Nationaal succes Ballet Buenos boekte Aires kunst Waanzinnig in „Teatro 111 applaus Colon" Lente Operafestival met povere Menotti \s kNleiöosQQ9P Teksten van minister Vrolijk op muziek Rentespaarbrieven B.N.G. Grote Ned. Dans Theater successen voor DINSDAG 3 MEI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 stad (zes miljoen inwoners) en het dere kranten soortgelijke termen ge- bruikten. Ik mag wel toegeven dat we ons daar erg gelukkig mee voelen. Bij ons tweede programma: „Se renade". de Pas-de-deux uit „Corsai- re", „Monument voor een gestorven jongen" en „Aimez vous Bach" had het publiek wat moeite met het ne gatieve thema van „Monument", maar ook daarover schreven de cri tici dat ze de elektronische muziek van Jan Boerman en de choreogra fie van Rudi van Dantzig erg in teressant vonden. duidelijk dat deze toeschouwers j al veel gezien hebben. Alles komt I hier immers, terwijl het theater zelf ook een goed eigen ballet onder lel- j ding van William Dollar bezit, j Nu zijn wij dansers een beet je achterdochtig en we denken: „Die 1 mensen hebben nou wel geklapt j maar laten we toch maar eerst even afwachten wat de kranten te vertel len hebben". Alleen, we waren het theater nog niet uit en dat bleek nog niet zo eenvoudig ook. want bij de artiesten-ingang stonden hele horden mensen op handtekeningen en zo mogelijk op foto's te wachten. Had je geen foto bij je. dan drukten ze je hun kaartje met naam en adres (Door Conrad van de Weetering) „Het lijkt wel of er een frisse wind uit Europa overwaait" zei een dame van de Nederlandse ambassade in Buenos Aires en die frisse wind was dap het Nationale Ballet, dat in het Teatro Colon (Columbus) een serie voorstellingen geeft onder de naam Ballet ..Real De Los Paises Bajos". Vlak voor ons traden in het zelfde theater 12 sterren van het Parijse operaballet op en in één krant stonden we gezamenlijk met hen aanqekondiqd onder de t ui ue iiauueii mei> net vcn&vcik o kop: ..Wie zal het winnen: Maar er was nauwelijks sprake van i foto te sturen. Ieder van de dan- j Annemarie en David Holmes van een wedstrijd, want de Fransen kwamen met een totaal ander'sers had wel een half uur werk om David^ Homes van daaruit te bekij soort programma dan wij. Zij hadden het op het enorme toneel daar doorheen te komen, zodat op Parachutiste door i trein gedood I Bij Gyór in west-Hongarije is een parachutiste door toedoen van een I een trein gedood. De achttienja rige Aranka Sarkoezi, die het val- I schermspringen als sport beoefende, was bij een sprong vlak bij de spoorlijn neergekomen. Haar val- I scherm raakte vast aan een passe- j rende goederentrein en het onfor tuinlijke meisje, dat zich nog niet van de parachute had kunnen los- I maken, werd door de trein een eind- weegs meegesleurd waarbij zij zoda nige verwondingen opliep dat zij kort daarop ter plaatse overleed. Advertentie Weer Starfighter verongelukt Gisteren is by Dörpstedt in Slees- wijk-Holstein opnieuw een Starfigh ter van de Westduitse marinclucht- macht neergestort. De piloot kwam om het leven. Sedert begin 1961 zijn i tweeenvijftig Westduitse Starfigh- Tydens „Corsaire" klom ik naar ters verongelukt. Achtentwintig pilo- Een heksenketel j het hoogste, dat is het zevende bal- in de handen met het verzoek een kon, om dit stukje vuurwerk ken. Het een hoge to- onze dansers de gewoonte aannamen van het Teatro Colón met zijn opening van 18 meter (de Stads- l.c schouwburg van Amsterdam heeft 12 meter) heel wat moeilijker j^oor een andere "uitgang te verdwij- met hun korte nummers voor weinig dansers dan wij, die met 60 nen. man een volledig programma van grote balletten kunnen brengen. de tweede avond al héél wat van ren naar beneden kijkt, maar het „Ik vond het erg prettig van de Fransen weer eens „Les orains" (De kermisgasten) te zien, een ballet dat wij zelf een paar jaar geleden ook dansten. De „Prélude a Papres midi d'un faun", gedanst door Cyrille Atanassow was bijzonder mooi en Juan Giuliano bracht met zijn va riaties in de „Notenkraker pas de deux" en in Pas classique van Victor Gsowsky de 3000 toeschouwers tot zo'n enthousiasme, dat ze de zaal afbraken, wat beslist niet alleen te verklaren was uit het feit dat hij oorspronkelijk uit Buenos Aires Handtekeningen Ik moet zeggen: we waren er zelf een beetje perplex van, hoe demon stratief dit publiek reageerde, maar ook, hoe feilloos op de juiste mo menten. Buenos Aires is een enorme Goede kritieken De volgende ochtend bleken de kranten inderdaad ook goed over ons toe schrijven. „La Nacion" voerde als kop boven de kritiek: „Een opwin dend debuut in Colón van het Ballet de Los Paises Bajos" en sprak daarna over een uitstekende indruk en een zeer aantrekkelijk en even wichtig programma, terwijl ook an- waanzinnige succes, dat die twee kleine collegaatjes daar in de verte op het toneel hadden klonk daarbo ven, waar alle bravo's en andere juichkreten opborrelden cn zich ver mengden met het geklap van 6000 handen, als een wilde, warmmaken- de heksenketel. ttn vonden daarbij de dood. Het geluk was het zesendertigste met een Starfighter sinds begin vorig jaar. De ongelukken met de vliegtuigen van dit type gaven in maart jl. aanleiding tot een stormachtig de bat in de Westduitse bondsdag, waarbij leden van de sociaal-demo cratische oppositie het ontslag van minister van Defensie Von Hassel vroegen. De minister verdedigde de Starfighter als de hoeksteen van de Westduitse defensie. In Eindhoven: Bravogeroep 's-Avonds om half tien waren wij aan de beurt. Het Teatro Colón met zijn zeven balkons zat vol met men-1 sen die nog niets van ons afwisten, j die positief en negatief konden reage- j ren, die bij de volgende voorstelling konden wegblijven of weer terug komen, allemaal afhankelijk van de indruk die we op die eerste avond zouden maken. Het doek ging open. Midden op het enorme toneel ston den twee dansers in zwart witte trai- i ningskleren. Het .Orquestra Filhar- monica de Buenos Aires" onder lei ding van André Presser begon te spe- (Van onze kunstredactie» van de violen. De vocale solisten moesten het in alle griezeligheden de geestverschijningen en tafel De Ned. Operastichting heeft gis teravond in het Globe-theater in Eindhoven een Lente-operafestival Dit bleek inmiddels gegeven, waartoe de Opcrastudio Verkoop Rentespaarbrieven 1966 begonnen Voor elke 100.- daarin belegd, ontvangt U na 6H jaar 150,- (honderdvijftig gulden) terug. Verkrijgbaar bij alle bankiers en commissionairs in effecten in Nederland. N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten, L.Vijverberg 10, Den Haag Imam van Jemen draagt gezag aan zijn neef over Imam Mohammed al Badr. de ont troonde koning van Jemen, heeft alle gezag over de royalistische troepen in zijn land als gevolg van zijn slechte gezondheid overgedragen aan zijn neef. Volgens berichten uit het kamp Al Mansoer in noord-Jem en heeft Al Dijkdoorbraak in Bulgarije: vijftig doden De Bulgaarse regering heeft nood maatregelen afgekondigd voor de stad Wratsa. waar een dijkdoorbraak een groot aantal slachtoffers heeft gemaakt. Het aantal personen, dat i Badr prins Hassan al Hass n be door het water, dat zondag noemd tot onder-generas'. van het .lansen "zon,Ier deze geluiden doen. 1 woonwijk blnnenkolkte is gedood. royalistische Jemen. Prins Hassan nu hieek inmiddels een handicap I wordt door de autoriteiten geheim heeft in politieke en militaire zaken hun vertolking. eerste presentatie gaf. Opgevoerd Emmy Greger een redelijk medium de Menotti, t.w. „The medium" (1946) geestverschijning cn „The telephone" (1947). „The medium" verwierf tijdens de actie, vereldpremière in New York een (Van onze correspondent) voorstelling geladen tot het uiterste via „Vier temperamenten" van Ba- lanchine, „Jungle" van Rudi van Dantzig, „Shirah" van Pearl Lang en de Symfonie in C van Bizet- Balanchine naar een werkelijk waanzinnig slotapplaus, terwijl ook al na ieder onderdeel het bravo-ge- Teksten van mr. M. Vrolijk, minister van Cultuur. Recreatie en len en van dat moment af ljpje Maatschappelijk werk. zijn op muziek gezet door de Haagse com- oroioaor, -n. e. ponist Wim Thijsse. Deze liederen, voor alt met orgelbegeleiding. gaan op 18 mei in de r.-k. kerk aan de Leyweg in première. De teksten zijn uit de bundels „Verboden dromen" en „Donker, zon en golven", die minister Vrolijk schreef toen hij ongeveer 19 jaar was. De uitvoerenden zijn de alt Rijkje Wolleswinkel en organist Jan Schmitz. Dit werk is een onderdeel van het Schwabisch Kmiind en de Pool Jan programma waarmee de serie orgel- concerten op woensdagavond, georga niseerd door „Pro Organo" wordt ge opend en waarop uitsluitend werken van Haagse componisten als Andries- sen, Jaap Vranken, Marius Monni kendam en Ary Verhaar worden uit gevoerd. Ook deze zomer zullen in verschei dene kerken in Den Haag orgelcon certen worden gegeven door Neder landse en buitenlandse organisten. Onder de buitenlanders zijn prof. Anton Heilier uit Wenen, Jïri Ropek uit Praag. Günther Fischinger uit Madame Flora (Baba) als kwasi- medium optreedt en haar cliënten met haar z.g. hallucinaties trekt, tot de moord op haar doofgeboren pleeg zoon een einde aan haar praktijken maakt. „The telephone" is een duo opera, waarin een man zyn uitver korene ten huwelijk wil vragen, gehouden, vijftig doden gevallen zijn. Duizenden zijn opgeroepen om technici van het leger bij te staan. Zij maken de we gen weer vrij, herstellen bruggen en verschaffen onderdak, voedsel en kle ding aan de slachtoffers. Premier Zjikow en enige kabinets- Het toneeltje bleek te klein voor de leden hebben een bezoek gebracht 1 beschermen, werkt 's nachts en slaapt aan Wratsa om de reddingswerk- overdag. Hij komt nauwelijks zaamheden in ogenschouw te nemen. 1 buitenlucht. geheel stuitte op een regent. De gezondheid van de 38-jarige Al Badr is achteruitgegaan door over-' werk. slecht voedsel, gebrek aan ge neeskundige hulp en primitieve le vensomstandigheden. De imam, die in een grot woont om zich tegen Egyptische bommen en artillerie te se gastspeler Hirofumi Inoue en de cliënten Drees de Groof, Nelly Morpurgo en Marco Bakker, bleef behoudens wat wanhopige handge baren weinig over..InS(,,Tlie telepho ne" boden Jenny Veeninga en Henk Smit vlot spel, goed aangekleed in een décor van Herman van Elteren. Voor het overige bleek oók rtu dat Ned. Kamerorkest terug uit Japan Zowel Peter Diamand, die als be geleider van het Ned. Kamerorkest tijdens de concertreis door Japan vanmorgen met het orkest op Schip hol terugkeerde, als de zakelijk leid ster, mevrouw G. van der Wyck, wa ren zeer enthousiast over het Japan- 'se publiek. Ondanks het feit dat de Japanners kritischer zijn geworden ten opzichte van de Westerse geïmporteerde cul tuur, bleek er veel belangstelling te bestaan voor het Nederlandse orkest. „De grote moderne concertzalen wa ren vol en het auditorium was zeer gedisciplineerd", aldus Peter Dia mand, die sinds vorig jaar aan het Edinburgh Festival is verbonden. Bo vendien bleek iedei-een goed geïnfor meerd omtrent ons programma. Men wist opmerkelijk veel van de Wester se klassieke en moderne muziek". Het Kamerorkest, dat op uitnodi ging van het Osaka Festival en met subsidie van de Nederlandse regering in totaal zes concerten heeft gegeven, trad onder leiding van Szymon Gold berg op in Tokio, Osaka, Nagasaki en Jokohama. De vier verschillende pro gramma's bevatten j.a. werken van Bach, Haydn, Schubert, Vivaldi, Ba- dings, Dvorak. Strawinksky en Bela Bartok. In het najaar zal het Ned. Kamer orkest opnieuw een tournee maken, dit keer door de Scandinavische lan den. Caroline Kaart en Feike Asma in de Pieterskerk Onder auspiciën van de Stichting Orgelcentrum wordt op vrijdag_ a.s. een concert gegeven in de Pieterskerk te Leiden. Naast de zeer bekende or ganist Feike Asma zal de bekende mezzo-sopraan Caroline Kaart op treden. Zowel voor zang als orgel wordt een programma uitgevoerd van be kende en graag gehoorde werken. Met begeleiding van Feike Asma zingt Caroline Kaart liederen van Bach, Handel, Durante en Mozart. Voor orgel o.a. Koraalvoorspelen. Fantasia en Fuga in c. J. S. Bach; Prélude-Fugue et Variation, César Franck. Feike Asma besluit met Bach's grote Toccata in F. Aanvang van het concert 8 uur n.m. Eervolle uitnodiging voor Ned. Madrigaal koor Morgen wordt in Utrecht na de stille tocht om half negen een doden herdenking gehouden in de Domkerk Tijdens deze herdenking spreekt dr. L de Jong. Na diens rede zal het Ned. Madrigaalkoor uit Leiden o.l.v. Herman Strategier met begeleiding van het U.S.O. de dodenherdenking opluisteren met een uitvoering van het Requim, dat Herman Strategier componeerde ter nagedachtenis aan zijn broer, die in mei 1945 in een concentratiekamp omkwam. Een eer volle uitnodiging voor het Leidse koor. In Holland Festival: Wereldpremière van Orbs door Taylorgroep De Amerikaanse dansgroep „Paul de Bezuidenhoutseweg de Haagse or- medium" door de operagroep Came- gelweek gehouden, waarin opgeno men 't derde nationale orgelconcours voor amateurs. door het telefoongesprekken-complex Menottl ni een üieuw muzikaal geblokkeerd wordt. Jenemde^aad opera.as^t aan Zijh wérken heeft verleend. Wellicht heeft juist tien jaar geleden „The Consul" by de toenmalige Ned. Opera indruk ge maakt door de tendens van de vader landloze intrige in de tekst. Voorjaarsconcert "Seaside Singers" Het Noordzeekoor „The Seaside Singers", dat zich in de korte tijd van haar bestaan reeds grote be kendheid in binnen- en buitenland verwierf, geeft op maandag, 9 mei a.s. in „De Rank" te Noordwijk aan Zee haar voorjaarsconcert. Voor dit concert is een zeer aan trekkelijk programma samengesteld dat o.m. vermeldt ..Rejoice in the Lord always" van R. Rathbone. „La Speranza" van G. Rossini, „O Isis und Osiris", het priesterkoor uit „Die Zauberflöte" van W. A. Mozart, voor mannenkoor en bassolo, „Laudate Dominum" van Mozart, voor ge mengd koor en sopraansolo, het „Sla venkoor" uit „Nabucco" van G. Ver di, „Stenka Rasin", een Russisch volkslied voor gemengd koor en bari tonsolo, „Schenkt man zich Rosen in Tirol" uit „Der Vcgelhandler" van C Zeiler voor gemengd koor. so praansolo en tenorsolo, het „Jager- chor" uit „Der Freischutz" van C. M. von Weber, „Allegri-Beviam" uit rata, terwijl „The telephone" dikwijls een vertolking kreeg op gezelligheids- bijeenkomsten. Aan de opvoering in Eindhovens Globe-theater was een nogal simpel arrangement gegeven. Leo Driehuys dirigeerde inplaats van een orkest ensemble van zes blazers, slagwerk, piano en strijkers, twee pianisten Jan van Spaendonck en Thom Bol len ieder aan een vleugel. Menotti weet een libretto te schrij ven, past de muziek met een sterke hand naar het neo-verisme daarop aan. doet het zelfs vaardig met alle componeer-techniek die men kan verlangen, maar een en ander zal ook als toneelstuk zónder muziek kunnen worden opgevoerd. Voor de Operastudio was dit met respect voor de goede bedoelingen niettemin een In deze transcriptie misten we dus povere inzet. Zo kan men niet een In Las Palmas Lorca-expositie in Amsterdam De bekende regisseuze Anne Marie Prins zal vrijdagavond a.s. om acht uur in de Galerie Mokum, Amstel 186 te Amsterdam een expositie openen van bibliofiele etsen, gewijd aan het gedicht „Llanto por Ignacio Sanchez Mejias Federico Garcio Lorca". i ment van H. de Wolff. Taylor" zal in het Holland Festaval bekende „Land of Hope and Glory' twee verschillende programma's diverse steden in ons land geven. Het eerste programma dat o.a. Den Haag, Utrecht, Arnhem .Eindhoven, Groningen, Nijmegen en Amsterdam wordt gegeven bevat „Junction", „3 Epitaphs", „Duet" en „Orbs". SVB wil met minister praten Naar aanleiding van de uitlatin gen die minister Diepenhorst heeft gedaan by de opening van het con gres ter gelegenheid van het 10-ja- t rig bestaan der Eindhovense TH programma wordt besloten met net. bestuur van de Nederland- zocht. Dr. Diepenhorst zei toen on eerste voorstelling van „Orbs" in het Josefowicz. bas Holland Festival betekent een reldpremière, vormt een uur durend ballet en wordt gedanst door: Betty dr Jong, Dan Wagoner, Carolyn Adams, Daniel Williams, Molly Rein- hart, Jane Kosminsky, Janet Aaron, Eileen Cartwright en Paul Taylor. In dit planetaire ballet worden de banen van de planeten en manen in ons zonnestelsel welke de seizoenen op aarde tot gevolg hebben, vergele ken met de jaargetijden in 't mense lijk leven. Het tweede programma dat de Paul Taylor groep in het Holland Festival uitvoert in Den Haag. Amsterdam en Rotterdam bestaat uit: Aureole", ..From Sea tot Shining Sea" en „Scudorama". Dirigent is de heer Louis Peeters. ber meer dat studenten de verkeer I" i Mevr. Ria Ciere-Biemond begeleidt neiging hebben begrippen uit de aan de vleugel, terwijl verder mede- klassenstrijd (loon, vakbeweging, ar- werking wordt verleend door de solis-J beidskracht» op de studentenwereld 'ten Egon Zmiskol, tenor, en Willi toe te passen en voorts dat aan dacht voor de styl van het studen- gezien belangrijker dan uitspraken over de oorlog in Vietnam. De SVB'ers zijn daaren tegen van mening aldus een mo tie, die zij aannamen op een beslo ten tweedaags congres in Amster dam dat „inspraak van studen ten in alle zaken die hen direct aangaan een wezenlijk element is van het terrein van een studenten vakbeweging" en dat „een gelukkige ontwikkeling in de studentenwereld ertoe heeft geleed, dat studenten er nu niet meer voor terugschrikken zich bezig te houden met actuele, controversiële problematiek". De mo tie is gezonden aan de fractievoor zitters van de Tweede Kamer en de betrokken minister» Er blijkt zeer veel belangstelling tenleven voor dit concert te bestaan. Onderscheiding voor Max van Egmond De bariton Max van Egmond is de mogelijkheid geboden, meer dan tot dusver in het buitenland op te tre den. Hij zal namelijk gedurende twee jaren in internationaal verband wor den gepresenteerd door de „Union in ternationale de promotion artistique" (I.N.A.R.)Dit is een in Genève ge vestigde federatie van impressario's die daarvoor jaarlijks een musicus uitkiezen. Het Ned. Dans Theater heeft het afgelopen weekeinde in Las Palmas de belangrijkste feestdag van het laar opgeluisterd met een gala-voorstelling, die tevens de opening van het lente-festival in hield. De Nederlandse dansgroep oogstte uitbundige bijval. De gala-voorstelling op 29 april werd bijgewoond door tal van autori teiten. onder wie de gouverneur van de Canarische eilanden. vond de presentatie van het Neder- I lendse dansgezelschap de belang rijkste theatergebeurtenis sinds ja- Hiervoor werden als oorzaken ge noemd het belangwekkende, rijk ge- varieerde en uiterst boeiende reper toire. de prachtige discipline, de ho mogeniteit van de groep, en de ver bazingwekkende kwaliteit van alle individuele prestaties. Dirigent Louis Stotijn en pianist Eddie van Dyken deelden in de lofuitingen. Een delegatie van het Ned. Dans Theater werd op 30 april ontvangen door de Nederlandse consul op de re- ceptie, die hij gal ter gelegenheid van Koninginnedag. Op deze dag. werden door het gezelschap voor een uitverkocht huis (1200 zitplaatsen' gedanst „Metaphoren". ..Screenplay", Weddingcake" en „Carmina Bura- na". Na nog een derde uitvoering in Las Palmas te hebben verzorgd, ver trok het Ned. Dans Theater naar Tenerife. In Santa Cruz worden nog tv.ee voorstellingen gegeven, waar van de eerste evenals in Las Palmas, het lentefeest inluidt. Het gezelschap wordt donderdag in ons land terug verwacht. ZWO-subsidie drs. J. Bolten De Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek heeft drs. J. Bolten. conservator aan het Prentenkabinet van de Leidse Universiteit, een subsidie verleend ter voorbereiding van een catalogus rini is het eerste beeld dat op transport werd gesteld voor ..Sons- i van de tekeningen van Abraham l -7 j /-li j Bloemaert. Bloemaert was een beek 66 Zonder moeilijkheden verliep deze operatie niet. de 13- Utrechtse schilder, die van 1564 tot tons kraanwagen bleef in de zachte kleibodem steken. Met bthulp I aTngfdufd wÓr^ak dia van een tweede wagen lukte het tenslotte. Het beeld werd in de der Nederlandse manieristen. Een u d - - -bekend tydgenoot van hem was on- Haagse wijk tiouwlust van de sokkel gelicht. I der meer Jacob de Gheyn. ..Paard met ruiter' van de Italiaanse beeldhouwer Marino Ma-

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7