HOFNAR GLVZE Haal heerlijke 11CT palingworst in huis! F. WAREMAN HEEL LEIDEN WEET ERVAN Na ruim IVï maand Vrouwenstaking in Herstal geëindigd Verdediger valt i getuige Smith aan in moordproees Onderzoek naar maximumsnelheid buiten bebouwde kom NIEUW! MATIN ATA „Geen hielenlikkerij in de pers" meer ZWANENBERG Engelse regering blijft voorzichtig Toeristische routes zijn enorm succes C. van der Waerden verlaat directie Arbeiderspers „Anti-Russische propaganda" PAARDRIJDEN Brandkastkrakers met lege handen de drievoudige zorg van Glyzerona Milk 2* voor Uwhuid...i O O VRIJDAG 6 MEI 1966 LEÏDSCH DAGBLAD PAGINA 11 (Van onze Brusselse correspondent) Vandaag zijn de meer dan 3000 stakende vrouwen van de F.N.-fa- I brieken in Herstal (munüie en wa- j pens) weer aan het werk gegaan. sedert 16 februari hadden zü het ,yerk neergelegd omdat zü, zich beroepend op het Verdrag van Ro me, de zogeheten grondwet van de E.E.G., gelijke beloning eisten als bun mannelyke collega's. Zü hebben tenslotte niet helemaal haar zin gekregen. Zy ontvangen thans een salarisverhoging van twee Belgische franken 14% cent) per uur en later nogeens driekwart frank. Het verschil niet de laagste lonen van de heren der schepping in de fabriek (was oorspronkelijk ongeveer vijf Bel gische franken. Bij de F.N.-fabrieken een industrie f die voor het grootste deel voor de ex port werkt, zijn ongeveer 12.000 werknemers in dienst van wie 4000 vrouwen. Nadat de vrouwen het werk hadden neergelegd waren ook enige I duizenden mannen zonder werk ge- 1 komen, omdat produktieketens in de fabrieken waren onderbroken. De di rectie heeft de mannen echter door betaald. De vrouwen ontvangen van •de kas van de vakbonden ongeveer 7000 francs per week stakingsuit- kering. Bij elkaar hebben de vak- I bonden dus tegen de twee miljoen betaald. Het verklaart tege- lijkertijd waarom de staakster het zolang hebben kunnen uithouden. De limeesten van haar zijn de tweede ver dienste in het gezin en met haar sta- kingsgeld bleef er genoeg inkomen ;om aan de lopende verplichtingen te voldoen. In het begin hebben de vakbon den eigenlijk weinig van de staking willen weten. Later hebben zy no lens volens de leiding in handen genomen, om niet hun overwicht te verliezen. Toen 24 april de staak- sters door Luik trokken, marcheer den de vakbondsleiders aan het hoofd. Zij waren allen mannen, maar reeds toen lieten de dames dui delijk biyken dat daarin verandering moet komen. Die staat thans ook te gebeuren. Bij de onderhandelingen met de werkgevers en de rijksbe middelaars waren trouwens reeds drie vertegenwoordiggsters van de staaksters betrokken. Sympathie I! De verdediger van de beklaagde In het Britse heide-moorden- proces, Emlyn Hooson, heeft giste ren de jury verzocht Brady niet te veroordelen op een stel pornogra fische foto's. „Er worden nu eenmaal pornogra- ïsche foto's gemaakt, zo nu en dan ran kleine meisjes, maar daarom :ijn de mensen die ze maken nog (een moordenaars". Brady heeft be kend de foto's van de tienjarige Les- ey Ann Downey genomen te heb- len, maar ontkent de drie moorden hebben gepleegd. Hooson meen- ie dat het geluidsbandje evenmin en bewys van moord was. De getui- ;e Smith achtte hij volledig onbe- ïouwbaar, waarbij hij wees op het feit dat een zondagskrant hem 10.000 gulden heeft geboden voor iyn zienswijze. Getuige Smith heeft financieel belang by om zyn ge- iiigenis te versterken, zei Hooson. mith heeft ook een groter aandeel gehad in de moord op Evans dan hy iil toegeven, op een stok van Smith bloed aangetroffen en hy heeft m vinger uitgestoken om Evans helpen, aldus de verdediger. Brady heeft op vele vragen van le politie geantwoord terwyi zyn ad- rocaat daarby niet aanwezig was, :i Hooson. De jury behoort daarom h verwerpen wat hy beweerd zou bebben. De advocaat van mede-beklaagde Hindley, Heilpern, verzocht de Jury leden zich niet te laten leiden door vooroordeel of verontwaardiging in deze zaak, die volgens hem teveel publiciteit heeft gekregen. Brady heeft duideiyk een slechte Invloed op haar gehad, zei Heilpern. (Advertentie) HIER IS HET Nieuwe PELGRIM l GASFORNUIS r met veiligheidsknoppen. En nog vele extra's! ^die U moet gaan zien^ bij Uw handelaar! ©©©©0©L Het is wonderlijk geweest zoveel sympathie als de staaksters van overal hebben ontvangen. Niet alleen waren er solidariteitsbetuigingen uit België zelf, maar ook uit Frankryk en Nederland. Er zyn ook veel gif ten in geld en natura binnengeko men. Toch hebben de vrouwen haar sta king thans opgegeven. Dat komt vooral omdat ook de mannen wer keloos dreigden te worden en de ge zinnen dus hun inkomen voor een deel zouden missea De toeneming van het aantal ver keersongevallen in ons land wordt door minister Suurhoff ln zyn me morie van antwoord aan de Eerste Kamer niet angstwekkend, maar wel zorgwekkend genoemd. Overheid, we tenschappelijke instellingen, organi saties op het gebied van verkeer en verkeersveiligheid en publiciteitsme dia zullen in goede samenwerking hun krachten moeten inspannen om die toeneming zoveel mogelijk tegen te gaan, zo schrijft hy. In het kader van de voorbereiding van de nieuwe wegenverkeerswet is het openen van de mogelijkheid tot intrekking van het rijbewijs op ba sis van een strafpuntensysteem in ernstige studie. In de loop van jaar zal een uitgebreid onderzoek worden ingesteld naar de invloed van snelheidsbeperkingen op verkeersveiligheid buiten de bebouw de kommen. In een later stadium zal ook een proef met een minimum snelheid worden genomen. De controle op de naleving van de bepalingen van de rytydenwet en het rytydenbesluit zal worden ge intensiveerd. In 1965 zyn door de rijksverkeersinspectie op dit gebied ruim 15.000 overtredingen geconsta teerd. Eens iets héél anders op de boterham? in doos van 20 stuks f2.20 alle Hofnar produkten, uitsluitend tabak! Voorzitter van Indonesisch Studentenfront in Djakarta De Indonesische pers moet geen hielenlikkerü meer bedrüven maar de belangen van het algemeen gaan dienen, zo heeft Boejang Nasoetion, de voorzitter van de afdeling Dja karta van „Kaal" (het actiefront van Indonesische academici) op een persseminarium aan de universiteit van Indonesië verklaard. Persvrijheid zou, zo zei hy, het bereiken van de doeleinden van de Indonesische revolutie bevorderen. Tot de mislukte staatsgreep van vo rig jaar probeerde de pers in Indi- nesië het de leiders steeds naar de zin te maken. De houding van „zo lang vader het maar prettig vindt" moest „tot in de wortels" worden uitgegroeid, aldus Boepjang Nasoeti on. Leiders van de Indonesische stu dentenverenigingen „kami en kappi" hebben in een deze week aangeno men resolutie geëist dat afgevaar digden van hun verenigingen wor den opgenomen in de voorlopige con sultatieve volksvergadering en het Huis van Afgevaardigden, zo heeft Antara gisteren gemeld. President Soekarno heeft geen antwoord gegeven op het gratiever zoek dat kolonel Oentoeng en ande re ter dood veroordeelden hadden ingediend. Dit heeft de president van de buitengewone militaire recht bank die de vonnissen uitsprak mee gedeeld. Hy zei dat Soebandrio waarschyniyk zal terecht staan .omdat het de wens van het volk is, dat deze machiavellistische figuur wordt berecht", maar zyn zaak is nog niet aan de rechtbank overge dragen. Op 9 mei begint in Djokja karta een proces tegen de 41-jari- ge Wirjo Martono. Nieuwe dorpen Op Sumatra zullen nieuwe dorpen worden gebouwd voor communisten, die hebben deelgenomen aan de mislukte opstand van 1 oktober, zo heeft de militaire commandant van bet eiland, generaal-majoor Moko- ginta verklaard. Hy zei dat de autoriteiten bin nenkort ruim 20.000 communisten zullen vry laten omdat gebleken is dat hun rol by de staatsgreep ta- meiyk onbelanryk is geweest. De bewoners van de dorpen waaruit zy afkomstig waren, willen de vrijge latenen echter niet weer toelaten. Ook de communisten zouden er niet veel voor voelen, naar hun oorspron- keiyke woonplaatsen terug te keren. Indonesische kustbatterijen hebben in de nacht van woensdag op don derdag de Britse my nenveger She raton beschoten toen het schip zich ter hoogte van Singapore bevond. De Indonesiërs vuurden drie salvo's af. De mynenveger, die niet geraakt werd, beantwoordde het vuur niet. EINDE AAN „CONFRONTATIE' (Van onze Londense correspondent) Ondanks de optimistische geluiden over een spoedig einde van de con frontatie tussen Indonesië en Ma leisië, zulks naar aanleiding van de recente verklaring van premier- generaal Soeharto, neemt de Britse regering voorzichtige houding een Weliswaar heeft Soeharto gesugge reerd dat de militaire zyde van de confrontatie misschien binnenkort tot het verleden zal behoren, maar men acht een eventuele voortzetting van de strijd met andere middelen met name ondermyning van de be volking van noordelijk Borneo en el ders even gevaarlijk voor Maleisië als de militaire operaties. Het feit echter, dat de Britse re gering besloten heeft tot economi sche hulp aan Indonesië voor een bedrag van 10 miljoen gulden be tekent, dat een begin van een herstel van het vertrouwen in de capaci teit van de Indonesische regering om inwendig orde op zaken te stel len aanwezig is. Een ander hoopvol teken acht men het feit dat de Indonesische rege ring Singapore heeft erkend, hetgeen overigens in de lijn der verwachtin gen lag omdat het gebied zich ten slotte van Maleisië heeft afgeschei den. Geruisloos Overigens is Londen van oor deel, dat indien er een einde komt aan de militaire confrontatie, dit uit politieke overwegingen op geruisloze manier zal gebeuren zonder enige of ficiële verklaring van Indonesië. De laatste weken zyn ln het oerwoud van Borneo zeer kalm geweest. Londen ontkent men, dat DAAROM IS HET MOEDERDAG fttstaties van de "huisvrouw in een gezin mei De A.N.W.B. gaat het automobi- I vouwbladen) en op de derde plaats listen nog gemakkelyker maken om j kwam de Hondsrugroute (12.453) de door de bond in Nederland uit gezette toeristische routes te vinden. Er zullen nameiyk op de punten, waar snelwegen een toeristische rou te naderen of eventueel kruisen, spe ciale verwijzingsbordjes worden be vestigd aan de al bestaande rich tingsborden. De verwyzingsbordjes gaan alleen het nummer van de desbetreffende toeristische route dragen. De toeristische routes zyn een enorm succes. Dit biykt uit de ver- koopcyfers, die de bond vorig jaar gehaald heeft met de vouwbladen die by de routes behoren. In 1965 werden daar 218.417 exemplaren van verkocht. Uit die cyfers biykt ook dat de Hamalandroute (een grens- route die gedeelteiyk over Duits ge bied loopt) de meeste aftrek had. Er werden 21.663 exemplaren van kocht. Goede tweede werd de Lek en Linge-route (12.989 verkochte de economische hulp een poging zou zijn om Indonesië, by wyze van omkoping, te doen afzien van de confrontatie tegen Maleisië. Enge land zelf heeft geen conflict met In donesië. Het steunt alleen de bond genoot Maleisië. In navolging van de Amerikaanse en Australische rijstzendingen wenst ook Engeland de Indonesisische bevolking huma nitaire hulp te verschaffen om on der andere de voedselschaarste op te heffen. Gezien de verbetering van de be trekkingen tussen Engeland en In donesië kan men de vraag stellen of de Britten thans bereid zyn om de tot nu toe geweigerde Rolls Roy- ce-motoren voor de door Indonesië bestelde Fokker-Friendships te le veren. By informatie te bevoegder plaatse kregen wy ten antwoord, dat deze kwestie voortdurend wordt on derzocht. Maar pas wanneer de toe stand radicaal is veranderd en de confrontatie werkelijk van de baan ls, zullen de Britten in staat zyn aan het Nederlandse verzoek te voldoen. Dit tydatip is echter nog niet aan gebroken. President-directeur De heer C. van Waerden zal met Een functionaris van de Russi sche ambassade in Washinton heeft gisteren de beweringen over het be staan van antisemitisme in de Sow- jet-Unie als „anti-Russische propa ganda" betiteld. Hij deed dit tegen- ingang van 1 Juni aftreden als pre- over een groep studenten uit Lan- sident-directeur van de N.V. de Ar- caster, Pennsylvania, die naar beiderspers. zyn plaats zal tijdelijk I Washington waren gekomen om op worden Ingenomen door de heer R.de Russische ambassade een petitie "TW,~~4 44 1 1 te overhandigen, waarin de Russi sche regering wordt verzocht de Joodse burgers in de Sowjet-Unie op voet van. gelijkheid te behandelen. De eerste-secretaxis van de ambassade wees de petitie van de hand zeg gende dat er in de Sowjet-Unie geen antisemitisme wordt bedreven. Wijkstra, thans penningmeester van het N.-V.V. De heer Van der Waerden heeft om ontheffing van zyn functie ver zocht, omdat 2djn persoonlijke ver plichtingen het hem steeds moeilijker maakten aan de eisen van zyn func tie te voldoen. Die eisen zyn zwaar ln een tijd van scherpere concur rentie en stygende kosten. De raad van commissarissen van de Arbeiderspers heeft aan de presi dent-directeur de gevraagde onthef fing verleend. De heer Van der Waerden zal voor bepaalde studieop drachten beschikbaar biyven. Het ligt ln de bedoeling, dat de heer R. Wijkstra zo lang als president-direc teur zal optreden tot een definitieve regeling voor de directie van de Ar beiderspers ls getroffen. De heer Wijkstra zal deze zomer aftreden als penningmeester van het N.V.V. en pas in het midden van 1967 de func tie van directeur van de Centrale Levensverzekeringbank aanvaarden. Ook moeder wfl graag prettig fleleenl Weg dus dat oude karretje. Geef haar 'n nieuwe «nul elke dag h fiets voorniets Ho»? Vittas iw fittaanhandtlaar Mlchtfngtn. Kamervragen over studietoelagen Het Tweede-Kamerlid, de heer Tans (PvdA), heeft de minister van Onderwys en Wetenschappen schrif telijk gevraagd of hy van plan ls in ongunstige zin wijziging te bren gen in de normen voor het toeken nen der rykstudietoelagen, voor zo ver die normen betrekking hebben op de ouderiyke by dragen. Voorts vraagt hij of de bewinds man alvorens de wyziging door te voeren, de vaste commissie voor on derwys en wetenschappen van de kamer hierover nader wil informe ren. Tevens vraagt hij of een beslis sing over een eventuele wyziging nog zo tydig genomen kan worden, dat geen stagnatie behoeft te worden ge vreesd in de afwikkeling der aanvra gen voor het komende studiejaar. (Advertentie) onder deskundige leiding in open- of overdekte rybaan. LANGEVELD MANEGE NOORDWIJK Langevelderlaan 9, Tel. 02533—4111 UNIE VAN BAPTISTENGEMEENTEN Beroepen te Eindhoven J. Bouritiu* i Hoogezand. BESTUDERING VAN GODSDIENSTEN IN INDONESIË De hervormde zendingsdominee B. J. Boland vertrok vandaag naar Djakarta voor bestudering van nieu we godsdienstige ontwikkelingen, met name binnen de Islam, ln Indonesië. De Nederlandse organisatie voor Zuiver Wetenschappeiyk onderzoek heeft een subsidie verleend voor dit studieproject. De opzet van de studie kwam tot stand in samenwerking met prof. Hiddlng, hoogleraar in Leiden. Ds. Boland zal zich speciaal bezighouden met de ontwikkelingen in het godsdienstonderwys en de verschyning van godsdienstige lite ratuur in de Indonesische taal. Ds. Boland stelt zich voor enkele maan den in Indonesië te biyven. Hy zal ook contact opnemen met de chris- teiyke uitgevery van de Raad van Kerken in Djakarta over de Indone- genwoordigers van slotenfabrleken en sische uitgave van zyn commentaren politie-inspecteurs uit Hamburg heb- op de bijbelboeken Amos en Lucas. !>en '««geefs hun krachten op idle h(J gedurende zijn verblijf in Brandkastkrakers hebben op de Jaarbeurs in Hannover gelegenheid gekregen om in alle rust te proberen een nieuwe brandkast open te krij gen. zy slaagden daarin niet en de tienduizend mark plus een peseta, die door de uitvinder waren uitge trokken voor degene, die de brand kast open kon krygen, gingen hun neus voorby. De brandkast is een uitvinding van de Spanjaard Jose M. Soler uit Bar celona. Voor het slot, dat zonder sleu tel of cijfer werkt, kunnen 20 miljoen combinaties worden gebruikt. Verte- Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK te Steggerda (toez.) M. Ruster te An- Jum; te Haren (Gr) (vac. F. Mooil) (toez.) W. I. Doude van Troostwy* te Doorwerth-Heelsum. Benoemd tot leraar godsdienstonder wijs aan het Chr. Lyceum te Alphen aan de Rijn ds. C. Spoor te Nootdorp, die deze benoeming ook aannam. Aangenomen het beroep van de Gen. Syn. als pred. voor buitenge' zaamh. (secretaris Vryz. Jei ging) W. H. Stenfert I GEREF. KERKEN Beroepen te Munnekezijl T. Ausma, kand. te Maara. Benoemd tot geest, verzorger van de chr. psych. Inrichting Bloemendaal te Loosduinen ds. W. F. Bolt te Tilburg, die deze benoeming ook aannam. Aangenomen naar Marlënberg, C. van Glnkel, kand. te Ede, die bedankte voor Daarle, Giessen-RJswiJlc. 's-Gra- venmoer, Kornhorn, Krulnlngen, On- derdendam, Rotterdam-Heyplaat, Rot- tevalle en voor Wommels. Bedankt voor Gortnchem (2e pred. pl.) J. F. ter Hart te Valkenswaard. GEREF. GEMEENTEN de bebakenlng daarvan ls men druk bezig. De nieuwe routes zyn: de IJs- selvalleiroute voor fietsers en brom fietsers (gereed op 19 mei), de Braassemroute, ook voor fietsers en bromfietsers (gereed op 28 mei), de Schouwen- Duivenlandroute (klaar op 4 juni), de Noordwestoveryssel route (op 11 juni gereed) en de West- Brabantroute (klaar op 18 juni). In het streven naar spreiding van het verkeer (scheiding van zaken- en toeristisch verkeer) gaat de A.N.W.B. ook, by wyze van proef, langs be langrijke autowegen (voorlopig nog geen autosnelwegen) aparte borden plaatsen, die verwijzen naar recrea tiegebieden van formaat. Twee voor beelden daarvan zyn het Savelsbos en de Loenermark met het Loenen- 9e bos. beproefd. I Nederland schreef. VOOR TOPKWALITEIT EN SERVICE ESSO BENZINESTATION HAAGWEG LEIDEN INa het wassen of baden n even luchtig Inwrijven met Glyzerona-milk. U krijgt daardoor een gladde en soepele huid. Glyzerona-milk wordt on- middellijk door de huid op- M genomen. Glyzerona-milk voedt, versterkt en is vocht» inbrengend. De ideale basis voor uw make-up. Een ruime hoeveelheid Glyzerona-milk op een wafje gedrenkt in lauw wa- ter en alle resten van make- up verdwijnen tot diep uit de poriën. de natuurlijke huidverzorging creme/milk/zeep Predikant uit Kameroen in Oegstgeest De Raad voor de Zending van de Ned. Herv. Kerk ontving gisteren in zyn vergadering de Kameroense predikant ds. Mallo, die op doorreis naar New York enkele dagen in Nederland vertoeft. Ds. Mallo is de secretaris-generaal van de federatie van Protestantse Kerken in Kame roen. In zUn toespraak voor de raad memoreerde ds. Mallo het werk van de federatie, die niet alleen tracht de kerken en zendingen van de ver schillende kerkeiyke tradities (Pres byteriaans, Luthers en Baptist) die in Kameroen werken by elkander te brengen, maar ze ook alle samen te bewegen te werken naar de open baring van één Protestantse Kerk voor Kameroen. HU gewaagde ook van goede contacten met de R.-K. Kerk, die men niet alleen particulier maar ook op grote kerkeiyke samen komsten ontmoet.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 11