LEIDSCH DAGBLAD GROND WORDT TE DUUR Beroep van Londen op de Veiligheidsraad? uw TUIN IN MET PASEN Russisch vliegtuig in Westberlijns meer neergestort We halen het ivel H-bom geborgen Maarssen ontsnapte aan zware explosie +S alles ra Vlieland 'n ster matras Opgericht 1 maait 1860 DONDERDAG 7 APRIL 1966 No. 31841 «recteur: E. A. E. van Dishoeck [oofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f0,88 per week, (bij vooruitbetaling:) losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Minister Bogaers: Financiering van woningwetbouw in ernstig gevaar (Van onze parlementaire redactie) Een te sterke stijging van grondkosten kan de financiering van de woningwetbouw in ernstig evaar brengen. Deze waarschuwing laat minister Bogaers (Volkshuisvesting en Ruimtelijke )rdening) horen in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake de ontwerp-begro- ,ng voor 1966 van zijn ministerie. dat het hele kwartaal in aanmer king genomen hetzelfde peil zal worden bereikt. -Dat de normale prijsstijgingen en betere stedekundige voorzieningen Wb&rwerken in de grondkosten vindt de minister aanvaardbaar, maar de 'êmvolgen van bijzondere omstandigheden behoren niet zonder meer via WL huren te worden verhaald. WÊDe bouwkosten van woningwetwoningen worden zorgvuldig bewaakt fat huurpeil zo laag mogelijk te houden. Dat mag niet ongedaan vrden gemaakt door ongebreidelde stijging van de grondkosten, aldus i minister. )00RSTR0MING Er bestaat een grote vraag naar ■^jningen met lage huren. Gebleken ^1 dat doorstroming van gezinnen st hogere Inkomsten naar duurdere dzen daar een doeltreffend ant- »rd op kan zijn. Rotterdam is een jrk voorbeeld. Begin 1963 werd daar ina 40 procent van de nieuwe hui- u toegewezen aan mensen, die een edkopere woning achterlieten: eind B5 was dat percentage tot ruim 60 Eind 1964, zo rekent de minister bestond bijna een derde van de 0^irders van woningwetwoningen uit jnsen met een groter inkomen dan JjL.500,Hoeveel mensen er in een lis wonen, dat ze maar nauwelijks innen betalen is niet bekend. Er jn wel geschikte huizen voor hen, iar die worden door de verkeerde nsen bewoond. De minister ziet in toestand het beste pleidooi voor bevorderen van doorstroming. „We redden het" foor de bouw van woningwetwo- igen wijst de minister op de nieu- De Amerikanen hebben van- ïhtend de waterstofbom gebor- £n die zij bijna drie maanden eleden bij een vliegtuigbotsing ij de Zuidspaanse kust waren wijtgeraakt. Dit heeft de Ame- ikaanse ambassade in Madrid fficieel bekend gemaakt. De bom lag op een diepte van 800 eter. De bergingseenheid heeft tal in moeilijkheden te overwinnen ge ld, zoals slecht weer, de grote iepte en het feit dat de bom lag een plaats waar de zeebodem Jgal grillig is. Een belangrijke rol bij de lokali- ïring van het projectiel heeft de paanse visser Francisco Simo ge peeld. Hy heeft destijds de bom zien allen en de Amerikanen op de plaats ttent gemaakt. De onderzeeër Al- in wist op 15 maart de situatie fo- ografisch vast te leggen. WEERBERICHT Dezelfde middag- temperaturen Het KNMI verwacht van heden- ot morgenavond: Veranderlijke bewolking met hier ;n daar enige regen en op enkele plaatsen mist. Zwakke tot matige vind tussen zuid en oost. Ongeveer iezelfde middagtemperaturen. I (Opgemaakt om 11.15 uur). 8 APRIL Zon op: 06.00 u.; onder: 19.25 u. daan op: 23.48 u.; onder: 07.22 u. Hoogwater in Katwijk te 05,02 en 1.23 u. Laagwater te 00.59 en 13.27 v (9 april: hoogwater te 05.42 en 8.06 uur; laagwater te 01.37 en u). Dit nummer bestaat uit 38 pagina'* Van veel belang voor deze instellin gen is het, dat de genoten bijdragen niet meer terugbetaald hoeven te worden als er exploitatie-overschot ten zyn. De minister vertrouwt erop, dat het bouwprogramma ondanks kapitaal- schaarste en hoge rente zal kunnen worden uitgevoerd. Dat baseert hij op het aantal huizen, dat in aanbouw is en het aantal woningen, waarvoor plannen zijn of worden gemaakt. Hoewel het aantal rijksgoedkeuringen en gunningen in de eerste maanden van het jaar achterbleef bij dat van het recordjaar 1965, neemt men aan, Geen overspanning Van „overspanning van de bouw markt" is volgens minister geen sprake meer. De term kan, zegt hij, nog slechts betekenen, dat de be hoefte aan gebouwen groter is dan het aanbod. Er zijn in het overgrote deel van het land niet teveel bouw werken tegelijk in uitvoering en aan grondstoffen en materialen is geen gebrek. Nu een woningproduktie van 125.000 per jaar mogelijk is vindt de minister nieuwe maatregelen tot be vordering van industriële bouw onno dig en zelfs ongewenst. Maar voor producenten, die op het punt van doelmatigheid een voorbeeld zijn zal er altijd plaats moeten zijn, voegt hij eraan toe. Stammenoorlog in Soedan Een hondertal negers is omgeko men bij een stammenoorlog tussen Rizeigats en Maalias in Darfoer (Soedan). De minister van Binnen landse Zaken van Soedan is naar het toneel van de strijd gegaan on te trachten eon vrede te bewerkstel ligen. De Joanna ligt nog voor anker MINISTER ANTILLEN DIENT AANKLACHT IN TEGEN „PANORAMA" De Antilliaanse minister van justi tie, de heer R. J. Isa, heeft een ci viele aanklacht ingediend tegen de directie van het Nederlandse week blad „Panorama" wegens een in het weekblad opgenomen artikel over Curacao, waarin volgens de minis ter voor hem beledigende uitlatin gen zouden zyn gedaan. De minister vraagt onder meer een schadevergoeding van fl. 50.000. Ook heeft de minister gevraagd om een rectificatie in het blad te publice ren op een in het oog vallende plaats. K0SM0S-114 De Sowjet-Unie heeft gisteren de 114de in de reeks van onbemande Kosmos-satellieten gelanceerd, zo meldt Tass. Terwijl in Londen, Lissabon en Salisbury druk wordt gecon fereerd over de toekomst van de 18.000 ton ruwe olie, waarmee de Griekse tankboot Joanna V dinsdag in Beira in het Oostafri- kaanse Portugese gebied Mo zambique is, ligt het schip nog steeds voor anker op korte af stand van de oliepijpleiding, die Beira verbindt met de Rhodesi- sche raffinaderij in Oemtali. De kapitein van de Joanna V heeft intussen verklaard, dat hij zich van de Griekse regering niets aantrekt. Als de rederij hem zou opdragen de olie in Beira te los sen, zou hij dat doen. Hij had echter opdracht naar Djiboeti te varen als de herstelwerkzaamhe den aan het schip zijn uitge voerd, hetgeen nog een dag of vier zou vergen. Volgens berichten uit Athene heb ben de autoriteiten de Griekse regis tratie van de Joanna V geschrapt en de gezagvoerder voor disciplinaire vervolging voorgedragen. Het minis terie van Koopvaardij zou hem blij vend zijn bevoegdheid willen ontne- In Beira zijn technici begonnen met het klaarmaken van de olielei ding voor het eventueel doorpompen van de brandstof. De Britse premier zou de heer Ogil dra van Kent en een van de drie Engelse directeuren van de Portu gees-Britse onderneming, die eigena resse is van de olieleiding tussen Beira en Oemtali, hebben gewaar schuwd, dat hij en zijn Engelse mede directeuren de kans lopen tot vijf jaar gevangenisstraf te worden ver oordeeld, als zjj ertoe medewerken, dat Rhodesië via de pijpleiding olie krijgt. De drie directeuren vertoeven op het ogenblik in Lissabon om met hun vijf Portugese collega's een be sluit te nemen. De Britse regering overweegt scher per optreden tegen Rhodesië. De dui delijkste aanwijzing in die richting kwam gisteren van secretaris-gene raal Oe Thant der V.N., die op een persconferentie zei, dat Londen nieu we maatregelen bestudeert en dai sancties door de Veiligheidsraad niet moeten worden ilitgesloten. Boven dien had men aanwijzingen door de aanwezigheid in Downing Street van de met spoed naar Londen ontboden V.N.-vertegenwoordiger Lord Cara- don en van Engelands reizende am bassadeur voor Afrika, MacDonald. Er is sprake van, dat Engeland een beroep zal doen op de Veiligheids raad om de sancties tegen Rhodesië die in een resolutie verankerd lig gen, maar niet verplicht waren nu overeenkomstig hoofdstuk zeven van het V.N.-handvest verplicht te stel len. Men heeft in Londen lang geaar zeld zover te gaan, omdat het heel moeilijk zou kunnen zijn de maatre gelen voldoende te controleren. Enge land heeft niot de mogelijkheden een vrijwel volledig blokkeren van de kust vy, de echtgenoot van prinses Alexan- van zuidelijk Afrika voor zijn reke ning te nemen. Waarschijnlijk een beroep op Amerika moeten wor den gedaan, wanneer zo'n maatregel wordt genomen. Of het zover zal komen, is echter de vraag. Engeland treedt nu op om enerzijds een gebaar te maken tegen over de Afro-Aziatische groep en an derzijds om vooral zelf de teugels in handen te kunnen houden. Men krijgt de indruk dat Londen aan stuurt op een machtiging door de Veiligheidsraad om namens de Ver enigde Naties een blokkade van Beira te kunnen beginnen. Vervolg pag. 2 Rijk betaalt helft van schoonmaken Schouwense strand (Van onze Zeeuwse correspondent) Het Ryk zal de helft betalen van het opruimen van de stookolie op het strand van Haamstede. Dit heeft mi nister mr. M. Vrolijk van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk gisteravond meegedeeld. De minister doet dit aanbod naar aanleiding van een verzoek van burgemeester Ever wijn van Westerschouwen. Het maximum van de rijkssteun bedraagt 25.000 gulden. De andere helft van het bedrag moet worden betaald door de gemeente. De raad heeft gisteravond in een spoedverga dering eveneens 25.000 gulden krediet beschikbaar gesteld. Dit geld moet eventueel worden onttrokken aan de batige saldi van voorgaande jaren. Dit alles is een gevolg van het feit, dat de genie zoals gemeld de stookolie niet van het strand kan schuiven. Inmiddels is een aannemer door de gemeente aangetrokken. Vanmorgen begon zij met het werk. Hoewel de firma over veel materiaal beschikt, zal zij op verzoek van de gemeente proberen een aantal kleinere aanne- i voor het werk te charteren. Een tweepersoons straalvliegtuig van het Russische type Mig is gis termiddag neergestort in het Westberlijnse Soessenmeer waardoor I de rivier de Havel stroomt. Er ont stond een reusachtige kerosinevlek, en er deed zich een explosie voor kort voordat het toestel onder wa ter verdween. De omgeving werd af gezet en via luidsprekers werd de voorbijgangers gevraagd niet te ro ken. Aan het reddingswerk namen brandweerlieden en kikvorsman nen deel. Het Russische persbureau Tass meldt thans, dat de twee inzitten den van het vliegtuig om het leven zijn gekomen. (Men vermoedde eerst dat de inzittenden nog boven Oost-Duitsland het toestel hadden verlaten. Duikers hebben de licha men van de Russische vliegers nog niet kunnen vinden). Tass voegt er aan toe, dat de be manning van het neergestorte toe stel haar leven had opgeofferd om te voorkomen, dat het vliegtuig in een dichtbevolkt deel van West- Berlyn terechtkwam. Het onderha vige toestel was op weg van een vliegveld in Oost-Duitsland naar een ander toen de piloot bemerkte, dat het onbestuurbaar was geworden. Uit het contact dat de bemanning van het verongelukte toestel op het allerlaatste ogenblik nog had ge had met een begeleidend toestel, was gebleken, dat de piloot en de naviga tor van het verongelukte toestel hadden besloten aan boord te blij ven en hun vliegtuig in het water te laten neerstorten. i Morgen, Goede Vrijdag, zal a ons Blad niet verschijnen. Onze a a bureaus zullen de gehele dag gesloten zijn. 5 Honderdduizend op nr. 46245 In de 572ste staatsloterij is in de vierde klas een prijs van f. 100.000 gevallen op lot nummer 46245. De loten werden verkocht in Puv- merend, Den Haag, Rotterdam, Beverwijk en Velp (Gld.). Tass vestigt voorts de aandacht op „het vreemde gedrag van de Weste lijke bezettende mogendheden in West-Berlijn". De autoriteiten had den vertegenwoordigers van de Rus sische strijdkrachten geen toestem ming gegeven, de plaats van het on geluk te bezoeken om de doden de laatste eer te bewijzen. Toen het bergingswerk in 't Stoes- senmeer in volle gang was, waren Russische officieren, onder wie een generaal, en ook een autobus met 21 Russische soldaten, by de plaats van het ongeluk verschenen, maar de Britse militaire politie stond niet toe, dat de soldaten de bus verlieten. Een Britse officier heeft mee gedeeld dat de Russen zelf het toe stel hadden willen bergen. De drie Westelijke geallieerde com mandanten gaven gisteravond een verklaring uit waarin zij „dit voor beeld van onverantwoordelijk en zorgeloos vliegen boven dichtbevolkte gebieden" veroordelen. Dit incident vormt volgens de commandanten het ernstigste van een aantal roekeloze vluchten in de afgelopen weken, waarvan het bewijs werd geleverd door herhaalde knallen bij het door breken van de geluidsbarrière. 2,95 4,95 0,65 L2S 2,25 2,15 Proces tegen tien jonge Hongaren Tien jonge Hongaren staan in Boedapest vandaag terecht onder be schuldiging van aanranding, handel in verdovende middelen, gokken, overtredingen in verband met de bepalingen op buitenlandse valuta, en misdrijven tegen de staat. De groep stal ook openbare eigen dommen en bestaat uit „maatschap pelijk gevaarlijke werkschuwen", al dus de akte van beschuldigingen. Het merendeel van de leden van de groep is 20 jaar en onder hen bevinden zich studenten, jonge fa brieksarbeiders, ongeschoolde arbei ders en misdadigers, die leven van de opbrengst van hun illegale praktij ken. Zij zetten openlijk de mensen aan tegen het socialisme en verheerlijk ten de Westerse levenswijze. Boven dien waren zij antisemitisch en ra cistisch". Brand snel onder de knie Het als Jacoba van Beieren ver klede bloemenmeisje. Ineke de Graaf, (links), dochter van de burgemeester van Lisse die voor zitter is van „Keukenhof"is gis termiddag met haar vierde echt genoot" Frank van Borselen in de persoon van haar collega Ma ria Pesch van Schiphol naar New York vertrokken. Daar zul len zij overstappen op het pas sagiersschip „Rotterdam" Ten behoeve van de zeereizi gers zullen de meisjes gehuld in dezelfde kledij van de 7000 tul pen en narcissen, die zich aan boord bevinden, bloemstukjes en corsages maken. Tevens zullen zij lezingen met lichtbeelden houden over de „Keukenhof" en andere attracties van Nederland. 22 april zal het schip in Rotter dam arriveren. Dit is een van de drie Tulip sailings" die de Holland-Ame- rika-Lijn" organiseert. Ook op de „Nieuw-Amsterdamen de „Maasdam"die nog deze maand uit Amerika terugkeren, zal Nederla id op gelijke wijze aantrekkelijk worden gemaakt voor de buitenlanders. (Van onze correspondent) Een explosie gevolgd door een be gin van brand in de olieraffinade rij Zuilen aan de Zandweg in Maarssen veroorzaakte gisteravond grote angst voor nog meer ontplof fingen en radio-actieve besmetting door kabaltisotopen. Nadat enige tientallen personeelsleden en politie mensen met geigertellers op radio activiteit waren onderzocht bleek de uitslag negatief. Uitbreiding van de brand kon worden voorkomen door snel ingrijpen van de brandweer, die toevallig woensdagavond een oefe ning hield met betrekking tot radio actieve straling. De explosie ontstond omstreeks acht uur in een afdeling van de fa briek, gebruikt voor de bereiding van vetalcohol met behulp van wa terstof waarbij kobaltisotopen wor den gebruikt voor de niveaubepaling. Er zyn 3 stalen kokers met daar binnen circa 25 cm dikke loden mantels met radio-actieve stof in de genoemde bedrijfsafdeling in ge bruik. By het produktieproces wordt vloeibare waterstof toegevoegd die zich tin dikke stalen cilinders be vindt, ongeveer 10 in totaal. Deze voorraad waterstof zou aangetast door vuur een enorme ramp voor de fabriek en omgeving hebben kun nen veroorzaken. Vermoedelijk is de explosie in een lek in de afvoer van één van de ke tels ontstaan. Voorman Wout van Dyk, die de explosie hoorde en een steekvlam zag, waarschuwde zijn manneD de benen te nemen. Hij had, voordat hij vluchtte, de tegen woordigheid van geest de toevoer van de waterstof af te sluiten. Het vuur greep om zich heen en baan de zich een weg door het golfplaten dak. Met de lage drukspuit en drie stralen had de Maarssense brandweer de vlammen spoedig gedoofd. De ge vaarlijke waterstofcllinde1*? werden nat gehouden. Een catastrofe was afgewend. Een HARK voor Een SCHOP voor Een VERPLANTSCHOPJE Een BAMBOEGRASHARK COMPOST per zak Droge gemalen KOEMEST SPECIALE BROEIKASJES om vroeg te zaaien, compleet met potjes, slechts f7,95 Nieuwe RUn 50 - Tel. 2 08 24 (01710) ADVERTENTIE AUTO SHOP Voor al uw auto accessoires en onderdelen. Geopend van 8.3018 uur. Ook zaterdag. Haarlemmerstr. 58, tel. 42768 (9ud ^)Ue teuws Uit het Leidsch Dagblad van s 9 April 1866: (Advertentie) Gazcoke 1 verkrijgbaar bij den onderge- teekendc, vrij thuis bezorgd, per mud a f 0,45 per 10 mudden f 4,25. H. J. Boet je AardappelmarJct. Bij de tentoonstelling der Kon. Nederl. Maatschappij tot aanmoediging van den Tuinbouw, die te 's-Graven- i hage dezer dagen wordt ge houden, zijn o.a. toegekend een zilveren medaille aan den heer F. W. Meyer alhier voor 5 Tropaeolum Tricolor in bloei, één zilveren medaille aan den heer D. A. Sala voor de schoonste verzameling van tuinsieraden.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1