LEIDSCH DAGBLAD lurken als handelswaar Peking en Hanoi tegen overleg over Vietnam varkensvlees... voorjaarsvlees! OLITIE ZOEKT NAAR HET CENTRUM AN SMOKKELAARS IN EINDHOVEN L Moeilijkheden in Delft ijsttrekker Boeren trekt zicli terug KOUDER Sterke koersdaling te New York NixonAmerikanen vechten nu om wereldoorlog later te voorkomen" matras een échte traktatie bij jonge zomergroenten heerlijk mals en vlug gaar! alles (9uc/ Qlieutvo gericht 1 meari 1860 VRIJDAG 6 MEI 1966 No. 31863 cteur: E. A. E. van Dishoeck Idredacteur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f0,88 per week, (by vooruitbetaling:) losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 (Van onze Eindhovense correspondent) Eindhovense politie heeft het vermoeden, dat zich in deze ts een centrale bevindt voor het smokkelen van Turkse arbei- naar Nederland. jze mensen kunnen in ons land vlot iverk vinden, omdat zij be- jfzijn alles aan te pakken en hun hand niet omdraaien voor zo- iaamd „vuil werk". Het bezit van ongeldige bemiddelingspapieren 'dt meestal in hun pensionhuizen onder de dekmantel gehouden, is bekend geivorden, nadat gisteren vijf Turken waren gearres- rd, die ons land illegaal waren binnengekomen. 9 I zullen nu van Eindhoven uit weer 9 Wi over de Srens worden gezet. De op- I Jt jC, M drachtgever is niet te vinden. Ook de *- betrokken taxichauffeur kon over j aan het rollen gebracht I 's mans identiteit geen nadere infor- de"vermissing van een plaatse- matte verstrekken. In deze mensen- taxichauffeur. Deze bleek maan- handel is veel geld te verdienen. De Ivoor een onbekende opdrachtge- Turken stellen zich met weinig te- I in de lichtstad in München vyf vreden en betalen grote pryzen voor ken te hebben moeten ophalen, voor hü een voorschot van f250 meegekregen. Toen de chauffeur op de aangegeven tijd terug- m kregen zijn collega's argwaan waarschuwden de politie, die de osten inlichtte en een onder- instelde. in de nacht van woensdag op ilerdag kwam de taxi leeg bü de jispost Maalbroek over de grens. later bleek hadden de buiten- flers enkele kilometers voor de de taxi verlaten en lopende de ms illegaal overschreden. Op lerlands gebied werden ze dan 4r de taxichauffeur weer opgepikt. Over de grens ."oen de marechaussee de Eind- jênse politie meldde, dat de ver- |n taxi weer terecht was, werd I belangstelling gewekt. Toen de 3 met zijn Turken in de Lichtstad Iveerde om hen op bepaalde adres- af te leveren onderzocht de imdelingenpolitie de papieren van mannen, die allen vals bleken te Z\j hadden als toerist toegang de Bondsrepubliek gekregen. Ze hun toegewezen slaapruimte, door dikke winsten kunnen worden gemaakt. Cubaanse militaire adviseurs in Kongo? Een anti-Castro organisatie heeft in Miami bekendgemaakt, dat Cuba 700 militaire adviseurs naar Kongo heeft gezonden voor de opleiding van communisüiscihe geurrillastrij- ders. In het bericht, dat afkomstig is van het Burgercomité voor een vrij Cuba, wordt hieraan toegevoegd, dat de voornaamste taak van de Cuba nen is Kongolese recruten op te lei den voor de guerrillastrijd en ter reur. Aan elke 50 Kongolezen worden twee Cubaanse instructeurs toege voegd. Hierdoor laat de sterkte van de Kongolezen zich berekenen op on geveer 27.500 man. Volgens het comité is een akkoord over het zenden van dc Cubanen in januari in Havanna gesloten op de tri continentale conferentie van re volutionairen. fan onze Haagse correspondent) be lijstaanvoerder van de Boeren- rty in Delft, de 27-jarige student R. Steinvoorte zal deze plaats be- liden ondanks het feit, dat hü tft bedankt als partijlid- Het is heer Steinvoorde gebleken, dat I Boerenpartij in Delft slechts uit ie leden bestond. Een van hen is niddels overleden. Een andere is ontslagen uit voorarrest i.v.m. i zedenzaak. De derde blijkt een i-N.S.B.-er te zijn. „Toen was het j overduidelijk", aldus de heèr rinevoorde, „dat iedere willekeu- B burger door de Boerenpartij rdt geaccepteerd, zelfs als kandi- at voor een verkiezingslijst. Ik sende te moeten bedanken voor de- eer". Brief lij heeft een brief geschreven aan t secretariaat van de partij, waar- hy onder meer zegt: „Met Igende verbazing en verontrusting b ik gadegeslagen op welke wijze lijst van de B.P. in Delft is sa- ingesteld. Ik acht het een bla- tge voor een zich democratisch mende partij kandidaten te ïepteren zonder nadere informa- s in te winnen omtrent morali- t, integriteit en politiek verleden i de betreffende personen". Dok met no 2 van de ïyst, de heer H. van der Krogt is de lyst- ikker het niet eens. .Genoemde me- ;r", aldus de heer Steinevoorde in o brief. „Heeft gedurende de pe- de '58-'62 zitting in de gemeente raad gehad als enige vertegenwoor diger van de party voor woning zoekenden. Tengevolge van zyn on beschaafde optreden hebben de kie zers zich toen van hem afgewend- Tot voor kort was hü lid van de PS.P. U vergunt my de opmerking, dat ik enigszins twyfel aan de politieke be trouwbaarheid van de heer Van der Krogt". Geen zitting Afvoeren van de naam van de heer Steinvoorde van de ïyst van de B.P. zal echter niet meer mogelyk zyn. Tegen wil en dank zal hy dus als hjsttrekker voor de partij ge boekstaafd biyven. Als hy wordt ge kozen zal hy evenwel geen zitting in de raad nemen. Reeds eerder waren er moeilykhe- den geweest by de samenstelling van de Ïyst, waarby zowel de heer Stein voorte als de heer Van der Krogt zich als ly staan voerder presenteer den. Na enig heen en weer gepraat nam de laatste toen genoegen met tweede plaats. VEERBERICHT iet KNMI in De Bilt verwacht 3 heden- tot morgenavond: Wis- ende bewolking met enkele buien, nmige met hagel of onweer. Ma- e tot krachtige, in de kustgebie- n nu en dan harde wind tussen dwest. en noordwest. In het alge- en iets lagere temperaturen. Opgemaakt om 11.15 uur). 7 MEI 5on op: 0.500 uur; onder: 2014 r. Maan op: 23.55 uur; onder: .16 uur. ioogwater in Katwyk te 04.39 en 04 uur. uaagwater te 00.35 en 13.00 uur. it nummer bestaat uit 34 pagina's Op de Newyorkse effectenbeurs zijn de koersen gisteren met ongeveer zes miljard dollar gedaald, de grootste daling sedert de moord op president Kennedy. De verkoopdruk was zo sterk dat de tikker 8 minuten op de handel achter kwam. Koersverliezen van 2 tot 3 dollar waren normaal, sommige fondsen verloren zelfs 10 dol lar. Een en ander vond zijn oorzaak in het bericht dat General Mo tors de produktie in vier van haar fabrieken moet verminderen om dat de voorraden tengevolge van de slechte verkoopresultaten in april sterk zijn toegenomen. Er zullen arbeiders worden ontslagen. Ford en Chrysler hebben laten weten geen plannen voor een ver mindering van de produktie te hebben. Voor het eerst dit jaar sloot het Dow Jones-gemiddelde voor de koersen van de industrie waarden op de Neyorkse, beurs beneden de 900, namelijk op 899,77, een daling van 15,09 punten ten opzichte van woensdag. (men zie ook elders) Rood-China en Noord-Viet- nam hebben gisteren afwijzend gereageerd op een suggestie van de Democratische fractieleider in de Amerikaanse senaat, Mike Mansfield, betreffende een vre desconferentie over Vietnam in Birma of Japan. De suggestie van Mansfield had de steun van president Johnson. Zowel het in de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi verschijnende weekblad .Vietnam Courier" als het „Volksdagblad" uit Peking heb ben het voorstel gebrandmerkt als ,,een rookgordijn van Ame rika om stappen tot intensivering van de oorlog in Vietnam te ver hullen". Het Chinese blad gaf terloops ook de Russen een veeg uit de pan: ,,De Russische mo derne revisionisten, die het vaan del voeren van ,,hulp aan Viet nam en verzet tegen Amerika" zijn de grootste colporteurs van het oude bedrog van het praten over vrede". Ook werd kritiek geleverd op Engeland, Japan, India en secretaris-generaal Oe Thant, terwijl het Chinese blad verder herinnert aan het geheime onderhoud van Gromiko met de Paus. gevolgd door een ontmoe ting van de Amerikaanse ambas sadeur in Saigon. Cabot Lodge, met Paus Paulus. Sinds januari zyn vier artillerie- bataljons toegevoegd aan de Ameri kaanse strydkrachten in Vietnam. In totaal zijn er thans 21 artille riebataljons met tienduizend man en 250 stukken zwaar geschut. Het to tale aantal manschappen van de VS in Vietnam bedraagt nu 225.000 Ver der zyn er 26.000 Zuidkoreanen, 1.500 Australiërs en 200 Nieuwzee- landers. De sterkte van het Zuidviet- namese regeringsleger wordt gesteld op 316.000 man, waarbij nog 272.000 man regionale troepen en militie ko men. Het aantal Noordvietnamese geregelde troepen of geregeld Viet- cong-militairen wordt geschat op 90.000. Samen met de guerrilla strijders komt het totaal aan com munistische troepen in Zuid- Vietnam op 250.000. Een omsingelde communistische eenheid heeft gisteren by gevechten Voor de eerste maal sedert 1956 ontmoetten president Soe- karno en de voormalige vice-pre mier dr. Mohammed Hatta el kaar tijdens een receptie in de Japanse ambassade ter gelegen heid van de 65-ste verjaardag van de Japanse keizer. De ont moeting heeft speculaties doen toenemen over een mogelijke te rugkeer van Hatta in de Indone sische politiek. tegen eenheden van de eerste Ame rikaanse luchtcavaleriedivisie in de buurt van An Khe honderd man ver loren. De stryd woedt met onvermin derde kracht voort. De gevechten het eerste zware treffen in drie we ken worden geleverd ongeveer 450 km ten noordoosten van Saigon. Vietnamese en Amerikaanse troe pen hebben een dubbele ring gelegd rond hetgeen vermoedelyk een ver sterkt bataljon van 300 a 400 man Viecongstryders of Noordviet namese geregelde troepen is. Een krygsgevangene vertelde, dat zeker 200 van zyn kameraden in de val in de vallei van Bong Son opgeslo ten zyn. De Amerikaanse en Viet namese verliezen worden als „zeer licht" betiteld. In de Noordvietnamese hoofd stad is bekendgemaakt, dat gisteren zeven Amerikaanse vliegtuigen bo ven Noord-Vietnam zyn neergescho ten Het persbureau „Nieuw-China" meldt, dat de Noordvietnamese lei ders in Hanoi byeengeweest zyn om over de luchtverdediging te spreken. Zy kwamen tot de conclusie, dat het afweersysteem verbetering behoeft. Kritiek van Fulbright De Democratische Amerikaanse senator Fulbright, voorzitter van de senaatscommissie voor de betrekkin gen met het buitenland, heeft gis teren opnieuw kritiek geuit op de Amerikaanse buitenlandse politiek. Hy deed dit na scherpe aanvallen op zyn denkbeelden door de voor malige Republikeinse senator Barry Goldwater, die verklaarde, dat Ful bright dient af te treden wegens zijn felle kritiek op de Amerikaanse po litiek. Zowel Goldwater als de repu blikeinse senator Jacob K. Javits vie len „de bewering van Fulbright aan als zouden „de Amerikanen tekenen gaan vertonen van de machtswellust die hebben geleid tot de val van Napoleon en nazi-Duitsland" Maar Fulhrisht zei gisteren in zyn lezing voor de John Hookins school voor internationale politiek: „Ik heb geen ogenblik gedacht dat Amerika met zyn diepgewortelde democrati sche traditie een campagne zou be ginnen voor wereldoverheersing op de manier van Hitler of Napoleon" Hij voegde daaraan toe" .Wij ge dragen ons nog steeds als padvin ders die weerspannige oude vrouwt jes over straten sleuren die ze helemaal niet willen oversteken wy proberen de Vietnamese maatschap- te hervormen, een taak die *eker i niet met geweld kan worder vol- bracht en die waarschijnlyk dooi buitenstaanders helemaal niet kan worden volbracht". Fulbright zei te vrezen dat de Verenigde Staten „tot verplichtin gen kunnen geraken die, hoe groot moedig en goed bedoeld ook, zo wyd- verbreid zyn dat zy zelf de grote Amerikaanse capaciteiten te noven Fulbright herinnerde aan de poli tieke onrust in Saigon van de vorige maand waarby anti-Amerikaanse gevoelens aan de dag zyn getreden. Hy zei dat de meeste Amerikanen „begrypelyk geschokt en woedend zyn geworden door de vyandige houding van mensen die zonder de opoffering van Amerikaanse men senlevens en geld nu onder bestuur van de Vietcong zouden hebben ge staan". Fulbright zei dat de Viet- namezen wrok koesteren „tegen het verstorende effect van onze sterke cultuur op hun eigen zwakke cul tuur" en voegde daaraan toe: „Wat zy vrezen naar ik meen terecht, is dat de traditionele Vietnamese sa menleving de Amerikaanse econo mische en culturele invloed niet kan overleven". Nu of straks De voormalige Amerikaanse vice- president Richard M. Nixon heeft gisteren een aanval gedaan op de critici van de Amerikaanse politiek die „tot elke prys vrede willen". Hy drong aan op krachtige steuh van beide partyen voor de regering, om dat dit het beste middel zou zijn om een derde wereldoorlog te voor komen. Hij zei dat als de Verenigde Staten zich uit Vietnam terugtrek ken „wij voor het ogenblik vrede zouden kopen, maar In feite voor de toekomst een grotere oorlog zouden kopen". Zulk een maatregel, zo zei hij, „zou een beloning van de agres sie zijn en de eetlust van commu- nistisch-China opwekken". „Als de geschiedenis is geschre ven", aldus Nixon, „zal zyn opge tekend, dat die dappere jonge Ame rikanen in Vietnam hebben gevoch ten om de derde wereldoorlog te voorkomen". Nixon sprak tydens een lunch op de jaarlijkse conventie van jeugdver enigingen in Amerika. Ongeveer 300 bewoner van de Bollenstreek zijn meer dan 24 uur onafgebroken bezig geweest met het vastprikken van een half miljoen hyacintentros- sen op de 23 praalwagens, die morgen, aangevuld met een aan tal met bloementoeven versierde personenauto's, het grote bloe mencorso moeten vormen. Ze zijn vanmiddag met dit secure en tijdrovende werkle gereed geko men. Deze wagen, die de naam ..Joker'' draagt, is van de afde ling Lisse van de Kon. Alg. Ver eniging voor Bloembollencultuur. Voor corso-route en verdère bij zonderheden zie pagina 7. (Foto L.D.-Holvast) Advertentie Advertentie UW Advertentie Advertentie Met gespaarde stuivers veel of weinig zakgeld een gevulde portefeuille CADEAUTJES in OVERVLOED en LEUKE... kooien en vogels, poeze- en honde manden, halsbanden en riemen, boeken, narmotten, duivemanden, tuin voedt rhm'sjes. bloembakken en -st nda^rds, tuingereedschap van harkje tot en met motorgrasmaaier. Voor de Moederdag eerst kyken by heeft Nieuwe Rijn 50 - tel. 2 08 24 (OHIO) t Uit het Leidsch Dagblad van l 5 Mei 1866: J Den heer A. A. G. van Iter- sondirecteur van de steari- ne-kaarsen-fabriek te Gou- da. is door de aandeelhouders f als hulde voor zijne uitste- kende verdiensten aangebo- den een prachtig en smaak- vol zilveren theeservies, ver vaardigd in de zoo loffelijk bekende fabriek van den heer J. M. van Kempen te Voor schoten. Den 14-jarig en vioolvirtu oos J. W. Wensink te Zut- phen, die eenigen tijd geleden tot organist te Almen werd benoemd, is thans de eer te beurt evallen op nieuw een gelijke benoeming van de Hervormde gemeente te Zut- fen te ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1