ilatige waardering voor nodern Europees ballet KLAVERBLAD-KOFFIE koffie die dit merk draagt is waard om speciaal te vragen Opmerkelijk debuut „Theater Terzijde" kunst kaleiöoscpop Dansend op reis (III) Voor- en nadelen mn een jonge groep Treffende regie van Anne Marie Prins en Niels Hamel Van liet lieve na de zomer voor gerecht? (WDAO t MEI W68 LEIDSCH DAGBLAD de uitgang op ons wachten over onze collega's spreken of ze met hen op school gegaan waren. Een bepaalde groep staat iedere avond weer op een handtekening te wachten en dan zeg gen ze ons hoe jammer ze het vinden dat we alweer weggaan. We vertrekken naar Lima, waar onze pianist en tweede dirigent Rudy de Heus nu al naar toe is, om het orkest vast voor te bereiden, wat kan, omdat ons laatste programma, met I Nachteiland, Kortsluiting, succes- nummers uit ons Pavlowaprogramma 1 en het altijd weer inslaande Gra- duationball toe, het publiek weer I tot een enthousiasme bracht. Ver- I schillende nummers als „Springwa- ter" met Anne-Marie en David Hol mes, „Sopak" van Ronald Snijders en „Wals" met Olga de Haas en Simon André moesten gebiseerd worden, zo dat we in Buenos Aires een goede indruk achterlaten. Waarschijnlijk zullen we nog wel eens teruggevraagd worden! (Door Conrad van de Weetering) ben getuige geweest van een bruiloft in de San Michael kerk iuenos Aires, dezelfde kerk waarop 10 september 1913 de we- beroemde danser Vaslaw Nijinsky trouwde met Romola Car- ïa Pulszky. Toen, in de grote dagen van ,,Les ballets Russes" >r leiding van Sergei Diaghilew, veroorzaakte dat huwelijk een ndaal van de eerste orde. Nijinsky, algemeen genoemd als de itste danser die ooit bestaan heeft, werd immers door Diaghilew of meer beschouwd als zijn privé-bezit, als de man door wie de werkelijke geniale impresario, die geen danser, geen schil- uoch musicus was, zich toch dansend kon uitdrukken. „Les bal- Russes" reisden per boot naar Zuid-Amerika en Diaghilew later komen. Aan boord verloofden Romola en Vaslaw Nijinski en in Buenos Aires trouwden ze in de San Michael kerk. Die- je avond dansten zij Scheherazade in het Teatro Colón, waar iu ook optraden. Razend m Diaghilew van het huwelijk Ie, beschouwde hij dat als een onlijke ontrouw van de kant [jjinsky, werd razend en ontsloeg jeste danser met diens vrouw Lande voet. Nationale Ballet reist niet per Wij kwamen per vliegtuig naar Amerika en ook hebben er tot ie geen sensationele huwelijken ize troep plaatsgevonden, maar aan we op hetzelfde toneel waar ballets Russis" met Nijinsky op ist heeft en ons succes is even lend als het hunne toen. Moeilijk begrip ons eerste programma, met temperamenten", „Jungle", en Symfonie in C, dat una enorm goed ontvangen werd, iten wij twee programma's waar- Ij v. „Monument voor een ge in jongen" van Rudi van Dant- 1 „De stier" van Thomaszewsky, nee het publiek kennelijk wat moeite had. ïr .Monument" schreef een cri- o.a.: „Het thema van dit ballet ofiele problemen van het kind "ij het voorbijgaan van de jeugd le choreograaf gestorven is) 1 veel duidelijker naar voren iet thema JungleHet is de of we daar dankbaar voor sn zijn". Dit soort ploblemen i in Argentinië dan ook heel minder openhartig besproken in Europa, waar ongeveer de van alle moderne toneelstuk- iaarover handelt, over „De stier" met zijn con- atiekampscène was men gewoon ïkeerd omdat men, zoals ver ende Argentijnen me uitlegden, ie oorlog niet heeft meegemaakt hebben al die dingen niet van bij beleefd, dus is het onrede- ran ons te verwachten dat wij to daarover zouden denken' als Advertentie r HAAGSE CARAVAN-CENTRALE^ Rijksstraatweg 179 tel 01751.7561 WASSENAAR jullie". Het meest opvallende is dat men juist over dit soort werken het langst blijft praten, terwijl de zozeer genoemde klassieke balletten na een juichende kritiek niet meer ter spra ke komen. In het algemeen vindt men de groep erg jong met de vóór- en de nadelen van dien. Voordelen zijn een Olga de Haas en Sylvester Campbell in de Pas de deux ro- mantique". grotere spontaniteit en elasticiteit wat de programma keuze betreft. Nadelen: een zekere onrijpheid, die vooral in een ballet als Etudes, dat men hier onder de meest ideale om standigheden, zowel van Toni Lander (voor wie het gemaakt is) als met Lupe Serano heeft gezien, tot uiting komt, want in deze schouwburg dansten niet alleen lang geleden „Les ballets Russes" en nu het Nationale Ballet, maar verschijnen vrijwel alle grote gezelschappen die de wereld rijk is. Goede indruk Na een verblijf van drie weken be gint het publiek ons te kennen en het is grappig te horen hoe toeschou wers, als ze na de voorstelling bij f'zo'n kopje koffiel H Jk I krijg Ik niet u blijft ze vragen, als u ze eenmaal hebt geprobeerd .Een zaak Lorca is ons niet bekend Wegens godslastering (Van onze correspondent) Naar het zich laat aanzien zal de schrijver-dichter Gerard Kor- nelis van het Reve pas na de zomer voor de strafkamer van de Amsterdamse Rechtbank terecht staan voor de twee door het Openbaar Ministerie als godslasterlijk beschouwde artikelen die hij heeft geschreven in het tijdschrift voor homofolie en maat schappij „Dialoog". Het was de bedoeling, dat deze boek van Strafrecht staan een ge- zaak nog voor de zomer zou dienen. De raadsman van de schrijver, de Amsterdamse advocaat mr. H. Eyl, heeft nu echter .omdat hij getuigen- deskundigen wil horen, de officier van Justitie, mr. W. Tonckens, ver zocht in de strafzaak tegen zijn cliënt een gerechtelijk vooronderzoek te vorderen. Mr. Tonckens heeft dit gedaan. Dit vooronderzoek zal gerui me tijd vergen. De vervolging van Van het Reve vindt plaats op grond van artikel 147 van het Wetboek van Strafrecht, waarin sprake is van „smalende godslasteringen die voor godsdiensti ge gevoelens krenkend zijn". Zij is door mr. Tonckens ingesteld nadat de ministers Samkalden (Justitie) en Vroiyk (Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk) in antwoord op desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid ir. C. van Dis (SGP) hadden geantwoord, dat de vraag of Van het Reve zich aan een strafbaar feit had schuldig gemaakt, door een rechter uitgemaakt moest worden. De vragen van het Kamerlid had den betrekking op het in het vierde nummer van „Dialoog" gepubliceerde antwoord van de schrijver op een door de gereformeerde predikant A Brussaard uit Den Haag en pater J. Gottschalk uit Amsterdam onderte kende reactie op een door Van het Reve in het eerste nummer van het tijdschrift gepubliceerde „Brief aan mijn bank", waarin zijdelings het Opperwezen als een ezeltje werd in gevoerd. De officier van Justitie wil de schrijver vervolgen op grond van de inhoud van dit artikel en het ant woord op de ingezonden brief van de predikant en de pater. Op over treding van artikel 147 van het Wet- 'angenisstraf van maximaal drie maanden en een geldboete van ten hoogste f. 240. Zomer-expositie over Papoeakunst Het onderwerp van de zomerten- toonstelling van het Rijksmuseum in Amsterdam zal, in afwijking van het gebruikelijke programma, gewijd zijn aan de hoogtepunten van de kunst der Papoea's, waarvoor op het ogen blik in grote kring belangstelling be staat. Deze tentoonstelling komt tot stand door de medewerking van de directies van het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden, het Kon. In stituut voor de Tropen te Amster dam, het Museum voor Land- en Volkenkunde te Rotterdam, het Eth- nografisch Museum te Breda en het Missiemuseum te Steyl. De stukken, die afkomstig zgn uit het gehele ge bied van Nieuw Guinea, zijn geko zen uit het bezit van deze musea. De expositie wordt gehouden van 25 ju ni25 september. De bouwwerkzaamheden in de oos telijke binnenplaats zijn zo ver ge vorderd, dat de ruwbouw gereed is gekomen. Aan de afwerking wordt het volgende jaar begonnnen. De beschikbaarheid van een der gelijke ruimte van 25x30 meter bij ruim 7 meter hoogte maakt het mo gelijk grote stukken, zoals monu mentale voorouderpalen en ziele- prauwen op te stellen, die gewoon lijk wegens hun afmetingen moei lijk in musea kunnen worden ge plaatst. (Van onze kunstredactie) De nieuwe toneelgroep, die zich .Theater Terzijde" noemt, heeft zich aan het publiek voorgesteld met een manifestatie in de Haar lemse Stadsschouwburg, onder de titel „Een zaak Lorca is ons niet bekend". De eerste manifestatie van de nieuwe groep was gewijd aan Fre- derico Garcia Lorca, de Spaanse dichter en toneelschrijver die in augustus 1936, (dus tijdens de Spaanse burgeroorlog) als anti fascist door de troepen van Franco werd gefussilleerd en die hiermee dus in zekere zin als voorbeeld werd ge steld van de Nederlandse verzetstrij ders van enkele jaren later. Anne Marie Prins en Niels Hamel hadden voor dit doel een soort van „collage" gemaakt van teksten uit het proza-, toneel- en dichtwerk van Lorca, een „collage" waarbij de keus uiteraard bepaald was door de wens van de leiders van „Theater terzijde", de veelzijdige dichterlijke figuur Lorca voor het publiek te la ten herleven en hem daarbij tevens duidelijk voor te stellen als de harts tochtelijke individualist humanist en vriend van de onderdrukten, die van nature de antipode is van de totalitaire dictatuur. De speelse fan tasie van Lorca, zijn wonderlijke mengeling van lichtvoetig surrealis me en soms keihard expressionisme (waarin de fascisten niets anders konden zien dan „ontaarde kunst") leverde hiervoor een schat van ma teriaal. Zwakke kanten Maar het zal niemand verwonde ren dat deze potpourri van gedich ten, citaten, marionetten-scènes, versregels en essay-fragmenten, geen sluitend geheel is geworden en geen hechte dramatische vorm heeft ge kregen. Het blüft een aaneenscha keling van losse elementen, waar in het in verhouding tot de rest verschrikkelijk lange groteske pop penspel „Rosita" een veel te grote Directie Haags Gemeentemuseum naar Moskou De directeur en de adjunct-direc trice van 't Haags Gemeentemuseum, mr. L. J. P. Wijsenbeek en mej. drs. B. Jansen, gaan dezer dagen naar Moskou om te spreken over de expositie van Russische archeologie, die het komende najaar in het Haags Gemeentemuseum wordt gehouden. De besprekingen in Moskou wor den gevoerd met de Russische minis ter van Cultuur. De expositie wordt georganiseerd in samenwerking met de Academie voor Wetenschappen in Moskou. Mr. Wijsenbeek en mej. Jansen keren half mei in ons land terug na ook een bezoek aan Lenin grad te hebben gebracht. plaats inneemt, terwijl het „Portret van Lorca" tekortschiet, waar het de grote tragedieschrijver betreft. Het zwakste is de tekst echter voor zover men in deze manifestatie naar „geëngageerd toneel" zoekt. Dat laatste is er wel, maar het is op een te weinig directe en te weinig door dringende wijze aanwezig. De ver plettering van Lorca door het fas cisme, gesymboliseerd in een monta ge van oude filmbeelden, vormt geen integraal deel van de tekst. En het cynische antwoord van Franco aan H. G. Wells, „Een zaak Lorca is ons niet bekend", gesproken door de di recteur van de schouwburg, mr. P. Lohr, hangt er aan het slot te los bij om een indrukwekkende functie als vervreemdingselement te kunnen hebben. Winstpunten Tegenover deze zwakke kanten van de tekst staat als positieve winstpost van de voorstelling dat Anne Marie Prins met haar spel- regie en Niels Hamel met zijn beeld regie herhaaldelijk treffende resul taten hebben bereikt. Hoewel de spe lers voor het merendeel ongerouti neerde krachten met ongeschoolde stemmen waren (alleen de broeps- acteurs Jack Horn en Willem BiJ- holt gaven voortdurend blijk van sterk persoonlijk talent) getuigde de hele opvoering behalve van grote fantasie en vindingrijkheid van de regisseurs van een opmerkelijke gedisciplineerdheid bij het ensemble. Ook de technische realisatie verliep zo foutloos alsof de voorstelling al tientallen malen was gegeven. Dat er niettemin menigmaal een tekort aan dramatische werking was, lag dan ook voornamelijk aan de on derontwikkelde spelkwaliteiten van een aantal der vertolkers. Als geheel is dit debuut van „Theater Terzijde" zeker een op merkelijk evenement geweest. Voor al omdat we hier nu eens niet te maken hadden met navolging van buitenlandse voorbeelden wat tekst, regie en spel betreft, maar met een in alle opzichten oorspronkeiyk werkstijk, waarbij alle elementen van het toneel in een hartstochte lijk zoeken naar nieuwe uitdruk kingsmogelijkheden waren betrok ken. Dat streven op zichzelf is zo loffelijk dat men de minder geslaag de aspecten van de verwezenlijking daarvoor maar door de vingers moet zien. 1 Muziekdagen in Groningen De Stichting Nederlandse Mu-» ziekbelangen organiseert op 23, 24, 25 en 26 mei in Groningen Nederlandse muziekdagen. Deze werden in 1961 voor het eerst gehouden (in Maastricht) en daarna in 1964 in Amsterdam. De Stichting wil met het orga niseren van dergelijke muziekda gen een overzicht geven van het geen in de laatste vijf jaar ge componeerd is door Nederlandse toonkunstenaars. De minister van Cultuur. Recreatie en Maat schappelijk Werk, mr. M. Vro lijk, zal de muziekdagen op 23 mei openen. Om 7 uur 's avonds zal Leen 't Hart, directeur van de Beiaardschool in Amersfoort op het carillon van de Martinito ren carillonwerken ten gehore brengen. Om acht uur 's avonds zal in de Martinikerk een koor- en orgelconcert worden gegeven door het Ned. Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel. Tij dens -deze muziekdagen zullen werken van een 20-tal Neder landse componisten worden uit gevoerd. Bevrijdingsconcert in Haarlem De Weense musicus Willi Bos- bovsky, wiens nieuwjaarsconcerten vooral bekendheid hebben verworven, leidde gisteravond in het Haarlemse Concertgebouw een concert van het N.H. Philh. Orkest. Dit concert, dat gegeven werd ter gelegenheid van de bevrijdingsdag, werd o.a. bijge woond door de Oostenrijkse ambas sadeur, dr. C. Winterstein, en da Commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg. Aan het uit 15 nummers bestaan de programma werden 5 nummers als toegift gegeven. Het programma bevatte werken van Weense compo nisten; speciaal was daarbij aandacht besteed aan Joseph en Johann Strauss. By het begin werden het Nederlandse en het Oostenryksa volkslied gespeeld. •Jï Een der beeldhouwwerk ken, welke in Eindhoven in het stadswandelpark te zien zijn ter gelegenheid van het Vlaams Festival 1966": „Romeinse" van Mark Macken uit Antwerpen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 21