Officier acht Jupiter en Delphi kansspelen Daders overval benzinestation gearresteerd Indonesië voor het eerst op de „Roka Geheime documenten \an Canadese politie tegen mevr.Munsinger Hij koos de Algemene Bank Nederland voor aangepast ^sparen. Algemene Bank Nederland Saneriiigsfoiicls voor midden-kleinbedrijf Vorig jaar bijzonder veilig en voordelig voor lijn - luchtvaart Hebt u een rijbewijs? Dan hebben wij voor u •dicht bij huis* een goede baan! DAMES! WOENSDAG 21 ARRIL 196« LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 Kleine boeten geeist Kabinet-Erhard geheel onverwacht in Berlijn bijeen Het Westduitse kabinet ls gisteren geheel onverwacht In voltallige ver gadering in Berlijn bijeen geweest. Het heeft scherp geprotesteerd tegen neerschieten door Oostduit- grenswachten van een vluchte ling. Gezegd werd dat de Oostduit- se bewindslieden spreken van ver mindering van de spanning, maar zij door middel van wapens ver hinderen dat Duitsers elkaar ontmoeten. Maandag hadden Oost- duitse grenswachten vijftig schoten gelost op een vluchteling. De vluch teling was later per ambulance weg gehaald. Het „technische gesprek" tussen de vertegenwoordigers van de Westduit- Socialistische parti) en de Oost- duitse Socialistische Eenheidspartij de voorgenomen uitwisseling sprekers op bijeenkomsten in Karl-Marxstadt (het voormalige Chemnitz) en Hannover begint nog deze week. Dit heeft Brandt, de voor zitter van de Westduitse socialis tische partij, gisteren meegedeeld op een bijeenkomst van de bondsdag fractie van zijn party in West-Ber- hjn. (Van onze Arnhemse correspondent). „U hebt weer even de kans ge had", zei de president van de Arnhemse rechtbank mr. B. W. van Houten lakoniek tegen de acht geroutineerde spelers, die ren in Casino-Centraal in Zeveraar het Jupiter-spel demon streerden. Er werden vijfentwin tig spelletjes gedaan. Drie spelers ien bedragen van 6 tot 21 yulden, vijf anderen verloren 25 rot 60 gulden. Maar er werd slechts gespeeld met lose fiches en na bezoek van de reditbank ging de Casinozaal weer dicit. Het proces tegen Jupiter en tega het andere spel, Delphi, werd echVr tot gisteravond voortgezet. Het ging daarbij vooral om de vraag of de sselers over het algemeen een overwegende invloed op het spel kun nen Uoefenen. Dat werd allemaal uitgebeid bekeken, zo uitgebreid, dat de uitinder van Delphi, de Duitse Erich lettweiler (36) op een gegeven momen geprikkeld uitriep: „Als je precies Ve voren wist, waar het bal letje zot komen, was het een kinder- of idiotospel." Tientje De eis'an de officier van Justitie, mr. J. J.^. Bakker was opmerkelyk: tien guldn boete voor de exploitant van Jupiïr, de Scheveningse winke lier C. J Osse (51), voor uitvinder Erich Re,weiier en voor de stichting tot ontwckeling en ontspanning „Pays Bs", die onder meer een ca sino in Erg en Dal had, waar Delphi werd geseeld. Teruggave van de in beslag geomen attributen was bij de eis van e Officier inbegrepen. De ofCier van Justitie meende, dat er gen sprake is van overwegen de invlod. i Zonder systeem Hij zei ook, dat de praktijk uitwyst, dat de gemiddelde bezoeker Jupiter niet speelt als een behendigheidsspel. Hierby raakte hy de verklaringen van adjudant Dik van de Rykspoli- tie, die het spel meermalen had by- gewoond en vertelde: „Het meren deel van de spelers speelde niet vol gens een bepaald systeem en lette niet op de loop van het balletje. Over het algemeen gingen zy op de gok spelen en konden geen systeem vin den. De officier concludeerde in zyn requisitoir tegen Delphi, dat dit spel toch wel als bedryf uitgevoerd werd, hetgeen bleek uit de winstovereen komst met uitvinder Rettweiler, Dat die winst afgestaan werd aan liefda dige instellingen deed volgens hem niets ter zake. Ook kwam hy tot de conclusie, dat by dit spel geen sprake was van overwegende vloed door de spelers. Uitspraak beide zaken over veertien dagen. De vijftig Amerikaanse expo santen, die deelnemen aan de „Roka '66', de internationale levensmiddelen- beurs die tot en met vrijdag in Utrecht wordt gehouden, hebben vele piodukten meegebracht, die voor Nederland nog noviteiten zijn inge blikte ratelslang (naar men zegt een bijzondere delicatesse) en dieet- snoepjes voor lekkerbekken die aan de lijn moeten doen of die van de dokter zoutarm moeten eten. Iets nieuws is ook de uit Hawaii afkom stige macadamianoot, die nog niet lang geleden in Amerika op de markt is gebracht en die daar nu al een bestseller is geworden. De Amerikaanse inzending omvat een enorme collectie ingrediënten voor salades, zoals „spread", pikante sauzen en dergelyke. Ook de inge blikte malse moten ratelslang zwem men in een speciale saus. Een fabriek die in Amerika een omzet van 125 miljoen gulden heelt, is op de Roka verschenen met niet minder dan 21 soorten cake in diep vries. De gebruiksaanwyzing is een voudig: enkele uren laten ontdooien en dan opeten. Ook Indonesië is (voor het eerst!) op de „Roka" nadrukkelyk naar voren gekomen: de Indonesi sche handelsmaatschappij „Mantrust" heeft in opdracht van het Indone sische ministerie van Handel vyftig artikelen geëxposeerd „Mantrust" fa briceert en exposeert o.m. vruchten-, vis- en vleesconserven en binnen kort ook specerijen in blik. De NV De Hollandse Pelmolen in Vlaardin- gen gaat deze artikelen in Europa aan de man brengen. De Indonesi sche regering heeft voor deze export belangryke faciliteiten verleend. De Indonesische minister van Han- brigadier-generaal D. Ashari, beeft ter gelegenheid van de Roka- beurs een boodschap gericht tot Ne derland en de bezoekers van deze ex positie. Hy verklaart o.m. dat hy „Mantrust" heeft opgedragen aan de beurs deel te nemen „teineinde de vriendschapsbanden tussen het Ne derlandse en het Indonesische volk te verstevigen „opdat men de har- e van de produkten van de In donesische bodem en de Indonesi sche conservenindustrie van naby kan leren kennen". XJt geheime documenten van de Candese politie is gebleken, dat de Ootduitse Gerda Munsinger onwet tig betrekkingen heeft onderhou dt met de voormalige vice-minister vn Defensie Sevigny, aldus ver- kaarde een advocaat voor een com- lissie van onderzoek in de Canadese 'oofdstad Ottawa. Ook zou zij op eer goede voet hebben gestaan met de oud-minister van Handel Hees en met een niet nader genoemde func tionaris aan een ander ministerie. De advocaat zei dit op een open bare zitting nadat voorafgaande by- eenkomsten in het geheim waren ge houden. Premier Lester Pearson heeft enige tyd.geleden een onder zoek gelast toen de minister van Jus titie Cardin had beweerd, dat mevr. Munsinger spionagewerk had ver richt voordat zy in 1955 in Canada aankwam, en dat zy met twee of drie ministers van het voorgaande conservatieve kabinet een verhou ding had gehad. Zy verliet Canada ln 1961. De advocaat onthulde voorts, dat mevr. Munsinger Canada in 1952 niet mocht binnenkomen omdat zy by spionage betrokken was geweest en een „immoreel leven" leidde. Zy was in december 1949 in West-Duits- land gearresteerd en bekende daar na voor Rusland te hebben gespio neerd. Zowel in Oost- als in West- Duitsland heeft zy gevangen geze ten wegens prostitutie en diefstal. In 1952 wilde zy Canada bezoeken onder haar meisjesnaam Hessier. In 1955 trachtte zy dat opnieuw onder de naam Munsinger, die van haar echt genoot, nadat de gegevens in Europa, die op haar meisjesnaam stonden, louden zyn vernietigd. In Montreal zou zy volgens de ad vocaat contact hebben gehad met de onderwereld. Voordat zy in februari 1961 Canada verliet werd zy teza- met een andere vrouw van lich te zeden gearresteerd wegens kopen op ongedekte cheques. In de ge vangenis dreigde zy hooggeplaatste personen van haar arrestatie in ken- te stellen. e commissie zou verder bewyzen hebben, dat de politie in 1960 een repport over Gerda Munsinger heeft uitgebracht, maar van het ministerie van Justitie geen opdracht kreeg tot nader onderzoek. Tachtig ambtenaren komen zonder werk (Van onze parlementaire redactie) Bij het ministerie van Cultuur, Re creatie en Maatschappelyk-Werk ko men per 1 augustus een kleine tach tig ambtenaren verspreid over dis trictskantoren in Den Haag, Arnhem en Den Bosch zonder werk. Het be treft hier personeel van de afdeling byzondere regelingen, die zich heeft bezig gehouden met de maatschap- pelyke begeleiding van repatrianten, een taak die langzamerhand overbo dig is geworden. Een aantal ambten ten heeft reeds elders in de rijks- dienst onderdak gevonden. Anderen, die tegen hun pensioen aanlo pen, worden op wachtgeld geplaatst, lot de liquidatie van de afdeling is besloten in nauw overleg met de bonden van overheidspersoneel. Zaak-Schultes uitgesteld (Van onze Haagse correspondent) Mevr. Christel Schultes, de Duit se vrouw, die zegt in de oorlogsda gen in de gevangenis te Stadelheim slecht te zyn behandeld en een aan klacht tegen de vroegere directeur Josef Weber heeft ingediend, heeft oin uitstel van haar zaak gevraagd. Dt aanklacht, die morgen voor het Oberlande6gericht in München zou worden behandeld, is nu vastgesteld op 26 mei. Mevr. Schultes wil geen behande ling van haar eis tot schadevergoe ding wegens opgelopen letsel als er geen Nederlandse ex-gevangenen vorden gehoord. Het hof had dit niet nodig geoordeeld omdat men er ook zonder getuigen wel van over tuigd is dat mevr. Schultes slecht is behandeld. De vyf Nederlanders, die als ge tuigen zouden worden gehoord, zyn intussen boos over de verklaring van dr Josef Weber, die zich gunstig uitliet over de behandeling van de gevangenen. Zy overwegen nu een aanklacht tegen Weber in te die nen by de Justitiële autoriteiten in München, omdat zy ln het tucht huis Bernau eveneens onder Webers verantwoordeiykheid zyn mishan deld. NA TWEE JAAR De gewapende roofoverval op een benzinestation in Duiven in de nacht voor de eerste paasdag in 1964 is opgelost door de arres tatie van drie Duitsers in Emme rich. Een van hen was 16 jaar oud, de anderen waren 19 en 20 jaar, toen zjj op 29 maart 1964 een gewapen de roofoverval pleegden op het ben epompstation aan Ryksweg 12. Maar het was zo ls nu bij hun arrestatie gebleken niet de eerste de laatste overval van dit uit Emmerich afkomstige trio. Ruim twee jaar lang hebben zij het Ne derland-Duitse grensgebied tussen Emmerich en Arnhem en omgeving onveilig gemaakt. Naast twee over vallen op benzinepompstations en talloze inbraken, gingen zij ook met aantal in Nederland gestolen 's oyer de grens. Volle sterkte Tot hun arrestatie en bekentenis men algemeen in de veronderstel ling geweest, dat by de laffe over- in Duiven, waarbij de pompbe diende A. Bud el (42) uit Velp levensgevaarlijk werd gewond door kogel uit een van dichtby afge vuurd pistool, twee personen waren betrokken. Het onderzoek heeft thans echter uitgewezen, dat het gangstertrio op volle sterkte ope reerde. Ook bestond in eerste instan tie niet het vermoeden, dat men hier met buitenlanders te doen had. De pompbediende verklaarde kort na de overval, dat naar de spraak te oordelen, een van de daders een Am sterdammer zou zyn. Thans is vast komen te staan, dat dit een van het trio is geweest. Hy beheerst de Ne derlandse taal uitstekend, doordat zyn moeder een Nederlandse is. Hy is degene, die het koelbloedigst is. Hy was ook degene, die de heer Bu- del in de lies schoot. Bekentenis De daders hebben tegenover de politie een volledige bekentenis af gelegd. Toen de daders in hun wa- weer langs het pompstation kwamen, zagen zjj nog, dat de ge wonde pompbediende juist een auto had aangehouden. Voor het politie apparaat in werking kon komen de overvallers hadden de telefoon onklaar gemaakt hadden zy de buit (f500) in Emmerich al „eer- lUk" verdeeld. In het brein van de leider ont stond al spoedig weer een plan voor volgende kraak. Zorgvuldig werd overval voorbereid op de direc teur van de Stadsspaarbank in Em- merioh. Deze ging elke vrijdag met tos geld naar het hoofdkantoor. De overval zou op straat plaats heb ben. Dit snode plan werd niet uitge voerd omdat het een van de gang- sters-in-spé allemaal wat te erg werd. Op 19 november 1964 had het drietal weer voldoende moed verza meld om een overval te plegen op benzinestation in Wezel. De be wapening was eenvoudig: enkele speelgoedpistolen en een bus peper. Echter peper noch speelgoed impo neerde de pompbediende. Hy ver zette zich hevig en slaagde erin de overvallers op de vlucht te jagen. Toch zagen zy nog kans 150 DM klein geld mee te nemen. Advertentie De Algemene Bank Nederland biedt u vier mogelijkheden van veilig en vertrouwd sparen. A. Spaarboekje 3(5 /o Tot ƒ1.000,- per maand direct opvraagbaar; voor grotere bedragen opzeggingstermijn van één maand. Maximum tegoed 50.000,-. B. Spaarrekening 3,5°/o Tot ƒ1.000,- per maand direct opvraagbaar; voor grotere bedragen opzeggingstermijn van één maand. Maximum tegoed ƒ50.000,- voor particulieren en ƒ100.000,- voor verenigingen en stichtingen. C. Spaardeposito.4,5°/o met drie c.q. zes maanden opzegging. Eerste storting tenminste ƒ100.-. Drie maanden opzegging voor bedragen tot 5.000,-: zes maanden voor hogere bedragen. Maximum tegoed 50.000,- voor particu lieren en 100.000,- voor verenigingen en stichtingen. D. Spaardeposito5 °/o met een Jaar opzegging. Eerste storting tenminste 100,-. Opzeggingstermijn een Jaar. Maximum tegoed 50.000,- voor particulieren en 100.000,» voor ver enigingen en stichtingen. CNederlendeche Handel-Maatsehapplj De Twertteche Bank) Op korte tentlijn De stichting ontwikkelings- en sane ringsfonds voor het midden- en kleinbedrijf zal zeer binnenkort ln het leven worden geroepen. Binnen afzienbare tijd zullen de ontwikke lings- en saneringsmaatregelen voor het midden- en kleinbedrijf gaan werken. Dit heeft de minister van Econo mische Zaken, drs. J. M. den Uyl, gistermiddag medegedeeld ln een Het werk van een buschauf- Minimum leeftijd: 21 jaar. feur heeft vele aantrekkelijke Loopt u eens binnen op onzo kanten. Wij zullen u gaarne in- wekelijkse contactavonden lichten over onze opleidings- DEN HAAG: Elke dinsdag- mogelijkheden,overonzeloon- en vrijdagavond in café-res- en arbeidsvoorwaarden (waar- taurant „Paviljoen", Rijswijk- onder vijfdaagse werkweek, seplein 39. twee weken vakantie, vrij ver- LEIDEN: Elke donderdag- voer en uitstekende sociaie avond in het N.Z.H.-haltekan- voorzieningen). toor. Stationsplein. Standplaatsen: LEIDEN, Telkens van half acht tot half VOORBORG en HAARLEM, negen. Of vul onderstaande coupon in: Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij N.V. Leidsevaart 396 Haarlem Tel. (02500) 18460 KIES EEN BOEIENDE BAAN BIJ EEN STERK BEDRIJF, KIES DE In de annalen van de geregelde luchtvaart staat 1965 hoog ge noteerd: het was het veiligste jaar totnutoe en bovendien het jaar, waarin 's werelds luchtvaartmaat- schappyen met geregelde lijndien sten de grootste winst boekten. Voor lopige cijfers, die zijn vrijgegeven door de IACO, de internationale or ganisatie van de burgerluchtvaart, wjjzen uit, dat de totale bedrijfs winst 900 miljoen dollar bedroeg op de lijndiensten van de luchtvaart maatschappijen der 110 bjj de IACO aangesloten landen. Niet in begrepen zyn de gegevens van de Sowjet-Unie en Rood-China, daar deze landen geen deel uitmaken van wereldorganisatie. Het totale winstcijfer lag ln 1965 vyftig pro cent hoger dan dat van 1964. Hoewel 1964 al een styging van het luchtverkeer had laten zien, die de grootste was van de laatste 10 jaren, was de sty ging die in 1965 werd geboekt op vele punten even groot, op andere nog groter. Passa gier-kilometers namen met 16 pro cent toe, juist als in 1964, de ton- kilometers voor de vracht groeiden met 27 procent tegen 20 procent het Jaar tevoren. Opvallend is echter dat deze aanzienlyke groei niet leidde tot een hogere beladingsgraad. Van de stoelen werd juist als in 1964 gemiddeld slechts 56 procent door passagiers bezet. Het veülgheidsrecord kwam daar mee op het laagste punt uit de ge schiedenis: 0.34 om het leven geko men slachtoffers per 100 miljoen passagier-kilometers. Het totale aan tal by geregelde ïynvluchten omge komen passagiers was iets hoger dan in 1964, nl. 680 tegen 665 in 1964, doch men moet dit cyfer afwegen tegen het relatief hogere aantal pas sagier-kilometers, dat immers met 16 procent ls gestegen. Het totale aantal vliegtuigongelukken bedroeg over het hela Jaar 24, Juist als het Jaar tevoren. Vooral de turbo-prop vliegtuigen vlogen in 1965 buitengewoon veilig. De beide andere typen, straalvlieg tuigen en de conventionele toestel len met zuigermotoren, boekten een ongelukscyfer, dat dichtby het ge middelde van de afgelopen zes jaar ligt. URGENTIE PROGRAMMA K.N.L.C. korte toespraak aan het slot van een conferentie, die de dr. Wiardi Beek man-stichting hield in „Op gouden wieken" in Den Haag. Die conferen- had tot onderwerp: „Nieuwe kansen voor de middenstand?". Volgens de bewindsman moet de groeikracht van het midden- en kleinbedrijf worden gestimuleerd. Er hiyven echter zwakke ondernemin gen, die minder mogelykheden heb ben, ook in de betere branches, door het achterblyven der algemene ont wikkeling. Daarvoor zyn ontwikke lings- en saneringsmaatregelen noodzakelyk. De sanering ls een zaak van vol komen vrywillig beslissen tot slui ting van het bedryf over te gaan. Dp opheffing van een bedryf, het besluit gebruik te maken van sane ringsmaatregelen, betekent voor vele ondernemers een offer. Anderzyds zyn er ook velen, die hunkeren naar het ogenblik waarop, door de instel ling van de „Stichting ontwikkelings- en saneringsfonds voor het midden- en kleinbedrijf", het centrale be leidsorgaan, het opheffen van hun bedryf mogelijk wordt. Voor veel on dernemers zal dit een verlossing zyn, zo is de minister uit brieven van mid denstanders bekend.. Hy citeerde ter ergadering uit een brief van een sigarenwinkelierster uit Enschede, waarin de minister werd medege deeld. dat reikhalzend naar het ontwikkelings- en saneringsfonds werd uitgezien. „Het zou haast te mooi zyn", aldus deze brief- schryfster, die de minister had be kend nog nimmer vakantie te heb ben gehad en van de opbrengst van bedryf nog maar ternauwer nood de vaste lasten kon betalen. De voor 1966-'67 vastgestelde richt- pryzen, met name voor melk, slacht en granen zyn onvoldoende voor noodzakeiyke wezeniyke ver betering van de te lage landbouw inkomens. Het kostenklimaat voor de zelfstandige ondernemers wordt door huidige sociaal - economische situatie in Nederland steeds ongun stiger. In de overgangsfase naar een voltooide E.E.G. biykt de afschaffing allerlei soorten concurrentie-ver valsing achter te bljjven by de één- making van de markten. Deze factoren vormden de aanlei ding voor het opstellen door het Ko- ninklyk Nederlands Landbouw- comité van een urgentieprogramma ter uitvoering van zyn taak om de belangen van de by zyn ledenor ganisaties aangesloten bedryfsgeno- ten te behartigen, de continuïteit van een verantwoorde agrarische pro- duktie te verzekeren en »ernieuwing van de produktiemethoden te sti muleren. Het K.N.L.C. gaat er daarby van uit, dat de samenwerking in de drie centrale landbouworganisaties, in het Landbouwschap en met de coöperaties zal worden voortgezet versterkt. De overheid en het bedryfsleven dienen volgens het K.N.L.C. maatre- WITTE KRUIS poeders hèlpen. maand (jtj weer! gelen te nemen, die gericht zyn op verbetering van de positie van de zelfstandige ondernemer op het terrein van de sociale voorzieningen, maatregelen op fiscaal, op het ge bied van de rationele bedrijfsvoering en bij het prijsbeleid (o.m. bescher ming tegen unfaire internationale concurrentie)

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 11