Drijvende ijsbergen worden met verf gemerkt Kom er ACHT-ei IJS - PATROUILLE 1 WEER OP JACHT Elk jaar opnieuw ZATERDAQ 16 APRIL 1966 LETOSCH DAGBLAD OP 14 april verging het gloednieuwe passagiersschip „Titanic" op zijn maidentrip van Southampton naar New York ten zuidwesten van New Foundland, op een dagreis van de haven van aankomst, als gevolg van een botsing met een ijsberg. Honderden passa giers, onder wie vele prominenten uit de scheepvaartwereld, kwamen bij deze ramp om het leven, 's Werelds grootste en onzinkbaar geachte mailschip werd het slachtoffer van het gevaar dat in de lente elk jaar weer dreigt in het zeegebied rond de Grand Banks ten oosten en zuidoosten van New Foundland de van het landijs op de westkust van Groen land afgebroken ijsmassa's die, op de Labradorstroom dt vend, hun weg zoeken. Twee jaar later nam de United Stal Coast Guard (Amerikaanse kustwacht) het onderdeel de Amerikaanse Marine' dat een speciale vredestaak hei en volkomen gericht is op het verhogen van de veiligheid zee en het bijstaan van de zeeman-in-nood, het observei van dit gebied ter hand. Er werd een uitgebreide waarscl wingsdienst ingesteld, een dienst die in vijftig jaar, do treffend geworden door de ontwikkeling van eommunieal navigatiemiddelen, van onschatbare waarde voor de schei vaart is geworden. Het zeegebied dat bewaakt wordt en de drift van de af gekalfde ijebergen. Kom er ACHT-er -ft Drijvende ijsbergen zijn gevaarten die zich vaak ver onder water uitstrekken. observatieplaats van de waarne mer kan een ijsberg op ongeveer 18 mijl worden ontdekt. In een heldere en donkere nacht zal men een ijsberg niet eerder dan op een kwart mijl ontdekken en overdag zal de val van het licht bij het ontdekken een belangrijke rol spe len. Het aan zeelieden zo warm aanbevolen regelmatig temperatu ren van het zeewater in het ge bied waar ijsbergen worden gesig naleerd, wordt door de Amerikanen van de ijs-patrouille, gezien hun grote ervaring, als een vrij inef ficiënt observatiemiddel be schouwd. Een plotselinge daling van de temperatuur betekent nog niet de nabijheid van een ijsberg. Meer waarde moet men hechten aan het verschijnen van schollen of kleine ijsveldjes. Deze gaan dik wijls een ijsberg vooraf. OBSERVEREN Voor het observeren van de drift van een ijsberg gedurende enkele dagen maken de kotters gebruik van een merksysteem dat het vori ge jaar is ingevoerd en bijzonder voldoet. Met een van de alleroud ste schietwerktuigen, een doodge wone pijl en boog wordt van ge ringe afstand een tube verf op de kant van een ijsberg geschoten die een merk geeft van 8 tot 10 voet doorsnede. Door het gebruik maken van diverse kleuren kan een ijs berg later weer worden geïdenti ficeerd en de richting en afstand, die sinds de eerste observatie zijn afgelegd, in kaart worden gebracht. zakelijk mocht blijken in verband met de radioverbinding, kan deze communicatie altijd geschieden via een kotter van USCG. Voor deze inlichtingen is geen betaling ver schuldigd. KOSTEN De kosten van deze zo uitermate belangrijke en nuttige inlichtin gendienst ten bate van de scheep vaart worden niet alleen door de uitvoerders, de Verenigde Staten gedragen. In verhouding tot het totaal tonnen scheepsruimte dat jaarlijks het gebied, waarin de ijs- patrouille werkt, passeert, betalen Canada, Engeland, Frankrijk, Ita lië Griekenland, Nederland, België Noorwegen, Zweden en Denemar ken mee aan de kosten. Zoals hiervoor gezegd, werk ijs-patrouille van begin maart eind juni. Aan het eind vaa seizoen 1940 maakte de I Northland een onderzoeking in Straat Davis en de Bafftï weer die voorraad ijsbergen het volgende seizoen inmidórt drift was gegaan. Op een rei» 3300 mijl werden toen niet 1 dan 3289 ijsbergen van enige portantie waargenomen. En k maar een geluk, dat het ova deel ergens in het hoge n« strandt en niet meer op drift I Met rond 400 ijsbergen per die in het zeegebied van de Banks verschijnen, is al gen« vaar geschapen dat de ijs-pat le van de United States zo goed mogelijk tracht te elii Naast het radio-station NIK zen den ook Naval Radio Washington (NSS) en Radio Halifax (CFH) de ijswaarschuwingen uit. In Argen- tia zitten als een spin in haar web die leiders van deze ijspatrouille die niet eerder met het werk sta ken dan tegen de zomermaand ju li. Men kan aannemen dat eind Juni alle gevaar voor drijvende ijs bergen is verdwenen, In 1939 is het eenmaal voorgekomen dat op vrij zuidelijke breedte nog een ijs berg werd gesignaleerd maar dit moet als een hoge uitzondering worden beschouwd). Als het noodzakelijk wordt ge acht, komen de radio-stations mei een extra uitzending in de lucht waarvoor zij de aandacht trekker) door het voorafgaan van het inter nationale veiligheid ITT. Bovendien kan elk schip op elk uur van de dag of nacht zich om inlichtingen wenden tot Radio NIK op enkele speciaal daarvoor aan gegeven golflengten. Als het nood- Kunt de acht afwijkingen in de oeide bovenstaande tek vinden? De Juiste oplossing vindt U elders op deze pagina HALF maart ifjn ze weer uitgevaren, de kotters van de United States Coast Guard, die speciaal belast zijn met het opsporen van en het waarschuwen voor drijvende ijsbergen die voornamelijk in het gebied ten zuid-oosten van New Foundland rond de Grand Banks een gevaar voor de scheep vaart betekenen. Zij zijn vertrokken uit hun thuishaven Woods Hole in Massachusetts om volgens een speciaal systeem een zee gebied, dat tweemaal zo groot is als de Amerikaanse staat Penn> sylvania en gelegen is ten oosten en zuidoosten van New Found land. te doorkruisen en elke ijsberg die zij ontmoeten te rappor teren en zo mogelijk zijn verplaatsing in het oog te houden. Dit gebied ligt tussen de 40ste en 50ste breedtegraad en tussen 42 en 60 graden westerlengte. Tegelijkertijd zijn van de basis Argentia op New Foundland de verkenningsvliegtuigen van de US Coast Guard in actie gekomen die in samenwerking met de kotters het speuren naar gevaarlijk ronddrijvende ijsbergen inzetten, terwijl aan wal een uitgebreide organisatie leiding geeft aan het werk en drie radiostations tweemaal per dag, en zoveel malen meer als nodig blijkt, de scheepvaart voorzien van inlichtingen waarmede zij haar voordeel kan doen. Elk Jaar weer, tegen het begin van de lente, verschijnen de Ijs bergen, die op de koude Labrador- stroom naar het zuiden afzakken, in de buurt van New Foundland. ZIJ kruisen een van de drukst be varen scheepvaartroutes van de wereld en vormen een gevaar dat niet onderschat moet worden. Zij rijn afkomstig van de immense gletsjers, uitlopers van de honder den meters dikke Ijskap van Groen land die aan de westkust in zee uit monden. Banks, waar de koude Labrador- stroom en de warme Golfstroom, die uit de Golf vas Mexico komt, elkaar ontmoeten en juist in deze vroege lenteperiode op negen van de tien dagen mist veroorzaken. Een vergroting van het gevaar. West Groenland heeft honderd van deze monstergletsjers maar slechts een twintigtal produceert Ijsbergen in het respectabele aan tal van ongeveer 7500 per seizoen waarvan er „slechts" 400 zui- In de maanden van mildere tem peraturen breken machtige ijs klompen van deze gletsjers af en beginnen htm drijftocht in Zee. Op de noordwaarts trekkende Westgroenland-stroom bewegen ze slch eerst naar het noorden tot de omgeving van de Melville Sound waar zU de eerste winter doorbren gen. Dan zakken ze af naar het zuiden „overwinteren" ln de buurt van Kaap Dier en drijven dan in de daarop volgende lente naar het zuiden af om met de Labrador- stroom, na een drijftocht van cir ca 1800 mijl, in de Noord-Atlan tische oceaan, te raken. En dat op een Ujd dat rond de Grand delijker breedten bereiken en de scheepvaart kunnen belagen. Ge zien het gevaar zijn het er echter 400 teveel. KAART Elke ijsberg die de kotters van de US Coast Guard in het oog krijgen, wordt in kaart gebracht en gerapporteerd aan het radionsta- tion NIK USCG Radio Argentia op Newfoundland. Dit station zendit tweemaal per dag, op een vastge stelde tijd en op verscheidene golf lengten, waarschuwingen aan de scheepvaart uit, maar verzoekt ook aan de internationale scheep vaart in het betrokken gebied om de vier uur te rapporteren of ijs bergen zijn waargenomen waar naast gegevens over het bestek, koers en vaart van het schip en de weersomstandigheden ook zeer welkom zijn. Met het kennen van die weers omstandigheden kan de ijs-pa trouille zijn voordeel doen omdat bv. slecht zicht het plannen van een verkenningsvlucht kan voorko men. In mist en nevel kan een vliegtuig ook weinig uitrichten. De waarschuwingen worden op dic- teersnelheid gegeven zodat men op alle schepen ruimschoots gelegen heid heeft deze te noteren. Zoveel ais mogelijk is, wordt de drift van de ijsbergen geobserveerd'. Kent men snelheid en koers van zulk een gevaarte dan kan, met zekere reserves, een zeegebied worden gewaarschuwd voor de mo gelijke verschijning van een ijs berg de uitkijk worden versterkt, ondanks alle wonderlijke elek tronische observatiemiddelen waar van de radar een zeer voorname Is, ls de visuele waarneming van een ijsberg altijd nog de meest be trouwbare. Radar kan op dit ge bied minder uitrichten dan men wellicht denkt. ECHO IJs geeft een heel wat zwakkere echo dan zeewater en verder dan vier mijl zal die beste radar geen echo geven op een zich in de on middellijke nabijheid bevindende ijsberg. Afhankelijk van het zicht, de grootte van de ijsklomp en de 1. hamer 2. neus op schilderij 3. pruil em and 4. knop op kastje 5. bloem en vaas 6. toeter Jongetje 7. kop van spijker 8. pijp smaller van vrouw Ijsberg aan bakboorden wordt met verf r- door middel van pijl en boog gemerkt.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 10