„Holland Festival heeft weer veelzijdige plannen Ida Haendelfabuleus knap in Strawinsky NEEM Nd JBij IN BLIK Toneel, muziek, jazz. happening en films kunst Noel Coward speelt Somerset Maugham Caroline Kaart in Hazerswoude Treurmuziek van Spectaculaire „ZigeunerbaroFi" in Valkenburg (L.) Lutoslawski - yfllJDAG 15 APRIL 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 ïntrede totaal theater'' (Van onze kunstredactie» Het Holland Festival 1966 is enkele forse stappen dichter bij zijn uit- ndelijke vorm. Gisteren heeft de leiding van het Festival het nagenoeg mplete programma bekend gemaakt, dat tussen 11, juni en 15 juli zal orden verwezenlijkt. De meest, opvallende noviteiten in de manifestatie ongetwijfeld de intrede van het totaal theater', dat met Peter Schats •byrint" door Nederlandse kunstenaars wordt gepresenteerd, het in- ssen van jazzconcerten en het vertonen van Japanse films in een reeks j rt"-bioscopen. De benoeming van Hans de Witte in de leiding van het Holland Festi- zal deze zomer nog niet merkbaar zijn in het. programma. Over hoe taakverdeling daarna zal zijn heeft mr. H. J. Reinink zich gisteren \niet uitgelaten. Concerten Klassiek en modern Het Festival neeft ook voor dit ar het klassieke weer met het mo- me trachten te verenigen. Dat met name in de toneelsector goed lukt. Het Pools Nationaal Theater Warschau zal met de morali- „Het leven van Josef" komen 'üi^Jor dit „laboratoriumstuk" brengen Polen 'n eigen toeschouwersruim- mee! Eén van de interessantste anse toneelleiders, Roger Plan- oii, die eerder hier al veel waar- oogstte met zijn „Drie mus- hi tiers" zal nu „Tartuffe" van Mo ire komen spelen met zijn Com- ignie. ie belangrijke Duitse regisseur i Heinz Stroux ensceneerde „Der j-iflz von Homburg" van Von v0' leist. Van ditT drama wordt een jftal voorstellingen gegeven. Het Nederlands Toneel is gelukkig eer eens ruim vertegenwoordigd. De ineelmanifestatie betreft dit jaar pvoeringen van Hoofts „Warenar" nder regie van Ton Lutz, die sa- in met Nell Koppen, Mimi Boes- aeh, Henk Rigters, Jules Croiset, lies Royaards, Allard van der cheer en Johan Kaart daar rollen vervult. Ernst van Altena maak- fen teksbewerking, Nicolaas VVijn- ^Jerg ontwerpt décors en kostuums, «fin „De brakke grond" speelt !enk van Ulsen de Engelse versie - an Gogols „Dagboek van een gek", - reik stuk hij later ook .in Londen zal pelen. De „Elckerlyc'-traditie zal mi a dit jaar niet worden verbroken, üllal zal men wel Han Bentz van den terg voor het laatst in de titelrol tunnen zien. Het Nieuw Rotterdams Toneel peelt in de kleine Doelenzaal in Rot terdam een serie van Sophocles, „An- igone". Rotterdam in centrum iets Meestal peegt het leeuwendeel van t e tot Festival zich in Amsterdam en Den Haag te voltrekken, maar het in gebruik nemen van de nieuwe mu- J »ektempel in de Maasstad en het Tlnternationale congres van de Inter- national Music Council van 20 tot 24 juni in Rotterdam heeft gemaakt PI deze stad vooral in muzikaal op richt extra aandacht van de Festi- talleiding heeft gekregen. Opnieuw heeft het Holland Festival rich kunnen verzekeren van de con- 4-^16^16 première van een Britten- Opera. De Engelse componist heeft tojuist zijn „The burning fiery fur nace" voltooid, die in de Amster damse Westerkerk en de Willemskerk to Den Haag uitvoeringen krijgt. De medewerkers zijn allen Engelsen. Over de reprise van de succesvol te uitvoeringen vorig jaar van Haydns „Le Pescatrici", van Belli- ni's „I capulette i montecchi" met Italiaanse solisten, een koor uit Bo- togna en het Residentie-Orkest on der leiding van Claudio Abba- *to en Renato Castellani, de film regisseur en van Verdi's „Don Car- j los" met het Concertgebouworkest, een aantal Nederlandse solisten on- der leiding van Bernard Haitink- Ge°rg Reinhardt is al eerder be richt. Het Concertgebouworkest, het Re sidentie-Orkest, het Radio Filharmo nisch Orkest en 't Rotterdams Phil- harmonisch Orkest willen onder eigen en buitenlandse dirigenten concerten geven. Met veel interesse wordt uitgekeken naar de drie uit voeringen, die de Berliner Philhar- moniker onder directie van Herbert von Karajan geven. Het orkest va nde „Südwestfunk speelt moderne werken onder leiding van Ernest Bour. Het Ned. Kamerorkest geeft concerten in Amsterdam en Rotter dam. Het kamermuziekprogramma wordt door vele ensembles en solis ten uit binnen- en buitenland ver- d. De vaste orgelmanifestaties vindt men ook ditmaal weer in het Festivalprogramma. Er komen drie jazzconcerten (in Amsterdam, Den Haag en Rot terdam) waarin het Albert Man- gelsdorff Quintet, het Misja Mengel berg kwartet, het trio Pim Jacobs en Boy's Big Band zullen optreden. „Labyrinth" De meeste aandacht zullen wel de vijf voorstellingen van ..Labyrint" trekken, die de ma kers zich voorstellen tot een grote happening te maken voort komend uit ..theoretisch degelijk voorbereid researchwerk". In dit ..totaal theater" wil men het publiek rechtstreeks betrekken door meedoen. Het publiek moet worden gedesoriënteerd in een botsing van kunsten als muziek, film, architectuur, dans e.a., al dus regisseur Peter Oosthoek, die onder de toneelsolisten Ank van der Moer, Ko van Dijk, Henk van Ulsen en Ton Len- sink tot zijn beschikking heeft. Een scène uit ..Het leven van Josef'dat door het .Pools Na tionaal Theater" tijdens het Hol land Festival zal worden opge voerd. Noel Coward is als acteur- I toneelschrijver teruggekeerd I naar het Queens Theater in het Londense West End. Het pu bliek herkende in zijn bijzonder controversiële stuk de laatste jaren van Somerset Maugham. Het heet „A song of twilight". Coward speelt een gemelijke bejaarde romancier, die in Zwitserland op zijn einde wacht en geplaagd wordt door een herinnering aan zijn homo seksuele verleden. Het is de eerste maal in tien jaar. dat Co ward te Londen in een nieuw stuk optreedt. Op twee uitzon deringen na zijn alle critici vol lof over zijn werk als acteur en schrijver. ,.A song of twilight" is het ver haal van de aankomst van een vroe gere maitresse in de villa van de schrijver. Deze maitresse, gespeeld door Lilli Palmer, wil hem chanteren met twee bundeltjes liefdesbrieven een van die bundeltjes is gericht aan een man. Het stuk ontwikkelt zich na het eerste bedrijf dat in de bekende Cowardstijl isg ehouden tot een discussie over verdraagzaam heid met Irene Worth, de laatste vrouw van de romancier, als pleitbe zorgster voor naastenliefde. Treinverbinding Nederland-Duitsland geëlektrificeerd Tussen Nederland en West-Duits- land heeft gisteren bij wijze van pioef voor het eerst een door een elektrische locomotief getrokken trein gereden. De uit acht rijtuigen be staande trein maakte een rondje Arnhem - Emmerik - Zevenaar - Arnhem. De regelmatige dienst met elek trische treinen begint op 22 mei, de dag waarop de nieuwe dienstrege ling van kracht wordt. Vanaf die da tum rijden er dagelijks dertien elek trische treinen van Arnhem naar Oberhousen en twaalf van Oberhau- sen naar Arnhem. 't Is aan inet Koxy,de enige sigaret waar ik ,,ja graag" tegen zeg. Roxy is mij zo vertrouwd, dat ik geen andere wil. Voor geen prijs wil ik Roxy vooreen andere ruilen. Vrijdag 22 april a.s. zal onder aus piciën van de Culturele Commissie Hazerswoude een liederenavond wor den gegeven door de zangeres Caro line Kaart. Als haar begeleider zal optreden de jeugdige en begaafde pianist Rudolf Jansen, zoon van de bekende organist-dirigent Simon G. Jansen. Heit programma wordt geleid door de televisie-regisseur Willy van Hemert. Caroline Kaart zingt liederen van Purcell, Brahms. Schumann (cyclus „Frauenliebe und Leben") en Dvorak („Zigeunerlieder"). Na de pauze volgt een luchtiger programmagedeelte, waarin Schotse en oud-Nederlandse liederen worden gezongen. De Schot se liederen zijn voornamelijk van Robert Burns. Residentie-Orkest besloot serie :aieiöos'CQQp Veel dans De succesvolle Paul Taylor Com pany uit New York herhaalt zijn be zoek van vorig jaar. In 2 program ma's is o.m. de wereldpremière van „Orbs" ondergebracht. Het Nationa le Ballet brengt eveneens twee pro gramma's. In „Petrouchka" en „Gisè- le' treden o.m. solisten uit Le ningrad op. Het Ned. Dans Thea ter zal eveneens zijn opwachting ma ken, waarschijnlijk met nieuw werk. De Parijse mime van wereldklasse Marcel Marceau zal zijn figuur Bip nieuw leven inblazen o.m. „Matroos" en „Soldaat". Het Budapester Operettethea ter zal tijdens de a.s. pinksterda gen zeven uitvoeringen geven in de Valkenburgse Eurohal. Het is voor de eerste maal dat dit gezel schap in ons land optreedt. Ge bracht wordt de Strauss operet te ,,Der Zigeunerbaron". De mammoet-enscenering wijkt af van wat men op dit gebied ge wend is. De handeling van het stuk speelt zich af in een soort arena, temidden van het publiek. Complete zigeunerkampen, char ges te paard, kampvuren en al lerlei dieren worden ten tonele gevoerd. Ruim 110 solisten, zan gers en dansers zijn bij de uit voering betrokken. Zij worden begeleid en opgezweept door een origineel zigeunerorkest van 30 personen. De Nederlandse pre mière van deze Zigeunerbaron heeft plaats op vrijdag 27 mei. Intussen bleek Ida Haendel met groot gemak tegen alle volmaakt nieuwe struikelblokken en invallen opgewassen. Zij heeft een sterk plei dooi gehouden voor dit ritmisch ge- I compliceerde en in uiterste economie Het repertoire van het Residentie-Orkest omvat zowel ..oud*'; van muzikale middelen gehouden als ..nieuw": gelukkig in evenwichtige dosis. Zo bracht het laatste concert der abonnementensene de intro venheden zijn persoonlijk idioom ductie van de uit 1958 daterende ..Musique funèbre pour orchestre volstrekt wist te bewaren, maar dat a cordes" van de thans 53-jariqe Poolse componist Witbold Luto- wij toch niet tot zijn gelukkigste slawski. die met deze - ook op de 9rammofoonplaat verschenen TZCÏÏ „eiden treurmuziek een fantasievolle hommage brengt aan tSela Dar- veelvuldig een eigen weg bewandel- tök, met wie hij veel gemeen heeft en aan wie hij zich nauw ver- 1 bonden voelt. ZOMER m GROENTEN VELDVERSVERWERKT.VOEDZAAM, GEZOND Een kennismaking, welke niet slaagd is, speciaal in het Capricio, volledig aan de hooggespannen ver- j een opeenstapeling van technische wachtingen beantwoordde, omdat de, onconventionele opgaven van het zij het wel originele taal van deze j componist toch op den duur te wei- j nig boeiende elementen bevat, om de aandacht constant vast te houden. Ook al wordt uit de canonische in zet der twee celli naar een intense climax gebouwd, ook al zijn de in genieuze variaties in het tweede deel „Metamorphosen" interessant om te j volgen, ook al weet Lutoslawski. evenals Bartók, de folklore van zijn i land in zijn muziek overtuigend te betrekken, op den duur ontkomt men toch niet aan een gevoel van mono tonie, hoe zeer de onderscheidene strijkersgroepen zich inspannen veelal te krampachtig om aan het geheel een glansrijke interpreta tie te verlenen. De eisen, welke hier gesteld worden, zijn intussen niet ge ring. tot aan het verstilde slot toe, waarin nog slechts de cello solistisch aan het woord is en het leven schijnt weg te vloeien Lutoslawski behoort naar ver luidt tot de voornaamste heden daagse Poolse compinisten, maar wij zullen toch met belangrijker werk van zijn hand geconfronteerd moe ten worden, om daar persoonlijk ook van overtuigd te raken. Inplaats van de oorspronkelijk aangekondigde fameuze violist Da vid Oistrach, was daar de reeds vanouds hier graag gehoorde violis te Ida Haendel aan het woord in het hoe eenvoudig misschien ook in 1931 geschreven toch verbluf fend moeilijk te spelen Vioolconcert in D gr. t. van Strawinsky. Het stamt uit de aanvang van zijn neo- klassissistische periode, is volkomen a-romantisch, valt op door een con structie, waarin de cerebraliteit al lesoverheersend is, uitgezonderd de weemoedige tweede aria, met haar kervende en flitsend omhoog schie tende inzet, waarin even iets van ly rische bewogenheid te bespeuren is. „Strawinsky's vernuft is ook in con cert verbazingwekkend. Hoe hij. die zo weinig verstand had van violisti- sche mogelijkheden zij 't met be hulp van de Amerikaanse violist Dushkin en besprekingen met Hinde- mith er zo frappant kundig in ge- Ida Haendel. die gisteravond Strawinsky's Vioolconcert speel de. (Foto L.D./Holvast) vinden, zonder dat er van enige ont sporing en hoe gemakkelijk kan dat hier gebeuren! sprake was. Spontane ovaties zijn deze violiste van hoge klasse na haar fenome naal knappe prestatie ten deel ge vallen. Met een vervoerende en bewogen vertolking van Tsjaikowsky's „Vijf de Symfonie', waarin Van Otter- loo echter de tempi veelvuldig zo hoog opvoerde, dat het leek alsof hij het concert beslist nog net voor tien uur wilde beëindigen, werd de avond besloten. Tragiek en weemoed domineren, uitgezonderd in de gracieuze, van lichtheid doortrokken wals, in scherp contrast tot de andere delen, waarin tenslotte het hymnische karakter naar een triomfantelijk en zelfbe wust einde leidt. Het kon deze avond wel eens al te luidruchtig toegaan, waarbij echter de briljante instrumentatie het volle pond verkreeg, al kwamen de zuivere klankverhoudingen wel eens in het gedrang. Maar de opzwepende invloed, wel ke van de dirigent op het nauw vol gende orkest uitging, miste haar doel niet, zodat deze symfonie toch een imponerende afsluiting betekende van een concertenreeks, welke ook dit jaar tot veel dankbaarheid kon stemmen. Op de stoelen lag reeds de aan kondiging van de veelbelovende con certenserie 1966-'67. Deze luidt als volgt: 11 oktober: dirigent Willen van Otterloo, solist Nikita Magaloff; 1. november: diri gent Willem van Otterloo solist Ion Voicu, viool; 29 november dirigent: Bruno Maderna, soliste nog onbe kend; 20 december: dirigent Willem van Otterloo, solist Hans Richter- Haaser. piano. 10 januari: dirigent Willem van Otterloo. solist Yi-Kwei Sze, bas, 14 maart: dirigent Willem van Otterloo, solist Herman Kreb- bers, viool en 4 april dirigent -Wil lem van Otterloo, solist Claude Ar- rau, piano. H. Uitreiking bekroonde boeken „Latent talent" Te Utrecht worden vrijdagmiddag 22 april in restaurant Esplanade (bij de Stadsschouwburg" de eerste exemplaren aan de auteurs uitgereikt van de boeken, welke in het najaar 1965 werden bekroond in de lande lijke prijsvraag voor jeugdlectuur „Latent talent". De namen van de prijswinnaars en de titels van hun bekroonde eerste lingen luiden: groep A: 1ste prijs Sipke van der Land „Ik heb een mes", 2de prijs Elisabeth Lücker „De juwelen van Don Pedro", groep B: lste prijs Janny Cnossen-Hoorntje ..Het jockeypetje". 2de prijs Berend Jager ,Eddo, het hermelijntje", groep C lste prijs Henk Dol „Bram. Karei - tje en het eenzame wiel", 2de prijs Chr. B. van Veen „Kora en haar aap".

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 17