LEIDSCH DAGBLAD VANDAAG DE PAASINVASIE ilassic RHODESIE ter sprake in de Veiligheidsraad Keukenhof gisteren nog matig bezocht, maar vanmorgen stonden rijen bezoekers voor de ingang f ALT MEE Amerikaanse burgers trekken uit Da Nang gericht 1 maart 1860 ZATERDAG 9 APRIL 1966 No. 31842 cteur: E. A. E. van Dishoeck dredacteur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 31,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f0,88 per week, (bü vooruitbetaling) losse m Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 (Van een onzer redacteuren) grote stroom van buitenlandse paas-toeristen oofdzakelijk Duitsers wordt vandaag ver- ht. Het was gisteren nog „vrij" rustig. Ook in luin- en bollenstreek. Er hebben zich geen ■ilijkheden voorgedaan bij het onderbrengen deze korte-vakantiegangers. iordat reeds vorige week de V.V.V. in Scheveningen meldde, irrijwel alle plaatsen in de hotels en pensions bezet waren, en vele buitenlanders blijkbaar het zekere voor het onzekere men door in Utrecht en omgeving onderdak te zoeken, jdoor was de Utrechtse V.V.V. genoodzaakt via de radio Llressen van particulieren te vragen, die buitenlanders willen Grgen. Deze oproep heeft een stroom van adressen opgele- [atwük en Noordwijk was het overdaj vri) rustig, maar avond kwam de stroom van eerst goed los. De directeur VW Katwijk, de heer Chris incke, vertelde gisteravond om uur, dat alle gecontracteerde ■I binnenwaren. Hü was niet on- ien, maar toch waren zijn vcr- togen hoger gespannen geweest. 1* n ls te optimistisch geweest., gtegk andere in Scheveningen, door *^«3reertien dagen geleden te be- b, dat de kust „vol" was", zei ^^Hlr is hier en daar nog wel een ^vi om gasten onder te brengen, ebben doorlopend contact met jnsposten en de drukke centra i land. Wanneer het weer rede- /Hjft hebben we goede kans, dat ,f de paasdagen nog een groot A gasten komt." y directeur van de Noordwijkse de heer A. Dekker, vertelde, dat ir en daar in de hotels nog wel jn vrij zijn naar schatting 50 tot en dat men in de particuliere nog minstens 1000 bedden be- »ar heeft. De gasten, die be- •n hadden zijn gekomen. Em- jngelukken op de Duitse auto hebben veroorzaakt, dat vele en elders onderdak hebben ge- De Duitse politie had namelijk radio laten omroepen, dat met vertraging rekening moest wor- ehouden. Keukenhof had gisteren ook r bezoek dan verwacht was. reer 6000 bezoekers betraden de 'an Jacoba van Beieren om daar jurenpracht van bloeiende nar- i, hyacinten en tulipa's bewon- (gesproken het beste MANTELS MANTELKOSTUUMS in Egmond (Van onze Weerkundige medewerker), ns. jt paasweer lijkt te gaan mee- m. Er zullen meer zonnige oden voorkomen dan aanvan- 'k werd verwacht. Het regen- it dat uit Frankrijk komt en eerst morgen werd verwacht, namelijk reeds in de komende ht ons land passeren, p lucht blijft evenwel vochtig ide paasdagen zal men op moeten rekenen. Deze '■n echter afgewisseld met De temperaturen zijn voor boven normaal namelijk 11- 'aden in het binnenland en graden aan de kust. met al een niet al te somber rl in ons klimaat, dat in de pte week van april te weinig f te zien gaf, evenals dat in art het geval was. 'EERBER1CHT ZACHT (oor de paasdagen wordt enigszins onderlijk en nogal zacht weer ver- cht met tijdelijk enige regen of Me buien. Maar ook af en toe op- ijgen, zo vermeldt hoopvol het in zjjn weersoverzioht van uur. deren. Vooral de kassen trokken de belangstelling. Maar voor vandaag verwacht men veel bezoek. Vanmorgen om half negen stonden de bezoekers aan de lusthof reeds in de rij voor de lo ketten. Achter elkaar kwamen de bussen met toeristen uit Duitsland en Engeland binnen. Er arriveren dagelijks vanaf vijftien Britse vlieg velden ongeveer 1000 Engelsen op het Rotterdamse vliegveld Zestien- hoven om kennis te maken met de bloembollenvelden, de onvolprezen Keukenhof en het Noordzeestrand. De ANW schrijft het feit, dat er zich geen moeilijkheden bij 't onder brengen van de toeristen hebben voorgedaan, toe aan het meer ge spreid binnenkomen van de vakantie gangers. Als de huidige ontwikkeling houdt, zo bericht het ANW, zal het met de paasdagen zeker even druk worden als vorig jaar, toen on geveer 600.000 buitenlanders werden geregistreerd. Bij goed weer zou dit aantal zelfs kunnen worden overtrof fen. Tot. nu toe spant 1962 met 750.000 bezoekers de kroon. Ook de Nederlandse Spoorwegen, die geen extra treinen behoefden in te leggen, en de Rijkspolitie spreken van een rustige drukte op Goede Vrijdag. Op het verkeersplein Ouden rijn bij Utrecht behoefden de twin- man reserve van de verkeers politie niet in actie te komen. In Amsterdam en Deii Haag ver wijzen de V.V.V.-kantoren de buiten landers nu naar de particuliere adres- in en in Rotterdam is nog plaats i de eerste klas hotels en pensions. De drukte was gisteren het grootst In de middaguren bij de grootste Europese grenspost in Bergh onder Zevenaar. Daar passeerden de auto's zes rijen dik. Behalve Duitsers, Engelsen en Fransen, zijn er in de vakantiecentra ook vrij veel Zweden en Denen ge signaleerd. Belgen zijn er tot dusver nog weinig naar ons land gekomen. Vrij veel Nederlanders brengen de in het buitenland door. Op de grote autowegen ls enkele malen gedurende korte tijd filevor ming opgetreden, maar gisteravond was daar niets meer van te bespeu- Afrikaanse boosheid over snel optreden van Londen Op verzoek van Engeland zou de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties hedenmiddag om half vijf Ned. tijd bijeenko men om over Rhodesië te be raadslagen. Londen wenst, dat de raad machtiging verleent om zonodig met geweld te verhin deren, dat Rhodesië olie krijgt aangevoerd. Voorzitter Keita van Mali had reeds een Engels verzoek tot bijeenroeping van de raad voor donderdagavond gekregen; afkomstig van tien van de vijftien landen. Maar hij weigerde op dat verzoek in te gaan, een unieke gebeurtenis in de geschiedenis van de Veilig heidsraad. Keitta's weigering kwam voort uit de boosheid van de Afrikaanse VN-leden over het feit, dat het initiatief tot het bijeenroepen van de Veilig heidsraad hun door het Britse verzoek uit handen was geno men. Keita's vreemde houding leidde er donderdag toe. dat ambassadeur Goldberg van de V.S. met zijn colle ga's van Engeland, Argentinië, Ja pan. Nederland .Nieuw-Zee- land, Nationalistisch-China en Para guay breeduit en demonstratief in de Veiligheidsraad ging zitten wachten tot de vergadering bijeengeroepen zou worden. Dat hielden zij zes en een half uur vol. Pas laat in de avond, toen duidelijk was geworden, dat Keita, die gesteund werd door de Russen, niet wilde wijken voor de de monstranten, ging men naar huis, woedend op het onbehoorlijke gedrag van de vertegenwoordiger van het kleine Mali. In een ontwerp-resolutie, die van middag ter sprake zal komen, vraagt Engeland o.m., dat aan de Portugese regering niet zal worden toegestaan de pas aangelegde pijpleiding olie Rhodesië te leveren 'van Beira de kust naar de raffinaderij tn OenitalUi en verdei het lossen van Rhodesië bestemde olie in Beira erbieden Aan Griekenland richt de Britse ontwerp-resolutie het ver- hummer bestaat uit 24 pagina's zoek te verhinderen, dat de olietank- de „Joanna V" wordt overgepompt in de buisleiding, die van Beira naar Rhodesië loopt, zonder dat het schip voor de wal komt, namelijk door middel van een losse buisleiding. Daarvoor is evenwel toestemming van de Portugese overheid nodig. In Lissabon had men echter niet ge zegd, aldus Lord Walson, dat men dit zou verbieden. boot „Manuela" zijn reis naar Beira vervolgt. Het betreft hier een tweede schip, dat, na de „Joanna V", op weg was naar Beira. Gisteravond heeft de Manuela geseind koers te zullen zetten naar Rotterdam als ge volg van tussenkomst van het Griek se ministerie van Buitenlandse Za ken. Dit meldde radio-Athene Indien dit juist blijkt te zijn. kan dit ooder- deel va de Britse resolutie komen te vervallen. Op de rede van Beira in Mozam bique is gisteren een Portugees fre gat aangekomen, de Dom Francisco de Almeida. Wat het doel van de komst van deze oorlogsbodem is, werd niet bekend. Van tanker „Jo anna V" is bericht ontvangen, dat het schip de komende zes dagen voor Beira zal blijven liggen met „machi nestoring". Volgens Lord Walston, de Britse onderminister van Buiten landse Zaken, die in Lissabon be sprekingen heeft gevoerd over Rho- j geland ook te handelen als het desië, is het mogelijk dat de olie uit een Brits belang gaat. Een woordvoerder van het Portu gese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat Portugal misschien terug zal moeten komen van zijn belofte aan Engeland, dat de nieuwe olietanks in Beira alleen ten behoeve van Mozambique zelf zullen worden gebruikt. De regering vraagt zich af. zo zei hij, of die be loften zin heeft, nu Engeland de oliekwestie voor de Veiligheidsraad heeft gebracht. In elk geval gaat het belang van Portugal voor, aldus woordvoerder. Zo pleegt En- Bij Bodegraven veroorzaakte de ai- sluiting van een rijbaan op rijksweg 12, waar herstelwerkzaamheden aan het wegdek werden verricht, tijdelijk behoorlijk oponthoud voor het ver keer tussen Utrecht en Den Haag. Maar gistermiddag om vier uur was dit euvel verholpen. De tentoonstelling van Boskoopse sierteeltprodukten „Flora Nova '66", die donderdagmiddag door de secre taris-generaal van het Departement van Landbouw en Visserij, dr. J. H. Patijn, was geopend, trok veel be zoekers: Zweden, Denen, Duitsers, Engelsen, Fransen, Italianen en Oos tenrijkers. Een Amerikaan, afkomstig uit St.' Louis, las in een Weense krant ovei deze expositie, waarna hij besloot via Schiphol naar ztfn land terug te ke ren en de reis te onderbreken een bezoek aan „Flora Nova". Lange files De nationale grenzen in Europa zijn gisteren overspoeld door miljoe nen toeristen, die hun paasvakantie elders willen doorbrengen. Lange héél lange files deden zich overal voor. Op de Brenner pas ontstond op zeker ogenblik zelfs een file van dertien kilometer lengteOp de Westduitse wegen deden zich vooral bij wegversmallingen en bij de gren zen verkeersopstoppingen voor. Engelsen stroomden over het Ka naal terwijl bezoekers van het vaste land van Europa Londen binnen stroomden. De Romeinen gingen naar het platteland terwijl Amerikanen en andere buitenlanders de Italiaanse Op de beschutte terrassen in de badplaatsen was het gisteren reeds gezellig druk. bij de doorlaatpost Bergh, on der Zevenaar, stonden gister avond de auto's zes rijen dik, maar toch duurde de wachttijd niet langer dan zeven minuten. Rechts op de achtergrond de ver laten snelweg, die naar Duitsland voert. hoofdstad in groten getale binnen trokken. Oostenrijkse automobilisten ston den in lange rijen te wachten voor de Tsjechische grens terwijl toeristen uit andere landen bij de Oostenrijkse grens vast kwamen te zitten. De Parijse politie leverde een bij drage tot de feestvreugde door met radarwagens en andere voertuigen vanuit verdekt opgestelde posities verkeersovertreders te grijpen. Observatorium in baan om de aarde Van de Amerikaanse lanceerbasis Kaap Kennedy in Florida's observato- het eerste astronomische observato* rium in een baan om de aarde ge bracht. Tien speciale telescopen zul len de sterrenkundigen voor het eerst in de geschiedenis in staat stellen een blik in de ruimte te slaan zonder het vertroebelend effect van onze! dampkring. Het observatorium weegt zeventienhonderd kilo. De geleerden hopen een antwoord te krijgen op de vraag of het heelal in expansie is, wat de werkelijke aard is van spiraalnevels en wat de oor sprong is van „jonge" sterren. Het apparaat heeft een vermoede lijke levensduur van een jaar, doch de Amerikaanse geleerden zouden zich al gelukkig prijzen als het een aantal dagen werkt. De tien telesco pen kunnen een voetbal op een af stand van achthonderd kilometer haarscherp waarnemen. De V.S. zijn er donderdagavond ge deeltelijk in geslaagd een technische moeilijkheid te overwinnen, die een belangrijkke hinderpaal vormt voor de poging een mens veilig op de maan te laten landen. Het betrof de techniek van het opnieuw aanslaan van de motoren van een raket die zich in een parkeerbaan om de aarde bevindt. Deze proef geschiedde met een „Atlas-Centaur" combinatie, die een ruimtevaartuig van het type „Sur veyor" vervoerde. Na een „vrije vlucht" van 25 minuten sloeg echter slechts één van de twee motoren van de raket opnieuw aan. Het eerstvolgende i M dit Blad zal verschijnen op dins- g s dag 12 april a.s. Onze kantoren 1 zullen op beide paasdagen ge- M sloten zijn. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Beatrix en Claus in Mexico-city Prinses Beatrix en Prins Claus hebben het eiland Cozumel in de Golf van Mexico verlaten. Zij reis den naar Mexico-City. Het is niet bekend hoelang het paar beiden gebruind door het verblijf op het zonnige Cozumel in Mexico-City blijft. Regering-Ky wil ingrijpen c5 Zevenhonderd Amerikaanse burgers en administratieve mili tairen zijn vanochtend uit de Zuidvietnamese stad Da Nang geëvacueerd met het oog op een mogelijke verslechtering van de toestand in deze stad, waar ver zet bestaat tegen de regering van premier Ky. De evacuatie geschiedde met hefschroefvlieg- tuigen. De Vietnamese mari niers, die maandag op de lucht machtbasis landden om Da Nang op last van premier Ky te .bevrijden", zouden op het punt staan de stad binnen te trekken. Voor de zevende achtereenvolgen de dag werd er gisteren in hoofdstad Saigon gedemonstreerd, ditmaal door ongeveer 700 personen, onder wie kinderen van negen tien jaar Zij begonnen hun pro testmars in het Boeddhistische In stituut en liepen in de richting het stadscentrum, maar werden enige blokken door de politie tegen gehouden. Een politiejeep werd brand gestoken. Oproerpolitie wist de menigte terug te drijven. Voor het eerst toonden de demonstranten zich ook vijandig tegenover de Wester pers Zij wilden niet, dat er foto's werden gemaakt. Opmerkelijk is, dat de onrust voortduurt ondanks het feit, dat de de boeddhistische leiders, die een be langrijke rol spelen in de reeds drie weken durende politieke crisis, de demonstraties ten gunste van een overgang naar een burgerlijk bewind voorlopig hebben afgelast. Zij zijn er mee akkoord gegaan, dat de militai re junta bimien vier tot zes maan den een grondwetgevende vergade ring zal laten kiezen. Wel moet pre mier Ky, die het militaire bewind leidt, deze verzekering nog schrifte lijk bevestigen. De oorlog gaat intussen onvermin derd voort. Bfj het genuoöt Phoe Lam, 113 km ten zuidwesten van Saigon drongen Zuidvietnamese troepen na een kort gevecht een de tentiekamp van de Vietcong binnen. Zij vonden 25 Vietnamezen, voor het merendeel burgers, die geketenc' wa ren. Allen waren doodgeschoten en kele minuten voordat het kamp on der de voet gelopen werd. De over levenden vertelden, dat die 25 men sen vastgehouden werden omdat zij de Vietcong geen belasting betaald hadden in geld of rijst. Sommige ge vangenen werden al vanaf septem ber vastgehouden. De overlevenden vertelde voorts dat toen duidelijk werd dat de Vietnamese troepen het kamp zouden veroveren, de Vietcong tot de gevangenen zei, dat zij kon den gaan waarna zij in de rug ge schoten werden. Er waren er nog vijf in leven toen zij ontdekt wer den. Een van hen stierf kort na dat hij bevrijd was. De anderen werden losgezaagd van hun kettin gen en per helikopter overgebracht voor medische behandeling. hmhuhm (f)ud Qïie, teuwo De verkiezing van den heer Boet, metselaar te Dor drecht, tot lid van den ge meenteraad aldaar, heeft in die stad veel opzien gebaard. De man was sinds jaren tel kens candidaat gesteld tot dat eindelijk de zege de ve lerlei ijverige pogingen heeft bekroond. (Per Telegraaf) Keulen, 8 April. De Kölnische Zeitung bevat een telegram uit Wee- nen van gisteren, waarin ge meld wordt dat Pruisens ant woord aldaar zoodanig opge vat wordt, dat men het oor logsgevaar als geweken be schouwt. Alle militaire maat regelen van buitengewonen a aard zijn dientengevolge in J Oostenrijk geschorst.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1