SPORT Njord heeft tegenslagen Utrecht staat klaar RAUNO A ALTON EN WINT ACHTTIENDE TULPENRALLYE Krantenbezorger L.F.C.-Feijenoord Roodenburg-Quick '•"■sb VRIJDAG 29 APRIL LEIDSCH DAGBLAD Jonge Leidse Varsity-ploeg deze week niet op water De oude vier met stuurman van Njord tijdens een training op het Galgewater. Van links naar rechts: W. Bruninks. A. van Drongelen. H. van Someren Greve, M. Wierenga en S. Vliet stuurman (Foto L.D./Holvaot) (Van - sportredactie) Er fs in de studentenroeierij de laatste jaren al heel wait ver anderd. maar de Varsity, die zondag voor de 83ste maal op het veelal woelige water van het Amsterdam-Rijnkanaal wordt ge houden, heeft nog steeds niets aan belangrijkheid verloren. Inte gendeel. De Varsity is en blijft het grote duel van de zeven uni versiteitssteden, waarin de rivaliteit een bijzondere rol speelt. NEREUS IS FAVORIET Ook zondagmiddag /billen de ou-. de vieren met stuurman van Aegir, Argo, Laga, Nereus, Njord, Skadi en Triton om tien nrfnuten voor vier weer met één »les overheersende gedachte van st«rfc gaan: het win nen van de „bikken". Maandenlang is er naar dit evenement toegeleefd. Er is van albs voor gedaan èn ge laten In 1878 it de Varsity begonnen als een erezaak met een uitdaging van Njord aai Laga. Sindsdien is deze wedstrijd uitgegroeid tot de verre weg behflgrykste van de Koninklij ke Nedrlandsche Studenten Roei- bond (£NSRB). Vele jaren achter een wde training alleen afgestemd op dee Varsity. In de laatste tijd is hifin een verandering gekomen. Ook -iet seizoen na de Varsity is belagrijk geworden, mede door de vele successen op wereld- Euro- pes- en Olympische kampioen- sc lappen. n de lange reeks van wedstrijden zjn Nereus en Laga het succesvolst fweest. Beide ploegen boekten 24 oerwinningen. Triton bracht het er ,ot veertien en Njord kwam dertien maal als eerste uit de stryd van de oude vieren. V.'ie de 83ste editie gaat winnen? Goede kansen riet Amsterdamse Nereus maakt «en goede kans de Varsity-zege van iet vorige seizoen te prolongeren, al heerst er nog geen overeenstemming over de samenstelling van de ploeg, die mordt geformeerd uit de suc cesvolle acht van de Head of the I river. Naast Nereus dient echter ook direct het Utrechtse Triton te wor- den genoemd. Met de Olympische dige wordt geformeerd uit de suc- bronzen medaillewinnaars Hartsui ker en Rouwé kan de Utrechtse ploeg hoge ogen gooien. De derde sterke „oude" ploeg van het 83ste Varsity-veld is Laga. Met de eveneens bronzen Olympiër. De Graaff en de winnaar van de bron zen medaille tydens de Europese kampioenschappen Van Nes, maken de Delftenaren ook al een behoor lijke kans. Vooral, omdat zij in tegenstellig met Nereus en Triton het voordeel van een bij winderig weer gunstige boei hebben. Het Leidse Njord ls dit jaar de grote onbekende'. De Leidenaars ko men met een geheel nieuwe „oude vier" bestaande uit grotendeels tweede jaars roeiers als outsiders aan de start. Van de oudere roeiers is dit sei zoen bijna niemand meer over ge bleven. Ook het oude coach-trio Roëll, Vrind en Texeira heeft zich moeten terugtrekken. Met „niets" zyn de blauwwitten dan ook in ok tober begonnen. Coach R. J. Kui pers start to toen met acht man op een termijn van twee jaar. Een bij zonder zware conditietraining (o.l.v. de heer Adriaansche)waarbij o.a. de gewichten van 15 kg. geleidelijk tot 80 kg zijn verzwaard, moest de basis gaan vormen van de ploeg. De tüden, die de bijzonder enthou siaste ploeg in de afgelopen weken maakte, deden de toekomst nogal zonnig inzien. De zware, zes maan den lange training (per dag zo'n anderhalf uur in de boot) scheen succes te gaan opleveren. Maandag kwam echter de grote klap. Van Sommeren Greve moest aan een ernstige zweer op de hand worden geholpen en Bruninks kreeg last van een schouderblessure. Sinds maandag is Njord dan ook niet meer op het water geweest. Misschien, dat de Leidenaars mor gen nog in een „vreemde" boot wat licht trainen. Deze dagen nonacti viteit zijn de balans echter niet ten goede gekomen. Wat de overige ploegen betreft: Aegir (Groningen) komt evenals Njord met een jonge ploeg, terwijl Argo (Wageningen) met trainings moeilijkheden heeft gekampt. Zo was het bijv. onmogelijk de ploeg langs het gehele kanaal te coachen. De ploeg uit Wageningen is verder be trekkelijk onervaren. Het Rotterdamse Skadi tenslot te, zal dit jaar waarschijnlijk wel als laatste uit de strijd komen. De strengere studiebegeleiding is er de oorzaak van dat de vier technisch nog niet erg best loopt. Samenstelling De voorlopige samenstelling de ploeg en luidt: Boei 1: Aegir: Tj. Koopmans, L. I Brinch, J. Rouwé, J. van Bruggen, J. Wegink (stuurman). Coach: H. 't Hart. Boei 2: Laga: O. Strack, J. t Graaff, H. van Nes, P. v. d. Wan, P. Vaandrager. Boei 3: Skadi: C. Jacquemijns, M. Bakker, G. Rink, J. v. d. Pol, J. Blank (stuurman). Coach: W. A. van der Pol. Boei 4: Njord: W. Bruninks, A. van Drongelen, H. van Sommeren Greve, M. Wierenga, S. van Vliet (stuurman). Coach: R. J. Kuipers. Boei 5: Triton: S. Dooper, Brummelman, F. Hartsuiker, H. Rouwé, O. Weekhout (stuurman). Coach: B. R. H. Jansen. Boei6: Nereus: R. Stokvis. R. Bakker, H. van Maarleveld, 3. Kloos terman, B. Korthals Altes (stuur- man). Coach: W. Bloemendaal. Boei 7: Argo: Tj. Jager, F. Olie- an, J. Admiraal, F. Uit den Boo- I gaard, J. Hageman (^tuurman) Coach: A. F. Hulsewé. Steevens leidt De Nederlander Harry Steevens heeft de gisteren gereden vijfde etap pe van de Ronde van België voor amateurs gewonnen in een tyd van 3 uur 7 min 30 sec (over 125 km Steevens versloeg in de eindsprint de Belg van Hout, met wie hij een voorsprong van ruim een minuut had op zyn naaste belagers. Het algemeen klassement na de vijfde etappe: 1. Harry Steevens (Ned) 16.36.30, 2. Joseph van Hout (Belg) 16.37.02, 3. Alfon^s Cools (Belg) 16.38.07, 4. Roger Rosiers (Belg) 16.38.28, 5. O. Ritter (Den) 16.38.54, 6. Herman Decan (Belg) 16.38.59, 7. Georges Claes (Belg) 16.39.02, 8. Wil ly Vekemans (Belg) 16.39.16, 9. Fer- nand Hermie (Belg) 16.39.20, 10. Jan Kudra (Polen) 16.39.32, 13. Johnny Brouwer (Ned) 16.40.24, 14. Tiemen Groen (Ned) 16.40.57, 16. Jo van Seg- gelen (Ned.) 16.41.54; 46. Gerard van Vianen (Ned), 16.45.08, 81. Piet Tesse- laar (Ned) 17.00.06. Ploegenklassement. 1. Nederland, 49.57.51, 2. Lierse B. C. 49.58.19. De gisteren in het zuidzweedse Karlshamn gespeelde voetbalwed strijd tussen de jeugdelftallen van Zweden en Nederland (1618 jaar) is geëindigd in een gelijkspel: 2 2. Bij de rust leidde Zweden met 20. Voor Nederland doelpuntten Geels en Van Renswouw. Stuart Turner, glunderde over zijn gehele gelaat. En de 33-jarige ma nager van de Engelse BMC-fabrie- ken had alle reden om meer dan te vreden te zijn. Niet alleen had im- s Rauno Aaltonen de achttiende internationale tulpenrallye op zijn n gebracht, de Britsh Motor Cor poration triomfeerde dankzy Timo Makinen ook by de normale serie- toerwagens en zelfs het fabrieks- klassement was voor de firma uit Abindon. Het was voor de volgers van de sterrit geen verrassing dat de Euro pese kampioen van 1965 ook nu de eerste plaats opeiste. Naarmate de strijd vorderde kwam de blonde Fin naar voren. Na 24 uur, toen het dra- Slotemaker zich had voltrokken ook de Porsche van de gebroe ders Van Lennep steeds meer ter rein verloor, was duidelijk, dat al leen pech Rauno Aaltonen en zijn navigator Henry Liddon zou kunnen verslaan. Naast de prestaties van de befaamde Finnen vallen de ver richtingen van twee jeugdige Neder landse equipes op, namelijk die van Dries Jetten-Jan Horbach en de ge broeders Gijs en David van Len nep. Beide vaderlandse combinaties hielden, alle fabrieksequipes ten spijt 'n derde plaats in hun categorie bin nen bereik. De Porsche van de Van Lenneps was zelfs in de eerste fa se van de strijd een van de favo rieten voor de eindzege. Toen de ver moeidheid en het gebrek aan voor bereiding zich gingen doen gelden, vielen de Nederlanders terug tot een derde positie. Belangrijk gevraagd. Leeftijd 1550 jaar. Aanmelden: Bureau Leidseh Dagblad, Witte Singel I, Leiden. Het was overigens een uiterst be langrijke sterrit voor Piet Nortier. De Tulpenrallye van 1966 moest aan tonen dat de rit van 1965, toen een onverwacht hoog aantal van 170 equipes zich aanmeldden, geen uitschieter was geweest. Helaas, ook de in het vak vergrijsde wedstrijd leider moest ondervinden, dat de toe komst er voor de rallysport donker blijft uitzien. Evenals in de wintersterrit naar Monte Carlo van dit jaar, kwam er een grote terugslag. Slechts 110 equipes na men aan de 2850 km lange tocht naai de Franse Alpen deel, waarvan er 79 de finish bereikten. De amateurs, de heer Nortier heeft het bU herhaling vastgesteld, zullen dus de Tulpenrallye, die leeft bij de gratie van een rijkelijke subsidie vaii een Britse oliemaatschappij, moeten redden. De vraag blijft of de geestelijke vader van de sterrit van de RAC west, zijn greep op de wa re liefhebbers kan versterken. Lukt dat niet ik hoop dat wij twintig sterritten halen vertelde de wed- Advertentle Dinsdagavond 3 mei 8 uur nm. om DE ZILVEREN MOLEN. De in Ierland getrainde en in be zit van de Amerikaanse mevrouw J. Mills zijnde Glad Rags heeft de gis teren in Newmarket gehouden 1000 guineas, de eerste klassieke ren van het seizoen voor merries, gewonnen. Timo Makinen (links) en Paul Easter, de Fins-Britse combina tie. die in groep 1 serie-toerwa- gens) als eerste eindigde in de achttiende Tulpenrallye. strijdleider enkele dagen voor de start dan ziet de nabije toekomst er voor de tulpenrallye uitermate somber uit. Vandaar dat het wed strijdcomité en alle helpers met spanning de maand juli tegemoet zien. Dan zal de oliemaatschappij, die als sponsor voor de Nederland se wedstrijd, tellend voor het Euro- ees kampioenschap optreedt, beslis sen of ook in 1967 financiële steun zal morden verleend. Het is een ant woord, dat voor de internationale Tulpenrallye beslist over „zijn of niet zijn". Advertentie Zondag a.s. 2.30 uur DE COMPETITIEWEDSTRIJD Sportpark NOORD. Competitie CKB Het programma luidt: Hoofdklasse west: KinderdijkVriendenschaar; Rotterdam ZuidPKC; Bolnes HKC. Eerste klasse A: FiksDES; Velo- citasIjsvogels; VES 2Ons Eilamd. Tweede klasse A; Pernix 3Per- nix 2 (3.30)Fiks 2—ODS. Junioren: FluksPernix. Paus Paulus heeft gisteren de leden van het Internationaal Olym pisch Comité, die voor hun congres in Rome zijn, in particuliere audiën tie ontvangen. In de „Salax Clemen- tis" in het Vaticaan begroette de I Paus zijn gasten. De president van het IOC, Avery Brundage, stelde alle leden aan de Paus voor. Groot-Brittannië heeft gisteren I in de wedstrijd tegen Nieuw-Zeeland voor de eerste ronde van het toernooi om de Davis Cup (Europese zone) een voorsprong van 20 genomen. Op Queen's club in Londen won de Britten Roger Taylor en Mike I Sangster resp. met 7—5, 8—6, 6—2 van Brian Fair lie en met 6—4, 6 62 van Lew Gerrard. Waterpolotoernooi wordt in drie zwembaden gebonden Van onze sportredactie; Utrecht staat gereed voor de Europese kampioenschap pen zwemmen, waterpolo en schoonspringen. Van 20 tot en met 27 augustus wordt deze titelstrijd in de Domstad gehouden, waarin de afgelopen maanden koortsachtig is en in de komende tijd nog wordt gewerkt om alles tot in de puntjes verzorgd te krijgen. De Europese titelstrijd Utrecht wordt er één van gi- t gantische omvang. Vooral het t waterpolotoernooi. Reeds ne- gentien landen hebben ingef schreven en de kans dat dit er twintig worden is zelfs waar- f schijnlijk. f Het zyn aantallen, die nog nooit eerder zijn bereikt. In totaal zullen er zo'n 750 deel- nemers verdeeld over (voor- lopig) 26 landen aan de start verschijnen om onderling uit te maken naar wie de 23 Europese titels gaan. Kris-kras j door de SPORT Den Hommel Het grootste gedeelte van de kampioenschappen zal zich af spelen in het schitterende 4'/i miljoen gulden kostende baden- complex van Den Hommel, dat bijna gereed is. Het grote wedstrijdbassin (50x22 m. en een diepte van 2.25 m.) is al gevuld; de spring- toren met alluminiumplanken op één, drie, vyf, zeven en een half en tien meter staat klaar; de springkuil van 4'A meter diepte wordt afgewerkt en de verlichting is reeds opgehangen. De toeschouwersaccommodatie is gedeeltelijk klaar in totaal kunnen er-zesduizend personen een plaatsje vinden en ook met de afwerking van de diverse kleed-massage en andere ruim- ien is reeds begonnen. Maar Den Hommel alleen Is niet voldoende. Een groot ge deelte van het waterpolotoer nooi zal in De Kromme Rijn worden gehouden, terwijl daar naast zeer waarschijnlijk ook nog gebruik moet worden ge maakt van het natuurbad in Soestduinen. Kansen idaag 1 De Nederlandse kansen zijn gering. Weliswaar zyn er voor lopig 31 zwemmers en zwemsters ingeschreven (plus een polo- ploeg), maar wanneer de KNZB biyft vasthouden aan haar standpunt: alleen serieuze kans hebbers komen aan de start dan zal het aantal Nederlandse deelnemers tot onder de tien teruglopen. Hierby zullen dan ook nog enige talentvolle jonge ren zyn, die „tegen de interna tionale top aanzitten". Aan de voorbereiding van de ploeg zal dat geringe aantal niet te wyten zyn. De A-groep is deze week aan het laatste ge deelte van het trainingspro gramma begonnen. Een maand lang krijgen de 21 geselecteer den een zware conditietraining, daarna volgt op 14 en 15 mei een trainingsweekeinde in Ol- denzaal en vanaf dat tydstip zal er regelmatig in Utrecht worden gezwommen. De landenwedstry- den DuitslandNederland. Ne- derland-Engeland en de Neder landse kampioenschappen (van 2631 juli in Eindhoven) vor men de laatste selectie. De „Europese ploeg" brengt ten slotte de laatste weken in het Sportcentrum in Zeist door, ter- wyi men dan tevens tweemaal per dag in Utrecht zal trainen. Kreyermaat Hij komt terug: Kreyermaat, die door zyn tientallen vrienden Relnier wordt genoemd en door :yn duizenden supporters „Dc Beer". Morgen maakt hy na 17 maanden eindelyk weer eens het aanvangssignaal van de scheidsrechter van binnen de lynen mee. Reinier Kreyermaat speelt op het byveld van het Feijenoord- Stadion met het tweede elftal van de rood-witten tegen de reserves van Velox. Zal Kreyer maat dit seizoen nog het stapje van het by- naar het hoofdveld maken? „Ach, dat hangt van zoveel dingen af", zegt de eigenaar van siytery „Het Beertje" aan de Dordtse Laan in Rotterdam er zelf van. „Natuurlyk het aller eerst van mezelf. Hoe zal ik het morgen doen. Ik ben niet op timistisch en niet pessimistisch. Ik heb al zoveel tegenslagen na die bewuste wedstrijd tegen Sit- tardia gehad, dat ik heel nuch ter geworden ben". Die wedstryd, die fatale wed strijd waarin Kreyermaat zijn rechter been brak, was op 15 november 1964. De genezing ver liep heel traag. Elke keer weer kreeg de „Beer" een tegenslag te overwinnen. Elke keer weer dacht hij „ik voetbal nooit meer" al bleef hij toch in zijn achter hoofd steeds hoop houden. Een paar maanden geleden begon Kreyermaat heel voor zichtig met de training. Elke dag was hy op het stadion te vinden. Trainer Willy Kment en masseur Gerard Meyer besteed den tientallen uren aan hem. En nu gaat het dus gebeuren, komt „De Beer" terug. „Ik heb de laatste tyd normaal meege- traind met de andere jongens. Van die breuk heb ik geen last meer. Wel van myn rechter enkel. Dat komt omdat Ik zo lang in het gips heb gelopen. Het bloed by myn enkel heelt om het populair uit te druk ten lange tyd niet normaal kunnen stromen. Maar als di® enkel niet vervelend doet en ik draai lekker, dan ga ik toch echt wel weer aan het eerste elftal denken. Alleen zal er veel van afhangen wat ons eerste doet. Houden we een kampioens kans, dan zal men geen risico nemen. Het zou trouwens ook stom zyn dat te doen. Waarom Een overzicht van het openluchtbad. gezien vanaf de zijde van de springtoren. Duidelijk is hier de T.L-ver lichting boven het bad te zien. mij terughalen als het met an deren goed gaat? Maar raken we nog verder op Ajax achter, dan is er misschien wel een kansje dat men my een wed strijdje „geeft" in het eerste. OUDE GLORIE De jaariykse Ronde van Gemert wordt dit jaar niet zo maar een amateurkoers, zoals er zovele zyn. Dat wil zeggen, de amateurs rijden natuurlyk wèl In Gemert, maar het feit dat op Hemelvaartsdag duizenden toe schouwers méér worden ver wacht voor dit wielerevenement, stoelt op een uniek gebeuren voor Nederland. Drieëntwintig oude gloriën zullen elkaar namely k na de amateurrace in een rit over vyf tig kilometer de „Gerrit Schulte-trofee" betwisten. En op hun namen zal het Brabant se wielervolk ongetwyfeld af komen. Trouwens, de Braban ders niet alleen. Het idee is van Gerrit Schulte zélf, die nog immer het fietsen niet kan laten en byna dage- lyks voor een forse trainings- tocht opstapt. Toen de Gemert- se organisatoren hem vroegen op de één of andere manier medewerking te verlenen aan het charitatieve doel, waarvoor de Ronde van Gemert Jaarlijks „draait", importeerde de Bosse Reus snel de in Frankryk al ingeburgerde „oude gloriën race". Jaarlijks rydt Schulte byvoorbeeld in Lyon zyn zestig kilometers aan de zyde van mannen als Brambilla, Kübler. Knecht. Impanis, Debruyne enz. Nu zal nog bescheiden, maar als begin voor veel méér een soortgeiyk evenement in ons land plaats vinden. Vooralsnog zyn Nederlandse en Belgische coureurs „gecon tracteerd". Op de deelnemers- lyst staan de namen van: Schulte, Boeyen, Hein van Breenen, Wout Wagtmans, Henk Faanhof, Gerard Peeters, Thijs Roks, Gerrit Voorting, Jefke Janssen, Wies van Dongen en als voornaamste Belgische deel nemer Raymond Impanis. Er wordt gereden om een door Schulte beschikbaar gestelde trofee, die ls vervaardigd door een plaatseiyk kunstenaar, die dan ook Jan van Gemert heet. Om de feestvreugde nog te verhogen worden nog twee bij zondere wedstryden verreden: Een koers voor artiesten en voor journalisten. Reinier Kreijermaat

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 11