LEIDSCH DAGBLAD Kritiek op brief P.v.d.A Grote zuivering onder Indonesie's ambtenaren STAAKT STRIJD IN VIETNAM voor in race naar de maan? Bom op Limburgs dorpje Studentenbetogingen in Spanje en Italië DODENHERDENKING Aristona tv-tip: Liverpool- Borussia Jé van hét (voor MAM) alles Vlieland Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 3 MEI 1966 No. 31860 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwex DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f 0,88 per week, (bij vooruitbetaling) losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Roolvink (A.R.): „Geen behoefte aan wantrouwen zaaien Schmelzer K.V.P „Geen bijdrage in ernstig probleem Brady bekent de moord op Evans De 28-jarige Engelse magazijnbe diende Brady heeft gisteren op de tiende dag in het „veenmoordenpro- ces" één moord toegegeven maar ontkend schuldig te zyn aan de twee andere. Hij onderging een scherp kruisverhoor van de openbare aan klager. Brady en zijn 23-jarige min nares Myra Hindley worden beschul digd van moord of medeplichtigheid aan moord op de 17-jarige Edward, de tienjarige Leslie Ann Downey en de twaalfjarige John Kilbride. Brady heeft de moord op Evans toegegeven. Oecumenische raad van Kerken In een vandaag uitgegeven verklaring over de oorlog in Vietnam zegt de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland van mening te zijn. dat het Nederlandse buitenlandse beleid, veel meer dan tot nu toe. gericht moet zijn op het daadwerkelijk bereiken van vrede. De raad tekent bij deze meningsuiting aan, dat hij zich niet vereen zelvigt met «enige partijpolitiek". Als christenen in Nederland, aldus de verklaring, doen wij een beroep op ons volk en op onze regering al het mogelijke te doen om de partijen er toe te bewegen hun strijd in Vietnam te beëindi gen. (Van onze parlementaire redactie) In de binnenlandse politiek is een onzekere situatie ontstaan door de brief van de Partij van de Arbeid over de Vietnamese politiek, die gisteren aan de Amerikaanse ambassadeur is overhandigd. De beide coalitiepartners van de P.v.d.A. in het kabinet-Cals, de K.V.P. en de A.R.P. vragen zich af, ivelke gevolgen de brief zal hébben op de houding van de socialistische kamerfracties. Want als die het standpunt van het partijbestuur onverkort overnemen, kunnen moeilijkheden niet uitblijven. i Drs. Schmelzer noemde de brief een ongebruikelijke stap. Hij vond. dat dit schrijven op geen enkel punt j een bijdrage levert aan de oplossing van het zo ernstige en ingewikkelde I probleem-Vietnam. De katholieke j fractievoorzitter noemde het ver keerd. dat het bestuur van de PvdA de brief heeft geschreven met voor bijgaan van de fracties in het par lement en de regering. Volgens drs. Schmelzer roept de brief de eenzijdi ge voorstelling op als zouden het al lereerst en hoofdzakelijk de Verenig de Staten zijn. die een aanvaardbare oplossing in de hand hebben. De fractieleider van de anti-revo lutionairen in de Tweede Kamer, de heer Roolvink, toonde zich uiterst bezorgd over de brief en voorspelde een „gewijzigde situatie" als de frac ties de inhoud van de brief zouden blijken te delen. „Een dergelijke brief is van ons niet spoedig te verwach ten", aldus de heer Roolvink. „Onze fractie zal geen voet geven aan po gingen om wantrouwen te zaaien tegen, de Amerikaanse politiek. De PvdA is bezig na de uitslag van de statenverkiezingen zich op bepaalde Het kabinet was vrijdag reeds op de hoogte van de inhoud van de brief j en heeft er op de wekelijkse minister raad een bespreking aan gewijd. Een regeringswoordvoeraer verklaarde gis teravond dat de regering vasthoudt aan het standpunt, dat vorig jaar Herziening van standpunt over Vietnam Het standpunt van het partijbe stuur, vastgelegd in de brief, die gis teren werd aangeboden door partij voorzitter dr. J. G. M. Tans, tweede voorzitter drs. H. M. Franssen en al gemeen secretaris-penningmeester E. Meester kan men in de volgende pun ten samenvatten: stopzetting van de bombarde menten in Vietnam en snelle beëindiging van de oor-log. vorming van een burgerlijke regering. samenwerking met het bevrij dingsfront en uitschrijving van nieuwe ver kiezingen. Als de kamerfracties deze punten onderschrijven komen de socialis tische ministers in het kabinet in een moeilijke situatie. De eerste gelegen heid, waarbij een botsing tussen de socialistische houding ten opzichte van de Vietnamese oorlog en de hou ding van het kabinet zou kunnen ontstaan, is de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken in de Eerste Kamer op 24 mei. Scherpe reactie Politieke woordvoerders in Den Haag hebben gisteren snel en vrij scherp gereageerd op de brief van het socialistische partijbestuur. Poli tiek het belangrijkst waren de uit spraken van de fractieleiders van de KVP en de ARP, de heren Schmelzer en Roolvink. Top-warmte weer voorbij Ook deze derde meidag is nog zonnig en zomers in ons land, maar de top werd gistermiddag bereikt met voor begin mei onge woon hoge maxima van 27 graden Celcius óp de vliegvelden Soester- berg en Twente gemeten. In Den Helder steeg het kwik tot 23 gra den. Verleden jaar zomer kwam de temperatuur daar evenals op de Waddeneilanden slechts op drie dagen hoger. Voor de datum 2 mei waren het de hoogste tem in de laatste eeuw in Nederland waargenomen. Een meer zuidwestelijke wind doet nu frissere zeelucht binnendringen. depresieactiviteit is nog vrij zodat er geen belangrijke is te ver.ioachten, maar ivel geleidelijk iets meer be wolking en maxima, die beneden de 20 en in de kustgebieden bene de 18 graden komen te liggen, met in het binnenland een kleine onweerkans. WEERBERICHT MINDER WARM Het KNMI in De Bilt verwacht van leden- tot morgenavond: Toenemende bewolking en enkele ocale regen- en onweersbuien. Over- vegend matige zuidwestelijke wind sn vooral in het binnenland lagere turen dan vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). 4 MEI Zon op: 05.06 uur; onder: 20.09 uur. Maan op: 19.53 u.; onder: 05.04 u. Hoogwater in Katwijk te 02.37 en 15.00 uur. Laagwater te 10.50 en 23.14 uur. De directeur van het Amerikaanse programma voor bemande ruimte vaart, dr. George Müller, heeft giste ren toegegeven dat de Russen toch wel eens eerder op de maan zouden kunnen zijn dan de Amerikanen. Op een persconferentie zei Müller, dat de Sowj et-Unie de race naar de maan begon met een voorsprong van twee jaar op de V.S. en dat de voor uitgang sedertdien even groot was als in de V.S. In kennis van de maan ligt de Sowjet-Unie voor op de V.S. Voorlichting beroepskeuze werd vastgelegd in de motie van het Tweede-Kamerlid Ruygers (PvdA) die indertijd met ruime meerderheid werd aanvaard. In deze motie werd de regering uitgenodigd om het tot stand komen van een wapenstilstand te bevorderen, alsmede een eind te maken aan de agressie van commu nistisch China en daarna deel te ne men aan het door president Johnson aangekondigde grootscheepse hulp programma voor Zuid-Oost-Azië. Uit onbekend vliegtuig Nu overal In het land de schoolexamens voor de deur staan en tienduizenden leerlin gen zich geplaatst zien voor het probleem van de beroepskeuze, willen wij hun de helpende hand bieden, door in dit nummer een aantal pagina's op te nemen, waarin de aandacht wordt ge vraagd voor diverse mogelijk- wij een keuze moeten maken, daarbij ook rekening houdende met de beroepen, welke in vorige jaren in het kader van onze voorlichting werden besproken. Aangezien niet iedereen op hetzelfde ogenblik het vraagstuk van de beroepskeuze onder ogen ziet, raden wij onze lezers aan de desbetreffende pagina's te bewaren teneinde ze te zijner tijd te kunnen raadplegen. (Van onze correspondent) Een vliegtuig van onbekende natio naliteit heeft vandaag kort na het middaguur een bom verloren boven het Limburgse plaatsje Horst. Het projectiel explodeerde ogen blikkelijk: een felle lichtflits, een sterke luchtdruk en een proef- boerderij van de Limburgse land- en tuinbouwbond was van de grond weggevaagd. In de grond was een diepe krater geslagen, waaruit rook opsteeg. Hoewel zich vlak bij de plaats waar de bom neerkwam enkele mensen be vonden, is niemand gewond. Als het projectiel slechts enkele honderden meters verder was neer gekomen, hadden velen het slacht offer kunnen worden, omdat het Limburgse plaatsje vandaag niet alleen een kermis herbergt, maar tevens omdat het marktdag is, waar door zeer velen op straat waren. De Marechaussee heeft de plaats waar het projectiek tot ontploffing is gekomen voor nieuwsgierigen af gezet. Nagegaan wordt of het naar de plaatselijke brandweer-comman dant zei een Nederlands toestel is geweest, dat het projectiel heeft ver loren. Vanmiddag had dit onderzoek nog geen resultaat afgeworpen. Ongeveer 50 politiemannen hebben gisteren in Madrid met gummiknup pels gechargeerd om 1500 studenten, die een protestmars hielden, te ver drijven. Eerder had de politie ge bruik gemaakt van een waterkanon om de studenten die toen met stenen gooiden, uiteen te jagen, vijftig studenten werden in hechtenis ge nomen. De demonstraties werden ge houden uit sympathie met stu denten in Barcelona, die van de uni versiteit zijn geschorst omdat zij hadden betoogd voor hervorming van de studenten Vereniging, die volgens hen niet representatief is. Intussen heeft de politie ook in Pamplona een einde gemaakt aan een betoging. Ongeveer 500 stu denten begonnen een mars op de re geringsgebouwen om de vrijlating te Studenten tegen Soekarno president voor het leven Ongeveer drieduizend Indone sische studenten hebben gisteren bij het parlementsgebouw een betoging van twee uur gehouden, waarbij zij vrije verkiezingen eis ten en intrekking van het de creet, waarbij Soekarno tot pre sident voor het leven werd uit geroepen. De leiders van de de monstratie kregen gelegenheid het zware kordon van militairen en politiemannen te passeren om te spreken met enkele vooraan staande afgevaardigden. De be togers droegen borden mee met opschriften als ..stuur het parle ment naar huis" en ..lang leve de strijdkrachten". Intussen heeft het Indonesische parlement gisteren voor het eerst sinds jaren een onafhankelijke daad verricht door te eisen, dat er een nieuwe voorzitter zal worden gekozen ter vervanging van Y Soebamia, die door president Soekarno is benoemd. Vandaag, dinsdag, zjjn in Djakarta grote zuiveringen onder de regerings ambtenaren bekendgemaakt. Het mi nisterie van Openbare Werken deel de mee, dat 2.500 leden van zijn per soneel zjjn ontslagen en volgens een Indonesische krant zijn aan het mi nisterie voor Voorlichting 778 ambte naren aan de dijk gezet. Dit beslaat uit 28 pagina's Achadi, heeft zich bij de militaire autoriteiten gemeld. Hij wordt be schuldigd van medeplichtigheid aan de staatsgreep van vorig jaar. Nu is alleen nog de minister voor Bevloei ing uit de vorige regering, Soerach- man, nog op vrije voeten. Achttien oud-ministers bevinden zich thans in hechtenis. De communistisch-gezinde vleugel van de Indonesische nationalistische partij (PNI), al beroofd van zijn lei ders (de kortgeleden uit de p 4| ge stoten Sastroamidjojo en f «■r*ch- man), raakt nu ook zijn knok jegen in de hoofdstad, de Banteng Djakar ta („De stieren van Djakarta") kwijt. De militaire bevelhebber van Groot- Djakarta, generaal Amir Machmoed, heeft ontbinding van deze semi-mi- litaire commandogroepen gelast. Vol gens de generaal hebben ze de laat ste maanden een permanente bron van ongeregeldheden gevormd. De Noordsumatraanse „generatie 1966" heeft aangedrongen op verbre king van de diplomatieke betrekkin gen van Indonesië met China, intrek king van de verblijfsvergunningen voor Chinezen van overzee, wier aan tal ongeveer twee miljoen bedraagt, en verbod van Chinese films en In donesische rolprenten waarin actri ces optreden die vriendinnen van thans gearresteerde voormalige ka binetsleden geweest zouden zijn. In een Chinees gebouw in Djokjakarta heeft een groep studenten een dui zendtal uit Peking afkomstige pam fletten aangetroffen, aldus Antara, V.N. en Maleisië Indonesië wil weer toetreden tot de Verenigde Naties. Dit is door minis ter van Buitenlandse Zaken Malik, meegedeeld in Bangkok. Malik zou echter hebben gezegd, dat Indonesië graag zou zien dat het Handvest van de Verenigde Naties enkele wijzigin gen zou ondergaan, voordat Indo nesië in de organisatie terugkeert. Miniiter Malik verklaarde verder, dat zijn land een vreedzame oplos sing wil van het geschil met Malei sië. In een Indonesisch-Philippijns communiqué, dat is uitgegeven na besprekingen in Bangkok tussen Ma- lik en de Phllippijnse minister van Buitenlandse Zaken Narciso Ramos wordt gezegd, dat Indonesië een vreedzame oplossing wil „naar letter en geest van de overeenkomsten van Manilla". De overeenkomsten van Manilla werden in 1963 gesloten na bespre kingen tussen president Soekarno, premier Rachman van Maleisië en president Macapagal van de Philip- pijnen. Aan het einde van dat jaar, twee maanden voor Maleisië werd ge vormd, zeiden de drie staatshoofden in een communiqué, dat zij de Ver enigde Naties zouden verzoeken mis sies naar Serawak en Borneo te zen den om te onderzoeken of de bevol king daar deel wilde uitmaken van Maleisië. In een vraaggesprek met het blad Strait Times verklaarde generaal Soeharto eveneens, dat Indonesië het geschil met Maleisië wil bijleggen. Volgens hem heerst er geen oorlog tussen de twee staten en worden de grensincidenten op Borneo slechts veroorzaakt door de aanwezigheid van Britse troepen. Voor eventuele vredesonderhandelingen moeten geen voorwaarden vooraf worden gesteld. De erkenning van Singapore was on voorwaardelijk. hoewel, naar de me ning van Soeharto. de Britse bases op Singapore een bedreiging van de veiligheid van Indonesië betekenen. £lSen van twee studenten die bfj de „solidair met Barcelona" demon stratie van vorige week gearresteerd zijn. De politie dreef de demonstran ten met gummiknuppels uiteen. De Spaanse politie heeft voorts gisteravond een einde gemaakt aan een betoging van enige honderden grafici, die een wijziging van him arbiedsovereenkomst eisten voor het hoofdkwartier van de Spaanse vak bond. Volgens ooggetuigen trad de politie tegen de arbeiders heel wat minder zachtzinnig op dan eerder op de dag tegen de studenten. Zeker drie demonstranten zijn gear resteerd. De 73-jarige rector van de uni versiteit van Rome, prof. Ugo Pa- pi, heeft gisteren zijn ontslag inge diend. Hij deed deze stap na een week van betogingen en relletjes, ontstaan onder de studenten van wege Papi's beweerde fascisitische verleden. De hoogleraar deelde zijn besluit aan journalisten mee, na dat aan verscheidene Italiaanse universiteiten stakingen waren ont staan ter ondersteuning van de eis van de Romeinse studenten. De raad van bestuur van de universiteit zou Papi verzocht hebben zijn beslissing nog eens te overdenken, maar hij zei niet van plan te zijn haar in te trek ken. Woensdag 4 mei 7.30 uur in de Marekerk. 8.30 uur Stille Tocht. (Advertentie» En wanneer u mi even uw Aristona dealer belt, geniet u mi nog van dit ij A 4" AM A evenement op uw I H Ivlvllw nieuw tv-toestelI y°°"-»» FINALE EUROPA CUP VOOR BEKERWINNAARS Dortmund donderdag 5 mei van 19.30-21.15 uur X tLen groot aantal gasfles sen ontplofte gisteren toen een trekker met oplegger waarop de flessen werden vervoerd in bot sing kwam met een personen auto. Bij het ongeval, dat gebeur de in de Blesse. gemeente West- stellingwerf, werd een aannemer uit Heerenveen. die de personen auto bestuurde, gedood. - 10-tallen echt gezellige geschenkjes. Voor haar kamerplanten een plan tenspuit (vanaf f 1,95)of een leuk gietertje, of een plantenbak of een vogelkooi met zangertje, of een ro- tan-kooistandaard (f 13,95), of een damesspade, of een onkruidsteker (f2,10), of een leuke tuinkabouter (vanaf f 1,65), of een halsband voor haar lievelingshond, of een ca deau-bon (kan ze lekker zelf neu zen). weet heeft Nieuwe Ryn 50, Tel. 2 08 24 (01710) ©uc/ ©Se, leuwo Uit het Leidsch Dagblad van 2 Mei 1866; J Zaterdagavond liep te f Amsterdam in de Oud-Ken- nissteeg iemand zekeren I. v. D. zoo onbesuisd tegen het t lijf, dat hij viel en onmidde- lijk den geest gaf. t Van Londen is een 16-ja- rig meisje naar Frankrijk overgestoken, om te Parijs te huwen met een 55-jarige J Hollander Olifier genaamd, die eerst van zijn wettige vrouw moest scheiden, om 1 een nieuw huwelijk aan te f 1 gaan. Hij zal echter wegens 1 ontvoering eener minderjari- ge worden vervolgd, terwijl i het meisje naar Engeland is t teruggevoerd. i

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1