Orde scheppen uit Maiio-ida Pittige studie is noodzaak verre van slaafs Beroep is veel mooier dan je denkt! DE TOMBE DEMENINT, Accountants a. GEVORDERDE ASSISTENTEN b. AANKOMENDE ASSISTENTEN nu heeft onderwijs U nodig CHRISTELIJKE NIJVERHEIDSSCHOOL VOOR MEISJES „BOSHUIZEN" INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN COUPEUSE DOCUMENTALIST BIJ DE GEMEENTE' MET documenten heeft iedereen te maken, In ieder huishouden ko men stapels documen ten binnen. Soms hele belangrijke zoals trouw boekje, diploma's en soms ook patronen, krantenknipsels, vakan- tiefolders etc. Wat doen we met die dingen? Ach, de belangrijkste stukken wor den wel zo opgeborgen dat ze terug Ie vinden rijn. Bovendien rijn dat er niet zo veel. Maar dan dat aardige artikeltje met kinderspelen of met de nieuwe posttarieven, hoe vinden we dat terug? De hele la omkeren is een probaat middel, maar het kost veel rijd voordat we werkelijk gevonden hebben wat we willen heb ben. Nu rijn er soms mensen die dat voorzien hebben, die van te voren alles netjes bij elkaar gedaar heb ben in enveloppen of in mappen: nota's bij nota's, recepten bij re cepten en rekeningen bij rekeningen. Dat zijn inderdaad geboren d o- comenta'isten. Een groot bedrijf of een grote instelling is te vergelijken met eer enorm huishou den. Ook daar komen stapels docu menten binnen van de meest uiteen lopende aard. Bij een ministerie rijn dat er al gauw een tweeduizend per dag en bij een grote gemeente wel vijfduizend per dag. Ai die stukken hebben weer betrekking op andere •tukken. Er moeten dus dossiers op gezocht worden, er moet geregis treerd worden waar de post naar toe gaat, er moeten inlichtingen ver strekt worden.kortom er moeten mensen rijn die de weg weten in al deze documenten: geschoolde docu mentalisten. gebied duizenden rijdschriften die regelmatig verschijnen en die vol wetenschappelijk nieuws staan. Om een voorbeeld te geven in een klein land ais Nederland bestaan ruim zestig tijdschriften op juridisch ge bied. Het is volkomen onmogelijk dat een junst, om bij te blijven, al die tijdschriften doorleest, vooral wan neer men bedenkt dat er dan eigen lijk ook nog een duizendtal buiten landse tijdschriften op dit gebied be staan. Wat doet een wetenschappelijke documentalist nu eigenlijk? Hij be kijkt de artikelen, de boeken en rap porten die onder rijn ogen komen. Hij moet vooral niet alles gaan le zen, maar snel de essentiële aspec ten uit een bepaald stuk naar voren halen. Dat wil dus zeggen dat bij niet alleen de titel in kaart brengt, maar ook een bepaalde werkwijze, een bepaalde manier van bereke ning of een bepaalde zienswijze. Wie iets opbergt met de bedoeling het later weer terug te kunnen vin den, moet het op een systematische wijze opbergen. Van te voren moet dus een schema opgesteld rijn, vol gens welk de stukken opgeborgen of genoteerd kunnen worden. vraag in het bedrijf het antwoord weten te vinden en als het geheu gen van dat bedrijf gaan function©- CODES VERSCHIL Er is natuurlijk een enorm ver schil tussen bedrijven en instellingen en daarom is er ook een enorm ver schil in de aard van de documenten die door de handen van de docu mentalist gaan. Er bestaan dus ook verschillende soorten documentalis ten, maar één ding hebben ze met elkaar gemeen: het grondpatroon van hun werkzaamheden is het op bergen van gegevens en het te rugvinden daarvan. Naast de documentalist, die zich hoofdzakelijk op administratief ge bied beweegt, bestaat ook de weten schappelijke documentalist. Nu rijn er internationaal zulke schema's, codes worden ze genoemd, opgesteld en daarom is het moge lijk dat een documentalist die met een dergelijke universele code ge werkt heeft bij bet ene bedrijf ook bij een ander daarmee terecht kan. Natuurlijk heeft ieder bedrijf wel rijn eigen veranderingen aange bracht, maar het principe is heel vaak gelijk. Wil een documentalist een stuk kunnen beoordelen, dan moet hij enig verstand hebben van de stuk ken die hij opbergt. Het is daarom ook logisch dat voor de verschillen de soorten documentalisten ook ver schillende eisen worden gesteld. De werkzaamheden lopen ernorm uit een: van het eenvoudig opbergen van dossiers en tijdschriften tot het zelfstandig literatuur onderzoeken en verslagen maken op academisch ni veau. De benodigde vooropleiding strekt zich daarom uit van mulo-A tot universitair kandidaatsexamen. Ook het onderscheid tussen een be- drijfsarchivaris, een bedrijfsbibliothe- caris, een literatuur-onderzoeker en een documentalist is niet altijd even duidelijk in de praktijk. Maar één ding hebben rij van hoog tot laag met elkaar gemeen: in wezen is bet helemaal niet zo be langrijk h o e zij hun gegevens heb ben gerangschikt, maar wel dat zij op iedere naar voren komende De Gemeenschappelijke Oplei dingscommissie van het Nederlands Instituut voor Documentatie en Re gistratuur, de Nederlandse Vereni ging van Bibliothecarissen en de Ne derlandse Vereniging van Bednjfsar- chivanssen, Bezuidenhoutseweg 43 in Den Haag, organiseert de mondelin ge cursussen: A. Basisopleiding bibliotheken, ge scheiden voor de technische, d« met-technische en de wetenschap pelijke bibliotheken. B. Basisopleiding bedrijfsarchieven. De cursussen duren van septem ber tot en met mei, één werk dag per week. De kosten bedra gen 350 per cursus, het exa mengeld 55. Ah vooropleiding geldt ten minste het mulo-A-di- ploma. C. Literatuuronderzoek. Voor deze cursus, die ruim een jaar duurt, sluit de inschrijving op 1 septem ber. De kosten bedragen ƒ450 per cursus, het examengeld 70. Als vooropleiding geldt het kan didaatsexamen aan een universi teit of hogeschooL Het diploma van een hogere vakopleiding (b.v. HTS, MO Economie) vol doet een tweetal cursussen op het gebied van archiefverzorging, documentatie en administratieve organisatie. De eerste cursus ls bedoeld ah basis-onderricht, de tweede voor lei dinggevend personeel. De beide cur sussen bestaan uit tien schriftelijke en twaalt mondelinge lessen. De kosten bedragen 195 resp. 210. Het examengeld in beide ge vallen 60. Verdere inlichtingen bij de admi nistratie van de cursussen: Linde laan 333, Rijswijk Z..-H. AMANUENSIS D. Voortgezette bibliotheekopleiding Voor deze beide cursussen, die één of meer werkdagen per week, gedu rende een kalenderjaar vragen, be dragen de kosten 540 per cursus en het examengeld 55. Ah voorop leiding geldt de cursus A resp. B. en het eindexamen van een middelbare Naast deze mondelinge cursussen worden ook nog schriftelijke cursus sen gegeven, waarin de allereerste beginselen van bet bibliotheek- eo archiefwerk worden onderwezen. 1. Klasseren (d.w.z. het onderbren gen in rubrieken volgens de Uni versele Decimale Gassificatie) 2. Alfabetiseren, titel- en ttukbe- schrijven. Deze cursussen beslaan een twintig tal lessen. De kosten bedragen 160 resp. 200. S.0.0. Voor ambtenaren, werkzaam bij de meest uiteenlopende overheidsad ministraties, verzorgt de Studiekring voor documentatie en administratie ve organisatie der overheid (SOD) JONGE mannen en vrouwen met het ama nuensis-diploma op zak zullen beslist geen moeite hebben om aan de slag te komen, want de Nederlandse univer siteiten en middelbare scholen schreeuwen om deze mensen. Maar wat is nu precies amanuen sis? Voor velen is het een zo goed als onbe kend beroep. Van Dale's woordenboek zegt: een amanuensis is een „helper, handrei- ker bij bet voorbereiden en uitvoe ren van proeven, bediende in labo ratoria, musea en scholen". De Winkler Prins vertelt nog, dat het woord „amanuensis" is afgeleid van „servu a manu", wat in het oude Rome „een slaaf, die met de hand werkt" was. Het was de taak van die slaaf om te schrijven, wat een ander dicteer de of af te schrijven, wat een an der had geschreven. tegenwoor dige amanuensis heeft echter niets „slaafs" meer. Hij of rij is een man of vrouw, die het ulo- of te- diploma op zak heeft en de vierja rige (avond-)cursus voor amanuen sis beeft doorlopen. Jongens co meisjes, die alleen la gere school hebben, kannen op som mige cursussen ook terecht. Maar volgens de cursusleider van ie Rijksuniversiteit in Leiden blijkt, „dat leerlingen, die geen verdere op leiding hebben genoten, dikwijls moeilijkheden hebben met bet vol gen van de lessen, zodat een groot aantal van hen tijdens of na het eerste jaar afvalt". Er rijn twee soorten van opleidin gen. De één is gericht op het hoger onderwijs, de ander op bet middel baar onderwijs. Van deze laatste cursus kunnen veelal ook andere diensten en particuliere instellingen zoals gezondheids- en keuringsdien sten en chemische industrieën ge bruik maken voor de opleiding van hun personeeL Want de amanuensis kan niet aDeen m het onderwijs te recht, maar ook m bet bedrijfsleven. Het lesrooster van de cursist n behoorlijk uitgebreid. Op het pro gramma staan natuurkunde, schei kunde, fotografie, glasbewerking, in strumentmaken, Nederlands, reke nen, biologie en tekenen. „Het kun nen leren en vertalen van een een voudig stukje proza van het Engels m bet Nederlands" hoeft niet meer. Wei moet de cursist tijdens bet examen zonder „grove taalfouten" eo „m goede stijl" ie bet Neder lands een verslag kunnen maken van rijn proeven. De amanuensis in spe krijgt heel wat scheikunde en natuurkunde De Bond van Hoger Onder wijspersoneel in Nederland, die een cursus aan de Delftse T.H. geelt, vermeldt in zijn voorstel, dat de hoofdbegrippen van de atoom theorie grondig worden behandeld, zodat het maken var standaardop lossingen goed begrepen wordt. Ver der wordt er onderwijs gegeven in allerlei „theorieën" en „beginselen" op scheikundig of natuurkundig ge bied. Zeer belangrijke programmapun ten zijn glasblazen en instrument- maken. De cursist begint bij glas blazen met „het trekken van pun ten"; na vier jaar kan hij al een „spijkeropze' ot „een koeler met spiraal" maken! Verder wordt er ook nog heel wat gedaan aan foto- Het lesgeld voor de cursus be draagt per jaar voor universitair personeel ƒ60; voor hen, die niet tot het personeel behoren, b dit be drag in Leiden 120 en in Delft 100. Daar komt nog bij, dat de cursisten bun eigen boeken en een witte laboratoriumjas moeten aan schaffen. Cursussen worden gegeven in Lei den, p.a. Organisch Laboratorium, Hugo de Grootstraat 25, Leiden - tel. 01710-26457, en in Delft, Labora torium voor Technische Natuurkun de, Mekelweg 1, tel. 0.1730-33222. In Deo Haag b geen opleiding voor amanuensis. Voor cursussen elders in bet land inlichtingen bij de Bond van Hoger Onderwijs Personeel in Nederland, Merwedcstraat 3, Utrecht, tel. 030-34748, of bij de uni- DE jonge mensen, die na het behalen van het Ulo- of HBS-diploma beginnen aan een loop baan in het ambtelijk apparaat van een ge meente, worden al spoe dig geconfronteerd met de noodzakelijkheid te gaan studeren voor de vakdipioma's Gemeen te-administratie I en II en/of Gemeentefi- nanciën. Een noodza kelijkheid voor hen, die een carrière van formaat willen maken en op den duur willen doorstoten naar mid delbare en vooral ook hogere posities in het gemeentelijk bestel. De nogal pittige studie begint met de opleiding voor het diploma Ge meente-administratie I, die drie iaar vergt. Belangrijke vakken van deze opleiding zijn staatsinrichting, gemeenterecht, administratief recht en kennb van wetboeken. Er b ook een stage-eb aan deze opleiding ver bonden: men moet gedurende een zekere periode in de praktijk werk zaam rijn ia de gemeen te- admtmt- tratie. Het examen omvat namelijk ook het vervaardigen van praktijk stukken, zoals bij voorbeeld bet re digeren van een raadsbesluit Men kan de opleiding G.A.L schriftelijk volgen aan een drietal instellingen voor schriftelijk onder wijs. Wat de mondelinge opleiding voor dit examen betreft: er b thans sprake van een overgangssituatie. In Zuid-Holland b deze opleiding thans nog in handen van particulie ren, maar in verschillende andere provincies zijn reeds 14. bestauo- scholen ingesteld. Aan deze schoten, waarvan onze provincie er binnen niet te lange tijd ook één of twee zal krijgen, kun nen de ambtenaren de opleiding voL stimuiator b bet (landelijk) Insti tuut voor Bestuurswetenschappen n Den Haag, een „dochter" van de Vereniging van Nederlandse Go- meenten. Na de opleiding voor G.A.1. kan men kiezen uit de opleidingen Ge meente-administratie II en/of Go- meentefinanciën. De opleiding voor G.A. II, die vier en een half jaar vergt, b voor een belangrijk deel een verdieping van de kennb, opge daan bij de opleiding voor G.A. L Een abieuw vak b economie en (een beetje) sociologie. Voor wie do financiële kant op wil en daarvoor ook de aanleg beeft b er de oplei ding Gemeentefinanciën, waarmee ruim drie jaar b gemoeid. Belang rijke vakken van deze opleiding zijn bedrijfseconomie, controleleer, boek houden, comptabiliteit e.d. De laatstgenoemde opleiding kan schriftelijk worden gevolgd, terwijl er voorts moodchngc particuliere cursussen rijn. Het b de bedoeling mettertijd ook deze opleiding in do bcstuursscbool onder te brengen. Voor het examen GA II rijn er nog enkele particuliere opleidingen, thans geconcentreerd in de stichting Centrale Opleiding voor examen G.A. II, eveneens opgericht op ini tiatief van bet Instituut voor Bo- «uurswetenschappeo. Gemeente-administratie II m be paald geen eenvoudige studie. Wat stofbehandeling betreft kan hier van para-universkair niveau worden ge sproken. In praktische bruikbaar heid zijn de ambtenaren, die G.A* I en II op „hun naam" hebben ge bracht dan ook enigermate te ver gelijken met jinfatw m gemeentelij- ke dienst. Gemeente-ambt enorm met deza diploma's op zak hebben de maar schab: staf in bun ransel", zegt do beer A. M. van der Ham, tfirecteur tenacbappen. De praktijk beeft ge leerd dat rij veelal terechtkomen op belangrijke posten in het ambtelijk apparaat van gemeenten. De drie onderwijsinstellingen, waar men schriftelijke cursussen voor ds apkadbig OA I kan vol gen, op de Leidse Onderwijs Instei- bngen, bet instituut voor Staatswe tenschappen LauriBard in Den Haag ea bet studiecentrum vasi de paters Augustijnen in Cukmborg. Da be langrijkste schriftelijke cursussen voor G.A. 11 on Gemeentefinanciën kan men volgen baj bet Instituut Schoenhersteller Het beroep van schoenhersteller ls veel mooier dan je wel denkt. Het betekent niet, zomaar zolen en hakken opzetten en misschien een beetje bij stikken. O nee! Geen twee voeten zijn gelijk Ieder mens slijt zijn schoenen op andere wijze en dus is iedere reparatie anders. Juist met de wijze van neerzetten van de voet, waardoor bijzondere slljtag-es ontstaan moet de schoen- hersteller rekening houden bij de reparatie. De klant moet later zeggen: nü zitten ze me pas lek ker! Immers, de schoenhersteller heeft die hak, die linker- of die rechterzool iets opgehoogd of afge vild. Door zijn vakkundige repa ratie wordt tevens de stand van de voet verbeterd. Ende schoe nen zijn weer als nieuw. Schoenhersteller schoenmaker zei men vroeger is een heel oud vak. Het is een der oudste ambach ten. In een duitsere, wat romme lige werkplaats zat daar die schoenmaker met beperkt gereed schap de schoenen te Jappen". Het was uitsluitend handwerk. Te genwoordig zijn er goed verlichte werkplaatsen en prachtige machi nes, die veel van het handwerk overnemen. Daar staat er een voor het stikken van overleer, er is een machine waarmee zolen genaaid worden, randen van zolen en hak ken geschrooid en geschuurd en uitgepoetst. Het zijn kostbare ma chines. maar denk niet dat het zo eenvoudig is er mee om te gaan. Je moet wel degelijk een scherp oog hebben om de oorspronkelijke. vloeiende lijnen terug te brengen in de nieuw opgezette zool. Eerst als Je geleerd hebt iedere hande ling zónder machine te doen ben je pas in staat om de machines vakkundig te gebruiken. Want, het door jou geleverde machinale werk moet even mooi en goed zijn ails het best verzorgde handwerk. Buitendien blijft er toch nog heel wat handwerk over Zodra een Jongen niet meer leer plichtig is, kan hij bij een patroon onder het leerlingstelsel worden geplaatst voor de tijdsduur van 2 of 3 jaar (2 Jaar, indien hij in het bezit is van een diploma Technische School). In het bedrijf van de pa troon ontvangt de leerling een praktische opleiding, terwijl hij daarnaast verplicht is de part- timecursus gedurende 1 dag per week bij te wonen. Het volgen van deze cursus ls gratis. Deze cursussen worden gegeven te Amsterdam Den Haag Arnhem Amersfoort Echt Rotterdam Tilburg. Na afloop van de leertijd kan men deelnemen aan het examen leerlingstelsel, waarvoor bij slagen het diploma van het Nijverheids onderwijs wordt uitgereikt. Daarna kan men de cursus diploma Gezel (AI) gaan volgen, welke cursus gedurende 4 uren per week wordt gegeven in de plaat sen: Amsterdam Amersfoort Borculo Echt Dongen Goes Groningen Den Haag Nij megen Rotterdam Tilburg Waalwijk Zwolle. De cursus duurt 2 Jaar, waarna men het examen diploma „Onder RiJkstoezlcht Gediplomeerd Gezel in het Schoenherstellersbedrijf(AI) kan afleggen. Slaagt men voor het examen AI, dan kan men de cursus ln de com merciële vakken (All) ga«n volgen, welke cursus schriftelijk wordt ge geven (duur 10 maanden), terwijl om de 6 weken een mondelinge re petitiedag wordt gehouden. Indien men ook voor dit examen slaagt, dan wordt men in het bezit gesteld van het diploma „Onder Rijkstoezicht Gediplomeerd Schoen hersteller", welk diploma vesti gingsbevoegdheid geeft. Wil Je het naadje van de kous weten, vraag dan bij de Stichting Vakopleiding de brochure aan: „Het wettelijk leerlingstelsel ln de schoenmakerij". Adres: Statenplein no. 4, Den Haag. Op onze kantoren te Amsterdam, Apeldoorn, Arnhem, Dordrecht, Lelden en Utrecht kunnen worden geplaatst: met gedegen theoretische ondergrond en ruimt praktische ervaring. ter opleiding. Einddiploma middelbare school gewenst. (Ook eindexamenkandidaten kunnen naar deze functie sollici teren). GEBODEN wordt: goede honorering. Collectieve pensioenregeling. Ruime vakantieregeling. Reiskostenvergoeding voor forensen. Vergoeding van studie- en examenkosten. Interessante en afwisselende werkkring. Goede promotiekansen. Met vakantie-afspraken kan rekening worden gehouden. Hef eindexamen Middelbare Schoot heeft U no achter de rug; om zover te komen had U ONDERWIJS nodig en wei als ambtenaar op bet Ministerie van Onderwijs en Weterv schappen. Er moet veel belangrijk en interessont werk worden verricht, o.m. bij de uitwerking van de Mammoetwet en de oaapassing van het onderwijs oan de eisen van de tijd. Het ministerie vraagt biervoor enthousiaste medewerkers, die zij een aantrekkelijke loopbaan kan bieden. Met het einddiploma Middelbare School bedraagt het salaris bij aanstelling bv. op 19-jarige leeftijd f385,- per maand. Bij goed voldoen heeft men op 25-jarige leeftijd een salaris van 697,- per maand bereikt, waarna men op 28-jarige leeftijd f 847, per maand kan verdienen. Uitloop tot een maximum salaris van f 1026,— per maond ts hierna verzekerd. Verdere promotiemogelijkheden zijn oanwezig. Alle gewenste inlichtingen worden gaarne verstrekt door de onderafdeling Personeelszaken, Nieuwe Uitleg 1, 's-Gravenhage, tel. 070-185090 toestel 223. TOUSSAÏNTKADE 51 TELEFOON 01710—30822 ▼oor de vervolgopleidingen van de cursus 1966/1967 KINDERVERZORGSTER (1-jarig) v KOSTUUMNAAISTER (2-jarig) voor leerlingen in het bezit vakken. Dit Jaar voor het eerst ln Lelden de officiële opleiding KOLONIELEIOSIER voor leerlingen in het bezit van het getuigschrift kostuumnaaister. 3-jarige VOOROPLEIDING VOOR LERARES N.O. VORMINGSKLAS (1-jarig) a. voor leerlingen in het bezit van het diploma gymnasium, h.b.g., m.m.s of u.lo. (A of B) b na overgang naar de 4e klas van een school voor m.o., vJi.o. of mnu. In verband met de plaatsruimte is spoedige aanmelding dringend gewenst. Dt directrice: M. C. VISSER DE JONG'S MACHINEFABRIEK N.V.-HAZERSWOUDE-RIJNDIJK vraagt voor de fabricage van truckmixers en andere bouwmachlnes: a. MOIVTEERS b. LASSERS c. PLAATWERKERS Gelegenheid tot solliciteren dagelijks van 9 tot 17 uur. Na telefonische afspraak ook ln de avonduren telefoon 01714241.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 23