Belgische schilderkunst van 1890 tot heden Uniek overzicht van 'talrijke stromingen Rennies|g> VANNELLE RELIGIEUZE KUNST OP KOPEREN PLATEN ZELDZAME EXPOSITIE IN UTRECHT Vati Nelle eert „Toon" kunst" DNDERDAG 7 APRIL 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 25 EN tentoonstelling van ongemene betekenis [siert thans de zalen van het Centraal Museum jUtrecht: zij biedt een totaaloverzicht der Bel- Iche schilderkunst van ongeveer 1890 tot heden, leeds eerder waren in ons land exposities te zien p alleenstaande, belangwekkende Belgische fi- Iren: een James Ensor, Constant Permeke, Jan usselmans, Frits van den Berghe en speciaal ook k Wouters, nu precies vijftig jaar geleden in Am- a-dam. loch nu wordt men voor het eerst breedvoerig ;onfronteerd met de talrijke stromingen en 1 door middel van plus minus 150 werken lke het Belgische kunstleven gedurende de hier- ven genoemde periode beheersten. a,n komt ge tot de conclusie, dat daaronder van het ogenblik lat de grootste van allen, name- James Ensor, van wie met een aepoel en Smits, omtrent de vwisseling de eigenlijke „ver- iwing" uitging. in rijke ver- iidenheid bijzonder veel belang- kends van uitverkoren kwaliteit mdt- it overzicht is uitermate boeiend leerzaam het toont de schilder- istige ontwikkeling in België op •assende wijze, waarbij geconsta- d kan worden dat veelvuldig de inaliteit hoogtij viert. iet in chronologische volgorde is expositie samengesteld: men ft gepoogd de ontwikkeling zo- l mogelijk per groep te demon- Iet begin is aan James Ensor, de bgelezene"schrijver, schilder, veur, schrijver, criticus en musi- Begonnen als impressionist, la- opvallend door zijn kleurenschit- ng, een universeel kunstenaar, rloper van nieuwe tendenzen als ïvisme, expressionisme, surrealis- Een geniaal kunstenaar, van wie zien zijn „De intrige", „De groene tl", Ensor voor schildersezel". Met n zijn daar Henri Evenepoel, een belangrijke meesters op het eind 19e eeuw en Jakob Smits, realis- 3h en symbolisch speciaal in zijn igieuze voorstellingen (aanwezig zijn „Emmaüsgangers". >e vertegenwoordigers der twee La- ugroepen volgen: de eerste (1890- >4), met schilders, die een afkeer a de burgerlijk - kapitalistische latschappij hadden. Vertegenwoor- rers Albijn van den Abeele, Valerius Sadeleer, Leon Spilliaert, Gustaaf n de Woestijne. De tweede groep (1905-1914), was nder tot dromen geneigd dan hun organgers, rumoeriger in hun op- iden, zich nog voorlopig houdend het impressionisme. Van hen noe- sn wij in het bijzonder een Con- wit Permeke, die zich later ontwik. 1de tot de hoofdfiguur van het aamse expressionisme, met erken- ng tot ver buiten de landsgrenzen, in sublieme schoonheid is zijn Vinterlandschap", dat men op deze cpositie bewonderen kan. Van de ideren noemen wij Piits van den erghe, Albert Servaes, Gustaaf de met en Leon de Smet. Het Fauvisme regeerde van 1910- ——725: al evenzeer vele doeken van itgelezen kwaliteit, met die van een .ik Wouters op de voorgrond. In oofdzaak Brabantse kunstenaars, ie weliswaar geen homogene groep ormden, doch bij wie de durf en de uichende kleur de invloedssfeer van iet Fauvisme tekende, lij bekennen hun voorliefde voor bin nenhuizen .huiselijke taferelen en in tieme motieven. Rik Wouters is er een der voornaamste vertegenwoordigers van, met Ensor en Permeke een der Belgische kunstenaars, die interna tionale vermaardheid verkreeg. Zijn De opvoeding" en „Het rode kleed" verdienen alle aandacht. Naast hem noemen wij Jean Brusselmanscon- structief-expressionistisch. Een volgende groep is „Schilders in ballingschap" (1914-1918), jaren, die bij hen alles ondersteboven keer- Zware vormgeving en sombere kleurenkeuze domineerden veelvuldig. Onder hen bevinden zich eer. Frits van den Berghe en speciaal een Ed- gard Tijdgat, begonnen als impres sionist, later uitgroeiend naar een volmaakt eigen stijl. De eerste abstracten presenteerden zich in het tijdvak 1917-1930: hun kunst deed haar officiële intrede met Victor Servranckx. Deze pioniers konden indertijd nog niet de over winning behalen, want het indruk wekkende Vlaamse expressionisme triomfeerde. Behalve Servranckx (ge durfde kleurencombinaties) met zijn „Opus 8-1924": (Heroïsche muziek) hangen er nog vele doeken van ande ren, die deze richting destijds reeds toegedaan waren. Na de schilders van „Sélection" (1920-1929) en „Centaure" (1921- Pierre Luc (groep „Jonge Bel gische schilderkunst"): „De blinden". 1930) volgt de groep der Surealisten (1926)hun bron was ontsproten aan die van het Dadaïsme 1917-18). Zij waren de ontdekkers van „vei-borg en werelden". Tot 1930 was het experi menteren", het ultra-revolutionair doen aan de orde. Toen kwam er een kentering, gevolg van de zware fi nanciële en economische crisis. De vooruitstrevende kunsthandel ging failliet. Er kwam in de .generatie der ouderen" weer een uitgesproken voor. keur voor de eenvoudige dingen, om een „herontdekking van de poëzie van het dagelijkse leven". Tot de be kendste schilders van deze groep be hoorde Isidoor Opsomer, van wie een portret te zien is van de jeugdige Ca- mille Huijsmans (uit 1926). Talrijke werken in de groep „Jon ge Belgische schilderkunst" (1945- 1950) zijn eveneens aanwezig. Deze hielden absoluut geen rekening met de conflicten tussen de abstracte en figuratieve kunst. In deze groep ex poseert René Barbaix een indruk wekkend „Beeld van onze tijd", ter wijl tevens Pierre Lues „De blinden" niemand onberoerd zal laten. Nog worden zeer uitvoerig de tuele, de meest non-figuratieve stro mingen gepresenteerd veel „pop art" incluis! waarna het opvallend is, hoe tenslotte in de laatste groep „De figuratieve schilderkunst" het „figuratieve" weer sterk van zich doet spreken. Over het algemeen is op deze unie ke tentoonstelling eerlijk en objectief elke stroming tot haar recht geko men. Aan de hand van een prachtig samengestelde en met vele afbeeldin gen verluchte catalogus, waar J. van Lerberghe de interessante inleiding voor schreef, en waaraan wij diverse gegevens ontleenden, kan men alle facetten van de Belgische schilder kunst sinds 1890 bestuderen. Waar lijk. men raakt er nauwelijks of niet op uitgekeken! Vanzelfsprekend zijn er leemten: de organisatoren konden door om standigheden niet alles veroveren, dat hier een plaats verdiend had, desondanks mag een woord van hoge erkentelijkheid niet achterwege blij ven voor het onnoemelijk vele, dat men wèl heeft kunnen bemachtigen. Tot in de tuin zalen van het Museum toe, kan men ervan genieten. En wat Het opmerkelijke is: het overgrote deel van het ge- exposeerde mag van hoge orde genoemd worden. Een cantate van Sergei Prokojew, die niet uitgevoerd mocht worden on der het regime van Stalin, toen zij in 1937 geschreven was, heeft nu haar première beleefd en werd gepre zen. Het stuk, „Voor de 20ste verjaar dag van de oktober-revolutie", werd ten gehore gebracht ter gelegenheid van het feit dat de componist 75 jaar geleden geboren werd. Proko jew stierf op dezelfde dag als Stalin. De cantate werd afgekraakt toen zij geschreven was als een onbeta melijk en niet geslaagd experiment om woorden op muziek te zetten uit verschillende klassieke marxistische werken, waaronder een boek van Le nin. Maar Tass noemt haar nu een „typisch Russische compositie". „Hoewel zeer buiten het gewone vallend, is de muziek sterk kenmer kend voor de werken van Prokojew uit de late jaren '30. Schelle harmo nieën worden afgewisseld met wel luidendheid De componist bewijst dat hij een vooraanstaand compo nist is voor koor". Het orkest plus koor, 300 man, on der leiding van eerste dirigent Kirill Kondrasjin van het Philharmonisch Genootschap, kreeg een applaus van 10 minuten. Engelse beeldhouwwerken voor Rotterdams Concertgebouw De architecten van het concert en congresgebouw De Doelen in Rot terdam, ir. E. H. Kraaijvanger, H. M. Kraajjvanger en R. H. Fledderus, hebben uit dank voor het vertrou wen dat in hen is gesteld, een bron zen sculptuur van de Engelse beeld houwer Bernard Meadows geschon ken. Het beeldhouwwerk heet Bru tus I, is 79 cm hoog en komt te staan in de feestzaal van De Doe len. De Erasmusstichting in Rotterdam zal De Doelen een bronzen sculptuur schenken van de Engelse beeldhouw ster Dame Barbara Hepworth, ge naamd Bryther II en 204 cm hoog Brandend maagzuur? helpen direkt! Paul Delvaux (behorend tot de groep der surrealisten): „Eenzaamheid" koffie thee tabak Nieuwe wegen in de kerkelijke kunst gaan de Westberlijnse schil ders en beeldhouwers Hans Beyer- mann en Paul Corazolla. Zij ge bruiken metaal als directe basis van de voorstelling en bereiken de schilderachtige effecten uit sluitend door gebruik te maken MET PASEN GEEN WINDEIEREN De opgewekte stemming, die zo karakteristiek is voor Pasen, zal dit Jaar voor iedereen nog veel groter kunnen zijn. Dit Is uitslui tend te danken aan het feit dat hoe langer hoe meer mensen heb ben Ingezien dat zfl voor betzelfde geld dat zU anders met de feest dagen uitgeven veel méér kunnen doen. Wie verstandig Is, gaat namelijk als een haas naar de markt en doet d&ér zijn inkopen. Marktkoopman en straathande laar hebben voor de Paasdagen weer heel wat te bieden tegen prijzen die stuk voor stuk een vrolijke verrassing zijn. Een keur van kwallteitsartikelen maakt het grootste en gezelligste koop centrum tot een waar Paaspara- dUs. ledereen die extra voordelige en vrolijke Paasdagen wil hebben, koopt en kiest met plezier op de markt en dat zal hem geen wind eieren leggen, want OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD van de in het materiaal aanwe zige eigenschappen. Uitgangspunt voor hun werken zijn koperen platen, waarop de vlakken met de eigenlijke tekening door asfaltlak afgedekt, de overige partijen vol gens een bijzonder systeem weg- geëtst worden. Het etsen wordt in verschillende fasen uitgevoerd, zodat tenslotte een soort vlakre- liëf ontstaat. Door gecompliceerde bruinings- procédé's, gecombineerd met ver schillende, moderne slijpmetho- den kunnen kleurnuances van het diepste zwart tot de lichtste, voor een deel zelfs roseachtige koper kleur bereikt worden. Nationaal Ballet naar Zuid-Amerika Zestig leden van het Nationaal Ballet, o.l.v. Sonia Gaskell, vertrek ken morgen voor een tournee van twee weken door Argentinië, Peru, Columbia en Mexico. De groep omvat o.m. Calliope Ve- nieris, Jessica Folkerts, Maria Kop pers, Olga de Haas, Irene de Vos. Anne Marie Holmes en Kathleen Smith, Simon André, Benjamin Fe- lisdal, Ronald Snijders, René Vincent, Conrad van de Weetering, Leo Aho- nen, Sylvester Combell. Reuven Voorembergh en Robert Fisher. Beyermann en Corazolla zou den met hun techniek van het koperreliëf het gevoel voor het eenvoudige, echte materiaal in de kerkelijke kunst weer willen doen herleven. In hun motieven ver werken zij graag Byzantijnse middeleeuwse ideeën. Beide kun stenaars hebben met hun werk al veel erkenning gevonden, zowel bij katholieke als ook protestant se kerkelijke instanties, wat blijkt uit de vele grote opdrachten, die zij reeds ontvingen. Onze foto toont van Hans Beyermann ,X>e verloren zoon". Haagsche Comedie met „Professor Bernardi" De Haagsche Comedie geeft za terdag 16 april in de Kon. Schouw burg in Den Haag de eerste voorstel ling van Arthur Schnltzler's „Pro fessor Bernhardi" onder regie van Paul Steenbergen en Eric van Ingen en in Nederlandse bewerking van Bert Voeten. De medewerkenden zijn: Max Croi- set, Gijsbert Tersteeg, Joris Diels, Carl van der Plas. Eric van Ingen, Leo de Hartogh, Kees Coolen. Louis Borel, Wim van Rooij, Sacco van der Made, Jan Grefe, Wiebe Brandsma, Gerard de Groot, Reinier Heideman, Gaston van Erven. Rob Erenstein, Mary Duyvendak en Apollo Hambur ger. Als eerbetoon XSvoor Tot 5 juni kan men van deze expositie kennis nemen. Het is zeker te betreuren, dat dit machtige overzicht nog nim mer in deze vorm gepresen teerd uitsluitend en alleen in Utrecht te zien zal zijn, zelfs België blijft ervan uitgesloten. Daarom zij met temeer na druk een bezoek van harte aan bevolen. Iets dergelijks komt nimmer weer! H. k\leiöOb'Q9P Groot succes voor cantate van Prokofjew 10 jaar „one-man-show" brengt Van Nelle het prachtig uitgevoerde boek „TOON' Met 130 verschillende foto's gemaakt door Robby Pauwels. „Toon thuis en Toon op het toneel". Vraag naar dit magnifieke hoek bij uw Van Nelle-winkelier of maak 3.45 over op giro 620300 t.n.v. Algemene Cadeau Cen trale, Rotterdam, met vermelding „Toon". Stortingsbiljetten zijn gratis verkrijgbaar bij uw Van Nelle-winkelier.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 25