Canon 3achs Matthaeus Passion: nuzikaal geloof belijden Joan Miro weigert zetel Spaanse Kon» Academie kunst Troost en kracht voor tallozen k3deiöoSQ29P Hij zegt: Eerst Picassodan ik" Vrienden van Haags Museum jubileren >ENSDAG 6 APRIL 196« LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 jEx Animoin stampvolle Stadsgehoorzaal Ook het Rott. Philh. Orkest droeg in het algemeen verdienstelijk bü tot het welslagen van deze hooggestemde geloofsbelijdenis, een troostvol getui genis van verzoenende liefde en God delijk erbarmen, waaruit velen kracht putten voor een dikwijls zorgvol en gecompliceerd bestaan op deze aarde. „Ex Animo" mag met vertrouwen haar vijf en twintigste uitvoering te- gemoetgaan onder een leider, die Bach naar beste vermogen dient. H. Diefstal uit „Goois Museum" (Van onze correspondent) Op even zeldzame als brutale wijze 1 is een dief erin geslaagd uit een af gesloten vitrine van het Goois Mu- I seum in Hilversum enkele waarde volle voorwerpen te stelen. Sinds eergistermorgen, toen de vermissing werd vastgesteld, ontbreken aan de collectie een gouden en zilveren knolhorloge en een halsketting be staande uit vier snoeren gelijke git ten. De dief is bijzonder zorgvuldig te werk gegaan, want hij moest voor heit bereiken van het vitrine-inte rieur eerst sponninglatjes wegnemen om zijn hand achter de glasplaat te steken. Na de diefstal is de ruit van 133 bij 55 centimeter weer terug ge plaatst en met de latjes verzekerd. De sieraden zijn eigendom van het museum; omtrent de waarde heeft men nog geen zekerheid. De diefstal moet gebeurd zijn tijdens de drukke bezoekuren van het museum waar op het ogenblik de ..Four Man Show" met o.a. Toon Hermans is te zien. Advertentie Canonet QL de snel-laad-automaat de meest verkochte automaat ter wereld,nu met Quick Loading voor snel en foutloos inleggen van elk merk en elk type film (Canon patent); automatische belichtingsregeling met tijdkeuze tot 1/500 seconde; blokkering bij verkeerde belichting; 3 uitvoeringen met ver schillend objectief vanaf 245, objectief bezien beter! ERNSTIGE VERDEELDHEID elangstelling voor Bachs .Matthaeus Passion" blijft onver- wd voortduren: verheugend teken! foor de vierentwintigste maal hoorden wij de uitvoering van Animo": een stampvolle Stadsgehoorzaal was er deelgenoot nadat de avond tevoren de generale repetitie ook reeds tal- e toehoorders hun aandacht gewijd hadden aan de prestaties Herman de Wolff, zijn koor en jongenskoor, alsmede de in e stad getrouwe solisten Nelly van der Spek (sopraan), Diet os (alt), Chris van Woerkom (Evangelist), de onverwoest- e Herman Schey (Christuspartij), Ruth Pos (tenoraria's) ary Blackmon (bas). e grote belangstelling vormt het tuigend bewijs, dat tallozen be fte hebben zich in deze dagen te enzelvigen met Jezus' lijdensweg. Brman de Wolff wijdt zich sinds n met grote overgave aan Bachs' ipping, waarvan de eeuwigheids- rde onomstotelijk vast staat. Het raar van de vele „Matthaeus |ion"-uitvoeringen mag dan zijn, [zij tot een soort muzikaal „sta- Irmbool" zijn uitgegroeid, voor ons t vast, dat zij voor tallozen even- leen onwrikbaar bestanddeel van j diep geloofsleven betekenen, Ier welke deze Lij denstij d bepaald i leegte zou inhouden. st koor van de Chr. Oratorium [niging „Ex Animo" is met deze Éile partituur volledig vertrouwd, pr leiding van een dirigent, die evenwicht weet te bewaren tussen Bsiviteit en verstilling. Ij weet een spanning te handha- I die een avond als deze ten volle I beluisteren waard maakt. De ff is zich zijn hoge opgave wel list, dringt steeds verder door tot geheimen van deze Passion, raan men zich geestelijk wil la- 3ry weten het: zoveel Passionen, tel opvattingen, maar met een ge- iplineerd koor als „Ex Animo", ook in de koralen bezield en met rtuiging weet te zingen, kan ook man de Wolff tevredenstellend r den dag komen en veel bereiken el in de koralen als in de passa- waarin een verhevigde expressie r rechten moet verkrijgen, bn onverkorte „Matthaeus Pas- te brengen is geen sinecure, ar De Wolff doet dat steeds weer onverflauwde toewijding: in de -Thouwelijke en in de dramatische "'sages van Bachs machtig muzi- 1 geloof smonument. .n wat tevens verblijdend is: „Ex II[mo" mijdt het gevaar van de cou- 'U, die zo gemakkelijk kan intreden, oneer men zich door de jaren heen t eenzelfde opgave bezig houdt, i Het prijzenswaardige streven tot de i-Jïntiële waarden van deze rijk p gelende partituur door te dringen Ie: daarbij Gods woord en de gebeur- •issen rond het Kruis mede te de- bljjft bij voortduring bestaan. Ulet stemt tevens tot voldoening te «tateren, dat „Ex Animo's zang jfchaafd, vloeiend en beheerst is, -istant gericht op het devote karak- van Bachs onvergankelijk mees- Werk. ipnvolkomenheden blijven vanzelf- tekend bestaan, maar zij zijn ge- Bg en wie mag het ideale verwach- Boot overvaren: i )ldaat verdronken 5p de Rijn bij Lobith is gister- mogelijk Duitse) duweenheid over een, waarbij de roerganger, it 20- Jge d.p.l. soldaat van het vaar- opgendetachement, F. P. J. Deynne 5 Drunen (N.Br.) is verdronken. oorzaak van het ongeval is nog t bekend. De controleboot is ge lken. ten? Dat is slechts de grootsten onder de groten voorbehouden: een provin cieplaats als Leiden mag zeker er kentelijk zijn voor wat door „Ex Animo" gewetensvol en naar aller beste kunnen geboden wordt. Dat dit maal ook het jongenskoor zijn aan deel lofwaardig, fris en dominerend leverde, mag mede als een verheu gend pluspunt gelden. De in deze Passion zo integrerende medewerking der solisten stemde mede tot dankbaarheid. Zij zijn tot Bachs schepping ingegroeid, niet al leen vocaal, doch ook geestelijk bou wen zij mee aan een illustratieve uit beelding. Wie Herman Schey zegt, weet dat van hem een doorleefde voordracht Dirigent Herman de Wolff met zijn sölidten. V.l.n.r. Chris v. Woer kom (Evangelist), Nelly v. d. Spek (sopraan), Herman Schey (Chris tuspartij), Herman de Wolff (diri gent), Diet Kloos (alt), Henry Blackman (bas), Ruth Pos (tenor), Hans Schouwman (klavecimbel). (Foto LJD./Holvast) te verwachten is, waarbij nog steeds zijn zangtechnische capaciteiten verbazingwekkend op zijn leeftijd! ruimschoots voorhanden zijn om re- lief aan zijn waardig optreden te ver lenen. Naast hem stond een helder zingende Chris van van Woerkom, een tot het einde toe onvermoeibare Evangelist, wiens kwaliteiten reeds meermalen door ons geprezen zijn en die ook nu in hoge mate bijdroeg tot een verheffend en meermalen aan grijpend niveau. De tenor Ruth Pos stelde in zijn aria's niet teleur, al stellen wij zijn muzikaal doorleefd begrip hoger dan zijn stemmiddelen. De bas Henry Blackmon zong met gezond klinkend materiaal karakte ristiek zijn kleine partijen en aria's. Niet in de laaste plaats verdienen hulde de sopraan Nelly van der Spek, wier kostbare en glanzende sopraan zich paart aan een stylistisch zuivere opvatting en de alt Diet Kloos, al evenzeer een betrouwbare kracht voor een Passions-uitvoering. Met Hans Schouwman aan het kla vecimbel en Annie Blankenstein aan het orgel mag De Wolff telkenmale met vertrouwen in zee gaan: een hechtere ondersteuning is nauwelijks Premières bij Ned. Dans Theater "Screenplay" en „Blik op morgen" Het Ned. Dans Theater heeft gis teravond in de Kon. Schouwburg in Den Haag de première gegeven van „screen play", een ballet op muziek van de jazz-musicus Charly Mingus in de choreografie van Job Sanders. „Screenplay" werd gedanst door An ne Hyde, Martinette Janmaat, Mea Venema, Lennie Westerdjjk, Charles Czarny en Marten Molema). „Screenplay" is een ballet, waarin bij de instudering de creatieve ver mogens van de zes dansers een groot aandeel gehad hebben. De dansers mochten namelijk min of meer hun eigen vrije bewegingen bepalen. Maar net als in een spel moeten er bepaalde regels worden opgevolgd en de functie van de choreograaf bij dit ballet was zo ongeveer als die van een scheidsrechter. Decors en kos tuums bij „Screenplay" waren ont worpen door de Engelsman John Law. Naast deze landelijke première bracht het Dans Theater de premiè re voor Den Haag van het ballet „Terugblik op morgen" van choreo graaf Hans van Manen op vier or kestpreludes van Henry Barraud. Di dramatisch ballet werd uitgevoer- door Willy de la Bije, Jaap Flie; Kathy Gosschalk en Han Ebbelaa: Het decor en de kostuums werde ontworpen door Roger Chailloux. Verder werden nog uitgevoerd „Grand pas Espagnol" van Benja min Harkarvy, „Wedding Cake' van Job Sanders en „Symphony in three movements" van Hans van Manen op muziek van Strawinsky. Het publiek, dat de schouwburg vrijwel geheel vulde, beloonde dan sers en orkest met een gul applaus. Er waren voor de uitvoerenden bloe men. I vrienden van het museum wegens haar zeer uitzonderlijke verdiensten de zilveren legpenning van de ge meente is toegekend. (Van onze correspondent) De Spaanse Kon. Academie voor Schone Kunsten van San Fer nando. heeft de grote Catelaanse schilder Joan Miro uitverkozen om zitting te nemen in dit hoogste college voor de beeldende kunst in het land. Joan Miro heeft voor deze eer bedankt en verklaard dat hij dan pas tot de Spaanse ,,onsterfelijken" wil behoren, als vóór hem Pablo Picasso wordt gekozen, volgens hem de grootste levende Spaanse schilder. Deze weigering heeft in Spaanse kunste naarskringen de uitwerking van een explosie gehad, vooral onder de 99 academici die met de uitverkiezing van Miro voor het eerst sedert het meer dan 100-jarig bestaan van dit college een non-figu ratieve schilder in hun midden wilden toelaten. De verkiezing van Joan Miro heeft in de boezem van de Kon. Academie tot ernstige discussies geleid en ver deeldheid gebracht. Volgens de min derheid, die tegen het lidmaatschap van Miro was, zou de Academie aan zichzelf verzaken door hem toe te la ten. Deze traditionele kunstenaars, met weinig naam in de wereld maar met des te meer ijver in de verde diging van hun conventionele kunst, weigeren Miro als universeel kunste naar te erkennen en beschou wen hem als een tijdsverschijnsel, een bewust verwerper van het academi sche in de kunst. De voorstemmers meenden dat het tijd wordt dat de Spaanse Kon. Academie de te eng geworden kring van de traditionele schilderkunst doorbreekt om een nieuwe hori zon aan dit college te geven en een De kunstschilder Jan Stroos- ma te Leeuwarden heeft bij een op koper op de Leeuwarder markt een zeventiende-eeuwse ets gekocht, welke vrijwel zeker een originele Rembrandt is. De gave prent, die in een haveloos bruin lijstje zat, werd voor een rijksdaalder gekocht. Enige kunstkenners menen, dat hier inderdaad van een Rembrandt sprake is. De ets geeft een voorstel ling van Christus' prediking. precedent te scheppen opdat in de toekomst de grote schare zeer veel be lovende en reeds wereldberoemde nonfiguratieve jonge Spaanse kun stenaars er in zullen kunnen wor den opgenomen. Zij wensten door Mi ro te verkiezen, hem als pionier van de moderne kunst te eren. Onafhankelijk Door te weigeren de hem aange boden zetel te aanvaarden heeft Miro zich buiten elke discussie wil len houden. Deze zeer stille man die uiterst teruggetrokken leeft in zijn prachtige atelier in Son Abrines op het eiland Majorca, zoekt geen dis cussie rond z(jn kunst, die op de grote veilingen in de wereld tot de hoogst-genoteerde behoort. „Ik schil der, alsof ik op straat wandel, schijn baar doelloos. Soms raap ik een pa rel op, maar soms ook slechts een korst brood. Alles wat ik te geven heb is datgene wat ik vind. Als ik my voor een nieuw doek plaats, weet ik niet wat er op te voorschyn zal komen. Ik zelf ben altyd de eer ste die verbaasd is over wat er op verschynt". Even later zegt hy: „Zoals men al in de dertiger jaren Picasso by het kubisme heeft willen indelen, heeft men my by de surrealisten onder gebracht. Maar ik ben niet in te de len. Vóór alles en boven alles wens ik myn zelfstandigheid te behouden, myn totale onafhankelykheid". Die onafhankelykheid heeft Joan Miro altyd bewezen in zyn werk. Miro is daarom in feite de meest anti- academische schilder die de wereld Dali: nu een clown Toch is dat, volgens zyn eigen woorden, niet direct de reden waar om hy het lidmaatschap van de Kon. Spaanse Academie heeft ge weigerd. „Indien deze van koers w.il veranderen en zyn vensters wil ope nen op het onvermydeiyke van de hedendaagse kunst, dan dient eerst Picasso te worden gekozen, die ik de grootste levende Spaanse schil der noem", zo heeft hy gezegd. „Als Picasso een uitnodiging aanvaardt, ben ik bereid myn mening over de Academie te herzien". Op een vraag of de Academie er niet beter aan gedaan zou hebben om Salvador Dali te kiezen, ant woordde hij: „Aanvankeiyk was Dali een groot schilder, nu is hy een clown. En dat heeft óók zyn ver diensten". Vinger op zere plek Met zyn opmerking over Picasso heeft Joan Miro een vinger gelegd op een zere plek, die Spanje sedert de burgeroorlog nog steeds een steke lige pyn bezorgd. Sedert de overwin ning van generaal Franco heeft Pa- blo Picasso consequent geweigerd om Spanje te betreden. De laatste Ja ren heeft hy wel toegestaan dat wer ken van hem in Spanje werden ten toongesteld, maar zelf heeft hy de grens niet meer willen overschrijden. Zelfs niet voor de opening van het Picasso-museum dat door de ge meente Barcelona in een van de huizen waarin hy in zyn Barcelo- nese tyd heeft gewoond, is inge richt. Deze man. die de gruwelen van het bombardement van de voor generaal Franco strijdende Duitse vliegers op het onbeschermde Bas- kische dorp La Guernico als protest heeft uitgeschilderd, wenst zich niet met het huidige Spaanse regime te compromitteren. Toch heeft dit re gime Picasso de laatste tyd her- haaldeiyk uitgenodigd om naar Spanje terug te keren, maar de ou de meester weigert. Wars van politiek Joan Miro is wars van politiek, hy is ook wars van protest. Hij is alleen poëet en voelt zich niet door de bur geroorlog van Spanje geraakt. Hy leeft in eenzaamheid, werkt als een boer en ziet zyn werk onder zyn handen groeien. Door te zeggen dat hy slechts tot de Kon. Academie zal toetreden, als Picasso daar ook zitting in heeft, wil hy geen poli tieke hartstochten losmaken. Hy is slechts eerlijk tegenover zyn, tien jaar oudere vriend die hy meer rech ten toekent. Voor de rest vindt hy deze kwestie helemaal niet belang rijk. „Ik heb het tè druk om aan deze zaak te denken", zegt hy. Hy is bezig aan de voorbereiding van een retrospectieve tentoonstelling in New York en in Tokio en schildert, I als een boer die zaait. Met exposities en geschenken De Vereeniging van Haagsche Museumvrienden is het eeuw feest gisteren begonnen met twee exposities: „Schenkingen van moderne kunst, kunstnijverheid en muziekinstrumenten" en „Af fiches van 100 jaar kunstleven in Den Haag". Burgemeester Kolfschoten opende gisteravond de tentoonstellingen, nadat dr. J. Hulsker, chef van de afdeling Kunsten van het ministerie van Crema, de feestrede had uitgesproken en de voorzitter van de vrienden, notaris J. W. Th. Kiiller, het museum jubileumgeschen ken had aangeboden. Het cadeau bestond uit de schil deryen „Brief aan niemand" van Gerard Verdyk en „Compositie" van Willem Hussem, het beeldhouw werk „Ruiter met zonnewyzer" van Aart van den IJssel, een viool, die in 1749 werd vervaardigd door Ger hard Amman, vier tekeningen van Co Westerik en een honingkleurige glazen fles, die uit Abadan Tepe (Perzië) komt en dateert uit de 11de of 12de eeuw. Op de viool werd ge speeld door Willem Noske. Naast deze schenkingen gaf de Vereniging van vrienden in de loop van een eeuw in totaal 276 kunst werken voor het museum, waarvan er nu vele worden tentoongesteld. Tot de aanwinsten na de oorlog behoren drie schilderyen van J. B. Jongkind, een tekening van Mon driaan en schilderijen van Paul Klee, Menuhin debuteert als operadirigent De beroemde violist Yehudi Me nuhin zal op het Bath Festival in West Engeland zyn debuut maken als opera-dirigent wanneer hy op 15 en 18 juni twee voorstellingen van Mozart's „Cosi fan Tutte" leidt. Het Festival staat in het teken van de jeugd en Menuhin, die artsitiek di recteur van het Festival is, zal de Phenix Opera Company" dirigeren, een groep van jonge spelers. Hy zal de opera van het begin aan met het gezelschap instude ren. Een ander voorbeeld van het doel van d'it festival om jonge kun stenaars aan te moedigen, is het con cert door het New BBC Orchestra; de gemiddelde leeftyd van de leden is 22 jaar. Een van de belangrijk ste muzikale gebeurtenissen, waar- by het accent opnieuw op de jeugd ligt, wordt de wereldprmière van een pianotrio van Alexander Goehr, een van de jongere en meest talentvol le Britse componisten. Dit werk zal worden uitgevoerd door Yehudi Menuhin, zyn zuster Hepzibah aan de piano en de Fran se cellist Maurice Gendron. Andere vooraanstaande kunste naars die in dit Festival zullen op- Peter Pears, Julian Bream en Na than Milstein, die met Menuhin het dubbelconcert voor viool van Bach zal spelen tegen de prachtige ach tergrond van Wells Cathedral. Gustave de Smet, Jacob Maris, Co Westerik en Guttuso, een glazen Sy rische moskeelamp uit de 14de eeuw, een Chinese goudvissenkom (18de eeuw) en een Noordnederlandse Ma* jolicaschotel uit het eerste kwart van de 17de eeuw. Van de duizenden affiches uit het bezit van het Haags gemeentemu seum zyn er 94 gekozen voor een ex positie, die een beeld geven van 100 jaar kunstleven in Den Haag. De exposities duren tot 30 mei. Dr. Hulsker bood namens het mi nisterie van Cultuur, Recratie en Maatschappeiyk Werk de jubilerende vereniging een serie grafische wer ken aan van kunstenaars uK heel Nederland. Burgemeester Kolfschoten deelde mee, dat de Vereniging van Advertentie Zo mooi als deze hebben wij nog honderdeen keukenklokken U moet kunnen kiezen. Daarom maakt Junghans uurwerken in zo'n grote ea smaakvolle verscheidenheid. Een daarvan is beslist de keukenklok die u zoekt JUNGHANS de mooiste tijd De tweede „replay" tussen Man chester City en Everbon voor de kwartfinales van het toernooi om de F A Cup werd gisteren in Manches ter met 20 door E verton gewonnen. Deze club speelt nu in de halve fi nales in Bolton tegen Manchester United. Voor de eerste divisie speelden Ar senal en West Bromwich Albion in Londen tegen elkaar gelijk: 11.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9