EIDSCH DAGBLAD oor de varkenshouders dreigt een catastrofe Bonn nu voor gesprek met de Oostduitsers [oelliuizen raken vol Kat zat ruim vijf weken in luchtkoker Beierse justitie zal Nederlandse getuigen niet dagvaarden jjpjericht 1 maart acteur: E. A. E. van Dishoeck jfdredacteurJ. Brouwer I860 DONDERDAG 21 APRIL 1966 No. 31851 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f0,88 per week, (btf vooruitbetaling) losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Minister Biesheuvel: Alles doen om export weer snel op gang te krijgen (Van onze parlementaire redactie) Er zullen noodmaatregelen genomen moeten worden als het niet ogelijk blijkt de export van varkensvlees weer snel op gang te rijgen- Je importstop, die de andere E.E.G.-landen eind vorig jaar wegens heersende mond- en klauwzeer voor vlees uit Nederland afkon den, heeft een uiterst kritieke situatie geschapen. De koelhuizen ken 'vol en als er niet op korte termijn uitvoer mogelijk wordt, elgt een complete débacle, aldus minister Biesheuvel gisteren in Eerste Kamer bij de behandeling van de landbouwbegroting. maatregelen. Deze steun zou volgens het schap minstens f 25 per varken moeten bedragen om een catastrofe te voorkomen. Het schap zal de be windsman direct enkele uitgewerkte voorstellen toezenden. Geen wijziging Minister Biesheuvel heeft verder de Senaat gezegd, dat hij in de verkiezingswinst van de Boerenpar tij geen reden ziet om zijn land bouwbeleid te wijzigen. Integendeel, hij wil méér accent gaan leggen op structuurpolitiek, zoals die reeds wordt gevoerd en zal trachten de ETEï. |Ir, Biesheuvel deelde mee, dat m gelegenheid onbenut wordt ge- de grenzen weer voor het kensvlees open te krijgen. Daar- worden vooral in Bonn en Parijs nodige pogingen ondernomen, ewel de mond- en klauwzeer voor belangrijk deel is verdwenen en slechts in Overijsel (gelokali- jrd) voorkomt, blijft men zich in buitenland nog tegen heropening i de grenzen verzetten. Alleen r kalfsvlees is de grens met Italië ;n de uitvoer daarheen raagt thans alweer 10.000 kalve- per week. per Inenting^ en i antwoord op kritische opmer ken van de katholieke senator rtens over de bestrijding van de 9dt IK en kteuw2661"' zei de minister, *twee miljoen varkens zijn inge- Nergens is zo preventief geënt in ons land, meende hij. Bij de r==j3trjjding van de ziekte is vooral ite waarde gehecht aan de „stam- ig-out methode", omdat de entin- i het bezwaar hebben, dat de ziek- versluierd blijft ronddolen. Volgens 3 C bewindsman heeft het afmaken riïjn zieke dieren en het instellen van rvoersverboden goed gewerkt. Hij s het echter met de senaat eens, t voortaan misschien nog iets snel- tot enting kan worden overge- n. „We hebben een les geleerd", hij toe. Het Produktschap voor vee en vlees eft gisteren besloten een spoed- J dlëntie aan te vragen bij de mi- 0€p*ter om te pleiten voor snelle steun- TREINRAMP: 53 DODEN Ten minste 53 personen zijn om el leven gekomen en ruim 100 ge- ond, toen een passagierstrein gis- wavond op het spoorwegknooppunt j Loemding in Assam door een ont- ing i nAssam door een ontploffing *rd getroffen. Loemding ligt op iO km ten zuidoosten van Gauhati. •e oorzaak van de explosie is nog let bekend. K0SM0S-115 De Sowjet-Unie heeft gisteren een ttelliet voor ruimteonderzoek gelan terd, aldus deelt Tass mee. Het is de Kosmos-115, die een grote toereelheid wetenschappelijke in- frumenten aan boord heeft. De Kosmos is een baan om de aar- 4e met een hoek van 65 graden met 4e evenaar. Het hoogste punt van 4e baan is 294 km en het laagste 190 km. WEERBERICHT Minder kond Het KNMI verwacht van heden - tot morgenavond: vannacht in het binnenland plaatselijk nachtvorst. Morgen overdag aanvankelijk vrij Nnuig, later meer bewolking met in namiddag in het westen van het knd kans op enige regen. Zwakke tot toatlge wind, later krimpend naar J®» zuid-west tot zuid Hogere mid- 22 APRIL Zon op; 05.30 uur; onder 19.49 uur. Ma&nop: 06.14 uur; onder: 21.59 uur. Hoogwater in Katwijk te 04.16 en |W1 uur. Laagwnter te 00.14 -n 12.30 praktische uitwerking van zijn beleid duidelijker te verkopen. Het grote aantal stemmen, dat de boerenpartij bij de laatste statenver kiezingen in de wacht heeft weten te slepen, verklaarde mr. Biesheuvel als een „massale uiting van onvrede met de huidige samenleving". De kleine ondernemer voelt zich in deze tijd van schaalvergroting in de verdruk king geraakt, meende hij. „Er zal in het beleid voor de zelfstandigen een grotere sociale bewogenheid aan de dag moeten treden". Subsidiepolitiek Van de structurele problemen, waarmee de boeren te maken hebben, vond de minister de kapitaalvoorzie ning een van de moeilijkste en be langrijkste. De vraag of een alge mene subsidiepolitiek moet worden gevolgd, zoals in andere E.E.G.-lan- den, kon hij niet beantwoorden, om dat het vraagstuk de komende maanden in Brussel aan de orde komt. De suggestie van de nogal kri tisch ingestelde liberale senator Baas om de boeren fiscale faciliteiten (bijv. investeringsaftrek) te verschaffen, sprak de minister niet erg aan. Hij vroeg of dat soms uit het plan Joe- kes moet worden gefinancierd of dat de tweede tranche van de belasting verlaging achterwege moet blijven. De weinig welwillende houding van i de bewindsman op de liberale kritiek leverde hem een woedende repliek op van ir. Baas. De minister kan j niet tegen kritiek op zijn beleid", j constateerde deze. „HU reageert met loze kreten". 'Ton van Luns naar VN-fonds Van onze parlementaire redactie) De regering overweegt de „ton van Luns" niet langer ter beschikking te stellen van het Verdedigings- en Hulpfonds, doch te schenken aan het „Trust fund" van de Verenigde Naties. Dat heeft de Engelse kanuk- nik John Collens, president van het Hulpfonds tijdens een bezoek aan land laten blijken. De woordvoer- van het ministerie van Buiten landse Zaken wilde vanmorgen de mogelijkheid niet uitsluiten, dat het geld inderdaad ter beschikking komt van de V.N. Hij deelde mee, dat het beraad hierover nog gaande is Naar bekend is het Verdedigings- en Hulpfonds, dat is opgericht om de vervolgden van de Zuidafrikaan- se apartheidspolitiek van rechtsbij stand te voorzien, krachteloos gewor den door het verbod van de Zuid- airikaanse afdeling. Het „Trust fund" van de V.N. heeft evenwel een soort gelijk doel. Kanunnik Collins heeft verklaard er volledig mee in te stem men, indien het geld ter beschikking van het V.N.-fonds wordt gesteld. (Van onze Haarlemse correspondent) De kater Maupie van de Haarlemse familie Van Woondng heeft 5Vs week geklemd gezéten in een don kere luchtkoker. Al die tijd heeft de familie in bezorgdheid geleefd over wat Maupie zou kunnen zijn overkomen. Ten einde raad zoch ten zij hun toevlucht tot adverten ties. Zonder enig resultaat. Tenslotte werd Maupie bij buren ge vonden. Daar was hij in een lucht koker gekropen en halverwege blij ven steken. Zijn volle glanzende pens je was tenslotte zó schriel ge worden, dat hij uit de koker gleed en in de kelder op de grond plofte. Een scharminkeltje, niet meer in staat op zijn totaal vermagerde poten te staan. „Het was net een uitgedroogd stukje vel", zegt mevrouw Van Wooning, die de grijze kater met moederlijke zorg omgeeft. „Maar hij gaat gelukkig weer goed voor uit". De Haarlemse dierenarts Beijers ver leende de uitgemergelde Maupie de eerste hulp. De Heemsteedse die renarts, mevr. Hagendoorn, die de kater nu verder behandelt, geeft de familie Van Wooning goede hoop op herstel. Maupies maag moet ook weer op peil worden gebracht. Hij krijgt als voeding een geklutst ei met cognac en gehakt met water. „Morgen mag hij misschien al weer wat vis hebben", zegt Van Wooning. Het prinselijk paar van Mona co, dat maandag, 18 april j.l., tien jaar getrouwd was, poseerde met zijn kinderen op de trappen van het Monagaskisch paleis. Bij Prinses Gracia op schoot: prin ses Stephanie vijftien maan den). vérder Prins Rainier met prins Albert (acht jaar) en. tus- seu haar ouders, prinses Caro line. negen jaar. t nummer bestaat uit 24 pagina's Padvinders sparen voor jamboree (Van onze Haagse correspondent) De Nederlandse Padvinders Ver eniging en de Katholieke Verken ners beginnen zaterdag met hun „Scouting 67", een nationale actie waarmee de padvinders heel Neder land op een indringende manier wil len confronteren met het spel van verkennen. In Paleis Soestdijk zal Prins Bernhard een eerste set van zes doosjes lucifers kopen. Hij zal er net als ieder ander één gulden vijf tig voor moeten betalen en het geld zal de padvinderij ten goede komen. Op hetzelfde ogenblik zullen dui zenden sigarenwinkeliers de padvin derslucifers van onder de toonbank halen. De padvinderij hoopt miljoe nen doosjes aan de man te bren- gen. Een deel van de opbrengst zal worden gebruikt om de uitzending van een Nederlands contingent naar de twaalfde wereldjamboree in 1967 te kunnen bekostigen. De jamboree zal worden gehouden in 't Farrgut State Park, een prach tig natuurreservaat in het uiterste noordwesten van de Verenigde Sta ten. Er worden zeventienduizend pad vinders uit 85 verschillende landen verwacht. Nederland zal drie of vijf groepen van 32 padvinders elk af vaardigen. De reis komt de padvin derij op bijna twee mille per pad vinder. Misschien wordt de vliegreis ge maakt in het eerste padvindersvlieg tuig ter wereld, want op 8 mei wordt één van de DC 4's van Martins Air Charter omgedoopt tot „Scout of the world". Het vliegtuig zal in de toekomst warden ingeschakeld voor het pas opgerichte padvinders-reisbureau Trans Euro Scout", dat eigen bui tenlandse padvinders vliegreizen zal organiseren. (Van onze Londen se correspondent). De Westduitse regering heeft zich gisteren na een langdurige kabinetzitting voorstandster verklaard van ..directe gesprekken met de communisten in het door de Russen bezette deel van Duits land". Bij deze gesprekken kunnen van Westduitse züde echter geen ver tegenwoordigers van de „vrij geko- Duitse regeringen" partner zijn, omdat de Bondsrepubliek aanspraak blijft maken op haar alleenvertegen- woordigingsrecht van de beide Duit se staten. Toch kritiek op Willy Brandt Deze beperking in de regeringsver klaring van gisteren betekent een directe kritiek op de plannen van burgemeester Brandt van West-Ber- om in zijn kwaliteit van voorzit- van de S.P.D. aan discussies in Chemnitz (Karl-Marxstadt) deel ,e nemen. Als burgemeester van Ber- ijn is Brandt hoofd van de regering ran het land Berlijn, dus van een .vrij gekozen Duitse regering". De sociaal-democraten hadden in hun antwoord op de tweede open brief van de Oostduitse S.E.D. een tweetal openlijke discussies voorge steld, een in het Oostduitse Gem- nitz en een in het Westduitse Han nover. Beide discussiebijeenkomsten zouden in de tweede helft van mei moeten plaatshebben. Behalve Brandt zouden ook de vice-voor- zitter van de S.P.D., Wehner en Er- lei in Chemnitz aan het woord ko men. De Oostduitse machtheb ber Ulbricht, schijnt voor de plan nen van de S.P.D. veel te voelen. Er is kans dat hij naar Gemnitz zal komen, en wellicht plannen heeft ook naar het Westduitse Hannover te gaan. Verwarring sociaaldemocratische oppositie was 9t nu toe een van verwarring. Deze werd vooral door de sterk uiteenlopende standpunten in de C.D.U./C.S.U. veroorzaakt. Ook kanselier Erhard bleek geen voorstander van een doorbreken van het lange jaren gekoesterde taboe. De liberale coalitiepartner F .DP. echter, die altijd al steeds nieuwe plannen voor een toenadering in haar banier schreef, verklaarde zich bij monde van vice-kanselier en mi nister voor zaken betreffende de bei de Duitslanden, Mende, een warm voorstander van de plannen van de S.P.D.. Na aanvankelijke onzeker heid zal de F.D.P. de uitnodiging van de S.P.D., om ook naar Chem nitz en Hannover te komen, aan nemen. Morgen zal in het partijbe stuur hierover een officiële beslis sing vallen. De plotselinge en onver wachte positieve houding van de Bondsregering tegenover de plannen van de S.PD. volgde na een reeks besprekingen in de regeringscoalitie die maandag zijn begonnen. Zij brachten tot nu toe steeds weer el kaar tegensprekende berichten. Hieruit blijkt hoe weinig men bin nen de grootste regeringspartij de C.D.U./C.S.U. In werkelijkheid op reële toenaderingspogingen, die tot herstel van de Duitse eenheid zou den kunnen leiden, was voorbreid. In V.N. „Toelating van de Duitse Demo cratische Republiek lOost-Duits- land) en eventueel van de Duitse Bondsrepubliek tot de Verenigde Naties zou bijdragen tot het totstandkomen van de noodzakelijke verstandhouding tussen de twee Duitse staten en derhalve tot hun toenadering". Dat wordt gezegd in een verklaring van de Russische re gering, die woensdag is overhandigd aan de voorzitter van de Veiligheids raad door de plaatsvervangend lei van de Russische delegatie Mo- rozow. In de verklaring wordt voorts gezegd dat de argumenten volgens welke de Duitse bondsrepubliek het gehele Duitse volk vertegenwoordigt., „van elke grond ontbloot en ongerijmd" zijn. Amsterdams K. V.P.-bestuur treed af Het kringbestuur van de KVP ir Amsterdam is in zijn geheel afgetre den. De leden van de kringvergade ring hebben een uitnodiging ont vangen om op 3 mei bijeen te komen voor het kiezen van een nieuw be stuur. Sinds enige tijd doen zioh in het afdelingsbestuur problemen voor, die o.a. hebben geleid tot het aftreden van de heer F. Schneider als v zitter. De eenheid heeft zich daarna niet hersteld. De oudbestuursleden weigeren verklaring af te leggen. Na de kiezing van het nieuwe bestuur zal met spoed worden begonnen met het opstellen van een gemeenteprogram. Affaire-Weber in doofpot? De vüf Nederlandse verzetsstrij ders, die voor het gerecht van Mün- chen zouden getuigen over de toestanden in gevangenissen en concentratiekampen in en rond München, hebben van de Beierse Justitie officieel het bericht gekregen ze niet zullen worden gedag vaard. Zoals gemeld wordt op 28 april >or het Beierse hof de zogenaamde „Wiedergutmachungseis" van mevr Christl Schultes behandeld. Deze is de oorlogstijd als politieke gevan gene mishandeld in de gevangenis Bernau. Na de oorlog stelde ze eis tot schadevergoeding in. Door de getuigenis van dr. Josef Weber, tijdens de oorlog de verantwoorde lijke man voor de toestanden in concentratiekampen in en rond München, nu verbonden aan het ministerie van Justitie van Beieren, werden haar eisen door verschillende instanties afgewezen. Ten einde raad kwam ze dit jaar naar ons land om getuigen te vinden voor de wantoe standen. Deze vond ze met name ook in kringen van noordelijke verzets strijders. Ze liet hen vóór de 28ste april dagvaarden om de getuigenis sen is het Beierse hof van Justitie van dr. Weber te ontrafelen. Intus- tot de conclusie gekomen dat mevr Schultes volkomen gelijk heeft en dat aan haar eisen tegemoet zal wor den gekomen. Daarom, zo stelt dr. Gast, de senaatspresident van het hof van Justitie, is de getuigenis van de Nederlandse verzetsstrijders niet meer nodig en zullen deze niet do gelegenheid krijgen te getuigen over de toestanden in genoemde kampen. Na de getuigenis van dr. Weber in de zaak-Schultes, wil men het er nu niet bij laten. De verzetsstrijders wil len de gehele wereld laten weten, dat volgens hen in de Duitse staat Beieren de oorlogsmisdadigers do hand boven het hoofd wordt gehou den. Met name vindt men het on aanvaardbaar dat dr. Weber getui genissen kon afleggen waarvan men afschriften heeft. Ze zouden niet alleen gelogen zijn, maar bovendien i blaam werpen op alle Nederland- verzetsmensen, die hebben gezeten in de gevangenissen en kampen, welke onder zijn beheer stonden. Men kan niet begrijpen, dat men in Beieren dergelijke figuren nog hand haaft. Men kan er niet in berusten men in Beieren alles maar In de doofpot stopt. Het blijft daarom ook niet bij de vijf getuigen. Het ligt in de bedoeling, dat allen die op een of andere manier in genoemde gevan genissen en concentratiekampen heb ben geleden, de nationale en inter nationale pers gaan vertellen hoe de toestanden waren. EUROPA-I WORDT 18 MEI GELANCEERD Functionarissen van de Europese organisatie voor de ruimtevaart El- do hebben besloten tot een voorlo pige datum voor de lancering var het ruimtevoertuig Europa-I, n.l op 18 mei om 23.30 uur Nederlandse tijd van de basis Woomera in Zuid- Australië. Een woordvoerder in Adelaide zed, dat het voertuig 700 kilometer ver der in de Simpsonwoestyn terecht moet komen. Europa I zal worden gelanceerd met eer. Britse Bluesteakraket, waarop nagemaakt ledige Franse en West duitse aandrijf raketten en een ledige Italiaanse satelliet zijn geplaatst. Een echte satelliet zal niet voor 1968 in de ruimte worden gezonden. (9ud QUemvo i Uit het Leidsch Dagblad van 21 April 1866: 1 Bij de aankomst op Zon- dag van den eersten trein uit 1 Utrecht te Amsterdam waren de reizigers in één der iva- 1 gons van het volgende getui- 1 ge. Een Israëlitische vrouw 1 lichtte, toen alle kaartjes wa- ren opgehaald, hare crinoline op en 2 kinderen van 10 jaar kwamen te voorschijn en ver heugden zich over de koste- loze wijze van vervoer. 1 Te Zalt-Bommel ging een persoon een weddenschap aan om in een half uur tijds J 25 borrels jenever uit te drin- ken. Thans ligt hij ernstig ziek en zal waarschijnlijk sterven.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1