„Ons t.v.-systeem ondoelmatig Televisierapport van Wim lbo: meer gerichte programma's noodzakelijk Hoogste tijd om verloren kansen in te halen Boekenweek geschenk vrijwel uitverkocht MARIA CALLAS NIET LANGER AMERIKAANSE MAN SCHIET OP K0STJUFFR0UW WOENSDAG 6 APRIL 1960 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. (Van onze r.t.v.-medewerkster) „Hel amuseren van publiek in huiskamers roept oneindig veel meer problemen op dan het verzor gen van theaterprodukties voor duidelijk gerichte bezoekers. In de theaters treft men in de allereerste plaats geïnteresseerden aandie hun entreebiljet hebben betaald om juist een bepaalde voorstelling te zienHet kleine aantal mensen dat in het theater toevallig willekeurige voorstellingen bezoekt, omdat men doodgewoon een avondje uit wil zijn, vormt echter het grootste deel van de t.v.-kijkers, die een speciale gerichtheid missen. In het meest ongunstige geval zetten ze hun toestel aan zodra de uitzendingen beginnen en wensen tot het bittere einde geboeid te worden. Dit geboeid worden betekent dan voor de grote massa bijna altijd: geamuseerd worden. Men koopt een televisietoestel voor de gezelligheid en nooit om nu eens fijn algemeen ontwikkeld te worden. Men zou alleen pretentieloze lichte programma's willen zien waarbij men niet hoeft te denken, die het oog strelen, de lachspieren in beweging zetten, sentimentele waterlanders tevoor schijn roepen of de opwinding van avontuurlijke spanning teweeg brengen.'' Dit zegt Wim lbo in het (nooit comrr gepubliceerde) rapport dat hij eomer van het vorige jaar samen stelde in opdracht van de minister van Cultuur, Recreatie en Maat- eerst door Amerikanen later door al le delen van Europa voerden. Wim lbo komt tot de conclusie dat geen programmeleiding ter we reld (ook niet die welke zich om jommerciële redenen beijvert om eisen van de allergrootste tegemoet te komen) er in slaagt om alle kijkers tegelijkertijd er blijvend tevreden te stellen. In alle landen wordt over televisiepro gramma's geklaagd. In Londen waar het commerciële (televisiesysteem is ingevoerd, klinkt deze klacht voornamelijk uit de mond van de intellectuelen, terwijl de grieven van de grote massa afne men naarmate de keuze mogelij k- heden groter worden. De nuchtere realiteit, aldus lbo, dat nooit het to tale publiek in een programma gelukkig gemaakt kan worden, is een waarheid die voor alle t.v.-leiders het uitgangspunt moet zijn. Om niet tot een algehele vervlak king te geraken zal men het veel V eerder moeten zoeken in verschillen- Sfe lende gerichte programma's, waar- |®nee men steeds weer een ander deel van het publiek bespeelt. Geen en kele meerderheid en geen enkele ^minderheid mag eisen dat uitslui tend aan zijn smaak wordt geap- pelleerd. Ook op dit terrein spelen ;i; democratie en tolerantie een zeer grote rol, waarbij programmaleiders ervoor moeten waken, dat wegens Wi de lieve vrede geen ongeschreven ve- torechten een kleur- en bloedeloze neutraliteit in de hand gaan wer- S$|ken, zoals dat in ons land maar al te vaak bij de zogenaamde natio nale programma's het geval is. Vervlakking in Amerika Over Amerika merkt lbo op, dat de gladde vervlakking daar ontstel lende vormen aanneemt door het totaal vercommercialiseerde systeem van de gesponsorde programma's. Dankzij ruime geldmiddelen, perfec te technische faciliteiten, een arse- jg naai van vakkundige en geroutineer de tekstschrijvers en een rijke voor raad populaire sterren, komt men wel tot een aantal grote artistieke successen, maar tevens valt er een dodelijke uniformiteit te constate ren. Ook bij de Amerikanen bestaat ontevredenheid over het dagelijks gebodene. De gevolgen zijn dat er steeds meer educatieve t.v.-stations worden geboren en dat het aantal amateurtoneelgezelschappen in de provinciesteden steeds groter wordt. In communistische landen heeft men de neiging het accent weer te veel op culturele en educatieve uit- zendingen te leggen, hetgeen vaak een gezonde populariteit in de weg staat.,. Voor het tot stand komen van amusementsprodukties, is de aard van het omroepsysteem uiteraard ■j' van groot blang. Wim lbo onder scheidt de volgende systemen: 1> Het nationale systeem zonder kijkgeld, waarbij grote bedrijven de programma's financieren in ruil I voor reclame, eventueel aangevuld met onafhankelijke produkties, ver vaardigd door de zendorganisaties zelf. j 2) Het nationale systeem met kijkgeld én directe staatsinvloed, waarbij al of niet plaats wordt in geruimd voor speciale korte pro gramma's waarin advertenties wor den vertoond. 3) Het nationale systeem met kijk geld en indirecte staatsinvloed, waarbij al of niet plaats wordt in geruimd voor speciale korte pro gramma's waarin advertenties wor den vertoond. 4) Het zuilensysteem van Neder land zonder advertenties (alhoewel binnenkort mèt). Wim Ibo's persoonlijke voorkeur gaat uit naar systeem drie. dat naar zijn mening, het best wordt gehan teerd door de R.A.I. in Italië: natio naal van karakter, onafhankelijk, twee zenders, goed georganiseerd, dynamisch, inkomsten uit kijkgelden en artistiek verzorgde advertentie programma's. Kortom een opeensta peling van ideale factoren voor een gezonde ontwikkeling. Het Neder landse systeem noemt Wim lbo de meest oneconomische en ondoelma tige vorm, die men zich kan voor stellen. Invoering van de reclame zal slechts een deel van deze, na delen opheffen. jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiih^ iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Wim lbo pleit in het rapport voor het geven van de best denkbare kan sen aan produkties van eigen bodem, hoewel hij geen bezwaar heeft tegen het internationaal uitwisselen van amusementsprogramma's. Scheppen de en uitvoerende kunstenaars moe ten steeds meer een daadwerkelijk aandeel in de amusementsprogram ma's krijgen. Meer dan ooit zal aan dacht worden besteed aan een gede gen allesomvattende opleiding in de amusementswereld. De besten moe ten de kans krijgen zich in het bui tenland te oriënteren. Kritiek op Nederlandse t.v. De uiterst voorzichtige en kortzich tige politiek die sinds 1951 ten aan zien van de Nederlandse televisie is gevoerd, heeft al remmend genoeg gewerkt op de normale ontwikkeling. Het is de hoogste tyd om de verlo ren kansen in de halen, maar de huidige ontwikkeling leidt tot een nog grotere versnippering dan van het begin af aan al het geval is ge weest", zegt Wim lbo. Hij vervolgt: „De beschikbare goede krachten moeten worden ge bundeld om tot behoorlijke resulta ten te komen. Nu het publiek regel matig met buitenlandse amuse mentsprogramma's wordt geconfron teerd. zal de concurrentie steeds moeilijker worden. Daarom is het noodzakelijk om gezamenlijk onze schouders onder dit probleem te zet ten om het bestaansrecht van het Nederlandse amusement te handha- Overigens: waar men ook naar te levisieprogramma's kijkt, overal komt men diezelfde problemen tegen. Overal ontdekt men trouwens ook precies dezelfde formules, die hoog stens in uitwerking verschillen. Het is, op zijn zachtst gezegd merkwaar dig te noemen dat men vooral in de beginperiode van de televisie, zo be droevend weinig aandacht heeft ge schonken aan de ontwikkelingsver schijnselen in andere landen. En nog krijgt men vaak de indruk dat Nederland de televisie heeft uit gevonden en dat dit medium nergens anders ter wereld wordt gebruikt. Het aantal enormiteiten dat door officië le leidende figuren is gedebiteerd en de daaruit voortvloeiende beleidspo- litiek, hebben niet nagelaten de na.- tuurlijke ontwikkeling te remmen waardoor we in Europa minder goed genoteerd staan dan normaal het geval zou kunnen zijn. Vergeleken bij de grotere broers slaan wij, voor al wat programma-planning betreft, een pover figuur. Vergeleken bij an dere kleine landen is het artistieke en technische resultaat zeer behoor lijk te noemen". Onbeperkte middelen, zo zet Wim lbo uiteen, leiden niet automatisch tot de beste prestaties (zie Amerika) en zeer geperkte middelen hoeven niet vanzelfsprekend tot slechte pro gramma's aanleiding te geven (zie de voortreffelijke resultaten van Tsjecho-Slowakye Cabaret kwetsbaar Van de amusementsprogramma's zijn de uitgesproken cabaretuitzen dingen het meest kwetsbaar. Caba retauteurs en uitvoerenden hebben iets te zeggen en gaan daarbij op vele gevoelige tenen staan. „Wie er van uitgaat dat zijn kijkers vooral niet geschokt en gekwetst mogen worden en dienovereenkomstig een televisieprogramma tracht samen te stellen, verloochent het wezen van het cabaret, dat op die manier tot een soort neutraal gebabbel wordt teruggebracht. Wie het programma zonder wijzi gingen uitzendt confronteert tallozen met een voorstelling die men uit eigen vrije beweging nooit zou zijn gaan zien. Directe of indirecte cen suur, aldus Wim lbo, kan een ca baretprogramma de doodsteek be zorgen. Het was daarom des te op vallender om bij de communistische televisie in Hongarije een cabaretuit zending te zien waarin terdege over het huidige regime grapjes werden gemaakt. Cabaret kan slechts in vrijheid gedijen. In de laatste jaren is men gelukkig wat vrijmoediger ge worden; de pionier was Wim Kan die tenslotte met zijn dreigement „de uitzending gaat niet door" in 1954 het pleit won en zijn eerste doet u goed elke dag wéér werkt, meer werkelijke regisseurs en het op toneelscholen en kleinkunst academies in het lesrooster opnemen van het vak t.v.-regisseur. Dit alles om een dreigend afglijden naar ni vellering te voorkomen. „Televisie en kortzichtigheid zyn niet te rijmen. Het zal niet lang meer duren of alle Europeanen zullen el- kaars programma's kunnen zien. In dat grote verband zal het interessant zijn te constateren in hoeverre Ne derland zijn kleinigheid heeft weten te handhaven", aldus Wim lbo. Dirigenten voor Operastichting NEDERLAND 1 6.30 uur 10.30 i 10.35 i 10.40 NCRV Teleac, tv-cursus Nieuws in het kort NTS Klaas Vaak, voor de kleuters Franse les Dzjes zien NTS-journaal Beverly Hillbillies Wat is er aan de hand? Huwelijksvoorwaarden, tv-film Attentie, actualiteiten Op weg naar Pasen NTS-journaal Sluiting NEDERLAND 2 VARA Nieuws in het kort NTS De diamanten van Palinos. tv-film Achter het nieuws, actualiteiten De geheimzinnige dubbelganger, speelfilm NTS-journaal Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA HILVERSUM 1 HILVERSUM 2 9.15 uur Malando en zijn i 11.25 uur Quartetto Italian en cjióteren i ,,Dans van Sen archiejfoto van een lachen de en wuivende Wim lbo, toen hij vorig jaar (1 maart) va een studie reis van drie maanden op Schiphol terugkeerde. oudejaarsavond met een ongekend succes de ether inzond. Verder heeft het VARA-initiatief met het omstreden t.v.-programma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer" baanbrekend werk verricht: het heeft ons van veel huichelarij ver lost. Wim lbo besluit zijn rapport met het volgende: „Er moet in Nederland heel wat gaan gebeuren om de t.v.- wedloop bij te houden. Wanneer we op de oude wijze blijven doorsukke len, zullen steeds meer Nederlandse amusementsprodukties plaats moeten maken voor buitenlandse, waardoor competitie vrijwel onmogelijk wordt. Hij pleit voor meer en vaker her haalde Nederlandse series, een team van auteürs dat voor alle zuilen ■fr Lou van Burg, in ons land be kend uit de quiz Een kwartje per seconde" brengt in Duitsland de quiz „Het gouden schot", tot vreug de van zijn vele bewonderaars daar. Bekende sterren doen eraan mee. Op de foto kiekt Lok van Burg de schietende sterren Alice en Ellen Kessler. De dirigenten en orkesten seizoen 1966-1967 van de Nederland se Operastichting zijn als volgt voor gesteld Beethovens Fidelio zal gedirigeerd worden door Willem van Otterloo. Hij zal het Residentie Orkest hierbij lei den. Andrea Chenier van Umberto Giordano wordt gedirigeerd door A. Morelli, terwijl het Kunstmaandor- kest voor de begeleiding zal zorgen. Elektra van Richard Strauss zal ge dirigeerd worden door Franz Paul Decker: het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest zal deze opera begelei den. Mozarts Cosi fan tutte gaat on der leiding van de dirigent André Rieu met het Nederlands Kameror kest als begeleidingsorkest. Rigolet- to van Verdi wordt gedirigeerd door Alberto Erede met het Utrechts Sym- phonie Orkest als begeleiding. Het geschenk in de 31ste Boeken week. Theun de Vries" „Het zwaard, de zee en het valse hart" en de spe ciale goedkope jeugduitgave van Membrechts „Een waarachtige drie hoek" zijn thans vrijwel niet meer bij de boekhandel te koop. De oplage van 180.000 exemplaren van De Vries en 35.000 exemplaren van Membrecht. die door de Com missie voor de Collectieve Propagan da van het Nederlandse Boek was vastgesteld, is uitverkocht. Bij vele boekhandelaren waren deze twee uitgaven in het midden van de week al niet meer verkrijgbaar. Het opmerkelijke was dat de jeugd uitgave van Steven Membrecht over het algemeen niet door jeugd, maar door volwassenen werd gekocht. In het najaar verschijnt een herdruk van dit boek. Afstand gedaan van staatsburgerschap De operazangeres, Maria Callas, heeft afstand gedaan van haar Amerikaanse staatsburgerschap, al dus is vandaag door hoogst be trouwbare zegslieden meegedeeld. De opera-ster was zelf niet meer bereik baar voor commentaar. (Maria Cal las, die Griekse van geboorte is, is voor de oorlog met haar ouders, naar de V.S. geëmigreerd, Red.). De zegslieden deelden mee, dat Maria Callas de Amerikaanse ambas sade in Parijs liet weten, dat de re den waarom zij van haar staatsbur gerschap afziet is om een einde te maken aan echtelijke en financiële verwikkelingen met de Milanese in dustrieel, Giovanni Battista Mene- ghini, die haar carrière lanceerde en van wie zij enkele jaren geleden ge scheiden is. i-et b <le reiger' Op Nederland I twee bijzon der goede programma's: „Gale rij" en „Logica". De bijzonder heid van Galerij was, dat zij helemaal gewijd was aan één ondenverp. de nieuwe film „De dans van de reiger" van Fons Rademakers, en dat samenstel ling en regie in handen was van Hans Keiler, wat ook een klasse scheelde. Bovendien werd het interview met hoofdrolspe ler Jean Desailly („Ik vereen zelvig mij gemakkelijk met een rol, een gebrek aan persoonlijk heid vrees ik"), gevolgd door een fragment uit de film „La pea douce", waarna ook het wat moeizamer interview met Gunne. Lindblom („Ingmar Bergman haat ik als een film klaar is") door een fragment „De grote stilte" gevolgd werd. Een programma dus dat uitste kend was „doorgecomponeerd", een gaaf en afgerond geheel ontstónd. De verfilming van de opnamen in Krasnapoisky was door Ed van der Elsken met meesterhand verricht. Indruk wekkend van gespannenheid en concentrat-ie was het roofvogel- hoofd van Fons Rademakers. .Lo gK'a Het tweede tepprogramma van Nederland I was „Logica" was „Logica" les twee: „Para doxen". Het is ongetwijfeld het beste Teleac-programma tot nog toe, vooral dankzij docent drs. H. van Praag, wiens ge sprekspartner W. A. C. Whitlau een volmaakte aangever blijkt, zodat we kunnen spreken van een Johnny en Rijk op hoog- 1 intellectueel niveau. Het halve uur wordt steeds doorspekt met sj alleraardigste voorbeelden, en s de bijzonder moeilijke stof wordt zo duidelijk en visueel mogelijk in beeld gebracht, j§ waarbij de doordachte regie van Bob Vetter een belangrijke J steun is. „Vanavond in Nieuwspoort" „Vanavond in Nieuwspoort" begon vrolijk met een politiek lied van Gerard Cox, waarna J minister Vondeling zei het on- eens te zijn met prof. Romme die die grote toeloop naar boer g Koekoek als een „fascistisch" s verschijnsel had aangemerkt. Ij „Het was een waarschuwing ge- j weest", zei dr. Vondeling, dat de grote partijen zich meer nog dan voorheen om de kleine man met zijn noden dienden te be- kommeren. M „Openhartig' Op Nederland II een verdien stelijke cabaretkroniek van Wim lbo, die aan Albert Mol twee gouden boeken kan uitreiken omdat er 200000 exemplaren zijn verkocht van „Wat zien ik?" „Openhartig" op II is nog steeds niet goed. Waarom zoveel ex perts samen gepropt in één programma? Waarom zo'n lan ge in- en uitleiding? Waarom de bruikbaarste meningen van die experts, als het er met alle geweld zeven moeten zyn, niet op film vastgelegd en gemon teerd? Nu kreeg niemand de kans om even uit te spreken, en kregen we de essenties van hun betoogjes zelden te horen. APRIL 18.30 R.V.U.: Levende symbolen geestelijke liederen. 19.50 Wereldpanorama. 20,00 Marcus-Passion 21.20 Klass. kamermuz. 21.55 Kinder koor: Passieliederen. 22.15 De mensen en de Mens: Passiestcnde. 22.30 Nws. 22.40 Pianorecital: klass muz. 23.00 "et Woord in ons lever ;n over het fungeren Ï.15 Platennws. 23 55-24.00 1 Hilversum II. 298 m. VARA: 18.00 Nws 18.15 Act. 18.20 KVP. Kaarten op tafel. iLzeiiumg over politieke zaken, die de aandacht verdienen. 18.30 Dans- diverse solisten. 19.00 Voor de oor donder Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nws 7.10 Meditatie. 7.15 Lichte gram. (7.30-7.32 Nieuws. 7.45 KNAC 'ANWB-wegeninformatie7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gr. (8.30-8.32 Nieuws). 8 40 Pianorecital: klass. m,uziek. 9.00 Morgengebed. 9.30 Cellorecital: klass. 11.45 Lichte j 1.00 Aubade: licht n. 12.10 Leven op het kanttekeningen, ge- lgd door agrarisoh nieuws. 12.27 Me- lmgen t.b.v. land- en tuinb. 12.30 '2.40 Deze week. praatje. 12.45 I Act. 13.00 Pro Memorie. 13.C NCRV: 14.15 TJitz. Een uitzend in Jazm/uz. 19.30 Artlstiel 20.00 Nws. 20.i Loeren aan de Hor: amus.pro- comm. 21.15 Tan- zangsol is ten21.45 Heer In het verkeer: klankbeeld over het menselijk gedrag in het verkeer. 22.15 Ik loop door het land. licht pro- 23 55-24.00 Nws. liederen (herh. ork. begeleiding DRAADOMROEP Horst Wende: Blu Parlez-moi d'amo Adalbert Luczkow Een 35-jarige man heeft vannacht om half één getracht zijn kostjuf- frouw. mevr. Dijckmans in de Frans Michelstraat in Venray, met schoten uit een geweer om het leven te bren gen of wel zwaar lichamelijk letsel toe te brengen. Dat de vier afgevuur de kogels geen doel troffen is onder meer te danken aan het snel en doortastend optreden ven de Venray- se rijkspolitie. De afgevuurde kogels bleven in deur en raamkozijn steken. Na een worsteling gelukte het de politiemannen de woesteling te over meesteren. Bij huiszoeking bleken nog honderd patronen aanwezig te zijn. Voor het vuurwapen was geen vergunning tot bezit afgegeven. De motieven voor het optreden van de man die in de rijkspolitiekazerne Peiffer Trio: in Venray is opgesloten, zijn nog niet ot^f B*n: bekend. I Manco i ld. id Ramona AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Lichte gram. VPRO: 7.50 Dagope ning. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Lichte uinb. 12.30 Licht insti i 14.10 Wie Waagt die zingt, lledjèsprogr i (herhaling van dinsdag jl.). 14.35 Vier I Sans, radiostrip (herh v. dinsdag Jl.i. I 15.05 Dansmuz, 15.20 Klavecimbel-reci tal: klass. muziek. 15.40 Trombone en F'ano: klass. en mod. muz. 16.00 Nws. 16.02 Van vier tot vijf. radioprogr. in een notedop. 17 00 V. d. Jeugd. Hilversum III. FM en 210 m NRU VARA: 9.00 Nws. 9 02 Tips. act.. (Donaldson). Orkest Horst Wende; On Sel. „Das Land i Lachelns" (Lehari, Trude Elpperle, Annellese Rothenbei Peter Anders. Wiilly Hofmann, Or- I kest o.l.v. Franz Marszalek; Galté Pn- risienne orfenbachPhiladelphia Or kest o.l.v. Eugene Ormandy: The near- j Carmlchael)Orkest Rav 1 i Rodgers iKoor e 15 00 Nws. 15.02 Act. 15.05 7 05-18 00 Gevi Ray Conniff: Oh. what Prelude. Fueue Nederland I: AVRO: 14.30-15.05 V d. vrouw. NTS: 18.30 Teleac: Pech onder weg. cursus voor automobilisten (les 12). 19 00 Nws. In het kort. 19,01 Klaas Vaalk film v. d. kleuters. 19,05 Intern, jeuedjourn. 19.15 Reg. journaal. AVRO: i Ninkow t gr 2120 In memorinm Eeor speelfilm NTS: 23 10-23 15 NTS: 20.00 Niei y Golson Bill Evans. Ad- I sollicitant Con Dave Bailev; Jubilation Viool en plano- mod m.uz 21 45 Onzt I man in Parijs. NTS: 22 10-22.15 Journ

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 5