aak-Arie van Hemert chter gesloten deuren de gevangenen belangstelling JUNKERS V Den Uyl pleit voor meer sparen Tunesier verwondde zijn ex-verloofde Jongelui berecht Zoeterwoudenaar zwaar gestraft )AG 26 APRIL 1960 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 19 Wandaag in Amsterdam j rechtzaak tegen de thans 20- j dader van de pas na twee na de verdwijning van I opgeloste moord op de 9-jarige Hemert in Hilversum, vandaag achter gesloten deu- behandeld. Hiertoe is besloten lat de verdachte ten tijde van misdrijf nog geen 18 was, en in- jlge de vorige zomer van kracht orden wijziging van het Wetboek Strafvordering niet langer de de eerste terechtzitting, r het tijdstip van het begaan bet delict bepalend is voor de potentie van de kinderrechter. ?;i jnsequentie van de nieuwe be- ir deze rechter is, dat ihte wel voor de meervoudige de Amsterdamse recht- maar niet in het openbaar te- staat. :hte is nu twintig jaar. En- Ijaren geleden had hij twee ge- r zijn sexuele afwijking en >rd op Arie van Hemert. Ja- leefde de jongen in de over- ng biologisch abnormaal te Als puber zonderde hij zich re- jatig af op de vliering boven de perszaak van zijn vader om er ziekelijke, wat met een wonder- j mengeling van travesti en fe- Ilsme omklede driften, bijna ritu- bot te vieren. Toen op de donke- avond van de 13de februari 1963 lachte zich in de keuken van de J lerlijke woning aan de Niéuwe lenstraat in Hilversum in een 11 «jwentruitje voorbereidde op zijn I, achtte hij zijn geheim verra- IJ toen hij werd overlopen door kleine jongen. In panische angst Ie hij Arie van Hemert voor al- het zwijgen op. Ook dit af- lüwelijke misdrijf was zijn ge- Precies 2% jaar droeg hij deze UWjienseiyke zware last met zich tot hij in de nacht van 16 op augustus van het vorige jaar door iercheurs op zijn pensionadres in stelveen van huis werd gehaald. olainl Alles tegen [et tragische in heel deze affaire lat de verdachte door een gezond sexuele voorlichting waarschijn- nimmer tot deze daad was geko- Hjj weet nu beter. Hy weet, dat niet de enige was. Zyn afwijking HHH een vermeende fysieke abnor- Iteit. §4}Éjongen had a lies tegen. Hij 1^1 zes toen zijn moeder stierf. In •betrekkelijk isolement groeide hij .yajBrant zijn vader had de kappers- U!Pen van huiseliJIc leven was wei- sprake. De jongen raakte gees t-sociaal achter. Hy miste het Iiwelyk element in het maat- ippelijk verkeer, want zijn zus- trouwde en verliet het huis. Hij een natuurlijk gemis compen- m met gedragen vrouwenkleren, hj] als aankomend loodgieter- itricien hier en daar buit maak- Het werd de aanleiding tot het dat zich op die 13de februari trok. umatische pijnen TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT igraine instruatiepijn rkouden Jofdpijn (Advertentie) De Franse kapper D. Bo- "et (links) heeft de gouden lp veroverd voor het dames- ippen tijdens het internationale tocours in Hotel Krasnapolsky Amsterdam. Zijn model werd uneens gelukgewenst door de Kr A. Bühler uit Utrecht, voor at van de Confederation In- nationale de la Coiffure. Deze ^national e kapwedstrijd om de twee jaar geheu- Alarm Als Arie van Hemert, die was uit gestuurd om zyn in een café op de hoek spelende broertje op te halen voor het eten, maar niet thuiskomt, wordt alarm geslagen. De politie keert de buurt ondersteboven. De brandweer sleept ladders aan om de daken te zoeken. In kelders worden tegels gelicht, de Rijkspolitie maakt luchtfoto's, men dregt in wakken, honderden militairen en burgers ploegen door de besneeuwde hei rondom de stad, helderzienden krij gen „beelden" door, de verhoren rijen zich aaneen, een van de rechercheurs krijgt nachtmerries, de overuren zijn niet meer te tellen en intussen groeit het dossier. Maar nog altyd geen spoor. Niet na een jaar, niet na twee jaar. In het legertje naamlo ze speurders zyn er enkelen, die on vermoeibaar doorpeuteren aan het onderzoek. Opstaan en naar bed gaan met de zaak Arie van Hemert. Wie weet wat dat betekent? Wie weet door welke hel de ouders van de vermiste jongen gingen? Vandaag en elke dag, want de tijd mag dan de wonden helen, de Van Hemerts wo nen nog steeds op enkele tientallen meters afstand in dezelfde straat, waar hun kind verdween en werd vermoord. Hilversum heeft woning nood Spelt in hooiberg En toch wordt de speld in de hooi berg gevonden. Tweeëneenhalf jaar later en viakby. Een oom van Arie stelt met de nieuwe bewoners van de kapperszaak een onderzoek in onder de vloer en vindt daar een verdach te berg kledingstukken. Een recher cheur bevestigt na een onderzoek on dergronds bange vermoedens, want hy vindt het stoffelyk overschot van de jongen. Bijna drie maanden liet verdach te een hutkoffer met zijn bezwaren de last op de vliering voor hij tij dens afwezigheid van zijn vader de inhoud onder de vloer bracht. Een ruimte, die hij als loodgietershulpje nog enkele malen nadien bezocht. Hij bewaarde echter zijn geheim en ver ried zich niet door enige emotie. Ook niet toen hij kort na de vermissing enkele malen door de politie aan de tand werd gevoeld. De vorige week vam substituut tot officier bevorder de mr. H. G. van Everdinge droeg deze eerste grote zaak in zijn nieuwe functie vanmorgen voor aan de meervoudige kamer van de Am sterdamse rechtbank. De officier van justitie legde verdachte moord en/of doodslag tenlaste. De zitting met ge sloten deuren duurt voort. Utrechtse familie opgeschrikt door moord in Australië (Van onze Utrechtse correspondent) De Australische emigratiedienst in Den Haag heeft zaterdagavond nog een paspoort en visum gereed ge maakt voor de 24-jarige Utrechtse mevrouw Marijke LyffytWilschut. Zij is gisteren met haar man, de 23-jarige gemeente-ambtenaar J. Lyffyt, die op de gemeentesecretarie werkt in Utrecht, naar Brisbane vertrokken. Doel van de reis: de familie Wilschut bezoeken. Volgens berichten uit Brisbane is haar moe der dodelijk gewond bij een schiet partij als gevolg van een conflict met de buurman. Haar vader, de 52-jarige J. D. Wilschut, glasblazer aan de universiteit In Brisbane, zou in zorg wekkende toestand verkeren nadat hij was neergeschoten door zijn buur man. De ruzie ontstond over de heg, de afscheiding tussen de tuinen. De buurman wond zich daarbij zó op, dat hij een geweer pakte en de heer Wilschut neerschoot. Mevrouw Wil schut rende op het geluid van de schoten het huis uit. Zij werd ook door een kogel getroffen, evenals de 17-jarige zoon Bob, die niet levens gevaarlijk werd gewond. Het ministe- ■an Buitenlandse Zaken stelde de familie via de politie op de hoogte het drama. Onmiddellijk werden de bevoegde instanties ingeschakeld mevrouw Lyffijt en haar man zo snel mogehjk naar Australië te laten reizen. Op de emigratiedienst kwa de ambtenaren zaterdagavond in actie en tenslotte werd via de KLM gezorgd voor de vliegbiljetten. De heer Wilschut is in 1950 met zijn gezin naar Australië geëmigreerd. Levende getuigen van willekeur der Indonesische machthebbers 111 (Van onze correspondent in Djakarta) De politieke gevangenen van het regime-Soekarno hebben door de begrafenis van oud-pre mier Sjahrir voor het eerst sinds lange tijd weer volop in de be langstelling gestaan. Zij waren, kan men wel zeggen, de eregas ten toen vorige week dinsdag in Sjahrirs woning in de Djakar- taanse bovenstad de laatste eer werd gebracht aan de overleden staatsman. Toen hadden 's och tends honderden studenten van de organisaties Kappi en Kami zich verzameld bij de ,,Wisma Keagoengan", het huis in de be nedenstad waar de politieke ge vangenen zijn ondergebracht. In een busje (voorafgegaan door een lege arrestantenwagen en ge flankeerd door motorrijders van de militaire politie) werden de mannen, die Soekarno's politiek hebben ge dwarsboomd naar het uitvaarthuis gebraeht. Een omroepster (een stu dente) riep daar de namen af van de 27 mannen, die met een luid „wel kom!" werden begroet. Als een ere tribune stonden in de woning van Sjahrir 27 stoelen gereed. Een spannend ogenblik deed zich voor, toen generaal Nasoetion de wo ning binnenkwam. De meeste arres tatiebevelen zyn indertijd namens hem getekend. De generaal nam plaats in een van de andere kamers, waar echter een aantal gevangenen hem toch de hand kwam drukken. Waarschynlyk onder de indruk heeft Nasoetion een verklaring afgelegd, waarin hy zei dat de kwestie van de politieke gevangenen zal kunnen worden opgelost als men is terugge keerd tot de normen van de rechts staat, zoals die zyn vastgelegd in de grondwet van 1945. Onder de politieke gevangenen, die de laatste eer brachten aan Sjahrir, was mr. Assaat, een jurist die in Leiden heeft gestudeerd en die van eind 1949 tot medio 1950 enige tyd waarnemend president van de repu bliek Djokja is geweest. Mr. Assaat verstrekte uw correspondent later de rede, die hy namens zyn mede-ge vangenen hield aan de baar van Sjahrir. Hij wees erop, dat velen van de politieke gevangenen lange tyd samen met de overledene opgesloten hebben gezeten en daardoor naast zyn gezin en familie degenen zyn geweest die hem de laatste vier jaar het meest van naby hebben meege maakt. „Onder ons bevinden zich enige ex-ministers uit het kabinet- Sjahrir, namelyk Mohammed Nat- sir. Mohammed Roem en Sjafroeddin Prawiraneg«ra". Mr. Assaat prees in zjjn toespraak de overledene. „Wanneer hfj ooit klaagde of zwaarmoedig was, dan was het", zei hij, „wegens de dom- heid, het wanbeheer en de corruptie van de regering, die 't bezit en de bronnen der rykdom van 't land ver kwistte. Wat in vyf jaar is ver kwist kan in tien jaar niet worden goedgemaakt, placht hy te zeggen. Als gevolg van dit alles wordt het volks steeds armer. Welk een zware last voor de regering, die deze erfe nis van het regime van vernieling De kritiek op het regime-Soekarno werd dus allerminst verbloemd. De heer Assaat beperkte zich bovendien niet tot het aanhalen van Sjah rirs uitlatingen: „Sjahrir was het slachtoffer van laster en misdaad der heersende groepen, die alle lagen der maatschappy en de gehele na tionale potentie wilden beheersen. Wy zyn de levende getuigen van de willekeur der machthebbers". Mr. Assaat eiste een onderzoek naar de toestand, waarin Sjah rir heeft verkeerd. De fatale slag zou de overledene zyn toegebracht toen hy, reeds ziekelyk, werd over gebracht van Wisma Keagoen gan naar een vochtige cel van een militaire gevangenis, een verhuizing- wan de reden nooit is bekend gemaakt. Mr. Assaat wees erop dat de meeste politieke gevangenen nu al dan vier jaar worden vastge houden, zonder enige zekerheid om trent de afloop. Meerderheid voor Stefanopoelos Met 151 tegen 147 stemmen heeft het Griekse parlement de moties van wantrouwen verwor pen, die tegen de regering Ste fanopoelos waren ingediend door de Unie van het centrum onder leiding van Papandreoe en de uiterst-links georiënteerde partij EDA. Er werd één blanco stem uitgebracht en één afgevaardig de was afwezig. De moties waren ingediend bij wijze van protest tegen het bin nenlands beleid van de Griekse regering en dat inzake Cyprus. Tydens het debat van gisteravond kwam het tot een handgemeen na dat een aanhanger van de regering een lid van de oppositie een slag in het gezicht gegeven had. De voorzit ter moest de politie te hulp roepen om de orde te herstellen toen ook andere afgevaardigden slagen wis selden. Het kernpunt van het debat was de beschuldiging van de oppositie tegen de zeven maanden oude rege ring, dat zy incompetent was ge weest by de behandeling van de kwestie-Cyprus. Op 11 april trad de minister van Buitenlandse Zaken Tsirimokos af. Hy was tegen de steun, die de regering geeft aan de Griekse generaal Grivas in zyn ge schil met aartsbisschop Makarlos, president van Cyprus. Grivas is door Athene naar Cyprus gezonden om zich aan het hoofd te stellen van de strydkrach- ten van het eiland. Hy wil niet al leen zeggenschap over de Griekse contingenten op het eiland, maar ook over de nationale garde van Cy prus, die Makarios onder zyn eigen ministerie van Defensie wil laten vallen. Familieberichten (Ontleend aan andere bladen) Geboren: DykhuisRusschen, dr, Den HaagSnoeckDuymaer van Twist, dr, Den Haag; Doyervan der Berg, zn, Bussum. Getrouwd: P. H. Abeling en E. A. F. de Wyn, Amsterdam. Overleden: H. Rosenow, mn, 35 jr, Den Haag; J. H. De Geest—Schell, vr, 75 jr, Den Haag; F. Grohé, mn, 70 jr, Den Haag; C. E. de Bock— Marinus, vr, 78 jr, Den Haag; J. W. Houwen, mn, 66 jr, Beetsterzwaag; J. Meyer, vr, 52 jr, Nymegen. ,,Het is niet zo'n eenvoudige zaak om de loontrekkenden gauw warm te laten lopen voor het gezamenlijk meefinancieren van de collectieve voorzieningen. Want hier wreekt zich de jarenlange bezitloosheid en ook het feit dat grote groepen van mensen geen stem hebben in het vermogensbeheer. Daarom ben ik voorstander van een herziening van de ondernemingsstructuur, waarbij de winstbestemming een zaak wordt waarin de ondernemingsraad het eerst wordt gekend. Ik ben ook voorstander van werk nemersvertegenwoordigers in de raden van commissarissen. De werk nemers moeten volop medezeggen schap hebben in de investeringen. Omdat de werknemers hierin niet meespelen, zien zy niet dat die in vesteringen ook in hun belang zyn" Buurman voorkwam erger (Van n een bovenwoning aan de Hel lingen dicht bjj de Dordtse binnen stad, heeft zich gistermiddag een liefdesdrama afgespeeld, waarbjj een 28-jarige gescheiden vrouw, die eni ge weken verloofd is geweest met een Tunesiër, zeer ernstig werd ge wond toen deze man haar met een zakmes te Itff ging. De Tunesiër (29) wilde zich daarna van het le ven beroven. Door ingrijpen van de benedenbuurman, de 29-jarlge ha venarbeider M. Pruymboom zyn de nog in leven. over 'n béste geiser gesproken...! Verrassende mogelijkheden met t Junkers badgeisers. En: verrassend véélBetrouwbaar, I regelbaar, vlug, véél warm water. En wat een néam: Junkers! (met 86 jaar ervaring in keuken-l1 geisers, badgeisers, cv-geisera, geisers, geisers, geisers...) Een 19-jarige typograaf is door de Amsterdamse kantonrechter veroor deeld tot een boete van f 75, wegens het houden van een toespraak by het Lieverdje op het Spui. zyn advocaat, mr. J. H. Smeets, vond het werke- lyk tyd worden, dat er ook in Am sterdam een Hydepark komt, voor het houden van toespraken. Een 22-jarige scholier en een 16- jarige assistent- fotograaf, die het hun te laste gelegde stoken van een vuurtje tussen de benen van Het Lieverdje ontkenden, werden veroor deeld tot resp. boetes van f75 en f50. De Amsterdamse politierechter, mr. R. de Waard, veroordeelde een 24- jarige kunstschilder tot een gevan genisstraf van vier weken waarvan twee voorwaardelijk met een proef tyd van drie jaar. De kunstschilder had tydens een oploopje op het Spui een trap tegen een polith-auto gegeven, waardoor een schade van f 50 ont stond. Griffith verovert wereldtitel De Amerikaanse wereldkampioen boksen in het weltergewicht, Emile Griffith, heeft gisteravond voor 15.000 toeschouwers in de Newyorkse Madison Square Garden met succes een aanval gedaan op de wereldtitel in het middengewicht1. De 28-jarige Amerikaan versloeg titelhouder Diok Tiger over de volle vijftien ronden op punten. Hjj werd door de Jury unaniem als winnaar aangewezen. Rond de ring raten onder meer de oud-wereldkampioen Rockey Graz- zlano, Sugar Ray Robinson, Gene Tunney en Floyd Patterson. dag gegil en geschreeuw uit de bo venwoning komen. Het volgend mo ment werd het raam opengeslingerd en zag hy de buurvrouw, die hevig bloedde en uit het raam wilde sprin gen. Ze schreeuwde: „Help me, hy wi' me vermoorden". „Ik schrok geweldig en wist niet meteen wat te doen, maar toen ze bleef gillen, waarschuwde ik de buurman om de politie te halen en sloeg by de buurvrouw het raam van de voordeur in. Ze kwam naar bene den en ik bracht haar in myn huis. Daar verbond ik haar wonden. Ze had allerlei verwondingen. Ze ver telde me dat de Tunesiër nog in huis Toen de politie even daarna aan kwam, trof ze de man op zolder. Hy lag bewusteloos en bloedde hevig. Met hetzelfde mes, waarmee hy zyn ex-verloofde had willen doden, had hy zichzelf van kant willen maken. De man en de vrouw zyn naar het r.-k. ziekenhuis vervoerd, waar het levensgevaar na enige uren was ge weken. De man moest worden geope reerd en de politie heeft nog geen gelegenheid gehad om hem te ver horen. Uit wat de vrouw vertelde maak te de politie op dat de Tunesiër on geveer 7 maanden in ons land is. vyf maanden verbleef hy als fa brieksarbeider in Sliedrecht. Enige weken geleden ontmoette hy de vrouw, die werkt in de stationsres tauratie in Dordrecht. Zy verloofden zich en de man kwam by haar in wonen. Verleden week maakte de vrouw een eind aan de verloving. Gistermiddag kwam de Tunesiër af scheid nemen. Hy wilde weer naar zyn land terug. Dat verklaart de minister van Economische Zaken, drs. J. M. den Uyl, in een vraaggesprek met „Ruim Zicht", het officiële orgaan van het Nederlands Katholiek Vakverbond. Knelpunten Minister Den Uyl noemt de ont wikkeling van de investeringen en de krappe kapitaalmarkt de grote knel punten van de Nederlandse econo- Globaal bekeken laten de jaarver slagen van het bedryfsleven over vorig jaar zien dat de winstmarges kleiner zyn geworden. Maar de be- dryfsresultaten over 1965 behoeven volgens de minister geen aanleiding te geven tot alarmerende beschou wingen. „Als ik niet zonder zorg ben, heb ik vooral het oog op 1967. Want als de besparingen niet worden uit gebreid, dreigt de groei van de in vesteringen volgend jaar te worden afgeremd. En groei van die investe ringen is voorwaarde voor uitvoering van het regeringsprogramma en op voering van de produktiviteit", aldus drs. Den Uyl. De minister pleit in het vraagge sprek voor méér sparen teneinde investeringen mogelijk te maken en de economie gezond te houden. „In feite gaat het om een keuze tussen enerzyds inflatie en het afzien van voldoende woningen, wegen, zwem baden, enz. of een bydrage leveren aan de investeringen. Ik ben ervan overtuigd dat het gros van de werk nemers per slot van rèkening wil kiezen voor het laatste, omdat dit een zaak is van hun eigen belang". Prijsstijgingen Minister Den Uyl zegt voorts: „Als wy ernst willen maken met de be- stryding van de inflatie, dan kun nen wy niet doorgaan met het ver hogen van de loonsom met byvoor- beeld 15, 11 en 9,5 procent. Dan moe ten we terug naar een lager peil, waardoor het mede mogeiyk wordt de prysstygingen tot 2 a 3 procent te beperken. Over de ontwikkeling van de pry- zen in dit jaar zegt minister Den Uyl, dat die tot nog toe niet bevre digend is geweest. Tegen het verdere prysverloop kykt hy met zorg aan. „Als wy de lonen niet binnen de raming kunnen houden, heeft dit onaangename gevolgen voor de prys- ontwikkeling".' Brandstichting in Noordwijkerliont BERAN EREBURGER VAN CHICAGO Kardinaal Beran is gisteren door burgemeester Richard J. Daley be noemd tot ereburger van Chicago. De 77 jaar oude primaat van Tsje- cho-Slowakye was zaterdag voor een vierdaags bezoek aan Chicago aan gekomen. Vandaag nam hij boven dien een eredoctoraat universiteit in Lisle, van Chicago, in ontvangst. De Haagse rechtbank heeft vanmorgen uitpsraak gedaan Inzake de brand stichting en uitlokking daartoe op 27 januari van het vorig jaar in Noord- wykfcrhout. De rechtbank veroordeelde de 47-jarige eigenaar van een aan nemersbedrijf uit Zoeterwoude. tot een jaar en vier maanden gevangenis straf, nadat de officier van Justitie twee weken geleden tegen hem twee u ma*«den gevangenisstraf had geëist, wegens uitlokking tot brandstichting. Een 52-jarige vertegenwoordiger uit Hoogeveen en een 47-jarlge chauffeur uit Deventer, die daadwerkelijk bij de brandstichting waren betrokken win den veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk, en de chauffeur bovendien nog tot duizend gulden boete Voor alle verdachten geldt aftrek van voorarrest. In een opslagplaats bij hun werk In Noordwijkerhout, waar onder meer o t ÏTL" VTachtauto'1® warpn geparkeerd, zouden laatstgenoemde verdachten de Loyola hebben meegewerkt aan brandstichting waarvoor zij van de aannemer een voorstad beloning zouden ontvangen. De brand werd echter spoedig ontdekt zodat de schade niet groot

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 19