoals uit de foto duidelijk blijkt, groot. Er wordt op het ogenblik een noodiem opgezet, zodat de show maandag a.s. weer, zij het pro visorisch, kan „draaien". Volgen de week vrijdag hoopt de directie van V. en D. het zich op de zo- ,.l .rva.cautie voorbereide,pu bliek in een wat ruimere omge ving te kunnen ontvangen. (Foto L.D./Holvast) Cultuurresten /an 6000 jaar oud thans in Leids museum Van onze correspondent) fa 16 jaar van tijd tot tijd op- ringen te hebben verricht in Zuidlimburgse Elsloo gaat -eidse hoogleraar prof. dr. P L' Modderman zijn koffers :en en de kostbare en op- aarende vondsten in zijn In- ut voor de Pre-historie van eidse Universiteit verder on- oeken. Elsloo heeft in die 16 t een schat van gegevens en Isten prijs gegeven over de ,-ceramische cultuur uit het erk tussen 4400 en 4000 onze jaartelling. band-ceramische tijdperk zo genoemd, naar de band- ringen op het gevonden aarde- uit die periode. In totaal zijn rond Elsloo de resten van een ,1 huizen uit de jonge steentijd :elegd. „Jammer", zegt prof. ïrman, „dat de resterende 7 •en met vermoedelijke sporen en nederzetting, door de huidi- bouwing niet kunnen worden ocht". Grafveld archeologische vondst van we- tekenis in het band-ceramische settingsgebied bij Elsloo noemt blootlegging van een grafveld 9 grafzuilen, waarin een hon- .1 bijzettingen zijn gevon- „De grootste pre-historische ie van 1966 is het ontdek- an bijzettingen en lykverbran- in een grafveld", zegt prof. ;rman. In dat grafveld zijn e bijgiften gevonden, zoals verk, kannen en kruiken, ste- ijlpunten, stenen gebruiksvoor- a en bloedstenen. Op sommige en waren nog duidelijk de ro- )ren te vinden van het bloed- oeder, waarmee de lijken van nd-ceramiekers voor de bijzet- irerden ingestreken. De skelet- an de verre Limburgse voor- zijn in 6000 jaar in de kalk- jimburgse leem volledig ver en glazuurschilvers van tanden iij het minutieuze onderzoek Ie voorzichtige weggeschraap- nd nog gevonden. AdvertenCl* uden verlovingsringen istant Love, Anjer Deslree peller d WATER heeft ze Haarlemmerstraat 181. Zeer grute Keuze op net raveren kunt O wachten en zonder kostenverhoging ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten Grote spreiding Bij de stenen gebruksvoorwerpen is duidelijk de afkomst uit het Eiffel- gebied te herkennen. In die vier eeu wen, nu bijna 6000 jaar geleden, moet er een levendige ruilhandel zijn ge feest met een pre-historische bewo ners van dat Duitse berggebied. Daar immers zijn voorwerpen teruggevon den van Limburgse vuursteen. Bij St- Geertruid wordt gewerkt aan de blootlegging van vuursteenmijnbouw uit de tijd rond 3000 voor Christus. De band-ceramische cultuur is voor het overgrote deel verbonden aan de rijke löss-gronden. De resten van ne- oerzettingen liggen verspreid in een gebied tussen Elsloo in het westen en Boedapest in het oosten. „Het is allemaal bijzonder interessant, wat er in Elsloo aan het licht is geko men. Maar we begrijpen nu nog niet veel van die tijd, toen de eerste land bouwers uit de pre-historische ge schiedenis van ons land de rijk be boste heuvels in Zuid-Limburg be volkten", zegt de hoogleraar. Na een grondige en uitgebreide studie van de in Elsloo bijeen gezochte ma terialen en gegevens hoopt hij meer licht te kunnen laten schijnen over die cultuur-periode. Japanse speelfilm In Delft zijn opnamen gemaakt voor een nieuwe Japanse speelfilm getiteld „Vakantie in Holland". De film beoogt een uitgebreid beeld van ons land te geven, ten einde het be zoek van Japanners aan Nederland te bevorderen. De filmploeg van de Nikkatsu Stu dio uit Tokio filmde bij de technische hogeschool, waarbij Japanse acteurs de rol van studenten speelden. Per 1 juli Loonsverhoging in metaalindustrie Partijen bU de collectieve arbeids overeenkomsten in de metaalin dustrie hebben vastgesteld, dat de ontwikkeling der kosten van levens onderhoud In de afgelopen twaalf maanden zodanig is geweest dat, op grond van de bepalingen in deze col lectieve arbeidsovereenkomsten de loon- en salarisschalen met ingang van 1 juli 1966 met twee procent moe ten worden verhoogd. Blijkens de considerans bij deze collectieve arbeidsovereenkomsten gaan partijen er van uit, dat deze verhoging in het algemeen ook op de feitelijke lonen en salarissen zal wor den toegekend. Aldus een mededeling van de Vak- raad voor de Metaalindustrie en de centrale commissie voor de beambten in die industrie. Partijen bij de col lectieve arbeidsovereenkomsten heb ben hun vaststelling over de ont wikkeling der kosten van levenson derhoud in de afgelopen twaalf maa den gebaseerd op de indexcijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. NSIJ wil stem in cultureel verdrag met Rusland Het bestuur van de Nederlandse Studenten Raad NSR heeft minister Luns verzocht by de tot standko- ming van het cultureel verdrag met de Sowjet-Unie „rekening te houden met de NSR en de raad in het drag op te nemen waar het gaat om de universitaire contacten". Zoals bekend zullen op 12mei in Moskou de besprekingen over de inhoud van het verdrag worden voortgezet. Het bestuur van de NSR wyst In een schrijven aan minister Luns op, dat het gewettigd lijkt, dat „in het verdrag melding wordt gemaakt van een samenwerking tussen beide landen ook op universitair niveau en in het bijzonder op het gebied van de studentenuitwisseling". Gezien zijn positie voelt de NSR zich betrok ken bij uitwisselingen van studenten met andere landen, aldus het schrU- I ven. In Antonius Clubhuis Voor dialoog tussen regering en oppositie (Van onze Parljse correspondent) De voormalige kandidaat voor het Franse presidentschap, Francois Mitterrand, heeft gisteren de namen van de politici bekend gemaakt die zijn schaduwregering zullen vormen. Onder de zes leden wier aantal nog zal worden uitgebreid, bevinden zich zowel bekende poütieke leiders als de socialisten Guy Mollet en Gaston Defferre en de voorzitter der radi cale partij, Billères, als hoge ambte naren als Etienne Hirsch, de voor- sen regering en oppositie te kunnen instellen, zoals hij in de verkiezings campagne ook al de voornaamste op ponent van generaal was geweest In beginsel is het schaduwkabinet bo vendien bestemd om in de plaats van de zittende regering te treden zodra Mitterrands linkse federatie eens de parlementaire meerderheid zou mo gen veroveren. Zover is het zeker nog niet. Maar intussen kan men Mitterrand evenmin de eer ontzeg gen dat hij tot dusver, trots alle spa ken die hem tussen de wielen wer- malige president van het Franse den gestoken, niettemin zijn plannen planbureau en van de Euratom. Het in grote lijnen heeft weten te ver- X Simt jadech, Syrtos PyleasMajim. Dat zijn de namen van enkele volksdan sen die gisteravond in het Antonius Clubhuis in Leiden met uitbundig enthousiasme werden beoefend. Voor bijna 200 Leidse jongeren demonstreerde de volks dansgroep Oud-Poelgeest enkele van de meest bekende volksdansen. Volksdansen maakt al enkele jaren deel dit van het programma dat de Leidse Jeugd Actie op be vrijdingsdag samenstelt. Veel succes had de volks dansgroep met de Patticake Polka, een Amerikaanse dans die door vrijwel de hele zaal kon worden meege- danst. Verder omvatte het programma demonstraties en gezamenlijke dansen uit Griekenland. Israël en Rus land. (Foto L.D.-Holvast) Mej. Nolte in Leiden s Melania-werk te geruisloos Het Melania Lekenmissiewerk wil op typisch vrouwelijke wijze Je men selijke solidariteit tot een levende praktijk maken van hulpverlening op christelijke grondslag. Dat werd op de jaarvergadering van deze r.-k. vrouwenorganisatie, die gisteren in Leiden is gehouden duidelijk tot uitdrukking gebracht. De presidente van het Melania- werk, mevrouw T. van Soest-Van Slobbe, wees in haar jaaroverzicht °f^11HncT fl op de vele activiteiten, die zijn ont plooid om de vrouwen in de ontwik kelingslanden te helpen zich zelf te ontwikkelen, zonder enige patrona ge van boven af. Deze activiteiten zijn voor 'n belangrijk deel gericht op landen als Indonesië, Suriname, Bra zilië, Bolivia, India en Kongo, waar nog zo vele vrouwen in uiterst primitieve omstandigheden leven. Over de ontwikkelingshulp in bre dere zin sprak op deze jaarbijeen komst mej. Agnes Nolte, oud-lid van de Tweede Kamer. Voordat mej. Nol te haar inleiding hield gaf zij uiting aan haar bewondering voor het werk, dat door de Melania-dames - .eigenlijk te geruisloos" - wordt verricht. Mej. Nolte schonk grote aandacht aan de moeilijkheden, die zich bij de hulpverlening, op finan- cieel en technisch terrein voordoen. Een gevolg van al deze hulp is vol- is Mitterrand echter niet gelukt ook zijn voormalige minister-president Mendès-France over te halen een portefeuille in zijn tegen-regering te aanvaarden. Politiek gezien behoren alle leden van Mitterrands équip- pe tot de linkse vleugel. Communis ten heeft zij echter niet om hun medewerking verzocht. In het com munistische partijblad l'Humani- té werd vanochtend dit nieuwe ini tiatief van Mitterrand trouwens met heftige kritiek begroet. Brits voorbeeld Het is de bedoeling dat Mitterrands medewerkers of pseudo-ministers volgens het Britse voorbeeld ieder een sector van de buiten- en de bin nenlandse politiek onder hun beheer zullen nemen. Elk belangrijk besluit of voorne men dat door een der ministers van president De Gaulle genomen of be kend wordt gemaakt, zal diens poli tieke tegenvoeter in Mitterrands ploeg dan aan een deskundige be oordeling of kritiek moeten onder werpen. Langs die weg hoopt Mit terrand een permanente dialoog tus- Mevr. Brongersma naar Moskou Aan de tweede internationale oceanografisch congres dat van 30 mei tot 7 juni in Moskou wordt ge- rouden zullen tien Nederlandse des kundigen deelnemen. Onder hen be vindt zich mevr. dr. M. Brongersma- Sanders van het Geologisch Instituut te Leiden. Het algemeen thema van het con gres ishet oceaanonderzoek tot heil van de mensheid. De uitslagen van de gisteren voor de zomercompetitie van de KNZB gespeelde waterpolowedstrUden lui den: hoofdklasse: HZPCDe Meeu wen 32; AZPCDe Robben 32. Eerste klasse A: Neptunus Zaandam Het Gooi 26. wezenlijken. De volgende étappe van zijn programma .is voor 1 juli in alle kiesdiistrcten kandidaten aan te wij zen die uit naam van zijn federatie dan de linkse kleuren zullen moeten verdedigen tijdens de verkiezingen voor de kamer, die volgend Jaar wor den gehouden. Onder grote belangstelling vond gisteravond bij de Bevrijdings- boom in de Zeemanlaan, die daar 4 mei 1948 door de Buurt- en speeltuinvereniging ,,De Professorenwijk" is geplant, een plechtige herdenking van de bevrijding plaats. HEBT UW NAASTE LIEF De voorzitter van „De Profes sorenwijk", de heer J. P. A. de Vrind, begroette in zijn welkomst woord burgem°ester mr. G. C. van der Willigen, wethouder P. S. Harmsen, die ditmaal de herden kingsrede uitsprak, afgevaardig den van „Expogé", de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen en enkele zusterverenigingen. Het verheugde spreker, dat met de ouderen weer zoveel jongeren ge hoor hadden gegeven aan de uit nodiging om rond de bevrijdings boom in eigen omgeving uiting te geven aan de gevoelens van dank baarheid en vreugde voor de des tijds herkregen vrijheid. Maar ook om, aldus spreker, hulde te brengen aan de nagedachtenis van de ontelbaar velen, militaire zo wel als burgers, die in een wrede worsteling en dikwijls onder onmen selijke omstandigheden het offer van hun leven brachten, opdat anderen in vrijheid en in vrede zouden kun nen leven. Wij hebben de plicht om deze geest van eensgezindheid, held haftigheid en opofferingsgezindheid te bewaren en op de jongeren over te dragen. Moge deze plechtigheid, zo besloot de heer De Vrind zijn toespraak, er bovendien weer mede toe bijdragen, om zowel bij ouderen als jongeren het besef levendig te houden, welk een voorrecht en groot goed het is om vry te zijn en in vrijheid te kunnen leven. Hierna zong men gezamenlijk het verenigingslied en werd onder trom geroffel door twee jeugdige wijkbe woners, Addie van Weeren en Aad de Jonge, de nationale driekleur ge hesen. Op deze plechtigheid volgden PIERROT JUWELIER-HORLOGER MAARSMANSTEEG21 LEIDEN TEL. 20778 Onthulling Duits maandblad (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse ambassadeur voor de militairen, Matthias Hoogen, is door een maandblad beschuldigd van laakbaar gedrag In de oorlogsjaren. Hoogen volgde eind 1964 de omstre den admiraal Heye als „wehrbeau- fragte op". BIJ Hoogens benoeming had het officiële Duitse persbureau hem er van beschuldigd dat hij in 1942 een hoge functie by de militaire recht- DS. J. G. FEENSTRA OVERLEDEN In Den Haag is gisteren op 78-Ja- rlge leeftyd overleden ds. J. G. Feen- stra, emeritus-predikant van de ge- ref. Kerken. Ds. Feenstra, die op 11 februari 1888 in Koudum (Fr.) werd geboren, en die studeerde aan de theologische hogeschool in Kampen, aanvaardde op 23 november 1915 zijn ambt in Dirkshom (Nh.). In 1921 ging hij naar Scheveningen. Daar werkte hy tot aan zijn emeritaat in oktober 1955. Maandagmiddag om drie uur zal enorme groei van ae bevolking in de ontwikkelingslanden, een groei, die deze ontwikkelings hulp dan weer bemoeiiykt. Mej. Nol te besloot haar voordracht met uit ds. Feenstra worden begraven op de een te zetten wat er in Nederland Algemene Begraafplaats in Den opzichte van de hulpverle Haag. Om kwart over één zal In de ning aan de ontwikkelingsgebledei Bethelkerk In Scheveningen een gebeurt. rouwdienst worden gehouden, die zal De vergadering werd bUgewoond I worden geleld door ds. C. W. Keur. door deken W. P. M. Haring, 1 emeritus-predikant ln Scheveningen. spraak te velde had vervuld. Zelfs de sociaal-democratische oppositie moest toen echter opmerken dat de CDU-man Hoogen in deze functie geen verwyten te maken waren. Het links-intellectuele Westduitse maandblad Panorama, dat nu aan zyn vierde nummer toe is, weet ech ter andere mededelingen over Hoo gen te doen. Het blad onthult dat de huidige ombudsman in april 1944 samen met een andere rechter het doodvonnis ondertekende van deser teur soldaat Felix Stolz, vader van vyf minderjarige kinderen. Hoewel eerst een gerechtsarts en daarna de verdediger van Stolz overtuigend hal den aangetoond dat Stolz onder de druk van de onmenselijke omstan digheden in korsluitings-toestand gehandeld had, en dat Stolz aange boden had onder boetedoening in de voortste loopgraven te gaan, veran derde dit alles de mening van Hoo gen en zyn collega niet. zy onder tekenden het doodvonnis, dat 18 Juli 1944 werd voltrokken. Panorama schryft hierover: „Hoogen moet zyn mentaliteit wel zeer aanzieniyk veranderd hebben, wil hy nu begrip kunnen opbrengen voor de kleine zorgen van de solda ten die zich met hun klachten en bezwaren tot hem wenden". Amau besluit zyn artikel met de onthulling dat de executie van Stolz onder andere werd bygewoond door toenmalige „Kriegsgerichtsrat" Lefrninghausen. Dezelfde Lefming- De krans, die gisteravond tij dens de herdenking van de be vrijding in de Professorenwyk by de bevrydingsboom aan de Zeemanlaan is gelegd, was een uur na de plechtigheid van zyn plaats verdwenen, tot grote ont steltenis van alle wykbewoners. Onmiddellijk na de vermissing werd de politie ingeschakeld, die er nog dezelfde avond inslaagde het mysterie van de verdwenen krans op te lossen. Uit het on derzoek bleek, dat een 17-jarige Leidse scholier de krans bywyze van grap had weggenomen om deze vervolgens aan het beeldje op het Vyf Meiplein te bevesti gen. De krans raakte daarbij beschadigd. De jeugdige „grap penmaker", géén bewoner van de Professorenwyk, is ingeslo ten. op de geluidsband de liederen „Domine Salvam Fac Reginam Nos- tram" (Heer, behoed onze Koningin) en „Sanctus" (Heilig Heilig, Heilig is de Heer), gezongen door de gemeng de zangvereniging „Paleis Soestdijk". Het Leidse Muziekgezelschap o.l.v. dirigent A. Hilkhuyzen, dat de plech tigheid muzikaal omiystte, sloot hier op uitstekend aan met het spelen van het gezang „Nader mijn God by U". In zyn herdenkingsrede releveerde wethouder Harmsen het feit, dat ve len zich, 21 jaar na de bevrijding, afvragen waarom de bevryding van ons land nog wordt gevierd. Zy die nen zich echter goed te realiseren, dat het ook nu nog altyd zin heeft om uiting te geven aan de vreugde over de destijds herkregen vryheid. Het is. aldus spreker, niet meer zo, dat wy op deze herdenkingsdag by elkaar moeten komen om nog te spreken over het ln de oorlogsjaren vergoten bloed en de destyds heer sende tirannie, vooral niet omdat deze termen nog wel de ouderen, doch niet de Jongeren aanspreken. Het is echter nog wel zo, dat wy op deze vyfde mei elk jaar weer gezameniyk onze vreugde dienen te uiten over het feit, dat wy op 5 mei 1945 weer mochten handelen en den ken zoals wy wilden en Goddank, weer in vrijheid konden leven zonder dat vreemde overheersers ons hun wil oplegden. Nadat spreker er op gewezen had, dat de mensheid, indachtig één van Gods heilige wet ten t.w. de wet van de naasteliefde, er voor diende te waken, dat de één niet geestelyk over de ander kan heersen, achtte hy het betreurens waardig, dat men helaas nog steeds niet had geleerd om in vrede naast elkander te leven. Wij doen er goed aan, aldus besloot wethouder Harm sen zyn overdenkingswoord, om God altyd weer opnieuw te danken voor het feit, dat wy in vrede en vryheid mogen leven en er ons op te bezin nen, dat wy de naaste moeten lief hebben als onszelf. Nadat het Politiemuziekgezelschap gezang 282: vers 1 en 2 (Blyft b(j my Heer) ten gehore had gebracht, volgde de kranslegging aan de voet van de bevrijdingsboom door de wyk- bewoonstertjes An ja Aniba en Marij ke Rynbeek. De byeenkomst werd besloten mei het zingen van het eer ste en zesde couplet van t Wilhelmus Alvorens men uiteenging sprak de heer H. J. Mettheus sr. namens het bestuur een kort dankwoord voor de betoonde en aandachtige belangstel ling. Advertentie wees er op tijd bij Tot 31 mei krijgt u bij aankoop van een DAALDEROP snelkookpan een kookwekker van f 10,95 cadeau. met het I PRESTO I raambiljet J heeft ze! TOUR DE FRATS START 10JUU Op 10 juli klinkt in Rotterdam het startschot voor de imitatie van de Tour de France voor schooljongens, z.g. Tour de Frats of Tour der Ver enigde Naties. Ruim 150 renners in de dop van 10-14 jaar zullen gedurende een week het wieleravontuur tegemoet gaan. De Tour de Frats, nu voor de 16de keer verreden, staat ook dit jaar weer onder leiding van de heer C. Ltndenhof uit Leiden. Hy wordt by- gestaan door de oprichter van de Jeugdronde: „ome Joop Legerstee" en zyn helpers. De indeling van de etappes luidt: lste etappe: Rotterdam-Naaldwijk; 2de etappe: Naaldwijk-Sassenheim; 3de etape: Sassenheim-Oudewater 4df etappe Oudewater-Gorinchem; hausen is op het ogenblik „Oberlan- I 5dr etsppe: Gorinchem-Boskoop; 6de dengerichtsrat" in Dusseldorf. I etappe Boskoop-Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3