iet geld maar blubber erk aan verkeersplein Ruit van 550 X 525 m nog dit jaar gereed Prinselijk huwelijk in Den Haag: talr ijke vorstelijke gasten RIJKSWATERSTAAT DREKT1E WEGfN UTRECHT AANLEG KLAVERBLAD OUDFNRU GEEN HINDER VOOR WEGVERKEER Wat passerende automo bilisten zien van 't nieuwe verkeersplein: veel zand. veel blubber en een groot bord hoe het worden gaat. O Een beeld van afbraak rondom verkeersplein Oudenrijn. Het viaduct over ryksweg 12 richting Arnhem wordt afgebro- onze correspondent) echt Verkeersplein irijn blijft deze zomer Bitrum van uitgebrei- enschijnlijk rommelige werken die in alle ^treken tot ver buiten lenlijk rotonde de we- l jn woestijnachtig uiter- i [even, zonder dat er het oost-west en noord- rkeer op Nederlands Dtkle autoweg-draaipunt te iets verandert. Pas gen het eind van dit de ruit voltooid is die md wordt door de in zijnde aftakkende we llissen de autowegen kmsterdam - Arnhem - Bosch en Den Haag. iert er iets in het ge- patroon van verkeers- Dudenrijn. van 500 x 525 meter door kleine gebogen tijdelijke wegverbinding op de bestaande autowe- gaat dan het huidige ver- lein vervangen. Op de om- gP i nlimte komt dan gelegen- H li# 2 aan te pakken van het lif de klaverbladkruising: i van het tachtig meter zestig meter brede via- irmce het noord-zuidver- !r rij'isweg 12 Den Haag - .gevoerd wordt en de aan- de lussen voor het aftak- verkeer. Tot eind 1966 zul- wnobilisten die Oudenrijn sn veel zand en aarde zien en voor de rest hoogstens idcele keer een rijstrook ar uur buiten gebruik ge- rinden als er juist een aan- de wegverharding gemaakt worden. r zelfs een dergelijke klei- emmering zal tot de hoge leringen behoren. De uitvoe- ran het hele werk is geba- op het principe: het ver- p de kruising moet ongehin- ilijven. 1 op feestdagen noch op zon- of bij welke andere gele ld met extra verkeer, zal de irsafwikkeling op Oudenrijn aar enigszins beïnvloed wor- tor het werk van het klaver- de rotonde niet in staat is .pdagen met vijftig-, zestig-, ligduizend auto's per 24 uur erkeer te verwerken zonder opstoppingen voorkomen, is ander punt. Juist omdat de iteit bij de bestaande situa- klein is. gaat hier een stuk- vierkante kilometer eni- entallen miljoene en 4 jaar werken kosten. ttporisering in de wegenbouw [ten invloed hebben op het 0 van he": werk aan de kla- [adkruising van de autowe- A'dam - 's-Hertogenboscs 'en Haag - Arnhem-grens. Tot oe is er geen enkele financië- anleidlng om de aanpak van verkeersplein Oudenrijn te ver witten en het ziet er niet uit dat dat in de toekomst zal gebeuren. Daarvoor heeft klaverblad een te hoge priori- Ook bij het tegenwoordige ttchema duurt het tot eind ■begin '69 eer het klaverblad Utrecht de ongelijkvloerse JS'ng mogelijk maakt van twee Rle verkeersstromen in Ne- Bnd, Dat is dan in feite al ja- te laat. In '65 zat het ver- bij Oudenrijn herhaaldelijk Dit jaar zal dat nog wel |er worden en in '67 en '68 ko to «r zoveel auto's bij dat elk jjtel eenvoudig catastrofaal zou financiële zorgen rondom nnjn maar dat wil niet fcgen dat er geen vertragingen zijn. Andere oorzaken dan 'rek o.a. weersomstan- m kunnen het oorspron g-werkschema beïnvloeden. slechte zomer van 1965 en ït •JWinter '65-'66 hebben er dat vergeleken met de den Van ^erhalf jaar gele- F bet grondwerk een paar maan- harrt! ging heeft- Er wordt k pWer^ ^ie achterstand werv«- ien hij een totale 'itoüf °?e Van een iaar vier Ze hfte,10 n paar maar,den weinig, r roeven geen enkele nadelige O Verkeersplein Ouden rijn in vogelvlucht met ingetekend de nieuwe toe stand. De foto is gemaakt in zuidelijke richting. Op de voorgrond de Amster damse tak rijksweg 2) bovenaan de weg naar s-Hertogenbosch rijks weg 26); links naar Arn hem (rijksweg 12)rechts naar Den Haag. De witte lijnen links- en rechtsbo ven geven de twee zuide lijke aftakkingswegen aan waarvan op het ogenblik het zandlichaam klaar is. In ae tweede fase (1967 -en 1968) fungeert de af- takkingsruit als verkeers plein en komt ruimte vrij voor de aanleg van de lus sen en het 60 meter brede viaduct dat met 8 rijstro ken het noord-zuid verkeer over rijksweg 12 heen leidt. invloed te hebben op de opleve ringsdatum. De grootste vertraging is niet van de winter ontstaan. Rijkswa terstaat en uitvoerder weten pre cies wat 'n Hollandse winter voor grondwerk betekenen kan. Winter- vertraging wordt ingecalculeerd en al heeft de afgelopen winter het met zijn voortdurende wisse ling van regen-vorst-regen wel erg bont gemaakt: de zomer heeft het naar verhouding veel bruiner ge bakken. Vooral voor een werk dat zich afspeelt in het overgangsge bied tussen klei en veen. ..Een en al blubber en smur rie". karakteriseren ir. D. H. La- brie van de afdeling Utrecht van de directie wegen van Rijkswater staat en de heer J. P. Huibers, technisch hoofdambtenaar belast met het toezicht op de uitvoering. de situatie van het afgelopen an derhalf jaar. ZANDDIJKEN Op 7 december 1964 is het eigen lijke werk aangepakt, nadat tevo ren de waterstaatkundige situatie in dit gebied was aangepast aan de nieuwe toestand. Sinds december 1964 hebben draglines zich een ruitvormig cu- net gevreten door de klei- en veen lagen rondom het verkeersplein. Twee zandzuigers hebben via persleidingen honderdduizen den kubieke meters zand aange voerd en op het ogenblik tekent het ruitvormige stelsel van toe komstige aftak' ingswegen zich al voor een flink deel af in zanddij ken. Het verst gevorderd zijn de twee aftakkingen aan de zuidkant van het verkeersplein: de aftakking Den Haag - 's-Hertogenbosch en de aftakkingen 's-Hertogenbosch - Arnhem. In dit zuidwestelijke en zuid oostelijke kwadrant van het toe komstige klaverblad zijn de af takkingswegen „op hoogte". Feite lijk hebben ze „overhoogte": ze tekenen zich af als gebogen zand dijken van een paar meter hoog- te. De overhoogte dient om zandbaan en ondergrond de nodige belasting te geven zodat ze in elkaar ge perst worden en niet meer vervor men als straks de verkeersbelas ting er op komt. Het extra zand wordt in de tweede fase van het werk gebruikt voor de lussen van het klaverblad. BLUBBER Aan de noordkant van Rijksweg 12 waar de grondslag het slapste is. zijn de aftakkingen minder ver gevorderd. Daar moest een laag blubber van 4.5 meter weg- gebaggerd worden voor een laag met voldoende draagkracht over bleef. In deze aftakkingen Arn hem - Amsterdam en Amsterdam - Den Haag wordt nu zand inge bracht. In totaal is circa 400.000 kubie ke meter zand verwerkt. Het tota le klaverblad vraagt ongeveer 900.000 kubieke meter. Het lijkt er dus op of het zandtransport voor bijna de helft er op zit. Doordat dat zandbanen tijdelijk overhoog te krijgen en een deel van het zand dus tweemaal verwerkt wordt, is dat niet zo. Ongeveer een derde van het zand ligt op zijn definitieve plaats. STUIVER Als tegen het eind van dit jaar de aftakkingswegen met aangren zende delen van de verkeerslussen in zand voltooid zijn, kan de weg verharding worden aangebracht. Waar ze bij elk van de vier po ten van het verkeersplein aanslui ten aan de autowegen worden ze tijdelijk verbonden door een weg verharding die de ruit de vorm geeft van een vooroorlogs stui vertje. De hele ruit wordt dan gebruikt in de plaats van het tegenwoordi ge verkeersplein. De ruit met zijn afmetingen van 500 x 525 meter is veel groter dan de cirkel van dit moment, die en doorsnee van een kleine 200 meter heeft. Er is meer ruimte beschikbaar voor het „weven" van het ver keer, maar zonder verkeerslich ten zal Oudenrijn het ook dan niet kunnen stellen. De verkeerslichtenregeling is op het ogenblik in studie, evenals de verlichtingsproblemen. Het is de bedoeling dat de aftakkingswegen direct hun definitieve lichtmasten krijgen en dat er op de vier hoek punten bij de aansluiting van de autowegen zo nodig een paar tij delijke lichtmaster komen. NOG 2'/2 JAAR In 1967 en '68 kan dan met vol le kracht de tweede fase aange pakt worden. Allereerst moeten de verhardin gen van het oude plein met toelei- dende wegvakken opgeruimd wor den. Ook de buiten gebruik gestel de viaducten over de weg naar Den Bosch en naar Arnhem kun nen dan afgebroken worden. Op het vrijgekomen terrein komt het grote kunstwerk aan de beurt dat de ruggegraat van klaverblad Oudenrijn gaat worden: een via duct van 80 meter lengte en 60 meter breedte. Constructief gezien worden het vier viaducten van 15 meter breedte naast elkaar, waarmee het noord-zuidverkeer over rijksweg 12 wordt heen geleid. De vier viaducten komen op an derhalve meter afstand van el kaar: een afstand die wordt over brugd door een afdekking om hin derlijke lichtval en het ontstaan van sneeuwrichels tegen te gaan. Van de viermaal twee rijstro ken die op het viaduct ter be schikking komen zijn de binnen ste twee bestemd voor het door gaande noord-zuidverkeer. De buitenste zijn bestemd voor af slaand- en invoegend verkeer. In deze tweede fase worden ook de vier lusvormige rijbanen aan gelegd voor het verkeer dat linksaf wil slaan. Het klaverblad is dan voltooid en kan in gebruik worden geno men, nadat de tijdelijke verbindin gen tussen de rijbanen voor het rechtsafslaande verkeer zijn ver wijderd. FAoE 2 Voor het zover is zullen nog 2x/2 jaar voorbij gaan. Voorlopig moe ten de automobilisten het doen met kleine veranderingen, die niet eens directe verbeteringen behoeven te betekenen voor de afzonderlijke verkeersdeelnemers. Zo zullen in de loop van het jaar de twee benzinestations in het noord-west-en in het zuid-oost kwadrant buiten gebruik worden gesteld. De een wordt verplaatst naar de weg richting Den Haag onder Harmeien; de tweede naar de weg uit de richting Den Bosch onder Jutphaas. Aan de aanleg van deze benzinestations met op- en afritten wordt ge werkt. Oudenrijn blijft nog een paar jaar knelpunt. De enige troost is dat door een zorgvuldig werkschema tenminste extra hinder voor het verkeer voorkomen wordt. Als maandag in de hervormde Grote Kerk in Den Haag het kerke lijk huwelijk wordt gesloten tussen de Duitse prins Karl Adolf Andreas von Hessen en de Oostenrijk-Hongaarse gravin Yvonne Margit Valerie Sza- pary, zullen daarvan vertegenwoor digers van de regerende vorstenhui- zenn van Griekenland, Engeland, Denemarken en Zweden als ook de Spaanse troonpretendent getuige zijn. Onder de 65 gasten van het bruids paar zullen zich bevinden: Koning Constantijn van Griekenland en zijn echtgenote Anne-Marie ivan Dene marken), zijn zusters de prinses sen Sophia met haar echtgenoot Prins Juan Carlos van Spanje en Irene, voorts Prins Philip van Enge land, de echtgenoot van Koningin Elizabeth II en zijn moeder Prinses Alice van Battenberg. Prinses Bene dikte van Denemarken, dochter van Koning Frederik en Prinses Christi na van Zweden, dochter van Koning Gustaaf Adolf. Voorstel Telderstichting PREMIE BIJ GEEN VERZUIM (Van onze parlementaire redactie). Op korte termijn kan het toene mende ziekteverzuim worden be perkt door de werknemer een finan cieel belang te geven bij aanwezig heid op het werk. Daarbij kan men op twee manieren te werk gaan. In de eerste plaats kan men de werk nemer weer een stukje eigen risico laten dragen in de vorm van een verlaging van de uitkeringspercenta ges bij ziekteverzuim of het opnieuw invoeren van afgeschafte „eigen- nsico-dagen". In de tweede plaats kan men het verzuim ontmoedigen door de werknemer, die gedurende een bepaalde tijd niet heeft verzuimd, een premie toe te kennen. Dit staat te lezen in een rapport „ziekteverzuim, arbeidsschaarste en personeelsbeleid" van de liberale prof. mr. B. M. Telderssichting, dat dezer dagen is verschenen. Het rap port schrijft over de eerstgenoemde maatregel, dat het bij de huidige arbeidsmarkt niet gemakkelijk zal zijn, de klok terug te draaien. Over het toekennen van een aanwezig heidspremie schrijft het rapport, dat deze premie een aflopend karakter zal moeten hebben, teneinde te voor komen dat een klacht wordt veront- achtzaamd om de premie nog te kunnen incasseren. Men zal voorts met deze maatre gelen niet kunnen volstaan en moe ten streven naar een grotere harmo nie tussen de mens en zijn arbeid in het 'bedrijf. Aan het vraagstuk van het personeelsbeleid zal in de toe komst tenminste dezelfde aandacht moeten worden geschonken als aan de fabricage, de afzet en het speur werk. Prins Karl van Hessen (29) gaat na het huwelijk in Kronberg bij Frankfort wonen, waar ook het fami lieslot Friederichshof ligt. Hij gaat het familiebezit beheren, wat thans zijn oom Prins Wolfgang van Hessen doet. De bruid (22) is de dochter uit het tweede huwelijk van Ursula baro nesse van Richthofen, die in Den Haag woont en de Hongaarse graaf Bela Szapary, die zijn domicilie in Salzburg heeft. De bruid werd in Boedapest geboren, kwam na de tweede wereldoorlog naar Nederland, waar zij in Den Haag op schoolging. Zij voltooide haar opvoeding en Engeland. Daarna was zi) juwelen- ontwerpster in Den Haag. Bruid en bruidegom leerden elkaar kennen op het feest, dat drie-en-een- half jaar geleden prinses Anne-Marie van Denemarken, de huidige Griekse koningin, gaf. toen zij 16 werd. Het kerkelijk huwelijk zal worden ingezegend door ds. K. Grabowski in Kronberg en hofgeestelijke van de familie van prins Karl. Zondagavond is er feest in het ouderlijk huis van de bruid aan de Waalsdorperweg in Den Haag. Graaf Szapary vond zijn huis hiervoor wat te klein, waarom hij de woning een tijdelijke uitbreiding gaf door er feestzalen van tentdoek tegen aan te laten bouwen. Honderd jaar „Nederlandsche Zondagsschoolver." De Nederlandsche Zondagsschool* vereeniging viert haar 100ste ver jaardag met een uitgebreide Jaarver gadering op 3. 4 en 5 juni in de RAI in Amsterdam. De vereniging is de grootste inter kerkelijke zondagsschoolorganisatie in ons land. Deelnemers aan de jaar- I vergadering wordt op 3 juni een ont- I spanningsavond geboden Op 4 juni wordt de speciaal voor het jubileum geschreven musical „Kind op maan dag" opgevoerd. Die dag recipieert ook het bestuur. Zondag wordt des ochtend in de Westerkerk een dienst gehouden. Bij gelegenheid van het eeuwfeest wordt een actie gehouden onder het motto „Wij voor hen". Voor hulp aan kinderen uit andere landen is reeds een bedrag van f 40.000.bij eengebracht. Kerken en particulie ren gaven voor de inrichting van een eigen vormingscentrum van het Na tionale Zondagsschoolwerk een be drag van meer dan f 20.000. Voorts zal een boekje verscheen over de geschiedenis van de zon<wi?s- schoolarbeid in ons land. Onder de titel „Van feest tot feest" wordt een grammofoonplaat met liederen en gedichten rondom de feestdageh sa mengesteld. Strandpaviljoen verbrand Bin nen enkele dagen is opnieuw een strandpaviljoen met inventaris op Haagse strand nu bij Ocken- burgh door brand vernield. De schade wordt geraamd op f 25.000. De oorzaak is ook nu onbekend. Het paviljoen was eigendom van een in woner van Wassenaar. Theda Elisabeth Agnes von Amsberg. een zuster van Prins Claus, is vandaag in Hitzacker in het huwelijk getreden met Karl Freiherr von Friesen. Hier het paar in de tuin van het kas- 1 teel Dötzingen aan de vooravond I van het huwelijk. Voettocht naar Den Bosch Drieduizend eindexaminandi van middelbare scholen en rijksscholen trokken vandaag van twaalf ver schillende Brabantse plaatsen op j naar Den Bosch, waar de negende Pax Christi-voettocht werd besloten met een massale plechtigheid in de Sint Janskathedraal. Een teleurstel- I ling voor de vele jongeren was het I feit dat mons. Bekkers in verband i met zijn 'ernstige ziekte dit jaar ver stek moest laten gaan. In vorige ja ren was de bisschop altijd van de partij bij de pelgrimage. Nu moesten de jongeren zich beperken tot een ernstig gebed voor de genezing van de bisschop.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 15