om Een moeilijke wijze je brood te verdienen MATRASSEN LEDIKANTEN FRANCIS DURBRIDGE DETECTIVE-SERIES en cfióteren Te traag en kostbaar ELDO-programma onder de loep Israël toont iets van zijn militaire kracht in parade in Haifa Lancer Staking onder de vllC'Clldc Canadese politie schotel ft STUKS f 1.50 EEN LAURENS PRODUKI •M PW6DAO 26 APRIL 19MlEIDSCH DAGBLAD PAGINA II Reclamestichting BERT HAANSTRA heeft concessie N AAR CAN ADA L. (Van onze rtv-medewerkster HU ziet er toch anders uit dan men zich zou voorstellen: de in alle Westeuropese landen beken de Engelse schrijver Francis Durbridge. Hy is een midden-vyftiger, kalend, zeer voorkomend, uiterst bescheiden over zyn eigen talent en met vriende lijk kUgende blauwe ogen neemt hij bezoekers wel willend van top tot teen op. Langzamerhand is hij wel gewend geraakt aan interviews van binnen- en buitenlanders en hy zegt dan ook: „Meestal komt het op hetzelfde neer, ma al daar kunt u niets aan doen: ik heb nu eenmaal geen opvallende levenswandel. Ik ben erg gelukkig getrouwd, heb twee zonen, van wie de jongste nog op school zit. Verder houd ik van honden, ik woon buiten Londen, houd van myn werk, heb het erg druk en reis veel naar het continent. Reizen is te vens mijn hobby. Wat wilt u verder nog weten?" Francis Durbridge is in ons land een zeer bekende naam. Hij is de geestelijke vader van Paul Vlaan deren en van hem zyn ook de televisieseries De Sjaal, Melissa, Tim Fraser en vele anderen. Nieuwe t.v.series Op zyn twaalfde jaar begon Durbridge al met schryven schetsjes, verhaaltjes, maar uiteraard nog niet professioneel. Na het doorlopen van de middelbare school bezocht hy de universiteit van Birmingham. Twee jaar heeft hy daar Engelse lite ratuur gestudeerd, daarna ging hy, in 1931, offi cieel het schrijversvak in. Hij begon met gewone toneelspelen en cabaretschetsjes, revues en draai boeken voor musicals. Paul Vlaanderen: in zyn land en in alle andere landen wegens het grote succes uitgegroeid tot een gerie. die in ons land nog loopt. Zestien lange series heeft hy inmiddels al van Paul Temple gemaakt. Voor de televisie heeft hij inmiddels al vyftien series geschreven, die welis- nog niet alle in Europa vertoond zyn. die toch steeds Zijn geestekinderen worden ver toond in Scandinavië, Duitsland.1 Oostenrijk. Zwitserland. Nederland. Italië en Frankrijk. Overal is de ont vangst geweldig: men kijkt hem i haast de nieuwe stukken onder de handen weg. Francis Durbridge moet een fan tastisch voorstellingsvermogen heb ben. „Och", zegt hij bescheiden, .dat groeit vanzelf zo. Het is net als met alle andere dingen in het leven: je ontwikkelt als het ware spelender wijs verschillende mogelijkheden in je zelf, ook al realiseer je je dat niet dagelyks. Ik zou echter mijn werken geen detectiveseries willen noemen. Ik vind het meer een ingewikkelde intrige. Ik begin een dergelyke in trige op papier te zetten en vanuit de hoofdpersoon, die in een derge lijke toestand verwikkeld zit, ga ik de overige figuren bedenken. Dat is dan over het algemeen hard werken en al vind ik myn werk heel plezie rig ik zou er echt niet buiten kun nen toch vind ik het een moeilyke manier om je brood te verdienen. Als je middelmatig succes hebt, mag je best eens een misser hebben, maar heb je een dergelijk succes als ik, als ik dat in alle bescheidenheid mag zeggen, dan is het zaak tenminste op dat niveau te blijven en dat is een verschrikkelyke opgave". Heeft hij iets gedaan? Psychologie, criminologie of iets in die richting? „Nee, dat vind ik beslist niet nodig. Het enige wat je, nodig hebt is een gewoon helder verstand, inzicht in situaties en mensen, wat levenserva ring en de praktijk van het vaak schrijven over dergelijke onderwer pen. Psychologisch inzicht heeft iedereen met een goed stel herse- Paul Vlaanderen Francis Durbridge werkt als losse kracht voor de BBC, zijn grootste af nemer. Zyn stijl, vindt hij, is welis waar sterk veranderd, maar vaste figuren als Paul Temple en Tim Fra ser blijven in wezen toch dezelfden. Aan imiteren heeft hij een hart grondige hekel. ..Natuurlijk weet ik dat James Bond-types in de mode zijn en als ik een nieuwe serie maak zou ik natuurlijk best een Bond- achtige figuur daarin kunnen creë ren, maar ik kan het gewoon niet. Dat zou ik goedkoop vinden: ik zou me generen voor mezelf. Ik doe mijn werk op myn eigen manier. Als de mensen het niet lusten dan laten ze het maar staan. Vinden ze het wel goed, des te beter. Concessies doe ik nooit". Dat schrijven op deze manier niet slechts een kwestie van zo af is, be wijst wel de dagindeling van Francis Durbridge. 's Ochtends om half ne gen na het uitlaten van de honden en ontbyten. werkt hij aan één stuk door tot de lunch. Van half twee tot half vier werkt hij zijn correspon dentie af, daarna een half uur tyd voor de „tea", van vier tot zes wordt er weer geschreven en in de avond tracht hij alle achterstallige kranten en boeken in te halen. -Het lukt natuurlyk niet altyd even best", bekent Durbridge. „Ik zit vaak dagen lang tevergeefs achter myn bureau, maar weglopen doe ik nooit. En dan af en toe wippen mijn vrouw en ik er wel eens tussen uit: we hebben inmiddels al 22 landen gezien". Francis Durbridge schryft overi gens nog steeds even veel als vroeger Gemiddeld kost het schryven van een nieuwe serie hem drie tot vier maanden. Vlot. het niet al te best. dan is de langste tijd een half jaar. Momenteel is hij bezig een televisie serie op te zetten, die al bij voorbaat door de BBC is gekocht. In ons land kunnen we binnenkort ook weer een serie van hem zien: „Game of murder", een zesdelige se rie, die zojuist in Engeland beëin digd is. Heeft hy ooit het plan Paul Vlaanderen nog eens te gaan bewer ken voor de televisie? „Geen sprake van. Iedereen heeft van Paul en Ina zijn eigen voorstelling in het hoofd, die wil ik niet kapot maken door daar twee misschien totaal andere ®ensen neer te zetten. Dat zou ik be lhouwen als een soort moord". hebben. aangevraagd De „Stichting tot uitzending van reclame in radio en televisie" heeft bij minister Vrolyk (C.R.M.) een aanvraag ingediend voor een zend machtiging ten behoeve van de uit zending van de door haar geaccep teerde reclameboodschappen. Oud-minister dr. J. E. Andriessen. voorzitter van deze stichting, heeft dit gisteren meegedeeld by de pre sentatie van de twee door de stich ting uitgegeven rapporten over de invoering van reclame in de omroep. Het verlangen van de stichting tot het verkrijgen van een zendmachti ging heeft deel uitgemaakt van het overleg met de N.R.U. en de N.T.S.. „Wy hebben niet gemerkt dat men er van die zyde tegen zou zyn", al dus dr. Andriessen. Hy sprak de op vatting tegen, als zou verwezenly- king van de door de stichting voor gestelde regelingen neerkomen op in voering van commerciële reclame in radio en televisie. Dr. Andriessen merkte op, dat de stichting geheel gereed is om met de verzorging van de reclame in de om roep te beginnen. „Organisatorisch is de zaak voor elkaar", zo zei hij, er aan toevoegend dat het niet aan de stichting behoeft te liggen als De cineast Bert Haanstra zal van 29 april tot 7 mei in Canada vertoe ven, daartoe uitgenodigd door de Di rectors Guild en de National Film Board of Canada. Gedurende zyn verblijf zal hU o.a. in Toronto, als enige buitenlander, lid zyn van een jury voor de keu ze van de best geregisseerde en best gemonteerde in 1965 in Canada ge maakte films. In Toronto en Montreal zullen speciale voorstellingen van de door Bert Haanstra gemaakte films. Alle man, Glas. Zoo en Delta-fase I, wor den georganiseerd. Zeer gevoelige volgtelescoop ruimtevaartuigen In de Mojave woestijn in Cali- fornië wordt deze week door het la boratorium van Goldstone een ra diotelescoop in bedrijf gesteld waar mee een ruimtevaartuig tot op 5,6 miljard km van de aarde nog hoopt niet op 1 oktober van dit jaar j genomen kan worden. De telescoop, met de uitzending van de reclame in I die iets kleiner is dan die van Jodrel radio en televisie zal kunnen worden Bank maar toch iets gevoeliger, heeft begonnen. I een doorsnee van 65 meter. 1 NEDERLAND I NCRV 7.00 uur Nieuws in het kort. NTS 7.01 uur Klaas Vaak, voor de kleuters 7.05 uur NTS-journaal voor gehoorgestoorden 7.32 uur Engelse les 8.00 uur NTS-journaal 8.20 uur Huwelyksvoorwaarden. t.v.-spel 8.50 uur De lange weg, documentaire 9.30 uur De methode Wanninger, t.v.-film Attentie, actualiteiten NTS-journaal Teleac, t.v.-cursus Sluiting VARA 10.25 uur i 10.30 uur 11.00 uur 1 NEDERLAND II - 8.00 uur Nieuws in het kort, NTS 8.01 uur Le petit theatre, t.v.-film 8.30 uur Achter het nieuws, actualiteiten 8.55 uur Z-cars, t.v.-film 9.45 uur Trea Dobbs zingt 10.05 uur Dichterbij, kerkelijk programma 10.35 uur NTS-journaal 10.40 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA HILVERSUM I 8.00 uur Radio Filharmonisch Orkest 9.30 uur Orgelconcert HILVERSUM II 8.05 uur Howland in Holland 9.40 uur Michail Ignatieff, balalaika if Francis Durbridge. schep per van Paul 'Vlaanderen en auteur van veel andere radio- en t.v.-series. Israël heeft gisteren tijdens een militaire parade ter gelegenheid van de onaihttnkelijkheidsviering enkele voorbeelden van zijn militaire weer baarheid laten zien. Een zestigtal straaljagers, vam het Franse type Mirage-1, vloog boven Haifa, waar dit vertoon plaatsvond. De Israëliërs lieten een twaalftal Patton-tanks voorbijrijden, onlangs van de Ver. Staten gekocht, gevolgd door ge vechtswagens van de typen Centu- AMX-13 en Sherman M-51. De artillerie toonde haar Amerikaanse mobiele lanceerinriöhting voor Hawk-luohtdoelraketten Op de rede van Haifa lagen tor pedojagers en onderzeeërs voor an ker. Onder de vele Israëlische hoog waardigheidsbekleders, die de parade bijwoonden bevonden zich president Sjazar, premier Esjkol en stafchef generaal majoor Rabin. Oud-premier Ben-Goerion, grondlegger van de Is raëlische strijdkrachten en leider bij j de onafhankelijkheidsoorlog van 18 jaar geleden, was niet aanwezig. Hij wilde hiermee protesteren tegen het feit, dat de parade in Haifa en niet in Jeruzalem werd gehouden. Ook een aantal buitenlandse gas ten woonde de parade by, onder wie premier Seretse Khama van Beets- joeanaland, de stafchef van het Pe ruaanse leger, generaal Therry Ca- mino, diens collega uilb Dahomey, majoor Alphonse Alley, een minister Drie saboteurs, uit Jordanië de Jordaan Israël binnengekomen, hebben zondagavond dynamietaan- slagen gepleegd op drie huizen en enkele andere bouwsels in het dorp Beit Josef, zo Is gisteren in Tel Aviv meegedeeld. Een echtpaar werd ge wond. Er is lichte schade aangericht. In de bekendmaking van het leger wordt gezegd dat de aanval op het dorp niet toevallig samenviel met het begin van de viering van de achttiende verjaardag van de Israë lische onafhankelijkheid. De actie wordt toegeschreven aan de Arabi sche El-Fatah-groep, die officiële steun zou genieten van de Syrische autoriteiten. Tweede kans derhalf miljard gulden, het dubbele I \an het oorspronkelyk. in 1961 vast- i gestelde bedrag. De eerste Europese I 1 Engeland zal op de vandaag in Pa- I kunstmaan, die volgend jaar moest j I rijs beginnende byeenkomst van de worden gelanceerd, zal naar het zich I European Launcher Development iaat aanzien waarschijnlijk niet I Organisation (Eldo) aandringen op Voor 1969 in een baan om de aarde grotere stroomlyning van het j kunnen worden gebracht. In Londen l gisteravond van welingelichte Europese satellietprogramma remming van de snelle kostenstyging. De bijeenkomst van de organisatie waartoe naast Engeland. Frank rijk. West-Duitsland, Italië, België, Nederland en Australië behoren wordt beschouwd als de meest kri tieke tot dusver. Engeland, dat de grootste financiële last draagt van Eldo's aanvangsproject tot het in de ruimte brengen van verbindings kunstmanen en satellieten voor ruimteonderzoek, heeft al verschei dene malen zijn ernstige bezorgdheid uitgesproken over de omhoogvlie gende kosten en de vertragingen in het lanceerprogram. De begroting zal naar schatting verhoogd worden tot ongeveer an- zijde gezegd dat Engeland bereid het Europese satellietprogramma een tweede kans te geven wanneer ten minste de kosten kunnen worden ge drukt. Fransen lanceren Duitse instrumenten Het Max Planck-Instituut in Miin- chen heeft bekendgemaakt, dat za terdag te Hammaguir (in de Saha ra) een Franse Rubis-raket is gelan ceerd met 36,5 kilo instrumenten van Duitse makelij aan boord. De raket bereikte een hoogte van 2.035 km. 'Middle of the night' Goede speelfilms zijn nogal 1 dun gezaaid op ons televisie- H scherm. Daarom mochten we M gisteravond met „Middle of the night" bepaald niet mopperen. H Deze bioscoopfilm uit 1958 had H overigens wel enige connecties I met de televisie. Regisseur Del- s bert Mann was oorspronkelyk H televisie-regisseur en scenario- Ij schrijver Paddy Chayefsky gaat H niet voor niets door voor de be- 1 langrijkste vernieuwer van het h televisietoneel. Maar dat is al weer een tijd geleden. Immers in 1955 al, 11 jaar geleden dus. leverde het team Chayefsky- Mann de inmiddels klassiek ge worden middenstandsfilm „Mar ty" af, die we evenal de twee jaar later tot stand gekomen film van hetzelfde duo, „The ba chelor party" vroeger al te zien hebben gekregen op ons beeld scherm. „Middlle of the night" voltooit nu de trilogie van Chayefsky en Mann. „Middle of the night" eva lueerde van televisiespel via to neelstuk tot de film die u giste ren gezien hebt met Frederic March en Kim Novak in de hoofdrollen. „Moef «a ga te bouwen. Voor het eerst lukte de synthese tussen een program ma als „Hollywood a go go" en een Frans .Averty-Dick San- ders"-programma voor de volle 95fé mede dankzij de fraaie dé cors van Massimo Giitz (die man moet zich te pletter wer ken. de décors van 001 van de contra-spionage waren ook al van hem en het vindingrijke ge bruik dat door décors, camera's en medespelers was gemaakt. „Ballet bravoure" „Ballet bravoure" was op Ne derland 2 een daarom interes sant balletprogramma, omdat het sportieve karakter van het balletdansen erin tot onderwerp was genaakt. De vertraagde op namen toonden duidelijk aan, hoe atletisch de balletdanser is. en hoe mooi ballet is of kan zijn. Nu werkt vertraging altijd de schoonheid in de hand, men zou op bepaalde feestdagen eigenlijk alle programma-onderdelen moeten vertragen, zodat er over het hele programma een waas van schoonheid zou komen te liggen. Boksen zou bijvoorbeeld veel bij vertraging winnen. Ove rigens dient gezegd dat men de aanvankelijke verwerping van boksen op het tv-scherm, lang zamerhand vergeten is. Het valt allemaal erg mee. bovendien maakt het boksen in de ring een gereglementeerder indruk dan boksen binnen de krijtlUnen. dat we onlangs zagen. Weersatelliet Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart Nasa zal vrijdagochtend zijn tweede weersa telliet lanceren die 24 uur per dag werkt. Het is de Nimbus II, die ook 's nachts met behulp van infra-ro- de stralen foto's neemt en uitzendt, die door 150 stations over de hele wereld kunnen worden opgevangen. De Nimbus II weegt ietó meer dan 400 kilo en is uitgerust met televisiecamera's. I Ongeveer 2.100 politieagenten Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart Nasa, zal be gin mei een soort „vliegende schotel" lanceren vanaf een straalvliegtuig Aan boord van de schotel zal de testpiloot Milton Thompson zitten. Het experiment moet technische gegevens opleveren, die nodig zyn voor de bouw van toekomstige ruim tevaartcabines en de uitrusting voor hun terugkeer in de dampkring. De schotel, die 7 bij drie meter is en konisch van vorm, wordt gelan ceerd van een B-52 bommenwerper de Canadese provincie Quebec zijn een stakingsactie begonnen uit pro test tegen het ontslag van een col lega. De politiemannen verschijnen wel op hun werk. maar weigeren hun salaris, nemen zoveel mogelyk va kantie en willen ook niet worden bevorderd. De ontslagen politieman, Arthur Vachon, voorzitter van de vak bond voor politiepersoneel in Que bec. had gepleit voor een landelijke collectieve arbeidsovereenkomst voor politiefunctionarissen tussen de re gering en de provinciale bonden. Al le vakcentrales hebben partij geko zen voor Vachon, die, naar zy be- ontslag heeft gekregen hoogte van 14.000 meter. De zijn vakbondsactiviteit. De provincl- schotel is uitgerust met 4 straal- ale autoriteiten hadden het voorstel de landing. 'van Vachon verworpen. Advertentie VOOR DINSDAG 26 APRIL Hilversum I. 402 m. KRO: 18.00 Fanfare-ork verplichte de P.v.dA. Bij de tijd. Een 14-daags radiomagazine, voor de microfoon ge bracht door Theo Eerdmans en Jaap Brand, onder redactie van Gabri de Wagt. 18.30 R V U. Traditie in Europa, door dr. A. L. Constandse. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 Kapel van de Konink lijke Luchtmacht: Instructief concert. 9,50 Moderne gltaarmuz. 20.00 Radio bloemlezing uit het 22.15 Zie. ik maak alles nieuw: een cursus over ge loofsleven en gedsd. vorming. 22.30 Nws. 22 40 Epiloog. 22.4-5 Lichte gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Radiojourn 18.25 Licht ens. met zangsoliste. 18.55 V. d. kind. 19.00 Paris vous parle: ge sproken brief. 19.05 Gamelan: Indone- land in Holand: gevar. progr. 21.15 Ontmoetingspunt der levensovertuigln- gedachtenwisseingen r nüAa 22.40 Radiojournaal. 23.00 Venster de hedendaagse muz., muz. lezing. 23.40 Licht insfcr. brio. 23.55-24.00 Nws. VOOR WOENSDAG 27 APRIL Hilversum 1. 40? m. NORV7.00 Nws. en herh. SOS-ber. 7.10 Dagopening. 7 20 Oude muziek. 11.15 Schoolradio, 12.27 Meded. t.b.v. NRU/KRO: 9.00 Nws. 9.0 10.00 Nws. 10.02 Act. 10.05 Lichte gr. 11.00 Nws. 11.02 Act. 11.05 Licht pla- 12.05 Gezellige Hollandse plaatjes 13 00 progr. en praatje. 12.00 Nws 12.02 Act. Nws. 13.02 Act. 13.05 Licht platenprogr. 14.00 Nws. 14.02 Act 14.05 Gevar. gr. NRU/AVRO: 15.00 Nws. 15.02 Lichte gram. 16.00 Nws. 16 02 Volksliedje* 16.30 Rhvth*" 17.02-18 00 automobilist TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I: KRO: 17.00-17 45 V d kind. NTS: 18.30 Teleac: De Attische tragedie les 7: Parados van het koor. 19.00 Nws. in het kort. 19.01 Klaas Vaak. 19.05 Franse les (les 30 en herh les 29). VPRO: 19.35 Portret van een sportman. 20.20 Een ton d'r op: repor- Ir op: veiling. 20.50 Wacht (Wait a minim), Zuldafrikaan- se show. 21.40 Politiek bekeken: progr. over politieke wetenswaardigheden. NTS: 22.10 De 6e Gouden Roos van 20.20 Bernhard Lichtenberg. TV-spel. 22.25 Journaal. i in Keulen. NTS: 2220- Grote keuze - Lage pryzen. Oude kamen d Jeugd. 16 00 V. o'clock, praatje. 17.15 Lichte ork. 17 50 Overheidsvoorl.: Spaarzin verstandige manieren Externe Betrekkingen terie Sociale Zaken Toneelspeelster ndheid Hilversum II, 298 m. VARA: 7,00 Nws.. ochtendgym en soc. strijdlied. 7.23 Uitgeslapen: lichte gram. en reportages. (Om 7.30 Van de voorpag 8.00 Nws. 8.10 Uitgeslapen: lichte gram. en reportages. 9.00 Van alle markten thuis, praatje v. d. huis- O.OO Lichte gram. 10.45 11.00 Nws. 1T~ J 3as-barlton e klass. liederen. 12.00 Lichte i 12.22 Voor het platteland. 12 27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Tango- rumba-ork. en zangsolisten. 13.00 Nws 13.10 Act. en kalender. 13.25 Lichte orkmuz. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Radlokamerork. en solist: klassieke en mod. muz. 14.35 Pianorecital: klass. en V. d. Jeugd. (Om 16.00 menade ork.: 17.00 V. d zieken. 17.30 Pro- Koningin Juliana bezoekt Voorburg c1 De Koningin heeft vandaag een officieel bezoek aan de gemeente Voorburg gebracht. Na ontvangst vanmorgen in het stadhuis stonden bezoeken op het programma aan het St. Maartenslyceumde vroegere woning van Constantyn Huygens. Huize Hofwijck. het diaconessenhuis en het christelijk instituut voor dove kinderen „Effetha" Het was voor het eerst, dat een regerende vorstin de tegen de resi dentie aangebouwde gemeente Voor burg officieel bezocht.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 5