tod de des levens KAMP HOUTRUST 66 n^ïA' ATERDAO 16 APRIL 1960 oorspronkelijk verhaal van Joseph I. elnander voorzitter van de Paryse ge- jnteraad, Bernard Fafaeli, heeft plan ontworpen dat voorziet in aanleggen van snelverkeerswe- onder de grond, die de Parijse illjwjstad in vele richtingen zul- doorkruisen en hun model vinden do Métro. De oversteekplaatsen voetgangers op de straten, die [ondergronds zullen kunnen wor- gebracht zullen van luchtbrug- worden voorzien, terwijl het ni- der straten in deze gevallen orden verlaagd tot tenminste meter beneden het peil der irs". „Washington Daily", die inder- feen der eerste Amerikaanse bla- was welke een uitvoerige en en- ste beschrijving van Life City kondigde de komende rechts- aan als „Een duel tussen de der toekomst" en schreef i opmerkelijke, filosofisch getin- ïwing: stichting „Life City" heeft in lopen dagen duizenden ad- ;n sympathiebetuigingen ont- Het zyn dezelfde aanhangers [idee, die indertijd de oprichting |de stichting door hun dollar gif - slijk maakten. Het is de hor- rustzoekenden, de legermacht onnenen, de schare der verde- ener bewoonbare, veilige Tegenover hen treden in het rk de aanhangers der snel- "die de macht op de wereld wil- eroveren. Niet langer is in onze appij de politieke strijd bin- landsgrenzen interessant, i bet is de horizontale scheiding de mensen op wielen en de llljjn te voet, die zich heeft ont- ""ji jd tot een regelrechte oorlog, i een duel om macht, tegen on- Wanneer de aanhan- Life City zullen worden ver- lal niets meer de heerschap- gemotoriseerden in de weg Men zal zich misschien de zaken herinneren, die een l in Europa jaren geleden Itoneel van eenzelfde duel Nederland het land der fiet- ïrden gemotoriseerd, wer- motorrijwielen met snel- i 60 tot tachtig Iedereen mocht ihaffen. De wet tracht en perk aan het daardoor ontstane gevaar te stellen rijbewijs en mechanische ig der snelheid te eisen, bleek? De wet, dus de re- as afhankelijk van de Ka- Kamers waren afhankelijk kiezers der gevormd door brom- Met het gevolg dat de i handen en voeten was ge niet meer bij machte razernij te bedwingen. ,1de de motor de overwin- t recht kan men zeggen, dat Nederland de revolutie Iheidsmaniakken begon en dat macht reeds in handen roor de overheid wakker zal het misschien op grote de Verenigde Staten i ganse wereld gaan. De motor steeds meer aanhang, de voet- i met hem degene, die van l en veiligheid houdt, wordt ver- i de straat. Als wij thans Makers van de veiligste stad ter wereld, Life City, de rug toekeren, leveren wij onze wereld aan het to meloze monster der gemotoriseerde autocratie uit. Galotti beledigde man, die de actie tegen Life City leidde'. Als hij wordt veroordeeld, be tekent dat niet dat Life City de aardbodem wordt weggevaag slechts, dat hij zijn verklaringen niet heeft kunnen bewijzen. Doch als de auto in Life City niet terugverwe zen wordt naar de tunnelstraten, is het spel voor de beschaving verlo ren". Prompt twee dagen na deze publi- katie diende Rabinsky een aanklacht in tegen de redactie van de „Wash ington Weekly" wegens medeplich tigheid aan ondersteuning van Ga- lotti's beledigingen. Een aanklacht, die door de redactie met lankmoedig heid en stilzwijgen werd vernomen. HOOFDSTUK IX Lankmoedigheid en stilzwijgen zijn niet altijd kenmerken van in activiteit. Brad London, de verslagge ver van „Washington Weekly" die indertijd als een enthousiaste bewon deraar van de verkeersoplossing in Life City naar zijn post terugkeerde, had na een urenlang onderhoud met Galotti en Galloway aanknopings punten genoeg om zijn neus in de zaken van Rabinsky te steken en het spoor van de misdaad te volgen, dat als een rode draad door de actie tegen het ondergrondse tunnelsy steem liep. Brad London had uitstekende rela ties, niet alleen in collegiale, doch evenzeer in overheidskringen. Wan- hij zijn onverdeelde aandacht ?en bepaalde aangelegenheid richtte, wist hij steeds met een on vergelijkelijke journalistieke intuitie de bronnen te ontdekken, die hem wijzer konden maken de medewerking te verkrijgen, die hij nodig had. De kwestie Life City interesseerde hem bijzonder, niet alleen omdat hij met zijn feeling voor progressiviteit het belang van dit experiment had on derkend, doch vooral omdat hij een verklaarde, bittere vijand van on recht was. Onrecht aan de kaak stellen was een van zyn hartstochten en de vele vijanden, die hy zich daardoor had verworven, bewezen door hun getal dat hij het gevaar niet schuwde. Ga lotti had hem stormenderhand voor zich ingenomen. Diens oprechte stre ven tegen het onrecht, dat het mo torische verkeer langzamerhand bin nen de wettelijke voorschriften had kunnen bedrijven, had het geïnspi reerd en de impulsieve, soms onbe suisde Zuid-Amerikaan had hem er van weten te overtuigen dat de tijd voor een krachtdadige actie der be schaving tegen de barbaarse metho den van de techniek gekomen was. De aanklacht van Rabinsky tegen zijn blad was hem eigenlijk prach tig van pas gekomen: daardoor had de kwestie voor hem tegelijk een persoonlijk cachet gekregen. Zijn nasporingen o\ naties der combinatie, binsky de stroman was, leverden hem tenslotte zoveel bezwarend ma teriaal over deze „anti-tunnelactie", dat hij tijdens de behandeling voor de rechtbank kon zorgen voor een sensatie. In de geschiedenis van de „Wash ington Weekly" werd dit proces als een der grootste journalistieke suc cessen van de moderne tijd opgete kend. De tamelijk onbelangrijke rechtszaak wegens belediging en smaad werd aanleiding tot het roem ruchte „Proces tegen de verkeers- dictator", waarover thans, na zoveel jaren, nog geregeld in juridische kringen wordt gesproken. (Wordt vervolgd! Op de Lustrumtentoonstelling KAMP HOUTRUST *66 kunt u de uitrusting en een unieke kleurenfilm (elke avond 20.30 en 21.30 uur) van de Nederlandse Himalaya-expe- ditie 1964 bewonderen. Een van de vele bijzondere attractiee in de Houtnisthal- len, Den Haag, van 15 t/m 20 april, dagelijks van 10 - 22.30. zeil- en motorboten kampeermeubilair kampeerkeukens kampeervoeding watersportbenodigdheden sport- en vakantiekleding sportartikelen Vaccin tegen radioactieve besmetting Twee Amerikaanse geleerden heb ben gisteren gemaakt van de machi- biologen durende met de met hi ren stierf stelling aa kobalt. Va te muizen stierf tachtig procent. Dr. Visek merkte op, dat misschien in de toekomst mensen door middel van het vaccin beschermd kunnen wor den tegen ongelukken met kern reactors of tegen de gevolgen van radio-activiteit, in beroepen wear men aan deze straling blootstaat. De experimenten werden uitgevoerd met het enzym urease en met een anti bioticum, dat verkregen w^rd van met urease ingeënte konijnen. Andere Amerikaanse geleerden hebben een methode gevonden om op eenvoudige, en goedkope wijze radio-actief strontium-90 te verwij deren van na een kernexplosie be smette tarwe. Volgens het ministerie van landbouw bestaat de methode uit wassen in een zwakke zuuroplossing. Zulks kan gemakkelijk door de meel fabriek worden gedaan, terwijl aan de kwaliteit van het graan geen schade wordt toegebracht. PANDA EN DE WEGDOENER 19. „Slechterik! Slechterik!" riep Panda schril. „Wat een af schuwelijke dingen doe je toch!" Nu, zoals men hier duidelijk ziet afgebeeld, had hij alle reden om kwaad te zijn na de behandeling die Joris hem had doen onder gaan. Joris evenwel handhaafde een ivaardige kalmte terwijl hij zich speurend door het laboratorium bewoog, op zoek naar de Weg- doener. „Ge moet niet zo te keer gaan, baaske", vermaande hij. Machte loze boosheid wekt kwade stoffen op in het bloed, en dat is slecht voor het gestel. Ik meen geen kwaad; mijn belangstelling richt zich slechts op dat apparaatje dat heden door de Hooggeleerde Kalker toerd gedemonstreerd. Ah! Hier is het! Een briljante uitvinding, vriendje, waarvan gij noch deze hoogleraar de ware mogelijkheden ziet. Zo eenvoudig, gemakkelijk te transporteren en te behande len. Met eigen ogen zagen wij het keiharde wegdek verdwijnen; en zo een wegdek door dit apparaat verdwijnt, wat dan niet? En nu uw werkgever geen toepassingen voor het mechaniek weet te be denken en het slordig in het laboratorium laat slingeren, nu is het mijn taak om te zorgen dat het niet aan de vergetelheid wordt prijs gegeven. Vaarwel nu, makkertjedenk niet te slecht over mij". Met deze woorden verdween hij in de nacht RECHTER TIE EN HET SPOOK VAN DE TEMPEL 77. Rechter Tie neemt een slokje van de thee die Tsjiao Tai i hem heeft ingeschonken en mompelt: „Waar kan het ontbreke stukje zijn dat deze legkaart sluitend maakt?" Hij loopt in de ka mer heen en weer met zijn hanc met een diepe rimpel op zijn vo op de rug. Tsjaio Tai denkt na oofd maar hij komt er niet uit. fkaart bedoelt u, edelachtbare?" Na een poosje vraagt hij: „Welke l „Er zijn niet één, maar twee leg zelf nu wel compleet. Maar hoe pas i kaar? Daar zit 'm de kneep, zie je!" Rechter Tie loopt geruime tijd uit Tsjiao Tai's DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN BRAMMETJE FOK 495. Het was werkelijk ongelooflijk, zoals de clown op zijn kleine fietsje uit de voeten kon. Zelfs met het zware ladenkastje in zijn armen bleef hij prachtig in evenwicht, al moeten we er bij zeggen, dat de laden eruit waren. Er ivas maar één nadeel aan verbonden. Doordat het kastje een deel van het uitzicht belemmerde zag de clown het bordje niet, dat ergens tussen het riet stond opgesteld. Maar Bram, die te voet de achtervolging had ingezet zag het bordje welen hij bleef er aarzelend bij staan. MOERAS ZACHTE BERM DRIJFZAND En voor wie het dan nóg niet begrepen mocht hebben was er een tekeningetje bijgemaakt van een man, die zómaar de grond in zakte. „Dat lijkt me een gevaarlijk gebied om in verder te trekken", mompelde Bram besluiteloos.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 21