LEIDSCH DAGBLAD College zwaait weer rode vlag DERBY COLA DRINK Migs worden ook boven China achtervolgd „TE GROTE STIJGING LOONKOSTEN" IN LANDBOUW, CONFECTIE EN BAKKERIJEN Vandaag gesprek Russische minister bezoekt Paus Paulus Secretaris-generaal OeThant tien dagen in Londen en Parijs Verklaring van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken kZL, 'W»i (9uc/ teuwo Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 27 APRIL 1966 No. 31856 Vpirecl ^Soofd iteur: E. A. E. van Dishoeck ifdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f0,88 per week, (by vooruitbetaling) losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel l. Lelden - Giro no. 67055 goedgekeurd <20 pet in twee jaar) en wij niet", vroeg men zich af bij de christelijke textielbond Unitas. Naar verluidt wordt ook de textiel-c.a.o. <100.000 man) met afkeuring be dreigd. Ook het contract voor 2500 classificeerders, werkzaam bij 14 scheepsonderhoudsbedrijven in Rot terdam. heeft het College niet willen laten passeren. (Van onze parlementaire redactie) Het College van Rijksbemiddelaars heeft opnieuw bezwaar ge naakt tegen een drietal c.a.o.'s, waarvan het vindt, dat zij een te grote stijging van de loonkosten tot gevolg zouden hebben. Het betreft deze keer de contracten voor de landbouw (75.000 an), de confectie-industrie (58.000) en bakkersgezellen (18.000). Volgens het College voorzien de contracten in een loonkostenstij ging van 10 tot 12 procent. De motieven, die in het college iebben geleid om, voor deze cao's de rode lamp te hijsen, zouden vandaag un de orde komen in een gesprek sussen Rijksbemiddelaars en Stich- van de Arbeid. Tot dat gesprek reeds anderhalve week geleden Sesloten om de Stichting een toelich ting te verschaffen op het beleid van Rijksbemiddelaars, dat voor het be drijfsleven allesbehalve doorzichting Is gebleken. De brief, die het College tnkele weken geleden aan de stich ting zond. zal de inzet vormen van bet gesprek. Tien proeent Het mantelcontract voor de land bouw voorziet in een loonstijging van 10 procent, waarvan 2,5 procent is bedoeld om opgelopen achterstanden de lonen in de industrie weg te rerken. de confectie is 7 procent over- tengekomen, waarvan 2 procent is fereserveerd voor het geval de prijzen stijgen. Ook de hogere vrouwenionen (aangepast aan die van de mannen) Jn in dat cijfer begrepen. Voor de bakkersgezellen is de rode ip gehesen, omdat de c.a.o. is aan- ast aan de gewijzigde situatie in ft bakkersbedrijf, hetgeen het kos- icijfer heeft, opgestuwd. Teleurstelling De teleurstelling in de landbouw en de confectie is groot. „Wij laten ens door dit besluit niet uit het veld liaan," zei Anab-voorzitter Sake van der Ploeg. „Waarom de AKU wel SECRETARIS VAN WILSON IN RHODESIË In de Rhodesische hoofdstad is officieel bevestigd dat Oliver Wright, privé-secretaris van pre mier Wilson, gisteravond in Sa lisbury is aangekomen voor een bezoek van vier dagen. Premier Smith had eerder in het parle ment verklaard, dat hij bereid was met Groot-Brittannië onder handelingen zonder voorafgaan de voorwaarden te beginnen, ,,op elk niveau en waar of wanneer ook". K0SM0S-116 De Sow jet-Unie heeft gisteren de 116de satelliet gelanceerd in de Kos- mosreeks, die een onderdeel van een programma voor wetenschappelijk ruimte-onderzoek wordt genoemd. Er is niet bekend of er honden of an dere dieren aan boord zijn. Tass heeft alleen meegedeeld dat de satelliet we tenschappelijke uitrusting aan boord heeft. Alle apparaten werken nor maal, aldus Tass. Paus Paulus VI heeft vanochtend I pagne voor de tengevolge van de c hoofd 1 d« Sowjetrussische minister van bui tenlandse Zaken Gromiko in parti culiere audiëntie ontvangen. Het was voor het eerst dat het 5 r.-k. kerk een zo hoog Sow j etrussische-f unctio- naris ontving. Op 7 maart 1963 ont ving Paus Johannes XXIII de toen malige hoofdredaoteur van het Sow- jetrussisohe-regeringsblad „Izwes- tla", Adzjoebei, schoonzoon van Chroesjtsjow, in particuliere audiën tie. Verder kwamen op 21 november 1964 twee Sowjetussische journalis ten bij de huidige paus op bezoek. Men verwachtte niet, dat er bij- zonderheden over het gesprek tussen de paus en de minister bekendge maakt zouden worden. Er waren ipeciale veiligheidsmaatregelen ge nomen en de journalisten werden op een afstand gehouden. Paus Paulus en Gromiko hebben elkaar vorig jaar oktober ontmoet bij 's pausen bezoek aan de Verenig de Nabies in New York waar hij voor de vrede pleitte. De diplomatieke betrekkingen van voor de eerste wereldoorlog tussen het Vaticaan en Rusland zijn na de oktober-revolutie van 1917 verbroken gebleven. Wel organiseerde Paus Be- nedlctus XV - een hulpcam WEERBERICHT Tijdelijk regen Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: veranderlijke be wolking met vooral aanvankelijk re gen. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit westelijke richtingen. Lagere middagtemperaturen. (Opgemaakt om 11.15 urn1). 28 APRIL Zon op: 05.17 uur; onder: 19.59 i Maan op: 11.12 uur; onder: 03.12 Hoogwater in Katwijk: 8.35 en 21.19 uur. Laagwater: 3.55 en 16.36 uu de revolutie door hongersnood getroffen Russen. Paus Pius XI stichtte een college voor de opleiding i priesters die eens het apostolaat de Russische landen zouden moe ten hervatten. Tenslotte is van wij len Paus Johannes het initiatief tot het ontdooien van de betrekkingen met het Kremlin uitgegaan, toen hij in de lente van 1963, enige weken voor zijn dood, Adzjoebei en diens echtgenote ontving. Gromiko had intussen in 1958 een «te van toenadering tot het Vati can gedaan door in Moskou te spre- »n van de mogelijkheid dat het Kremlin en het Vaticaan terzake van ontwapening met elkaar in contact zouden treden. Secretaris-generaal van de Ver enigde Naties Oe Thant en de Britse minister van Buitenlandse Zaken Stewart hebben gisteren in Londen de mogelijkheden onderzocht van het beëindigen van de Vietnamese en Rhodesische problemen. De se cretaris-generaal was gisterochtend vroeg uit New York in Londen aan gekomen voor een officieel bezoek van vier dagen en besprekingen met premier Wilson en andere Britse lei ders. Hij vertrekt vrydag naar Parijs waar hij met president De Gaulle over Vietnam van gedachten zal wisselen. Vandaag zou Thant met premier Wilson in Downing Street 10 tij dens een lunch zijn besprekingen voortzetten. Duitse grens open voor slachtvee Met ingang van morgen zal de Duitse grens open gaan voor de in- van levende slachtvarkens en slachtrunderen inbegrepen vette kalveren -, afkomstig uit geheel Ne derland, uitgezonderd de provin cie Overijssel en het ten noorden en ten oosten van de Rijn en IJssel gelegen gedeelte van de provincie Gelderland. (Gelderse achterhoek). In dit gedeelte van het land is het mond- en klauwzeer nl. nog niet ge heel bezworen. De film „Dr. Zjiwago" is gisteren in Londen in première gegaan. Voor de première sprak Prinses Margaret met hoofdrol- speelster Julie Christie (links). In het midden Geraldine Chap lin, die ook in de film is te zien. Mevrouw Munsinger ontkent enige beschuldigingen De 36-jarige mevr. Munsinger, die de hoofdpersoon was in een politiek schandaal in Canada, heeft zich gisteren gekeerd tegen een aantal uitspraken van de Canadese rijks advocaat. Via het Westduitse week blad „Neue Illustrierte", dat haar levensgeschiedenis heeft gepubliceerd sprak zij tegen, dat zij zou hebben gespioneerd voor de Sowjet-Unie en in dit verband zelfs een bekentenis zou hebben afgelegd. Ook was het niet waar dat zij zowel in Oost- als in West-Duitsland wegens prostitutie en diefstal zou zijn veroordeeld. Over de beschuldiging, dat zij onwettige betrekkingen zou hebben onderhou den met de voormalige Canadese onderminister van Defensie Sevigny liet zij zich niet uit. Prinses Anne breekt neusbeen Prinses Anne van Engeland heeft tijdens een jachtpartij in het graaf schap Oxfordshire haar neusbeen gebroken. De prinses viel van haar paard in het Shotover Park nabij Oxford. De jachtpartij was georga niseerd door de universiteit van Ox ford. Mig-straaljagers, die boven Noord-Vietnam opereren, zullen niet met rust worden gelaten als zij over de grens van Rood- Een zware aardbeving, die zich gisterochtend vroeg voor deed in het gebied van Tasjkent, de hoofdstad van de Sowjetrus sische republiek Oezbekistan, blijkt te zijn meegevallen: alleen oude gebouwen zijn ingestort, waaronder vele huizen, verschei dene ziekenhuizen, scholen, openbare gebouwen en enige fa brieken. Moderne woningblok ken toonden geen schade. Er zouden vier personen om het le ven zijn gekomen. In de avond deden zich nog twee schokken voor, maar de kracht van deze schokken was aanzienlijk minder. Het epicentrum van de aardbe ving lag op enige kilometers van Tasjkent, een stad van één mil joen inwoners. Dit nummer bestaat uit 24 pagina's ffll China uitwijken, aldus liet het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken gisteren verkla ren. De woordvoerder, die deze verklaring aflegde, wist overi gens niet of de jachtvliegtuigen van het type Mig-21, die boven Noord-Vietnam zijn gezien en waarvan er gisteren een in een luchtgevecht is neergeschoten, op Chinese bases zijn gestatio neerd en of zij door Noordviet- namese dan wel door Chinese pi loten worden bestuurd. Volgens eerdere berichten bevinden zich op het ogenblik vijftien Migs-21 in Noord-Vietnam. Terwijl er in Vietnam bij de oor logsvoering op de grond een periode van betrekkelijke rust schijnt te zijn, bombarderen Amerikaanse vliegtui gen Noord-Vietnam van de zuidpunt tot bijna aan de Chinese grens. Bij een luchtgevecht tussen twee Ameri kaanse supersonische straaljagers van het type F4c Phantom en twee Migs- 21 werd gisteren op honderd kilo meter ten noordoosten van Hanoi een van de laatstgenoemde toestellen neergeschoten. De Mig, het nieuwste en snelste type, dat de communisten in Azië in gebruik hebben, werd ge troffen door projectielen van het type Sidewinder. De Amerikaanse toestel len bleven onbeschadigd. De Amerikaanse senator Russell, voorzibter van de senaatscommissie voor de strijdkrachten, heeft gisteren aangedrongen op intensivering van de bombardementen op militaire doe len in Noord-Vietnam. In een toe spraak tot plaatselijke regeringsfunc tionarissen in Atlanta in de staat Georgia zei hij het vooral belangrijk te achten, dat de haven Haiphong voor het gehele scheepvaartverkeer wordt gesloten. „Ik geloof, dat we alle militaire en strategische doelen in Noord-Vietnam, welke bijdragen aan de communistische tirannie- en agressie-campagne tegen het zuiden, zouden moeten bombarderen", aldus senator Russell. Vietcongterreur Vanochtend zijn by een bomaan slag in Saigon elf doden en een der tigtal gewonden gevallen. De slacht offers zijn merendeels Zuidkoreaanse en Philippynse bouwvakarbeiders in dienst van 'n Amerikaanse firma, die zich hoofdzakelijk bezighoudt met de aanleg van vliegvelden in Zuid-Viet- nam. De bom ontplofte voor een ge bouw waar niet-Vietnamese arbeiders van de Amerikaanse firma hun maal tijden gebruiken. Op het ogenblik van de explosie waren arbeiders bijeen gegroept, die wachtten op de bus, die hen naar een vliegveld zou brengen. Gisteren zijn bij terreurdaden in Saigon vijf Amerikanen en zes Viet- namezen gewond geraak. Bij het eer ste incident werd in een buitenwijk van Saigon een handgranaat in een jeep met vier Amerikaanse soldaten geworpen. De granaat kwam op de knieën van een van de inzittenden terecht, die hem op straat gooide, waar hij ontplofte. Het viertal werd licht gewoncL Vijf Vietnamezen op straat werden bovendien gewond, van wie een ernstig. Kort na het middaguur werd een tweede granaat naar een Amerikaan se jeep geworpen. Deze raakte het dak van de auto en sprong terug op straat waar hij tot ontploffing kwam. Niemand werd gewond. Later op de middag werd een gra naat geworpen naar een Amerikaan se nederzetting bij het vliegveld Tan Son Joet. Een Amerikaan en een Vietnamese secretaresse werden licht gewond. Amerikaanse militairen heb ben de vermoedelijke dader gearres teerd. Nieuw lekker pittig meesterlijk! Waarnemingen uit ruimte De onder-directeur van het bureau voor onderzoekingen van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, Daniel J. Flink, heeft gezegd, dat de V.S. erin geslaagd z(jn de ap paratuur te vervaardigen voor de uit rusting van toekomstige kunstmanen die dient tot het waarnemen van ra ketlanceringen en kernexplosies waar ook op de aarde. De aldus toegeruste kunstmanen zouden verder uiterst preciese gegevens van meteorolo gische aard kunnen verstrekken. Morgenavond zal Thant een re devoering houden tot een gezamen lijke zitting van het Lager- en Ho gerhuis. Na zijn tweedaags bezoek aan Pa rijs zal Thant zondag per trein naar Straatsburg vertrekken, waar hij maandag een bespreking zal hebben met de ministerraad van de Raad van Europa en waar hy dinsdag de raadgevende assemblee van de raad zal toespreken. Woensdag zal hij in Genève de assemblee van de Wereldgezond heidsorganisatie toespreken en de volgende dag keert hij naar New York terug. Advertentie Amerikaanse afgevaardigde over ontwapening De Verenigde Staten hebben giste ren in Genève een beroep gedaan op de Sowjet-Unie haar propaganda tegen de Amerikaanse regering te beëindigen en het werk op de ont wapeningsconferentie nu eens serieus op te vatten. Foster, de Amerikaanse gedelegeerde, vroeg zyn Russische collega wat het voor zin heeft ten dentieuze beschuldigingen over zo genaamde agressieve politiek van de Verenigde Staten te uiten en tege lijkertijd het recht te verdedigen om op grond van zogenaamde bevrij dingsoorlogen tegen de vrede te stoken. Foster verwierp de Sowjetrussische voorstellen inzake algemene en totale ontwapening als volkomen onprak tisch, omdat zulks bepaalde sterke landen zou bevoordelen tegenover hun kleine buren. Zolang de Sowjet- Unie inspectiemaatregelen van de hand wijst zullen radicale stappen in de richting van ontwapening achter wege blijven, aldus de Amerikaan. Hij was bereid van gedachten te wisselen over het Russische voorstel (vernietiging van alle kernkopraket ten op een klein aantal in de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten na, opheffing van buitenlandse bases en terugkeer van troepen naar hun eigen grondgebied, dertig procent vermindering van de conventionele wapens), dat echter naar zijn mening de Sowjet-Unie een direct strategisch voordeel zou geven boven minder sterke buurlanden, wier veiligheid in bepaalde gevallen door de aanwezig heid van Amerikaanse troepen worde versterkt. Wij willen geen kat in de zak kopen, aldus Forster. De Russische gedelegeerde Rosjsjln zei, dat de conferentie de Vietnamese oorlog, „welke door de Verenigde Staten was ontketend" en de toene ming van de Amerikaanse militaire begroting met 25 procent in een jaar niet zou kunnen negeren. Volgens de Rus zyn dit hinderpalen by de ont wapeningsbesprekingen. De Russische afgevaardigde zei voorts dat Foster het Russische standpunt verkeerd had weergege ven, maar de Sowjet-Unie zou de Amerikaanse verklaring nauwkeurig bestuderen. Wegens de berichten, dat de cholera hier te lande is uitgebroken, bestaat er plan bij het gemeentebestuur van Groningen, om de gewone vooriaarskermis in de maand 1 De Gemeenteraad alhier heeft een krediet van f 3000 verleend tot bekostiging van voorlopige maatregelen bij het uitbreken der cholera, waartoe behoort het inrich ten van de Lakenhal tot hos pitaal, waarin Dr. J. van Kaathoven met de studenten i van het laatste jaar bij de ge- i neeskundige faculteit zullen i dienst doen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1