Electra-Brandt (Leiden) recipieert in Alphen Doven in Leiden kwart georganiseerd eeuw Leiden tekende voor hulp universitaire plannen van Suriname Vrouw (89) verdrinkt INWIJDING GERESTAUREERD ORGEL IN „WITTE KERKJE" ige 'M-ll! ïdii ait behac, 1 op eden, jrfAANDAO 25 APRIL 1966 LEIDSCH DAGBLAD GROTE BELANGSTELLING NSR bepleit uniformverbod voor studenten De Nederlandse Studenten Raad heeft zaterdag in een vergadering in Utrecht een motie aangenomen van die Studentenvakbeweging (SVB) waarin aan de minister van Defen sie wordt gevraagd een uniform ver bod op te leggen aan de studenten- I weerbaarheden. De motie werd aangenomen met 18 stemmen voor en 12 tegen. In de motie wordt verder gezegd dat in een moderne democratie het leger slechts J getolereerd kan worden als een nood- j zakelijk kwaad en dat het derhalve nodig is dat elk militair vertoon en soldatesk optreden zoveel mogelijk I wordt beperkt. Het is betreurens- i waardig dat een aantal Nederlandse studenten deze inzichten niet deelt, 1 aldus de motie, waarin een beroep wordt gedaan op alle Nederlandse staatsburgers de universitaire, staat kundige militaire autoriteiten, deze studenten niet langer in hun ar chaïstische uitingen aan te moedigen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Hendrik, zn van J. J. Horsman en P C. W. Lammers; Birgltte Pauline, dr I van J. J. de Gier en T. W. Baak; Hen- drtkus Jakobus, zn van J. G. Ran en I C. J. Stolwijk; Ronald Franciscus. zn Zwartjes en W. M. Stuifzand; J. Bennlnk ei i G Wijsman; Inge Anthonla Cornelia I dr van C. Matheljsen en M. A. vai I Hartevelt; Evigéne Marcel, zn van C j van Egmond en D. Varkevisser; Corne I lis, zn van A. C. Schouten en G. J Uit de grote belangstelling tijdens de ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan van Electra-Brandt n.v. in Avifauna in Alphen aan den Rijn gehouden receptie moet het de di rectie van dit Leidse bedrijf en in het bijzonder de oudste firmant, de heer W. M. Brandt, wel duidelijk gewor den zijn, dat er in de afgelopen veer tig jaar door het bedrijf een good will, niet alleen in de naaste omge- „ONA" viert het 2D-jarig bestaan Het personeel van de Leidse vesti ng van het schoonmaakbedrijf "(Jemsto'verenigd in de per soneelsvereniging „O.N.A.", heeft za terdag in het Antoniusclubhuis het 20-jarig verenigingsbestaan met een !luisterrijke feestavond gevierd. De voorzitster van „O.N.A.", mevr. J. de Groot- v. d. Steen, richtte ich in haar welkomstwoord in het bijzonder tot de bedrijfsleider, de heer A. B. Funke Kupper, de oud bedrijfsleider, de heer J. W. Rom- merts, ert de afgevaardigden van en kele Leidse bedrijven en zusterver enigingen De heer Funke Küpper wees er in zijn felicitatietoespraakje op, dat de. Leidse vestiging, die thans in totaal ruim 450 personeelsleden telt, zo'n ac tieve en bloeiende personeelsvereni ging rijk is. Hij dankte mevrouw De Groot voor het vele werk, dat zij al zovele jaren lang in het belang van „O.N.A." had gedaan. Hij liet zijn woorden vergezeld gaan van een bloemenhulde. Daarna hebben de „O.N.A"- leden zich enige uren uitstekend geamu seerd met een cabaretrevue, die on der het motto: „Anoviteiten" elck wat wils bood en een keur van be kende klein-kunstartiesten voor het voetlicht bracht. Tot het welslagen van het geheel werkte mee de conferencier André Carell, het accordeonduo "Thea en Tonny", Marion Wardenaar met een repertoire van Hollandse liedjes, Tel Smit, die zijn internationaal beken de manupulatie-show presenteerde, het zangeresje Gerda Berlé, de par terreacrobate miss Georgette, het beroemde mondaccordeon-trio „De Hotscha's" en de Russische zanger Wassia Krimsky die als ex-lid van het vermaarde Don Kozakkenkoor veel succes oogstte met enkele Rus sische liederen w.o. 't bekende Wol- ga-lied. Voorts voerden Marion War denaar en André Carell nog twee (geestige schetsjes op. Het geheel werd muzikaal omlijst door de pia nist Jip Vogel. Een geanimeerd bal o.l.v. Willy Sibbelee met medewerking van het dansorkest „The Game Breakers" o.l.v. Jan de Graaf hield de dans- lustigen nog enkele uren gezellig bij- AO ADEM ISO HE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doctoraal Ned. recht: de heer A. Th. Bos (Beverwijk) kandidaats Godgeleerdheid: mej. G. I. Berkhof (Oegstgeest) en de heer C. M. Krijger (Den Haag). ving maar in geheel Nederland is op gebouwd. Zeer velen hebben deze gelegen heid aangegrepen de thans 70-jarige oprichter en de directie van het werktuigkundig en electronisch be drijf bij dit jubileum van harte te feliciteren. Talrijke bloemstukken, fruitman den en andere geschenken werden op deze drukbezochte receptie aange boden. Urenlang hebben mevrouw Brandt- Schuits, echtgenote van de heer W. M. Brandt, de heer Brandt zelf en de directeuren N. van de Hoogt en C. D. Hoekveen de stroom van bezoekers begroet en' de gelukwensen in ont vangst genomen. Tijdens een intieme bijeenkomst met het personeel was de heer Brandt reeds een gouden dasspeld met paarlen en briljanten aangebo den. Aan het einde van de receptie was liet de heer F. van der Zeeuw die als voorzitter van de jubileumcommissie de directie het reeeptieboek aanbood, waarbij hij speciaal wees op het voor woord, dat door de burgemeester van Leiden daarin is geschreven ter gele genheid van dit jubileum. De voorzitter van de jubileum commissiede heer F. van der Zeeuw (rechts) wijst mevrouw Brandt-Schuits, de heer W. M. Brandt, de heer N. v. d. Hoogt en de heer C. D. Hoekveen op het voorwoord van Leidens bur gemeester in het receptieböek Foto Leidsch Dagblad Duindam; C. Schaap, 56 jr, rr M. Schamper, 7 jr, dochter. BLIJVEN TELLEN... Van tijd tot tijd telt u uw geld. Is het geen tijd om het naar de N.M.B. te brengen? Daar krijgt u voor uw spaar geld een rente die aantelt. Op een boekje of spaar rekening kunt u 31/2, 41/2 of zelfs 5% maken. Met zo'n rente blijft u tellen. Bijtellen! NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Leiden: Breestraat 61-63. Sassenheim: Postwljkkade 1 Engels bezoek aan de Leidse Universiteit In Leidse gracht Op uitnodiging van de beide Ka mers der Staten-Generaal is gister middag een uit acht leden bestaande parlementaire Britse delegatie op Schiphol gearriveerd voor een tegen bezoek aan Nederland. Drie jaar ge leden was een Nederlandse groep I Onderwijs parlementariërs enkele dagen de gast van hun collega's in Engeland. heeft zich De delegatie, die logeert in kasteelkerc} v^n Speciaal voor de medische faculteit De Surinaan de heer Cameron. Nederland verze- in bij de oprichting ersiteit in Parama- ,Ons Beginsel Getrouw' Zoekt U een goed ANKER HORLOGE voor f30.- en f40.—. Of het allerbeste van f 200.- en f 400.-. Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. heeft het: Eterna - Certina Prisma - Junghans - EWE Anker - Roamer. ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten. ribo. Dezer dagen heeft hij daar toe contracten getekend met de universiteiten van Amsterdam en Leiden. Men hoopt in oktober met de universiteit te kunnen starten. Minister Cameron deelde dit op Schiphol mee. kort voordat hij en de delegatie aan het hoofd waarvan hij stond, terugkeerde naar Suriname. De Leidse Universiteit zal in Pa ramaribo een medisch centrum stich ten voor researchwerk. Ook zal deze universiteit helpen bij de opleiding van artsen in Suriname. Amsterdam zal helpen bij het tot- standbrengen van een juridische fa culteit. Het plan is dat de univer siteit ook een instituut voor sociale wetenschappen in Paramaribo zal oprichten. Omdat er nog veel moet gebeu- ien eer de universiteit in Suriname kan starten, hoopt minister Came ron dat de rectores van de Neder landse universiteiten op 7 mei het eeuwfeest van de Staten van Suri name zullen kunnen bijwonen. Op' aie dag hoopt de minister, dat de Staten de hoger onderwijswet zullen goedkeuren. De aanwezigheid van de rectores achtte de minister van be lang om de totstandkoming van de Surinaamse universiteit te kunnen bespreken. Minister Cameron verwacht dat aan de Paramaribose universiteit niet alleen Surinamers zullen gaan stude ren. Hij denkt ook aan de Ned. Antillen en aan andere streken in het Caraibische gebied. Met de universiteit worden in eer ste aanleg feitelijk twee bestaande opleidingen op een hoger, weten schappelijk plan gebracht, de ge neeskundige school die sinds de vo rige eeuw bestaat en de rechtsschool, die zo'n twintig jaar bestaat. De 89-jarige Leidse mevrouw C. Schouten is in de afgelopen nacht, omstreeks twee uur. in het water van de Vijfde Binnenvest- gracht. nabij de Hortus, gelopen en verdronken. De oude vrouw, die enkele weken geleden was geopereerd, woonde aan het Vollebrechtshof. Volgens de politie had zij de laatste tijd voortdurend de ging om haar woning te verlaten en zich op straat te begeven. De vrouw is zeer vermoedelijk door de duisternis misleid. Nut en Verinaak In een vrijdag gehouden ledenver gadering van de Toneel- en muziek vereniging „Nut en Vermaak" is het nieuwe bestuur als volgt samenge steld J. Oudshoorn voorzitter, E. Me- kel, secretaris (Hogewoerd 87), M. Schipper penningmeester, G. H. Roes vice-voorzitter en N. Boot Hartpatiënten gaan vooruit Marcel de Rudder, de 65-jarige ge pensioneerde Amerikaanse mijnwer ker die enkele dagen geleden een ge deeltelijk kunsthart heeft gekregen, was zaterdag nog steeds bewusteloos maar de behandelende artsen heb ben verklaard dat hij „in elk opzicht beter lijkt". Harold Bracegirdle, de 56-jar.ige Engelsman bij wie drie we ken geleden een hartklemp van een zeug in zijn lichaam is geïmplanteerd, maakt het goed, zo is zondag in een ziekenhuis bij Oxford gemeld. Verwacht wordt dat Bracgirdle nog een week in het -ziekenhuis zal blij- Jan Rath voor Folk Beat 14 Voor de Leidse jazz-sociëty Folk Beat 14 trad zaterdagavond in de hockey kantine van het sportpark Roomburg het kwintet Jan Rath op. Jan Rath (piano), Koos Kool (bas). Kees de Visser (drums) en Leo Meijer (alt-sax) trompettist Ma- van Ee was verhinderd had voor deze avond versterking van Cora Kien. Het geheel had door de wijzigingen er niet onder geleden cn al di-reot bleek, dat Jan Rath c.s. enige zeer goede nummers op hun •epertoire hadden. Uitschieters waren Gold rain, 6/8 Blues en Sunny moon for two en het optreden van Cora Kien (But not for me. Love for sale, Automne leaves). Drummer Kees de Visser kwam in Lose it zeer goed voor de dag. terwijl Jan Rath, Loos- drecht winnaar 1963, technisch uit stekend speelde. Na afloop van het optreden van het optreden van het kwintet Jan Rath, dat tot na 12 uur duurde, wa ren er de gebruikelijke jam-sessions, waaraan dit keer de leden van het trio Kees Nix, Wim Kramer en Sam Brussee hun medewerking verleen- Leidse padvinders vieren St.-Jorisdag In het Van der Werfpark in Leiden was het zaterdagochtend een grote drukte. Ondanks de stromende regen was een groot aantal welpen, verken ners, voortrekkers en leiders van de Nederlandse Padvindersvereniging en de Katholieke Verkenners bij elkaar gekomen om de traditionele Sint-Jo- ris-dag opening te houden. De ope ning geschiedde door het hijsen van de Nederlandse vlag, de Sint-Joris- vlag en die van de Kath. Verkenners. Akela A. van Gent leidde de horde- roep. Daarna werd de padvinderswet voorgelezen en het voortrekkers-mot to uitgesproken. Vervolgens sprak de ODC Schipper B. Arbouw over het verband tussen Sint-Joris die de draak bestreed en de padvinders van tegenwoordig. Beide willen zich in spannen om hun medemensen te hel pen. De rode tulp is hiervan het symbool. Na de toespraak werden de rode tulpen uitgereikt. De bijeen komst werd besloten met het geza- melijk zingen van „Hoort zegt het voort". Het was zaterdag precies 25 jaar geleden, dat de Leidse afde ling van de Ned. Chr. Bond van Doven ,,Ons Beginsel Getrouw" werd opgericht. Ter gelegenheid van dit zilve ren jubileum, heeft het bestuur van de afdeling in de Bevrij dingskerk een druk-bezochte re ceptie gehouden. Vele bloem stukken. geschenken, schriftelij ke gelukwensen en een stroom van receptiegangers gaven blijk van de gevoelens, die men in brede kring van doven en slecht horenden zowel in als ver buiten Leiden voor de zilveren jubila- resse koestert. De heer Ques- troo. die vanaf de oprichting penningmeester is, kreeg tal van persoonlijke gelukwensen. Onder de receptiegangers bevonden zich het hoofdbestuurslid, de heer Leenhouts, de directeur van het Chr. Instituut voor dove kinderen „Effatha" te Voorburg, de heer J. L. der Have, de afgevaardigde van de oudervereniging „Effatha", me- iw J. J. Dees-van Es, de afge- ■digde /van de NVSH, afdeling Leiden, de heer P. S. van Dijk, een ardiging van de Ger. kerkeraad met aan het hoofd dr. K. Dronkert de heer S. Melse (scriba), de scriba van de hervormde kerkeraad te Katwijk aan Zee, de heer H. J de Groot, ds. J. de Wit, Ned. hervormd predikant, alsmede de afgevaardig den van de zusterafdelingen Apel doorn, Gouda en Voorburg, t.w. de heren P. Bloed C. de Jager en T. Barkemeijer. Zij spraken zonder uitzondering al len met lof over de activiteit van de jubilerende Leidse afdeling, die on der meer tweemaal per maand een ledenbijeenkomst in het Geref. Het bestuur van de jubileren de afdeling van de Ned. Chr. Bond van Doven. Zittend v.l.n.r.: J. Questroo (penning meester), mevr. J. J. Timmers- Van Hensbergen (2de secreta ris). Staande: G. Steenge (ho vend-secretaris), C. van der Meij (voorzitter)A. Verbiest (vice- voorzitter). J. C. Vreeswijk (2de penningmeester) Jeugdhuis belegd, wa zijde der leden steed langstelling bestaat. de Zaterdagavond kwam het bestuur met genodigden in „De Gouden Leeuw" bijeen om met een gezellig samenzijn en een ï'eestdiner het zil veren afdelingsjubileum te vieren. Klankhelderheid bevorderd Tijdens de Hoogmis van de derde zondag na Pasen, gecelebreerd door pastoor J. Bergers in het zgn. .witte kerkje" aan de Zoeter- woudsesingel, heeft deze laatste in vreugdevolle bewoordingen ge sproken over de wederingebruikneming. na radicale restauratie, van het kerkorgel. Het betrof hier een klankgedaante-wisseling, een oud-nieuw restauratie van een vorige versie van een Utrechtse fir ma, thans uitgevoerd door de Leiderdorpse orgelbouwer Willem van Leeuwen. Gehandhaafd bleef het pneumatisch systeem. Volgens het huidig gebruik, zijn de strijkers-registers niet teruggekeerd. Ze hadden echter wel gepast voor de Prélude et Fuga in E van Camille Salnt-Saëns, die alvorens de mis aanving werd vertolkt door de heer Schade van Westrum uit Vlaardin gen. Eerlijk gezegd vonden we deze keuze niet de gelukkigste. Deze Saint-Saëns, geen meesterwerk hoort op een rijker orgel thuis, r maakte toch aanstonds duidelijk, dat de restauratie directheid van i spraak heeft bevorderd en inderdaad ook klanikhelderheid en frisheid van geluid. Het geluidsvolume, werd uit stekend aangepast aan de ruimte. Scherpte van toon is geheel verme den, de aflijning heeft genoeg sub- stantieël vermogen om gemeente zangen te leiden. Heel goed is het instrument tot z'n recht gekomen in een Allegro uit het G moil Concert van Handel, vóór de slotzang (een berijmd Te Deum) gespeeld door de Haagse organist H. Nijenhuis. Misschien had men de „terrassen"-effecten iets barokker i afgesteld hebben kunnen wensen, j Ook de Prière a Notre Dame uit Boëllmanns Gothische Suite, die tij dens de communie weerklonk, kon redelijk tot haar recht komen. Wij stellen ons voor, dat de vaste orga nist, de heer J. W. de Wekker ge noegen aan deze kerkelijke aanwinst zal beleven. Ook is een aardig front ontstaan. Een Goliath is het orgel niet, de kerkruimte is immers klein, op het hoofdwerk zitten bourdon 16'. pres- tant 8', octaaf 4', octaaf 2*. Op het zwelwerk flüte traverse, roerfluit 4'. quint 2 2/3, woudfluit 2'. Een subbas op het pedaal, koppelbaar met I en n, completeert het geheel, waarbij zich nog een tremulant voegt op I en n en koppeling van I en II. Deze disposite maakt vertolking van een behoorlijk deel van de orgelliteratuur mogelijk, mits niet te veel gevergd wordt op het stuk van sprekende stemmen, kleurcontrasten en majes- tieuse expansie. V.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3