„Wij overschreden grens van de inflatie" Lichte teruggang winst der A.K.U. bedrijven SPORT van vandaag 2 SCHERP OORDEEL VAN DR. HOLTROP: f i Overheid gaf een J slecht voorbeeld Weer grotere omzet voor 1966 verwacht Rode Kruis „Rijnland" was zeer actief Nederlanders leiden in Ronde van België Gedeeltelijke fusie Pliilips-Indoheem Hechtere samenwerking Theo Welling bij DOS gehuldigd PINSDAG 26 APRIL 1960 LEIDSCH DAGBLAD Nederland heeft in het afgelopen jaar de normen, die in het verleden met zoveel ijver aan andere landen werden voorgehouden ten aanzien van de gedragingen tegenover inflatoire ontwikkelingen, met voeten getreden. De bestedingsinflatie blijkt in belangrijke mate te kunnen worden toegerekend aan de bestedingen van de overheid zelf, waar onder met name salarisverhoging en woningbouw, alsmede aan het door de overheid gevoerde beleid ten aanzien van de A.O.W./A.W.W.-uitkeringen en de daarmee verbonden looncompensatie, zo con stateert de president van de Ned. Bank, dr. M. W. Holtrop, in zijn jaarverslag over 1965. Voor de verhoging der uitgaven kon de kleine stijging van de belastingdruk slechts in geringe mate compen satie bieden, zo zegt hij. Overigens constateert de heer Holtrop de stijging van de produktie der bedrijven, welke 5V2 be droeg, terwijl de industriële produktie met 7% steeg. Afstraffing nog beperkt Minder tevreden is de heer Hol trop met de ontwikkeling tussen de produktie per werknemer en de stij ging van de loonkosten: terwijl de produktie per man steeg met 4%, gingen de loonkosten met 11% om hoog. In de afgelopen drie jaar zijn de loonkosten per eenheid produkt bij ons gestegen met 20% tegenover een verhoging van 14% in de Bonds republiek, Frankrijk en Italië. Dat de afstraffing in de vorm van tekorten op de betalingsbalans van beperkte aard is gebleven verle den jaar kwamen we f 200 miljoen tekort is alleen aan bijzondere omstandigheden toe te schrijven. Op die weg kan niet worden voortgegaan. In het afgelopen jaar kon het gat worden gedicht door intering op de nettovorderingen van de handelsban ken op het buitenland. Drie aspecten In zjjn jaarverslag gaat dr. Hol trop uitvoerig in op de verschillende aspecten van de inflationistische be- toeging, die hij in drie delen splitst: de prijs- en looninflatie, de beste- IHngsinflatie en de monetaire infla tie. De stijging van bepaalde lonen kan, indien zij de stijging van de ar- beidsproduktiviteit overtreft, als de „oorzaak" worden aangewezen van een geconstateerde prijsstijging. De stijging van het prijsniveau kan in verband worden gebracht met een toeneming van de nationale beste dingen, die de toeneming van het reële nationale produkt overtreft.. Deze samenhangen gelden ge lijktijdig. Zij leggen niet een verband tussen „oorzaken" en „gevolgen", maar tussen bepaalde verschijnselen en de daarmede verbonden „voor waarden". Dr. Holtrop acht de begrippen „in- komensinflatie", „bestedingsinflatie" en „monetaire inflatie" ieder voor zich zinvol. Zij brengen tot uitdruk king, dat indien op het gebied en op dat van het monetaire gedrag niet aan zekere normen wordt voldaan, een stijging van het prijsniveau on vermijdelijk is. Of echter aan die nor men ook kan warden voldaan is een andere zaak en dient van geval tot geval te worden vastgesteld. Waar de naleving van normen inderdaad kan worden afgedwongen, bevinden zich de aangrijpingspunten voor het be- i leid. Op het gebied van de inkomenspo litiek luidt de norm dat, ter verwe zenlijking van prijsstabiliteit, elke al gemene loonsverhoging die de stijging van de gemiddelde arbeidsproduktivi- teit overtreft, vermeden dient te wor den. Er zou daaraan dienen te wor den toegevoegd: „tenzij die verhoging kan worden opgevangen door een da ling van het winstinkomen". Grenzen overschreden Dat binnen zekere grenzen de mo gelijkheid daartoe bestaat, is in ons land gebleken uit de geleidelijke ver hoging die de verhouding tussen looninkomen per werknemer en na tionaal inkomen per hoofd van de be roepsbevolking in de loop der jaren heeft ondergaan. Of intussen de draagbare grens van die mogelijkheid niet dreigt te worden overschreden, of wellicht reeds is overschreden, en of die inkomensverschuiving dan niet aanleiding gaat geven tot ongunstige nevenverschijnselen, noemt de heer Holtrop een afzonderlijk vraagstuk. De voor 1966 voorziene voortzetting 'an de looninflatie geeft reden tot *org. Eveneens is er volgens dr. Hol trop aanleiding tot ongerustheid over de mogelijke gevolgen van de in 1965 'oor het eerst tot stand gekomen meerjarige CAO's, waarbij voor een periode van drie jaar een loonsverho ging van 5% is vastgelegd met daar enboven de mogelijkheid van com pensatie van een stijging van de kos ten van levensonderhoud tot maxi maal 2% per jaar. Hoezeer deze langjarige contracten ook door de regering met instemming zijn begroet, als een poging tot het in rustiger banen leiden van de loon ontwikkeling, toch moet worden vast gesteld dat, vooral indien de stijging van de arbeidsproduktiviteit geduren de enige tijd zou terugvallen beneden de huidige 41/fc%. dergelijke contrac ten een zelfstandige kostenverhogen de werking zullen hebben. Bij afwe zigheid van voortgezette bestedings inflatie zullen zij dan leiden tot aan tasting van de winstmarges, de afzet mogelijkheden en de werkgelegenheid. Dat in ons land in 1965 behalve van bestedingsinflatie en looninflatie ook van monetaire inflatie gesproken moet worden behoeft geen betoog. Zij werd veroorzaakt door het feit dat de schatkist er niet in slaagde de fi nanciering zonder beroep op geld marktmiddelen te verwezenlijken. Het Rijk deed een beroep op liquidi teitscreatie tot een bedrag van f 400 miljoen. De totale binnenlandse liqui diteitscreatie bereikte een bedrag van f 1,8 miljard, inplaats van de door Holtrop gestelde norm van ongeveer f VA miljard. Liquiditeit activeren Daarenboven wist de private sector zich nog extra financieringsmiddelen te verschaffen uit een voortgezette activering van bestaande liquiditeits reserves. Zij kwam tot stand onder de spanning van een stijgende rente stand. Zowel oP de kapitaalmarkt als op de geldmarkt steeg de rente in de loop van het jaar met ongeveer een vol procent. Door de liquiditeitsacti vering kwam een bedrag in de orde van grootte van f 700 miljoen aan financieringsmiddelen beschikbaar. Op vrijdag 29 april wordt Kei zer Hirohito van Japan 65 jaar. Op 24 december 1926 kwam hij als de 123-ste ..tenno" op de troon. De Japanse vorst geldt als een belangrijk deskundige op het gebied van de leer der vissen. Voor het wegnemen van de infla tionistische ontwikkeling moet aan een uitgebreid samenstel van voor waarden worden voldaan. Voorop staat de noodzakeiykhell een einde te maken aan de in eigen land heer sende bestedings- en monetaire in flatie. Overbesteding onaanvaardbaar Voor wat het aandeel van de over heid in het teveel aan bestedingen betreft, vormen de budgetten van Rijk en gemeenten daartoe het enige juiste aangrijpingspunt. De te noe men budgetaire beslissingen zullen steeds een keuze inhouden tussen het al of niet beperken van bepaalde, op zichzelf dringend geachte, collectievetrop. voorzieningen, of het al of niet hef fen van bepaalde belastingen. Een wezenlijke moeilijkheid die ons land daarbij wacht, is het probleem dat in het uitzicht gestelde en goed deels reeds wettelijk vastgelegde be leid een stijging van de bestedingen, maar ook een vermindering van de belastingen, al zijn voorzien. Op som mige van die genomen beslissingen zal dienen te worden teruggekomen, of wel zullen vervangende bestedings beperkingen of belastingverzwaringen dienen te worden gevonden. Voortzet ting van overbesteding door de over heid, met als consequentie een beroep op financiering met inflatoire mid delen en voortgezette simulering van loon- en prijsinflatie, is geen aan vaardbaar alternatief, aldus dr. Hol- Ook A.K.U. gaat in geld noteren Evenals de andere grote concerns gaat AKU er toe over de aandelen een nominale waarde te geven van f. 20.Daardoor zal het fonds in de toekomst aan de Amsterdamse effectenbeurs in guldens worden ge noteerd, inplaats van als tot dusver in procenten. In aansluiting daaraan wordt de mogelijkheid gecreëerd ook het dividend in een bedrag in geld per aandeel bi plaats van een per centage uit t« drukken. In de daartoe noodzakelijke statu tenwijziging wordt ook voorgesteld om de mogelijkheid te scheppen ge wone aandelen uit te geven in de vorm van zogenaamde CF-stukken. Dit zijn aandelen, die niet voorzien zijn van de gebruikelijke dividend bewijzen, maar van een dividendblad dat bij het incasseren van dividend en andere uitkeringen niet behoeft te worden ingeleverd of afgestem peld. Hierdoor wordt het mogelijk de dividendbetalingen van verschillende vennootschappen centraal te ad ministreren. Daarmede wordt veel administratief werk bespaard. Zoals bekend hebben Unilever en de Koninklijke een soortgelijke om schakeling van de aandelen in CF- stukken voorgesteld. Philips was er reeds toe overgegaan. Aan het heden gepubliceerde jaarverslag over 1965 van Alge mene Kunstzijde Unie N.V. wordt het volgende ontleend: Nadat de winst van AKU in de drie voorgaande jaren was ge stegen. trad in 1965 een lichte teruggang op, nl. van f 58,9 min. tot f 57,8 min., dus met 2%. De resultaten van de Nederlandse AKU-bedrijven waren lager dan in 1964. Anderzijds gaven de in komsten uit deelnemingen een stijging te zien. Voorgesteld wordt uit de winst f 21,7 min. in bedrijf te houden en f 36,1 min. te bestemmen voor uitkeringen aan aandeelhouders. Zoals gemeld, wordt voorgesteld een dividend van 18%, waarvan in januari 1966 reeds 6% als interim betaalbaar werd gesteld (over 1964 ook 18% in contanten, maar toen bovendien 10% in aande len). Het gewone aandelenkapitaal steeg door bonusuitkering en conversie met f 42,7 min. tot f 200 min. nom. Grotere produktie De Nederlandse AKU-bedrijven produceerden belangrijk meer dan in 1964. De omzet steeg, hoewel de op brengsten van verschillende van de produkten daalden, met 10% tot f. 596 miljoen. Het bedrijfsresultaat was evenwel f. 5,8 miljoen of 8% lager dan in 1964; het bedroeg f. 62,7 mil joen, dat is 11% van de omzet tegen over 13% in 1964. De stijging van het kostenniveau had voor een belangrijk deel betrekking op arbeidskosten. Uit hoofde van dividenden en in terest van deelnemingen, de tweede bron van inkomsten voor AKU, werd ontvangen f. 32,3 miljoen. Dat is f. 5,8 miljoen of 22% meer dan in 1964. Deze inkomsten waren in 19b'5 groter dan het resultaat van dc Nederlandse bedrijven (onder aftrek van vennootschapsbelasting). De resultaten van AKU en de tot dusver door de geaffilieerde maat schappijen gepubliceerde gegevens omtrent de over 1965 behaalde win sten wettigen de verwachting dat het aan AKU toekomende gedeelte van de winsten van alle tot de groep be horende ondernemingen over 1965 niet belangrijk zal afwijken van dat over 1964, hetwelk f. 87,3 miljoen bedroeg. Voor 1964 komt dit overeen met f. 504 per gewoon aandeel AKU van nom. f. 1.000 (1963: f. 393. 1962. f. 326). De capaciteit van alle tot de groep behorende bedrijven voor de produktie van geheel synthetische garens en vezels werd vergroot, ter wijl verdere uitbreidingen in voorbe reiding zijn. Grote aandacht worde besteed aan de ontwikkeling van nieuwe typen en variëteiten, waar door een belangrijk ruimer toepas singsgebied voor de produkten wordt geopend. Voorts is besloten, voorlopig op be scheiden schaal, acrylvezel te gaan vervaardigen en wel in Spanje. Naast nylon en polyester is acryl de derde belangrijke geheel synthetische tex- tielgrondstof. In enkele landen waar AKU tot nu toe niet produceerde, maakte de bouw van nieuwe fabrieken goede vorderingen; dit betreft een bedrijf in België voor getextureerd garen en een in Colombia voor nylon en polyester. 1966 zal, naar verwachting, zowel voor de groep als geheel, als ten aan zien van de bedrijvigheid van de vennootschap in Nederland, een op nieuw vergrote omzet te zien geven. Deze toeneming zal hoofdzakelijk nylon en polyester betreffen. Wel moet voor enkele produkten met lagere opbrengsten rekening worden gehouden. De sterke stijging van het loon- en salarisniveau in Nederland zal ook voor AKU wederom tot verhoging van kosten leiden, die vooral zal moeten worden opgevangen door de omzetvergroting en een versterkt streven naar zo groot mogelijke efficiency. Verwacht mag worden dat de totale nettowinst van de ven nootschap in 1966 niet lager zal zyn dan die over 1965. Advertentie Er zijn vrouwen die niet tot de zomer kunnen wachten als ze de nieuwe Delana badmode zien Veronique - Jeugdig, fleurig en Polly - Pièd de poule, nog rondom klassiek gesloten. In steeds de grote rage. Veel ge- bleu, geel, cerise en zwart met vraagd klassiek model met witte noppen. spaghettibandjes.In wit, zwart, Maten: 36-44 f. 18,75. blauw en rood. Maten: 36-46 f. 16,50. Vraagt uw winkelier naar de Delana-bad folder. De afdeling „Rijnland" van het De collecten hadden een groter be- Ned. Roode Kruis hield gisteravond haar jaarvergadering onder voorzit terschap van de burgemeester van Rijnsburg, de heer B. H. Koomans. Deze afdeling omvat de gemeenten Oegstgeest, Rijnsburg, Voorhout en Warmond. Uit de verslagen bleek, dat het Jeugd Roode Kruis zeer actief was. De tweede etappe van de Ronde van België voor amateurs is voor de Nederlander Piet Tesselaar bijzonder dramatisch verlopen. Onze landge noot die na de eerste etappe de lei ding had kwam maar liefst 23 minu ten na de winnaar binnen en viel van de eerste naar de 87ste plaats in het algemeen klassement. Deze transactie door een overneming door Philips van alle aandelen van de dochter onderneming Van der Heem N.V. De besturen van N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken in Eind hoven en Indoheem N.V. in Den Haag maken bekend dat op ini tiatief van laatstgenoemde gevoerde onderhandelingen tot volledige overeenstemming hebben geleid. Indoheem N.V. zal zich op bedrijfseconomische gronden terug trekken uit de sectoren radio-, televisie- en elektronische apparaten, welke activiteiten naar Philips zullen overgaan. De activiteit op het gebied van elet- ■tricïohe huishoudelijke apparaten, solexbromfietsen, ventilatoren, hand- boormachines, elektrische dekens e.d. zullen blijven behoren tot het werk- terrein van Indoheem N.V. De directie van R. S. Stokvis en Zonen N.V. deelt in verband met bovengenoemde overeenkomst mede, dait geen verandering zal komen in haar functie als distributie-orgaan van de onder haar merk te leveren produkten. In aansluiting hierop wordt mede gedeeld: De recente overeenkomst met Phi lips heeft uiteraard vertragend ge werkt op het uitbrengen van het jaarverslag 1965. Het ligt in de be doeling om in dit verslag, dat in de tweede helft van mei 1966 zal ver schijnen, de consequenties van de gesloten overeenkomst zo scherp mo gelijk te belichten. Ten aanzien van dese cansequen tie kon Indoheem reeds thans mede delen, dat de door de overeenkomst vrijgekomen middelen een belang rijke versterking van haar financiële positie betekenen en dat des» zullen worden aangewend voor de verdere ontplooiing van haar activiteiten. De gewijzigde constellatie binnen het concern van Indoheem maakt het publiceren van kwartaalberich ten voorshands vanzelfsprekend Ir relevant. De Franse bokser Jean Josselin heeft de Britse weiter kampioen Brian Cur vis verslagen in een gevecht om de Europese titel in het welterge- wicht. Curvis kwam bij het begin van de veertiende ronde niet meer uit zijn hoek. Een andere Nederlander, Johnny Brouwer, sprong van de tiende naar de eerste plaats bU het groepje ren ners dat in eerste instantie de sprong in de ruimte waagde, maar werd la ter Ingelopen door een groep Belgen. De kopgroep groeide aan tot 23 man waarbij vier Polen en de Nederlan ders Brouwers, Steevens en Vianen. Johnny Brouwer bleef bij de leiders, maar zowel Steevens als Vianen kon den het hoge tempo de kopgroep kwam 15 minuten voor gepland tijd stip in Tilburg aan niet bijbenen. Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1. Johnny Brouwer (Ned.) 6.26.13; 2. Alfons Kools (Belg.) 6.26.21; 3. Frans Mintjens (Belg.) 6.26.22; 4. Eduard Weks (Belg.) 6.26.32; 5. Roger Rosiers (Belg.) 6.26.51; 6. Victor van den Eynde (Belg.) z.t.; 7. Josef v. Hout (Belg.) z.t.; 8. Harry 8teevens (Ned.) 6.26.52; 9. Jo van Zeggelen (Ned.) z.t.; 10. Ole Rlter (Den.) 6.27.17; 51. Gerrit van Vianen (Ned.) 6.29.41; 54. Tie- men Groen (Ned.) 6.30.49; 87. Piet Tesselaar (Ned.) 6.64.44. drag opgebracht dan was verwacht. Daarom kunnen nu weer taken wor den opgenomen, die de laatste tijd wat waren blijven liggen. Het bleek, dat het welfare-werk bijzonder goed loopt. Van medische zijde werd hier over meer dan eens loffelijk gespro ken. Ook dit Jaar, namelijk van 11-16 juli, zal de boottocht plaats vinden. Van deze afdeling zullen zes pa tiënten de tocht met de „Henri Du- nant" meemaken. De zoorzltter herdacht de heer J. Panhuysen, die onlangs overleed. Hij heeft vooral voor de boottocht veel werk verricht. Er waren drie vacatures. De heer Van der Mark zal in de plaats komen van de heer Landzaat en zich in het bijzonder bemoeien met de transport colonne. Mevrouw Smolders, de echtgenote van de burgemeester van Voorhout, gaat vertrekken. In haar plaats komt mevrouw De Jong. De voorzitter bracht mevrouw Smolders dank voor haar werk ln Voorhout. Ze heeft daar een goede geest weten te kweken. Mevrouw De Jong zal het welfare- werk voor haar rekening nemen; waardoor het voor mevrouw Stapen- sea mogelijk is wat meer aandacht aan de boottocht te schenken. Ten slotte werd gekozen als lid van het bestuur de heer Crommelln, die met mevrouw Van Heum het financiële deel voor zijn rekening neemt. De voorzitter, die het verheugend noemde dat steeds weer anderen ge vonden kunnen worden om zich in te zetten voor dit menslievend werk, sloot deze vergadering, de wens uit sprekend dat ons land voor rampen zal worden gespaard. De algemene jaarvergadering van de Leidse gymnastiekvereni ging DOS, die gisteravond is ge houden, heeft een nogal hijzonder verloop gehad. Want niet de ze ven punten tellende agenda, die voorzitter De Geus in nog geen 45 minuten onder de hamer door joeg. maar het gedeelte na de pauze was verreweg het voor naamste: de huldiging van Theo Welling voor zijn 50-jarig lid maatschap. „We hebben gemeend dit in DOS- kring te moeten doen", vertelde voor zitter De Geus. „Geen officiële re cepties en zo Toch had de feestelijke bijeen komst ln de Jacobazaal van Den Burcht aanvankelijk veel weg van een officiële huldiging. De schijn be droog echter. Zelfs de voorzitter van de Leidse Sportstichting, drs. J. P. van der Reyden, de vertegenwoordi ger van de Leidse turnkring en het KNGV, de heer Labordus, en alle a dere sprekers en spreeksters, i I Theo Welling hun lof toezwaaiden „niet voor het 50 Jaar lid zijn, dat ls I niet zo heel erg moeilijk, maar voor de talloze verdiensten, die hij in die halve eeuw voor de vereniging heeft gehad, zoals bestuurslid en assistent op vele turnavonden, zo'n veertig jaar lang, vier avonden per week hadden wel iets met DOS te maken gehad. Geschenk Het begon als met drs. J. P. van der Reyden: „Ik moet bekennen, dat mijn eerste stappen op sportgebied bij DOS zijn gezet, uitgerekend onder leiding van Theo Welling." Na mens de Sportstichting ontving de nu 60-jarige Leidenaar de Zilveren legpenning. Daarvoor had hij reeds van DOS-voorzitter De Geus namens de leden een horloge gekregen. De heer Labordus „ook ik ben tot 1946 lid van DOS geweest" deelde mee. dat het KNGV had gemeend de heer Welling te moeten onderscheiden met het diploma van verdiensten. Nadat ook de heer C. Oort (sinds 9 Jaar lei der van DOS), mevr. Deelman (oud- lid) en Dick van Staden (jeugdraad) op hun wijze uiting hadden gegeven aan hun bewondering, was het tijd voor een prettig samenzijn, dat tot rond het middernachtelijk uur voort duurde.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13