^5 SPORT pelen-1972 in Miinchen Er komen steeds meer problemen Krantenbezorger WINTERSPELEN IN JAPAN nbedreigde zege van Azalea Hanover ZATERDAGTEAM BEHAALTZEGE Tennis!"cloor Tom Okker Kloosterman op tiende plaats RohSlotenmaker uit de Tulpenrallye van vandaag 1 osten geraamd p half miljard Olympische Zomerspelen van 1972 zullen in Miinchen wor- fhouden; de Winterspelen zijn toegewezen aan de Japanse Sapporo. Dat is gisteren beslist door het Internationaal pisch Comité op zijn congres in Rome. De burgemeester van jen schat dat de organisatie van het sportfestijn ruim een jiljard gulden zal kosten. Dit bedrag zal worden gedragen Je staat, de bondsstaat Beieren en de stad Miinchen. Op dit ut heeft de Zuidduitse stad reeds de beschikking over een 1 stadions en sporthallen. eerste stemming: haalde i nog niet de vereiste meer- 21 stemmen tegen Mon- Madrid elk 16 en Detroit 9. daaropvolgende stemming, 1 Detroit was afgevallen, rf München 31 stemmen, te- [ontreal en Madrid elk 15. chen heeft in tegenstelling tot anctere plaatsen niet aange- de Olympische atleten van onderdak en voeding te voor- gnkele leden van de delegatie jünohen noemden dat aanbod ping". is de tweede keer dat Duits- de Spelen krijgt toegewezen, was in 1936 al punt van sa- nst voor de Olympische be rd voor Detroit, dat zich nu voor de achtste keer kandidaat resteld voor de Zomerspelen, nederlaag moeilijk te verwer- Sinds I960 heeft Detroit een complete outillage voor het van de Olympische Spelen, de Zomer- als de Winterspe- echter al twee keer in de jehouden. de verkiezing had de Pool een felle aanval gedaan op >n. Toen hij echter nog met politieke argumenten voren kwam, ontnam IOC-pre- Brundage hem terstond het Veranderingen o Onze correspondent in Bonn schrijft: Voor München (1.200.000 inwoners) en zijn energieke burge meester dr. Vogel is het besluit van het IOC vooral van stedebouw kundige en economische betekenis. Geweldige veranderingen zijn er op til. In het centrum zullen onder aardse stratennetten in vier étages worden gebouwd, die het verkeer naar alle windstreken zullen leiden. Er komt een 35-kLlometer lange „Sohnellbahn" en tal van andere ingrijpende modernisaties, die vele Münohenaren ondanks hun trots op de keuze van 't IOC, maar met lede ogen aanzien. De film waarmee de stad München het Int. Olymp. Co mité doeltreffend heeft overtuigd, laat zien wat er allemaal op het „Oberwiesenfeld" gaat gebeuren, waar de Spelen worden gehouden. Het motto van dit plan is ,;01ym- piade van de korte weg!": alle hal len, onderkomens, zwembaden en renbanen liggen op een steenworp van elkaar. Hierover worden in de film de volgende gegevens verstrekt: de oppervlakte van het Olympisch terrein bestaat 3 miljoen vierkante meter. In het hoofd-stadion zullen 90.000 tot 100.000 toesohouwers een plaats vinden. Verder komen er een sporthal met 12.000 en één met 8000 plaatsen. Het zwembad brijgt tien Koersen in Hilversum (Van onze medewerker). Amerikaanse import Azalea over werd gisteren in de in ornate draverij geen mo- ireigd. Wagenaar jr. iht de hengst vlot op kop ach- de auto. Voortdurend lag then S op de tioeede plaats men met Annie Norma. Aza- met groot gemak de Men op haar erepositie af liet over het 2400 meter par- rs 1.24.2 voor zich afdrukken. Norma werd uitgeschakeld \rie klopte Auerhen S voor de tide plaats. Hoeveel aanhang :!ea had bleek uit de cote: !J0 w., f 1,10 pl. avond begon met een verras- je zege van Eddy Six (Bouwhuis), ht de koplopers Centaurus en iisif du Commerce waren uitge beld, klopte Eddy zonder veel i Dinsdag en Eros Kinley. de tweede koers leidde Carla tot )erwege het rechte eind. Toen viel a galop en de favoriet Electra W i. Dooyeweerd) liet in 1.25.9 Dia- Dear en Dacron Dear achter Set minder dan vier van de acht nemers werden in de derde dra- iï uitgeschakeld. De favoriet Dia- moest tenslotte de meerderheid ttnen van de door Heyman ge- Bde Constant Heny. Meina kwam kort na de start in vierde koers ten val. Deze werd ïteld en zonder Doekina gelopen. Dooyeweerd klopte op de fep met Empereur Mac de leiden- Cisca Ria in 1.28.5 km tijd. Erota id derde. fonstant Hollandia, die in de Potti Sprijs een felle eindsprint lanceer- toam een neusje tekort om Dio- S te kunnen kloppen. Darlin «casseerde het derde geld. Deze gaf een triobetaling van ongprijs was na een ener- snd eindgevecht voor Damsel D J. v. Leeuwen), die de leidende (nëre op de streep klopte, fe eerste afdeling voor leerlingen ^gewonnen door Bea (Hendricks) |r Zephyr Magowan. De tweede af- was voor Columbus (Scholten), ppy Erebus klopte, Uitslagen uitslagen luiden: Summer Boy-prijs, le afd.: 1. Eddy 4 weuwekamp1.34.12Dinsdag pl. 2, (Van Dooyeweerd) (1.25.9); 2. Diamant Cosmopolltain-prijs: 1. Electra W Dear; 3. Dacron Dear. Tot.: wi. f2.30, pl. 1.30, 1.60, 1.80, cov. 1.10, koppel 4.20, trio 75.80, Drummer Boy-prijs, 2e afd.: 1. Con stant Heny (Heyman) (1.52.4): 2. Dia- vera; 3. Dousko Williams P. Tot.: wi. f5.40, pl. 1.90, 1.30, 1.60, cov. 4.40, kop pel 6.80. Showman's DelLgüit-prijs1. Empe reur Mac (Van Dooyeweerd) (1.28.5); 2. Cisca Ria; 3. Erota. Tot.: wi. f3.80. pl. 1.60, 1.50. 2.10, cov. 5.40 koppel 7. Patti Pink-prijs: 1. Diomedea S i-jeeuwenkamp(1.26.5); 2. Constant Hollandia; 3. Darlin Jill. Tot.: wi. f 6,40, pl 2.30. 4, 5.40, koppel 3.90, cov. 7.f\ trio 1.212,80. Hitparade-prijs: 1. Azalea Hanover (Wagenaar jr.) (1.24.2); 2. Arie; 3. Auerhen S. Tot.: wi. fl.10, pl. 1.10, 1.80, cov. 3.90, koppel 5.30. Beatnik-prijs, le afd.: 1. Bea (Hen dricks) (1.26.6): 2. Zephyr Magowan; 3. Charlotte Six. Tot.: wi. f3.80. pl. 2.20, 5.40. 2.30, cov. 17.50. koppel 4.20 1.70, 3, cov. 3, koppel 7.90. 'trio 360.70. Beatnik-prijs, 2de afd.: 1. Columbus (Scholten) (i.27.6): 2. Zippy Erebus: 3. April Love. Tot.: wl. f2.20. pl. 1.30. 1.50, 1.80. koppel 4.70. cov. 4.80. Totalisator-omzet f 163.988. Nederlandse kampioen schreef een boek: banen en het zal door 10.000 toe schouwers kunnen worden bezocht. De wielerbaan zal 10.000 plaatsen be vatten. De stadions en gebouwen zullen worden gegroepeerd cm een 300 m. hoge televisie-toren. Mündhen heeft beloofd dat er geen reisbeperkingen zullen zijn voor deelnemers achter het ijzeren gor dijn, ook niet uit Oost-Duitsland. Sensatie Wat de Winterspelen betreft: het as een gTote sensatie dat het Ja panse Sapporo al by de eerste stem ming de absolute meerderheid ver wierf. Ten nadele van het Canadese Banff, dat gold als de grote favoriet, ongetwijfeld een uitspraak van de Vereniging tot bescherming van het Nationale Park, waarin Banff is gelegen. Avery Brunidage las in de vergade ring een brief van deze vereniging voor, waarin naar voren werd ge bracht, dat indien de Olympische Winterspelen in 1972 aan Banff zou den worden gegeven, dit de dood van vele dieren in het park tenge volge zou hebben. Sapporo dat jaarlijks zo'n vijf miljoen bezoekers ontvangt, is een wintersportplaats bij uitstek, die nu reeds een zeer goede accomodate bezit. De Spelen worden gehouden van 1019 februari. Uitgesteld Het I.O.C. heeft gisteren met al gemene stemmen besloten een be slissing over de vraag of Zuid-Afrika IOC-president Avery Brun- dage (rechts) wenst burgemees ter Vogel van München geluk met de verkiezing van zijn stad voor het houden van de Zomer spelen - 1972. uit het Internationaal Olympisch Comité moet worden gestoten- van wege de apartheidspolitiek in dat land, nog een jaar uit te stellen. Zuidafrikaamse sportlieden zijn van de Olympische Spelen van 1964 in Tokio geweerd. Zij zuilen ook niet mogen meedoen aan de Spelen van 1968 in Mexico City. Maar het Zuidafrikaanse nationale Olympisch Comité blijft lid van de Olymipisclhe beweging en door de stemming van het IOC van giste ren zullen zij dat nog minstens een jaar blijven. Het Nederlands zaterdagvoetbal elftal heeft gisteren in het sport centrum te Zeist een oefenwedstrijd tegen de tweede divisieclub Fortuna Vlaardingen met 50 gewonnen. Bij de rust was de stand al 40. De doelpunten kwamen op naam van Groenendijk (Geinoord), die de hat trick verrichtte, Van der Lippe (Noordwijk) en Krans (SJS). De za- terdagvoetballers spelen op 7 mei in Kaatsheuvel een interland tegen Frankrijk. „Tennis!" door Tom Okkcr, met medewerking van mr. F. R. Bonte, een uitgave van N.V. Uitgeverij Meander, Oegstgeest. Aan het duo OkkerBonte dankt men een boek dat in de Nederlandse tennisgemeenschap stellig uniek is. Wel zijn er door de jaren heen publikaties ver schenen over de techniek van het spel („Hoe te killen met uw smash" enz.), maar een Hoek waarin een Nederlandse topspe- ler naast tactische aanwijzin gen een overzicht van zyn prestaties in binnen- en buiten land geeft, dat was er nog niet. Nu is dat niet zo verwonderlijk, want wij hebben behoudens Timmer en Van Swol nimmer spelers bezeten die in interna tionaal milieu iets in de melk te brokkelen hadden. Okker heeft dat wel. Hij is een speler, die door aanleg, doorzettingsvermo gen en liefde voor het spel nog ver op de wereldranglijst kan klimmen. Menigeen zal zich misschien afvragen of Okker, op zij-n jeug dige leeftijd, er wel verstandig aan heeft gedaan aan een boek te beginnen. Een dergelijk werk schrift men immers pas ais terugblik op een periode van flonkerende successen en Okkers grote carrière nemen we aan ligt nog voor hem, is in feite pas begonnen. Is onze nationale kampioen dus iets te voort varend met zijn „memoires"? Als het om pure prestaties gaat was de tijd eigenlijk nog niet geheel rijp, maar er is ook nog iets anders. In Okkcr heeft men veel geld geïnvesteerd voor reizen naar de V.S., Zuid- Afrika en Australië, om daar de onontbeerlijke praktische lessen op te doen. En het is van grote waarde dat hij het geleerde vast legt voor de nieuwe generatie van tennissers. Dubbelspel Okker heeft zich voor zijn boek voorzien van de medewer king van mr. F(rank) Bonte, al vele jaren onze tennismedewer- ker. Zo'n combinatie is bijna typerend voor de tennislitera- Details tuur. Een blik in de sport bibliotheek leert bijv. dat Mau reen Connolly werd geassisteerd door journalist Tom Gwynne, dat Hoad de adviezen vroeg van Pollard, dat Margaret Smith haar pen liet vasthouden door Lawrence en de grote Conzales zich bijna letterlijk de woorden uit de mond liet trekken door de ongelukkige Rice. In hoeverre bij een dergelyk „dubbelspel" bepaalde zaken een wat andere vorm of betekenis krijgen, is moeilijk vast te stel len. „Tennis!" door Tom Okkcr is in elk geval een goed sport boek, met voor de geïnteresseer de tal van boeiende details. Zeer knap en levendig zijn de be schrijvingen van sommige par tijen, zoals Okkers eerste natio nale enkelspelfinale tegen Maris die hij in vijf sets verloor, zijn gevechten tegen Dell en Fox tijdens de int. kamp. in Hilver sum dit jaar, het relaas van de schandelijke vertoning Pietran geliOkker in Rome-1965 („Ok ker voor de leeuwen geworpen") en het stille ongeloof van het duo Groenman—Okker over de halve-finaleplaats op Wimbledon in 1964. Verder natuurlijk ook zijn tour nee's in Australië, waarvan de succesvolle laatste wat onbevredigend eindigde door het gemillimeter van het minis terie van Defensie. Op het boek van Okker valt ook wel wat aan te merken. Het gaat te vaak op details ln van niet zo heel belangrijke wedstrij den, hetgeen op den duur wat vermoeiend werkt. Op sommige punten zou men wensen dat onze kampioen iets beschouwen- der had geschreven. Zo hadden we wel wat meer willen weten over opleiding en begeleiding van de tennisjeugd in Australië. Voorts misten we een hoofd stukje over Okkers standpunt inzake amateurisme, waarmee de tenniswereld al zo vele jaren heerlijk solt. Of is het naief op dit punt iets te verwachten? De essenties van de vele lessen die Okker leerde, vindt men op vele plaatsen cursief gedrukt. Er worden vele belangwekkende zaken in aangeroerd, maar soms wordt er ook wel eens een open deur ingesmasht. Een aanteke ning als: „Trainen en nog eens trainen, want oefening baart kunst" is zo'n afgezaagde kreet, dat men hem heus niet meer cursief hoeft te zetten. Tot slot een grappig stukje uit het boek. In 1963 ging Okker, internationaal nog onbekend, naar een toernooi in Parijs. Zijn eerste tegenstander was Billy Knight, de bekende Brit. In de kleedkamer trof Okker de En gelsman in gesprek met de al even bekende Deen Ulrich. Op een gegeven ogenblik hoorde Okker de Deen aan Knight vra gen wie zijn eerste tegenstander in het toernooi was. De Brit haalde de schouders op; het scheen hem nauwelyks te inte resseren. Eenmaal op de baan keek Knight wat vreemd op dat die jongen in de kleedkamer zijn tegenstander bleek te zijn. Hoewel Okker het tafereel nogal stoicijns beschrijft, moet de houding van de Brit in hem wel een vlammende woede heb ben losgemaakt. Knight onder vond het: met 911, 63, 46 werd hij het toernooi uitgesla gen. R. D. P. Oe Fransman Claude Gallo heeft gisteren de eerste etappe van het Circuit Des Mines (Bouligny-Lohgwy 140 km.), een etappewedstrjjd voor amateurs, gewonnen. De uitslag luidt: 1. Gallo <Fr.) 3.16.28, 2. Wil- eim (Fr.), 3. Willem (Belg.) beiden z. t.; 9. Jan van der Horst (Ned.) op 32 sec.; 10. Nol Kloosterman (Lei den). z.t.; 11. ex aexquo: André van Middelkoop (Ned.) op 1.05; 30. Pe ter Heijnig (Ned.) z.t.; 31. Harry van Piere (Ned.) op 1.12; 49. Daan Holst (Ned.) op 7.41. Kenya komt dit weekeinde naar Amstelveen om ln het drielanden- toernooi met Nederland en Groot- Brittannië deel te nemen met nage noeg de volledige Olympische forma tie van Tokio 1964. Reeds 17 uitvallers Geen sterrit is gewonnen voor de finish is bereikt. De waarheid van die stelling heeft Rob Slotemaker in de eerste nacht van de 18de inter nationale Tulpenrallye op harde wijze ondervonden. De Zandvoortse slip specialist vergrootte in elke proef, die hy met zijn fabrieks Alfa Romeo aflegde, zyn voorsprong op zijn con currenten. Zelfs cracks als Cooper-rijder Rauno Aaltonen en diens landgenoot Simo Lampinen, kopman van het. Ford-Lotus-team, ondervonden steeds weer, welk geweld de Italiaanse wagen kan ontwikkelen. Bij Char- (Van onze sportredactie) De Nederlandse wielersport is gisteren voor een ,,ramp" behoed. Het zwaard, dat boven de ,,Amstel Gold race hing is niet geval len. Op het allerlaatste ogenblik - tien minuten over half vijf kwam in een broeierige commissarissenkamer van de Amstel brou werij in Amsterdam het verlossende telefoontje van het ministerie van Verkeer en Waterstaat: „De Amstel Gold-race kan zaterdag doorgaan Wielrennen op de weg aan banden gelegd Aan dit telefoontje van mr. C. J. G. J. Vinkcnstein, de secretaris -ge neraal van het departement mi- gevraagd. Leeftijd 1550 jaar. Aanmelden: Bureau Leidsch Dagblad, Witte Singel ILeiden. „We weten nog steeds niet of we over 100 uur van start gaan", ver telde mr. J. M. Elink-Schuurman 's ochtends. „In de komende uren moet de beslissing vallen. Dan zullen we weten of Nederland ook op or ganisatorisch gebied nog wat in te brengen heeft in de internationale wielerwereld". Somber „De uren gingen traag voorbij. Met iedere seconde ging het er somber der uitzien. Aan het einde van de ochtend was er over het lot van de Amstel Gold race, de (enige) grote die dit jaar voor het eerst wordt ge houden na het gedwongen verdwij nen van de Ronde van Nederland (alleen voor Olympia's Tour is nog toestemming verleend), niets naders bekend. Zou ook voor dit wielerevenement geen toestemming worden verleend, dan zou de rol van Nederland in ternationaal zijn uitgespeeld. En juist om dat te voorkomen was deze Het initiatief van de Amstel brou werij, in overleg met de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie en in samenwerking met Herman Krott en Ton Visser, scheen tevergeefs te zijn geweest. Een bedrag van f 35.000 (zijnde een gedeelte van de kosten van de orga nisatie en de verplichtingen aan de renners) stond op het punt „waar deloos" te worden. Het eindeloze touwtrekken om zo'n tachtig vergun ningen, de talloze gesprekken met de functionarissen van Rijkswaterstaat, Provinciale Staten, Politie, Justitie en Virkeer en Waterstaat er wa ren reeds vier ministers en staats secretarissen bij de zaak betrokken en het werk van vele maanden (sinds juni 1965) om een sterk reri- nersveld aan de start te krijgen, dat alles zou in één slag teniet kunnen zijn. Dan zou de Nederlandse wie lersport op de weg de eerste „dood steek" krijgen Alleen de minister van Justitie, mr. Samkalden, kon de Amstel Gold race nog redden. Op hem was alle hoop gevestigd. Zyn advies zou van een doorslaggevende betekenis zyn. Moeilijkheden En terwyl de telefoon stil op de tafel stond, vertelde de organisatie over de moeilykheden, die op het punt stonden beslecht te worden. Het probleem, dat voor de wieler sport niet nieuw was: de extra druk te, die een wedstrijd met zich brengt op de toch al volle wegen. Iets, dat voor zaterdag 30 april nog zwaarder woog, omdat het (onderbezette) po litiecorps de handen toch wel vol zou hebben aan de „gewone" festivitei ten op die dag. De „secondaire ge volgen" grotere drukte ook op de toegangswegen zouden teveel wor den. Voor de provincies Noord-Holland, Utrecht en Zuid-Holland was deze extra drukte al onoverkomenlyk ge bleken. Zo moest de startplaats wor den verschoven via Amsterdam, Utrecht en Rotterdam naar Breda. Daar zouden zaterdagochtend de 121 renners van de eerste editie van de Amstel Gold race vertrekken, mits. half zes krygt u de uitslag", luidde het antwoord. Om tien minuten over half vyf kwam die uitslag einde- ïyk. „De Amstel Gold race kan door gaan Breda Pas enige weken geleden werd Bre da als startplaats aangezocht, nadat geheel onverwacht de Moer- dykbrug uit de route moest worden geschrapt. Het nieuwe route-schema was binnen een paar dagen aange past. Toen kwam de grootste klap. Ook de territoriale commandanten in Brabant en Limburg kantten zich tegen de rit. Mr. Elink-Schuurman vroeg on- middeliyk een audiëntie aan by mi nister Samkalden. Twee dagen la ter vorige week woensdag vond hot gesprek plaats. Het resultaat er van was, dat een nieuw rapport zou worden uitgebracht en naar aanlei ding daarvan de beslissing zou val len, op dinsdagochtend Om twaalf uur belde mr. Elink- Schuurman het ministerie op. „Vóór Bekend Het rennersveld, dat zaterdag aan de start verschynt telt enige zeer be kende namen. De bekendste zijn wel die van de vijfvoudige Tourwinnaar Jacques AnquetU, oud-wereldkam pioen Jan Janssen en Raymond Pou- lidor. Verder komen er o.a. aan de start Jean Stablinski, Arie den Hartog, Rudie Altig, Ab Geldermans, Peters Post en Bart Zoet. Ook de Leidse profrenners, Hennie van Gent, Rei- nier van Zeist en Jan van Amster dam zullen voor de 260 kilometer van Breda naar Meersen aan de start verschijnen. Gerben Karstens en negen andere troeven van Kees Pellenaars nemen niet deel. Zy ryden op dat ogenblik de Ronde van Spanje Felice Gimondi, de man die twee klassiekers met voorsprong won, was te duur, omdat de Italiaan zyn ge hele ploeg aan de start wilde zien. bonnières kwam echter, voor de zoveelste maal in zyn loopbaan, het einde aan de illusies van de blonde Nederlander. Een steekas van de Alfa had het moordende gevecht om fracties van seconden niet kunnen volhouden en brak, wat de Neder landse kanshebber op slag geen hoop meer liet. Rob Slotemaker was niet de enige .coureur, voor wie de eerste rallye nacht meteen al de laatste werd. In de nachtelyke uren liep het aantal uitvallers snel op tot 17, zodat er op dat moment nog 99 combinaties in de stryd waren. Het noodlot trof behalve Slotemaker—v. d. Geest, nog vier landgenoten. Veteraan Cees den Ouden moest bij St.-Maurice zyn Citroen aan de kant zetten, aange zien zyn co-équiper ziek was gewor den. Voor Wolfert, wynands en Grabowski was het rallyedoek al eerder gevallen. Simo Lampinen moest, nog voor de zon de mistflarden had doen ver- dwynen, zyn rallye-avontuur beëindi gen, waardoor Finland één van zyn hoogst geklasseerde équipes kwyt- raakte. Ook de grote Zweed Carlsson moest de strijd staken. Het kleine groepje volgers uit Nederland kreeg, toen de bochtige wegen van de Vogezen waren bereikt, nog een teleurstelling te verwerken. Gijs en David van Lennep, met hun Porsch 911, supersnel by de grand tourismo's, moesten nameiyk hun leidende positie in de categorie van de GT-wagens ook al aan de con currentie laten. De acht kilometer lange speciale étappe van de Col de Fouchy was daarvan de oorzaak. Slechts vier équipes zagen kans, by lichte mist de etappe in de scherp gestelde tyd af te leggen. Tot dat selectie kwartet behoorden helaas niet Gys en David van Lennep, die een zestal straf punten opliepen. De ervaren Brit Peter Harper greep in deze zware speciale etappe zijn kans. Hy bleef strafpuntloos en verdrong daardoor volgens officieuze bere keningen althans de jeugdige Nederlanders met miniem verschil van de eerste plaats. De voetbalclub Chelsea heeft de binnenspeler Charlie Cooke uit het Schotse nationale elftal voor een bedrag van 500.000 gulden van Dun dee gekocht. Cooke zal in de loop van deze week al meespelen in de wedstrijd tegen Barcelona in Spanje.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9