EIDSCH DAGBLAD uto maait tien kinderen an stoep in Asse (België) Amsterdamse politie treft geen verwijt" ronken chauffeur ntkwam nauwelijks rnn de volkswoede Russische satelliet voor communicatie Amerika boos over Russische raadsels inzake Motts dood Eindexaminandi boden excuus aan Man met kunsthart overleden teuwö rerlcht maart I860 DINSDAG 26 APRIL 1966 No. 31853 •teur: E. A. E. van Dishoeck icteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f 3,75 per maand, f 0,88 per week, (btf vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 (Van onze Brusselse correspondent) schooljongens tussen acht en tien jaar zijn gistermiddag twee uur in Asse een dorpje bij Brussel op de weg naar at door een bestelauto weggemaaid, toen zij met hun 21- sge onderwijzeres op de stoep van de school stonden te wachten 3over te steken. De verschrikkelijke balans vermeldt verder vijf vonden, onder wie de onderwijzeres. Twee kinderen verkeren in levensgevaar. Koning Boudewijn en Koningin Fabiola heb- gisteravond een bezoek gebracht aan het rouwende Asse. Zij Jgden de ouders van de slachtoffertjes hun deelneming en ichten enige ogenblikken bij de opgebaarde kinderen door. Ook iochten zij de gewonden in het ziekenhuis. Onderwijzeres zou juist een erkeersles geven let drama voltrok zich binnen aige minuten. Ongeveer twintig fleren stonden in rijen van twee wachten tot zij de verkeersweg aden oversteken. On dat ogenblik een vrachtauto aangereden n ter plaatse zeker te hoge elheid van honderd km. per uur. Igens ooggetuigen moet de 44-ja- chauffeur de macht over het hebben verloren. De auto reed trottoir op en schepte de kinde en hun onderwijzeres. Over een tad van vijftig meter lag de weg in een oogwenk bezaaid met verminkte kinderlichamen, kleding stukken en zwaargewonden. Angst- njagend was het gekerm, dat na enige ogenblikken van doodse stilte opklonk. De chauffeur heeft geluk gehad, dat de Rijkswacht zeer snel ter plaatse was, zodat deze hem kon be schermen tegen de woede van de me nigte, die in paniek was toegesneld. Het voertuig kwam pas honderd me ter verder tot stilstand. j WEERBERICHT 7 LENTE Het KNMI in De Bilt verwacht van tot morgenavond: droog en legend zonnig weer. Vannacht in binnenland slechts op enkele nachtvorst, en hier en daar rgen overdag hogere tempe- dan vandaag. Aanvankelijk ^e> later overwegend matige ^tussen oost en zuid. 27 APRIL 1966 p: 05.19 uur; onder: 19.57 u. op: 09.50 uur; onder: 02.34 u. 'ater in Katwijk te 07.23 en te 03.06 en 15.31 uur. Eater 1 nmer bestaat uit 22 pagina's AMNESTIE IN TANZANIA EN IN INDIA - Ter gelegenheid van het feit, dat de Oostafrikaanse staat Tanganjika en het eiland Zanzibar op 27 april twee jaar verenigd zijn in de „re publiek T a n z a n i a", heeft presi dent Nyerere een amnestie afgekon digd. Bijna 6.000 gevangenen zullen in vrijheid worden gesteld en van 5.000 zullen de straffen worden ver minderd. Van 24 ter dood veroordeel den zal het vonnis worden gewijzigd levenslange gevangenisstraf. Voorts zullen acht personen die zich in voorlopige hechtenis be vinden, op vrije voeten worden ge steld, terwijl vier verbannen perso nen huiswaarts mogen keren. De Indiase regering heeft onge veer tweehonderd personen op vrije voeten laten stellen, die zonder pro ces zijn vastgehouden onder speciale veiligheidswetten. Naar verwachting zullen er deze week nog zeshonderd vrij komen, zo deelde een woord voerder van het Indiase ministerie van Binnenlandse Zaken gisteren mee. Er werden ongeveer driedui zend personen krachtens genoemde wetten gevangen genomen. Een der de van hen bestaat uit leden van de pro-Chinese vleugel van de Indiase communistische partij, die zestien maanden geleden bij een landelijke razzia werden gearresteerd omdat ze een geweldige revolutie in de zin zou den hebben gehad. De regering is naar verluidt van plan alle gevan genen vrij te laten op tweehonderd na, die worden beschouwd als „ver beten" Peking aanhangers". Direct na het bekendworden van het afschuwelijke ongeluk in Asse snelden de ouders dodelijk ongerust naar de school. Deze vrouw, huilend van opluchting, kon haar zoontje ongedeerd te gen zich aandrukken. Ziekenauto's gierden met loeiende sirenes af en aan. Vrouwen liepen wanhopig rond, niet wetend of ook hun zoontje aan het afschuwelijk ongeluk ten prooi was gevallen. Twee geestelijken trachtte troost te bren gen. tot stilstand had gebracht, met de handen voor de ogen zitten. Hij had twaalf uur achter het stuur gezeten en, omdat het zo warm was, zes glazen bier gedronken. Nadat een bloedproef was genomen werd hij aangehouden en opgesloten. Temidden van de kinderen op de stoep lag ook de onderwijzeres, mej. Magda Heylens, die de jongens juist verkeersles zou gaan geven. Men vreest, dat haar beide benen geam puteerd zullen moeten worden. Gis teravond was zij buiten levensge- KIP ontslaat vijftig man Aan ruim 50 man personeel van KIP Kampeerwagens te Hoogeveen is per 1 juni ontslag aangezegd. Dit werd meegedeeld aan het voltallige personeel (ruim 200 medewerkers) door de directeur van het bedrijf, de heer O. O. Schuurman. Niet alleen technisch personeel is ontslagen maar ook mensen, die werken op de produktieadministratie. De reden van het ontslag moet worden gezocht in een reorganisatie van het bedrijf, dat enkele maanden geleden haar zelf standigheid verloor, toen de aandelen werden overgedragen aan de Ame rikaanse maatschappij Divco Wayne. Ook stagnatie in de verkoop van kampeerwagens wordt genoemd als een mogelijke oorzaak. Deze stagna tie zou een gevolg kunnen zijn van de hogere omzetbelasting, waardoor de prijzen van kampeerwagens be langrijk omhoog zijn gegaan. Derde van het type Molnya De Sowjet-Unle heeft gisteren we derom een communicatiesatelliet van het type Molnya gelanceerd. De satel lieten van dit type worden gebruikt voor het relayeren van radio- en televisieprogramma's. De eerste Molnya (Bliksem) werd een jaar geleden, op 23 april 1965 in een baan om de aarde gebracht. De tweede is op 14 oktober jl. gelanceerd en is toen spoedig gebruikt voor het overseinen van een televisieprogram ma van Moskou naar Wladiwostok, een afstand van 6.500 km. De Verenigde Staten hebben giste ren in een scherpe nota geprotes teerd tegen de Russische weigering volledige gegevens te verstrekken over de dood van Newcomb Mott, de jonge Amerikaan die volgens de Sowjet-Unle in januari zelfmoord heeft gepleegd In een trein waar mee hij naar een gevangenis werd overgebracht. In de nota, welke door de Ame rikaanse ambassade in Moskou op het Russische ministerie van Bui tenlandse Zaken is overhandigd, wordt gezegd dat alleen volledige op heldering zou kunnen bewijzen dat de Russische autoriteiten niet ver antwoordelijk zijn voor de dood van Mott, die tot anderhalf jaar gevan genisstraf was veroordeeld wegens het illegaal binnenkomen van het land. Ambassadeur Kohier zei tot de pers dat de zaak-Mott „de betrek kingen tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten nog ingewikkelder maakt". In maart werd een Russische rap- Wel examen, maar ook „strafwerk" Namens bestuur, curatorium en rector van het Chr. Lyceum in de Kager- straat werd ons hedenmorgen het volgende communiqué verstrekt: „De twaalf van de 130 eindexamenkandidaten, die betrokken waren bij de wanordelijkheden, (waarvan wij onlangs melding maakten) zijn op hun verzoek in de gelegenheid gesteld verontschuldigingen aan te bieden aan het bestuur en de rector. Naar aanleiding hiervan besloot het bestuur géén maatregelen te nemen, waardoor de prestaties op het examen mogelijk ongunstig zouden worden beïnvloed. De voor de hand liggende correctieve maatregel van verwijdering van de school bleef achterwege. De jongelui is opgedragen een positieve daad te stellen tegenover hun negatief gedrag. Hiertoe zullen zij na het examen een week gaan werken, en de opbrengst ervan bestemmen voor een liefdadig doel. De gelden zullen worden afgedragen aan het bestuur, dat voor een bestemming zal zorgen. De resultaten van deze activiteiten zullen worden vermeld in de school krant." Tot zover het communiqué. Op onze vraag hoeveel ouders hebben gereageerd op het verzoek van drs. Bolhuis, dat wij zaterdag j.l. publiceerden, wenste men ons kennelijk geen antwoord te geven. port over de dood van Mott aan de Amerikaanse ambassade verstrekt, maar in de Amerikaanse nota van gisteren wordt gezegd, dat men uit het rapport elke denkbare gevolg trekking kan maken. In de Amerikaanse nota wordt ïzegd dat de Russen sinds 10 maart tot vier keer toe is gevraagd om meer inlichtingen, maar dat de Sow- jetrussische regering op 19 april heeft meegedeeld dat zij niet voor nemens is deze inlichtingen te ver schaffen. Voorts wordt gezegd dat de Ame rikaanse ambassade-arts dr. James Bizzell bij de lijkschouwing foto's bad gemaakt, maar dat deze direct door de Russen in beslag waren ge nomen. Mott, een 27-jarige vertegenwoor diger van een Amerikaanse uitgever was met vakantie in Scandinavië toen hij op 4 september illegaal de grens met de Sowjet-Unie over schreed. Hij raakte de weg kwijt, kwam terecht in een toeristencen trum waar Scandinavische toeristen zonder visum toegang hebben en werd gearresteerd. Erhard over reis van De Gaulle Bondskanselier Erhard heeft giste ren op een persconferentie in West- Berlijn verklaard, dat men in Bonn „in het geheel niet bezorgd is over het komende bezoek van president De Gaulle aan Moskou". De politiek van De Gaulle helpt ons voor de toe komst, maar niet direct", aldus Er hard. Hij vond dat een verbetering van de betrekkingen met Oost- Europa „op de lange duur" de vrede in Europa kan verzekeren en daar door de hereniging van Duitsland kan bevorderen. De bondskanselier kondigde aan dat er deze week nog een „witboek" zal verschijnen over de Duitse kwes tie. Een oplossing van dit vraagstuk hangt in hoofdzaak af van de hou ding van de Sowjet-Unie. In dit ver band herinnerde Erhard er aan, dat de Sowjet-russische premier Kosigin naar Bonn kan komen, „ongeacht op welke dag". Hij zei dat West-Duitsland geen gehoor kan geven aan de wens van Tsjecho-Slowakije om de overeen komsten van Mtinchen van nul en gener waarde te verklaren, omdat deze akkoorden „enige onbetekenen de bijzonderheden bevatten die aan particuliere belangen raken". Overi gens vond Erhard dat de overeen komsten goed en wel dood zijn, nadat zij door Hitier waren verscheurd. Minister Smallenbroek: (Van onze parlementaire redactie) Zo de politie al een verwijt kan worden gemaakt over haar optreden op 19 maart in Amsterdam bjj de opening van een fototentoonstelling op de Prinsengracht, dan is dat hoogstens, dat niet terstond meer personeel is uitgerukt onder leiding van hoger kader. In dat geval had den degenen, die de bevelen van de po litie niet opvolgden, onmiddellijk en zonder schermutseling kunnen wor den gearresteerd. Dat zegt minister Smallenbroek van Binnenlandse Zaken in antwoord op vragen van het tweede- kamerlid Bruggeman (P.S.P.) De minister deelt mede, dat de rijksrecherche een onderzoek instelt. Dit onderzoek is nog niet geheel vol tooid, maar het voorlopige resultaat geeft reeds een voldoende duidelijk beeld van het gebeurde. De politie stuitte bij haar poging de weg vrij te maken (er was een oploop van 600 personen, die het verkeer belem merden) op verzet, waardoor krach tiger optreden noodzakelijk was. Geen sabel Dat de politie met de sabel men sen geslagen zou hebben is door het onderzoek niet bevestigd, wel is de gummistok en de lange wapenstok gebruikt. Wanneer de politie bij een oploop geweld moet gebruiken, kan dat met zich meebrengen, dat het geweld een onpersoonlijk karakter krijgt en ook degenen treft die zich niet aan agressie schuldig maken. Dit is het risico van hen, die een aanmaning zich te verwijderen in de wind slaan en zich bij de opstootjes, relletjes of onregelmatigheden blij ven ophouden. Het is overigens op gevallen, dat men daar vaak dezelf de personen aantreft, aldus de be windsman. Volgens de heer Smallenbroek is van een gespannen verhouding tus sen een groot deel van de burgerij en de politie geen sprake. Geen onrust Voor groeiende onrust, waartoe wellicht even aanleiding is geweest bij de overgrote meerderheid (de goedwillende burgerij), toen zich symptomen voordeden van onvol doend krachtige ordehandhaving, be hoeft evenmin aanleiding te be staan nu duidelijk is, dat tegen or deverstoringen zal worden opgetre den door arrestatie van hen, die daaraan deelnemen, en door een snelle effectieve verspreiding van de genen, die openbare orde in gevaar brengen of verstoren, aldus de mi nister. De Zweedse kroonprins Carl Gustaaf, kleinzoon van Koning Gustaaf Adolf, danst hier met zijn mede-leerlinge Ebba Cur- man tijdens het promotiebal van de Sigtuna-school. Bij die gele genheid kreeg hij de traditionele witte pet, die zowel door de jon gens als de meisjes wordt gedra gen. Beatrix en Claus in juli naar West Prinses Beatrix en Prins Claus zullen de maand juli besteden aan hun officiële bezoek aan de beide rijksdelen in de West. Begin juli zal het paar vertrekken en vermoedelijk zal het vier weken wegblijven: twee weken in Suriname en twee weken in de Antillen. Dit heeft vanochtend bij zijn te rugkeer naar Paramaribo de gouver neur van Suriname, mr. H. L. de Vries, op Schiphol medegedeeld. Voor zover hem bekend zouden de jongge huwden de maanden mei en juni in Nederland doorbrengen. Wanneer zij van huwelijksreis terugkeren is nog niet precies bekend. De voornaamste taak van de nieu we satelliet, aldus Tass, is een ver der beproeven van de systemen en apparaten aan boord en van de ap paratuur van de grondstations. De nieuwe satelliet draait in 11 uur en 50 minuten om de aarde op een maximale hoogte van 39.500 km. boven het noordelijk halfrond en van 499 km. boven het zuidelijk half rond. De banen van de drie satellieten zijn nagenoeg gelijk, kennelijk met het doel ze zo lang mogelijk boven de Sowjet-Unie te houden. Daarvoor de langgerekte elliptische baan nodig, waardoor het noordelijk half rond zo lang mogelijk binnen het bereik van de satelliet valt. Rusland heeft geen voordeel van een „statio naire" satelliet aangezien deze slechts boven de evenaar in positie kan blij ven, doch van daar uit niet de Sow jet-Unie bestrijkt. Spoorstaking ontwricht het leven in Japan In Japan is vandaag de grootste spoorwegstaking in de geschiedenis van het land begonnen, nadat on derhandelingen over eisen van de vakbonden op niets waren uitgelo pen. Te middernacht begon het per soneel zijn posten te, verlaten en er vertrokken geen treinen meer. Trei nen die onderweg waren, mochten hum reis voltooien. Het is de bedoe ling dat het personeel voor periodes van vier tot 24 uur van het werk wegblijven. Volgens functionarissen van de staatsspoorwegen zouden omstreeks 19 miljoen reizigers warden getrof fen. Voorts zal het industriële en het zakenleven worden ontwricht. De actie van het spoorwegpersoneel valt samen met korte stakingen bij an dere overheidsdiensten, zoals bij da PTT. Weer medewerker van Johnson afgetreden Jack Valenti, een van de naaste medewerkers van president Johnson heeft zijn ontslag ingediend. Dit is gisteravond door het Witte Huis be kendgemaakt. De 44-jarige Valenti wordt president van de „Motion Pic tures Producers Association", die zich hoofdzakelijk bezig houdt met vakbondszaken in de Amerikaanse filmindustrie en met de verkoop zo wel in de VS als in het buitenland. Valenti is lange tijd Johnsons „manusje van alles" geweest. HU vergezelde de Amerikaanse president op al diens reizen. Eerder was bekendgemaakt, dat George Reedy, eveneens een mede werker van Johnson en voormalig woordvoerder van het Witte Huis, over enkele weken zijn functie zal neerleggen en voor een Newyorkse firma gaat werken. Marcel Derudder, die vorige week in Houston (Texas) een operatie onderging waarbij een kunsthart werd aangebracht, is vandaag overleden. Een woordvoerder van het methodistisch ziekenhuis zei dat zijn dood plotseling en onver klaarbaar was. Dr. Michael E. Debakey, die de operatie leidde, was aanwezig toen de dood in trad. (Ê)ucf Uit het Leidsch Dagblad van 26 April 1866: Op dit ogenblik heerscht te Parijs een zeer hevige koude. Bijna alle inwoners zijn dan ook verkouden; de April maand doet haren kwa den invloed gevoelen. Te bewijze, dat men in Noord-Amerika, om de Staatsschuld te dekken nog al wat opbrengt, strekt dat men voor 't dragen van een gou den horloge jaarlijks f2,50 moet betalen. Een doosje lu- cyfers is met 1 cent belast, enz.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1