LEIDSCH DAGBLAD Veldkamp dreigt met een loonstop Belasting op personeel dienstverleningssector w ij schreven hierboven met op zet en welbewust „bedoeld schijnt", want in wezen heeft de uitspraak van het Partijbestuur onzes inziens een geheel andere draagwijdte en strekking. De heer Nederhorst moge de actie van zijn geestverwanten motiveren met een verwijzing naar de gewijzigde om standigheden in Vietnam, waar, vol gens zijn mening, veel meer Vietna- mezen dan voorheen de kreet aan heffen „Amerikanen, ga naar huis", in feite vindt deze stap naar, veler en ook onze, zijn grond slag in de uitslag van de recente Statenverkiezingen, welke voor de PvdA een gevoelig verlies opleverden. De socialisten hebben terrein verlo ren en het is volmaakt begrijpelijk, dat zij dit terrein trachten te her winnen. De vraag is evenwel of deze actie daartoe het geëigende middel is. Wij zijn geneigd die vraag ont kennend te beantwoorden. Loonkosten te hoog Aantal miljonairs in vijf jaar verdubbeld Bloemplanten W. Segaar Zn. regen Vlaggen om 6 uur halfstok NASA KRIJGT 18 MILJARD Opgericht 1 maart I860 WOENSDAG 4 MEI 1966 No. 31861 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f0,88 per week, (bij vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden Giro no. 57055 Ongebruikelijk JW] en kan bezwaarlijk zeggen dat de Partij van de Arbeid in de laatste tijd erg gelukkig is met haar correspondentie. Eerst was er de veelbesproken brief van de fractievoorzitter in de Tweede Ka mer, drs. Nederhorst, waarin deze aan een 70-tal geestverwanten zijn persoonlijk standpunt bekend maakte met betrekking tot het huwelijk van Prinses Beatrix met de heer Von Amsberg. Hierbij ging de schrijver uit van de bijzonder naieve veronderstelling, dat deze communicatie een gesloten circuit zou zijn, maar deze illusie duurde niet lang want reeds de vol gende dag verscheen de inhoud van de brief in vrijwel alle dagbladen. En nu is er weer een andere brief, die stellig minstens evenveel stof zal doen opwaaien, n.l. het gisteren in Ik ben niet van plan c.a.o.s aan lopende band te blijven afkeuren (Van onze parlementaire redactie) Minister Veldkamp (Sociale Zaken) zal in de loop van de volgende week een beslissing dit Blad gepubliceerde nemen over de eerste drie c.a.o.'s, die hem ter afkeurinq zijn voorgedragen door het College het Partijbestuur aan de Amerikaan- ambassadeur, waarin dit bestuur van Rijksbemiddelaars. Hij is echter niet van plan aan de lopende band contracten te blijven afkeuren. aandringt op onmiddellijke staking van de bombardementen in Vietnam en op een zo spoedig mogelijke be ëindiging van de strijd in dat land. |\/j en moet zich afvragen wat de ■L oorzaak kan zijn van een der gelijke, in de politieke sfeer toch wel zeer ongebruikelijke actie. Vanzelfsprekend vindt het beginsel van de vrije meningsuiting alom in den lande volledige erkenning, maar het is in de parlementaire geschiede nis toch wel een zeldzaam verschijn sel. dat een politieke partij, welke haar eigen vertegenwoordigers heeft in het kabinet, zich zonder rugge spraak met die regering wendt tot een representant van een buiten landse mogendheid met het verzoek een einde te maken aan een politiek, hesen en die voorzien in een gemid- welke nog kort geleden door nage noeg de gehele volksvertegenwoordi ging en nota bene op instigatie van een socialistisch Kamerlid, de heer Ruygers!, werd goedgekeurd. Het kabinet, inmiddels kennis ge nomen hebbende van het schrijven van het Partijbestuur, heeft zijn standpunt onveranderd geconfor meerd aan de uitspraak, zoals in de motie-Ruygers het vorige jaar was Als het vierendeel van de c.a.o.'s, waarvoor de rode lamp is gehesen, niet wordt gewijzigd, zal het kabinet zich over een verdergaande loon politieke maatregel beraden, zo waarschuwde de bewindsman gisteravond in de Eerste Kamer, daarbij kennelijk doelend op een loonstop. Iedere overschrijding van de gevarengrens stuwt de gemiddelde loonkostenstij ging, die nu al ruim 7 procent bedraagt, verder omhoog en heeft con sequenties voor het prijs- en invester'ngsn - De minister deelde mee, dat reeds voor een miljoen werknemers nieuwe contracten zijn goedgekeurd, waar van de gemiddelde loonkostenstijgm 7.4 procent bedraagt. Een kwart mil joen werknemers valt onder de con tracten, waarvoor de rode lamp is ge- Naar buiten, d.w.z. in de richting van de Verenigde Staten, heeft de brief van het Partijbestuur dus geen groter effect dan dat van een slag in de lucht, een leeg gebaar, dat ner gens ook maar de geringste indruk zal maken, zeker niet op de plaats waarvoor het schrijven bedoeld schijnt. Nergens behalve in de rijen van de Nederlandse politieke gelede ren, waar het effect kan worden vergeleken met een bominslag, vooral nu de fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer, drs. Nederhorst gisteravond in een televisie-interview Verklaard heeft dat zijn fractie zich achter het schrijven van het Partij bestuur stelt. Droegen de controversiële inzich ten van de grootste twee regerings partners ten aanzien van de te voe ren belastingpolitiek in de laatste tijd reeds aanzienlijk bij tot verho ging van de spanningen binnen het kabinet, het lijkt welhaast onont koombaar, dat deze stap de tegen stellingen zich nog scherper zal doen aftekenen en de kans op een kabinetscrisis aanmerkelijk vergro ten. Het lijkt ons zelfs niet uitgesloten, dat de PvdA daarop zou aansturen, amdat een aanzienlijk radicaler op gesteld politiek programma haar be tere kansen zou bieden dan een ge leidelijk herstel van de geleden ver liezen. Maar ook al zou deze veronder stelling juist zijn, dan nog kunnen wij weinig bewondering hebben voor de gevolgde methode. Wat blijft er over van onze parle mentaire democratie wanneer poli tieke partijen met regeringsverant woordelijkheid zich buiten het kabi net en parlement om wenden tot buitenlandse mogendheden teneinde wensen kenbaar te maken, welke leven in een bepaalde groepering van )ns volk? Zulk een daad moet op zijn minst gekenschetst worden als ongebruike lijk en onparlementair. Wij achten tiet bovendien een gevaarlijk experi ment, omdat het grote risico's in houdt. Maar dat moet de PvdA ten slotte zelf weten delde stijging van 11.6 procent. In onderzoek nog een serie con tracten voor 120.000 werknemers met een gemiddelde stijging van 10.7 pro cent. Indien deze c.a.o.'s ongemoeid zouden worden gelaten, zou d<- totale loonstijging ver in de gevarenzone komen, die de regering ter bescher- heeft aangegeven. Dr. Veldkamp betwisttdat het College van Rijksbemiddelaars (door de communist IJmkers „rijksbeknib- belaars" genoemd) met twee maten zou meten. „Het College heeft voor ieder geval een duidelijke motive ring", zei hij tot de socialist Kloos. die ernstige kritiek had op wat hij noemde „het willekeurige beleid" van Rijksbemiddelaars. „De een mag een koe stelen, maar de ander mag nog niet door het hek kijken", aldus de voorzitter van het N.V.V. ..De samen stelling van het College doet twijfel wekken aan zijn deskundigheid om de olievlekwerking, waarvoor de re gering bang is, te beoordelen", zei hij. Ook betwijfelde de heer Kloos of het College over voldoende diplomatieke gaven beschikt om een soepel loon- beleid te kunnen voeren. Zwart loon I man liet blijken, dat hij een initiatief voorbereidt om bestaande achter standen in beloning geleidelijk uit de weg te ruimen. Overigens had niet alleen de heer Kloos kritiek op het loorbeleid. Ook uit andere hoeken weerklonk de on gerustheid over de wijze, waarop de loonvorming wordt gecontroleerd. De K.V.P.-er Steenkamp, partijgenoot van de minister, sprak een vernieti gend oordeel uit over het huidige loonpolitieke systeem. Hij noemde dat systeem een doodlopende zaak," een soort schimmenspel, dat door nie mand meer wordt begrepen. Duizen den moeten wachten, terwijl de c.a.o.'s heen en weer worden gescho ven, zei hij. Zo worden de Koekoeken geboren. In dit kaartspel mag de overheid gerust voor Zwarte Piet spe len. Hier is ook haar gezag in het geding. Investeringsloon De vraag, wat er nu verder met de loonpolitiek (thans in overgangsfase naar meer vrijheid) moet gebeuren, werd verschillend beantwoord. De chr.-historische senator Bührmann vond, dat een keuze moet worden ge maakt tussen volkomen vrijheid of volledige loonbeheersing. Prof. Steen kamp verlangde een soepele kwalita tieve controle door een toetsende in stantie. De anti-revolutionaire prof. De Gaay Fortman wilde het centrale overleg nieuwe gestalte geven en de liberale senator Louwes wilde terug naar het criterium van de produkti- De opvallendste suggestie kwam van de socialist Kloos, die voorstelde de loonvorming volledig vrij te laten, doch slechts een beperkt percentage voor de consumptie toe te laten. Dat percentage kan al naar gelang de stand van de conjunctuur in overleg tussen regering en bedrijfsleven wor den vastgesteld. De rest kan worden uitgekeerd in de vorm van investe ringsloon (waardepapieren). Op deze wijze komt de conjunctuur niet in gevaar en komt weer kapitaal be schikbaar. zodat de rentevoet kan dalen. De suggesties van de N.V.V.- voorziter werden later door minis ter Veldkamp „belangwekkend" ge noemd, al zei de bewindsman nog niet te kunnen overzien of het hier om een haalbare zaak gaat. De dierentuin van Whipsnade in het Engelse graafschap Bed fordshire ten noorden van Lon den verheugt zich over het bezit van een kameel-baby, die twee weken geleden het levenslicht zag. Het kleine diertje speelt in de lentezon met zijn moeder, die afkomstig is uit Bactrië, in Af ghanistan. Duidelijk zichtbaar is, dat de moeder bezig is haar win terse kleed af te leggen. voor perk en border. Grote sortering o.a. Leeuwenbekken, Lobelia, Ageratum, Middagbloemen, Afrikanen, Alyssum en vele andere. ZAADHANDEL DIEFSTEEG 8 De socialistische senator waar schuwde de minister voor de gevol gen. „Het wordt toch wel zwart ge geven", zei hij. De kentering op de betalingsbalans ten spijt zijn vol gens hem de mogelijkheden om de teugels strakker aan te halen zien de spanning op de arbeidsmarkt uiterst beperkt. Minister Veldkamp was voor dat argument niet erg ge voelig. „Tegen zwart loon kan worden opgetreden", meende hij. De bewinds. Advertentie de nieuwste, de fijnste puur of met'n tic 'n Hero produkt Dit nummer bestaat uit 20 pagina's. WEERBERICHT Het KNMI in De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Overwegend zwaarbewolkt met tijdelijk regen. Matige tot krachtige, in de kuststreken nu en dan harde wind, overwegend tussen zuid en zuidwest. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt om 11.15 uur) 5 MEI Zon op: 05.04 uur; onder: 20.11 uur. Maan op: 21.19 uur; onder: 05.23 uur Hoogwater in Katwijk te 3.20 uur en 15.42 uur. Laagwater te 11.34 uur en 23.56 uur. Engelse minister dient zijn begroting in -• De Britse minister van de Schatkist, Callaghan, heeft gis teren in het Lagerhuis meege deeld dat zijn begroting in het komende belastingjaar een over schot van 661 miljoen pond zal opleveren. Dit zal Engeland, al dus de minister, in staat stellen eerder dan in de bedoeling lag een begin te maken met de af lossing van zijn schulden aan het Internationale Monetaire Fonds. Het doel van de regering is blüft de ontwrichte belastingsbalans, waarvan het tekort al voor de helft is weggewerkt, tegen het einde van het jaar in evenwicht te brengen, zo zei Callaghan. De belangrijkste punten uit de Britse begroting zijn. Er zal een selectief stelsel van belasting op werkgelegenheid worden ingevoerd, die zwaar gaat drukken op de dienstverlenings- en distribu tiebedrijven, welke tot dusver gro tendeels aan de dans van de indi recte belastingen zijn ontsprongen. Deze belasting op personeel is inge steld om de werkgevers in deze sector te dwingen een zo economisch mo gelijk personeelsbeleid te voeren en zich te ontdoen van de overtollige arbeidskrachten, die in de produk- tie bedrijven hard nodig zijn. Elke werkgever zal per personeelslid een wekelijkse belasting gaan betalen, namelijk voor mannen f 12,50, voor vrouwen en voor jongens onder de 18 jaar f6.25 en voor meisjes onder de achttien f4.-. De produktie-bedryven daarentegen zullen worden geholpen Zij zullen een restitutie van de be lasting ontvangen en nog een extra premie op de koop toe. In november van dit jaar zal de al van 15% tot 10% teruggebrachte Minister Callaghan met het befaamde koffertje. noodtoeslag op de invoer worden op geheven. Dit is van groot belang voor de samenwerking tussen Enge land en het Europese vasteland. Er zal een wijziging worden door gevoerd op de nieuwe vennootschaps belasting en van de kort geleden in gevoerde belasting op kapitaalwinst i die gezamenlijk van 35 tot 40H wor den gebracht. Kapitaalinvestering in het ster- linggebied zal, om de binnenlandse produktie te helpen, op vrijwillige basis aan banden worden gelegd en op een lijn worden gesteld met bui tenlandse investeringen in het alge meen. Dit betekent dat het Gemene best opnieuw aan betekenis gaat ver liezen. In het najaar zal een matige be lasting op weddenschappen en gok spelen worden ingevoerd. Engeland besteedt nog altijd meer aan gokken dan aan openbaar onderwijs. De gok- belasting zal jaarlijks 170 miljoen gulden opbrengen. Callaghan kondigde nieuwe be sprekingen tussen Londen en Bonn aan met het doel de totale valuta- kosten voor het Britse Rijnleger <900 j miljoen gulden komend jaar) te eli mineren. Tot dusver vroegen de I Britten alleen maar een gedeeltelijke Duitse tegenprestatie. De verrassing van deze begroting was dat geen enkele voorspelling is uitgekomen. Geen verhoging van de wegenbelasting en evenmin van de belasting op benzine of van de in komsten- of de aankoopbelastingen, zoals algemeen verwacht werd. De hoek waar gewoonlijk de slagen val len. namelijk bier sterke drank en tabak, liet de kanselier thans onge Het aantal miljonairs in Neder land bedroeg op 1 januari 1963 on geveer 4.600, vergeleken met 2.100 op 1 januari 1958 en 1.000 op 1 januari 1953. Hun gezamenlijke ver mogen steeg van 1.959 miljoen gul den op 1 januari 1953 tot 4.290 mil joen gulden vijf jaar later en 10.360 miljoen gulden op 1 januari 1963. Ook het relatieve aandeel van de miljonairs in het totale vermogens- bezit van natuurlijke personen ons land is in de periode 1953/1963 gestegen. Op 1 januari 1963 vorm den de miljonairs 1.6 pet. van de vermogensbezitters en hun bezit 20.7 pet. van het totale vermogen van natuurlijke personen. Op 1 januari 1958 was dit resp. 1.1 en 15.9 pet. en op 1 januari 1953 resp. 0.9 en 13 procent. Deze gegevens zijn ontleend aan het aprilnummer van de maandsta- tistiek van het financiënwezen van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. De vermogens kleiner dan f 50.000 zijn hierbij wegens gebrek aan voldoende gegevens buiten be schouwing gelaten. In de tien jaren sedert 1953 is het aantal personen met een vermogen groter dan f 50.000 tweeëneenhalf maal zo groot geworden; het beloopt thans i.OOO personen. Hun gezamenlijk vermogen bedraagt 50 miljard gul den. In 1953 was het gezamenlijk vermogen 15 miljard gulden; het bevond zich in handen van circa 113.000 personen.De groei van het aantal, met 156 pet., bleef in deze periode dus achter bij de groei van het vermogen (230 pet.). De schuldigde belasting nam met 132 pet. toe. De toeneming van het aantal, cir ca 175.000, zal in hoofdzaak veroor zaakt zijn. doordat velen de grens an de f 50.000 gepasseerd zijn. Dat niettemin boven deze grens het ge middelde vermogen met 30 pet. is gestegen tot f 174.000 moeten worden verklaard uit de sterke groei van de grote vermogens. Zo steeg het aan tal in de laagste klasse, f50.000 tot f 100.000, met 112 pet., terwijl in de hoogste klasse (1 miljoen en meer) eer» toeneming met 360 pet. valt waar te nemen. Bij de beoordeling van deze groeicijfers is de geldont waarding van belang; deze bedroeg in de beschouwde periode ca een kwart. Bij de groei van de vermo gens en zeker van de grote vermo gens heeft naar de mening van het CBS de sterke groei van de waarde van het aandelenbezit een belang rijke rol gespeeld. Het algemene ANPCBS-indexcyfer van de effec- tenkoersen steeg van 91 einde 1952 tot 166 einde 1957 en 345 einde 1962. Advertentie In verband met de herdenking van de gevallenen in jaren 1940- 1945 dienen de vlaggen heden avond om 6 uur halfstok ge hesen te worden. De vlaggen moeten na zonsondergang plm. 8.15 uur worden ingehaald. Om acht uur kondigt de grote Bourdonklok in de Leidse Stad huistoren, die ook van 7 tot 7.15 uur zal luiden, het begin van de twee minuten stilte aan. Tijdens deze twee minuten zal de straat verlichting worden ontstoken. Advertentie Voor goed auto-onderhoud Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft met 348 stemmen VOor en tien tegen de begroting goed- mand. Hu voerde lot vermaak ran Eekeu,.d van het bureau° v00r" lucht_ ruimtevaart Nasa, die voorziet in het Lagerhuis een soort striptease- vertoning uit. Eén voor één legde hij traditionele maatregelen die hjj ge nomen had kunnen hebben, naast zich neer, „omdat ze geen stimulans vormen om de vereiste hervormingen economie tot stand te brengen" Callaghan waarschuwde de arbei- uitgaven tot in totaal 4986864.150 dollar (ruim 18 miljard gulden) in het op 1 juli aanvangende belasting jaar. Het bedrag ligt ruim >5 mil joen dollar lager dan de dooi at re gering voorgestelde som die reeds la- &er was de Nasa nodig u-htte ders en vakbonden dat de stuging voor de Apollo-plan - i He andine van de industriële produktie 11 '965 van ruimtevaarders up de ,,n in lang niet groot genoeg geweest vn de periode voor 1970 beuo bil de grote loonsverhogingen du u) na drle douar dal gevraagd en gekregen hebber te dan de helft van het budget ge- rechtvaardigen. reserveerd (£)ud Qdt leuwo (Advertentie) Dineren. Bij fatsoenlijke menschen be staat er voor Heeren Studen ten gelegenheid tot het hou den eener Tafel, voor niet minder dan 12 personen, wel meer. Brieven onder letter Z. Bureau Leidsch Dagblad. Uit Helsingfors wordt ge meld dat de dienst van vele telegraafstations door vrou wen en wel op uitstekende wijze wordt vervuld. Het aan tal vrouwen in die betrekking is reeds vrij aanmerkelijk zij dragen bij wijze van uni form, een jaquette van zwart j laken met fluwelen kraag.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1