evens AEG BRITSE BASIS IN SINGAPORE ZAL BLIJVEN LEIDSCB DAGBLAD PAGINA 21 Een kwestie van koel bekijken en dan een AEG Santo koelkast kopen... AMSTERDAM WYNAND FOCKINK oorspronkelijk verhaal van Joseph I. einander Doch natuurlijk stond de onveili- 'ijj dd op de eerste plaats. Men con f bdeerde verder, dat deze grote uyelllgheid niet alleen te wijten aan de grotere hoeveelheden en [heden van de verkeersmidde- j doch ook aan de toenemende r Uvosltelt en dus incapabiliteit der (founders. Het is dus een wissel- lerklgn, die op 'n vicieuze cirkel gaat fcn. Een strengere medische keu- bg voor rijbewijzen werd zeer nood- ikelljk geacht. Doch bij deze en srgeiyke voorzieningen werd alge- «en een voorafgaande, drastische srvorming van het verkeerswezen I noodzakelijk beschouwd. Op- Iiting van moordende verkeersmid- en als auto's en motoren in een gen rijbaan, die nergens de loop- ates der voetgangers doorsnijdr, j|dt, kwam iedereen logisch voor". jpe oplossing van Life City werd B vorig jaar reeds door de artsen in Pittsburgh toegejuicht?" .Zeer zeker. Zoals overal elders, -kwens." .Pr. Flowerson, hoe kwam u in inraking met dr. MaÜoway?" Jk schreef hem, nadat hy per Jievisie steun had verzocht voor het oject Life City. Ik bood hem mijn •dewerking aan, waarop de heer tt ilotti zich tot mij wendde met het rroek, mijn krachten in te span- bi tot genezing van iemand die erikai zeer dierbaar was." „Juist. En is die genezing ge- letici ofct?" protest!" riep Stephenson. „Dit jet niets ter zaken". Rechter Lincoln was het met hem „Het spijt me," zei MacReally oogjes. „Straks zal men merken deze kwestie zeer nauw met de derhavige zaak in verband staan, heb de patiënt van dr. Flower- i gevraagd hier te komen. Straks men we dus op dit punt vanzelf. glimlachte Stephenson endde zich fluisterend tot zijn assi- snt. „Heb je de doopceel van Flo- erson gelicht?" vroeg hij. Zijn assis- reKM|nt knikte. „Niets op aan te mer- 1", zei hij. Integer, algemeen ge it, zeer kundig." „Dan ga lk niet met hem in zee", 19 omde Stephenson ,Hlj lijkt me de ;pn ijvheid in eigen persoon." 'MacReally boog zich tot Flower- bekend dat u niet alleen een be kwaam medicus doch ook een be kend filosoof bent een van de wei nige filosofen die ons land nog kent. Zoudt u ons uw visie willen geven op de vraag, of de ontwikkeling 1 het verkeer en de daaruitvoortvloei- ende situatie in ethisch opzicht te rijmen is met de filosofische op vattingen ten aanzien van het i derne leven?" Dr. Flowerson bevochtige zijn lip- en en fronste de wenkbrauwen Toen zei hij: „Ik doe niets liever, aangezien ik bezig ben aan een boek deze probleemstelling. Ik kan u zeggen dat in filosofische beschou wingen in het buitenland van de laatste jaren steeds meer tot uiting komt, dat de mensheid zich schuldig heeft gemaakt aan een fout, wt tegen reeds in het oude Pompei werd gewaarschuwd. Men heeft bij de gravingen aldaar namelijk muurschrift gevonden, luidend: Het kleinste kwaad wordt groot, als i het verwaarloost. Het kleine kwaad elkander te willen voorbijstre ven op het oppervlak der aarde, niet wetende dat dit oppervlak rond en dus werkelijke vordering onn gelijk maakte, is uitgegroeid tot navrant spel, waarbij de spelers zelfs geen achting meer voor elkanders le- hebben. Wat de mensheid ver waarloosd heeft is dit: zy heeft na gelaten, een organisatorische voor ziening te treffen die de voortbewe ging gevaarloos maakte. Zy heeft de middelen ter voort beweging geperfectioneerd, zonder zich te. bekommeren om de gevolgen ervan. Zy had van het begin af acht moeten geven op de wyze, waarop het gevaar kon worden buitengesloten by de voortbeweging. Ny hèeft zy gevaar laten groeien, dat on controleerbaar groot is geworden. Een gevaar, dat zelfs grote groepen mensen elkanders doodsvyanden heeft doen worden. De voortbewe ging is een wapen geworden, dat door onbevoegden in een gevaariyke sfeer voortdurend kan worden misbruikt. (Wordt vervolgd' Posities Nederlandse schepen Aiitokerk 23 v Bugo te Sjngtpor* Singapore heeft ermee ingestemd dat Groot-Brittannië zyn defensie bases in Singapore tot na 1970 hand haaft. Aldus heeft een hoge auto riteit van Singapore gisteravond meegedeeld. In de overeenkomst tussen de twee landen wordt gezegd, dat het gebied van Singapore nimmer door de Brit ten gebruikt mag worden voor agres sieve doeleinden, noch voor zichzelf, noch voor de ZOAVO. De bespre kingen werden gevoerd door de pre miers Wilson en Lie Kwan-joe. Autoriteiten van Groot-Brittannië en Singapore legden er de nadruk op dat de besprekingen, die gisteren eindigden, alleen voorbereidend zyn geweest. Meer gedetailleerde bespre kingen volgen nog. Dan kan de vorm van het akkoord in detail geregeld worden. Het is nog niet bekend of Groot- Brittannië voor zyn basis meer moet gaan betalen. Singapore is de grootste Britse basis in het buitenland. Er liggen 60.000 Britse militairen. Bos in Judea voor Paus Pius XII? De Israëlische schryver Pinhas Lapide is van mening, dat de in spanningen van Paus Pius XII ty- dens de tweede wereldoorlog meer joden het leven hebben gered dan in het algemeen wordt aangenomen. Hy is dan ook van mening, dat de Paus verdient, dat er voor hem in de heuvels van Judea een bos ter gedachtenis wordt geplant met 860.000 bomen, hetzelfde aantal als het door de bemoeiingen van de Paus geredde aantal mensenlevens. Pinhas heeft dit verklaard tegen over de Amerikaanse journalist James Feron by een interview in Jeruzalem. Het interview staat in het zondagsblad van de New York Times. De bevindingen van Lapide zyn vervat in zyn boek „De laatste drie pausen en de joden", dat nog dit jaar in Nederland zal uitkomen. RECHTER TIE EN HET SPOOK VAN DE TEMPEL 85. Rechter Tie keert zich vlug om naar Tsjiao Tai. ,£chuif de altaartafel weg, Tsjiao Tai!" beveelt hij. „Voorzichtig, van opzij!" Tsjiao Tai trekt zijn gordel aan en zet zich schrap tegen de muur. Langzaam duwt hij de zware tafel opzij. Alle aanwezigen slaan hem gespannen gade. Tsjiao Tai schuift de tafel nog iets verder. Dan komt er plotseling beweging in de vloer. Een vierkant stuk komt langzaam naar boven wentelen. Het blijkt een dik luik te zijn dat omhoog wentelt om een as die onder de achtermuur verborgen is. Alle aanwezigen deinzen achteruit. Maar de rechter gaat naar de rand en wijst in de halfdonkere diepte. Ziedaar de crypt!" zegt hij. „U allen kunt naderbij komen en u overtuigen van de bewijzen van de gruwelijke misdaden die hier zijn begaan!" De gebroeders Lie komen schoorvoetend naar de crypt, ze schijnen hun vijand schap vergeten te zijn. Maar de oude Prefect duwt hen ongeduldig opzij. Hij buigt zich voorover en stottert: WatwatIk kan niet goed zien! Wat ligt daar allemaal voor vieze rommel? Ik ruik alleen maar een nare stankDe abdis is ook naar voren geko men, met haar dienstbode Lentebloesem vlak achter haar. Ze buigt zich over het gapende gat. Opeens richt de abdis zich op. Ze wijst naar beneden en schreeuwt: ,£)aar ligt het! Het goud!!!" DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN BRAMMETJE FOK 503. Inplaats van verder te varen stuurde Bram het ladenkastje opnieuw naar de wal, waar de clown en hij zich bezig hielden met het verzamelen van riet. Stomverbaasd keken Karo en Tutu toe. Want Bram had aange kondigd, dat hij wel een middel wist om een zeil te maken, maar hoe wilde hij dat ooit met riet gedaan krijgen? Vlechten, dat zou de enige oplossing zijn. Maar eer zij dan een zeil gereed hadden, was de winnaar van de wedstrijd al hoog en breed gehuldigd. Dat kon dus de oplossing niet zijn. Zodra Bram en de clown terug aan boord stapten begrepen Karo en Tutu het beter. Want de clown en Bram hadden zich gehuld in een soort rieten hulzenen hun kleding hadden ze gebruikt om er zeilen van te maken. Trots keek Bram omhoog naar de vreemd ste verzameling lappen, die je ooit op een drijvend ladenkastje hebt aangetroffen. Dr. Flowerson, er ls ons herhaal- aangewreven dat we proberen klok terug te zetten en geen be- j hebben voor de ontwikkeling i de moderne techniek. Het is my Hoe is het ontstaan? Dit woordMELAATS De ziekte waaraan zy die men melaats noemt, ïyden, heet le pra, een aan het Grieks ontleend woord, dat behoort by het by- vioeglijk naamwoord lepras: schilferig, ruw, oneffen. De huid van de lyder aan lepra wordt namely k schubachtig en ruw. Dat men, vooral in vroeger tijd, liever van melaatsen sprak dan van leprozen, vindt zyn oorzaak in de vrees dat men, de naam ener gevreesde ziekte noe mend, zich daaraan blootstelde. Om dezelfde reden vermeed men ook de naam van de duivel in de mond te nemen. Liever sprak men van: de zieke, in het Frans le malade uit het Italiaans ma- lato. Men maakte hier melaats van en bedoelde er dan de lijder aan de gevreesde ziekte, de lepra mede. GENEVER In de handige kneepfles De borrel die u „toelacht" Geniet met uw gasten van die tongstrelend zachte WP genever. Een rondje WF Daar is iedereen vierkant voor! Jonge WF Genever f. 10.45 per hele liter. beurt lelijk te pas zou komen. Hij besloot echter om zijn inspectie zo snel mogelijk te doen door één keer om het gebouw heen te rennen en dan weer naar elders te gaan. „Dan loop ik misschien die akelige agent niet weer tegen het lijf," dacht hij. Onze tekening leert anders. En wij moeten vast stellen dat, terwijl zich rond allerlei bankgebouwen wilde tonelen afspeelden, Joris Goedbloed ongehinderd de Onbeperkte Crediet Maatschappij had bereikt. Daar had hij de Wegdoener uit de mu- ziekkist genomen en was rustig aan het werk getogen. We zullen nu toch eens zien of er hier niet een onbeperkt kredietje te verkrijg gen is," zo overwoog hij. PANDA EN DE WEGDOENER 27. Het akelige tafereel, dat we de vorige keer moesten beschrij ven, speelde zich af bij het gebouw van de Neringdoenersbank. Niet ver vandaar was gevestigd het Bankierskantoor Z. de Luur en Zn., dat daar tachtig jaar geleden was gevestigd door de heer Zee- ger de Luur, en dat sindsdien tot een vooraanstaand huis was uit gegroeid. Hierheen was het dat Panda zich repte, na aan een arres tatie door Brigadier Brakhout ontsnapt te zijn. Hij begreep wel, dat het veiliger geweest zou zijn om gewoon naar huis te gaan. Maar hij moest en zou Joris Goedbloed vinden voordat die zijn slag sloeg en daarna wegens het niet-indrukken van Knop C op zijn

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 21