CW-74 gleed „Tetman vlot te Hette" water Deken van Leiden onthult naambord 0Podium stortte in; Mee licht gewonden Openbare les van dr. J. C. H. de Man AGNSDAG 4 MEI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 edel van vorm en mooi van kleur. GOUD maakt haar zo blij! ele honderden zagen boeiend schouwspel mgs de Zijl bij Boot-Leiden thans nog het bevel voert, naar de visgronden was vertrokken en daar om by deze tewaterlating vertegen woordigd werd door zyn echtgenote. Ook de verzorging van schip en vangst aan de wal noemde hy be langrijke onderdelen voor een goede besomming. De heer T. H. Meyering was er- kenteiyk voor de naamgeving en was dankbaar, dat Boot-Leiden er voor zal zorgen, dat de KW 74 begin juli in de vaart gebracht zal kunnen wor den. Een maand later varen kan een ton of meer aan besomming schelen en dat is by schepen als deze, die geweldige investeringen vergen en dus ook hoge besommingen moeten maken, belangrijk. Tenslotte wees hij erop, dat hy als kind een hekel had aan zyn voorna men en dat hy zich daarom door zyn schoolvrienden Bertus had laten noemen. Maar toen later een leraar hem vertelde, dat Tetman Hette hoofdman de geweldige betekende, was hy er toch wel trots op gewor den. Technische gegevens De KW 74 heeft een lengte van 45,70 meter, een breedte van 8,50 me ter en de holte van het hoofddek Is 4,34 meter. De visruimcapaciteit be draagt 400 m3. Het schip kan een snelheid bereiken van 13 knopen en 25.000 liter water en 115.000 liter brandstof jTetman Hette" ik doop u, wens u een behouden vaart en een de visvangst toe en spreek de hoop uit, dat alle goede eigen- ippen van vader over zullen gaan op de bemanning van dit u$ïe schip Deze woorden sprak gistermiddag mevrouw A. C. der Bank—Meyering, de jongste dochter van de heer T. H. Vering, oud-directeur van de N.V. Visserij Maatschappij ^hnnemerland" uit Katwijk aan Zee, tijdens de tewaterlating de KW 74. „Tetman Hette" op de werf van Boot-Leiden. d.'e hektreiler gleed, nadat de fles met champagne tegen de boeg letter was geslagen, vlot van de dwarshelling te water en werd 5 (den in de Zijl ..gegrepen" door de ankerkettingen, zodat zij a voor de oostelijke oever tot stilstand kwam. Daar sloegen irjj: honderden dit boeiende schouwspel gade. Enige tientallen w* hen moesten door het overspoelende water met een paar natte ,en huiswaarts keren. 14 larvan de gasten op het 8 odium hebben slechts weinigen Hete water glijden van de KW 74 Hette" gezien! Op het mo- dat het casco in beweging /in stortte het podium gedeeltelijk ontstond even paniek. Geluk- deden zich geen ernstige onge- heer en mevrouw Minnee sering werden licht aan het hoofd 'bnd en in een Leids ziekenhuis ®indeld, waarna zjj huiswaarts keren. Het ongeluk werd ver doordat er ineens te veel een plaatsje wilden nemen iet podium toen de hektreiler op stond kennis te maken met "water van de Zijl. ."a de tewaterlating kwamen de Ddigden, onder wie afgevaardig- 0, van het Produktschap voor Vis irVisprodukten, het Visserij schap ede Scheepvaartinspectie en vele Srs, in restaurant Van de Heyden ie Breestraat in Leiden byeen. [ir werden enige toespraken ge iden, waarin men de reders en lianning een goede vaart en een ide vangst toewenste. ,'e eerste die sprak was de heer J. iBoot, directeur van de scheeps- f „De Dageraad" uit Woubrugge, mede-eigenaar is van Boot-Lei- Hy bood zyn excuus aan voor gebeurd was op de werf en sprak uit, dat de KW 74 „Tetman te" het beter zou doen dan het ium. Twaalfde »e heer Boot wees erop, dat de 7 74 het twaalfde schip is, dat t Boot in Leiden en Woubrugge r de „Kennemerland" is gebouwd. v. d. WATER heeft ze De beste merken JUNGHANS. K1ENZLE HAARLEMMERSTRAAT 181 ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten. Het waren achtereenvolgens de KW 39 „Helena" in 1932, de KW 41 „Aafke Jacoba" in 1948, de KW 49 „Everhard Christiaan" in 1949; de KW 74 „Hette Margaretha" in 1953; de KW 81 „Alberta Hendrika" in 1956; de KW 80 „Dirk Marie" en de KW 82 „Stad Enkhuizen" in 1956, de KW 32 „Sakine Martina".en de KW 49 „Antje" in 1959, de KW 39 „Wil- helmina Jacoba" in 1960 en de KW 41 „Elisabeth Christina" in 1963. Van deze schepen zyn er nog vyf in de vaart. Het eerste schip kostte in 1932 in clusief de hoofdmotor f49.000 en het tweede f 192.000,- echter zonder mo tor, zei de heer Boot, die er echter niet by vertelde, dat de hektreiler KW 74 een investering vergt van ongeveer f 1.250.000,-. Nadat de heer Boot de kortgeleden overleden oudste commissaris van de redery, de heer J. C. Pronk, had her dacht, die zoveel voor de totstandko ming van het contract heeft gedaan, overhandigde hy aan de doopster, mevrouw A. C. van der BankMeye ring, een by een tewaterlating wel heel ongebruikeiyk geschenk; een jonge terrier in reismand. Hy voegde er echter aan toe, dat dit was geschied in overleg met mevrouw Van der Bank. Een luid applaus steeg op toen de heer Boot het hondje overhandigde! Mevrouw Van der Bank-Meyering dankte de directie van Boot-Leiden voor de eer haar te beurt gevallen en voor het geschenk. Krachtig De heer M. Noordenbos, directeur van de „Kennemerland", herdacht ook het verschelden van de oudste commissaris, de heer J. C. Pronk. Hfj merkte op, dat men thans de visserij uitsluitend kan uitoefenen met krachtige schepen. Daarom had de rederfj tfjdlg alle vleetloggers en oude trellers uit de vaart genomen. Hy herinnerde eraan, dat de fis cus alleen maar toestaat het af schrijven op de belastingen van de BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN H. L. van Gulden en P. Marks; Jannette, dr van J. Houwaard en A. van Dijk; Marlnus, zn van M. de Fouw en J. de Munck; Wilhelmina Theresla, dr van A. H. Hensing en A. W. Beren- flnger; Johanna Adrlana, dr van J. Hoftljzer en C. J. Balkestein; Diana Gretha, dr van N. Pape en J. S. P. van Went; Willem Pleter, zn van H. H. Blöte en A. van Atten. Overleden L. M. Devilee. 66 jaar, man; J. Kranenburg, 60 Jaar, man; J. W. Verheul. 82 laar, man; W. J. I. van den Steen, 63 jaar, man. De KW. 74 Tetman Hette" maakt kennis met het water van De Zijl. IFoto L.D.-Holvast) afschrijvingswaarde van de afge voerde schepen, maar dat een nieuw schip driemaal zoveel kost. Dankbaar was hy voor de financieringsregeling van het rijk. De heer Noordenbos hoopte, dat met de KW 74 goede resultaten zul len worden bereikt. Daarvoor is een capabele bemanning nodig en deze bezit de „Tetman Hette" zeker onder leiding van schipper Arie Jonker, die maandag niet het schip, waarop hy Het wordt voortgedreven door een 1200 pk, 8-cil. Deutz-motor. Verder zyn aan boord een M.W.M.-winch- motor van 320 pk. een Volvo-Penta- hulpmotor van 117 pk en een Samo- pa-havenaggregaat van 50 pk. Alle vertrekken, ook de hutten van de bemanning, zullen modem worden ingericht en voorzien van warm en koud water. Voorts zal men kunnen beschikken over de modernste radio- en radarinstallaties en echoloden Voor Moederdag naar PRONONCE Universitaire benoemingen By onderscheiden besluiten van curatoren der Leidse Universiteit zyn benoemd of herbenoemd: dr. G. T. van Beusekom, tot wetenschappeiyk hoofdmedewerker by de neurochirur gie; dr. G. T, A. M. Bots, tot weten schappeiyk hoofdmedewerker in ty dehjke dienst by de pathologie; drs. D. C. Brandt, tot wetenschappeiyk medewerker in tydeiyke dienst by de algemene zoölogie; drs. J. P. Brouwer, tot wetenschappeiyk medewerker in tijdeiyke dienst by de natuurkunde; drs. P. Das. tot wetenschappeiyk me dewerker in tydeiyke dienst by de natuurkunde; H. Evenbiy, arts, tot wetenschappeiyk hoofdmedewerker in tydehjke dienst by de longziekten; dr. J. F. Goedbloed, tot wetenschap pelijk medewerker le klasse in vaste dienst bü de anatomie; drs. J. de Goede, tot wetenschappeiyk ambte naar in tydeiyke dienst bij de theo retische organische chemie; drs. R. C. Hekker, tot wetenschappelijk me dewerker le klasse in tydehjke dienst by de faculteit der letteren; drs. G. van der Heyden, tot wetenschappeiyk medewerker in tydeiyke dienst by de natuurkunde; dr. H. R. Hiemstra, tot wetenschappelijk hoofdmedewerker in tydehjke dienst by de heelkunde; P. J. Janssen, arts, tot wetenschap pelijk hoofdambtenaar in tydehjke dienst by de anaestesiologiedrs. W. van Laar, tot wetenschappeiyk amb tenaar in vaste dienst by de theore tische biologie; drs. K van der Mo len, tot wetenschappeiyk medewerker in tijdelijke dienst by de natuurkun de; dr. R. Roolvink, tot wetenschap pelijk hoofdambtenaar in tydeiyke dienst by de bibliotheek; K. W. Tol man, arts, tot wetenschappeiyk hoofdmedewerker in tijdeiyke dienst by de inwendige geneeskunde; drs. P. W. Verbeek, tot wetenschappeiy k me dewerker in tydeiyke dienst by de natuurkunde; mej. drs. K. P. Ver steeg, tot wetenschappelijk ambte naar in tijdehjke dienst bij de theo retische organische chemie. Subsidie (f 12.120) voor Loridenshofje By besluit van 14 februari 1962, hebben Prov. Staten van Zuid-Hol land aan de Regenten van het Lori- danshofje te Leiden een subsidie van 10% toegekend in de op f 142.310,- geraamde kosten van restauratie van dit hofje. In de nader door Monu mentenzorg op f263.516,- geraamde restauratiekosten is van de nieuwe eigenares van het hofje, de Stichting Leidse Studentenhuisvesting, thans by G.S. een verzoek om subsidie in gekomen. Het rijk heeft in deze kos ten een subsidie van 50% toegekend. G.S. stellen de Staten voor om, met intrekking van het bestluit van 14 februari 1962, aan genoemde stich ting een subsidie van 10% toe te ken nen, hetgeen betekent, dat het eer- I der verleende subsidie met f 12.120,60 I wordt verhoogd. J)E ANKERPLAATS Deken W.P. M. Haring heeft gis termiddag met één handomzwaai het naambord onthuld van „De Anker plaats", het nieuwe tehuis voor ou dere geestelijk gehandicapten aan de Oude Singel. Met deze symboli sche handeling was de officiële ope ning van het tehuis, dat door de Cornelius Muslus Stichting is ge sticht, een feit. De officiële opening betekende een mylpaal in het be staan van de r.k. sociaal pedagogi sche dienst voor geestelijk gehandi capten in noordelijk Zuid-Holland. Van verschillende zijden werd het bestuur van de stichting met de tot standkoming van het tehuis, waar voorlopig vijftien gehandicapten een veilig onderkomen zullen vinden, ge lukgewenst. De deken van Leiden liet het by de opening van het tehuis niet by de daad: hy getuigde ook van zyn waardering voor het werk van de Cornelis Musius-Stichting, dat over het algemeen in stilte wordt verricht. Het verheugde hem boven dien, dat de onder de leden van de rJc. oudervereniging voor het zor genkind uitgeschreven prysvraag de naam „De Ankerplaats" heeft opge leverd, temeer daar het anker het symbool van hoop en vertrouwen is. Ontplooiing Namens de geestelyke gezondheids zorg van de G.G. en GD. wenste dr. J. F. Caljé het stichtingsbestuur veel geluk met de exploitatie van het tehuis. Hy twyfelde er niet aan of het tehuis zal de gehandicapte mens in staat stellen om te komen tot een maximale ontplooiing in zyn verhouding tot de ander. „In een omgeving als deze kan de gehandi capte mens zich zelf aanvaarden, waardoor hy zich ook aanvaard weet door de ander", aldus dr. Caljé. Het verheugde hem dat dit nieuwe tehuis een van de eerste is, waar in een dergelyk klein verband co- educatie wordt toegepast. Hy zei vu rig te hopen, dat dit experiment zal slagen. Dr. Caljé wekte het perso neel, aan het hoofa waarvan mej. C. M. van Noort staat, op om de geestelyk gehandicapten in dit te huis zoveel mogelyk op te voeden tot een maximum aan sociale parti cipatie en tot een maximale zelf standigheid. ZONDAG Moederdag cJto&fa'lflli Als gewoon Leids lector Dr. J. C. H. de Man aan vaardde gisteren officieel het ambt van gewoon Leids lector regel-machinerieën van cellen en celsystemen in de pathologie omdat talrijke ziekteprocessen samenhangen met ontregeling van de levensver richtingen van celsystemen. Hiertoe zyn de gegevens uit het biochemisch onderzoek onontbeeriyk. De laatste Jaren is er aanzienlyke vooruitgang te zien in het verkrygen van in zicht in de moeihjke materie, die be trekking heeft op de regelmechanis men van de cel. Het is te verwachten, dat by de verdere ontwikkeling het morphologisch onderzoek een be langrijke rol zal biyven spelen. Na de openbare les, die met de ge- brulkeUjke toespraken werd besloten, recipieerde dr. De Man in de ont vangstzaal van de Academie. (Advertentie) Ar Met één handomzwaai ont hult de deken van Leiden het naambord van het tehuis voor geestelijk gehandicapten aan de Oude Singel. (Foto L.D.-Holvaat) Geschenken Als voorzitter van de Cornelis Mu sius-Stichting gaf op deze middag de heer S. Menken een overzicht van het werk van de stichting zoals dat sinds 1949 is gegroeid en van de totstandkoming van het tehuis, waarvoor de gemeente Leiden een belangryke lening heeft willen ver strekken. Dankbaar toonde de voor zitter zich voor de geschenken, die ter gelegenheid van de opening van het tehuis zyn binnengekomen Na al deze woorden was er gele genheid om „De Ankerplaats" te be zichtigen, van welke gelegenheid on der meer burgemeester en mevrouw Van de Willigen en wethouder San- nes graag gebruik maakten. Dr. C. H. DE MAN in de submicroscopische patho logie met een openbare les in het Groot Auditorium over ,,De betekenis voor de pathologie van de studie van de morpholo- gische aspecten van de celregu latie". Er is tegenwoordig zeer veel be langstelling voor de problemen, die samenhangen met de levensverrich tingen van de weefselcel. Het fyn structureel morphologisch onderzoek heeft ons inzicht in de samenstel lende delen van cellen aanzieniyk verdiept, terwyl onderzoek op het moleculaire niveau van de laatste Jaren zeer veel heeft bygedragen tot een beter begrip van het samenspel in functioneel opzicht van de cel componenten. Ingegaan wordt op de tegenwoor dig beschikbaar gekomen technische mogeiykheden zoals elektronen mi croscopisch structuur onderzoek van cellen en celbestanddelen en labora torium prepareertechnieken voor licht- en elektronenmicroscopie, zo als histo- en cytochemie en merk- technieken met radio-actieve iso topen, de laatste door de morpholoog te gebruiken in de vorm van auto- radiografie. Spreker geeft een kort overzicht van de huidige stand van kennis over bouw en functie van de celon derdelen. Waar mogelyk, wordt ingegaan op de morphologische ver anderingen, die gezien kunnen wor den in deze samenstellende bestand delen, wanneer cellen pathologisch veranderd zyn. Geaccentueerd wordt, dat de in structuur zo ongewikkeld gebouwde cel een fyn gereguleerde machinerie is, waarby de in de kern voorkomende en ook daar gesynthe tiseerde nucleinezuren belast zyn met de controlerende en sturende functies, terwyl het vooral de mem branen en de door membranen om hulde celbestanddelen zyn, die op te vatten zyn als het gereedschap, waarvan de cel zich bedient om zich aan de zich voortdurend wyzigende uitwendige omstandigheden aan te passen. Spreker gaat vervolgens in op de betekenis van de studie van Geen lintje voor moeder maar zij wordt toch beloond met goud! GOUD U weet 't Uw geld is nu best besteed in GOUD. PIERROT JUWELIER-HORLOGER NIAARSMANSTEEG 21 LEIDEN TEL. 20778 Winkelsluiting Leidse De Leidse siyters hebben het Col lege van B en W. unaniem verzocht om verschuiving van de voor him winkels geldende verplichte middag sluiting van dinsdag- naar maandag middag. De Kamer van Koophandel advi seert dit verzoek in te willigen en de Verordening op de Winkelsluiting dienovereenkomstig te wyzigen. B. en W. geven de raad, die a.s. maandag middag byeenkomt. in overweging om in deze geest een besluit te nemen. Restauratie Marekerk In de op f 297.449,- geraamde kos ten van restauratie van de Marekerk te Leiden heeft de provincie een sub sidie van 10% toegekend. De wer kelijke kosten, waarin het ryk een subsidie van 65% heeft toegekend, hebben echter f 312.178,- bedragen. Ged. Staten van Zuid-Holland geven de Staten in overweging, in de ho gere kosten (f 14.728,-) een subsidlo van 10% (f 1.472) te verlenen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3