Parker John Cranko: een der grootste choreografen kaleiöos^p „Thyestes"tragedie van de achterdocht gezond m en dekker kunst Twintig naties in zijn ensemble Grootste kunstroof van alle tijden Kindje getroffen bij spelen met windbuks Rozebotteljam Voorstelling maakte diepe indruk ZWAARDEMAKER A LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 Balletcentrum in Stuttgart Stuttgart was onlangs het centrum voor een internationaal pu bliek. Aanleiding: de Stuttgartse Balletweek 1966. een festival voor kenners, dat overal ter wereld weerklank vindt. De kenners van de hedendaagse danskunst zijn het er over eens, dat het Württem- bergse Staatstheaterballet thans het beste Duitse ballet is. Men noemt de groep om haar choreograaf föhn Cranko wel het ..ge heime" Duitse Nationale Ballet. optreden van het Stuttgartse Ballet vindt in mei in Luxemburg plaats. In juni neemt John Cranko met zijn groep aan de Ballet-Feestweken Munchen deel, van 14 tot 17 juni bij de Weense Feestweken en op 25 26 juni wil de Stuttgartse dans groep tüden6 de „Kieler Woche" op tieden. Ook voor het volgende jaar werd al een contract voor een bui tenlands gastoptreden getekend: In juli 1967 gaat men naar de Festival- weken in Athene. Menuhin speelt met zoon en zusters De beroemde violist Yehudi Menuhin heeft gisteravond ter gelegenheid van zijn 50ste ver jaardag in de Royal Festival Hall in Londen zijn jongste zoon. de 14-jarige Jeremias. en twee zusters Hepzibah en Yaltah be geleid in een uitvoering van het concert voor drie piano's van Mozart. Aan het einde van het concert, dat door sir Adrian Boult werd gedirigeerd, schonk het publiek de violist 10.000 pond sterling voor de muziek school Yehudi Menuhin. Menu hin speelde de solopartij in twee romances van Beethoven voor viool en orkest. Simon Wiesenthal neemt initiatief tot teruggaaf (Van onze Weense correspondent) Gp voorstel van dr. Simon Wiesenthal. hoofd van het joods op sporingscentrum van nazi-misdadigers in Wenen, heeft de Oosten rijkse minister van Financiën, na overleg met zijn collega van O.. K. en W.. de toezegging gedaan, dat hij binnenkort een wetsont werp zal indienen tot regeling van de kwestie der z.g. ..onbeheerde kunstschatten". Wanneer dit wordt aangenomen, zal een lijst met nauwkeurige beschrijvingen en zo nodig reproducties worden op gesteld van voornamelijk van joden afkomstige voorwerpen, die tijdens de oorlog door de nazi's in de bezette gebieden werden bij- eengeroofd. Deze lijsten -zullen dan naar het buitenland worden gezonden, waar zij in de Oostenrijkse ambassades ter inzage zullen liggen. Zodoende kan iedereen die kunstschatten moest ..verkopen" of afstaan, vaststellen of bepaalde stukken uit zijn bezit nog in Oostenrijk aanwezig zijn. Technische cursus toneel en theater De toneelgezelschappen „Arena" en „De Nieuwe Komedie" hebben in samenwerking met de directies van de In aanbouw zijnde nieuwe circus schouwburg te Scheveningen en de N.V. Nederlands Congresgebouw te Den Haag en met instemming van het ministerie van Cultuur, Recrea- i Maatschappelijk Werk het ini tiatief genomen voor een cursus voor die belangstelling hebben voor de technische beroepen die zich bij de toneelgezelschappen en in de thea ters voordoen. Op 7 mei zal een aanvang wor- den gemaakt met een serie lessen, die theorie bevatten maar vooral ook 1 praktisch gericht zullen zijn. Zo zal o.a. de totstandkoming van De Nleu- we Komedie-produktie van Hugo j Claus' „Mama, kijk zonder handen" worden gevolgd. Bijzondere aandacht zal ook wor- den besteed aan de semi-artistieke betekenis van de technische be roe- j waarvoor in ons land geen op- leiding bestaat. Onderscheiding voor Marinus Flipse De pianist Marinus Flipse is in Parijs benoemd tot Chevalier de Mé- rite culturèle et artistique Francais i voor zijn aandeel in het verbreiden de Franse muziekcultuur over de gehele wereld. J. Kassies directeur van ,.De Toneelschool" Als opvolger van drs. W. Ph. Pos j ïan wie op zijn verzoek eervol ont slag is verleend, heeft het curatorium j de academie voor dramatische kunst „De Toneelschool" in Amster- dam tot directeur benoemd de beer Kassies, thans secretaris van de Raad voor de Kunst. De heer Kas tal zijn functie op 1 september aanvaarden. Drs. Pos is sedert 1947 directeur van „De Toneelschool" ge weest. (Advertentie) De zestiger jaren schijnen voor de balletgeschiedenis van Stuttgart be langrijk te zijn. Dat begon al 200 jaar geleden. In maart 1760 gelukte het de theaterminnende hertog Karl Eugen. Jean-Georges Noverre. de destijds beroemdste balletmeester i van Europa, te engageren, die van Stuttgart binnen korte tijd het Europese balletcentrum maakte. Een soortgelijk komeetachtige op bloei beleefde het Stuttgartse Ballet i!i de zestiger jaren van onze eeuw. I De „huidige Noverre" is John Cranko, die naar de mening van toonaangevende critici tot de „vier grootste choreografen van de wereld" behoort. Na bijna elke Stuttgartse ballet-première kdn men in de in ternationale pers over dit „Duitse balletwonder" lezen. In het 50 dansers en danseressen tellende Stuttgartse Staatstheater ballet zijn 20 naties uit alle wereld delen vertegenwoordigd. De directeur van het ballet John Cranko zelf. is van geboorte Zuid afrikaan van Engelse afkomst. Hij heeft het plan, spoedig Duits staats burger te worden. Zweeds Koning leent kostbare collectie van Chinese kunst uit. Ongeveer 150 stukken uit Ko ning Gustaaf Adolfs unieke par ticuliere collecties van kostbare Chinese kunst zullen tijdens het komende najaar worden tentoon gesteld in musea in de Ver. Sta ten. De over de gehele wereld beroemde collecties omvatten bijna 2.500 stukken in ouderdom variërend van 2000-3000 v. Chr. tot de 18de eeuw. Het is de eer ste maal. dat ze in het buiten- lana worden tentoongesteld. De collecties vertegenwoordigen viijwel alle facetten van de Chinese kunst voorwerpen uit het Stenen tijdperk, voorwerpen van brons, porselein en aardewerk, lak-werk, jade en stukken van smaragd, hout, been, metaal, glas, enz. Het eerste stuk kocht Koning Gustaaf Adolf in 1907 in een Stockholmse kunsthan del. Het laatste stuk kocht hij ver leden jaar tijdens zijn gebruikelijke uaiaarsbezoek aan Londen. Volgens een mededeling van de initiatiefnemer van de expositie, de Zweedse consul-generaal in New York Tore Tallroth, zal de tentoon stelling op 10 september a.s. worden geopend in de National Gallery of Art in Washington. Begin november wordt zij overgebracht naar het In stitute of Art in Minneapolis, in januari naar het Asia House in New York, in maart naar het Museum of Art in Cleveland en daarna naar San Francisco. John Cranko: een der grootste der huidige choreografen tijdens een repetitie met de Duitse pri ma-ballerina Marcia Haydée. De leden van het Stuttgartse en semble komen uit Brazilië. Mexico, Tsjechoslowakije. Marokko, Nieuw- Zeeland, Java. Denemarken. Oosten rijk, Zwitserland, Hongarije, Ameri ka en natuurlijk uit Duitsland. Toch kan men juist bij de Stuttgartse groep niet spreken van een teveel vreemdelingen. 23 Duitse dan- dansers behoren tot het Stuttgartse Ballet. Velen van hen hebben zoveel talent, dat zij het tot solodanser en primaballerina zullen brengen. In Stuttgart kent men geen gebrek aan jonge krachten. Hier is namelijk de enige Duitse ballet school. die de kinderen een volwaar dige schoolopleiding tot het eindexa men geeft en hen bovendien in de klassieke danskunst onderwijst. Op richter van deze sinds één jaar be staande schoolballetmeester Cranko. Op het ogenblik bezoeken 60 leerlin gen in de leeftyd van 8 tot 16 jaar die instituut. De grootste gebeurtenis van de dit jaar gehouden „Festwoche" was de piemière van een ballet van John Cranko bij het „Concert voor fluit, 'harp en orkest" van Mozart. Deze j geslaagde balletuitvoering vond de j algehele instemming van de critici en de enthousiaste bijval van het internationale publiek. Op de gala avond, tot slot van de Stuttgartse Balletweek, dansten behalve het Staatstheater-ensemble negen solis ten van het Royal Ballet Londen. Het eerstvolgende buitenlandse gast- Wanneer hij het bewijs kan over leggen dat hy de eigenaar of erfge naam is, wordt het voorwerp aan hem teruggegeven.. In het wetsont werp zal ook worden vastgesteld hoe lang de termijn duurt waarbinnen men zijn recht geldend kan ma ken. Is deze termijn, die zeker van lange duur zal zijn, verstreken, dan worden de kunstvoorwerpen eigen dom van de Oostenrijkse Staat. Grootheidswaanzin Hitler, Göring, Von Robbentrop en vrijwel alle nazi-leiders hebben ja renlang kunstschatten voor een prik je gekocht of beter gezegd gestolen om er mee te pronken in hun wo ningen en landhuizen. In zijn groot heidswaanzin had Hitier zelfs het plan opgevat om het museum van de Oostenrijkse stad Linz te vergro ten en daar zoveel gestolen kunst schatten onder te brengen dat dit museum alle internationale collec- schatten van joden op te vorderen, ties zou overtreffen. Na eerst in Duitsland met de „Inzameling" te zijn begonnen gaf hij in 1938 op drachten om in Oostenrijk kunst schatten van Joden op te vorderen. Daarna volgden de andere lan den die hij verorverde. Zijn topfunc tionarissen deden hetzelfde voor hun privé-collectie». van Monumentenzorg in Wenen. Slechts een klein gedeelte kon aan de vroegere eigenaars worden teruggegeven. Verreweg het grootste gedeelte ligt nog in de depots, r het is mogelijk dat de eigenaars of hun nabestaanden nog leven zonder te weten dat hun eigendom in We nen ligt te wachten. In Holland Festival: Ewald en Evelyn Balser Het Düsseldorfer Schauspiel- haus zal in het Holland Festival een serie opvoeringen geven van Von Kleist's ..Prinz Friedrich von Homburg" in de regie van Karl Heinz Stroux. De bezetting bestaat o.a. uit Ewald Balser, Wolfgang Arps en Evelyn Bal ser. De voorstellingen vinden plaats op 18 en 19 juni in Den Haag. op 20 en 21 juni in Am- sterdam, op 22 juni in Utrecht en op 23 juni in Rotterdam. Is de nieuwe Parker 65 uitsluitend ontworpen voor president-commissarissen De Parker 65 is alleen maar de beste vulpen voor ieder een met feeling voor perfecte techniek en distinctie. Zeker, de Parker 65 is een kostbaar en zeer persoonlijk bezit. Ontworpen voor mensen, die hun signatuur soe pel en markant op papier willen zetten. De speciale, uiterst flexibele penpunt verzekert u van fluweelzacht schrift. Deze nieuwe Parker, een bijzonder model in het gehele Parker-assortiment, is een bezit van onder scheiden klasse. Een passend geschenk.Vanzelfsprekend is de Parker65 een subliem geschenk om te geven en te ontvangen. Vanaf f 72.50 De Parker 65 Ballpoint. Laat u ook eens de fraaie Parker 65 Ballpoint met de extra-grote, roterende vul ling demonstreren. Vanaf f 27.50 De Parker 65 set. De Parker 65 vulpenhouder is te zamen met de Parker 65 Ballpoint verkrijgbaar in een luxueuze set. Vanaf ƒ100.- De officier maarse rechtbank Reigersman eiste gisteren tegen een 58-jarige fabrieksarbeider uit Eg- mond aan Zee, een maand onvoor waardelijke gevangenisstraf wegens grove schuld en het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, de dood ten gevolge hebbende. Verdachte had op 15 juli van het vorig jaar een schot met een wind buks gelost, niet vermoedend, dat de windbuks geladen was. Hij trof daar mee de 7-jarige Katrientje Seur, het dochtertje van een bevriende Am sterdamse familie, die elk jaar een Twee Engelse JournalistenJDavid zomerhuisje van verdachte huurde. Het gebeurde, toen de man het meis je. dat by hem naar de televisie had Justitie bij de Alk- foto zou dit kunnen uitwijzen. Hij vroeg daarom hervatting van het on- j derzoek door de rechter-commissa- Produkten van de «f Parker Pen Company, fabrikant van 's werelds meest gevraagde vulpennen. veertien dagen. Roxan en Ken Wanstall. hebben hun boek „De kunstroof" beschre ven dat Hitler en zijn naaste omge ving nog afgezien ven de particu liere acties van Göring 137 wa gons met 4174 kisten vol kunstschat ten bij elkaar hebben gestolen in Duitsland en daarna in de z.g. ver overde gebieden. Aanvankelijk wer den de schatten opgeslagen in kloosters en kastelen. Daarna uit vrees voor de bommen in de zoutmij nen bij de Obersalzburg en in Aussee. Na de capitulatie in 1945 vonden S de Amerikanen vrijwel alles bij el kaar met de nodige beschrijvingen van de vakmensen. Daarop volgde de overdracht aan de regering van West-Duitsland die de schatten weer liet terugbrengen naar de landen van oorsprong. Intussen had de Oos tenrijkse regering ook heel wat ge vonden en in beheer overgenomen. Later werd deze voorraad aangevuld met voorwerpen uit Duitsland, van het duidelijk tenrijk afkomstig waren. Dit gehele complex, bestaande honderden schilderijen en an« kunstvoorwerpen kwam in het d< uit O os- gekeken en door haar moeder werd afgehaald om naar bed gebracht te worden, bij wijze van grap met ziin buks dreigde. Hij had enige tijd daarvoor op kraaien willen schieten, doch vergeten een kogeltje uit de buks te halen. In het Centraal Zie kenhuis in Alkmaar werd een rönt genfoto genomen, waarna de arts adviseerde met het kind terug te gaan naar Egmond en de volgende dag in Amsterdam te laten opere ren. De vader bracht het kind nog dezelfde avond naar Amsterdam, het de volgende dag werd ge- HUGO CLAUS BEWERKTE SENECA (Van onze Brusselse correspondent) Bij Seneca, die zelf weer teruggreep een oudere Griekse digd: „Schaamte". °P&ededen zich echter complicaties i '«g^ie. heeft Hugo Claus het thema foor zijn jongste toneelstuk voorstelline voor. Het kind kwam niet meer bij Thyestes gevonden. Het is gisteravond in het Brusselse paleis voor r,m en stierf na zeven maanden buiten Schone Kunsten in première gegaan. bewustzijn te zyn gebleven op^ 18 fe- j Hij heeft het drama aanzienlijk besnoeid en het van veel han- delingstorende franje ontdaan. Zijn bewerking is betrekkelijk kort Zij werd één lang bedrijf, dat ongeveer anderhalf uur duurt. blijkbaar gewild, verborgen moet blijven, meedeelt. Per slot van rekening heeft een auteur die er de kans toe krijgt het volste recht zijn stuk te vertonen zo als hij het wil en Claus heeft die kans ten volle gebruikt. De regisseur is zeker even vol talent als de schrij ver. Zijn Thyestes heeft gisteravond een diepe indruk gemaakt. Hugo Claus rust niet op zijn lau- programma ordt hem aangekon- vanlViXtf® Mollet niet aan de lunch met de president Hoewel verdachte herhaalde lijk naar de toestand van het kind had geinformeerd, verbrak de fami lie Seur de vriendschappelijke be trekkingen. De verdediger, mr. B. J .Asscher veronderstelde, dat de kogel tij dens het vervoer naar Amster dam. dat in een heel oude auto ge schiedde. in de wond was gedron gen. De in het ziekenhuis genomen Van de belde broeders is by hem,oordeeld is zijn zonen te overleven, eigenlijk Atreus de hoofdpersoon ge- Claus heeft voor Thyestes een wat v orden. Hy is de gekwelde, de naar tweeledige stijl gevraagd, die zijn wraak dorstende, zich bedrogen wa- j verdienste heeft bewezen, nende, jaloerse koning die tot de President De Gauile heeft giste ren zijn werkbezoek van vier dagen aan het industriële noorden van Frankrijk beëindigd. Ook nu werd bij genegeerd door de leiders van de socialisten, die de plaatselijke ar- beldsmoeilijkheden wijten aan de economische politiek van de regering. Zo was socialistenleider Guy Mollet niet aanwezig op de lunch, die De Gaulle in Bijssel werd aangeboden. Gisterochtend bezocht de Gaulle de mijnen in de buurt en de zwaarwaterfabriek in Mazinggarbe. die Frankrijk, wat de 'produktie van zwaar water betreft, onafhankelijk moet maken van de V.S., Zweden en Zwitserland. NIVEA doet ugoed, elke dag wéér grens van de schijnlijk wel over de grens heen leeft omdat hjj vreest dat zyn zonen niet van hem zijn. Zo heeft de re gisseur Claus hem-tenminste ce oordelen naar de vertoning gezien. Ton Lutz, heeft er een huisvering- wekkende, duivelse, bijna krankzin nige figuur van gemaakt die met vreemde passen (er bestaan een paar foto's waarop men Hitier zo ziet lo pen) rond ijsbeert en die zijn tekst af en toe meer. sist en blaast dan spreekt. Tegenover hem de moede, afgeleef- oe Thyestes die denkt dat hem ein delijk recht is geschied, maar die dan moet ervaren hoe zyn kinderen zyn vermoord, eigenlijk alleen omdat Atreus het bewys heeft van de on schuld van Thyestes, Rudi v. Vlaen deren, één van de beste, zo niet de beste Vlaamse toneelspeler gaf hem waardigheid en wanhoop mee van de gedoemde grijsaard die ver- Enerzijds zijn er de tragis hoofdpersonen die om het popu lair te zeggen hem af en toe „van katoen geven". Zij werpen zich op de grond en beuken er met hun hoofd tegen, zy trommelen met de vuisten op hun borst, zy spuwen el kaar in het gelaat. Een bebloed doek met de resten van de kinderen wordt voor Thyestes geworpen. Thyestes braakt de stukken vlees van zijn door hem gegeten kinderen over zyn bloedrode Koningsmantel. Hij en Atreus kermen af en toe als kindse grijsaards. Anderzijds is er het koor. door Claus gezien als een nozem (buitengewoon beheerst gespeeld door Hugo Vandenberghe) dat rus tig vertelt en wienscommentaar. die van de burger is, verwonderd over zoveel rampen die kunnen gebeu ren zonder dat de wereld ineenstort. Naast hem de bode (Alex van Royen) die het verhaal van de kindermoord met bijna monotone stem, waarach ter de emotie, zo heeft Claus het Moskee en Turks café in Tilburg (Van onze Bossche ispondent) Tilburg. waar dc lpatste weken honderden illegaal ons land binnengekomen Turken het land zijn uitgezet, worden ook positieve maatregelen genomen voor buiten landse arbeiders. In het centrum van de stad wordt op het terrein van een caravan-fabriek een café gebouwd voor alle buitenlandse gast arbeiders op Tilburgse fabrieken. Het café wordt voorzien van een Turkse keuken, omdat de Turken het merendeel van de gastarbeiders uit maken. Voorts krijgen de Turken de beschikking over een eigen moskee ii' een voormalige katholieke kerk. Het Nederlandse badmintonteam, dat zondag in de finale van het toernooi om de Helvetia-cup werd verslagen door West-Duitsland, zal zondagavond a.s. in de nieuwe Mar- griethal in Schiedam een revanche- wedstrijd spelen tegen dezelfde te genstander.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7