Medische faculteiten steunen wetsontwerp studentenstop „Planoloog en medicos moeten samenwerken Leidse hotels al volgeboekt Advies Maatschappij Geneeskunst betreurd Leidse bejaarden op oecumenische avond PIERROT DONDERDAG 7 APRIL LEIDSCH DAGBLAD De medische faculteiten in ons land hebben een veelzijdige actie ontplooid om minister Diepenhorst te steunen in de verwezenlij king van een „studentenstop" voor medische eerstejaars op een aantal, dat een garantie biedt voor de kwaliteit van de medische opleiding. Zij hebben zich schriftelijk gewend tot de vaste Kamer- len van de studie, laat staan commissie met een uiteenzetting over de kardinale punten van de i de beroepsuitoefening, en dus voor 'deel van de moeilijkheden, doch pas I op lange termyn. De faculteiten zien geen andere uitweg dan een selectie voor de stu die als het totaal aantal der eerste jaars studenten meer dan 1450 zou gaan bedragen. Selectie tijdens de studie leidt tot verlenging van de studieduur en verlaging van het stu dierendement, De faculteiten menen dat een propaedeutisch examen na het eerste studiejaar niet „represen- I tatief" kan zijn voor de latere de- staf. Door het laatste worden de vooruitzichten op de besteding van meer mankracht aan verbetering en verkorting van de studie en de toe komstige vergroting van de lande lijke opleidingscapaciteit teniet ge daan. (Advertentie) Moeilijkheden, die zich thans bij de artsenopleiding voordoen en daarvan een afschrift gezonden aan de minister, en zij hebben de Maatschappij voor Geneeskunst geschreven te betreuren, dat deze Maatschappij bij de minister op intrekking van het wetsontwerp heeft aangedrongen. lala* Peil moet gehandhaafd S va: De voorzitter van het Interfacul tair Overleg van de Nederlandse Fa- ^'culteiten der Geneeskunde, prof. dr. °Th. G. van Ryssel te Leiden, heeft zich in een schrijven gericht tot het uui,"hoofdbestuur van de Koninklijke ge^Nederlandse Maatschappij tot Bevor- Dflering der Geneeskunst. In dit schrijven deelt hij mede dat de Ne «flerlandse medische faculteiten het in ,nde hoge mate betreuren dat het hoofd- za /pestuur van de Maatschappij de mi- 3 «nister van Onderwijs en Weten- happen heeft verzocht, het ont- argeflverp van wet tot tijdelijke beper- len fking van het aantal eerstejaarstu- aj'bl%enten in te trekken. Dit wetsont- tfwerp zou het mogelijk maken bij een len {Overmatige toeloop van nieuwe me- M«fiische studenten er slechts zoveel tot e kjüe medische studie toe te laten als zijner beschikbare plaatsen zijn. Nu in het onderwijs van de pjiieuwe faculteit te Rotterdam zal opetfoeginnen is de totale opleidingscapa- hheifcjteit voor geneeskunde in ons land lerdcPP 145® eerstejaars gebracht, een Oepaantal, dat groot genoeg lijkt om Vootyoorlopig voldoende artsen voor Ne derland op te leveren. Tot nu toe k kfheeft in ons land de mogelijkheid """ontbroken een overmatige toeloop nieuwe studenten te beperken, en dit heeft ten gevolge gehad dat ir de laatste drie jaren, toen Rotter dam nog geen nieuwe studenten kon opnemen, de faculteiten aanzienlijk ""overbelast werden en meer dan 250 eerstejaars kregen terwijl hun v 'zieningen ten hoogste voor 200 vol- 4 «(doende zijn. Eigenlijk zijn de voor- l'borlogse laboratoria en academische ziekenhuizen gebouwd voor jaarklas- sen van maximaal 100, maar door a Jaarsplitsingen en door dubbel ge- uurïruik te maken van de ruimten heb- uur,'jen de faculteiten tot 200 studenten adaequate wijze kunnen opvan- SBij overschrijding van dit aantal s het echter niet mogelijk gebleken l vele andere universitaire takken van studie doordat in de medicijnen alle studenten tot aan het artsenexamen dezelfde opleiding krijgen keuze vakken zijn er niet), zodat'de klas se-grootte door de gehele studie heen problemen opwerpt, ook die fasen waarin naast het algemeen geldende staftekort de beschikbaarheid van patiënten een beperkende factor vormt. Voor de hand liggende op lossingen (Verdubbeling van practi ca, cursussen en colleges) zijn reeds tot de grens van het mogelijke toe gepast, andere (affiliatie van ande re dan academische ziekenhuizen) bieden nog perspektieven voor een Advertentie Bij PRONONCE nog tot Pasen alle aankopen DUBBEL op de KLANTENKAART. Ten aanzien van de gevolgen die een eventueel te groot aanbod van eerstejaars studenten bij het ontbre ken van een maatregel tot beperking zal hebben, schrijft het Interfacul tair Overleg: Staf problemen Hoogleraren en oudere stafleden zullen voor de keuze staan in één van de sectoren: onderwijs, weten schap of zorg voor de patiënten min der te doen dan verantwoord is. Jon ge stafleden zullen uitwijken naar andere posten, respectievelijk een andere carrière kiezen. Als de facul teiten slagen in hun streven in overeenstemming met hun verant woordelijkheid de examennormen te handhaven, zullen studierende ment en studieduur ongunstig beïn vloed worden, met het gevolg dat de winst aan afgestudeerde artsen waarschijnlijk aanzienlijk lager is dan het aantal eerstejaars studenten zou doen verwachten. Die toch al ge- I ringe winst zal moeten opwegen te- j gen stagnatie in de verbetering van het onderwijs en de afbraak van de dige opleiding onderscheidt zich van Voor de man in actie! Sportieve sportjasjes, boeiende blazers Voorjaar 1966 komt met stoe re. manlijke sportjasjes. Met (vaak) grote, opgestikte zak ken. Licht gewicht is aan de winnende hand! De kleuren zijn geweldig. En de blazers blijven bloeien. In zwart, in camel, in groen, in blauw... zoek maar uit. Er is altijd een kleur bij die u voortreffelijk staat! Zien wij u gauw? Prof. Krul spreekt in Leiden 'iet thans vereiste onderwijspeil te ïandhaven. Ook de vernieuwingen de onderwijsprogramma's, die jerkorting van de studieduur beogen de studenten meer actief in het •geleiden, zijn slechts uitvoerbaar indien er op gerekend kan worden jat de maximum opleidingscapaciteit uur,per faculteit niet zal worden over- ^(chreden. De ontwikkeling en ver nieuwing van het onderwijs in de geneeskunde zouden ernstig belem- nierd en geschaad kunnen worden, assl?ndien het wetsvoorstel niet zou wor- den aanvaard. Overeenkomstige wettelijke rege- zyn van kracht in alle na- landen, waar het medisch on derwijs is gemoderniseerd. IL 2 Andere selectie niet nu affy Het Interfacultair Overleg heeft RIL voorts in een uitvoerig adres aan de uurvaste commissie onderwijs en weten- 'schappen van de Tweede Kamer be- uJjIoogd, dat bij een eventueel te groot ^aanbod van medische studenten slechts de toepassing van een nood maatregel in de trant van het door „„jde minister van Onderwijs en We tenschappen ingediende wetsontwerp tot beperking van de toelating bij een eventueel te groot aanbod de fa- IL taal genoemde kringloop zal kunnen UL, doorbreken. r In zijn brief, waarvan een af schrift is gestuurd aan de minister van Onderwijs en Wetenschappen, heeft het interfacultair overleg de begrenzing van de capaciteit toege- RU licht. De toestand bij de geneeskun- affc Advertentie ZOEKT U EEN GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heelt hem. Ook in briljant. ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten. Planologie en in het bijzonder ruimtelijke ordening moeten bij het uitstippelen van het stedebouwkundig beleid nu en in de toe komst een allesoverheersende plaats gaan innemen. Over 30 tot 35 jaar is de wereldbevolking verdubbeld en luillen de steden, die nu worden gebouwd tegen die tijd nog functioneel zijn dan moet de stedebouwkundige nauw gaan samenwerken met de medicus, de so cioloog, de psycholoog en de econoom. Tot deze uitspraken kwam gistermiddag in het Instituut voor Praeventieve Geneeskunde in Leiden, prof. W. F. J. M. Krul, adviseur van de Wereldgezondheids organisatie en oud-hoogleraar aan de Technische Hogeschool in Delft. Prof. Krul sprak op uitnodiging van de Vereniging voor Inter nationale Rechtsorde ter gelegenheid van Wereldgezondheidsdag bijeenbrengen van grote groepen mensen in de begintijd van de in dustrialisatie onder meer ernstige epidemieën tot gevolg en het werd al vroeg duidelijk, dat stedebouw ook medische aspecten heeft. Het ver schijnsel van de stormachtige urba nisatie zoals die in Europa in de negentiende eeuw optrad signaleerde prof. Krul op het ogenblik in de ontwikkelingslanden. De ellende in steden als Bombay en Calcutta noemde hij als afschrikkend voor beeld. Over ontwikkelingshulp merkte prof. Krul op, dat deze doelbewust moet geschieden en dat de hulpver lenende landen zich in moeten stellen op de mentaliteit van het betrokken volk. Onderwijs richten op recreatie Prof. Krul ging in zijn betoog over het onderwerp „Mens en stad" ver terug in de geschiedenis van de mensheid. Parallel aan enkele be langrijke geestelijke stromingen in de wordingsgeschiedenis van de Wester se beschaving illustreerde prof. Krul de evolutie in de wjjze van samen wonen van de mens, die leidde tot de stad, zoals wij die nu kennen. Daar bij speelden een belangrijke rol de eerste en de tweede industriële revolutie, de beide wereldoorlogen en de versnelde ontwikkeling op geeste lijk en maatschappelijk terrein, die op het ogenblik aan de gang is. De industrialisatie en de daarmee ge paard gaande urbanisatie riepen enorme problemen en misstanden op, waarbij prof. Krul Engeland als voorbeeld noemde. Daar had het WEET WAT U DOET KOOP BIJ NOLET UW HOED BOTERMARKT 8—9 Surinaams spel van Leidse scholieren Leerlingen van de Leidse Haan- straschool voor kleuterleidsters heb ben gistermiddag in het Rijksmu seum voor Volkenkunde een impro- visatiespel opgevoerd met als onder werp Suriname. Het spel bestond uit twee gedeel ten: de ontvangt van de eerste vrou welijke gouverneur door de leden van de staten en de huldiging van de gouverneur door de verschillende bevolkingsgroepen. De vertegen woordigers van de bevolkingsgroepen hielden korte toespraakjes, waarin zijn hun wensen kenbaar maakten. De huldiging door de bevolkings groepen die daarop volgde leverde een kleurig schouwspel op, waarbij vaardige handen Surinaamse instru menten bespeelden als begeleiding voor de dansen. Er waren bijvoor beeld Creolen met pittige Surinaam se liedjes, Hindoestanen met aparte dansen en tromspel, Javanen met gamelanmuziek, Chinezen met een drakendans en Bosntgers met een woeste dans. Na twee dagen van stu die over Suriname vormde dit spel een mooie afronding van dit onder werp voor de leerlingen van de Haanatra-school. Aanvaarden De tegenstelling individu-collecti viteit zal in de stad van de toekomst nog verder toenemen", zei prof. Krul bij de behandeling van enkele toe komstige aspecten van de stad. „Daarin zit voor velen iets beangsti gends, maar we zullen dit moeten aanvaarden. Er komen grotere een heden, industrieën, en pok gemeen telijke indelingen zullen worden her zien. Dit geldt ook internationaal. Het is bijvoorbeeld nu al ondenkbaar dat nationalisme nog de drijfveer kan zijn voor enige ontwikkeling". Dr.A. van Braam hoogleraar Dr. A. van Braam, thans werkzaam by het Centraal Bureau voor de Sta tistiek in Den Haag als hoofd van de afdeling Sociale Statistiek, is met in gang van 1 september 1966 benoemd tot hoogleraar in de sociologie aan de Economische Hogeschool in Rotter dam. Professor van Braam is 42 jaar oud, studeerde aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam en pro moveerde cum laude op een proef schrift over „Ambtenaren en bureau cratie" aan de Rijksuniversiteit in Utrecht. Voor zijn aanstelling bij het CBS was hij hoofd van het Sociogra fisch Bureau der gemeente Zaandam. Dr. Van Braam heeft vooral be kendheid gekregen door zyn werk voor de Hervormde Kerk en de Party van de Arbeid. In de enkele jaren, dat hij in Noordwykerhout woont, heeft hij zich ook op verschillende tetrreimen in de dorpsgemeenschap zeer verdienstelijk gemaakt, onder meer bij de voorbereiding van de sta tutenwijziging van de Ireneschool en de kleuterschool Schapendel bij de voorbereidingen voor de stichting van een dorpshuis en als initiatiefnemer Prof. Krul vond verder dat het on derwijs meer gericht moet zijn op de toekomstige verhouding tussen werk tijd en vrije tijd. Het huidige lagere, middelbaar en hoger onderwijs leidt uitsluitend op voor die periode in een mensenleven, dat moet worden ge werkt en niet voor die in de toekomst veel belangrijkere periode van vrije tyd. Verder was hi) van mening dat grote collectieve problemen als ge luidshinder, water- en luchtvervui ling niet moeten worden opgelost door deze zoveel mogelijk te bestrij den, maar door het aantasten van het kwaad in de wortel: het bestrij den aan de bron van geluidshinder en vervuiling. Naar de mening van prof. Krul zal de produktiviteit exponentieel blijven toenemen en daarmee de vrije tijd van de bevolking in de steden. Hij verwachtte bijvoorbeeld op niet al te lange termyn een werkweek van drie of vier dagen per week en een vakan tie van twee of drie maanden per jaar. Tot slot sprak prof. Krul de ver wachting uit, dat naast het voorbe reidend en wetenschappelijk onder wijs de nascholing en het post- academiale onderwijs een belang rijke plaats zullen gaan innemen. Dat zal nodig zijn voor het opfrissen van de kennis en de specialisaties van leidinggevende functionarissen in de maatschappij. VRAGEN rond benoeming direeteur Sportstichting Het raadslid, de heer E. R, Fran:-: (PSP) heeft zich met het volgende schryven tot het Leidse college van B. en W. gewend: Niet zonder enige verbazing, heeft ondergetekende, E R. Frans, lid van de raad der ge meente Leiden, op 4 april 1966 uit het Leldsch Dagblad moeten verne men, dat uw College gemeend heeft reeds thans tot de benoeming van een directeur van de Gemeentelijke Sportstichting te moeten besluiten, vóórdat de betreffende Verordening, regelende de taakverdeling tussen de Gem.-inspecteur voor de lichamelijke opvoeding en de Gem. inspecteur respectievelijk Gem. adjunct-inspec teur voor onderwijs, de raad is ge passeerd en door de raad is vastge steld. Ergo deze functie in zijn nieuwe vorm bestaat de jure nog niet en de benoeming door B. en W. is derhalve prematuur. Het bovenstaande geeft hem aan leiding tot het stellen van de volgen de vragen: a) Wat waren de meest zwaarwegen de argumenten van uw college reeds thans deze benoeming te effectueren, zonder het Senioren Convent, de Commissie Perso neels Zaken en de Commissie voor Onderwijszaken van het voorne men van uw College in kennis of ter sprake te brengen, terwijl aan vankelijk bij de besprekingen, waarbij mededeling werd gedaan om de functie te herzien, de in druk werd gewekt, dat geen func tionaris binnen het ambtenaren korps van onze Gemeente voor de nieuwe functie geschikt was? b) In hoeverre heeft de langdurige absentie wegens ziekte en ziekte verlof gedurende ultimo 1965 en primo 1966 van de heer G. J. Philipsen, die my overigens voor deze functie wel geschikt lijkt, hierin een rol gespeeld? c) Zyn er op de gebruikelijke wijze advertenties geplaatst en zo ja, zyn goede kandidaten serieus on- derzocht op geschiktheid, zodat er van een „vrije competitie" kan worden gesproken? Leids student wint Ford-prijs De 20-jarige Leidse student J. G. de Jong stapt op 16 april in het vlieg tuig voor een tweedaags bezoek aan de Ford-studio's in Keulen. Dat is de beloning voor het auto-ontwerp, dat deze derdejaars ohemisch student enige tijd geleden instuurde naar aanleiding van een door de Ford fabrieken uitgeschreven teken- en ontwerpwedstrijd over „De auto van de toekomst". De heer De Jong won zijn prijs in de A-afdeling, waar het ontwerpen betrof die technisch uit voerbaar moesten zijn. Tezamen met tien andere prijswinnaars gaat hij op 15 en 16 april bekijken hoe een auto in werkelijkheid wordt ontwor pen. (Advertentie) verdient een vrouw goud? Een vrouw verdient liefde, en liefde drukt zich zo voor treffelijk uit in goud - om haar hals, haar pols, aan haar hand,op haar jurk.U geeft het,maakt blij.En uzèlf? Ach,is het niet verrukkelijk om naast een stralende vrouw te lopen? goud maakt zo blij c& Juweliers hebben veel begrip voor zeer persoonlijke geschenken, die blijvend blij en gelukkig maken. Zilveren priester Leonardusparochie De Leonardusparochie viert maan dag het zilveren priesterfeest van pater P. van der Zijden. Ook voor hem was het op 23 maart een kwart eeuw geleden, dat hij als franciscaner minderbroeder tot priester werd ge wijd. In verband met de vasten werd het feest naar later datum verscho ven. Op tweede paasdag celebreert de jubilaris, die in 1961 als kapelaan naar Leiden kwam, de hoogmis uit dankbaarheid in de parochiekerk aan de Haagweg. Van half één af is in de pastorie voor de parochianen gelegenheid hem geluk te wensen. Advertentie Italiaanse import 10 75 Speciale prijs J C. H. Nolet BOTERMARKT 8—9 Initiatief van werkende meisjes De Mater Amabilisschool, de r.-k. avondschool voor werkende meisjes aan de Hogewoerd in Leiden wordt niet alleen bezocht door ruim 130 katholieke meisjes, maar ook door een dertigtal meis jes uit prot.-christelijke gezinnen. In het kader van het algemeen vormend onderwijs één van de soorten onderwijs, die op deze school wordt gegeven worden in lesverband discussieavonden over oecumenische onderwerpen georganiseerd en ook wordt zo nu en dan een hervormde- of gereformeerde kerk bezocht. Monteur gedood: Trein rijdt tegen ladderwagen Op de spoorlijn tussen Den Haag en Leidschendam, ter hoogte van de Loolaau, is vanmorgen om kwart voor vijf een ladderwagen gegrepen door een treinstel uit de richting van het Station Hollands Spoor. De 38- jarige bovenleidingmonteur B. H. van der Louw uit Utrecht, die daarop aan het werk was, is ongeveer 30 meter weggeslingerd. In zorgwekkende toe stand is hij naar het ziekenhuis Zuidwal gebracht, waar hij een half uur later is overleden. Het werk aan de bovenleiding was klaar en de ploeg monteurs van het spoorwegbou'wbedryf maakte zich ge reed om naar huis te gaan. Monteur Van der Louw was nog op de ladder wagen om een kleine verandering aan te brengen. Omdat de school een oecumenisch karakter draagt kwamen de leerlin gen tot het initiatief om een zestig tal hervormde- en katholieke bejaar den uit te nodigen tot bijwoning van een oecumenische paasfeestavond, die gisteren in de grote byzaal van de Vredeskerk aan de Burggraven- laan werd gehouden. De avond kwam tot stand in samenwerking met de bejaardensociëteiten van de Petrus parochie, de Hartebrug-parochie en de Hervormde Bejaardensociëteit. De I presidente van de Hen'. Bejaarden- sociëteit, mevr. W. E. Swart-Oben- j huijsen, opende de avond, waarbij zij zich in het bijzonder richtte tot de voorzitter van de school, de heer H. Minder particuliere bedden dun vorig jaar I. J. Schrandt, de directrice, mej. E. Kerckhoffs en de docenten, waarna zij wees op het bijzondere karakter van deze avond: de oecumenische viering van het Paasfeest. De heer Schrandt sprak er hierna zyn vreugde over uit, dat de leerlin gen tot een dergelijk initiatief waren gekomen en waarmee als het ware de jeugd aan de ouderen wil bewij zen, dat zij echt niet alleen wordt gevormd door nozems en provo's. Nadat mevrouw Swart een gedeelte uit de paasevangelie had gelezen, zongen de aanwezigen de zaal was tot de laatste plaats bezet geza menlijk „O hoofd, vol bloed en won den". In de pauze werden de bejaarden en gasten getrakteerd op koffie (met door de leerlingen van de kookcursus zelfgebakken cake) en bovendien werden zij verrast met een potplantje en een pakketje lekkernijen. Hierna heeft men zich geruime tijd geamu seerd met de door een aantal leerlin gen onder regie van de heer Joop Koevoets verzorgde opvoering van het blyspelletje „Een verloving in 1830", waarin de spot gedreven werd met de gezapige burgerlijkheid van onze voorouders uit die tijd. I Het werd leuk opgevoerd in aar- dige kostuums en het feit, dat meis- jes ook de mannenrollen vervulden werd door de toeschouwers spontaan geaccepteerd. In Hoorn K.V.P., C.H.U. EN A.R.P. OP EEN LIJST Bij de aanstaande gemeenteraads verkiezingen zullen in Hoorn de K.V.P., de C.H.U. en de A.R.P. ge zamenlijk met één lijst uitkomen. De K.V.P. telt momenteel zes raadsleden, de CH.U. en de A.R.P.. die vier jaar geleden ook reeds samengingen, hebben samen twee zetels. Intussen heeft zich in Hoorn een K.V.P.-groep gevormd van ontevredenen over het bestuursbeleid. (Advertentie) In tegenstelling tot voorgaande jaren zijn do Leidse hotels en pensions al geruime tijd voor het paasweekeinde volgeboekt. Voolal nu het zich laat Aanzien, dat de paasdagen mooi weer zullen brengen, verwacht de Leidse j C" 'l* K I w WV een zeer grote stroom toeristen. Het zal dan oog onmogelijk blijken l tl II111 HIM I II IIII II alle toeristen in de Leidse hotels (totaal 275 bedden) en de pensions (78 bedden) onder te brengen. Er zal een beroep op particuliere logiesadressen (ontleend aan andere bladen) moeten worden gedaan. In voorgaande jaren had de VVV-Leiden de be- j Geboren: Trybits-Puszet, dr, Oos- schikking over gemiddeld 150 adressen, maar door een maatregel van de terbeek; Van der Poel-Tesch, zn, I J_1" 'Rotterdam; Verduyn-Broerse, zn, Nieuwerkerk aan de IJssel; Korthals! Altes-Kist, zn, Rotterdam. Overleden: J. H. Timmer, mn, 65 jr, Hengelo; W. van der Kulk-Van Nes. vr, 82 jr. Slikkerveer: H. H. VV Spiele, mn, 70 jr. Laag-Soeren; C Muller-Boer, vr, 82 jr, Den Haag; E J. U. Offerhaus, vr, 85 jr, Zwolle: A. I. H. Hilckman, mn, 74 jr, Voor burg. De lente presenteert de nieuwe mode Ook in gouden sieraden! gouden ringen gouden armbanden gouden broches gouden colliers gouden hangers. U weet 't Uw geld is goed besteed in goud. inmiddels ontslagen VVV-directeur is dat aantal dit jaar minder. De mensen die in tijden van grote toeristische drukte logies beschikbaar stelden kregen enige tyd geleden bericht van de VW dat wilden zij opnieuw in aan merking komen voor toewijzing van toeristen zij lid van de VVV dienden te worden a raison van f 15 per jaar. Velen vinden dit een te zware belasting van de doorgaans vrij geringe inkomsten uit het spaarzame gebruik dat in Leiden van deze reserve-beddencapaciteit wordt gemaakt. Het zal dan ook gedurende het komende paasweekeind" extra moeilijk zijn om in Leiden -onderdak te komen. Het VVV-bestuur is uiteraard niet erg gelukkig met voor "het "gesprek tussen de kleinere j deze gang van zaken en de 15-guldenmaatregel zal nog nader worden be- politieke groeperingen. zien. JUWELIER HORLOGER MAARSMANSTEEG 21 LEIDEN TEL. 20778

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3