^Promenade Scheveningen GOLDEN FICTION Optimistischbeeldhouwwerk voor Anne-Frankschool Politie-inspecteurs goed bevriend met gangsters In Zweden 's werelds grootste ondergrondse vlootbasis (Muskö) Haagse politie houdt zaterdag „teach-in" DONDERDAG 7 APRIL 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAOINA 9 Haagse wethouder opent zaterdag (Van een onzer redacteuren) Het noordelijke deel van de Scheveningse boulevard dat i vorig jaar al was afgesloten voor y aIle verkeer heeft in de afge- jfl) lopen maanden zijn definitieve vorm als promenade gekregen. De Haagse wethouder mr. A. Dankelman van Openbare Wer ken gaat dit domein voor voet gangers zaterdagmiddag officieel openen. De 360 meter boulevard, welke voor ce promenade werden bestemd, zijn onherkenbaar veranderd. De gemeen te stak een miljoen gulden In deze estauratie. ff Daarvoor legden stratenmakers in hoog tempo 130.000 rode, witte, grijze en bruine tegels. Daarvoor werd een muziektent op getrokken naast een dansruimte en tien kleine paviljoens (voor commerciële en informatieve doel einden). Aan weerszijden van vele lange glazen windschermen bieden ban ken de wandelaars een rustig zit- "I Je- I Een overdekt platform voor de pier kan als tribune dienst doen by S concerten en andere evenementen, die geregeld zullen plaats hebben. J ff Monumentale „kremlinbollen" en strakke lantaarns zorgen voor een sfeerrijke verlichting. it Een dolfyn-fontein en veertig grote bloembakken geven fleur en rH kleur aan het inderdaad indruk- 1 wekkende geheel. it Voor het plaatselyke tintje wordt gezorgd door de enige authentieke garnalenbom ter wereld, de K.W. 88, en natuurlijk een haringkraam met meisjes in klederdracht. Rustoord Maar dit haringtentje is de enige ,u. concessie, welke het gemeentebestuur artllheeft willen doen. „Geen frites-affai- iiires en geen worstkoningen", zo druk- 'fte wethouder Dankelman het uit. Wel a Jeen draaimolen, maar dan geluidloos. 'Wel vertier, maar geen kabaal. Deze [fl2(]aan de Noordzeestranden unieke pro menade moet een lust- en rustoord n dl»ijn voor de wandelaars. Het behoeft niet doods te worden. Ook de jeugd komt aan haar trekken bij de con certen in het seizoen. De beat zal vol doende zyn vertegenwoordigd. Maar ■■deze levendige promenade mag in geen geval een kermis worden. itlon- lotor. Het begin Deze ingrijpende verandering wethouder Dankelman herhaalde het ïnkele malen moet men zien als ^_aet begin van de vernieuwing van ^scheveningen. Een noodzakelijke ver nieuwing. En gezien de toenemende <ueu%ije tyd en de daarmee gepaard gaande groei van het toerisme ook it08l«internationaal verantwoord. Men denkt daarby aan de gasten, die het congresgebouw zal trekken. Scheve- **raingen wordt ingrypend gerecon- strueerd. Tenminste als de plannen ■■werkelijkheid worden, die nu nog be- fcrekkelyk vaag leven by het Haagse ,te gemeentebestuur en de directie van voofde E.M.S., die zo'n grote vinger in de exploScheveningse pap heeft. Hoog op de prioriteitenlyst staat een verandering van het Gevers Deynootplein. Zeker is, dat binnen afzienbare tyd een groot parkeerplein zal worden aange- ■Mlegd voor het circusgebouw, maar ook andere plannen ten aanzien van dit grauwe en onaantrekkelyke plein dat I als een wel heel ongelukkig entree wordt gezien, lei-den een hartstochte- ka(flijk leven. Maar het geld ontbreekt vooralsnog om die gedachten te ver- Wezenlijken. Nieuwe galerij our Wethouder Dankelman was al erg euze gelukkig, dat de gemeente een mil- ng. joen in de promenade had kunnen steken. Die daarmede nog niet gereed is. Want de heer Dankelman hoopt, dat in het najaar ook de winkel galerij zal kunnen worden vernieuwd, waardoor er wat grotere en moderner winkels zullen ontstaan. Maar voor lopig is er al veel tot stand gebracht. De meisjes in de marineblauwe mantelpakjes met de lichte blauwe hoedjes op, die men ziet rondlopen, zijn de gastvrouwen, die de E.M.S. speciaal voor de promenade heeft aangetrokken. En de mannen in het grijs zyn de leden van de schoon maakploeg, die het achtergelaten vuil moeten opruimen, maar ook niet zul len aarzelen in te grijpen als er ele menten zyn, die de gedachte rust en orde willen verbreken. Het Zuiderzeemuseum heeft voorlopig voor een jaar de enige originele garnalenbom. de KW 88. in bruikleen afgestaan om als decoratie te dienen op de Scheveningse promenade. OPSCHUDDING IN OFFENBACH De keuze van de gemeenteraad van de Duitse stad Offenbach van wat zy beschouwt als een „optimis tisch" beeldhouwwerk voor de nieuwe Anne-Frankschool, heeft opschudding gewekt in de stad. De gemeenteraad heeft een beeld houwwerk gekozen dat opvliegende duiven voorstelt. Het is van Ludwig Plaueln, zelf raadslid en lid van de Sociaaldemocratische party, die een meerderheid in de gemeente raad van Offenbach heeft. Zyn werk, aldus de raad, is meer in overeenstemming met de mentali teit van de leerlingen tussen zes en vyftien jaar dan het werk van een andere plaatselijke kunste naar, de jood Bernd Rosenheim. De raad achtte de schepping van Rosenheim, een menselyk wezen achter tralies, te pessimistisch en te moeilyk voor lagere-school- kinderen. Statutenwijziging H.A.L. aangenomen De jaarlijkse aandeelhoudersverga dering van de Holland- Amerika Lyn heeft zich met iets meer dan de vereiste tweederde meerderheid ak koord verklaard met het voorstel tot statutenwijziging. Hiermee is althans voorlopig een einde gemaakt aan de onzekerheid over het voortbestaan van de vennootschap na 31 december 1972, de datum waarop de HAL vol gens de oude statuten zou ophouden te bestaan. Het voortbestaan is vier uur lang de inzet geweest van een strijd tussen het bestuur en een groep opponeren de aandeelhouders, aangevoerd door de heer W. C. Posthumus Meyjes, de groep die op essentiële punten inzake het gevoerde beleid met het bestuur van mening verschilde. Uit- eindelyk werd by de stemming ge constateerd, dat van de byna 30,5 miljoen uit de brengen stemmen er 22,1 miljoen voor. 8,3 miljoen tegen en 93.000 ongeldig waren. De nota ris, die het toezicht over de stemming had uitgeoefend, verklaarde dat het voorstel dus was aangenomen. oordeling van de raad en beide kunstenaars kregen duizend mark als prijs uitbetaald. Er is geen eerste prijs toegekend. Maar toen men tenslotte een beeld voor de school moest kiezen, kwam Plaueln als winnaar te voorschyn. Uit protest weigerde Rosenheim de geldprys en droeg het geld over aan een liefdadige instelling. Sindsdien zyn er meer kritische stemmen gehoord. Mevr. Rosenheim verklaarde gisteren tegenover een verslaggever dat zy en haar man menen dat er by de keuze van het beeld politiek in het spel is geweest. Zy zei dat het ge loof van haar man er niets mee te maken heeft gehad. Bovendien achtte zy het bespotteiyk dat de stad voor dergelyke doeleinden de „niet bepaald kunstzinnige" ge meenteraad over dergelyke kwes ties laat oordelen. Early Bird economisch bezien Early Bird, de commerciële com municatiesatelliet die vandaag een jaar geleden gelanceerd werd, heeft in het eerste half jaar dat zy om de aarde gecirkeld heeft byna 2.2. mil joen dollar verdiend, zo heeft de communications Satellite Corporati on (Comsat) meegedeeld. Hieraan werd toegevoegd dat de kleine ruimtedoos van 38.5 kg nog niet ten volle benut wordt. De Ear ly Bird, de eerste commerciële satel liet werd in een cirkelvormige baan op 36.984 km hoogte gebracht. Het kunstmaantje heeft 3.3 miljoen dol lar gekost. In het jaarverslag, dat verstuurd is aan de 150.000 aandeelhouders in de maatschappy, deelt Comsat mee dat byna 1.9 miljoen dollar van de opbrengst van 2.2 miljoen afkomstig was van Amerikaanse gebruikers. De aandeelhoudersvergadering wordt 10 mei in Washington gehouden. De emissie-prys van de aandelen was 20 dollar in juni 1964 en d< koers liep in dat jaar op tot 71 dol lar. Op het ogenblik is de koers 40 dollar. (Advertei Alleen op zaterdag en zondag? Erzijnwagens die vooral in de week-ends bergen kilometers verzetten. Dat stelt bijzondere eisen aan motor en smering. Gelukkig is er nu één motorolie voor alle typen auto's... voor alle temperaturen... voor alle rijstijlen... voor alle rij-omstandigheden. Shell Super Motor olie overtreft de zwaarste eisen; geeft altijd de maximale be scherming. Shell Super Motorolie - voor smering in veelvoud! SHELL BIEDT MÉÉR! Over de nieging tot optimisme van de gemeenteraad zei mevrouw Ro senheim: „Er is niets optimistisch aan het lot van Anne Frank". De wens om de dood van zes miljoen joden op optimistische manier uit te beelden getuigt van huichelach tigheid, zo zei ze. Subsidies voor uitgave korte biografie Swammerdam De Nederlandse Organisatie v Zuiver Wetenschappelyk Onderzoek heeft dr. A. Schierbeek, oud-docent in de geschiedenis van dc biologie aan de Leidise Universiteit, een subsidie verleend voor de uitgave van een verkorte biografie van Jan Swam merdam. Dr. Schierbeek publiceerde in 1946 een me-er uitgebreide biogra fie van deze grote geleerde in het Nederlands. Voor de uitgave van de verkorte bio grafie mocht dr. Schierbeek eveneens geldelyke bijdragen ontvangen van het Prins Bemhard Fonds, het het Bataafs Genootschap in Rotter dam, het Leids Universiteits Fonds, Provinciaal Utrechts Genootschap, het Hendrik Muller's Vader lands Fonds, de Jan Dekker Stich ting in Amsterdam, de Dr. Ludgar- dine Bouwmans Stichting in Amster dam en de Uyttenboogaart Stich ting eveneens in Amsterdam. De monografie zal in het Engels verschynen omdat er in het buiten land geen samenvattende studie over Swammerdam bestaan. Zy zal geti teld zyn „Life and Works of Jan Swammerdam (1637-1680)". Dr. Schierbeek, die hier te lande de grote kenner van Swammerdam en zyn oeuvre is, heeft in 1937 op verzoek van de senaat in Leiden de officiële herdenkingsrede gehouden ter ge legenheid van het feit dat het toen driehonderd jaar geleden was, dat de grote medicus en bioloog Swammer dam geboren werd. Advertentie Met of zonder. Met of zonder mosterd... uiteindelijk maakt de verfijnde smaak van be roemde kaas van uw „hartig hapje" iets speciaals! Zo ook maken de kos telijke USA tabakken van uw Golden Fiction iets bijzonders: de sigaret voor rokers met een eigen stijl. Met of zonder filter: geniet van uw! Voor rokers met een eigen stijl !j Bloembollenroutes zijn uitgezet De ANWB is deze week gereedge komen met het plaatsen van weg wijzers langs twee routes die zyn uitgezet door uitgesproken bloembol lenstreken. Een route is in Zuid- Holland, de andere in de kop van Noord-Holland gesitueerd. De eerste route meet 70 km. Ze leidt van Wassenaar (beginpunt Den Deyl) via Katwyk, Noordwyk, Ben- nebroek, de Keukenhof en Sassen- heim weer naar Wassenaar. De twee de, die is uitgezet rondom Breezand, begint by „De Kooi", de kruising van de rykswegen Den Heider-Alkmaar en Den Helder-Afsluitdyk. De rou tes zyn aangegeven met zeskantige „bollenbordjes". Behalve deze twee heeft de ANWB nog enkele bollenroutes uitgezet, die zyn echter niet van wegwyzers voor- De gegevens erover zyn sa mengebracht in een uitvoering in lichtingenblad dat by de bond ver- krygbaar is. Affaire-Ben Barka (Van ParU'se correspondent) De heropening van de instructie In de zaak Ben Barka die de Franse minister van Justitie maandag heeft gelast, vindt haar oorzaak in het feit nu aan het licht is gekomen dat de Paryse onderwereld al Jarenlang de beste betrekkingen onderhield met verschillende hooggeplaatste politie- inspecteurs. Drie leden van het leidende Pa- rijse politiekorps zitten al in verband met de affaire Ben Barka achter de tralies, omdat zy actief hadden mee- Op het Zweedse eiland Muskö in de scherenarchipel ten zuiden vaii Stockholm wordt gewerkt aan een nieuwe vlootbasis met een byzonder sterke atoombom-vrye installatie. De basis is als het ware uitgehouwen in de granietrotsen. ZU zal in de loop van 1968 door de Zweedse marine in gebruik worden genomen en kost Open gesprek met jeugd (Van onze Haagse correspondent) De Haagse politie heeft voor aan staande zaterdag een teaeh-in geor ganiseerd. Het wordt geen lezing van achter een katheder op een toneel, maar hoofdinspecteur W. M. van Andel zal de zaal instappen en hy is bereid om met iedereen in debat te gaan. Het gaat om een open ge sprek over het onderwerp „De poli tie en de jeugd". Alle jongeren tus sen de 15 en 20 jaar zyn welkom. „Laat ze maar komen en laat ze maar vertellen wat ze op het hart hebben", zei vanmorgen de initia tiefnemer, hoofdinspecteur W. M. van Andel, hoofd van het bureau voorlichting van de Haagse politie. Die „ze" kunnen zyn middelbare scholieren, werkende jeugd, of studenten. Maar als Amsterdamse provo's kaarten aanvragen zyn ze óók welkom. De politie begint de by eenkomst met een (heel kort) babbeltje waar in de taak van de politie uiteen zal worden gezet. Dan volgt de politie film „Zo zyn onze manieren", met opnamen van de aankomst van de Beatles en het treffen tussen jeugd en politie by het roerig optreden van de Rolling Stones in de Sche veningse Kurzaal in augustus '64. En dan komt het moment, dat hoofd inspecteur Van Andel en brigadier E. Boersma de zaal zullen instappen om vragen te beantwoorden. Oók de moeilijke vragen over moeiiyke za ken. Ook by de politie leven vragen, met name wil de politie graag we ten „Hoe denkt de jeugd over ons? Wat verwacht zy van ons?". De teach-in kan een antwoord geven, want hoe het uitpakt valt niet te voorspellen het is „top of flop". De teach-in wordt driemaal ge houden. De eerste byeenkomst begint zaterdagmorgen om half tien, de tweede 's middags om half twee, de derde 's avonds om zeven uur. De ge sprekken worden gehouden in de aula van het hoofdbureau van poli tie aan het Alexanderplein. Aan elke byeenkomst kunnen tweehonderd jongelui deelnemen. ongeveer 210 miljoen gulden. Het be treft hier een installatie, die kan worden vergeleken met een hyper moderne industrie en die bestaat uit een systeem van ondergrondse scheepstunnels, droogdokken, werk plaatsen, kantoren en personeelsver- blijven. Er is ongeveer een miljoen kubieke meter rotsgesteente verwij derd. Muskö is nu 's werelds grootste ondergrondse vlootbasis en repara- tiewerf. Muskö, ontworpen als een geheel zelfstandige basis voor vlootoperatles in oorlogstyd, zal voor gebruik vredestyd worden aangevuld met aantal gebouwen, kades enz. boven de grond. De normale personeelssterkte bedraagt ongeveer duizend man, met inbegrip van 450 arbeiders; als de nood aan de man mocht komen kan Muskö een aanzienlyk groter aantal personen bergen. Ofschoon over aan tal en omvang van de ondergrondse droogdokken geen gegevens zyn be kendgemaakt, neemt men aan, dat dc installaties groot genoeg zyn voor de grootste torpedojagers, die thans by de Zweedse marine in gebruik zyn. Het Muskö-project omvat o.a. de bouw van een tunnel van 3 km onder water en de aanleg van een 20 km lange weg met twee bruggen, waardoor het eiland met het vaste land is verbonden. dagje uit? fijn...naar WASSENAAR irum met 110 h«. leltuin bowling gewerkt aan de ontvoering ran do Marokkaanse oppositieleider. Tot dusver hadden zy hun medeplichtig heid echter pogen te motiveren met het argument dat zy meenden van hogerhand te zyn gedekt. Officieel is altyd ontkend dat andere en nog hoger geplaatste poli tie-ambtenar en de plannen Ben Barka uit do weg te ruimen op de hoogte zouden zyn geweest. By een verder onderzoek van do prefect van politic is nu gebleken dat twee der drie gearresteerde politie- inspecteurs Souchon en Voitot, al ze ker sinds drie jaar de beste maatjes n met de gangsters met wie amen Ben Barka uit Parijs heb ben ontvoerd. Inderdaad heeft een ;uze van een Parijs' restaurant als getuige verklaard, dat zy al in april 1963 had geserveerd by feest gelagen, waarby de beide inspecteurs broederiyk met verschillende beruch te gangsters die ook by de zaak- Ben Barka betrokken zyn, verenigd ;n. Tydens het voortgezette on derzoek zullen de arrestanten nu met nieuwe getuige worden gecon fronteerd. De rechter van instructie, Zollinger, scldjnt te verwachten dat door die confrontatie verschillende episoden en aspecten inzake het drama-Ben Barka in een heel nieuw licht zullen worden geplaatst. Produktschap Prijs varkensvlees baart zorgen (Van onze Utrechtse correspondent) De prijs van varkens, die de laat ste weken vry sterk is gezakt, zal op een nog lager niveau komen, in dien geen maatregelen genomen worden. Aldus is de mening van het Produktschap voor Vee en Vlees. De exportstop tengevolge van de mond en klauwzeer- epidemie bestaat nog, hoewel de ziekte in ons land vrij wel is bedwongen. Het aantal var kens. dat vernietigd moet worden tengevolge van aantasting door de ziekte, is uiterst gering geworden en de voorraad vorming door de vlees waren fabriek heeft bykans de grens van het mogelyke bereikt. Het Produktschap besloot zich tot het ministerie van Landbouw te wenden en te wyzen op de voor de varkenshouders zo moeiiyke situatie, gesuggereerd zal worden, dat de mi nister een beroep zal doen op de E E.G.-partnerlanden om de import uit gebieden, die vry zyn van mond en klauwzeer (alle provincies behal ve Overyssel) te hervatten, en zich eventueel te wenden tot de Europese commissie, omdat er geen sprake meer is van een iandeiyke, maar van een streekbesmetting.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9